Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lipca 2008 r.
14:38
Edytuj ten wpis

Inteligentna dzieciobójczyni (wideo)

0 5 A A

Już nie dożywocie, a 25 lat więzienia dla Jolanty K., morderczyni piątki swoich nowo narodzonych dzieci. Jej mąż znowu został uniewinniony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wyrok w ponownie rozpatrywanej głośnej sprawie ogłosił w czwartek lubelski Sąd Okręgowy. Kobieta była oskarżona o zabójstwo dzieci. Mąż o nakłanianie do zabójstwa.

Cały proces, z uwagi na dobro pozostałych dzieci małżeństwa K., toczył się przy drzwiach, zamkniętych. Sąd pozwolił dziennikarzom na wysłuchanie uzasadnienia wyroku, ale nie zgodził się na nagrywanie tego fragmentu rozprawy.

Uzasadniając uniewinnienie Andrzeja K. sędzia Jerzy Daniluk mówił, że mężczyzna miał prawo nie wiedzieć o kolejnych ciążach żony, bo traktował żonę instrumentalnie, a ona znakomicie ukrywała swój stan.


Wyrok w sprawie Jolanty i Andrzeja K., Sąd Okregowy w Lublinie

- Kobieta nie przyznała się już do ciąży z najmłodszym z dzieci państwa K. Mąż dowiedział się dopiero, kiedy kobieta urodziła dziecko w szpitalu - mówił sędzia.

Sąd podkreślił, że Jolanta K. jest inteligentna i gdy zabijała swoje dzieci była całkowicie poczytalna. Zależało jej na mężu, a ponieważ wiedziała, że on nie chce już więcej dzieci, ukrywała kolejne ciąże.

Na dodatek, zdaniem sędziego, ciąża była dla kobiety stanem, w którym była szczęśliwa i spełniona. Dlatego świadomie zachodziła w kolejne.

Pomiędzy 1992 a 1998 rokiem rodziła dzieci w wypełnionej wodą wannie, mordowała, owijała w gazety i reklamówkę, a na koniec wkładała do zamrażarki.

Po przeprowadzce do Czerniejowa przeniosła je do plastikowej beczki na kapustę. Zbrodnia wyszła na jaw w sierpniu 2003 roku. Dwójka najmłodszych dzieci małżeństwa K. sprzątając garaż, trafiła na beczkę.

Sędzia Daniluk uzasadniając wyrok podkreślił, że w trakcie procesu Jolanta K. kilkakrotnie zmieniała zeznania obciążające męża. Najpierw przyznała się do morderstw. Potem twierdziła, że to mąż nakłaniał ją do zabójstwa.

- W jej zeznaniach brak konsekwencji i logiki. Ale oskarżony odpowiada moralnie - mówił sędzia Daniluk.
To drugi proces małżonków K. z Czerniejowa. Poprzednio Jolanta K. została skazana na dożywocie, a jej mąż uniewinniony. Sąd Apelacyjny w Lublinie podważył ten wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Wyrok nie jest prawomocny. Obrońcy oskarżonych nie chcieli go komentować. Prokuratura zdecyduje o ewentualnym odwołaniu po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.




DLA DZIENNIKA - Dr Barbara Smoczyńska

Partia Kobiet

x Trudno dyskutować z sądem, bo zapewne brał pod uwagę wszelkie okoliczności. Ale społecznie ta odpowiedzialność nie rozkłada się równo. Wyobrażam sobie, że w życiu tej kobiety od wielu lat rozgrywał się dramat. Popełniła czyny, za które musi ponieść odpowiedzialność.

Nie rozumiem tylko, dlaczego musi ponieść tę odpowiedzialność w pojedynkę. Bardzo trudno uwierzyć, żeby mąż nie był niczego świadomy i nie ponosił odpowiedzialności za sytuację w tej rodzinie.

Jest to kolejny przykład, jak kobieta zostaje sama, jak jest opuszczona. Ja nie widzę usprawiedliwienia dla jej czynów. To zbrodnia i koniec. Ale nie rozumiem, że można zwolnić z odpowiedzialności męża. •
Not. (mmd)

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ALA / 11 lipca 2008 o 08:55
0
dr Smoczyńska jak sama przyznala tylko "wyobraża sobie " co sie dzialo w tej rodzinie, a ja pamietam jak w latach 90-tych z Andrzeja K. śmiało się z pół wsi, bo zawiozl żone do szpitala z bolem brzucha a lekarz stwierdził że się zaczął poród.
za instrumentalne traktowanie żony nie mozna ukarać czlowieka jak za morderstwo.
Avatar
miejscowy głupek / 10 lipca 2008 o 22:12
0
Co za babol p.Smoczyńska gada jak siostry w Seksmisji. Ona zabiła i Ona za to odpowiada. Bardzo możliwe że to nie były dzieci męża i kiedyś pewnie się o tym dowiemy. Gdyby sąd miał cień wątpliwości na pewno nie uniewinniłby go w dwóch instancjach. A odpowiedzialność zbiorowa dzięki bogu to już przeszłość. Ciekawe czy w sytuacji gdyby to mąż mordował dzieci pani smoczynska wołała by o karę dla matki.
Avatar
tropiciel głupoty / 10 lipca 2008 o 22:12
0
"...mężczyzna miał prawo nie wiedzieć o kolejnych ciążach żony, bo traktował żonę instrumentalnie, a ona znakomicie ukrywała swój stan" Faktycznie, polskie sądy mogą wywieść, że siły ciążenia nie działają a 2x2=5! A to prawo do niewiedzy męża o ciążach żony do z czego wynika? Z prawa rodzinnego, czy może z praw gwarantowanych Konstytucją? Jak można ukryć 5 kolejnych ciąż przed mężem? To już jest majstersztyk sztuki maskowania. Z tego wywodu sądu wynika, że ten facet (mąż) to tylko wchodził i schodził ze swojej baby, a reszta, co się potem działo, to w ogóle go nie obchodziła. Czysta instrumentalizacja! I rzeczywiście trudno zarzucić sądowi braku logiki w dowodzeniu. Skoro wchodził i schodził (pewnie nawet nie wiedział, że to może być przyczyną ciąży), to miał prawo nic nie wiedzieć, co potem będzie się działo. A dodatkowe okoliczności - świetne maskowanie się żony - przemawiają na jego korzyść! Brawo! Brawo! Sądownictwo u nas na wysokim poziomie stoi!
"...mężczyzna miał prawo nie wiedzieć o kolejnych ciążach żony, bo traktował żonę instrumentalnie, a ona znakomicie ukrywała swój stan" Faktycznie, polskie sądy mogą wywieść, że siły ciążenia nie działają a 2x2=5! A to prawo do niewiedzy męża o ciążach żony do z czego wynika? Z prawa rodzinnego, czy może z praw gwarantowanych Konstytucją? Jak można ukryć 5 kolejnych ciąż przed mężem? To już jest majstersztyk sztuki maskowania. Z tego wywodu sądu wynika, że ten facet (mąż) to tylko wchodził i schodził ze swojej ... rozwiń
Avatar
sprawiedliwy inaczej / 10 lipca 2008 o 21:19
0
za pięcioro dzieci 25 lat to za jedno tylko 5.............??? dziękuję za taką sprawiedliwość!!!!
Avatar
mariola.1955 / 10 lipca 2008 o 20:54
0
oj dramat tej kobiety dziwna ze mąż nic nie wiedział to gdzie on przebywałmoże to nie jego dzieci i został niewinny
Avatar
ALA / 11 lipca 2008 o 08:55
0
dr Smoczyńska jak sama przyznala tylko "wyobraża sobie " co sie dzialo w tej rodzinie, a ja pamietam jak w latach 90-tych z Andrzeja K. śmiało się z pół wsi, bo zawiozl żone do szpitala z bolem brzucha a lekarz stwierdził że się zaczął poród.
za instrumentalne traktowanie żony nie mozna ukarać czlowieka jak za morderstwo.
Avatar
miejscowy głupek / 10 lipca 2008 o 22:12
0
Co za babol p.Smoczyńska gada jak siostry w Seksmisji. Ona zabiła i Ona za to odpowiada. Bardzo możliwe że to nie były dzieci męża i kiedyś pewnie się o tym dowiemy. Gdyby sąd miał cień wątpliwości na pewno nie uniewinniłby go w dwóch instancjach. A odpowiedzialność zbiorowa dzięki bogu to już przeszłość. Ciekawe czy w sytuacji gdyby to mąż mordował dzieci pani smoczynska wołała by o karę dla matki.
Avatar
tropiciel głupoty / 10 lipca 2008 o 22:12
0
"...mężczyzna miał prawo nie wiedzieć o kolejnych ciążach żony, bo traktował żonę instrumentalnie, a ona znakomicie ukrywała swój stan" Faktycznie, polskie sądy mogą wywieść, że siły ciążenia nie działają a 2x2=5! A to prawo do niewiedzy męża o ciążach żony do z czego wynika? Z prawa rodzinnego, czy może z praw gwarantowanych Konstytucją? Jak można ukryć 5 kolejnych ciąż przed mężem? To już jest majstersztyk sztuki maskowania. Z tego wywodu sądu wynika, że ten facet (mąż) to tylko wchodził i schodził ze swojej baby, a reszta, co się potem działo, to w ogóle go nie obchodziła. Czysta instrumentalizacja! I rzeczywiście trudno zarzucić sądowi braku logiki w dowodzeniu. Skoro wchodził i schodził (pewnie nawet nie wiedział, że to może być przyczyną ciąży), to miał prawo nic nie wiedzieć, co potem będzie się działo. A dodatkowe okoliczności - świetne maskowanie się żony - przemawiają na jego korzyść! Brawo! Brawo! Sądownictwo u nas na wysokim poziomie stoi!
"...mężczyzna miał prawo nie wiedzieć o kolejnych ciążach żony, bo traktował żonę instrumentalnie, a ona znakomicie ukrywała swój stan" Faktycznie, polskie sądy mogą wywieść, że siły ciążenia nie działają a 2x2=5! A to prawo do niewiedzy męża o ciążach żony do z czego wynika? Z prawa rodzinnego, czy może z praw gwarantowanych Konstytucją? Jak można ukryć 5 kolejnych ciąż przed mężem? To już jest majstersztyk sztuki maskowania. Z tego wywodu sądu wynika, że ten facet (mąż) to tylko wchodził i schodził ze swojej ... rozwiń
Avatar
sprawiedliwy inaczej / 10 lipca 2008 o 21:19
0
za pięcioro dzieci 25 lat to za jedno tylko 5.............??? dziękuję za taką sprawiedliwość!!!!
Avatar
mariola.1955 / 10 lipca 2008 o 20:54
0
oj dramat tej kobiety dziwna ze mąż nic nie wiedział to gdzie on przebywałmoże to nie jego dzieci i został niewinny
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 0 1

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 2

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 9 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 31 3

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 1

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie"

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie" 6 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek 20 lipca po raz pierwszy pokazane zostanie w fontannie na pl. Litewskim nowe widowisko „Anioły lubelskie”. W lipcu zobaczymy je w sumie sześć razy, bo Ratusz zmienił harmonogram pokazów.

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia]
galeria

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia] 0 3

Do zdarzenia doszło w piątek po godz. 8 w Janowicach (pow. świdnicki).

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS 3 0

Świetny początek 94 PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce dla AZS UMCS. Joanna Bemowska wywalczyła brązowy medal w chodzie sportowym na 5 km.

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 49 7

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!