Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lipca 2008 r.
14:38
Edytuj ten wpis

Inteligentna dzieciobójczyni (wideo)

0 5 A A

Już nie dożywocie, a 25 lat więzienia dla Jolanty K., morderczyni piątki swoich nowo narodzonych dzieci. Jej mąż znowu został uniewinniony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wyrok w ponownie rozpatrywanej głośnej sprawie ogłosił w czwartek lubelski Sąd Okręgowy. Kobieta była oskarżona o zabójstwo dzieci. Mąż o nakłanianie do zabójstwa.

Cały proces, z uwagi na dobro pozostałych dzieci małżeństwa K., toczył się przy drzwiach, zamkniętych. Sąd pozwolił dziennikarzom na wysłuchanie uzasadnienia wyroku, ale nie zgodził się na nagrywanie tego fragmentu rozprawy.

Uzasadniając uniewinnienie Andrzeja K. sędzia Jerzy Daniluk mówił, że mężczyzna miał prawo nie wiedzieć o kolejnych ciążach żony, bo traktował żonę instrumentalnie, a ona znakomicie ukrywała swój stan.


Wyrok w sprawie Jolanty i Andrzeja K., Sąd Okregowy w Lublinie

- Kobieta nie przyznała się już do ciąży z najmłodszym z dzieci państwa K. Mąż dowiedział się dopiero, kiedy kobieta urodziła dziecko w szpitalu - mówił sędzia.

Sąd podkreślił, że Jolanta K. jest inteligentna i gdy zabijała swoje dzieci była całkowicie poczytalna. Zależało jej na mężu, a ponieważ wiedziała, że on nie chce już więcej dzieci, ukrywała kolejne ciąże.

Na dodatek, zdaniem sędziego, ciąża była dla kobiety stanem, w którym była szczęśliwa i spełniona. Dlatego świadomie zachodziła w kolejne.

Pomiędzy 1992 a 1998 rokiem rodziła dzieci w wypełnionej wodą wannie, mordowała, owijała w gazety i reklamówkę, a na koniec wkładała do zamrażarki.

Po przeprowadzce do Czerniejowa przeniosła je do plastikowej beczki na kapustę. Zbrodnia wyszła na jaw w sierpniu 2003 roku. Dwójka najmłodszych dzieci małżeństwa K. sprzątając garaż, trafiła na beczkę.

Sędzia Daniluk uzasadniając wyrok podkreślił, że w trakcie procesu Jolanta K. kilkakrotnie zmieniała zeznania obciążające męża. Najpierw przyznała się do morderstw. Potem twierdziła, że to mąż nakłaniał ją do zabójstwa.

- W jej zeznaniach brak konsekwencji i logiki. Ale oskarżony odpowiada moralnie - mówił sędzia Daniluk.
To drugi proces małżonków K. z Czerniejowa. Poprzednio Jolanta K. została skazana na dożywocie, a jej mąż uniewinniony. Sąd Apelacyjny w Lublinie podważył ten wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Wyrok nie jest prawomocny. Obrońcy oskarżonych nie chcieli go komentować. Prokuratura zdecyduje o ewentualnym odwołaniu po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.




DLA DZIENNIKA - Dr Barbara Smoczyńska

Partia Kobiet

x Trudno dyskutować z sądem, bo zapewne brał pod uwagę wszelkie okoliczności. Ale społecznie ta odpowiedzialność nie rozkłada się równo. Wyobrażam sobie, że w życiu tej kobiety od wielu lat rozgrywał się dramat. Popełniła czyny, za które musi ponieść odpowiedzialność.

Nie rozumiem tylko, dlaczego musi ponieść tę odpowiedzialność w pojedynkę. Bardzo trudno uwierzyć, żeby mąż nie był niczego świadomy i nie ponosił odpowiedzialności za sytuację w tej rodzinie.

Jest to kolejny przykład, jak kobieta zostaje sama, jak jest opuszczona. Ja nie widzę usprawiedliwienia dla jej czynów. To zbrodnia i koniec. Ale nie rozumiem, że można zwolnić z odpowiedzialności męża. •
Not. (mmd)

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ALA / 11 lipca 2008 o 08:55
0
dr Smoczyńska jak sama przyznala tylko "wyobraża sobie " co sie dzialo w tej rodzinie, a ja pamietam jak w latach 90-tych z Andrzeja K. śmiało się z pół wsi, bo zawiozl żone do szpitala z bolem brzucha a lekarz stwierdził że się zaczął poród.
za instrumentalne traktowanie żony nie mozna ukarać czlowieka jak za morderstwo.
Avatar
miejscowy głupek / 10 lipca 2008 o 22:12
0
Co za babol p.Smoczyńska gada jak siostry w Seksmisji. Ona zabiła i Ona za to odpowiada. Bardzo możliwe że to nie były dzieci męża i kiedyś pewnie się o tym dowiemy. Gdyby sąd miał cień wątpliwości na pewno nie uniewinniłby go w dwóch instancjach. A odpowiedzialność zbiorowa dzięki bogu to już przeszłość. Ciekawe czy w sytuacji gdyby to mąż mordował dzieci pani smoczynska wołała by o karę dla matki.
Avatar
tropiciel głupoty / 10 lipca 2008 o 22:12
0
"...mężczyzna miał prawo nie wiedzieć o kolejnych ciążach żony, bo traktował żonę instrumentalnie, a ona znakomicie ukrywała swój stan" Faktycznie, polskie sądy mogą wywieść, że siły ciążenia nie działają a 2x2=5! A to prawo do niewiedzy męża o ciążach żony do z czego wynika? Z prawa rodzinnego, czy może z praw gwarantowanych Konstytucją? Jak można ukryć 5 kolejnych ciąż przed mężem? To już jest majstersztyk sztuki maskowania. Z tego wywodu sądu wynika, że ten facet (mąż) to tylko wchodził i schodził ze swojej baby, a reszta, co się potem działo, to w ogóle go nie obchodziła. Czysta instrumentalizacja! I rzeczywiście trudno zarzucić sądowi braku logiki w dowodzeniu. Skoro wchodził i schodził (pewnie nawet nie wiedział, że to może być przyczyną ciąży), to miał prawo nic nie wiedzieć, co potem będzie się działo. A dodatkowe okoliczności - świetne maskowanie się żony - przemawiają na jego korzyść! Brawo! Brawo! Sądownictwo u nas na wysokim poziomie stoi!
"...mężczyzna miał prawo nie wiedzieć o kolejnych ciążach żony, bo traktował żonę instrumentalnie, a ona znakomicie ukrywała swój stan" Faktycznie, polskie sądy mogą wywieść, że siły ciążenia nie działają a 2x2=5! A to prawo do niewiedzy męża o ciążach żony do z czego wynika? Z prawa rodzinnego, czy może z praw gwarantowanych Konstytucją? Jak można ukryć 5 kolejnych ciąż przed mężem? To już jest majstersztyk sztuki maskowania. Z tego wywodu sądu wynika, że ten facet (mąż) to tylko wchodził i schodził ze swojej ... rozwiń
Avatar
sprawiedliwy inaczej / 10 lipca 2008 o 21:19
0
za pięcioro dzieci 25 lat to za jedno tylko 5.............??? dziękuję za taką sprawiedliwość!!!!
Avatar
mariola.1955 / 10 lipca 2008 o 20:54
0
oj dramat tej kobiety dziwna ze mąż nic nie wiedział to gdzie on przebywałmoże to nie jego dzieci i został niewinny
Avatar
ALA / 11 lipca 2008 o 08:55
0
dr Smoczyńska jak sama przyznala tylko "wyobraża sobie " co sie dzialo w tej rodzinie, a ja pamietam jak w latach 90-tych z Andrzeja K. śmiało się z pół wsi, bo zawiozl żone do szpitala z bolem brzucha a lekarz stwierdził że się zaczął poród.
za instrumentalne traktowanie żony nie mozna ukarać czlowieka jak za morderstwo.
Avatar
miejscowy głupek / 10 lipca 2008 o 22:12
0
Co za babol p.Smoczyńska gada jak siostry w Seksmisji. Ona zabiła i Ona za to odpowiada. Bardzo możliwe że to nie były dzieci męża i kiedyś pewnie się o tym dowiemy. Gdyby sąd miał cień wątpliwości na pewno nie uniewinniłby go w dwóch instancjach. A odpowiedzialność zbiorowa dzięki bogu to już przeszłość. Ciekawe czy w sytuacji gdyby to mąż mordował dzieci pani smoczynska wołała by o karę dla matki.
Avatar
tropiciel głupoty / 10 lipca 2008 o 22:12
0
"...mężczyzna miał prawo nie wiedzieć o kolejnych ciążach żony, bo traktował żonę instrumentalnie, a ona znakomicie ukrywała swój stan" Faktycznie, polskie sądy mogą wywieść, że siły ciążenia nie działają a 2x2=5! A to prawo do niewiedzy męża o ciążach żony do z czego wynika? Z prawa rodzinnego, czy może z praw gwarantowanych Konstytucją? Jak można ukryć 5 kolejnych ciąż przed mężem? To już jest majstersztyk sztuki maskowania. Z tego wywodu sądu wynika, że ten facet (mąż) to tylko wchodził i schodził ze swojej baby, a reszta, co się potem działo, to w ogóle go nie obchodziła. Czysta instrumentalizacja! I rzeczywiście trudno zarzucić sądowi braku logiki w dowodzeniu. Skoro wchodził i schodził (pewnie nawet nie wiedział, że to może być przyczyną ciąży), to miał prawo nic nie wiedzieć, co potem będzie się działo. A dodatkowe okoliczności - świetne maskowanie się żony - przemawiają na jego korzyść! Brawo! Brawo! Sądownictwo u nas na wysokim poziomie stoi!
"...mężczyzna miał prawo nie wiedzieć o kolejnych ciążach żony, bo traktował żonę instrumentalnie, a ona znakomicie ukrywała swój stan" Faktycznie, polskie sądy mogą wywieść, że siły ciążenia nie działają a 2x2=5! A to prawo do niewiedzy męża o ciążach żony do z czego wynika? Z prawa rodzinnego, czy może z praw gwarantowanych Konstytucją? Jak można ukryć 5 kolejnych ciąż przed mężem? To już jest majstersztyk sztuki maskowania. Z tego wywodu sądu wynika, że ten facet (mąż) to tylko wchodził i schodził ze swojej ... rozwiń
Avatar
sprawiedliwy inaczej / 10 lipca 2008 o 21:19
0
za pięcioro dzieci 25 lat to za jedno tylko 5.............??? dziękuję za taką sprawiedliwość!!!!
Avatar
mariola.1955 / 10 lipca 2008 o 20:54
0
oj dramat tej kobiety dziwna ze mąż nic nie wiedział to gdzie on przebywałmoże to nie jego dzieci i został niewinny
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu". Wystawa w Warsztatach Kultury w Lublinie
5 października 2018, 18:00

"Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu". Wystawa w Warsztatach Kultury w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 5 października o godz. 18 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) odbędzie się wernisaż wystawy Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu.

Czapski kandyduje z radzyńskiego komitetu na prezydenta Białej Podlaskiej

Czapski kandyduje z radzyńskiego komitetu na prezydenta Białej Podlaskiej 0 0

Andrzej Czapski będzie kandydował na urząd prezydenta Białej Podlaskiej, ale nie z komitetu Kukiz'15, tylko z KWW Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych.

Znika popularna przed laty usługa Poczty Polskiej. Choć cena ostatnio nie zachęcała do skorzystania
galeria

Znika popularna przed laty usługa Poczty Polskiej. Choć cena ostatnio nie zachęcała do skorzystania 0 0

Jeszcze masz 10 dni by nadać ostatni w życiu telegram. Ostatni w życiu telegramu. Masz jeszcze 10 dni by się dowiedzieć, że coś takiego jak telegram w ogóle było. Usługa pamiętająca XIX wiek przestanie istnieć. Poczta Polska poinformowała o tym na swojej stronie i na… Twitterze.

Lublin: Pogrzeb ppłk. Zbigniewa Matysiaka. ps. „Kowboj”, „Dym”
galeria

Lublin: Pogrzeb ppłk. Zbigniewa Matysiaka. ps. „Kowboj”, „Dym” 2 1

Dziś na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie pochowano ppłk. Zbigniewa Matysiaka, jednego z ostatnich podkomendnych legendarnego dowódcy mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Miał 92 lata.

Wypadek w Firleju. Kierujący jeepem najechał na rowerzystkę

Wypadek w Firleju. Kierujący jeepem najechał na rowerzystkę 0 1

Kierujący jeepem najechał na jadącą w kierunku Kocka rowerzystkę.

Spływ kajakowy Wieprzem z Baranowa do Kośmina
23 września 2018, 9:00

Spływ kajakowy Wieprzem z Baranowa do Kośmina 0 0

23 września o godz. 9 zorganizowany zostanie jesienny spływ kajakowy 23-kilometrowym odcinkiem rzeki Wieprz, z Baranowa do Kośmina.

Warsztaty kung-fu z mistrzem Shaolin w Lublinie

Warsztaty kung-fu z mistrzem Shaolin w Lublinie 1 1

W piątek i w sobotę będzie można wziąć udział w warsztatach kung-fu, które poprowadzi chiński mistrz Shi Yan Ti. Mnich przyjedzie do Lublina ze słynnego klasztoru Shaolin. To będzie jego pierwsza wizyta w Polsce. Seminarium z udziałem chińskiego mistrza organizuje lubelska szkoła Tygrysy Shaolin Kung-fu.

Wielka operacja: scalają grunty, wybudują drogi. Rolnicy mają wiele pytań

Wielka operacja: scalają grunty, wybudują drogi. Rolnicy mają wiele pytań 1 3

Kiedy będę mógł wejść na przydzieloną mi działkę, czy będę mógł sprzątnąć zasianą przeze mnie pszenicę, kiedy pole zmieni właściciela? Te i inne pytania padły podczas kolejnej prezentacji projektu scaleniowego w Wojsławicach.

Lublin: Będzie strajk w szpitalu? Związkowcy chcą podwyżek. "To kompromisowa propozycja"

Lublin: Będzie strajk w szpitalu? Związkowcy chcą podwyżek. "To kompromisowa propozycja" 2 18

Pięć związków zawodowych działających w SPSK4 w Lublinie, które reprezentują 1300 pracowników (poza pielęgniarkami i lekarzami), wciąż czeka na odpowiedź dyrekcji na pismo w sprawie podwyżek.

Kai James (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS): Chcemy powalczyć o czwórkę

Kai James (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS): Chcemy powalczyć o czwórkę 0 0

Rozmowa z Kai James, koszykarką Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Pijany traktorzysta uciekał przed policją

Pijany traktorzysta uciekał przed policją 0 4

Pijany traktorzysta uciekał przed policją. Nie miał prawa jazdy, bo wcześniej mu je zabrano. Za jazdę po pijanemu.

Poznała "inżyniera" w internecie. Przelała mu prawie 80 tys. zł, a on zniknął

Poznała "inżyniera" w internecie. Przelała mu prawie 80 tys. zł, a on zniknął 48 15

46-latka straciła prawie 80 tysięcy złotych po tym gdy przesłała je mężczyźnie, którego nigdy wcześniej nie widziała. Podawał się za inżyniera, który buduje mosty w Turcji.

Drelów: Ciężarówka z belami słomy wpadła do rowu [zdjęcia]
galeria

Drelów: Ciężarówka z belami słomy wpadła do rowu [zdjęcia] 0 3

W Drelowie na ul. Dworskiej ciężarówka z belami słomy wpadła do rowu.

Wody Polskie chcą przejąć Zalew Zemborzycki. Prezes spółki odpowiada prezydentowi Lublina
galeria

Wody Polskie chcą przejąć Zalew Zemborzycki. Prezes spółki odpowiada prezydentowi Lublina 45 35