Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 marca 2021 r.
19:05

Koronawirus. Przedszkolaki zostają w domach, fryzjerzy zamknięci

100 4 A A
Trudno, nie będzie przedszkola, to będę więcej czasu spędzać z dziećmi na dworze – mówi Dorota Miotła, mama 4-letniej Julii, chodzącej do przedszkola przy ul. Dożynkowej. Na zdjęciu również z 7-letnim synem Antonim
Trudno, nie będzie przedszkola, to będę więcej czasu spędzać z dziećmi na dworze – mówi Dorota Miotła, mama 4-letniej Julii, chodzącej do przedszkola przy ul. Dożynkowej. Na zdjęciu również z 7-letnim synem Antonim (fot. Maciej Kaczanowski)

Zamknięte przedszkola i żłobki, zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne oraz sklepy meblowe i budowlane – od soboty wchodzą w życie nowe regulacje związane z pandemią koronawirusa. Najlżej przed Wielkanocą rząd obchodzi się z kościołami, w których ustala jedynie nieco bardziej surowe limity liczby wiernych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dla nas to katastrofa – mówi właścicielka męskiego salonu fryzjerskiego w centrum Lublina. – Po wielu naprawdę ciężkich miesiącach, gdzie mieliśmy puste kalendarze, teraz na święta zaczęły się pojawiać zapisy. W tej chwili mamy miejsca zajęte na tydzień do przodu i nagle dowiadujemy się, że wszystko zostaje zamknięte. To finansowy koszmar – dodaje.

NOWE ZASADY OD SOBOTY

Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne muszą zostać zamknięte od soboty. Początkowo do 9 kwietnia, ale ten termin może zostać wydłużony, jeśli sytuacja epidemiczna po świętach się nie poprawi. A w tej chwili jest ona wręcz dramatyczna. W czwartek odnotowano rekordową liczbę dziennych zakażeń w Polsce – aż 34 151. Zmarło aż 520 osób.

– Wszystkie trudne decyzje są na ten moment konieczne, aby opanować tę falę. Codziennie pod respiratorami walczy o życie ponad 2 tys. pacjentów.  Stawką tych działań jest ratowanie życia obywateli, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne – mówił w czwartek ogłaszając obostrzenia premier Mateusz Morawiecki.

I dlatego od soboty zamknięte zostaną także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. Nadal czynne mają być hurtownie i składy budowlane. Jak wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski, po to, żeby zapewniać ciągłość działania sektora budowlanego.

Nieco luźniej, przynajmniej na papierze, ma być w otwartych wciąż sklepach spożywczych, targowiskach czy pocztach. Od soboty w obiektach powyżej 100 mkw. obowiązuje limit jednej osoby na 20 mkw.

Działające do tej pory normalnie żłobki i przedszkola ostatni raz przyjmą większość dzieci dzisiaj. Od poniedziałku z opieki będą mogły korzystać tylko dzieci medyków i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, policjantów i strażaków). Rodzice, którzy będą musieli pozostać w domach, żeby opiekować się dziećmi, będą znowu mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Niewielkie zmiany wprowadzono w kościołach i innych miejscach kultu religijnego. Od soboty obowiązuje ograniczenie podobne, jak w sklepach – na jedną osobę będzie musiało przypadać 20 mkw. Limity, tak jak do tej pory mają sprawdzać proboszczowie. O poważne podejście do obowiązujących zasad już w środę zaapelowali do wszystkich księży we wspólnym komunikacie minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 metra odległości od innych osób.

Innych obostrzeń w związku ze świętami wielkanocnymi nie ma. Jest tylko prośba premiera Morawieckiego, żeby spędzić je w wąskim gronie najbliższej rodziny.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
_XD_ / 26 marca 2021 r. o 09:48
+2
covid w szpitalach będzie trwał dłuuuuugo, a dlaczego ?!.... prawdopodobnie  2 MLD PLN !!!– tyle ziomki z enefzet wypłacili szpitalom na dodatki covidowe od 1 -11-2020 roku do 11 -02- 2021. Kto przy tak łatwej kasie będzie chciał robić trudne i kosztowne terapie czy zabiegi????
 Parę godzin temu płakałeś, że przez covid-19 ludzie umierają, a teraz że łatwa kasa? Skoro taka łatwa, to zgłoś się do takiego szpitala, czy DPS, brakuje rąk do pracy, a tobie coś skapnie z tej łatwej kasy.
Avatar
Kroll / 25 marca 2021 r. o 20:31
+1
Kościoły jak sklepy? Cóż za porównanie. Wprawdzie i tu itu słychać brzęk monet ale czy widział ktoś w markecie obsługę w czarnych sukienkach?
Avatar
Janusz_Paliwas / 25 marca 2021 r. o 21:25
0
Kościoły jak sklepy? Cóż za porównanie. Wprawdzie i tu itu słychać brzęk monet ale czy widział ktoś w markecie obsługę w czarnych sukienkach?
 Tyle że w sklepie kupujesz fizyczny towar w większości przypadków niezbędny do życia, a nie obiecany w życiu po życiu...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 25 marca 2021 r. o 23:29
-1
covid w szpitalach będzie trwał dłuuuuugo, a dlaczego ?!.... prawdopodobnie 2 MLD PLN !!!– tyle ziomki z enefzet wypłacili szpitalom na dodatki covidowe od 1 -11-2020 roku do 11 -02- 2021. Kto przy tak łatwej kasie będzie chciał robić trudne i kosztowne terapie czy zabiegi????
Avatar
_XD_ / 26 marca 2021 r. o 09:48
+2
covid w szpitalach będzie trwał dłuuuuugo, a dlaczego ?!.... prawdopodobnie  2 MLD PLN !!!– tyle ziomki z enefzet wypłacili szpitalom na dodatki covidowe od 1 -11-2020 roku do 11 -02- 2021. Kto przy tak łatwej kasie będzie chciał robić trudne i kosztowne terapie czy zabiegi????
 Parę godzin temu płakałeś, że przez covid-19 ludzie umierają, a teraz że łatwa kasa? Skoro taka łatwa, to zgłoś się do takiego szpitala, czy DPS, brakuje rąk do pracy, a tobie coś skapnie z tej łatwej kasy.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 25 marca 2021 r. o 23:29
-1
covid w szpitalach będzie trwał dłuuuuugo, a dlaczego ?!.... prawdopodobnie 2 MLD PLN !!!– tyle ziomki z enefzet wypłacili szpitalom na dodatki covidowe od 1 -11-2020 roku do 11 -02- 2021. Kto przy tak łatwej kasie będzie chciał robić trudne i kosztowne terapie czy zabiegi????
Avatar
Janusz_Paliwas / 25 marca 2021 r. o 21:25
0
Kościoły jak sklepy? Cóż za porównanie. Wprawdzie i tu itu słychać brzęk monet ale czy widział ktoś w markecie obsługę w czarnych sukienkach?
 Tyle że w sklepie kupujesz fizyczny towar w większości przypadków niezbędny do życia, a nie obiecany w życiu po życiu...
Avatar
Kroll / 25 marca 2021 r. o 20:31
+1
Kościoły jak sklepy? Cóż za porównanie. Wprawdzie i tu itu słychać brzęk monet ale czy widział ktoś w markecie obsługę w czarnych sukienkach?
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ostatni raz był widziany na Rynku w Kazimierzu Dolnym. Poszukiwania zaginionego

Ostatni raz był widziany na Rynku w Kazimierzu Dolnym. Poszukiwania zaginionego

Puławscy policjanci poszukują 50-letniego Krzysztofa Siedleckiego. Ostatni raz widziany był 20 kwietnia w centrum Kazimierza Dolnego.

Lubelskie: Pojemniki i beczki pełne były nieznanych substancji [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Pojemniki i beczki pełne były nieznanych substancji [zdjęcia]

Policjanci, strażacy oraz pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie skontrolowali jedną z posesji w gminie Ryki. Znaleziono na niej beczki oraz pojemniki wypełnione nieznanymi substancjami. Za nielegalne składowanie odpadów grozi kara do 5 lat więzienia.

W poniedziałek najmłodsi wracają do szkół. "Nauka w szkole jest jednak dla dzieci lepsza"

W poniedziałek najmłodsi wracają do szkół. "Nauka w szkole jest jednak dla dzieci lepsza"

Szczegóły są jeszcze ustalane, ale już w poniedziałek najmłodsi uczniowie klas podstawówek zasiądą w szkolnych ławkach. Nie wszyscy na raz, ale dzieci nie kryją szczęścia. Zadowoleni są też rodzice i nauczyciele.

E-commerce, Wielkanoc i trzecia fala koronawirusa

E-commerce, Wielkanoc i trzecia fala koronawirusa

Od rozpoczęcia globalnej pandemii gospodarka znacznie ucierpiała, co możemy zaobserwować po ilości małych i większych biznesów, które od tego czasu upadły. Najbardziej zamrożenie gospodarki odczuły przede wszystkim lokale gastronomiczne i sportowo-rozrywkowe. Ratunkiem dla wielu biznesów stał się e-commerce.

Chełm: Srebrne antepedium z ołtarza bazyliki trafiło do renowacji

Chełm: Srebrne antepedium z ołtarza bazyliki trafiło do renowacji

Okazja jest po temu jest okrągła, bo w tym roku mija 370. rocznica tego triumfu oręża polskiego w bitwie pod Beresteczkiem. Ikona Matki Bożej Chełmskiej była w obozie wojsk króla Jana Kazimierza. Na cześć tego wydarzenia wykonano srebrne antepedium które umieszczono w ołtarzu chełmskiej bazyliki.

Ważne! Rusza wiosenna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

Ważne! Rusza wiosenna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

W dniach 24-26 kwietnia 2021 r.* na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik powalczą o awans. Dwóch się bije, skorzysta trzeci?

Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik powalczą o awans. Dwóch się bije, skorzysta trzeci?

O awans do IV ligi walczyć będą Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik Siennica Nadolna. Karty w lidze może rozdawać Ogniwo Wierzbica.

Koronawirus Lubelskie, 23 kwietnia: 300 zakażeń mniej niż tydzień temu

Koronawirus Lubelskie, 23 kwietnia: 300 zakażeń mniej niż tydzień temu

W województwie lubelskim jest 475 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z oficjalnych danych rządu z 23 kwietnia 2021 r. To o 300 zakażeń mniej niż zanotowano w piątek 16 kwietnia.

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 539 chorych

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 539 chorych

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 539 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30. najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Studia inżynierskie na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli
galeria

Studia inżynierskie na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli

Mieszczący się w Stalowej Woli Wydział Mechaniczno-Technologiczny jest najmłodszym wydziałem Politechniki Rzeszowskiej. Pomimo tego, że kształcenie politechniczne w hutniczym mieście sięga swoją historią roku 1965, to samodzielny wydział istnieje nieco ponad 4 lata.

Unijne pieniądze pomagają troszczyć się o zdrowe kręgosłupy najmłodszych

Unijne pieniądze pomagają troszczyć się o zdrowe kręgosłupy najmłodszych

Ruch to zdrowie. To dobrze znane wszystkim hasło, które dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej powinniśmy wziąć sobie do serca.

Przegląd tygodnia. Wyszło szydło z worka, wiadomo czyja to sprawka

Przegląd tygodnia. Wyszło szydło z worka, wiadomo czyja to sprawka

Autorski przegląd wydarzeń tygodnia.

Spotkanie online z Andrzejem Malingą
23 kwietnia 2021, 11:00

Spotkanie online z Andrzejem Malingą

W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na spotkanie online z Andrzejem Malingą. Wydarzenie odbędzie się 23 kwietnia o godz. 11.

Jak się ochronić przed powodzią. Najbardziej zagrożone dwa miasta w regionie

Jak się ochronić przed powodzią. Najbardziej zagrożone dwa miasta w regionie

Do 22 czerwca potrwają konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji tzw. planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Celem są inwestycje zabezpieczające przed skutkami powodzi, zwłaszcza w Dęblinie i Krasnymstawie.

Dwa mecze w trzy dni. Żużlowcy Motoru Lublin odrabiają zaległości

Dwa mecze w trzy dni. Żużlowcy Motoru Lublin odrabiają zaległości

Nie lada wyzwanie stoi w najbliższych dniach przed Motorem Lublin. Dzisiaj żółto-biało-niebiescy podejmą na własnym torze Eltrox Włókniarza Częstochowa (godz. 18), a w niedzielę Betard Spartę Wrocław (godz. 19.15)

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!