1 Szpital Wojskowy w Lublinie świętował 80-lecie istnienia. Był czas na wspomnienia, podziękowania, a także odznaki i medale.
Szpital Wojskowy funkcjonuje od 1944 roku w gmachu przy Al. Racławickich w Lublinie, a decyzją ministra obrony narodowej od 2011 roku działa jako 1. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ. Przez te lata, placówka sukcesywnie się rozwijała, przechodząc kolejne remonty i otwierając nowe oddziały.
- Pamiętam, jak przyszedłem do pracy, było to 21 lat temu. Zaczynałem oczywiście jako zwykły lekarz. Patrząc na to wszystko, jak ten szpital funkcjonował 21 lat temu, a dzisiaj, jest ogromna różnica. Wcześniej nie było tylu remontów, możliwości leczenia i przede wszystkim diagnostyki, bo to się najbardziej zmieniło, czyli możliwości leczenia i diagnostyki w szpitalu – mówi płk rez. dr n. med. Piotr Poznański, ordynator Oddziału Neurologicznego z Oddziałem Udarowym oraz zastępca komendanta Szpitala Klinicznego ds. Lecznictwa w 1 WSK. – Teraz sprzęt jest nowoczesny, a w planach zakup nowego rezonansu 3-teslowego. Jest nowa neurochirurgia, rozrosła się urologia, bardzo prężnie działa kardiologia, także to są nasze takie wizytówki szpitala – dodaje.
Szef szpitala wskazuje, że przez te lata jednym z największych osiągnięć oraz najważniejszych inwestycji była niedawno ukończona rozbudowa szpitala.
- Najważniejsze inwestycje w infrastrukturę to nadbudowa szpitala, przygotowanie piętra szczytowego na potrzeby oddziałów kardiologii i neurochirurgii. To był koszt blisko 150 milionów złotych. Poza tym rok rocznie inwestujemy w sprzęt i największa inwestycja, której dokonaliśmy to oczywiście robot da Vinci, który przynosi bardzo dobre efekty finansowe i zdrowotne, z czego chyba jesteśmy najbardziej dumni w ostatnich latach – podkreśla płk dr n. biol. Aleksander Michalski, komendant 1 WSK.
Obchody 80-lecia odbywały się w Operze Lubelskiej. Oprócz podziękowań i okolicznych wystąpień, zostały wręczone również odznaczenia i dyplomy. Odznakę „Za zasługi dla ochrony zdrowia” otrzymało 14 osób, a Medale Prezydenta Miasta Lublin oraz Medal „Zasłużony dla Miasta Lublin” dostało po 5 osób. Obecny na uroczystości wojewoda lubelski wręczył 8 osobom Grawertony Wojewody oraz 15 dyplomów uznania wojewody.