Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 grudnia 2012 r.
17:58
Edytuj ten wpis

Lotnisko Lublin: Pierwszy lot samolotem. Co musisz wiedzieć

0 5 A A
Podczas kontroli wykonujmy polecenia celników i odpowiadajmy konkretnie na pytania o bagaż  (Maciej
Podczas kontroli wykonujmy polecenia celników i odpowiadajmy konkretnie na pytania o bagaż (Maciej

Pierwsza podróż samolotem? Warto pamiętać o kilku rzeczach, które ułatwią nam życie i sprawią, że dostaniemy się na pokład bez problemów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dokumenty

Jeszcze przed wyjazdem na lotnisko upewnijmy się, że mamy wszystkie niezbędne dokumenty. W zależności od kraju, do którego lecimy musimy zabrać ze sobą paszport lub jedynie dowód osobisty (kraje Unii Europejskiej).

Linie lotnicze gorąco zachęcają do odprawiania się przez Internet (odprawa online). Najczęściej za darmo. Chodzi o zadeklarowanie, jaki bagaż weźmiemy ze sobą, kto z nami poleci itd. Odpowiedni formularz wypełnimy na stronie internetowej przewoźnika, nawet na kilka dni przed odlotem. Po zakończeniu odprawy musimy wydrukować nasze karty pokładowe i zabrać je ze sobą.

– Pasażerowie, którzy skorzystali z odprawy online i wydrukowali swoje karty pokładowe, muszą przybyć do wyjścia do samolotu na 30 minut przed planowanym odlotem – czytamy w poradniku Ryanaira.

Bagaż

W podróż możemy zabrać dwa rodzaje bagażu. Podręczny (ten, który wniesiemy na pokład) oraz rejestrowany, czyli większy, który oddamy wcześniej. Jeśli wybieramy się w krótką podróż tanimi liniami lotniczymi warto ograniczyć swój bagaż jedynie do podręcznego. Nie poniesiemy wtedy dodatkowych kosztów.
Limity

Pamiętajmy jednak o limitach. Każdy pasażer może mieć tylko jeden bagaż podręczny. W Ryanair i Wizz Air jego waga nie może przekraczać 10 kg. Ważne są też wymiary. W Wizz Air to maks. 42x32x25, Ryanair 55x40x20.

– Dla bezpieczeństwa i wygody wszystkich pasażerów bagaż podręczny musi mieścić się pod siedzeniem lub w schowku bagażowym – informuje Ryanair.

Jeśli nie wiemy, czy nasz bagaż przekracza dozwolone rozmiary, na lotnisku znajdziemy specjalne stojaki, do których możemy włożyć naszą torbę lub plecak. Jeśli się zmieści, nie będzie problemu z jego przewozem.

Kosmetyki, płyny, kremy najlepiej przewozić w bagażu rejestrowanym. Jeśli jednak chcemy zabrać je ze sobą na pokład (bo mamy tylko bagaż podręczny) musimy umieścić je w przezroczystej foliowej torebce z zamknięciem u góry.

Uwaga! Opakowania nie mogą mieć więcej niż 100 ml. W przeciwnym wypadku będziemy musieli je zostawić. W sklepach z kosmetykami da się kupić mniejsze wersje popularnych szamponów i płynów.

Podczas kontroli na lotnisku powinniśmy je od razu wyjąć i pokazać celnikowi. Podobnie jest ze sprzętem elektronicznym: kamerami, aparatami fotograficznymi, laptopami, tabletami itd. Podczas kontroli wykonujmy polecenia celników i odpowiadajmy konkretnie na pytania o bagaż.

Przedmioty zakazane

Zarówno Wizz Air, jak i Ryanair mają ustaloną listę przedmiotów, których nie możemy przewozić. Chodzi m.in. o broń, tępe narzędzia, amunicję, noże czy substancje wybuchowe. Pełne listy znajdziemy na stronie przewoźników. Warto się z nimi zapoznać przed odlotem, żeby potem nie spotkały nas przykre niespodzianki.

Przeczytajmy na spokojnie regulamin lotu oraz rady, które daje nam przewoźnik. Pomoże nam to również w nietypowych sytuacjach, np. kiedy zaginie nasz bagaż.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ddd / 30 grudnia 2012 r. o 23:19
0
a w PKS jak wsiada to jak ma sie zachować? som wycieraczki przed drzwiami co by z błota je powycirać? celników nie ma chyba bo z kiełbasa by nie wpuściły
Avatar
wer / 30 grudnia 2012 r. o 22:10
0
A wsiada się drzwiami, nie oknem!!!
Avatar
t1 / 30 grudnia 2012 r. o 18:28
0
Do Andrzeja.
Straż graniczna zajmuje się kontrolą dokumentów, Straż Ochrony Lotniska kontroluje bagaże pod kątem bezpieczeństwa. Celnicy jak najbardziej kontrolują bagaże - chodzi o towary wywożone bądź przywożone (czy nie ma narkotyków, papierosów skór zwierząt czy innych towarów podlegających ograniczeniom lub opłatom). Jeśli lecimy do krajów UE kontroli celnej nie ma. Pozdrawiam
Avatar
pmwd / 30 grudnia 2012 r. o 16:41
0
[quote name='Andrzejj' timestamp='1356874742' post='714827']
Kontrolą bagażu zajmuje się Straż Graniczna i Straż Ochrony Lotniska.
[/quote]

Widocznie dla autora,każdy mundurowy na granicy to celnik.
Avatar
Andrzejj / 30 grudnia 2012 r. o 14:39
0
Kontrolą bagażu zajmuje się Straż Graniczna i Straż Ochrony Lotniska.
Avatar
ddd / 30 grudnia 2012 r. o 23:19
0
a w PKS jak wsiada to jak ma sie zachować? som wycieraczki przed drzwiami co by z błota je powycirać? celników nie ma chyba bo z kiełbasa by nie wpuściły
Avatar
wer / 30 grudnia 2012 r. o 22:10
0
A wsiada się drzwiami, nie oknem!!!
Avatar
t1 / 30 grudnia 2012 r. o 18:28
0
Do Andrzeja.
Straż graniczna zajmuje się kontrolą dokumentów, Straż Ochrony Lotniska kontroluje bagaże pod kątem bezpieczeństwa. Celnicy jak najbardziej kontrolują bagaże - chodzi o towary wywożone bądź przywożone (czy nie ma narkotyków, papierosów skór zwierząt czy innych towarów podlegających ograniczeniom lub opłatom). Jeśli lecimy do krajów UE kontroli celnej nie ma. Pozdrawiam
Avatar
pmwd / 30 grudnia 2012 r. o 16:41
0
[quote name='Andrzejj' timestamp='1356874742' post='714827']
Kontrolą bagażu zajmuje się Straż Graniczna i Straż Ochrony Lotniska.
[/quote]

Widocznie dla autora,każdy mundurowy na granicy to celnik.
Avatar
Andrzejj / 30 grudnia 2012 r. o 14:39
0
Kontrolą bagażu zajmuje się Straż Graniczna i Straż Ochrony Lotniska.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Protest antyłowiecki w Lublinie. Niemal równo rok temu myśliwy zastrzelił 16-latka
zdjęcia
galeria

Protest antyłowiecki w Lublinie. Niemal równo rok temu myśliwy zastrzelił 16-latka

„Wariaci z gnatami biegają lasami” albo „Pomyliłem z dzikiem”. Z takimi hasłami na transparentach ulicami Lublina przeszedł antyłowiecki marsz. Na tydzień przed kolejną rozprawą byłego już myśliwego, który zastrzelił nastolatka.

Jak wybrać laptopa w 2021 roku? - Doradzamy przed zakupem!

Jak wybrać laptopa w 2021 roku? - Doradzamy przed zakupem!

W dzisiejszych czasach laptop jest nieodłącznym elementem naszego życia. Swoje zastosowanie znajduje w pracy, jak i w zwykłej codzienności. Dzięki mobilności pozwala na pracę w podróży, nie obciążając zbytnio naszego bagażu. Wybór sprzętu dla wielu jest nie lada wyzwaniem. Sklepy oferują naprawdę szeroką gammę produktów i osoba nieznająca się na sprzęcie może dostać zawrotu głowy. Nie wiesz jaki laptop będzie odpowiedni do pracy? Chcesz się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę? Ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Czytaj dalej!

Więzienie nic go nie nauczyło. Dusił, kopał i przystawiał nóż do szyi

Więzienie nic go nie nauczyło. Dusił, kopał i przystawiał nóż do szyi

Na dwa miesiące do aresztu trafił 63-letni mieszkaniec gminy Nałęczów, który rzucił się z nożem na dwie kobiety. Obydwie straszył pozbawieniem życia, a jedną z nich dusił i kopał, powodując obrażenia ciała. Recydywiście grozi powrót do więzienia.

465 mln zł dla lubelskich emerytów i rencistów

465 mln zł dla lubelskich emerytów i rencistów

ZUS policzył, ile wydał na tzw. 14-tki, czyli dodatkowe emerytury i renty. W województwie lubelskim wyszedł spory rachunek.

W Kraśniku szykuje się podwyżka opłat. Decyzja za kilka dni

W Kraśniku szykuje się podwyżka opłat. Decyzja za kilka dni

27 złotych od osoby za miesiąc. Taką nową stawkę „podstawową” za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zaproponował Urzędu Miasta Kraśnik. Jeśli na podwyżkę zgodzą się radni, to wyższa od 10 zł od obecnej stawka, zacznie ona obowiązywać od stycznia 2022 roku

Mikołajki w VIVO! Lublin
4 grudnia 2021, 12:00

Mikołajki w VIVO! Lublin

4 i 6 grudnia VIVO! Lublin odwiedzi Święty Mikołaj wraz z elfimi pomocnikami. Wszystkie mikołajkowe atrakcje zaplanowano w godz. 12.00-18.00.

Lublin. Najlepiej wyszedł deweloper. A co z pieniędzmi na stadion?

Lublin. Najlepiej wyszedł deweloper. A co z pieniędzmi na stadion?

Niemal 6,6 mln zł zarobiło miasto sprzedając jednemu z deweloperów działkę przy al. Długosza. Pieniądze z transakcji miały zostać przeznaczone na remont stadionu Lublinianki. Większość pieniędzy została już wydana. Czy na stadion?

Sukces Szymona Szymonowicza na zawodach zapaśniczych w Iranie

Sukces Szymona Szymonowicza na zawodach zapaśniczych w Iranie

Szymon Szymonowicz z Cementu-Gryfa Chełm wywalczył srebrny medal podczas rozegranych w Iranie wojskowych mistrzostwach świata

World of Tanks: Arnold Schwarzenegger zaprasza na święta (wideo)
film

World of Tanks: Arnold Schwarzenegger zaprasza na święta (wideo)

Rok temu był Chuck Norris, teraz będzie Arnold Schwarzenegger. Nadchodzą Operacje Świąteczne w grze World of Tanks na PC.

Ile kosztują psy popularnych ras? Pomerianian, york, labrador?

Ile kosztują psy popularnych ras? Pomerianian, york, labrador?

Rodowodowe szczeniaki czystej krwi potrafią kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ich cena zależna jest od renomy danej hodowli, a także od unikalności i elitarności konkretnej rasy.

Kobieta musiała uciekać do sąsiadki. Mąż rzucił się na nią z nożem

Kobieta musiała uciekać do sąsiadki. Mąż rzucił się na nią z nożem

Policjanci zatrzymali 61-latka, który z nożem rzucił się na żonę. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

W jaki sposób można znaleźć szybko nową pracę?

W jaki sposób można znaleźć szybko nową pracę?

Szukanie nowej pracy często zajmuje dużo czasu. Czasami to wręcz bezsensowne przekopywanie kolejnych ofert i brak odpowiedzi na wysyłane listy motywacyjne i życiorysy. Warto zatem wiedzieć jak sprytnie szukać pracy, za pomocą specjalnych technik i narzędzi. Dowiedz się z naszego tekstu jak zdobywać nową pracę w bardzo krótki okres!

Teufel Real Blue i Real Blue NC: Nowe wersje słuchawek

Teufel Real Blue i Real Blue NC: Nowe wersje słuchawek

799 i 1099 złotych – tyle kosztują nowe słuchawki niemieckiego producenta, czyli Teufel Real Blue i Real Blue NC. Co dostaniemy za takie pieniądze?

Puławy. Mikołajki w Domu Chemika
5 grudnia 2021, 16:00

Puławy. Mikołajki w Domu Chemika

W niedzielę, 5 grudnia o godz. 16 w puławskim Domu Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) odbędą się miejskie Mikołajki 2021. W programie moc atrakcji.

"Jestem siódemką, jadę na Felin". Lubelskie autobusy i trolejbusy będą mogły mówić

"Jestem siódemką, jadę na Felin". Lubelskie autobusy i trolejbusy będą mogły mówić

Lubelskie autobusy i trolejbusy mogą zacząć przekazywać osobom niewidomym i słabowidzącym komunikaty o numerze linii i kierunku jazdy. Do takiego rozwiązania przymierza się Zarząd Transportu Miejskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!