Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 czerwca 2021 r.
20:09

Ocenili prezydenta Lublina. Nie każdy chwalił

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 39 A A
Krzysztof Żuk
Krzysztof Żuk (fot. Archiwum)

Prezydent Lublina dostał od Rady Miasta wotum zaufania za rok 2020. Choć wynik był łatwy do przewidzenia, to dyskusja w tej sprawie trwała od rana do wieczora, z godzinną przerwą obiadową. Sama dyskusja była do bólu przewidywalna: kto miał chwalić prezydenta, ten go chwalił. Kto miał krytykować, ten krytykował

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Składanie raportu o stanie miasta jest corocznym obowiązkiem prezydenta, narzuconym przez prawo krajowe i to dość niedawno, bo rozpatrywany w czwartek raport był dopiero trzecim w historii.

Na 234 stronach tego dokumentu prezydent roztacza wizję miasta, które dobrze się rozwija, mimo trudności, głównie finansowych, jakich nie szczędził samorządom epidemiczny rok 2020.

– Ubytek dochodów związany ze stanem epidemii wyniósł około 155 mln zł – podkreślał podczas debaty prezydent Krzysztof Żuk. W samej tylko komunikacji miejskiej wpływy ze sprzedaży biletów stopniały w zeszłym roku, jak podaje Żuk, o 30 mln zł.

Lublin z raportu ma 338 586 mieszkańców, czyli znowu mniej niż rok wcześniej. Od lat to nikogo nie dziwi. Jednak tym razem ubytek był większy niż zwykle, głównie za sprawą większej liczby zgonów. W 2019 r. zanotowano ich 3579, przez cały rok 2020 zmarły 4224 osoby.

Ale nawet w tej sytuacji demograficznej Urząd Miasta dostrzega pozytywy. – Udział osób w wieku przedprodukcyjnym nieznacznie wzrasta – podkreślał radnym Robert Żyśko, zastępca dyrektora Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości. Młodzi wchodzący na rynek pracy mają trudniej niż rok wcześniej. Z 8 do 9 proc. wzrósł odsetek bezrobotnych do 25 roku życia.

Do dyskusji nad raportem jak co rok mogli się zgłosić zainteresowani mieszkańcy. Zgłosiło się szesnastu. Z tej możliwości skorzystała nawet spółka TBV Investment, która zabiega u władz miasta o możliwość zabudowania, głównie blokami, 30 ze 105 ha górek czechowskich.

– Przez ostatnich kilka lat staramy się znosić bariery w myśleniu o górkach – tłumaczył Zbigniew Dymowicz, dyrektor ds. inwestycji w TBV. Krytykował niektórych radnych za to, że starali się zablokować budowę otwartej w maju ścieżki przez górki.

– Były to działania wymierzone w mieszkańców Lublina – mówił Dymowicz. – Liczba ludzi, którzy odwiedzają ścieżkę, jest potwierdzeniem tego, czego potrzebują mieszkańcy. Dostępnych terenów zielonych – mówił przedstawiciel TBV, który przypominał, że w zamian za umożliwienie budowy na 30 ha spółka zobowiązała się urządzić na swój teren park na 75 ha.

Nie zabrakło też i drugiej strony, czyli przeciwników zabudowy górek, którzy nadal liczą na to, że sąd unieważni uchwałę Rady Miasta wyznaczającą na tym terenie strefy pod budowę bloków. Mowa o studium przestrzennym uchwalonym w lipcu 2019 r.

Jego nieważność wobec górek czechowskich orzekł jeszcze w 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny. Jego wyrok nie utrzymał się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który po skardze kasacyjnej złożonej przez Ratusz polecił WSA, żeby ponownie rozpatrzył spór o studium.

– Skarga kasacyjna Rady Miasta została złożona bez jej wiedzy, zawiera szereg manipulacji i zwyczajnych kłamstw obliczonych na brak weryfikacji – twierdzi Andrzej Filipowicz, jeden z aktywistów przeciwnych zabudowie górek. – NSA oparł się na błędnych i niekompletnych informacjach. Został najzwyczajniej w świecie wprowadzony w błąd – oceniał Filipowicz. – Prezydent powinien abdykować, a Rada Miasta Lublin samorozwiązać.

– Postępowanie przed sądami administracyjnymi jest postępowaniem na dokumentach – odpowiadał mu później Zbigniew Dubiel, koordynator radców prawnych Ratusza. Przypominał, że do złożenia skargi w tym przypadku nie jest konieczna uchwała Rady Miasta, a gdyby była, sąd by się o nią upomniał. Podkreślał też, że sąd nie jest związany treścią skargi, bo ma komplet dokumentów.

Głosy zapisanych do debaty mieszkańców w przytłaczającej większości były jednak pochwałami pod adresem władz miasta. Przedstawicielka działkowców chwaliła miejskie dotacje dla ogrodów działkowych. Jedna z mieszkanek łamiącym się ze wzruszenia głosem zachwalała ośrodek Mozaika, z którego korzysta jej dorosła, niepełnosprawna córka.

– Miasto daje mi możliwość ciągłego rozwoju, wejścia w dorosłe życie – mówił Szczepan Lech Daniel. Podkreślał też fakt, że Lublin dostał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 roku. – Cokolwiek by pan prezydent nie zrobił dobrego dla miasta, zawsze się znajdzie grupa ludzi, którzy będą go krytykować – zachwalała Małgorzata Szatkowska.

Kibice żużla doceniali proponowaną przez prezydenta nową lokalizację stadionu żużlowego. – Wydaje się wręcz idealnym miejscem – mówił Konrad Koperwas, który przekonuje, że obiekt nie będzie zbyt głośny dla otoczenia. – Najbliższe bloki mieszkalne będą około 400 metrów od tego obiektu, który będzie docelowo zadaszony.

– To był festiwal, że Lublin jest śliczny, rozwija się, ale moim zdaniem za wolno. Przesadziliśmy przez kilka lat z inwestycjami. I w tym roku się okazuje, że nie ma pieniędzy – stwierdził Eugeniusz Bielak, miejski radny PiS, gdy po głosach mieszkańców do dyskusji przystąpili radni. Zwolennicy prezydenta mocno go chwalili, opozycja krytykowała. Bielakowi nie podoba się m.in. wzrost opłat za wywóz śmieci czy poszerzenie Strefy Płatnego Parkowania. – To miasto nie będzie już przyjazne dla młodych ludzi.

Od opozycji prezydentowi obrywało się też za budżet obywatelski, w tym projekt dotyczący wąwozu między osiedlami LSM a Czubami. – Mijają kolejne lata i miesiące i to zadanie nie jest realizowane – podkreślał radny Zdzisław Drozd (PiS).

Obóz prezydencki nie szczędził Żukowi pochwał. – Wyłania się z tego raportu wizja miasta przyszłości. To wizja miasta, w którym żyje się lepiej – przekonywał radny Marcin Bubicz (prezydencki klub radnych).

– Największą bolączką dla wielu mieszkańców naszego miasta są te przysłowiowe górki czechowskie, czyli brak dbałości o zdrowie mieszkańców – oceniał Piotr Gawryszczak, przewodniczący opozycyjnego względem Żuka klubu PiS. Jako inne zaniechanie wskazywał fakt, że od kilkunastu lat budynek Domu Kultury Kolejarza stoi praktycznie pusty, chociaż według niego mógłby być służyć seniorom. Krytykował też zbyt małą, jego zdaniem, liczbę mieszkań komunalnych.

Szef opozycyjnego wobec prezydenta klubu radnych PiS przekonywał też, że kultura powinna promować dzietność i wierność, by pomóc w zapobieganiu niekorzystnym trendom demograficznym.

Stronnicy prezydenta bronili go przed zarzutami o nadmierne zadłużenie miasta. – Jest takie powiedzenie, że kto skąpo sieje, ten skąpo zbiera – mówił radny Adam Osiński (klub Żuka). Bronił też wprowadzanych opłat i podwyżek opłat. – Niestety, gospodarka kapitalistyczna i ekonomia tego wymagają, że nie ma nic za darmo. Bo jak jest za darmo, to nic nie jest szanowane.

Z kolei radny Bartosz Margul (również z klubu prezydenta) tłumaczył, że tempo zadłużania się państwa jest o wiele większe niż to, w którym zadłuża się samorząd Lublina.

Finałem całodniowej debaty było zakończone za pięć dwudziesta głosowanie nad udzieleniem prezydentowi wotum zaufania za rok 2020. Jego wynik był przewidywalny od samego początku: 18 głosów za wotum (z klubu prezydenta Żuka), 11 głosów przeciw (cały klub PiS) oraz 1 głos wstrzymujący się (niezrzeszony radny Stanisław Brzozowski).

To dopiero pierwsza uchwała podjęta na dzisiejszym posiedzeniu Rady Miasta, która ma dzisiaj do rozpatrzenia jeszcze wiele projektów uchwał. Najwięcej emocji budzi sprawa lokalizacji nowego stadionu żużlowego, ale przed radnymi jest też m.in. decyzja w sprawie pomocy finansowej dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, czy przeznaczenie dodatkowych 6 mln zł na budowę dworca.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mefisto_lubelak / 24 czerwca 2021 r. o 20:24
+62
"Przesadziliśmy z inwestycjami" powiedział radny, który co chwilę dopomina się o kolejne inwestycje. Czy radni z PiS muszą się co roku przy okazji absolutorium, kompromitować i opowiadać zwykłe dyrdymały?
Avatar
Bzyku01 / 24 czerwca 2021 r. o 20:35
+52
Z pewnością największą bolączką dla mieszkańców są Górki Czechowskie. Co weekend takie tłumy na placach zabaw i ścieżce, że ledwo się ludzie mieszczą. Kwestia czasu jak będzie trzeba poszerzać. Oby tylko takie bolączki mieli w przyszłości mieszkańcy, to będzie dobrze.
Avatar
anne / 24 czerwca 2021 r. o 20:44
+43
Pochwały specjalnie nie dziwią - wszyscy widzą jak się Lublin zmienia. Brawo panie prezydencie.
Avatar
qwertyqaz / 24 czerwca 2021 r. o 21:07
+35
"Przesadziliśmy z inwestycjami" powiedział radny, który co chwilę dopomina się o kolejne inwestycje. Czy radni z PiS muszą się co roku przy okazji absolutorium, kompromitować i opowiadać zwykłe dyrdymały?
 A najlepsze, że chwilę przed stwierdzeniem, że przesadziliśmy z inwestycjami, rzucił że Lublin jego zdaniem za wolno się rozwija. Dowcipniś z z tego radnego, ale wiadomo od dawna że Bielak na ogół nie ma nic ciekawego do powiedzenia, zwykły krzykacz i awanturnik.
Avatar
adamk / 24 czerwca 2021 r. o 21:07
+30
Górki Czechowskie to jedna z lepszych rzeczy jakie przytrafiły się Lublinowi, a szczególnie dzielnicom slawin i Czechów! Brawo dla miasta i TBV, ze pokazali jak można pogodzić interes prywatny i publiczny. Brawo!
Avatar
dzini / 24 czerwca 2021 r. o 21:32
+28
Aż łzy ze szczęścia zalewają mi twarz. Nigdy w ponad 700letniej historii Lublina nikt nie  zadłużył tak miasta. Mnóstwo nietrafionych inwestycji ( lotnisko, skate park).  Największy pracodawca UMSC czyli jednostka budżetowa. Jesteśmy jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Dług wynosi 1,45 mld zł. Ja i wszyscy Lublinianie mamy zadłużenie 4665zł niezależnie od wieku. Poważnych firm ZERO. Co chwilę kolesie z LPEC i MPWiK podnoszą ceny. Koszty podatku od gruntu i nieruchomości rok w rok o kilka procent w górę. Komunikacja MPK chyba edzie tylko dla bogaczy.  Koszty wywozu śmieci to jakiś kosmos. **** takiego Prezydenta.
 Ale zadłużenie Polski 1,5 biliona złotych już ci nie przeszkadza? Ile to będzie na jednego mieszkańca kraju? 37-38 tyś zł?
 Ale zadłużenie Polski 1,5 biliona złotych już ci nie przeszkadza? Ile to będzie na jednego mieszkańca kraju? 37-38 tyś zł? rozwiń
Avatar
adamk / 24 czerwca 2021 r. o 21:37
+23
Mozna wiedzieć dlaczego jest Pani tak chamska i butna? Mocodawca z Motycza sie bardzo denerwuje?
Avatar
NemezisTeam / 25 czerwca 2021 r. o 08:55
+21
Wspaniali są Ci radni PIS którzy narzekają na wzrost opłat za wywóz śmieci, które wzrastają przez ich kolegów posłów PIS. To tak jak Lublin nie dostaje dofinansowania przez PIS, a radni PIS krzyczą że Lublin nie ma pieniędzy. ZŁOTO ! Takich inteligentów to dawno w tym kozim grodzie nie było. Oskara im dać !!!!
Avatar
agent_darek / 25 czerwca 2021 r. o 09:23
+17
Radni PiS są po prostu bez błędni, krytykują wszystkie ruchy Ratusza i są przeciwni praktycznie wszystkiemu co się dzieje w Lublinie. Mam nadzieję, że władze miasta zrobią wszystko, żeby budowa parku na górkach nie stanęła wyłącznie na ścieżce, tylko żeby park się trochę rozrósł.
Avatar
adamk / 24 czerwca 2021 r. o 21:46
+15
Alez boli fanatyków, że ludziom podoba się ścieżka. Oj boli. Szkoda, że ten ból jest sztuczny bo w rzeczywistości działacie na zlecenie…
Avatar
_DX_ / 28 czerwca 2021 r. o 13:17
-5
To wszystko można podsumować 3 słowami: propaganda, propaganda i jeszcze raz propaganda.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 czerwca 2021 r. o 22:51
-8
"do wyroku (NSA) jestem prezydentem"... a P0 wyroku?
Avatar
tadek68 / 26 czerwca 2021 r. o 13:34
-11
Natychmiast wprowadzić ustawę o zakazie krytyki prezydenta, wójta i sołtysa, pod karą 5 lat ciężkich robót u developa bez zapłaty.. Jak wam nie wstyd Głowę miasta, czy eminęncyję Głudzia opluwać.. Czas zrobić pożondek, jak Polaki nie umiejom to Angela i Aleksandr Ł. pomożet.. Miasto rośni, beton leje się setkami ton, stadiony, kostki, budowle co zakrywają te plugawe zabytki, a Lublin to nie muzeum, to pomnik postępu i betonowych lądowisk międzygalaktycznych. A tu pyskują, chcą zielone żeby zostało, może jeszcze jakie kwiatki i choinki by chcieli?? Powietrza mało? na Marsie jakoś nie ma i każdy się pcha na wycieczki do Elona M. Powietrze to trucizna, z tego tylko zarazy, głupie krytykanckie pomysły, plucie i s**anie po krzakach. Jak kto chce cienia bo słonko, może sobie kupić limuzynę z ciemnymi oknami i po sprawie. Normalny człowiek nie chowa się po krzakach i pod drzewa, bo potem knuje i wszystko mu nie tak. Nasze miasto pięknieje szarością w oczach prawie jak Dubaj, no ropy faktycznie brak, ale jest zalew ciecz podobna w środku, a jak komu nie pasuje to zbudujemy megadworzec i pa pa..z raju.. Niech sobie jedzie na wieś nawet na Wiejską..i do Gdańska trolejbusem.. Wszędzie dobrze gdzie rzondzi POi PiS a u nas najlepiej, tu nawet śniade ludzie pouciekały od Makreli, bo w Lublinie latem najcieplej.. Jak komu władza i powietrze nie służy to wolna droga, zaszczep się i wyjedż. Ja już uciekłem tam gdzie zielone i proszę mnie nie naśladować, niesty czasem wracam i odchorowuję wizytę w metropolii 2 dni, żyłem tu 35 lat i po latach zastanawia mnie jak mi się to udało? To miasto było inne, trochę inne nawet jak tych betonowych sarkofagów nie było..tak pięknych, że fabryki betonu poczuły się zawstydzone pięknem szarości.. PS Jak porównacie niektóre ładne budowle na cmentarzu i lubelskie sarkofagi w Centrum to nie wypada chyba zbyt ładnie, proponuję więcej betonu, żeby te stare fikuśne cośtam pozakrywać? Kiedy wjadą buldożery na Górki i do Dąbrowy..i developludki..? Czas na nowe POmysły, nie ma się co ceregielić. A ten stary dąb na Czubach co do wycinki, to natychmiast wyciąć, to jakis starosłowiański symbol, to zacofanie i takie nacjonalistyczne ciągoty wyrwać z korzeniami..żeby listek nie został.. Pozdrawiam i życzę sukcesów gospodarczych i by żyło się każdemu lepiej.. Długiem miasta nie ma się co martwić, są sukcesy to muszą być i długi.. Dług jest niewiele mniejszy niż roczne wpływy miasta ze wszystkiego.. To pikuś wystarczy nowa duża pożyczka na spłaty obecnych rat i można budować dalej.. Pożyczki w bankach zagranicznych to najpewniejszy dochód miasta i należy je popierać z całom mocom..i brać kolejne..
Natychmiast wprowadzić ustawę o zakazie krytyki prezydenta, wójta i sołtysa, pod karą 5 lat ciężkich robót u developa bez zapłaty.. Jak wam nie wstyd Głowę miasta, czy eminęncyję Głudzia opluwać.. Czas zrobić pożondek, jak Polaki nie umiejom to Angela i Aleksandr Ł. pomożet.. Miasto rośni, beton leje się setkami ton, stadiony, kostki, budowle co zakrywają te plugawe zabytki, a Lublin to nie muzeum, to pomnik postępu i betonowych lądowisk międzygalaktycznych. A tu pyskują, chcą zielone żeby zostało, może jeszcze jakie kwiatki i choinki by... rozwiń
Avatar
pigmej / 25 czerwca 2021 r. o 20:34
+12
Czemu redakcja DW nic nie robi z tym nachalnym spamem wrzucanym przez prymitywnego trolla który zdążył już chyba obrazić każdego kto wpisuje pod artykułami jakieś komentarze? Ktoś wam płaci za przymykanie oczu na ten syf? Innego sensownego wytłumaczenia nie widzę.
Avatar
Monisia / 25 czerwca 2021 r. o 20:25
-15
Tuskowe DNA , z jednej gliny ulepieni. Ogólnie polityka oparta na transferze od 99% biedniejszych do 1% najbogatszych. Dla nich tylko ten 1% się liczy , reszta to plebs potrzebny tylko do głosowania od wyborów do wyborów.
 +1
Avatar
Monisia / 25 czerwca 2021 r. o 20:25
-19
srome_K_, ścierK0 deweloratuszowa o 200+ fejK0wych loginach, wazelina ci się nie ulała, żałosny cieciu? PÓł miasta już kupione za dewelosrebrniki i leje się wazelina na dewelo-judasza z Jakubowic.
Avatar
Monisia / 25 czerwca 2021 r. o 20:24
-15
Chyba czas donieść do odpowiednich służb by sprawdziły skąd nadaje ta farma trolli. Nie wierzę że +/- dają myślący ludzie. Pamiętamy peowską farmę trolli Brejzy we Urzędzie Miasta Włocławek ... sprawa została wyciszona ... bo nadawali przez TOR'a ale skoro tam można to dlaczego nie w Lublinie.
 Pisiaki nie ruszą tego tematu. Sami uwikłani są w K0nszachty z dewelo-buractwem, co udowodniła ich P0stawa w/s planów przemiany GCz w dewelo-slamsy.
Avatar
Monisia / 25 czerwca 2021 r. o 20:23
-17
Aż łzy ze szczęścia zalewają mi twarz. Nigdy w ponad 700letniej historii Lublina nikt nie  zadłużył tak miasta. Mnóstwo nietrafionych inwestycji ( lotnisko, skate park).  Największy pracodawca UMSC czyli jednostka budżetowa. Jesteśmy jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Dług wynosi 1,45 mld zł. Ja i wszyscy Lublinianie mamy zadłużenie 4665zł niezależnie od wieku. Poważnych firm ZERO. Co chwilę kolesie z LPEC i MPWiK podnoszą ceny. Koszty podatku od gruntu i nieruchomości rok w rok o kilka procent w górę. Komunikacja MPK chyba edzie tylko dla bogaczy.  Koszty wywozu śmieci to jakiś kosmos. **** takiego Prezydenta.
 Wydział prawdy P0lewa wazeliną doktorK0wi-destruktorK0wi. Orwell przewraca się w mogile.
 Wydział prawdy P0lewa wazeliną doktorK0wi-destruktorK0wi. Orwell przewraca się w mogile. rozwiń
Avatar
Monisia / 25 czerwca 2021 r. o 20:23
-21
Górki Czechowskie to jedna z lepszych rzeczy jakie przytrafiły się Lublinowi, a szczególnie dzielnicom slawin i Czechów! Brawo dla miasta i TBV, ze pokazali jak można pogodzić interes prywatny i publiczny. Brawo!
 Żebyś sczezła, bezczelna ścierK0 dewelocwaniaKÓw, którzy P0d parasolem dewelojudasza z Jakubowic rozDziobują to nieszczęsne miasto.
Avatar
Monisia / 25 czerwca 2021 r. o 20:23
-21
Od samego zdjęcia można się P0żygać. Nie P0garszaj sprawy, srome_K_, lejąc wazeliną na goowno, ścierK0 z agencji PR opłacanej przez dewelo-buraKÓw.
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lipca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lipca 2021 r.

Kolejne miasto w regionie będzie się dzielić jedzeniem

Kolejne miasto w regionie będzie się dzielić jedzeniem

Jeszcze w tym roku w Świdniku ma powstać jadłodzielnia. Podobne miejsca działają już m.in. w Lublinie, Kraśniku i Puławach.

Niezwykle zacięta walka w Toruniu. Michelsen i Łaguta dają zwycięstwo Motorowi Lublin

Niezwykle zacięta walka w Toruniu. Michelsen i Łaguta dają zwycięstwo Motorowi Lublin

Całe spektrum emocji towarzyszyło kibicom, którzy oglądali niedzielne starcie eWinner Apatora Toruń z Motorem Lublin. Żółto-biało-niebiescy walczyli do ostatniego biegu o zwycięstwo i udało im się to – 46:44, a do tego triumfowali w dwumeczu. Tym samym zrobili olbrzymi krok w kierunku awansu do play-offów

Tak się zmieni centrum Lubyczy Królewskiej. Mieszkańcy wybrali spośród projektów studentów
galeria

Tak się zmieni centrum Lubyczy Królewskiej. Mieszkańcy wybrali spośród projektów studentów

Już wiadomo jak zmieni się fragment centrum Lubyczy Królewskiej. Będzie scena, ażurowa konstrukcja przypominająca dom, zielony rynek z pawilonami i odmieniony dom kultury. Pomysł Artura Mazura z Politechniki Rzeszowskiej spodobał się mieszkańcom najbardziej. Co ciekawe, sąd konkursowy, który oceniał pomysły studentów też uznał Zieloną Przystań za wartą I nagrody.

Lublin. Prawie jak deptak
galeria

Lublin. Prawie jak deptak

W sobotę na dobre rozpoczął się remont jezdni Krakowskiego Przedmieścia między ul. 3 Maja a Wieniawską.

Lubelskie. Brud i niedbalstwo zepsuły wakacje dzieciom
film

Lubelskie. Brud i niedbalstwo zepsuły wakacje dzieciom

Pourywane kontakty, niedziałające spłuczki i zerwane zasłony prysznicowe – w takich warunkach miały wypoczywać dzieci na koloniach w Okunince. Przeprowadzone kontrole potwierdziły część zarzutów, organizator wypoczynku przeprasza i zarzeka się, że to jednorazowy incydent.

W Bełżycach piknik ze szczepionkami. Grill dla najlepszych
Zdjęcia
galeria

W Bełżycach piknik ze szczepionkami. Grill dla najlepszych

Na jednym stoisku hamburgery, na drugim wata cukrowa, a na trzecim szczepionki Johnson & Johnson. W niedzielę w Bełżycach największa kolejka ustawiła się do tego ostatniego.

eWinner Apator Toruń - Motor Lublin. Rewanż na Motoarenie 44:46 [zapis relacji na żywo]

eWinner Apator Toruń - Motor Lublin. Rewanż na Motoarenie 44:46 [zapis relacji na żywo]

Po ponad trzech tygodniach przerwy od ligowej jazdy zawodnicy Motoru Lublin wracają na polskie tory. Dzisiaj o godz. 19.15 będą gościć na toruńskiej Motoarenie, gdzie zmierzą się z miejscowym eWinner Apatorem. Transmisję z tego meczu będzie można oglądać na antenie nSport+. Zapraszamy również do śledzenia naszej relacji na żywo.

Wraca Miasto movie w Warsztatach Kultury. Na początek "Terminator 2. Dzień sądu"
4 sierpnia 2021, 18:00

Wraca Miasto movie w Warsztatach Kultury. Na początek "Terminator 2. Dzień sądu"

Po długiej przerwie wracają filmowe pokazy w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie. Już 4 sierpnia o godz. 20 organizatorzy zaproszą na pokaz kultowego "Terminatora 2".

PKO BP Ekstraklasa wróciła do Łęcznej. Powrót w godnym stylu
galeria
film

PKO BP Ekstraklasa wróciła do Łęcznej. Powrót w godnym stylu

PIŁKARKSA PKO BP EKSTRAKLASA Po czterech latach przerwy najwyższy szczebel rozgrywek w Polsce powrócił na Lubelszczyznę. Górnik Łęczna zremisował u siebie 1:1 z Cracovią w pierwszej kolejce nowego sezonu ekstraklasy, a na tamtejszym stadionie znów można było poczuć atmosferę piłkarskiego święta

Obroniła doktorat na KUL w takim stroju
galeria

Obroniła doktorat na KUL w takim stroju

Na obronę doktoratu przyszła w stroju nawiązującym do tematu jej pracy. Nie pierwszy raz, bo bardzo często ubiór dostosowuje do poruszanej tematyki podczas zajęć ze studentami. – Zawsze staram się jak najdokładniej pokazać to, o czym mówię – tłumaczy dr Ewelina Polańska.

Keeza bialska klasa okręgowa od nowego sezonu w nowym wydaniu

Keeza bialska klasa okręgowa od nowego sezonu w nowym wydaniu

KEEZA BIALSKA KLASA OKRĘGOWA W nowym sezonie do rywalizacji przystąpi nie 14, a 16 drużyn. Powiększenie ligi spowodowało, że do klasy A zamiast trzech zespołów zdegradowany został tylko beniaminek Ar-Tig Huta Dąbrowa

Zdrowa żywność na Lubelszczyźnie. Co nam przyniesie Zielony Ład?
Magazyn

Zdrowa żywność na Lubelszczyźnie. Co nam przyniesie Zielony Ład?

Jeżeli rolnik ma wysoki poziom wiedzy i umiejętności, to ogranicza chwasty, bo one są konkurentem dla roślin uprawnych. Ogranicza chwasty różnymi metodami: orką, bronowaniem, stosowaniem środków chwastobójczych, ponieważ jego celem nie jest produkcja maku i kąkolu, tylko na przykład rzepaku. Problem zaczyna się wtedy, gdy na wielkich obszarach mamy monokultury upraw. Wyzwaniem w Europie jest strategia „Zielony Ład”, która Unia oficjalnie zatwierdziła i Polska też się na te warunki zgodziła – rozmowa z dr Mirosławem Korzeniowskim, prezesem Stowarzyszenia AgroEkoton, ekspertem z zakresu zrównoważonej ochrony roślin.

Łuków: Mieszkańcy nie chcą oddać gruntów pod przebudowę ulicy

Łuków: Mieszkańcy nie chcą oddać gruntów pod przebudowę ulicy

Miasto planuje wyremontować ulicę Królik. Ale część mieszkańców nie chce oddać swoich gruntów.

Tokio 2020: Konrad Czerniak bez finału w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym

Tokio 2020: Konrad Czerniak bez finału w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym

W niedzielę do rywalizacji podczas igrzysk olimpijskich przystąpiła polska sztafeta 4 x 100 metrów stylem dowolnym. W składzie Biało-Czerwonych był także Konrad Czerniak z AZS UMCS Lublin. Niestety, naszym zawodnikom nie udało się awansować do finału tej konkurencji nawet mimo rekordu Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.