Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 października 2020 r.
19:33

Lublin ma nowy mural, powstał przy Mełgiewskiej. Żuki, honkery, lubliny, lubimy [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora agdy
21 2 A A

– Efekt jest dokładnie taki jaki chciałem – mówi autor muralu, który powstał przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie. W piątek został namalowany ostatni element. Mająca około 80 metrów długości historia nieistniejącej fabryki samochodów, jest gotowa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Deszcze mnie prześladowały, ciężko było pracować, ale pobyt w Lublinie będę wspominał bardzo miło. Ciekawe doświadczenie, bo bardzo wiele osób rozmawiało ze mną, dzieląc się opowieściami z życia fabryki. Jakiś pan mówił: "Jeździłem lublinkiem" i wspominał czas spędzony w przyfabrycznej szkole. Ktoś pokazywał na pobliski wiadukt i relacjonował, jak wywożono z fabryki zamaskowane SKOT-y. Kolejny opowiadał, że jego córka pracuje w Łodzi w muzeum sztuki współczesnej i że wysyła jej zdjęcia z postępu prac. Nawet jeszcze ostatniego dnia na rozmowę zatrzymała się pani, która całe życie przepracowała w fabryce – mówi Olaf Cirut, który nie przypuszczał, że temat budzi tak wiele wspomnień.

Krakowski artysta wygrał konkurs na projekt muralu o tematyce związanej z historią i działalnością Fabryki Samochodów Ciężarowych. Od 4 do 30 października, przez wiele godzin dziennie, można go było zobaczyć przy murze oporowym wzdłuż ul. Mełgiewskiej (między ul. Gospodarczą a wiaduktem), gdzie realizował swój pomysł.

Konkurs na mural, który miał przypominać historię ogromnego zakładu, który przez 61 lat działał w pobliżu, ogłosiło w lipcu Centrum Kultury i Rada Dzielnicy Hajdów-Zadębie (która finansowała przedsięwzięcie).

– Mam nawet papier, którym miała być zasłonięta praca, by można ją było uroczyście pokazać. Leży bezużyteczny. Wszystko zmieniła epidemia – mówi Jacek Skiba, przewodniczący rady dzielnicy Hajdów-Zadębie, który wpadł na pomysł powstania muralu.

– Ideą było stworzenie cyklu prac, które przypomną historię lubelskiego przemysłu, bo mamy się czym chwalić, a zupełnie tego nie robimy. Fabryka samochodów, która działała na terenie naszej dzielnicy i żuki miały być pierwsze. Mur przy ul. Mełgiewskiej to wprawdzie teren dzielnicy Tatary, ale u nas nie było takiego miejsca. Odsłonięcie miało być 10 lipca, w rocznicę strajków Lubelskiego Lipca na terenie fabryki. Przelałem pieniądze na konto Centrum Kultury, gdzie Zbyszek Sobczuk i Szymon Pietrasiewicz mieli się zająć organizacją konkursu na projekt. Zrobiłem to... 13 marca. Co było dalej, wiadomo. Długo trwały dyskusje, czy w ogóle tym się zajmować. W miarę trwania pandemii do tematu fabryki dodaliśmy solidarność, bo tak jak była ona potrzebna wtedy, tak teraz jest nam potrzebna, by przetrwać epidemię. Kolejną inspiracją było zdjęcie SKOT-a sprzed warszawskiego kina Moskwa ze stanu wojennego – opowiada przewodniczący, jak to się stało, że uczestnicy konkursu mieli w swojej pracy zawrzeć dzieje FSC, produkowanych tu aut oraz wydarzenia z historii Polski.

– Mural wtopi się w krajobraz, uzyskałem efekt, o jaki mi chodziło. Nawiązuje do dawnego malarstwa wielkoformatowego z tamtych czasów. Ktoś już mi zwrócił uwagę, że nie zamalowałem całego muru, tylko go wykorzystałem – mówi twórca.

Nie poszedł śladami dawnych mistrzów i żadnej z postaci nie dał swoich rysów. Jest za to inżynier Stanisław Tański, Władysław Frasyniuk i aktorzy grający w ważnych filmach tamtych lat – „Zmiennikach” i „Samych swoich”. Jak zapowiada Cirut, Anna Dymna którą zna osobiście, dostanie zdjęcie lubelskiego muru. Jest tu razem z Wacławem Kowalskim i Władysławem Hańczą.

– Jeszcze powiesimy tablicę informującą o idei powstania pracy. Wówczas oficjalnie odsłonimy mural. Kiedy to będzie, nie wiem. Jaki będzie los kolejnych przemysłowych malowideł, też nie. To już jest w gestii Bronowic i Za Cukrownią – dodaje przewodniczący Jacek Skiba.

W piątek odbyło się tylko krótkie, nieformalne spotkanie artysty i organizatorów. Panowie przyznali, że jeszcze nigdy się w takim gronie nie widzieli. Zbigniew Sobczuk i Szymon Pietrasiewicz, którzy odpowiadali za stronę artystyczno-organizacyjną, żartowali, że ufają twórcy i nie będą liczyć, ile żuków i honkerów jest na projekcie, a ile faktycznie pojawiło się na ścianie.

Już niemal pakując się w powrotną drogę, Olaf Cirut wspominał wizytę pana, którzy zapewnił, że maluje u nich, więc jest chroniony. I to, że kierowcy ciężarówek trąbili na powitanie, robili zdjęcia. – Nawet jeden się zatrzymał, dostałem kawę i hot doga – opowiada lekko rozbawiony tym wszystkim artysta.

Na liście podmiotów zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia jest jeszcze miejski architekt zieleni, bo trzeba było przyciąć krzewy na skarpie i Zarząd Dróg i Mostów UM, który na koszt rady dzielnicy wyszorował mur.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć
1 maja 2024, 10:00
galeria

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć

W środę 1 maja, w Święto Pracy zamojskie Roztoczańskie Muzeum PRL zainauguruje swój piąty sezon turystyczny wyjątkowym wydarzeniem. W zlocie starych, klasycznych pojazdów udział może wziąć ok. 200 załóg.

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi
film

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty