Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 września 2021 r.
19:22

Lublin. Plac Demokracji zamiast Lecha Kaczyńskiego? Miejscy radni zajęli się petycją

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
82 8 A A
Pl. Lecha Kaczyńskiego nosi tę nazwę od 2011 roku
Pl. Lecha Kaczyńskiego nosi tę nazwę od 2011 roku (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Lech Kaczyński raczej pozostanie patronem placu w centrum Lublina. Apel o zmianę nazwy tego miejsca na „pl. Demokracji” został w środę uznany za bezzasadny przez radnych z komisji ds. petycji. Ale jednomyślności w tym głosowaniu nie było.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Petycję w sprawie zmiany nazwy placu złożyła młodzieżówka partii politycznej Nowoczesna. Działacze przekonywali w niej, że zmarły w katastrofie prezydent RP nie zasługuje na takie upamiętnienie. Zarzucali mu, że „w trakcie swojej kariery politycznej wykazał się kontrowersyjnymi działaniami i wypowiedziami, sprzecznymi z wartościami wyznawanymi przez mieszkańców Lublina”.

Autorzy prośby stwierdzali też, że jako minister sprawiedliwości Lech Kaczyński zalecił prokuratorom stosowanie „w większości spraw” tymczasowego aresztowania podejrzanych. A zmianę nazwy placu na „pl. Demokracji” uzasadniali tym, że „w przeciwieństwie do ważnej dla każdego z nas demokracji, Lech Kaczyński jest postacią kontrowersyjną”.

Dziś tym pismem zajęli się radni z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Na posiedzenie (odbywające się w trybie zdalnym) nie zgłosił się żaden z autorów petycji. Radni byli mocno rozgoryczeni tą nieobecnością.

– Nie wiem, czy zabrakło czasu, czy cywilnej odwagi, żeby przyjść na posiedzenie – komentował przewodniczący komisji Marcin Bubicz (klub prezydenta Żuka). – To niestety robi się nagminne, że są osoby, które składają skargi o dużej randze, a później się nie pojawiają – ubolewał radny Piotr Popiel (klub PiS).

– Byłem ciekawy ich stanowiska w tej sprawie – wtórował radny Grzegorz Lubaś (klub Żuka), którego zdaniem nie można w ten sposób rozmawiać o „tak ważnych punktach w mieście”. – Tego typu petycje, bez względu na to, czy są zasadne, czy nie, powinny być rozpatrywane w dużo szerszym kontekście, z dużo szerszymi konsultacjami.

– Argumenty, które padały, o przywróceniu radosnego charakteru temu miejscu są po prostu infantylne – skwitował radny Bubicz. Był to jedyny głos w dyskusji, który odnosił się do argumentów wysnuwanych przez autorów petycji, choć nawet nie tych z samego dokumentu, ile wyrażanych na konferencji prasowej partyjnej młodzieżówki.

W ostatecznym głosowaniu troje radnych (Marcin Bubicz, Piotr Popiel, Małgorzata Suchanowska z klubu PiS) uznało tę petycję za bezzasadną. Przeciwnie zagłosował tylko radny Zbigniew Jurkowski (klub Żuka). Od głosu wstrzymał się radny Lubaś.

To głosowanie nie zamyka jeszcze sprawy, bo petycją będzie się zajmować Rada Miasta na swym najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 21 października. Dokument trafi na to posiedzenie z opinią komisji, która rekomenduje, by apel uznać za bezzasadny. Nawet, gdyby większość Rady Miasta uznała petycję za słuszną (co jest raczej niemożliwe), nie oznaczałoby to automatycznie zmiany nazwy placu.

Pl. Kaczyńskiego nosi tę nazwę od roku 2011.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Max... / 15 września 2021 r. o 22:01
Pl. Bieruta był i się zbył! Podobnie będzie z uhonorowaniem Abla. Osoba bez wątpienia tragiczna, ale nie na tyle, aby uwieczniać to na mapie miasta!
Avatar
Prawdziwie / 15 września 2021 r. o 23:26
Bardzo popieram proponowaną zmianę nazwy L.Kaczyńskiego na Plac Demokracji..Nazwa ważna dla każdego ,czyli nie dzieli,a łączy mieszkańców. Szkoda,że politycy z Nowoczesnej,nie mogli być obecni ,na tak ważnym posiedzeniu.Proszę wrócić do tej poprawki i dopilnować  konkretnie.
Avatar
Janusz_Paliwas / 15 września 2021 r. o 19:53
Brawo !! POpieram !!
Avatar
Jasin / 16 września 2021 r. o 04:35
mam pomysły na zmianę nazw następujących miejsc: rondo sportowców( nazwa jest trywialna, nie upamiętnia po prostu niczego, jest infantylna do granic możliwości) , plac Demokracji brzmi infantylnie, niczego nie upamiętnia, nazwa sama w sobie jest sucha  dla losów Rzeczypospolitej Polski
Mam lepszy pomysł. Odwiedź dobrego psychiatrę i zacznij się leczyć. Zniknij stąd i skończ z zaśmiecaniem forum tymi niebotycznymi bzdurami, majaczeniem bez sensu, niestrawnym bełkotem. Jak nie wkoło Macieju bzdety o biletach i rozkładach jazdy, to teraz hurtowa zmiana nazw - bo mi się widzi mi się....Oczywiście olbrzymie i uciążliwe koszty idące za tymi zmianami (zwłaszcza dla mieszkańców, ale i dla budżetu miasta) natychmiast pokryjesz chętnie sam. Przecież masz kasę, masz gest. Paranoja, paranoja. Chyba uwielbiasz sytuacje, kiedy ludzie na Twój widok  znacząco pukają się w głowy.  Tak? No to na co czekasz, zgłaszaj wniosek pod obrady! Polecam solidny mur, i główką go, z rozpędu...
Mam lepszy pomysł. Odwiedź dobrego psychiatrę i zacznij się leczyć. Zniknij stąd i skończ z zaśmiecaniem forum tymi niebotycznymi bzdurami, majaczeniem bez sensu, niestrawnym bełkotem. Jak nie wkoło Macieju bzdety o biletach i rozkładach jazdy, to teraz hurtowa zmiana nazw - bo mi się widzi mi się....Oczywiście olbrzymie i uciążliwe koszty idące za tymi zmianami (zwłaszcza dla mieszkańców, ale i dla budżetu miasta) natychmiast pokryjesz chętnie sam. Przecież masz kasę, masz gest. Paranoja, paranoja. Chyba uwielbiasz sytuacj... rozwiń
Avatar
___K___ / 16 września 2021 r. o 07:56
Nazwy  bardziej znanych ulic, rond, skwerków, placów tak w ogóle powinny upamiętniać konkretne wydarzenia ważne dla naszego kraju, daty historyczne czy osobistości zasłużone Polsce. Zostawiłbym plac. im Lecha Kaczyńskiego bez zmian, wcale mi ta nazwa nie przeszkadza istniejąc już przeszło 10 lat, plac Demokracji brzmi infantylnie, niczego nie upamiętnia, nazwa sama w sobie jest sucha i z niczym szczególnym się nie kojarzy. Natomiast skoro już mowa o zmianie nazw to mam pomysły na zmianę nazw następujących miejsc: rondo sportowców( nazwa jest trywialna, nie upamiętnia po prostu niczego, jest infantylna do granic możliwości) przemianowałbym na rondo im. gen. Stefana Grota-Roweckiego. Zmieniłbym nazwę ul. Zesłańców Sybiru na ul. Władysława Raczkiewicza - przedwojennego prezydenta RP na uchodźstwie( nazwa pasuje w okolicy, ponieważ w pobliżu są ulice nazwane od imion przedwojennych prezydentów, jest ul. Narutowicza, ul. Mościckiego.) Zmieniłbym także nazwę alei im. Tadeusza Mazowieckiego na al. im. Jana Olszewskiego. I ostatnią z nazw, którą bym zmienił to tą będącą przedłużeniem ul. Zelwerowicza( ma ponoć nosić nazwę Korpusu Ochrony Pogranicza, ja bym to zmienił na ul. Ryszarda Kaczorowskiego, zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem byłego prezydenta RP na uchodźstwie). Nie będę się rozpisywał kto i co wniósł z tych poszczególnych postaci dla losów Rzeczypospolitej Polski, bo zajęłoby to bardzo dużo miejsca, każdy sam sobie może zobaczyć w internecie, te postaci z całą pewnością zapisały się bardzo pozytywnie na kartach historii naszego kraju, toteż powinno się je upamiętnić.
Wniosek z twojego wywodu jest jeden - jesteś skrzywiony w prawą stronę i to tak w kierunku niedemokratycznym. Co ci się nie podoba Mazowiecki, że chcesz go zamienić na Olszewskiego? Mazowiecki był zbytnim liberałem, tak? Demokracja infantylna? Chłopcze, dla ciebie demokracja w ogóle jest kiepskim rozwiązaniem. ty w Polsce widziałbyś najchętniej katolicki zamordyzm!
Wniosek z twojego wywodu jest jeden - jesteś skrzywiony w prawą stronę i to tak w kierunku niedemokratycznym. Co ci się nie podoba Mazowiecki, że chcesz go zamienić na Olszewskiego? Mazowiecki był zbytnim liberałem, tak? Demokracja infantylna? Chłopcze, dla ciebie demokracja w ogóle jest kiepskim rozwiązaniem. ty w Polsce widziałbyś najchętniej katolicki zamordyzm! rozwiń
Avatar
___K___ / 17 września 2021 r. o 13:41
Nazwa Plac Demokracji w miejsce Lecha Kaczyńskiego nadana na wniosek młodzieżówki z Nowośmiesznej miałaby tyle wspólnego z demokracją co Niemiecka Republika Demokratyczna. O demokracji nie mogą mówić politycy, którzy podważają wyniki ostatnich sześciu wyborów z rzędu i nie potrafią pogodzić się z werdyktem wyborców.  Upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego było słuszne, oczywiste i ponad podziałami. Jak do tej pory był to najlepszy prezydent III RP. Szanowali go wszyscy światowi przywódcy z wyjątkiem Putina i Merkelowej oraz naszej idiotycznej totalnej opozycji liżącej buty Niemcom i Rosji. Wniosek młodzieżówki jątrzy i dzieli.
To zabawne, co piszesz. PiS podważał ważność wielu wyborów, a teraz niby są piewcami demokracji? Nie rozśmieszaj mnie. Lech Kaczyński był prezydentem miernym, niewiele znaczącym na arenie międzynarodowej, a jego upamiętnienie nie było "pnad podziałami".
To zabawne, co piszesz. PiS podważał ważność wielu wyborów, a teraz niby są piewcami demokracji? Nie rozśmieszaj mnie. Lech Kaczyński był prezydentem miernym, niewiele znaczącym na arenie międzynarodowej, a jego upamiętnienie nie było "pnad podziałami". rozwiń
Avatar
dokturek / 16 września 2021 r. o 18:18
Nazwa Plac Demokracji w miejsce Lecha Kaczyńskiego nadana na wniosek młodzieżówki z Nowośmiesznej miałaby tyle wspólnego z demokracją co Niemiecka Republika Demokratyczna. O demokracji nie mogą mówić politycy, którzy podważają wyniki ostatnich sześciu wyborów z rzędu i nie potrafią pogodzić się z werdyktem wyborców. Upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego było słuszne, oczywiste i ponad podziałami. Jak do tej pory był to najlepszy prezydent III RP. Szanowali go wszyscy światowi przywódcy z wyjątkiem Putina i Merkelowej oraz naszej idiotycznej totalnej opozycji liżącej buty Niemcom i Rosji. Wniosek młodzieżówki jątrzy i dzieli.
Nazwa Plac Demokracji w miejsce Lecha Kaczyńskiego nadana na wniosek młodzieżówki z Nowośmiesznej miałaby tyle wspólnego z demokracją co Niemiecka Republika Demokratyczna. O demokracji nie mogą mówić politycy, którzy podważają wyniki ostatnich sześciu wyborów z rzędu i nie potrafią pogodzić się z werdyktem wyborców. Upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego było słuszne, oczywiste i ponad podziałami. Jak do tej pory był to najlepszy prezydent III RP. Szanowali go wszyscy światowi przywódcy z wyjątkiem Putina i Merkelowej oraz naszej idiotycznej tota... rozwiń
Avatar
9euro-_-dance6. / 15 września 2021 r. o 23:58
Nazwy bardziej znanych ulic, rond, skwerków, placów tak w ogóle powinny upamiętniać konkretne wydarzenia ważne dla naszego kraju, daty historyczne czy osobistości zasłużone Polsce. Zostawiłbym plac. im Lecha Kaczyńskiego bez zmian, wcale mi ta nazwa nie przeszkadza istniejąc już przeszło 10 lat, plac Demokracji brzmi infantylnie, niczego nie upamiętnia, nazwa sama w sobie jest sucha i z niczym szczególnym się nie kojarzy. Natomiast skoro już mowa o zmianie nazw to mam pomysły na zmianę nazw następujących miejsc: rondo sportowców( nazwa jest trywialna, nie upamiętnia po prostu niczego, jest infantylna do granic możliwości) przemianowałbym na rondo im. gen. Stefana Grota-Roweckiego. Zmieniłbym nazwę ul. Zesłańców Sybiru na ul. Władysława Raczkiewicza - przedwojennego prezydenta RP na uchodźstwie( nazwa pasuje w okolicy, ponieważ w pobliżu są ulice nazwane od imion przedwojennych prezydentów, jest ul. Narutowicza, ul. Mościckiego.) Zmieniłbym także nazwę alei im. Tadeusza Mazowieckiego na al. im. Jana Olszewskiego. I ostatnią z nazw, którą bym zmienił to tą będącą przedłużeniem ul. Zelwerowicza( ma ponoć nosić nazwę Korpusu Ochrony Pogranicza, ja bym to zmienił na ul. Ryszarda Kaczorowskiego, zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem byłego prezydenta RP na uchodźstwie). Nie będę się rozpisywał kto i co wniósł z tych poszczególnych postaci dla losów Rzeczypospolitej Polski, bo zajęłoby to bardzo dużo miejsca, każdy sam sobie może zobaczyć w internecie, te postaci z całą pewnością zapisały się bardzo pozytywnie na kartach historii naszego kraju, toteż powinno się je upamiętnić.
Nazwy bardziej znanych ulic, rond, skwerków, placów tak w ogóle powinny upamiętniać konkretne wydarzenia ważne dla naszego kraju, daty historyczne czy osobistości zasłużone Polsce. Zostawiłbym plac. im Lecha Kaczyńskiego bez zmian, wcale mi ta nazwa nie przeszkadza istniejąc już przeszło 10 lat, plac Demokracji brzmi infantylnie, niczego nie upamiętnia, nazwa sama w sobie jest sucha i z niczym szczególnym się nie kojarzy. Natomiast skoro już mowa o zmianie nazw to mam pomysły na zmianę nazw następujących miejsc: rondo sportowców( nazwa jest... rozwiń
Avatar
___K___ / 17 września 2021 r. o 13:41
Nazwa Plac Demokracji w miejsce Lecha Kaczyńskiego nadana na wniosek młodzieżówki z Nowośmiesznej miałaby tyle wspólnego z demokracją co Niemiecka Republika Demokratyczna. O demokracji nie mogą mówić politycy, którzy podważają wyniki ostatnich sześciu wyborów z rzędu i nie potrafią pogodzić się z werdyktem wyborców.  Upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego było słuszne, oczywiste i ponad podziałami. Jak do tej pory był to najlepszy prezydent III RP. Szanowali go wszyscy światowi przywódcy z wyjątkiem Putina i Merkelowej oraz naszej idiotycznej totalnej opozycji liżącej buty Niemcom i Rosji. Wniosek młodzieżówki jątrzy i dzieli.
To zabawne, co piszesz. PiS podważał ważność wielu wyborów, a teraz niby są piewcami demokracji? Nie rozśmieszaj mnie. Lech Kaczyński był prezydentem miernym, niewiele znaczącym na arenie międzynarodowej, a jego upamiętnienie nie było "pnad podziałami".
To zabawne, co piszesz. PiS podważał ważność wielu wyborów, a teraz niby są piewcami demokracji? Nie rozśmieszaj mnie. Lech Kaczyński był prezydentem miernym, niewiele znaczącym na arenie międzynarodowej, a jego upamiętnienie nie było "pnad podziałami". rozwiń
Avatar
dokturek / 16 września 2021 r. o 18:18
Nazwa Plac Demokracji w miejsce Lecha Kaczyńskiego nadana na wniosek młodzieżówki z Nowośmiesznej miałaby tyle wspólnego z demokracją co Niemiecka Republika Demokratyczna. O demokracji nie mogą mówić politycy, którzy podważają wyniki ostatnich sześciu wyborów z rzędu i nie potrafią pogodzić się z werdyktem wyborców. Upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego było słuszne, oczywiste i ponad podziałami. Jak do tej pory był to najlepszy prezydent III RP. Szanowali go wszyscy światowi przywódcy z wyjątkiem Putina i Merkelowej oraz naszej idiotycznej totalnej opozycji liżącej buty Niemcom i Rosji. Wniosek młodzieżówki jątrzy i dzieli.
Nazwa Plac Demokracji w miejsce Lecha Kaczyńskiego nadana na wniosek młodzieżówki z Nowośmiesznej miałaby tyle wspólnego z demokracją co Niemiecka Republika Demokratyczna. O demokracji nie mogą mówić politycy, którzy podważają wyniki ostatnich sześciu wyborów z rzędu i nie potrafią pogodzić się z werdyktem wyborców. Upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego było słuszne, oczywiste i ponad podziałami. Jak do tej pory był to najlepszy prezydent III RP. Szanowali go wszyscy światowi przywódcy z wyjątkiem Putina i Merkelowej oraz naszej idiotycznej tota... rozwiń
Avatar
___K___ / 16 września 2021 r. o 07:56
Nazwy  bardziej znanych ulic, rond, skwerków, placów tak w ogóle powinny upamiętniać konkretne wydarzenia ważne dla naszego kraju, daty historyczne czy osobistości zasłużone Polsce. Zostawiłbym plac. im Lecha Kaczyńskiego bez zmian, wcale mi ta nazwa nie przeszkadza istniejąc już przeszło 10 lat, plac Demokracji brzmi infantylnie, niczego nie upamiętnia, nazwa sama w sobie jest sucha i z niczym szczególnym się nie kojarzy. Natomiast skoro już mowa o zmianie nazw to mam pomysły na zmianę nazw następujących miejsc: rondo sportowców( nazwa jest trywialna, nie upamiętnia po prostu niczego, jest infantylna do granic możliwości) przemianowałbym na rondo im. gen. Stefana Grota-Roweckiego. Zmieniłbym nazwę ul. Zesłańców Sybiru na ul. Władysława Raczkiewicza - przedwojennego prezydenta RP na uchodźstwie( nazwa pasuje w okolicy, ponieważ w pobliżu są ulice nazwane od imion przedwojennych prezydentów, jest ul. Narutowicza, ul. Mościckiego.) Zmieniłbym także nazwę alei im. Tadeusza Mazowieckiego na al. im. Jana Olszewskiego. I ostatnią z nazw, którą bym zmienił to tą będącą przedłużeniem ul. Zelwerowicza( ma ponoć nosić nazwę Korpusu Ochrony Pogranicza, ja bym to zmienił na ul. Ryszarda Kaczorowskiego, zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem byłego prezydenta RP na uchodźstwie). Nie będę się rozpisywał kto i co wniósł z tych poszczególnych postaci dla losów Rzeczypospolitej Polski, bo zajęłoby to bardzo dużo miejsca, każdy sam sobie może zobaczyć w internecie, te postaci z całą pewnością zapisały się bardzo pozytywnie na kartach historii naszego kraju, toteż powinno się je upamiętnić.
Wniosek z twojego wywodu jest jeden - jesteś skrzywiony w prawą stronę i to tak w kierunku niedemokratycznym. Co ci się nie podoba Mazowiecki, że chcesz go zamienić na Olszewskiego? Mazowiecki był zbytnim liberałem, tak? Demokracja infantylna? Chłopcze, dla ciebie demokracja w ogóle jest kiepskim rozwiązaniem. ty w Polsce widziałbyś najchętniej katolicki zamordyzm!
Wniosek z twojego wywodu jest jeden - jesteś skrzywiony w prawą stronę i to tak w kierunku niedemokratycznym. Co ci się nie podoba Mazowiecki, że chcesz go zamienić na Olszewskiego? Mazowiecki był zbytnim liberałem, tak? Demokracja infantylna? Chłopcze, dla ciebie demokracja w ogóle jest kiepskim rozwiązaniem. ty w Polsce widziałbyś najchętniej katolicki zamordyzm! rozwiń
Avatar
Jasin / 16 września 2021 r. o 04:35
mam pomysły na zmianę nazw następujących miejsc: rondo sportowców( nazwa jest trywialna, nie upamiętnia po prostu niczego, jest infantylna do granic możliwości) , plac Demokracji brzmi infantylnie, niczego nie upamiętnia, nazwa sama w sobie jest sucha  dla losów Rzeczypospolitej Polski
Mam lepszy pomysł. Odwiedź dobrego psychiatrę i zacznij się leczyć. Zniknij stąd i skończ z zaśmiecaniem forum tymi niebotycznymi bzdurami, majaczeniem bez sensu, niestrawnym bełkotem. Jak nie wkoło Macieju bzdety o biletach i rozkładach jazdy, to teraz hurtowa zmiana nazw - bo mi się widzi mi się....Oczywiście olbrzymie i uciążliwe koszty idące za tymi zmianami (zwłaszcza dla mieszkańców, ale i dla budżetu miasta) natychmiast pokryjesz chętnie sam. Przecież masz kasę, masz gest. Paranoja, paranoja. Chyba uwielbiasz sytuacje, kiedy ludzie na Twój widok  znacząco pukają się w głowy.  Tak? No to na co czekasz, zgłaszaj wniosek pod obrady! Polecam solidny mur, i główką go, z rozpędu...
Mam lepszy pomysł. Odwiedź dobrego psychiatrę i zacznij się leczyć. Zniknij stąd i skończ z zaśmiecaniem forum tymi niebotycznymi bzdurami, majaczeniem bez sensu, niestrawnym bełkotem. Jak nie wkoło Macieju bzdety o biletach i rozkładach jazdy, to teraz hurtowa zmiana nazw - bo mi się widzi mi się....Oczywiście olbrzymie i uciążliwe koszty idące za tymi zmianami (zwłaszcza dla mieszkańców, ale i dla budżetu miasta) natychmiast pokryjesz chętnie sam. Przecież masz kasę, masz gest. Paranoja, paranoja. Chyba uwielbiasz sytuacj... rozwiń
Avatar
9euro-_-dance6. / 15 września 2021 r. o 23:58
Nazwy bardziej znanych ulic, rond, skwerków, placów tak w ogóle powinny upamiętniać konkretne wydarzenia ważne dla naszego kraju, daty historyczne czy osobistości zasłużone Polsce. Zostawiłbym plac. im Lecha Kaczyńskiego bez zmian, wcale mi ta nazwa nie przeszkadza istniejąc już przeszło 10 lat, plac Demokracji brzmi infantylnie, niczego nie upamiętnia, nazwa sama w sobie jest sucha i z niczym szczególnym się nie kojarzy. Natomiast skoro już mowa o zmianie nazw to mam pomysły na zmianę nazw następujących miejsc: rondo sportowców( nazwa jest trywialna, nie upamiętnia po prostu niczego, jest infantylna do granic możliwości) przemianowałbym na rondo im. gen. Stefana Grota-Roweckiego. Zmieniłbym nazwę ul. Zesłańców Sybiru na ul. Władysława Raczkiewicza - przedwojennego prezydenta RP na uchodźstwie( nazwa pasuje w okolicy, ponieważ w pobliżu są ulice nazwane od imion przedwojennych prezydentów, jest ul. Narutowicza, ul. Mościckiego.) Zmieniłbym także nazwę alei im. Tadeusza Mazowieckiego na al. im. Jana Olszewskiego. I ostatnią z nazw, którą bym zmienił to tą będącą przedłużeniem ul. Zelwerowicza( ma ponoć nosić nazwę Korpusu Ochrony Pogranicza, ja bym to zmienił na ul. Ryszarda Kaczorowskiego, zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem byłego prezydenta RP na uchodźstwie). Nie będę się rozpisywał kto i co wniósł z tych poszczególnych postaci dla losów Rzeczypospolitej Polski, bo zajęłoby to bardzo dużo miejsca, każdy sam sobie może zobaczyć w internecie, te postaci z całą pewnością zapisały się bardzo pozytywnie na kartach historii naszego kraju, toteż powinno się je upamiętnić.
Nazwy bardziej znanych ulic, rond, skwerków, placów tak w ogóle powinny upamiętniać konkretne wydarzenia ważne dla naszego kraju, daty historyczne czy osobistości zasłużone Polsce. Zostawiłbym plac. im Lecha Kaczyńskiego bez zmian, wcale mi ta nazwa nie przeszkadza istniejąc już przeszło 10 lat, plac Demokracji brzmi infantylnie, niczego nie upamiętnia, nazwa sama w sobie jest sucha i z niczym szczególnym się nie kojarzy. Natomiast skoro już mowa o zmianie nazw to mam pomysły na zmianę nazw następujących miejsc: rondo sportowców( nazwa jest... rozwiń
Avatar
Prawdziwie / 15 września 2021 r. o 23:26
Bardzo popieram proponowaną zmianę nazwy L.Kaczyńskiego na Plac Demokracji..Nazwa ważna dla każdego ,czyli nie dzieli,a łączy mieszkańców. Szkoda,że politycy z Nowoczesnej,nie mogli być obecni ,na tak ważnym posiedzeniu.Proszę wrócić do tej poprawki i dopilnować  konkretnie.
Avatar
Max... / 15 września 2021 r. o 22:01
Pl. Bieruta był i się zbył! Podobnie będzie z uhonorowaniem Abla. Osoba bez wątpienia tragiczna, ale nie na tyle, aby uwieczniać to na mapie miasta!
Avatar
Janusz_Paliwas / 15 września 2021 r. o 19:53
Brawo !! POpieram !!