Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 czerwca 2016 r.
6:29

Lublin: Mieszkańcy nie zgadzają na budowę elektrowni. 4,6 tys. podpisów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 30 A A
Listy z podpisami przeciwników budowy trafiły już do Urzędu Miasta
Listy z podpisami przeciwników budowy trafiły już do Urzędu Miasta

Ponad 4,6 tys. osób podpisało się pod protestem przeciw budowie elektrowni na słomę przy ul. Mełgiewskiej obok Tyszowieckiej. Protest trafił do Urzędu Miasta, który ma zdecydować, czy pozwoli na taką instalację. Urzędowa procedura jest już na ostatniej prostej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Powstanie takiej elektrowni jest niedopuszczalne – mówi Krystyna Brodowska ze stowarzyszenia Ekologiczny Lublin, która przyniosła do Ratusza listy z podpisami. Jej zdaniem instalacja, w której spalana ma być słoma i zrębki drewna będzie źródłem wielu zanieczyszczeń. – W tej elektrowni spalanych ma być od 38 do 49 ton słomy na godzinę – podkreśla Brodowska. I wylicza substancje, które mają ulatywać z komina: benzopiren, ołów, rtęć...

Protestującym nie podoba się, że przez ich dzielnicę miałyby kursować tiry dowożące paliwo do elektrowni. W sumie może to być nawet 120 ciężarówek dziennie. Mówią też, że inwestycja byłaby niezgodna z planem zagospodarowania terenu, bo uciążliwość elektrowni wykraczałaby daleko poza granice jej działki. Przeciwnicy budowy dodają, że kilkaset metrów od planowanej instalacji znajduje się osiedle socjalne przy ul. Grygowej.

– To nie jest tak, że prezydent powinien wydać negatywną decyzję dlatego, że nam się ta inwestycja nie podoba. Nie o to chodzi – twierdzi Józef Nowomiński, przewodniczący Rady Dzielnicy Tatary. – Prezydent ma formalne powody, by odmówić, tylko niech poprosi o zdanie naukowców.

– Przeraża również to, że ze słomą będą spalane także sznurki. Wyliczyłam, że spalonych zostanie w ten sposób kilkaset ton sznurka, który jest źródłem niebezpiecznych dioksyn – dodaje Brodowska.

Listy z podpisami przeciwników budowy trafiły już do Urzędu Miasta, który zajmuje się złożonym przez planującą elektrownię spółkę TergoPower wnioskiem o decyzję środowiskową. Wydawana jest ona w oparciu o raport przedstawiony przez inwestora. Raport zaakceptował już sanepid oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

– W tej sprawie już trzykrotnie organizowaliśmy konsultacje społeczne zbierając uwagi od mieszkańców – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Do piątku będziemy teraz czekać na odniesienie się do tych uwag przez inwestora. Potem będziemy analizować zebrany materiał i w ciągu kilku tygodni wydamy decyzję.

Czytaj więcej o:

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 21:34
0
po co smrodzić miasto słomą...wystarczyło by założyć parę farm fotowoltaicznych !!!!!!!!!!!! a ile by ich na dachach założyli mieszkańcy...ale na korzystnych warunkach...i gwarancją, ze to będzie sie opłacało przynajmniej przez 20 lat... obecny rząd ma największy problem jak opodatkować takie mikro elektrownie...zamiast dawać jak największe ulgi !!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 00:03
0
Bardzo to wszystko ciekawe: ołów i rtęć jako efekt spalania słomy... To prima aprilis, czy tak na poważnie?
Avatar
Gość / 28 czerwca 2016 o 18:23
0
Olać pieniaczy, w razie potrzeby spałować i robić swoje. W dalszej kolejności protestującym odciąć energię elektryczną.
Avatar
Gość / 28 czerwca 2016 o 14:30
0
Ale ciemniactwo! Nie przeszkadza po sąsiedzku elektrociepłownia spalająca toksyczny węgiel, ale przeszkadza jakaś słoma! A może się boją, że im spala słomę wystającą z butów! I co to będzie jak biedny naród lubelski nie ma na onuce?
Avatar
Gość / 28 czerwca 2016 o 13:18
0
Tu nie o elektrownie chodzi ale o słomę która kojarzy się ze wsią a lublinianie chcą się najwyraźniej odciąć od korzeni. Cukrowni nie chcieli bo widok buraków i chłopów utożsamiła to miasto z regionem rolniczym, stadion jest tym co pozornie daje wyższość intelektualną nad burakiem.
Avatar
Gość / 28 czerwca 2016 o 12:47
0
Skoro w słomie znajdują się takie duże ilości pestycydów, to co znajduje się w ziarnie które zostało wymłócone z tej słomy? Popadamy w jakąś hipokryzję. Wszyscy specjaliście od ekologii, niech powyłączają prąd, wodę gaz i próbują żyć ekologicznie. Może wtedy zrozumieją o co w tym wszystkim chodzi.
Avatar
greg4 / 27 czerwca 2016 o 21:12
0
W tej elektrowni akurat słomę będzie się spalać bezpośrednio a nawet zraszaną wodą. Zraszaną aby pył który powstanie z rozdrobnonej masy  nie wybuchł (samoistnie) a woda temu zapobiegnie a w palenisku nawet podsyci palenie wszak w wysokiej temperaturze rozłoży się na wodór i tlen. Chodzi tu o ekonomiczne spalanie bezpośrednie a nie przetwarzanie w pelet które jest kosztowne.
Avatar
mieszkaniec Lublina / 27 czerwca 2016 o 20:49
0
A płacz gościu nad swoją nieświadomością i wystąp z wnioskiem o budowę elektrociepłowni pod swoim domem. Możesz jeszcze poprosić o węża doprowadzającego "oczyszczone" spaliny wprost do sypialni. Jeśli chcesz komentować w przyszłości takie poważne sprawy, to najpierw zapoznaj się z problemem jaki będzie stwarzać taka inwestycja.
Avatar
Gość / 27 czerwca 2016 o 20:43
0
O pelletach pisze w dwóch komentarzach chyba ten sam osobnik, ale w Elektrociepłowni ma być spalana po prostu słoma i niech się gościu nie popisuje wiedzą. Chyba ten gość nie chce wiedzieć ile szkodliwych substancji powstanie podczas tego spalania często zapleśniałej i zlanej pestycydami słomy. W Lublinie i tak często powietrze jest złej jakości a bywało też tak, że poziom zanieczyszczenia był niebezpieczny i było to wykazane prze Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i dziwne, że lubelski SANEPID tego nie zauważa. Nie zauważają tego też inne służby UM, a każda dodatkowa emisja będzie powodować jeszcze większe zagrożenie. Na zachodzie Europy tego typu inwestycje są poza miastami w miejscach, gdzie jest bezpośredni dostęp do słomy. U nas inwestor chce wozić do Lublina słomę nawet z odległości 120 km, co przy wielkich ilościach przewożonej słomy nastąpi dodatkowa emisja szkodliwych spalin od wielkiej ilości tirów. Czy to jest normalne?
O pelletach pisze w dwóch komentarzach chyba ten sam osobnik, ale w Elektrociepłowni ma być spalana po prostu słoma i niech się gościu nie popisuje wiedzą. Chyba ten gość nie chce wiedzieć ile szkodliwych substancji powstanie podczas tego spalania często zapleśniałej i zlanej pestycydami słomy. W Lublinie i tak często powietrze jest złej jakości a bywało też tak, że poziom zanieczyszczenia był niebezpieczny i było to wykazane prze Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i dziwne, że lubelski SANEPID tego nie zauważa. Nie zauważają tego też... rozwiń
Avatar
Gość / 27 czerwca 2016 o 16:19
0
Prawo do protestu jest jak kosmos, niczym nieograniczone, zatem protestujcie, bo jest na świecie wiele opracowań, z których wynika, że energia ze słomy jest 100 razy bardziej szkodliwa niż energia np. z siana, albo gdzie indziej pozyskana.
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 21:34
0
po co smrodzić miasto słomą...wystarczyło by założyć parę farm fotowoltaicznych !!!!!!!!!!!! a ile by ich na dachach założyli mieszkańcy...ale na korzystnych warunkach...i gwarancją, ze to będzie sie opłacało przynajmniej przez 20 lat... obecny rząd ma największy problem jak opodatkować takie mikro elektrownie...zamiast dawać jak największe ulgi !!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 29 czerwca 2016 o 00:03
0
Bardzo to wszystko ciekawe: ołów i rtęć jako efekt spalania słomy... To prima aprilis, czy tak na poważnie?
Avatar
Gość / 28 czerwca 2016 o 18:23
0
Olać pieniaczy, w razie potrzeby spałować i robić swoje. W dalszej kolejności protestującym odciąć energię elektryczną.
Avatar
Gość / 28 czerwca 2016 o 14:30
0
Ale ciemniactwo! Nie przeszkadza po sąsiedzku elektrociepłownia spalająca toksyczny węgiel, ale przeszkadza jakaś słoma! A może się boją, że im spala słomę wystającą z butów! I co to będzie jak biedny naród lubelski nie ma na onuce?
Avatar
Gość / 28 czerwca 2016 o 13:18
0
Tu nie o elektrownie chodzi ale o słomę która kojarzy się ze wsią a lublinianie chcą się najwyraźniej odciąć od korzeni. Cukrowni nie chcieli bo widok buraków i chłopów utożsamiła to miasto z regionem rolniczym, stadion jest tym co pozornie daje wyższość intelektualną nad burakiem.
Avatar
Gość / 28 czerwca 2016 o 12:47
0
Skoro w słomie znajdują się takie duże ilości pestycydów, to co znajduje się w ziarnie które zostało wymłócone z tej słomy? Popadamy w jakąś hipokryzję. Wszyscy specjaliście od ekologii, niech powyłączają prąd, wodę gaz i próbują żyć ekologicznie. Może wtedy zrozumieją o co w tym wszystkim chodzi.
Avatar
greg4 / 27 czerwca 2016 o 21:12
0
W tej elektrowni akurat słomę będzie się spalać bezpośrednio a nawet zraszaną wodą. Zraszaną aby pył który powstanie z rozdrobnonej masy  nie wybuchł (samoistnie) a woda temu zapobiegnie a w palenisku nawet podsyci palenie wszak w wysokiej temperaturze rozłoży się na wodór i tlen. Chodzi tu o ekonomiczne spalanie bezpośrednie a nie przetwarzanie w pelet które jest kosztowne.
Avatar
mieszkaniec Lublina / 27 czerwca 2016 o 20:49
0
A płacz gościu nad swoją nieświadomością i wystąp z wnioskiem o budowę elektrociepłowni pod swoim domem. Możesz jeszcze poprosić o węża doprowadzającego "oczyszczone" spaliny wprost do sypialni. Jeśli chcesz komentować w przyszłości takie poważne sprawy, to najpierw zapoznaj się z problemem jaki będzie stwarzać taka inwestycja.
Avatar
Gość / 27 czerwca 2016 o 20:43
0
O pelletach pisze w dwóch komentarzach chyba ten sam osobnik, ale w Elektrociepłowni ma być spalana po prostu słoma i niech się gościu nie popisuje wiedzą. Chyba ten gość nie chce wiedzieć ile szkodliwych substancji powstanie podczas tego spalania często zapleśniałej i zlanej pestycydami słomy. W Lublinie i tak często powietrze jest złej jakości a bywało też tak, że poziom zanieczyszczenia był niebezpieczny i było to wykazane prze Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i dziwne, że lubelski SANEPID tego nie zauważa. Nie zauważają tego też inne służby UM, a każda dodatkowa emisja będzie powodować jeszcze większe zagrożenie. Na zachodzie Europy tego typu inwestycje są poza miastami w miejscach, gdzie jest bezpośredni dostęp do słomy. U nas inwestor chce wozić do Lublina słomę nawet z odległości 120 km, co przy wielkich ilościach przewożonej słomy nastąpi dodatkowa emisja szkodliwych spalin od wielkiej ilości tirów. Czy to jest normalne?
O pelletach pisze w dwóch komentarzach chyba ten sam osobnik, ale w Elektrociepłowni ma być spalana po prostu słoma i niech się gościu nie popisuje wiedzą. Chyba ten gość nie chce wiedzieć ile szkodliwych substancji powstanie podczas tego spalania często zapleśniałej i zlanej pestycydami słomy. W Lublinie i tak często powietrze jest złej jakości a bywało też tak, że poziom zanieczyszczenia był niebezpieczny i było to wykazane prze Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i dziwne, że lubelski SANEPID tego nie zauważa. Nie zauważają tego też... rozwiń
Avatar
Gość / 27 czerwca 2016 o 16:19
0
Prawo do protestu jest jak kosmos, niczym nieograniczone, zatem protestujcie, bo jest na świecie wiele opracowań, z których wynika, że energia ze słomy jest 100 razy bardziej szkodliwa niż energia np. z siana, albo gdzie indziej pozyskana.
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 3 0

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 6 4

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 2

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 24 20

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 7 16

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 2 10

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 6 11

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 3 15

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 26 15

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 60 9

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 2

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 7 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 1

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!