Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2018 r.
6:22

Lublin: Nowa droga zmiecie 63 domy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 38 A A
Nowa droga „zmiecie” przede wszystkim domy stojące wzdłuż asfaltowego odcinka ul. Dzierżawnej
Nowa droga „zmiecie” przede wszystkim domy stojące wzdłuż asfaltowego odcinka ul. Dzierżawnej

Dziesiątki rodzin będą musiały opuścić tereny, przez które ma przebiegać nowy odcinek ul. Lubelskiego Lipca ’80. Chodzi o dwupasmówkę, która kończy się koło Areny Lublin, a w przyszłości ma dotrzeć do miejsca, gdzie zbiega się ul. Diamentowa z Krochmalną. Przed jej budową rozebrane mają być 63 budynki mieszkalne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dwujezdniowa ul. Lubelskiego Lipca ’80 urywa się dziś na skrzyżowaniu z ul. Cukrowniczą. Dalej, w kierunku ul. Jana Pawła II oraz Diamentowej, trzeba jechać Krochmalną. Miasto planuje jednak przedłużenie dwupasmówki, by prowadziła ruch aż do przebudowywanego skrzyżowania koło klubu jeździeckiego i boisk.

Niedawno uprawomocnił się plan zagospodarowania terenu, który wyznacza przebieg tej trasy. Dwupasmówka ma przechodzić przez nieruchomości, na których dzisiaj stoją budynki. – W związku z planowaną inwestycją konieczne będzie wyburzenie 146 obiektów, w tym 63 budynków mieszkalnych – przyznaje Katarzyna Duma z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.

Nowa droga „zmiecie” przede wszystkim domy stojące wzdłuż asfaltowego odcinka ul. Dzierżawnej. Miasto będzie musiało znaleźć nowe miejsce dla kilkudziesięciu rodzin.

– Szacuje się, że w związku z budową przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 potrzeba będzie zabezpieczyć ok. 80 lokali mieszkalnych – informuje Duma. Około 40 mieszkań ma być zapewnionych tylko na czas określony. Trafią tam, do czasu wypłaty odszkodowań, właściciele i współwłaściciele nieruchomości o uregulowanym stanie prawnym. Pozostałych 40 rodzin trzeba będzie gdzieś ulokować na stałe. – Osobom uprawnionym do otrzymania lokali zamiennych będą sukcesywnie wskazywane mieszkania z zasobu miasta oraz zasobów spółki TBS „Nowy Dom”.

Kiedy zacznie się cała operacja? – Termin wydania nieruchomości i opróżnienia lokali oraz innych pomieszczeń określa decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Taka decyzja nie została jeszcze wydana, w związku z tym niemożliwe jest podanie terminu rozpoczęcia wykwaterowania.

Mieszkańcy dolnej części ul. Dzierżawnej, położonej bliżej rzeki, nie musieli zmieniać adresów. Ale zamiast żyć w ciszy, znajdą się tuż obok ruchliwej arterii. – Ale nie wiem, czy to będzie najgorsze w tej dzielnicy – mówi pani Urszula, która nie będzie wykwaterowana. – Gorsze jest to, że u nas jest średniowiecze, bo nie ma kanalizacji, która powinna odprowadzać deszczówkę. Podatki płacimy jak w każdej innej dzielnicy, nie mamy nic taniej, a nie możemy się niczego doprosić od miasta. Nawet kanalizacji.

>>>

Zobacz także: Nowe radiowozy dla lubelskiej policji

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
xz / 14 grudnia 2018 r. o 07:35
Prawo nie pozwalało tym ludziom budować się na tych działkach, więc czesto tylko z tego powodu nie mogli poprawić sobie warunków życia. Przez dziesiątki lat byli w zawieszeniu- nie z własnej winy. Ludzie nie osądzajcie , nie uogólniajcie jeśli nie znacie sytuacji, bo łatwo kogoś skrzywdzić.
Avatar
k / 14 grudnia 2018 r. o 08:45
Wiele z tch rodzin latami nie robiło NIC,żeby uregulować stan prawny swoich nieruchomości np. na drodze postepowania o zasiedzenie, a teraz płacz, ze nie ma jak otrzymać odszkodowania za wywłaszczenie. Nie da się oczywiście uogólniac i zrównywać wszystkich przypadków, ale do czasu jak mogli mieszkać to nie interesowali się tymi sprawami, a teraz powstał problem.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2018 r. o 07:22
A może jakaś mapka?
Avatar
Gość / 14 grudnia 2018 r. o 06:33
Też się cieszę że w końcu te slumsy bez kanalizacji zostaną w końcu wyburzone i ludzie zamieszkają w ludzkich warunkach.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2018 r. o 07:51
Z tą własnością to nie przesadzajmy... Niewielu załatwiło sobie "zasiedzenie" - przed wojną były to tereny miejskie(tereny zalewowe Bystrzycy), a potem wiadomo: wojna, okupacja, komuna...
Avatar
Bolek / 14 grudnia 2018 r. o 07:22
W końcu się doczekają ludzie porządnych mieszkań a tak zawsze mieli wodę na podlidze i grzyby na ścianach. A przy okazji będzie szansa na zmianę otoczenia
Avatar
Tyuv / 14 grudnia 2018 r. o 10:27
Od dawna ta trasa była planowana a te domki tam pobudowali poczatkowo chyba bezprawnie a potem wyszlo jak jest teraz. Jezeli dadza mieszkania zastepcze z TBV to chyba tylko sie cieszyc ? Nie dziwie sie ze nie robia kanalizacji ani nic bo w przyszlosci chyba ma to byc teren rekreacyjny.bedzie tam poza tym przedluzenie zana
Avatar
ffff / 14 grudnia 2018 r. o 08:50
JAk rozumiem , chcą cały ruch tą wewnętrzną obwodnicą puścić w JP II??? Już zazdroszczę mieszkańcom tych osiedli!!
Avatar
DrInz / 14 grudnia 2018 r. o 09:23
a co z dotychczas zbudowanymi odcinkami trasy zielonej? buduje się wielką trasę przez środek miasta a dookoła albo puste pola albo paskudny widok na tylne podwórza kamienic na 1 maja.... może by tak urzędasy zainteresowały tematem deweloperów - zamiast planować dewastację górek czechowskich, w samym środku miasta mamy hektary terenu pod zabudowę w bardzo dobrej lokalizacji...
Avatar
Gość / 14 grudnia 2018 r. o 11:20
63 lepianki, a nie 63 domy.
Avatar
Pakes / 21 grudnia 2018 r. o 15:21
Ludzi, którzy całe życie spędzili w domkach, skromnych, ale domkach, będą przesiedlać do bloków.  Ludzie przyzwyczajeni,  do wyjścia na podwórek, zapelenia papieroska na  świeżym powietrzu,  pomajsterkowania przy samochodzie czy roboty w przydomowym ogródku. Nawet jesli domek lichy, a działka mała.  Co ze zwierzętami, ludzie mają psy i gołębie.  Niektórzy do nie dawna jeszcze trzymali gęsi, kury. Miasto jak już tak chce to powinno im zabezpieczyć działki o odpowiednim metrażu na terenie Lublina i dać czas na postawienie domu. Może tak na Górkach Czechowskich zamiast bloków, jeśli już koniecznie mają być zabudowane? A tak w ogóle to odpowiednie decyzje powinny być znane z 5 lat w przód, a nie na ostatnią chwilę. Do d... z takim  miastem i prezydentem.
Po pierwsze to co Ty piszesz, te domki powstawały w ciągu nocy lub dwuch bez prawnie na terenach miejskich mówiąc bardziej ludzko na dziko. Tak więc niech się cieszą że cokolwiek dostają od miasta bo generalnie wg mnie raczej się nie należy. Natomiast jak się tak przyzwyczaili do podwórek to zawsze można sobie coś kupić, a nie na dziko zająć. Po drugie jeżeli chcesz tak ochoczo rozdawać działki, to może coś swojego im oddaj na pewno przymą i wybudują tam "domek". Po trzecie plany tej drogi istnieją od co najmniej 30 lat i są ogólnie dostępne. Pozdrawiam
 Na dziko to ty jesteś. Większość osób ma meldunki, akty własności,  posesje mają nr, i nie były to grunty miejskie, po prostu kiedyś obowiązywało inne prawo.
 Na dziko to ty jesteś. Większość osób ma meldunki, akty własności,  posesje mają nr, i nie były to grunty miejskie, po prostu kiedyś obowiązywało inne prawo. rozwiń
Avatar
Gal / 21 grudnia 2018 r. o 12:40
Ludzi, którzy całe życie spędzili w domkach, skromnych, ale domkach, będą przesiedlać do bloków.  Ludzie przyzwyczajeni,  do wyjścia na podwórek, zapelenia papieroska na  świeżym powietrzu,  pomajsterkowania przy samochodzie czy roboty w przydomowym ogródku. Nawet jesli domek lichy, a działka mała.  Co ze zwierzętami, ludzie mają psy i gołębie.  Niektórzy do nie dawna jeszcze trzymali gęsi, kury. Miasto jak już tak chce to powinno im zabezpieczyć działki o odpowiednim metrażu na terenie Lublina i dać czas na postawienie domu. Może tak na Górkach Czechowskich zamiast bloków, jeśli już koniecznie mają być zabudowane? A tak w ogóle to odpowiednie decyzje powinny być znane z 5 lat w przód, a nie na ostatnią chwilę. Do d... z takim  miastem i prezydentem.
 Po pierwsze to co Ty piszesz, te domki powstawały w ciągu nocy lub dwuch bez prawnie na terenach miejskich mówiąc bardziej ludzko na dziko. Tak więc niech się cieszą że cokolwiek dostają od miasta bo generalnie wg mnie raczej się nie należy. Natomiast jak się tak przyzwyczaili do podwórek to zawsze można sobie coś kupić, a nie na dziko zająć. Po drugie jeżeli chcesz tak ochoczo rozdawać działki, to może coś swojego im oddaj na pewno przymą i wybudują tam "domek". Po trzecie plany tej drogi istnieją od co najmniej 30 lat i są ogólnie dostępne. Pozdrawiam
 Po pierwsze to co Ty piszesz, te domki powstawały w ciągu nocy lub dwuch bez prawnie na terenach miejskich mówiąc bardziej ludzko na dziko. Tak więc niech się cieszą że cokolwiek dostają od miasta bo generalnie wg mnie raczej się nie należy. Natomiast jak się tak przyzwyczaili do podwórek to zawsze można sobie coś kupić, a nie na dziko zająć. Po drugie jeżeli chcesz tak ochoczo rozdawać działki, to może coś swojego im oddaj na pewno przymą i wybudują tam "domek". Po trzecie plany tej drogi istnieją od co najmniej 30... rozwiń
Avatar
Bareja / 16 grudnia 2018 r. o 23:41
Klimaty rodem z Balcerka z Alternatyw 4.
Avatar
RR / 16 grudnia 2018 r. o 20:44
Troszkę długo ale w końcu wydymali system. Trasa byla planowana już w poprzednim ustroju i ci mieszkańcy masowo się tam przeprowadzali bo wiedzieli że socjalistyczna wladza da im mieszkania.Tak wtedy caniaczki robiły.I dziś okazuje się że ustrój wraca bo daje mieszkania mieszkańcom osiedlonym na dziko.
Avatar
Gość / 16 grudnia 2018 r. o 19:48
deweloperzy chętnie sprzedadzą nadmiar mieszkań które wybudowali ostatnio a niekoniecznie idą po 6000 zł/m2
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 22:55
Czy jakiś jełop bo inaczej nie idzie się wyrazić spowoduje żeby ul. Kunickiego nie była jedyną drogą wyprowadzającą w kierunku Biłgoraja ? Czy wy tam w tym zakichanym ratuszu nie macie planów Miasta czy może jesteście ślepi a i głusi ?
Avatar
obywatel / 15 grudnia 2018 r. o 09:05
Na Dzierżawnej nie będzie budowana żadna kanalizacja ani woda, bo tam wszystkie domy pójdą do wyburzenia. Te 63 to pod ulicę a reszta za rok pod pas zieleni pomiędzy rzeką a nową ulicą.
Avatar
nareszcie / 14 grudnia 2018 r. o 21:18
i chyba się cieszą z tego...
Avatar
ja / 14 grudnia 2018 r. o 13:22
"z zasobów spółki TBS (...)" - kurcze, przez chwilę myślałem, że TBV ;)
Avatar
Gość / 14 grudnia 2018 r. o 11:20
63 lepianki, a nie 63 domy.