Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 sierpnia 2019 r.
6:40

Lublin: Prezydent wydał zgodę na przebudowę drogi. Urząd: Takiej przebudowy nie będzie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
20 81 A A
Obecnie jezdnia ul. Sowińskiego ma trzy pasy ruchu. Budowa czwartego wymagałaby poszerzenia jezdni, co wiązałoby się z wycinką drzew
Obecnie jezdnia ul. Sowińskiego ma trzy pasy ruchu. Budowa czwartego wymagałaby poszerzenia jezdni, co wiązałoby się z wycinką drzew

Wycinkę 150 drzew zakłada projekt poszerzenia ul. Sowińskiego zatwierdzony w czwartek przez prezydenta Lublina, który wydał zezwolenie na taką przebudowę drogi. Już następnego dnia jego podwładni zapewniali, że jeszcze ciepła decyzja nie będzie zrealizowana, bo miasto wycofuje się z takiej przebudowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O planach przebudowy ul. Sowińskiego mówi obwieszczenie prezydenta Krzysztofa Żuka z dnia 1 sierpnia. Czytamy w nim, że „zatwierdzono projekt budowlany i wydano decyzję nr 843/19 o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej”. Wspomniana inwestycja ma polegać na przebudowie ul. Sowińskiego od Al. Racławickich do ul. Głębokiej wraz z odcinkiem ul. Głębokiej (od Filaretów do stacji paliw) i połączeniu ul. Langiewicza z ul. Radziszewskiego.

O szczegóły zatwierdzonego w czwartek projektu przebudowy pytamy biuro prasowe lubelskiego Ratusza. – Dokumentacja zakłada czteropasowy przekrój ul. Sowińskiego na odcinku od Al. Racławickich do ul. Głębokiej wraz z wydzielonymi lewoskrętami na skrzyżowaniu z ul. Radziszewskiego, obustronne chodniki i drogi dla rowerów – odpisuje nam Karol Kieliszek z Urzędu Miasta w odpowiedzi na nasze pytania.

Dzisiaj jezdnia ul. Sowińskiego ma trzy pasy ruchu. Budowa czwartego wymagałaby poszerzenia jezdni, co wiązałoby się z wycinką drzew, a jej kolejnym powodem może być to, że obok mają się jeszcze zmieścić drogi dla rowerów.

Jak dużą wycinkę przewiduje projekt, na którego realizację zezwolił prezydent Lublina? – Liczba drzew zakwalifikowana do usunięcia na etapie obejmującym ul. Sowińskiego i ul. Głęboką zgodnie z tym projektem to 150 sztuk. Liczba przewidzianych do zabezpieczenia to 177 – odpisuje Kieliszek, ale zastrzega, że dane są trochę nieaktualne. – Dotyczą inwentaryzacji z 2016 r. Od tamtej pory część drzew z ul. Sowińskiego była usuwana, np. w rejonie bloków na odcinku między ul. Radziszewskiego a Al. Racławickimi.

Chociaż prezydent zatwierdził projekt i wydał zezwolenie na przebudowę drogi, to Urząd Miasta przekonuje, że… takiej inwestycji wcale nie będzie. – Pomimo tej decyzji aktualnym pozostaje stanowisko prezydenta, który po raz kolejny potwierdza, że wycofujemy się z realizacji przebudowy ul. Sowińskiego w takim kształcie – przekonuje Kieliszek.

Rzeczywiście, deklaracji o rezygnacji ze znacznego poszerzania jezdni było już kilka.

– Jeszcze w ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o pozostawieniu ul. Sowińskiego w obecnym kształcie. Nie będzie poszerzana – czytamy we wpisie Krzysztofa Żuka na portalu Facebook z czerwca 2016 r.

Już po tej deklaracji, jesienią 2017 r., prezydent podpisuje z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) umowę gwarantującą miastu unijne dofinansowanie do pakietu inwestycji obejmującego również ul. Sowińskiego. Dodajmy, że w miejskim wniosku o takie dofinansowanie jest mowa o tym, że jezdnia będzie poszerzona do czterech pasów ruchu i że powstaną wzdłuż niej drogi rowerowe.

Także po podpisaniu tej umowy prezydent zapewnia, że przyuliczna zieleń na ul. Sowińskiego ocaleje. – Jezdnia musi się zmieścić między szpalerami drzew – mówi Żuk jesienią 2017 r. Dlaczego zatem zatwierdza teraz projekt przewidujący usunięcie 150 drzew?

– Stanowi to konsekwencję podpisanej z PARP umowy – czytamy w odpowiedzi Kieliszka, który jeszcze raz zapewnia, że miasto „wycofuje się z realizacji przebudowy w takim kształcie”.

Innego projektu przebudowy ul. Sowińskiego na razie nie ma. Od 1 sierpnia biegnie 14 dniowy termin na ewentualne odwołania od decyzji prezydenta do wojewody. Mogą je składać wyłącznie strony postępowania, które zakończyło się zezwoleniem na przebudowę.

e-Wydanie

Komentarze 81

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tellchar / 5 sierpnia 2019 o 08:54
+40
Do gość - po to wybudowano trasę Mazowieckiego żeby z Warszawy na Porębę jeździć Mazowieckiego - Bohaterów Monte Cassino - Armii Krajowej, a nie przez Sowińskiego.
Avatar
pogoń za tanią sensacją / 5 sierpnia 2019 o 08:55
+25
Kolejny śmieszny pseudo-sensacyjny artykulik w Dzienniku Wschodnim
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2019 o 09:46
+23
"Może zrobić bez ścieżek rowerowych to się oszczędzi drzewa?" - Sowińskiego jest mocno pod górę. Czy wszystkie osobówki (a nawet autobusy) mają wlec się za rowerzysta jadącym 10km/h pod górę?
Avatar
Zenek / 5 sierpnia 2019 o 09:19
+22
Zarząd Dróg  i Mostów przyjął projekt i zapłacił, bo projekt jest dobry. Teraz okazuje się że projekt jest zły bo zakłada wycinkę 150 drzew. I co?  Nikt nie poniesie konsekwencji ?
 Sowińskiego nie zostanie poszerzona tylko i wyłącznie przez protesty okolicznych mieszkańców.
Avatar
panie premierze jak żyć? / 5 sierpnia 2019 o 09:12
+22
ojej naprawdę? to straszne!
Avatar
Ksawyer / 5 sierpnia 2019 o 07:52
+19
Odcinek Sowińskiego od Radziszewskiego do Głębokiej można zaprojektować jako dwuprzestrzenny, nowy pas można wykonać za szpalerem lip po prawej stronie w dół do Głębokiej. Na terenie Botanika jest wystarczający pas trawnika co widać na mapie satelitarnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu ocalimy najbardziej okazała lipowa dwurzedowa aleje. Przy skrzyżowaniu Radziszewskiego z Sowińskiego rosną mało wartościowe klony jesionolistne. Na odcinku Sowińskiego powyżej Radziszewskiego rosną małe, formowane drzewa, które w większości można przesadzić. Dzisiejsza Sowińskiego to efekt wizji Lublina bez wizji dużego miasta. Odkładanie decyzji o przebudowie tej arterii będzie powodowało coraz większe koszty i konflikty.
Odcinek Sowińskiego od Radziszewskiego do Głębokiej można zaprojektować jako dwuprzestrzenny, nowy pas można wykonać za szpalerem lip po prawej stronie w dół do Głębokiej. Na terenie Botanika jest wystarczający pas trawnika co widać na mapie satelitarnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu ocalimy najbardziej okazała lipowa dwurzedowa aleje. Przy skrzyżowaniu Radziszewskiego z Sowińskiego rosną mało wartościowe klony jesionolistne. Na odcinku Sowińskiego powyżej Radziszewskiego rosną małe, formowane drzewa, które w większości można przesadzić. Dzis... rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2019 o 10:46
+18
Projekt musi zostać zatwierdzony, żeby dofinansowanie z UE nie przepadło. I wcale to nie oznacza, że realizacja będzie wyglądać dokładnie tak jak w projekcie.
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2019 o 10:44
+18
Odgrzewany kotlet. O tym, że nie będzie przebudowy Sowińskiego polegającej na jej poszerzeniu, wiadomo od dawna.
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2019 o 09:48
+18
żenujące clickbaitowe tytuły w DW to już codzienność
Avatar
uwaga na propagandowe wpisy: / 5 sierpnia 2019 o 09:27
+18
polskatimes.pl/prawo-i-sprawiedliwosc-kroluje-w-polskim-internecie-pomaga-w-tym-zdyscyplinowana-armia-trolli/ar/8866523
Avatar
Bee / 6 sierpnia 2019 o 10:10
+4
a czemu nie zrobić Sowińskiego jednokierunkowej - w górę (tylko ztm oba kierunki), PAgi w dół i tyle
Avatar
mieszkaniec / 6 sierpnia 2019 o 09:13
+3
Zarząd Dróg  i Mostów przyjął projekt i zapłacił, bo projekt jest dobry. Teraz okazuje się że projekt jest zły bo zakłada wycinkę 150 drzew. I co?  Nikt nie poniesie konsekwencji ?
Sowińskiego nie zostanie poszerzona tylko i wyłącznie przez protesty okolicznych mieszkańców.
 Tak, dokładnie. To sami mieszkańcy zablokowali przebudowę ul. Sowińskiego.
Avatar
no / 6 sierpnia 2019 o 09:12
0
jak zwykle artykuł o niczym
 wySMAGAny przez Wiejaka nabija wierszówkę
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2019 o 09:11
0
kto w ogóle zaprojektował to wąskie gardło? DRAMAT
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2019 o 09:10
0
Nie będzie ale DW i tak napisze że może być bo przecież chodzi wyłącznie o to, żeby ludzie klikali a nie o rzetelną informację
Avatar
lanie wody / 6 sierpnia 2019 o 09:09
+1
jak zwykle artykuł o niczym
Avatar
gość / 5 sierpnia 2019 o 19:17
0
Sowinskiego : ruch tylko w gore z pozostawieniem buspasa w doł, Spadochroniarzy (od Weteranow) i Pagi tylko w dol. Nie trzeba niczego wycinac i na Sowińskiego i na Alejach Raclawickich. Przdestańmy w końcu ulegać zmotoryzowanym, ktorzy wszystko zamieniliby w parkingi a do domow, sklepow istanowisk pracy podjezdzaliby swoimi ukochanymi samochodami!
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2019 o 15:59
+7
Sami znawcy co tylko krytykować potrafią a wszystkie wnioski wyciągają na podstawie jednego czynnika - wyciętych drzew. Ciekawe jakbyście sami musieli zaplanować takie inwestycje to co poprowadzilibyście jezdnie zygzakiem między drzewami? Krytykować łatwo ale trzeba spojrzeć obiektywnie i rozważyć wszystkie za i przeciw danego rozwiązania
Avatar
spokojna / 5 sierpnia 2019 o 14:45
+2
Wydział Architektury i Budownictwa wydaje pozwolenie na budowę które podpisuje prezydent, czyż nie tak ? Wydział napisał, prezydent podpisał, wydział oświadczył, że tak jak w projekcie, to tak nie będzie. To po co wydział przyjmował ten projekt ?
Avatar
Lee / 5 sierpnia 2019 o 14:27
-6
Bez gruntownej przebudowy Sowińskiego, Poniatowskiego oraz bez wybudowania wiaduktu (koszt maksymalnie około 20 milionów złotych) na skrzyżowaniu ww. z Al. Racławickimi Lublin będzie najbardziej zakorkowanym miastem w Europie. Kraków ma już pełną obwodnicę (jeszcze nie docelową). W połowie 2020 roku zostanie oddana do użytkowania Południowa Obwodnica Warszawy. Będziemy przez to przez dziesiątki lat samodzielnym mega liderem w długości korków. Czas podróży z Warszawy do Al. Solidarności w Lublinie będzie krótszy niż od Al.Solidarności na Porębę.
 
  rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 81

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Poniatowa: Jechał z dziećmi i żoną. Był pijany i nie zatrzymał się do kontroli

Poniatowa: Jechał z dziećmi i żoną. Był pijany i nie zatrzymał się do kontroli 0 2

42-latek z Poniatowej miał ponad 2 promile alkoholu we krwi w dodatku jechał z dziećmi i żoną. Ponadto nie zatrzymał się do kontroli.

Lubella inwestuje i wprowadza nowe smaki na rynek

Lubella inwestuje i wprowadza nowe smaki na rynek 0 5

Lubella, jedna z firm będących wizytówką Lubelszczyzny, stawia na zmiany. Po tym, jak w ubiegłym roku uruchomiła nowoczesny kompleks produkcyjno-magazynowy, teraz wprowadza nowe, delikatniejsze smaki.

Parczew: Prowadził samochód kompletnie pijany i w dodatku bez prawa jazdy

Parczew: Prowadził samochód kompletnie pijany i w dodatku bez prawa jazdy 0 1

53-latek miał ponad 2,5 promila alkoholu we krwi, a mimo to kierował samochodem. Dodatkowo nie posiadał prawa jazdy. Teraz za jazdę „pod wpływem” grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

Ksiądz Kachnowicz ukarany suspensą. Nie może wykonywać czynności kapłańskich

Ksiądz Kachnowicz ukarany suspensą. Nie może wykonywać czynności kapłańskich 32 23

Po tym jak ks. Łukasz Kachnowicz oznajmił, że jest gejem kuria lubelska nałożyła na niego suspensę. Nie może on teraz wykonywać obowiązków kapłańskich. Poinformował za pomocą mediów społecznościowych rzecznik archidiecezji lubelskiej ks. Adam Jaszcz.

Tak było w sobotę podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Sprawdź co się będzie działo w niedzielę [zdjęcia]
galeria

Tak było w sobotę podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Sprawdź co się będzie działo w niedzielę [zdjęcia] 0 0

Pierogi, sery, kasza. Co było najsmaczniejsze na Festiwalu Gryczaki?
galeria

Pierogi, sery, kasza. Co było najsmaczniejsze na Festiwalu Gryczaki? 3 0

Szesnaście pierogów gryczanych, czternaście dań na bazie kaszy, dwanaście serów i dwanaście deserów zaprezentowało się na kulinarnym konkursie podczas Festiwalu Gryczaki 2019 w Janowie Lubelskim. Wybraliśmy dla was najbardziej łakome kąski.

Śpiewa Karel Gott jeden z najwybitniejszych czechosłowackich muzyków

Śpiewa Karel Gott jeden z najwybitniejszych czechosłowackich muzyków 0 3

Swoim głosem zawojował Europę i Amerykę lat 60, 70 i 80. W USA był nazywany „Ciekawostką zza żelaznej kurtyny” i „Sinatrą Wschodu”. A w organizację niedawnych 80. urodzin Karela Gotta włączył się osobiście sam prezydent Czech.

Wojna z bolszewikami była sprawą narodową

Wojna z bolszewikami była sprawą narodową 0 1

Rozmowa z prof. dr. hab. Marcinem Kruszyńskim, naczelnikiem Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Lublinie, kierownikiem Zakładu Historii i Wychowania Patriotycznego LAW w Dęblinie.

Śmiertelny wypadek w okolicach Biłgoraja [zdjęcia]
galeria

Śmiertelny wypadek w okolicach Biłgoraja [zdjęcia] 4 7

W okolicach 4 nad ranem BMW uderzyło w ogrodzenie. 27-latek nie żyje. Droga 858 jest zablokowana.

Motor kontra Orlęta Spomlek, czyli już w niedzielę trzecia kolejka III ligi

Motor kontra Orlęta Spomlek, czyli już w niedzielę trzecia kolejka III ligi 0 13

Tydzień temu ruszył sezon 2019/2020 w grupie czwartej III ligi. A już w niedzielę odbędzie się trzecia kolejka. Ponownie czeka nas derbowa seria gier. Motor Lublin gra z Orlętami Spomlek (godz. 19), Wisła Puławy z Chełmianką, a Stal Kraśnik podejmuje Avię Świdnik (oba mecze godz. 17).

Nowoczesność wchodzi do oczyszczalni

Nowoczesność wchodzi do oczyszczalni 0 0

Po ponad 20 latach użytkowania jedyna w gminie oczyszczalnia ścieków w Hutkach będzie modernizowana. Pierwsze prace mają się rozpocząć w tym roku.

Radzyń Podlaski: Odwołany prezes nie wyklucza sprawy sądowej

Radzyń Podlaski: Odwołany prezes nie wyklucza sprawy sądowej 0 3

Odwołany w lipcu prezes radzyńskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sławomir Sałata nie wyklucza sprawy sądowej. Burmistrz Radzynia Podlaskiego odwołanie tłumaczył zatrudnieniem prezesa w konkurencyjnej firmie dla PUK.

Potrzebni lektorzy do plenerowego czytania

Potrzebni lektorzy do plenerowego czytania 3 5

Biblioteka Miejska w Puławach szuka lektorów, którzy chcieliby wziąć udział w akcji "Narodowego Czytania". Odbędzie się ona 7 września przy ul. Głębokiej w Puławach. Czytane będą polskie nowele.

Śmigłowiec lądował na osiedlu Borek. Co się stało?

Śmigłowiec lądował na osiedlu Borek. Co się stało? 0 7

Niecodziennie lądowanie śmigłowca zaobserwował nasz czytelnik.

Pierwszy żłobek w gminie Józefów. Trwają prace budowlane

Pierwszy żłobek w gminie Józefów. Trwają prace budowlane 0 1

Pierwszy żłobek samorządowy w Józefowie przyjmie najmłodszych od 1 września. Wszystkie przetargi, związane z przygotowaniem nowej placówki są rozstrzygnięte, część umów już jest realizowana, a większość pieniędzy na ten cel gmina Józefów pozyskała z Unii Europejskiej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.