Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 lutego 2021 r.
19:10

Lublin: Ratusz planuje ogrody deszczowe. Na ich urządzenie przeznaczył 70 tys. zł

Autor: Zdjęcie autora drs
23 6 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. BrianAsh/Wikipedia)

Co najmniej dwa ogrody deszczowe mają powstać w tym roku w Lublinie na zlecenie władz miasta. Ich dokładne lokalizacje zaproponuje wykonawca, który będzie wybrany w konkursie ogłoszonym przez Ratusz

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogród deszczowy – w dużym uproszczeniu – to obsadzone specjalną roślinnością zagłębienie, w którym gromadzi się woda z opadów. Dzięki temu życiodajna woda może powoli wsiąkać w glebę zamiast bezużytecznie spływać do studzienek burzowych.

Urząd Miasta zakłada, że do końca roku w Lublinie powstaną przynajmniej dwa takie ogrody. Ich wykonawca będzie wybrany w konkursie, w którym mogą startować zarówno organizacje pozarządowe, jak też firmy, także ogrodnicze. Miasto będzie czekać na oferty do 26 lutego.

– Podmioty składające oferty w konkursie mają za zadanie zaproponowanie co najmniej czterech miejsc – informuje Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza. Dla każdego miejsca musi powstać indywidualny projekt, skonsultowany z ekspertami. – Projekt ma zawierać ponadto wszelkie opinie i zezwolenia na realizację zadania w konkretnej lokalizacji.

– Oferenci, którzy stworzą więcej niż cztery projekty ogrodów, zadeklarują wykonanie więcej niż dwóch ogrodów, bądź rozbudują ofertę edukacyjną o dodatkowe działania, zdobędą w postępowaniu konkursowym więcej punktów – podkreśla Boguta.

Na urządzenie ogrodów deszczowych Urząd Miasta przeznaczył 70 tys. zł. Taka kwota jest do zdobycia w konkursie ofert. Pieniędzy ma wystarczyć nie tylko na zaprojektowanie i wykonanie takich miejsc, ale też na stworzenie materiałów edukacyjnych pomocnych tym, którzy w przyszłości chcieliby założyć taki ogród, np. radom dzielnic.

– Zależy nam, aby w rezultacie projektu działania na rzecz retencji wody w mieście stawały się coraz powszechniejsze, a moda na tworzenie ogrodów deszczowych przeniosła się również do prywatnych posesji naszych mieszkańców – podkreśla Hanna Pawlikowska, dyrektor Biura Miejskiego Architekta Zieleni.

Wyniki konkursu, jak zapowiada Ratusz, powinny być ogłoszone 22 marca. Zwycięzca konkursu będzie musiał wykonać przynajmniej dwa ogrody deszczowe (lokalizacje będą uzgodnione z Biurem Miejskiego Architekta Zieleni) oraz pielęgnować je przez rok.

W zeszłym roku władze Lublina po raz pierwszy ogłosiły konkurs dla mieszkańców, którzy mogli się starać o dotacje do instalacji służących gromadzeniu deszczówki. Maksymalna wysokość dotacji mogła wynieść 5 tys. zł. Wnioski złożyło 129 mieszkańców, w pierwszym roku miasto przyznało 21 dotacji na łączną kwotę ponad 76 tys. zł. W tym roku na takie dofinansowania przeznaczonych jest 450 tys. zł, co według Ratusza „pozwoli na zrealizowanie wszystkich złożonych do tej pory wniosków”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wujek_samo_zlo / 13 lutego 2021 r. o 21:08
+9
A jak sie mają ogrody w betonowych ławkach kupionych za ponad 100.000 zl /szt. Bo te patyki wsadzone w tą lawke uschły zaraz po zaprezentowniu tych betonowych misio- ławek zakupionych z funduszu na zieleń.
Avatar
LAS / 13 lutego 2021 r. o 23:43
+7
Nie wie lewica, co czyni prawica — tak wygląda planowanie w lubelskim ratuszu. Z jednej strony zaplanowano "ogrody deszczowe", a z drugiej 10% powierzchni biologicznie czynnej w obszarze nowego stadionu żużlowego przy Al. Zygmuntowskich. Żeby było ciekawiej, to w projekcie nowego MPZP wpisano, że ustala się tam odprowadzenie wód opadowych do miejskich sieci kanalizacji deszczowej... Na zdrowie!!!
Avatar
Hooth / 13 lutego 2021 r. o 19:34
+7
ekolodzy, ktorzy pod kazdym pozorem (remont, rewitalizacja,budowa) chlastaja drzewa pod byle pozorem, nono
Avatar
TECZOWY_ZSL / 14 lutego 2021 r. o 16:42
+3
KWOTA WOLNA OD PODATKU Barbados 46 000zł Francja 45 300zł Niemcy 45 000zł Czechy 32 500zł Burundi 3450zł (najbiedniejszy kraj świata)................. POLSKA 3091zł CO POSZŁO NIE TAK ?????????????????????
Avatar
Zgredek Edek / 14 lutego 2021 r. o 10:04
-3
a z drugiej 10% powierzchni biologicznie czynnej w obszarze nowego stadionu żużlowego przy Al. Zygmuntowskich. Żeby było ciekawiej, to w projekcie nowego MPZP wpisano, że ustala się tam odprowadzenie wód opadowych do miejskich sieci kanalizacji deszczowej...
No to poczekamy na autorskie projekty ogródków deszczowych dwu porąbanych pato trolli: LAS i wujek_samo_zlo. Zwłaszcza w obszarze stadionu, gdzie roślinności łohohohohohoho, albo jeszcze wincyj, buhahahaha. No, chyba żeby stadion przenieść w samo serce Starego Gaju....
No to poczekamy na autorskie projekty ogródków deszczowych dwu porąbanych pato trolli: LAS i wujek_samo_zlo. Zwłaszcza w obszarze stadionu, gdzie roślinności łohohohohohoho, albo jeszcze wincyj, buhahahaha. No, chyba żeby stadion przenieść w samo serce Starego Gaju.... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 14 lutego 2021 r. o 08:29
-5
 
odprowadzenie wód opadowych do miejskich sieci kanalizacji deszczowej
Beznadziejny przypadek ciężkiego, niebezpiecznego idioty, oszołoma, zagubionej siroty jak świńskie g... przyklejonej do rotmistrza Pileckiego... Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marny trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz na szefa elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów
Beznadziejny przypadek ciężkiego, niebezpiecznego idioty, oszołoma, zagubionej siroty jak świńskie g... przyklejonej do rotmistrza Pileckiego... Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marny trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz na szefa elitarnego klubu NFI - Najwi... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 14 lutego 2021 r. o 16:42
+3
KWOTA WOLNA OD PODATKU Barbados 46 000zł Francja 45 300zł Niemcy 45 000zł Czechy 32 500zł Burundi 3450zł (najbiedniejszy kraj świata)................. POLSKA 3091zł CO POSZŁO NIE TAK ?????????????????????
Avatar
Zgredek Edek / 14 lutego 2021 r. o 10:04
-3
a z drugiej 10% powierzchni biologicznie czynnej w obszarze nowego stadionu żużlowego przy Al. Zygmuntowskich. Żeby było ciekawiej, to w projekcie nowego MPZP wpisano, że ustala się tam odprowadzenie wód opadowych do miejskich sieci kanalizacji deszczowej...
No to poczekamy na autorskie projekty ogródków deszczowych dwu porąbanych pato trolli: LAS i wujek_samo_zlo. Zwłaszcza w obszarze stadionu, gdzie roślinności łohohohohohoho, albo jeszcze wincyj, buhahahaha. No, chyba żeby stadion przenieść w samo serce Starego Gaju....
No to poczekamy na autorskie projekty ogródków deszczowych dwu porąbanych pato trolli: LAS i wujek_samo_zlo. Zwłaszcza w obszarze stadionu, gdzie roślinności łohohohohohoho, albo jeszcze wincyj, buhahahaha. No, chyba żeby stadion przenieść w samo serce Starego Gaju.... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 14 lutego 2021 r. o 08:29
-5
 
odprowadzenie wód opadowych do miejskich sieci kanalizacji deszczowej
Beznadziejny przypadek ciężkiego, niebezpiecznego idioty, oszołoma, zagubionej siroty jak świńskie g... przyklejonej do rotmistrza Pileckiego... Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marny trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz na szefa elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów
Beznadziejny przypadek ciężkiego, niebezpiecznego idioty, oszołoma, zagubionej siroty jak świńskie g... przyklejonej do rotmistrza Pileckiego... Pluj pieniackiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marny trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz na szefa elitarnego klubu NFI - Najwi... rozwiń
Avatar
LAS / 13 lutego 2021 r. o 23:43
+7
Nie wie lewica, co czyni prawica — tak wygląda planowanie w lubelskim ratuszu. Z jednej strony zaplanowano "ogrody deszczowe", a z drugiej 10% powierzchni biologicznie czynnej w obszarze nowego stadionu żużlowego przy Al. Zygmuntowskich. Żeby było ciekawiej, to w projekcie nowego MPZP wpisano, że ustala się tam odprowadzenie wód opadowych do miejskich sieci kanalizacji deszczowej... Na zdrowie!!!
Avatar
wujek_samo_zlo / 13 lutego 2021 r. o 21:08
+9
A jak sie mają ogrody w betonowych ławkach kupionych za ponad 100.000 zl /szt. Bo te patyki wsadzone w tą lawke uschły zaraz po zaprezentowniu tych betonowych misio- ławek zakupionych z funduszu na zieleń.
Avatar
Hooth / 13 lutego 2021 r. o 19:34
+7
ekolodzy, ktorzy pod kazdym pozorem (remont, rewitalizacja,budowa) chlastaja drzewa pod byle pozorem, nono
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Z domu znikały pieniądze. Postawili kamerę przy skarbonce dziecka
wideo
film

Lublin. Z domu znikały pieniądze. Postawili kamerę przy skarbonce dziecka

24-latka miała sprzątać w domu. Jednak regularnie podkradała pieniądze. Wpadła, kiedy właściciele domu nagrali, jak okrada dziecięcą skarbonkę.

Ekspert: Obecnie częściej zakażają się młodzi, to pierwszy efekt szczepień

Ekspert: Obecnie częściej zakażają się młodzi, to pierwszy efekt szczepień

Obecnie częściej zakażają się koronawirusem SARS-CoV-2 młodzi ludzie. To pierwszy efekt szczepień - powiedział PAP w czwartek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że bardzo niekorzystną okolicznością jest zbyt mała dostępność szczepionki.

Chełm: Jest dotacja, będzie remont budynku muzeum przy ul. Lubelskiej

Chełm: Jest dotacja, będzie remont budynku muzeum przy ul. Lubelskiej

150 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostało muzeum w Chełmie. Placówka wyda te pieniądze na prace konserwatorskie elewacji budynku przy ul. Lubelskiej 57, tzw. Zielonej Witryny oraz stolarki drzwiowej i dachu.

Ogłoszenie Starosty Parczewskiego

Ogłoszenie Starosty Parczewskiego

Wystawa ikon w DDK Węglin
28 lutego 2021, 17:00

Wystawa ikon w DDK Węglin

Od 28 lutego w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) będzie można podziwiać wystawę prac uczestników zajęć "Spotkania z temperą". Ekspozycja prezentująca ikony zostanie otwarta o godz. 17, a wernisaż będzie dostępny na żywo i online.

Zamek Lubelski gotowy po remoncie. 6 marca przyjmie pierwszych gości [zdjęcia]
galeria

Zamek Lubelski gotowy po remoncie. 6 marca przyjmie pierwszych gości [zdjęcia]

W sobotę 6 marca lubelski Zamek będzie mógł przyjąć pierwszych zwiedzających po ponad dwuletniej przerwie. W otwarciu placówki w tym terminie przeszkodzić może jedynie wprowadzenie kolejnych obostrzeń związanych z pandemią.

Zatrzymani w Lublinie przez łowców pedofili zostają na wolności

Zatrzymani w Lublinie przez łowców pedofili zostają na wolności

Dwaj mężczyźni zatrzymani w Lublinie przez łowców pedofili usłyszeli już zarzuty. Jednemu z nich grozi nawet 12 lat więzienia. Sąd postanowił jednak, że obaj poczekają na zakończenie śledztwa na wolności.

Hetman Zamość rozpocznie rundę od meczu z KS Wiązownica. Nikomu łatwo punktów nie oddadzą

Hetman Zamość rozpocznie rundę od meczu z KS Wiązownica. Nikomu łatwo punktów nie oddadzą

Startuje runda wiosenna w grupie czwartej. Sporo zmian w przerwie zimowej zaszło zwłaszcza w ostatniej drużynie w tabeli. Hetman ma nowego trenera i sporo nowych zawodników. A na dzień dobry zamościanie zmierzą się u siebie z KS Wiązownica (sobota, godz. 14).

Lublin: Rozwój za pożyczone. Miasto wypuści obligacje za 140 mln zł

Lublin: Rozwój za pożyczone. Miasto wypuści obligacje za 140 mln zł

140 mln zł ma w tym roku pożyczyć samorząd Lublina poprzez emisję obligacji. Zgodziła się na to dzisiaj Rada Miasta, która zmieniła wcześniejszy plan dotyczący długu

Lublinianka wystąpi w popularnym telewizyjnym show. Do zgarnięcia jest 150 tys. zł

Lublinianka wystąpi w popularnym telewizyjnym show. Do zgarnięcia jest 150 tys. zł

Katarzyna Głuszak z Lublina będzie jedną z uczestniczek 3. sezonu popularnego show "Ninja Warrior Polska" w telewizji Polsat. Na drodze po główną nagrodę – 150 tys. zł – będzie musiała wykazać się nie lada atletyzmem.

Lublin. Radni uznali, że warto upamiętnić "Krakowskiego Korczaka"

Lublin. Radni uznali, że warto upamiętnić "Krakowskiego Korczaka"

„Krakowski Korczak”, jak bywa nazywany Dawid Alter Kurzmann, może zostać patronem jednej z lubelskich ulic. Petycję w tej sprawie rozpatrzyła dziś rano Rada Miasta, która uznała, że Kurzmann jest wart upamiętnienia.

Paskudny wypadek pod Zamościem. Zakleszczonego kierowcę wyciągali strażacy