Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 maja 2021 r.
17:23

Lublin. Spór o nowy stadion żużlowy. Mieszkańcy Skarpy nie chcą takiego sąsiada

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
138 39 A A

Tylko nie koło nas – mówi część mieszkańców os. Skarpa przeciwna budowie stadionu żużlowego na terenach po klubie jeździeckim. Ratusz twierdzi, że nie ma innego miejsca pod taką budowę. – A po co w ogóle taki wydatek? – pyta Lubelski Ruch Miejski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Władze Lublina proponują, by stadion żużlowy powstał w dolinie Bystrzycy niedaleko dwupoziomowego skrzyżowania ul. Diamentowej z Krochmalną. To miejsce wskazał Urząd Miasta w swoim projekcie nowego planu zagospodarowania terenu.

Sąsiedzi boją się hałasu

– Stadion zniszczy nam przyrodę i spokój – mówi pani Danuta, mieszkanka pobliskiego os. Skarpa. Podobnego zdania są jej sąsiedzi z budynków znajdujących się najbliżej terenu po klubie jeździeckim. Swoje racje przedstawiali dziennikarzom na konferencji prasowej zwołanej na piątek przez działaczy Lubelskiego Ruchu Miejskiego.

– I tak jest głośno, jak samochody przejeżdżają. A jak jeszcze będzie żużel, ryk motorów, to sobie w ogóle nie wyobrażam – martwi się Irena Janczarek z ul. Uśmiechu. – Przecież będą się tu odbywały nie tylko mecze żużlowe, ale również treningi, więc hałas będzie w zasadzie codziennie – zauważa Andrzej Misztal, jeden z mieszkańców osiedla. – Stadion zakłóci nam ekosystem – dodaje Grażyna Sprawka z os. Skarpa.

Ratusz: hałas można tłumić

Urząd Miasta przekonuje, że zadaszony stadion nie będzie tak głośny jak odkryty. Sam prezydent pokazuje Friends Arenę w szwedzkiej Solnie jako przykład, że taki stadion może bezkonfliktowo sąsiadować z zabudową mieszkaniową.

Ratusz zapewnia, że plan zagospodarowania wprowadzi „nakaz zastosowania rozwiązań technicznych, które ograniczą emisję hałasu na sąsiednie tereny”. Obok stadionu ma też powstać szeroki na 50 m pas zieleni izolacyjnej”.

Czy urzędnicy mają pomiary wskazujące na to, że proponowane rozwiązania wystarczą i hałas rzeczywiście nie będzie uciążliwy dla mieszkańców pobliskich budynków mieszkalnych?

– Analizy odnośnie przewidywanego hałasu wykonywane są i opracowywane na innym etapie, związanym z realizacją obiektu – odpowiada Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. – Natomiast w projekcie planu ustalono standard akustyczny. W przypadku obiektów sportu i rekreacji, ustala się standard jak dla terenów rekreacyjno-wypoczynkowych.

Mieszkańcy: znajdźcie inne miejsce

– Ta przestrzeń powinna pozostać wolna od zabudowy – przekonuje Szymon Pietrasiewicz, działacz Lubelskiego Ruchu Miejskiego i zarazem członek Rady Dzielnicy Za Cukrownią.

– Od małego pamiętam zapowiedzi, a mam prawie 50 lat, że miały tu być przystanie kajakowe, tereny rekreacyjne i ścieżki rowerowe. Dziwi mnie bardzo, że nagle powstał pomysł budowy stadionu w tym miejscu – stwierdza Misztal. Jakie miejsce byłoby jego zdaniem odpowiednie? – Myślę, że np. Elizówka – odpowiada. – Nie ma tam osiedli, jest świetny dojazd.

– Nie w naszej gestii leży znajdowanie miejsca pod taką inwestycję – uważa tymczasem Hubert Jończyk. – Takie opcje powinny być przygotowane i przedstawione do decyzji mieszkańców i osób, które będą taką inwestycją dotknięte.

Urzędnicy: inne miejsca wykluczyliśmy

Ratusz zapewnia, że rozważał też inne lokalizacje nowego stadionu.

Jedną z nich, mało znaną, była budowa koło ul. Grygowej i Plewińskiego. – Z uwagi na konieczność zmiany stanu planistycznego i wykupu nieruchomości nie zdecydowano się na tę lokalizację – wyjaśnia Duma.

Innym, bardziej znanym pomysłem było zburzenie starego stadionu przy Al. Zygmuntowskich i zastąpienie go nowym. Tę wersję też odrzucono. Głównym powodem podawanym przez Ratusz jest fakt, że przez dwa lata żużlowcy nie mieliby w Lublinie gdzie jeździć. Mowa była również o ograniczeniach wysokości obiektu stawianych przez konserwatora zabytków chroniącego widok na Stare Miasto.

Ratusz broni pomysłu na ulokowanie stadionu na terenach po LKJ. – Jest kontynuacją wcześniej przyjętej strategii dotyczącej obiektów sportowych w mieście oraz konsekwencją realizowania funkcji sportowych i rekreacyjnych w pobliżu Bystrzycy – komentuje rzeczniczka prezydenta.

Aktywiści: po co na to wydawać?

– Nie jesteśmy przeciwnikami żużla, bo żużel ma w Lublinie bogate tradycje. Jesteśmy po prostu przeciwko budowie stadionu w tej lokalizacji – zastrzega Pietrasiewicz, choć jego zdaniem należy w ogóle rozważyć zasadność takiej inwestycji.

– Czy mamy już domy kultury, żłobki, potrzebne w Lublinie przedszkola i teraz nadszedł czas na stadion żużlowy? – pyta Marcin Skrzypek, działacz LRM, którego zdaniem miasto nie powinno wydawać dziesiątek milionów stadion. – Ja nie widzę żadnego uzasadnienia poza interesem klubu i fanów tego sportu. To za mało, żeby miasto wydawało tyle pieniędzy.

Można jeszcze zgłaszać swoje uwagi

Budowa obiektu żużlowego na terenach po klubie jeździeckim nie będzie możliwa, jeżeli Rada Miasta nie uchwali nowego planu zagospodarowania terenu, bo obecny nie pozwala na stadion w tym miejscu. Uwagi do projektu nowego planu można zgłaszać Urzędowi Miasta do 31 maja. Można je wysyłać pocztą tradycyjną (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin) lub elektroniczną (planowanie@lublin.eu). Uwagi nie mogą być anonimowe.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
rejestracjaLU / 14 maja 2021 r. o 17:47
+56
Tylko skończony debil mógł sądzić, że Wiejak do spółki ze swoimi śmiesznymi bębniarzami z Lubelskiego Ruchu Miejskiego nie przeprowadzi "wielkiej" krucjaty przeciwko budowie stadionu żużlowego.
Avatar
wielkifanCysiaW / 14 maja 2021 r. o 17:58
+46
Tylko skończony debil mógł sądzić, że Wiejak do spółki ze swoimi śmiesznymi bębniarzami z Lubelskiego Ruchu Miejskiego nie przeprowadzi "wielkiej" krucjaty przeciwko budowie stadionu żużlowego.
 Nie od dziś wiadomo, że naczelny Cysio Wiejak to największy antyfan żużla i zrobi wszystko, żeby pogrzebać lubelski klub, zablokować budowę stadionu, itp rzeczy. Na szczęście dla wszystkich kibiców żużlowego Motoru najprawdopodobniej już niedługo rozwiążą Corner Media, naczelny Cysio Wiejak przestanie być naczelnym i skończą się jego wygłupy. A wspomniani 'bębniarze' będą musieli poszukać innej tuby propagandowej.
 Nie od dziś wiadomo, że naczelny Cysio Wiejak to największy antyfan żużla i zrobi wszystko, żeby pogrzebać lubelski klub, zablokować budowę stadionu, itp rzeczy. Na szczęście dla wszystkich kibiców żużlowego Motoru najprawdopodobniej już niedługo rozwiążą Corner Media, naczelny Cysio Wiejak przestanie być naczelnym i skończą się jego wygłupy. A wspomniani 'bębniarze' będą musieli poszukać innej tuby propagandowej. rozwiń
Avatar
zLublina / 14 maja 2021 r. o 18:16
+44
stadion żużlowy dla Motoru Lublin w Elizówce :) dawno się tak nie uśmiałem :) a czemu nie we Wrocławiu, Oslo albo Kabulu? :) ci ludzie są tak odklejeni od rzeczywistości że szkoda to nawet komentować :)
Avatar
PISFAN / 14 maja 2021 r. o 19:42
+42
Ok Nie budujmy nic stawiajmy tyko kościoły i pomniki męczennika Lecha a Lublin stanie się miastem ludzi szczęśliwych
Avatar
GienekL / 14 maja 2021 r. o 19:02
+37
TAK dla stadionu! A hałas raczej będzie znikomy skoro ma być dach
Avatar
fordens / 14 maja 2021 r. o 18:56
+34
same leśne dziadki, połowa z nich albo i wszyscy pewnie nawet nie wie na czym polega żużel ale że Szymuś ten co maluje siusiaki gdzie się tylko da kazał protestować to przyszli i ostro zadymili w liczbie 10 głów
Avatar
zuzlowy_fanatyk / 14 maja 2021 r. o 18:01
+34
robią ludziom wodę z mózgu, przy zadaszonym stadionie żadnego hałasu nie będzie, żal słuchać i czytać te brednie
Avatar
Piter79 / 14 maja 2021 r. o 18:07
+32
Długa i bardzo ckliwa telenowela pt. Górki Czechowskie powoli dobiega końca, pora nakręcić coś nowego ku uciesze gawiedzi.
Avatar
Janusz_Paliwas / 14 maja 2021 r. o 18:45
+28
A swoją drogą to ten sam szymek p. co został jakiś czas temu zatrzymany za malowanie siusiaków na przystankach autobusowych w Lublinie ?
Avatar
zuzlowy_fanatyk / 15 maja 2021 r. o 11:15
+20
Problemem Szymka Pietrasiewicza i jemu podobnych jest to, że uważają, że każda miejska przestrzeń powinna być wolna od zabudowy. Oni nie rozumieją, że w mieście, tym bardziej wojewódzkim, nowe bloki, stadiony, boiska, domy kultury, szkoły, przedszkola czy ścieżki rowerowe będą powstawać czy im się to podoba czy nie. Jak nie chcesz sąsiadów i hałasu to się przeprowadź na wieś, tam zbuduj domek a najlepiej szczelny bunkier, otocz się tujami i będziesz miał ciszę i spokój. Chyba, że chodzi o to, żeby wrócić do czasów zwijającego się ale wsamraśnego Lublina, kiedy to poza budową galerii handlowych nie było praktycznie żadnych inwestycji. Ja mówiąc szczerze w ogóle nie rozumiem tego protestu, wydaje się groteskowy. Szczególnie że w planach jest stadion z dachem.
 bo to jest groteska, w Gorzowie nie ma dachu, bloki stoją wokół stadionu i jakoś nikt nie płacze, tutaj link do zdjęcia stadionu Stali Gorzów które chyba nawet nie wymaga specjalnego komentarza: pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_im._Edwarda_Jancarza#/media/Plik:Stadion_%C5%BBu%C5%BClowy_im._Edwarda_Jancarza_w_Gorzowie_Wielkopolskim.jpg
 bo to jest groteska, w Gorzowie nie ma dachu, bloki stoją wokół stadionu i jakoś nikt nie płacze, tutaj link do zdjęcia stadionu Stali Gorzów które chyba nawet nie wymaga specjalnego komentarza: pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_im._Edwarda_Jancarza#/media/Plik:Stadion_%C5%BBu%C5%BClowy_im._Edwarda_Jancarza_w_Gorzowie_Wielkopolskim.jpg rozwiń
Avatar
_XD_ / 17 maja 2021 r. o 11:54
+6
Mieszkańcy Skarpy głosowaliście na Żuka dewelopera i betoniarza to niestety teraz musicie przełknąć gorzką pigułkę w postaci betonu, hałasu i smrodu spalin.
   Faktycznie w marszałkowskiej trollowni pożar dudy taki, że nawet nowy ład go nie przykrywa. Aż biedne trolliki muszą urabiać się po łokcie nawet przy niedzieli. Czyżby niedziele wolne od pracy nie przysługiwały PiSdzieckim trollom? Co na to NSZZ SOLIDARNOŚĆ? XD
Avatar
_DX_ / 16 maja 2021 r. o 10:27
-12
Mieszkańcy Skarpy głosowaliście na Żuka dewelopera i betoniarza to niestety teraz musicie przełknąć gorzką pigułkę w postaci betonu, hałasu i smrodu spalin.
Avatar
_DX_ / 16 maja 2021 r. o 10:26
-10
Ok Nie budujmy nic stawiajmy tyko kościoły i pomniki męczennika Lecha a Lublin stanie się miastem ludzi szczęśliwych
  Problemem w Lublinie nie jest budowa kościołów tylko dzika deweloperka i betonowanie prawie każdej przestrzeni zielonej. Zresztą sam Żuk przekazał ziemię kościołowi (czym przyczynił się do ich budowy) i również popiera stawianie różnych pomników.
Avatar
Monisia / 15 maja 2021 r. o 18:56
-16
srome_K_, dewelo_K_undelku, plan zagosP0darowania czy to w okolicach bezużytecznej areny, czy na terenach po lkj czy gdziekolwiek indziej jest dziełem tego samego Kartelu deweloratuszowego, który jak rak niszczy tkankę miasta kierując się jedynym celem - maksymalizacji zysków garstki burackich dewelocwaniaków.
Avatar
Monisia / 15 maja 2021 r. o 18:50
-15
A gdzie nasi radni z osiedla Skarpa?! Pewnie boją się wychylać...
 Na dewelo-folwarku obowiązuje zasada - albo P0pierasz dewelo-rozwój, albo Kartel cię zniszczy.
Avatar
Monisia / 15 maja 2021 r. o 18:46
-14
Tam powinien być tor do wyścigów konnych. To najlepsze miejsce w Europie do takich wyścigów. Wiedzieli o tym nawet okupanci. Nie wie Żuk, bo on nie czuje tego miasta. Czuje tylko deweloperów, którzy mają w d..., że żużel w tamtym miejscu zakłóci spokój mieszkańcom Czubów i innych dzielnic.
 Dewelo-okupant niszczy miasto nie oglądając się na nic.
Avatar
Monisia / 15 maja 2021 r. o 18:44
-17
srome_K_, skąd u ciebie ścierko deweloratuszowa o 170 fejk-loginach takie "zainteresowanie" sP0rtem? Czy może jednak warujesz przy temacie i klepiesz w łapki, P0nieważ chodzi tu P0nownie o nabicie dewelocwaniackich kieszeni?
Avatar
_XD_ / 15 maja 2021 r. o 16:44
+15
Powtórzę to jeszcze raz najlepsza lokalizacja dla stadionu żużlowego to tereny po cukrowni   przecież i tak nie ma chętnych na  budowę bloków a obok i jeden obiekt sportowy już stoi więc jeden więcej co to za różnica a i protestów nie będzie
 I tu się mylisz, bo tam sobie narodowy deweloper wymarzył mieszkanie+, więc teren już nie taki atrakcyjny. XD
Avatar
normals1980 / 15 maja 2021 r. o 14:34
-11
Z tym "zadaszeniem" to albo niezła blaga, żeby "ograniczyć sprzeciw lokalnej społeczności", albo rachunek za taki obiekt wyniesie nie 100+ mln, jak podali aktywiści, ale bliżej 500 baniek. Inna kwestia - czy w takie zadaszone obiekty do tego typu sportu w ogóle istnieją i co w takim wypadku wdycha zgromadzona publiczność?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 15 maja 2021 r. o 13:57
-21
P0 co taki wydatek? Jak można się domyślać chodzi tu nie o dogodzenie fanatykom pseudo-sP0rtu, ale raczej o napchanie portfeli cwaniactwa. W jaki sP0sób? NajprawdoP0dobniej chodzi o udostępnienie kolejnych areałów P0d dewelocwaniakowanie. Wg mojej opinii przedmiotem akcji są te P0 "starym" stadionie, a wg. opinii Pana LAS - o te w okolicach planowanego nowego stadionu w dolinie Bystrzycy. A najpewniej jedno i drugie.
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragedia na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim. Wyłowiono ciało mężczyzny

Tragedia na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim. Wyłowiono ciało mężczyzny

Ciało mężczyzny wyłowiono w niedzielę z jeziora Bialskiego w Białce (pow. parczewski).

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów. Drugie podejście [relacja na żywo]

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów. Drugie podejście [relacja na żywo]

Za pierwszym razem nie udało się rozegrać tego spotkania, ale teraz pogoda nie spłata już takiego figla. Kibice gromadzą się już na stadionie przy Al. Zygmuntowskich, aby na żywo obserwować dzisiejszą konfrontację Motoru Lublin z Moje Bermudy Stalą Gorzów (godz. 19.15) w PGE Ekstralidze. Transmisję można oglądać na antenie nSport+. Zachęcamy także do śledzenia naszej relacji na żywo

Uchodźcy to nasi sąsiedzi. Tak mieszkańcy Lublina i Wilna wspierają Białorusinów
Wideo
galeria
film

Uchodźcy to nasi sąsiedzi. Tak mieszkańcy Lublina i Wilna wspierają Białorusinów

Żywie Biełaruś! – wykrzykuje kobieta na zakończenie słynnych „Murów”, tym razem śpiewanych po białorusku równocześnie przez mieszkańców Lublina i Wilna. Niedzielną akcję solidarnościowa z walczącymi o niepodległość Białorusinami, zorganizowało lubelskie stowarzyszenie Homo Faber z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

Igros Krasnobród – Błękitni Obsza 5:2. Potrzebują już tylko punktu

Igros Krasnobród – Błękitni Obsza 5:2. Potrzebują już tylko punktu

KEEZA ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Igros Krasnobród pokonał u siebie Błękitnych Obsza i na kolejkę przed końcem sezonu jest liderem tabeli. Tym samym zespół trenera Marcina Nowosada w ostatniej serii gier potrzebuje jednego „oczka” by móc cieszyć się z awansu

"Przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia". Trwa zbiórka na film „Drgania świetlików”
Magazyn

"Przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia". Trwa zbiórka na film „Drgania świetlików”

Trwa zbiórka pieniędzy na ukończenie filmu „Drgania świetlików” o wybitnym aktorze Andrzeju Golejewskim. – Jestem szczęśliwa, że mój film uruchomił innych aktorów, którzy mnie wspierają, mówią o projekcie, zrzutce na jego dokończenie. Bardzo ważne jest to, że mówią o aktorstwie Andrzeja Golejewskiego – Rozmowa z Hanką Brulińską, reżyserem dokumentalnego filmu o aktorze Andrzeju Golejewskim.

Lubelskie: Chronione ptaki polubiły cementownię

Lubelskie: Chronione ptaki polubiły cementownię

W chełmskiej cementowni od lat bytują pustułki. Firma wspomaga chronione sokoły, montując budki lęgowe. Szacuje się, że przez 10 lat tego programu budki lęgowe opuściło aż 200 młodych ptaków.

Gdy BMW zderza się z ciągnikiem...

Gdy BMW zderza się z ciągnikiem...

Do groźnej kolizji doszło wczoraj w Siemieniu. BMW zderzyło się z ciągnikiem. Samochód dachował i wylądował w polu.

Wyprzedaż garażowa: Wystawców pełno, gorzej z kupującymi
foto
galeria

Wyprzedaż garażowa: Wystawców pełno, gorzej z kupującymi

Wystawcy dopisali podczas niedzielnej wyprzedaży garażowej na Targu pod Zamkiem.

Hiszpania - Polska. Strefa kibica nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia]
galeria

Hiszpania - Polska. Strefa kibica nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia]

W Lublinie w klubie Playa Marina nad Zalewem Zemborzyckim tłumy kibiców śledziły wczorajszy mecz.

Gmina Puławy wybiera nowego wójta. Kandydatów jest czworo
foto
galeria

Gmina Puławy wybiera nowego wójta. Kandydatów jest czworo

W gminie Puławy trwają przedterminowe wybory wójta. Kandydatów na następcę Krzysztofa Brzezińskiego jest czworo: Marzanna Kamola, Kamil Lewandowski, Renata Molenda i Małgorzata Piwowarek.

Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej: Mamy „stempel” do działania w każdych warunkach
galeria

Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej: Mamy „stempel” do działania w każdych warunkach

Rozmowa z gen. Jarosławem Gromadzińskim, dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej

Włodawa: Więcej zielonej energii. Miasto zaoszczędziło

Włodawa: Więcej zielonej energii. Miasto zaoszczędziło

Władze miasta zredukowały koszty zakupu energii o ponad 50 proc. Wystarczyło wymienić uliczne oświetlenie i drogą przetargu wyłonić nowego dostawcę.

Zamość: Coraz więcej znaków "Smart Stop". Co oznaczają?

Zamość: Coraz więcej znaków "Smart Stop". Co oznaczają?

W Zamościu specjalne piktogramy przypominają o nowych przepisów. Kilka dni znaki namalowali je uczniowie zamojskiej szkoły.

"Na pracownika banku". Oszuści taką metodą wyczyścili konto mieszkance Lublina

"Na pracownika banku". Oszuści taką metodą wyczyścili konto mieszkance Lublina

Ktoś podał się za pracownicę banku i wyczyścił mieszkance Lublina ponad 20 tys. zł z konta.

Ogromny pożar na Podhalu. Premier obiecuje pomoc pogorzelcom

Ogromny pożar na Podhalu. Premier obiecuje pomoc pogorzelcom

W sobotę we wsi Nowa Biała w Małopolsce wybuchł pożar, który objął 21 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze. Kilka osób trafiło do szpitala. W niedzielę poszkodowanych odwiedził premier Mateusz Morawiecki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.