Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 stycznia 2021 r.
16:51

W Lublinie szykują nowy cennik biletów komunikacji miejskiej. Ma być rewolucyjna zmiana

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
106 12 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Opłata za przejazd autobusem lub trolejbusem zostanie uzależniona od liczby przejechanych przystanków. Taką rewolucję szykuje Zarząd Transportu Miejskiego, który do 26 stycznia ma zbierać od pasażerów informacje o liczbie pokonywanych zazwyczaj przystanków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już wiosną projekt nowego cennika ma trafić do zatwierdzenia przez Radę Miasta. Jego wprowadzenie planowane jest na jesień i już wiadomo, że będzie pewien okres przejściowy, w którym obecna taryfa ma obowiązywać równocześnie z nową.

Cennik szykowany przez miejskich urzędników ma uzależniać opłatę za przejazd od długości podróży mierzonej liczbą przystanków. – Będzie zawierać taryfę przystankową – potwierdza Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego. Zastrzega jednak, że decydujący głos będzie należeć do radnych.

Pasażerowie mogą się spodziewać tego, że im więcej przystanków przejadą, tym mniej zapłacą za każdy z nich. Tak jest chociażby w Poznaniu, gdzie przejechanie czterech przystanków (bez ulg) kosztuje 2,32 zł, przy ośmiu opłata wynosi 3,16 zł, przy dwunastu 3,48 zł, a pokonanie szesnastu przystanków wiąże się z opłatą 3,80 zł.

Wraz z nowym cennikiem wprowadzone mają być w Lublinie także nowe możliwości opłaty za przejazd. Pasażer będzie mógł uiścić należność kartą zbliżeniową bezpośrednio w pojeździe. Technicznie nowy system powinien być gotowy późnym latem tego roku. Wśród zapowiadanych nowinek systemu pod nazwą LUBIKA ma być też możliwość zakupu biletów okresowych na dowolnie wybraną liczbę dni.

– Obecnie trwają prace nad taryfą biletową do nowego sytemu LUBIKA – informuje Fisz. W ramach tych prac ZTM prowadzi od wczoraj internetową ankietę, pytając pasażerów o to ile przystanków pokonują zazwyczaj autobusem lub trolejbusem. Ankieta jest dostępna na stronie ztm.lublin.eu i ma być aktywna do najbliższego wtorku włącznie. – W odpowiedziach należy uwzględniać informacje dotyczące wyłącznie podróży cyklicznych, rutynowych, codziennych, najczęściej wykonywanych np. do pracy, szkoły i domu.

Za zaprojektowanie, dostawę i wdrożenie nowego systemu biletowego odpowiada konsorcjum firm Mera Systemy oraz R&G Plus. Umowa zawarta przez miasto z tym konsorcjum opiewa na ponad 15 mln zł, a cena obejmuje też dostawę 50 biletomatów mobilnych do pojazdów komunikacji miejskiej oraz 55 ulicznych automatów biletowych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lolus / 19 stycznia 2021 r. o 20:53
+16
To teraz wiem po co nam takie linie krajoznawcze jak 39 czy 42. A najlepsze zajazd na os. Widok... np. 26... Chore.
Sam jesteś chory to bardzo dobre rozwiązanie, jedyne połączenie osiedli Górki i Widok z UMCS i PSK4 i chwała miastu za to, powinno tam zajeżdżać jeszcze co najmniej 31. Poza tym - bo chyba jesteś słabno zorientowany w realiach ZTM - nie każdy kurs 26 zajeżdża na Widok, niestety..
Avatar
Zgredek Edek / 19 stycznia 2021 r. o 19:13
+8
Straci budżet miasta i państwa poprzez osłabienie wpływów z akcyzy na napoje wyskokowe.
Zmień lekarza. Lecz się na nogi
Avatar
Zgredek Edek / 20 stycznia 2021 r. o 00:46
+4
Znów wodolej przylazł - i się bardzo stara - żeby dalej brodzić - w absurdu oparach. Znów wodolej przylazł - brednie w kółko płodzi - chociaż w tym absurdzie - po kolana brodzi. I myśli że kogoś - na te brednie "kupi" - więc odpowiem krótko - jak był, tak jest głupi. Niech mi nic nie życzy - nie spina na próżno - i leczy na nogi - na głowę za późno. Znów wodolej przylazł - z gnoju kupa wieprza -jak nie ma co robić - do mnie się przy.... Ciągle chce mnie ugryźć - to z prawa, to z lewa - a ja małe psiny - zwyczajnie olewam. Nie, nie będziesz pisał - co Ci się podoba - w środku kupa śmiecia - choć z wierzchu ozdoba. Nie będziesz bazgrolił - nikogo wyzywał - nie znasz się, nic nie wiesz - to się nie odzywaj
Znów wodolej przylazł - i się bardzo stara - żeby dalej brodzić - w absurdu oparach. Znów wodolej przylazł - brednie w kółko płodzi - chociaż w tym absurdzie - po kolana brodzi. I myśli że kogoś - na te brednie "kupi" - więc odpowiem krótko - jak był, tak jest głupi. Niech mi nic nie życzy - nie spina na próżno - i leczy na nogi - na głowę za późno. Znów wodolej przylazł - z gnoju kupa wieprza -jak nie ma co robić - do mnie się przy.... Ciągle chce mnie ugryźć - to z prawa, to z lewa - a ja małe psiny - zwyczajnie olewam. Nie, n... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 20 stycznia 2021 r. o 16:49
0
takim osobistościom jak ja
Łomatko jedynasta, buhahahahahahahahahahaha.  Znów wodolej przylazł - i się bardzo stara - żeby dalej brodzić - w absurdu oparach. Znów wodolej przylazł - brednie w kółko płodzi - chociaż w tym absurdzie - po kolana brodzi. I myśli że kogoś - na te brednie "kupi" - więc odpowiem krótko - jak był, tak jest głupi. Niech mi nic nie życzy - nie spina na próżno - i leczy na nogi - na głowę za późno. Znów wodolej przylazł - z gnoju kupa wieprza -jak nie ma co robić - do mnie się przy.... Ciągle chce mnie ugryźć - to z prawa, to z lewa - a ja małe psiny - zwyczajnie olewam. Nie, nie będziesz pisał - co Ci się podoba - w środku kupa śmiecia - choć z wierzchu ozdoba. Nie będziesz bazgrolił - nikogo wyzywał - nie znasz się, nic nie wiesz - to się nie odzywaj
Łomatko jedynasta, buhahahahahahahahahahaha.  Znów wodolej przylazł - i się bardzo stara - żeby dalej brodzić - w absurdu oparach. Znów wodolej przylazł - brednie w kółko płodzi - chociaż w tym absurdzie - po kolana brodzi. I myśli że kogoś - na te brednie "kupi" - więc odpowiem krótko - jak był, tak jest głupi. Niech mi nic nie życzy - nie spina na próżno - i leczy na nogi - na głowę za późno. Znów wodolej przylazł - z gnoju kupa wieprza -jak nie ma co robić - do mnie się przy.... Ciągle chce mnie ugryźć -... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 20 stycznia 2021 r. o 16:37
-2
Chcecie poznać prawdziwą twarz Lewicy? - poczytajcie sobie komentarze Zgredka Edka, robi swojej formacji taką antyreklamę swoim zachowaniem że głowa mała, o ile wyborcy KO nie zgadzając się ze mną ograniczają się tylko do postawienia minusów takim osobistościom jak ja tak lewacy z zawziętości, zawiści i zazdrości muszą atakować słownie, wykazując się arogancją, bezczelnością, butą, chamstwem. Niech SLD dalej brata się z palikociarnią pokroju Wiosny i Razem, to powtórka z 2015 roku będzie niemal pewna - po działalności wyborców lewicowych w sieci, w internecie poznacie prawdziwy ich charakter, taka brutalna prawda, w realnym życiu nie mają za wiele do powiedzenia, to bojowość prezentują w sieci. Od strony PSL-u nic mnie nie atakuje - ci mają neutralny stosunek ale czasem przyglądają się z zaciekawieniem, KO stawia często lawiny minusów - nici porozumienia nie będzie żadnej, Lewacy złośliwie komentują( Zgredek Edek czołowym przykładem). PIS się czasem zgadza a czasem nie, bo nie zawsze trzymam ich stronę, nie wspieram ich ale się dystansuję, co do Konfederacji to nie wiem - nie wiem jak silne bywa ich wsparcie. Systematycznie badam nastroje, skrupulatnie analizuję atmosferę, poczekam, popatrzę, zrozumiem więcej.
Chcecie poznać prawdziwą twarz Lewicy? - poczytajcie sobie komentarze Zgredka Edka, robi swojej formacji taką antyreklamę swoim zachowaniem że głowa mała, o ile wyborcy KO nie zgadzając się ze mną ograniczają się tylko do postawienia minusów takim osobistościom jak ja tak lewacy z zawziętości, zawiści i zazdrości muszą atakować słownie, wykazując się arogancją, bezczelnością, butą, chamstwem. Niech SLD dalej brata się z palikociarnią pokroju Wiosny i Razem, to powtórka z 2015 roku będzie niemal pewna - po działalności wyborców lewicowych w s... rozwiń
Avatar
PISFAN / 20 stycznia 2021 r. o 11:56
-2
Sorry może się czepiam ale z tymi biletami to nie żadna rewolucja parę lat temu już były tzw bilety czasowe ale ponoć przestały być opłacalne (zakorkowane ulice)
Avatar
-felipe_96. / 20 stycznia 2021 r. o 00:41
-8
Zmiany te nie były konieczne ani potrzebne, uzależnianie opłaty od ilości przejechanych przystanków przegrywa z obecnym systemem a dlaczego? Ano dlatego, że obecnie kupując normalny bilet papierowy za 3,20zł płaci się raz i on jest ważny na całej trasie przejazdu, podobnie z ulgowym( tylko, że cena 1,60zł), ponadto uruchomiony w 2008 roku system kart-przejazdówek działał i działa dobrze, bez zarzutów - jak ktoś nie jest okazyjnym pasażerem( czyli nie używa papierowych biletów na co dzień lub zazwyczaj) to sobie taką kartę może wyrobić, składając wniosek o wydanie KBE( karta biletu elektronicznego) i raz na jakiś czas sobie ładuje taki bilet elektroniczny w kiosku na ile linii chce( jedna, kilka, wszystkie) na jaki wariant biletu(normalny czy ulgowy), na jaką strefę( I, II, I+II) oraz na ile dni(30, 90 czy 150). Płacenie kartą bankową za bilety to bezsens ale także i poważne ryzyko( można ją zgubić albo w tłoku w pojeździe ktoś może ją ukraść) - w innych miastach ponadto bywały z tym problemy( nie uiściło opłaty za przejazd albo ściągnęło dwu a nawet trzykrotność kwoty jaką trzeba było zapłacić za bilet), poza tym karta bankowa od takich błahostek do płacenia nie służy, że za byle marny bilet jej używać, poza tym szybciej wychodzi już skasowanie tradycyjnego biletu papierowego - wchodzisz, kasujesz, siadasz( jak wolne miejsce w autobusie), wychodzisz i bilet wyrzucasz - nic trudnego, zero udziwnień, a z tą kartą to trzeba będzie ją wyjąć( z portfela!) przyłożyć do czytnika by opłacić za bilet a po wyjściu z pojazdu należy powtórnie kartę przyłożyć - na tym polega to uzależnienie ceny biletu od liczby przejechanych przystanków. Ryzyko wadliwości tego systemu będzie bardzo duże, ale wciskanie takich tekstów, że to jest "postępowe" i jakże "nowoczesne" i, że "tego się nie da zatrzymać, bo to rewolucja" to drwiny w żywe oczy, jeżeli oczywiście ktoś komuś takie teksty wciska albo tłumaczenie ekologią( eliminacja papieru) albo, że to wynika z projektu unijnego( jak kajdanki każą założyć to też byśmy je założyli czy byśmy protestowali? - ano właśnie). Lobby bezgotówkowe podchwyciło temat i bawi się w te cuda na kiju, szkoda tylko, że urzędnicy temu ulegają, jakby nie mieli własnego zdania - pewnie odrobinę więcej pieniążków się pojawi i każdego można przekonać do nierozsądnej decyzji, tak to zapewne za kulisami działa. Tutaj w artykule jest mało powiedziane, ale te zmiany przewidują tzw. "konto pasażera" - czyli zbieractwo danych o naszych aktywnościach komunikacyjnych po mieście( po co w jakimś systemie informatycznym ma być informacja m.in kiedy, o jakiej godzinie, jaką linią ktoś jechał? - toż to inwigilacja pełną gębą, jeżeli coś takiego planuje się przedsięwziąć). Plusem tego przedsięwzięcia jest to, że przetarg na wprowadzanie tych zmian wygrała Mera Systemy oraz R&G Plus, Mennica Polska oferowała droższą cenę za stworzenie nowego systemu i przegrała, ale tamci podobno większy nacisk na te bezgotówkowe płatności też chcieli położyć. Gdzie dostrzegam plus w tym przedsięwzięciu? - w końcówce artykułu - że przybędzie 50 biletomatów mobilnych( Mera Systemy i R&G Plus daje jakąś gwarancje, że w tych biletomatach będzie można płacić zarówno gotówką jak i kartą czy też smartfonem - czyli nie ma dyskryminacji żadnych środków płatniczych - wolność wyboru) oraz 55 biletomatów ulicznych(wolnostojących) - tutaj też raczej wątpliwości nie ma - w nich bilety z pewnością będzie można kupić papierowe płacąc drobnymi.
Zmiany te nie były konieczne ani potrzebne, uzależnianie opłaty od ilości przejechanych przystanków przegrywa z obecnym systemem a dlaczego? Ano dlatego, że obecnie kupując normalny bilet papierowy za 3,20zł płaci się raz i on jest ważny na całej trasie przejazdu, podobnie z ulgowym( tylko, że cena 1,60zł), ponadto uruchomiony w 2008 roku system kart-przejazdówek działał i działa dobrze, bez zarzutów - jak ktoś nie jest okazyjnym pasażerem( czyli nie używa papierowych biletów na co dzień lub zazwyczaj) to sobie taką kartę może wyrobić, skład... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 19 stycznia 2021 r. o 20:39
-8
A właśnie, jak będzie rozwiązany problem zmiany trasy np. z powodu awarii MPWiK czy LPEC? Czy spółki te będą nam oddawać za zwiększoną ilość przejechanych przystanków?
Avatar
Japolan / 19 stycznia 2021 r. o 18:18
-21
Niejako przy okazji można by wprowadzić lubelską walutę - żuka (na cześć samochodu); jeden żuk dzieliłby się na 100 parków (nazwa "park" ku chwale lubelskiej zieleni). Ciekawe, jak pasażerowie przyjmą opłaty za multum przystanków w rejonie Dworca PKP lub bardzo blisko siebie umieszczone przystanki - np.: przy Lubelskiego Lipca (naprzeciwko zespołu basenów), na Felinie, przy Męczenników Majdanka ("Dulęby" i obok Sulisławickiej)?
Avatar
Janusz_Paliwas / 19 stycznia 2021 r. o 17:31
-21
To teraz wiem po co nam takie linie krajoznawcze jak 39 czy 42. A najlepsze zajazd na os. Widok... np. 26... Chore.
Avatar
Zgredek Edek / 20 stycznia 2021 r. o 16:49
0
takim osobistościom jak ja
Łomatko jedynasta, buhahahahahahahahahahaha.  Znów wodolej przylazł - i się bardzo stara - żeby dalej brodzić - w absurdu oparach. Znów wodolej przylazł - brednie w kółko płodzi - chociaż w tym absurdzie - po kolana brodzi. I myśli że kogoś - na te brednie "kupi" - więc odpowiem krótko - jak był, tak jest głupi. Niech mi nic nie życzy - nie spina na próżno - i leczy na nogi - na głowę za późno. Znów wodolej przylazł - z gnoju kupa wieprza -jak nie ma co robić - do mnie się przy.... Ciągle chce mnie ugryźć - to z prawa, to z lewa - a ja małe psiny - zwyczajnie olewam. Nie, nie będziesz pisał - co Ci się podoba - w środku kupa śmiecia - choć z wierzchu ozdoba. Nie będziesz bazgrolił - nikogo wyzywał - nie znasz się, nic nie wiesz - to się nie odzywaj
Łomatko jedynasta, buhahahahahahahahahahaha.  Znów wodolej przylazł - i się bardzo stara - żeby dalej brodzić - w absurdu oparach. Znów wodolej przylazł - brednie w kółko płodzi - chociaż w tym absurdzie - po kolana brodzi. I myśli że kogoś - na te brednie "kupi" - więc odpowiem krótko - jak był, tak jest głupi. Niech mi nic nie życzy - nie spina na próżno - i leczy na nogi - na głowę za późno. Znów wodolej przylazł - z gnoju kupa wieprza -jak nie ma co robić - do mnie się przy.... Ciągle chce mnie ugryźć -... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 20 stycznia 2021 r. o 16:37
-2
Chcecie poznać prawdziwą twarz Lewicy? - poczytajcie sobie komentarze Zgredka Edka, robi swojej formacji taką antyreklamę swoim zachowaniem że głowa mała, o ile wyborcy KO nie zgadzając się ze mną ograniczają się tylko do postawienia minusów takim osobistościom jak ja tak lewacy z zawziętości, zawiści i zazdrości muszą atakować słownie, wykazując się arogancją, bezczelnością, butą, chamstwem. Niech SLD dalej brata się z palikociarnią pokroju Wiosny i Razem, to powtórka z 2015 roku będzie niemal pewna - po działalności wyborców lewicowych w sieci, w internecie poznacie prawdziwy ich charakter, taka brutalna prawda, w realnym życiu nie mają za wiele do powiedzenia, to bojowość prezentują w sieci. Od strony PSL-u nic mnie nie atakuje - ci mają neutralny stosunek ale czasem przyglądają się z zaciekawieniem, KO stawia często lawiny minusów - nici porozumienia nie będzie żadnej, Lewacy złośliwie komentują( Zgredek Edek czołowym przykładem). PIS się czasem zgadza a czasem nie, bo nie zawsze trzymam ich stronę, nie wspieram ich ale się dystansuję, co do Konfederacji to nie wiem - nie wiem jak silne bywa ich wsparcie. Systematycznie badam nastroje, skrupulatnie analizuję atmosferę, poczekam, popatrzę, zrozumiem więcej.
Chcecie poznać prawdziwą twarz Lewicy? - poczytajcie sobie komentarze Zgredka Edka, robi swojej formacji taką antyreklamę swoim zachowaniem że głowa mała, o ile wyborcy KO nie zgadzając się ze mną ograniczają się tylko do postawienia minusów takim osobistościom jak ja tak lewacy z zawziętości, zawiści i zazdrości muszą atakować słownie, wykazując się arogancją, bezczelnością, butą, chamstwem. Niech SLD dalej brata się z palikociarnią pokroju Wiosny i Razem, to powtórka z 2015 roku będzie niemal pewna - po działalności wyborców lewicowych w s... rozwiń
Avatar
PISFAN / 20 stycznia 2021 r. o 11:56
-2
Sorry może się czepiam ale z tymi biletami to nie żadna rewolucja parę lat temu już były tzw bilety czasowe ale ponoć przestały być opłacalne (zakorkowane ulice)
Avatar
Zgredek Edek / 20 stycznia 2021 r. o 00:46
+4
Znów wodolej przylazł - i się bardzo stara - żeby dalej brodzić - w absurdu oparach. Znów wodolej przylazł - brednie w kółko płodzi - chociaż w tym absurdzie - po kolana brodzi. I myśli że kogoś - na te brednie "kupi" - więc odpowiem krótko - jak był, tak jest głupi. Niech mi nic nie życzy - nie spina na próżno - i leczy na nogi - na głowę za późno. Znów wodolej przylazł - z gnoju kupa wieprza -jak nie ma co robić - do mnie się przy.... Ciągle chce mnie ugryźć - to z prawa, to z lewa - a ja małe psiny - zwyczajnie olewam. Nie, nie będziesz pisał - co Ci się podoba - w środku kupa śmiecia - choć z wierzchu ozdoba. Nie będziesz bazgrolił - nikogo wyzywał - nie znasz się, nic nie wiesz - to się nie odzywaj
Znów wodolej przylazł - i się bardzo stara - żeby dalej brodzić - w absurdu oparach. Znów wodolej przylazł - brednie w kółko płodzi - chociaż w tym absurdzie - po kolana brodzi. I myśli że kogoś - na te brednie "kupi" - więc odpowiem krótko - jak był, tak jest głupi. Niech mi nic nie życzy - nie spina na próżno - i leczy na nogi - na głowę za późno. Znów wodolej przylazł - z gnoju kupa wieprza -jak nie ma co robić - do mnie się przy.... Ciągle chce mnie ugryźć - to z prawa, to z lewa - a ja małe psiny - zwyczajnie olewam. Nie, n... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 20 stycznia 2021 r. o 00:41
-8
Zmiany te nie były konieczne ani potrzebne, uzależnianie opłaty od ilości przejechanych przystanków przegrywa z obecnym systemem a dlaczego? Ano dlatego, że obecnie kupując normalny bilet papierowy za 3,20zł płaci się raz i on jest ważny na całej trasie przejazdu, podobnie z ulgowym( tylko, że cena 1,60zł), ponadto uruchomiony w 2008 roku system kart-przejazdówek działał i działa dobrze, bez zarzutów - jak ktoś nie jest okazyjnym pasażerem( czyli nie używa papierowych biletów na co dzień lub zazwyczaj) to sobie taką kartę może wyrobić, składając wniosek o wydanie KBE( karta biletu elektronicznego) i raz na jakiś czas sobie ładuje taki bilet elektroniczny w kiosku na ile linii chce( jedna, kilka, wszystkie) na jaki wariant biletu(normalny czy ulgowy), na jaką strefę( I, II, I+II) oraz na ile dni(30, 90 czy 150). Płacenie kartą bankową za bilety to bezsens ale także i poważne ryzyko( można ją zgubić albo w tłoku w pojeździe ktoś może ją ukraść) - w innych miastach ponadto bywały z tym problemy( nie uiściło opłaty za przejazd albo ściągnęło dwu a nawet trzykrotność kwoty jaką trzeba było zapłacić za bilet), poza tym karta bankowa od takich błahostek do płacenia nie służy, że za byle marny bilet jej używać, poza tym szybciej wychodzi już skasowanie tradycyjnego biletu papierowego - wchodzisz, kasujesz, siadasz( jak wolne miejsce w autobusie), wychodzisz i bilet wyrzucasz - nic trudnego, zero udziwnień, a z tą kartą to trzeba będzie ją wyjąć( z portfela!) przyłożyć do czytnika by opłacić za bilet a po wyjściu z pojazdu należy powtórnie kartę przyłożyć - na tym polega to uzależnienie ceny biletu od liczby przejechanych przystanków. Ryzyko wadliwości tego systemu będzie bardzo duże, ale wciskanie takich tekstów, że to jest "postępowe" i jakże "nowoczesne" i, że "tego się nie da zatrzymać, bo to rewolucja" to drwiny w żywe oczy, jeżeli oczywiście ktoś komuś takie teksty wciska albo tłumaczenie ekologią( eliminacja papieru) albo, że to wynika z projektu unijnego( jak kajdanki każą założyć to też byśmy je założyli czy byśmy protestowali? - ano właśnie). Lobby bezgotówkowe podchwyciło temat i bawi się w te cuda na kiju, szkoda tylko, że urzędnicy temu ulegają, jakby nie mieli własnego zdania - pewnie odrobinę więcej pieniążków się pojawi i każdego można przekonać do nierozsądnej decyzji, tak to zapewne za kulisami działa. Tutaj w artykule jest mało powiedziane, ale te zmiany przewidują tzw. "konto pasażera" - czyli zbieractwo danych o naszych aktywnościach komunikacyjnych po mieście( po co w jakimś systemie informatycznym ma być informacja m.in kiedy, o jakiej godzinie, jaką linią ktoś jechał? - toż to inwigilacja pełną gębą, jeżeli coś takiego planuje się przedsięwziąć). Plusem tego przedsięwzięcia jest to, że przetarg na wprowadzanie tych zmian wygrała Mera Systemy oraz R&G Plus, Mennica Polska oferowała droższą cenę za stworzenie nowego systemu i przegrała, ale tamci podobno większy nacisk na te bezgotówkowe płatności też chcieli położyć. Gdzie dostrzegam plus w tym przedsięwzięciu? - w końcówce artykułu - że przybędzie 50 biletomatów mobilnych( Mera Systemy i R&G Plus daje jakąś gwarancje, że w tych biletomatach będzie można płacić zarówno gotówką jak i kartą czy też smartfonem - czyli nie ma dyskryminacji żadnych środków płatniczych - wolność wyboru) oraz 55 biletomatów ulicznych(wolnostojących) - tutaj też raczej wątpliwości nie ma - w nich bilety z pewnością będzie można kupić papierowe płacąc drobnymi.
Zmiany te nie były konieczne ani potrzebne, uzależnianie opłaty od ilości przejechanych przystanków przegrywa z obecnym systemem a dlaczego? Ano dlatego, że obecnie kupując normalny bilet papierowy za 3,20zł płaci się raz i on jest ważny na całej trasie przejazdu, podobnie z ulgowym( tylko, że cena 1,60zł), ponadto uruchomiony w 2008 roku system kart-przejazdówek działał i działa dobrze, bez zarzutów - jak ktoś nie jest okazyjnym pasażerem( czyli nie używa papierowych biletów na co dzień lub zazwyczaj) to sobie taką kartę może wyrobić, skład... rozwiń
Avatar
lolus / 19 stycznia 2021 r. o 20:53
+16
To teraz wiem po co nam takie linie krajoznawcze jak 39 czy 42. A najlepsze zajazd na os. Widok... np. 26... Chore.
Sam jesteś chory to bardzo dobre rozwiązanie, jedyne połączenie osiedli Górki i Widok z UMCS i PSK4 i chwała miastu za to, powinno tam zajeżdżać jeszcze co najmniej 31. Poza tym - bo chyba jesteś słabno zorientowany w realiach ZTM - nie każdy kurs 26 zajeżdża na Widok, niestety..
Avatar
Janusz_Paliwas / 19 stycznia 2021 r. o 20:39
-8
A właśnie, jak będzie rozwiązany problem zmiany trasy np. z powodu awarii MPWiK czy LPEC? Czy spółki te będą nam oddawać za zwiększoną ilość przejechanych przystanków?
Avatar
Zgredek Edek / 19 stycznia 2021 r. o 19:13
+8
Straci budżet miasta i państwa poprzez osłabienie wpływów z akcyzy na napoje wyskokowe.
Zmień lekarza. Lecz się na nogi
Avatar
Japolan / 19 stycznia 2021 r. o 18:18
-21
Niejako przy okazji można by wprowadzić lubelską walutę - żuka (na cześć samochodu); jeden żuk dzieliłby się na 100 parków (nazwa "park" ku chwale lubelskiej zieleni). Ciekawe, jak pasażerowie przyjmą opłaty za multum przystanków w rejonie Dworca PKP lub bardzo blisko siebie umieszczone przystanki - np.: przy Lubelskiego Lipca (naprzeciwko zespołu basenów), na Felinie, przy Męczenników Majdanka ("Dulęby" i obok Sulisławickiej)?
Avatar
Janusz_Paliwas / 19 stycznia 2021 r. o 17:31
-21
To teraz wiem po co nam takie linie krajoznawcze jak 39 czy 42. A najlepsze zajazd na os. Widok... np. 26... Chore.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie żyje Helena Pietraszkiewicz, była radna i wojewoda

Nie żyje Helena Pietraszkiewicz, była radna i wojewoda

Nie żyje Helena Pietraszkiewicz. Była przewodnicząca Rady Miasta Lublin i była wojewoda łódzka zmarła wczoraj. Miała 67 lat.

Akademia Kina CSK: Ona w kinie – o bohaterkach i autorkach filmowych
4 marca 2021, 19:00

Akademia Kina CSK: Ona w kinie – o bohaterkach i autorkach filmowych

W najbliższy czwartek, 4 marca o godz. 19, online odbędzie się kolejny wykład Akademii Kina CSK. Tym razem Tomasz Kolankiewicz opowie o bohaterkach i autorkach filmowych.

Pasażerom będzie wiało, bo kierowca staranował przystanek autobusowy

Pasażerom będzie wiało, bo kierowca staranował przystanek autobusowy

Na drodze Jeziernia - Tomaszów Lubelski kierujący skodą wjechał w przystanek autobusowy.

Tajemnicza śmierć. W pokoju, w którym było ciało Pauliny, rodzice znaleźli kroplówkę
film

Tajemnicza śmierć. W pokoju, w którym było ciało Pauliny, rodzice znaleźli kroplówkę

Zwłoki Pauliny znaleziono w jej mieszkaniu nad ranem. Pogotowie wezwał chłopak 25-latki. Początkowo śledczy uznali, że przyczyną zgonu studentki było nadużycie alkoholu, ale nie potwierdziły tego wyniki sekcji. Od sześciu lat rodzice Pauliny próbują poznać przyczynę śmierci córki.

Mgła mózgowa, zapominanie słów. Neurolodzy i psychiatrzy mają coraz więcej takich pacjentów

Mgła mózgowa, zapominanie słów. Neurolodzy i psychiatrzy mają coraz więcej takich pacjentów

Zapominają słów, mają problemy z koncentracją, przestają radzić sobie w pracy. Pacjenci z takimi powikłaniami po Covid-19 coraz częściej zgłaszają się do neurologów i psychiatrów.

Pszczółka Start Lublin dzisiaj zmierzy się z PGE Spójnia Stargard

Pszczółka Start Lublin dzisiaj zmierzy się z PGE Spójnia Stargard

Dla obu ekip ten mecz ma duże znaczenie

Niebezpieczne znalezisko w sadzawce. Przyjechali saperzy

Niebezpieczne znalezisko w sadzawce. Przyjechali saperzy

W sobotę mieszkaniec gminy Urszulin znalazł w sadzawce przedmiot wyglądem przypominający niewybuch.

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy doczekają się przebudowy ulicy Podmiejskiej w tym roku?

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy doczekają się przebudowy ulicy Podmiejskiej w tym roku?

Wątpliwości w tej sprawie ma przewodniczący rady miasta Bogusław Broniewicz (Biała Samorządowa). Jeszcze nie wiadomo, czy samorząd dostanie na ten cel dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Puławy. Trudno znaleźć kierownika hali

Puławy. Trudno znaleźć kierownika hali

Na rynku brakuje specjalistów z odpowiednim doświadczeniem, którzy wyraziliby chęć pracy w nowej hali widowiskowej. Puławski MOSiR jak dotąd bezskutecznie próbuje znaleźć kierownika obiektu.

Chcą odwołać burmistrza Łęcznej

Chcą odwołać burmistrza Łęcznej

Hubert Znajomski zrobił pierwszy krok w kierunku przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie odwołania Leszka Włodarskiego z funkcji burmistrza Łęcznej przed upływem kadencji. Burmistrz nie jest zaskoczony tym ruchem.