Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 kwietnia 2021 r.
15:16

Lublin w Trybunale Sprawiedliwości UE, poszło o azbest i VAT. To pierwszy taki przypadek

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
2 12 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

To niesprawiedliwe – twierdzą władze Lublina, które nie chcą płacić podatku za to, że bezpłatnie odbierają azbest od mieszkańców. Zdaniem skarbówki, podatek się należy. Czy słusznie? Na to pytanie ma odpowiedzieć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Drobne igiełki szkodliwego materiału dostają się wraz z powietrzem do płuc, gdzie zostają już na zawsze. Tak działa azbest, rakotwórczy materiał stosowany niegdyś m.in. do produkcji pokryć dachowych i materiałów elewacyjnych. Cała Polska powinna się go pozbyć do roku 2032. W jego usuwaniu pomagają mieszkańcom samorządy, w tym władze Lublina.

Tylko w zeszłym roku miasto opłaciło usunięcie azbestu ze 148 prywatnych posesji. Wywieziono z nich i przekazano do unieszkodliwienia ponad 8 tys. metrów sześciennych i ponad 211 ton takich odpadów. Mieszkańcy nie płacili ani grosza, bo koszty brał na siebie samorząd, który zlecał świadczenie usług specjalistycznej firmie, wydając na to prawie 107 tys. zł.

Spór o pieniądze i zasady, który otrze się o Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozgrywa się między miastem a dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej, który wydał niekorzystną dla Lublina interpretację podatkową. Sprowadza się ona do tego, że miasto musi płacić podatek VAT za odbiór azbestu z nieruchomości mieszkańców. Jeżeli skarbówka wygra, miasto będzie mieć mniej pieniędzy na usuwanie azbestu. Dokładnie o 23 proc. mniej, bo właśnie tyle „pożre” podatek.

Władze Lublina uważają, że w tej sytuacji miasto nie powinno płacić podatku. – Działa jako organ władzy publicznej wykonujący przypisane mu zadania, a nie jako podatnik zbliżony w działaniach i celach do przedsiębiorcy – przekonuje Lucyna Sternik, skarbniczka Lublina.

Z taką oceną przez wiele lat zgadzało się Ministerstwo Finansów. Administracja skarbowa spojrzała jednak na to inaczej i uznała, że państwu należy się VAT. Stwierdziła, że miasto niejako odsprzedaje mieszkańcom usługę usuwania azbestu. W Ratuszu bardzo się temu dziwili i pytali: jak można mówić o odsprzedaży, skoro mieszkańcy nic za to nie płacą?

Ratusz zaskarżył niekorzystną dla niego interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, który przyznał rację władzom miasta. Jego wyrok został jednak zaskarżony przez Krajową Informację Skarbową do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten zaś postanowił poradzić się Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dopóki TSUE nie odpowie na tzw. pytanie prejudycjalne, postępowanie przed polskim sądem będzie zawieszone.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 27 kwietnia 2021 r. o 19:02
+39
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 28 kwietnia 2021 r. o 07:45
+27
Skarbówka w Polsce to bardzo dziwna i nieodpowiedzialna instytucja. W pierwszej kolejności należy znowelizować prawo - tak by pracownicy czy kierownicy Skarbówki wydający (decyzje lub inne akty) ODPOWIADALI ZA NIE materialnie.
Avatar
___K___ / 28 kwietnia 2021 r. o 07:53
+23
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
Avatar
_XD_ / 28 kwietnia 2021 r. o 13:09
+14
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
Prezydent Żuk rządzi dłużej niż PIS.
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
___K___ / 28 kwietnia 2021 r. o 15:35
+12
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
 Prezydent Żuk rządzi dłużej niż PIS.
A mimo to nie zadłużył Lublina w takim stopniu, jak PiS zadłużył Polskę...
Avatar
_XD_ / 28 kwietnia 2021 r. o 20:17
+9
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
Prezydent Żuk rządzi dłużej niż PIS.
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
___K___ / 29 kwietnia 2021 r. o 08:07
+7
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
Prezydent Żuk rządzi dłużej niż PIS.
 A mimo to nie zadłużył Lublina w takim stopniu, jak PiS zadłużył Polskę...
Avatar
___K___ / 29 kwietnia 2021 r. o 07:47
+5
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
Prezydent Żuk rządzi dłużej niż PIS.
 A mimo to nie zadłużył Lublina w takim stopniu, jak PiS zadłużył Polskę...
Avatar
_XD_ / 29 kwietnia 2021 r. o 13:04
+1
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
Prezydent Żuk rządzi dłużej niż PIS.
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
_DX_ / 29 kwietnia 2021 r. o 07:55
-6
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
 Prezydent Żuk rządzi dłużej niż PIS.
Avatar
_XD_ / 29 kwietnia 2021 r. o 13:04
+1
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
Prezydent Żuk rządzi dłużej niż PIS.
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
___K___ / 29 kwietnia 2021 r. o 08:07
+7
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
Prezydent Żuk rządzi dłużej niż PIS.
 A mimo to nie zadłużył Lublina w takim stopniu, jak PiS zadłużył Polskę...
Avatar
_DX_ / 29 kwietnia 2021 r. o 07:55
-6
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
 Prezydent Żuk rządzi dłużej niż PIS.
Avatar
_DX_ / 29 kwietnia 2021 r. o 07:54
-6
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
  Przypomnij może ile Lublin ma długu?
Avatar
___K___ / 29 kwietnia 2021 r. o 07:47
+5
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
Prezydent Żuk rządzi dłużej niż PIS.
 A mimo to nie zadłużył Lublina w takim stopniu, jak PiS zadłużył Polskę...
Avatar
_XD_ / 28 kwietnia 2021 r. o 20:17
+9
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
Prezydent Żuk rządzi dłużej niż PIS.
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
___K___ / 28 kwietnia 2021 r. o 15:35
+12
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
 Prezydent Żuk rządzi dłużej niż PIS.
A mimo to nie zadłużył Lublina w takim stopniu, jak PiS zadłużył Polskę...
Avatar
_XD_ / 28 kwietnia 2021 r. o 13:09
+14
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
Prezydent Żuk rządzi dłużej niż PIS.
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
Japolan / 28 kwietnia 2021 r. o 08:54
-21
Paradoks: Chcą móc odliczać VAT, jakby odsprzedawali usługę dalej - jednocześnie twierdząc, że jej nie odsprzedają.
Avatar
___K___ / 28 kwietnia 2021 r. o 07:53
+23
PiSlamistom kasy brakuje i szukają jej wszędzie, gdzie się da. Ja bym poszukał samorządu, który działa tak samo, jak władze Lublina, ale rządzi tam PiS - czy ich też się czepili?
Przypomnij może ile Lublin ma długu?
To może zacznijmy od tego, jak bardzo PiS zadłużył Polskę?
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sadzonki za elektroodpady. Dzień Bez Śmiecenia w SKENDE i IKEA
14 maja 2021, 14:00

Sadzonki za elektroodpady. Dzień Bez Śmiecenia w SKENDE i IKEA

W dniach 14-15 maja SKENDE i IKEA wspólnie z Polską Korporacją Recyklingu zorganizują zbiórkę elektroodpadów. Za niepotrzebną elektronikę będzie można dostać sadzonki.

Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz

Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz

To będzie pierwszy w tym sezonie mecz dla Motoru Lublin, w którym na trybunach żużlowego stadionu zasiądą kibice. Nie będzie to jednak tor przy Al. Zygmuntowskich, a obiekt ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz. Obie drużyny zmierzą się ze sobą w sobotę (godz. 21)

Pralnie chemiczne: dlaczego warto korzystać z ich usług?

Pralnie chemiczne: dlaczego warto korzystać z ich usług?

Pranie, suszenie i prasowanie ubrań domowymi sposobami może okazać się dość czasochłonne. Dla tych, którzy cenią sobie wolny czas doskonałym rozwiązaniem może być powierzenie tych czynności w ręce profesjonalistów.

Majątki najważniejszych podwładnych prezydenta Lublina
galeria

Majątki najważniejszych podwładnych prezydenta Lublina

Publikujemy oświadczenia majątkowe złożone za rok 2020 przez kierownictwo Urzędu Miasta Lublin: zastępców prezydenta miasta, skarbniczkę i sekretarza miasta. Ich zasoby wyglądają dość skromnie w porównaniu z najbogatszymi z miejskich radnych.

Food trucki w Łęcznej

Food trucki w Łęcznej

W weekend do Łęcznej zjadą furgonetki z ulicznym jedzeniem.

Spory o lokalizację nowego stadionu żużlowego w Lublinie

Spory o lokalizację nowego stadionu żużlowego w Lublinie

Do końca miesiąca można zgłaszać uwagi do wskazanej przez władze miasta lokalizacji nowego stadionu żużlowego. Urzędnicy proponują, by powstał on w dolinie Bystrzycy, na części terenów zajmowanych do niedawna przez Lubelski Klub Jeździecki.

Finał turnieju "Witaj Majowa Jutrzenko" w Puławach
16 maja 2021, 8:00

Finał turnieju "Witaj Majowa Jutrzenko" w Puławach

Już 16 maja odbędzie się prezentacja laureatów turnieju "Witaj Majowa Jutrzenko" w Puławach. W tym roku to prestiżowe wydarzenie realizowane jest w charakterze online.

Czterech lubelskich fotoreporterów z nagrodami Grand Press Photo 2021
galeria

Czterech lubelskich fotoreporterów z nagrodami Grand Press Photo 2021

Lubelscy fotoreporterzy Jakub Orzechowski, Wojciech Jargiło, Maks Skrzeczkowski i Michał Patroń zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo 2021.

Długi czerwcowy weekend 2021. Już teraz brakuje miejsc noclegowych

Długi czerwcowy weekend 2021. Już teraz brakuje miejsc noclegowych

– Niestety, mamy już komplet – można usłyszeć podczas poszukiwań kwater na długi, czerwcowy weekend. To pierwsze dni od dawna, w których większość z nas zdecyduje się wyjechać na wypoczynek.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 maja 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 maja 2021 roku

XI Lubelskie Forum Bibliotekarzy online
14 maja 2021, 11:00

XI Lubelskie Forum Bibliotekarzy online

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, zaprasza na XI Lubelskie Forum Bibliotekarzy online. 14 maja o godz. 11 zostanie wręczona nagroda Lubelski Bibliotekarz Roku 2020.

W Puławach Lewica mówiła o pieniądzach dla szpitali powiatowych

W Puławach Lewica mówiła o pieniądzach dla szpitali powiatowych

W czwartek przed szpitalem specjalistycznym w Puławach poseł Jacek Czerniak oraz inni działacze Lewicy wzięli udział w konferencji prasowej poświęconej ochronie zdrowia. Jak podkreślali, ta od lat wymaga pomocy finansowej, zwłaszcza na szczeblu szpitali powiatowych.

Zobaczymy dawny Lublin. Przy deptaku stanie makieta

Zobaczymy dawny Lublin. Przy deptaku stanie makieta

Nie później niż w październiku mamy ujrzeć przy deptaku makietę Lublina z przełomu XVI i XVII wieku. Wczoraj Urząd Miasta ogłosił przetarg na jej wykonanie.

Sztukmistrze prawie jak przed epidemią. Carnaval w Lublinie z co najmniej pięcioma scenami

Sztukmistrze prawie jak przed epidemią. Carnaval w Lublinie z co najmniej pięcioma scenami

Na co najmniej pięciu scenach będzie rozgrywany Carnaval Sztukmistrzów, najbardziej barwny i najbardziej oblegany z letnich festiwali organizowanych w Lublinie. Jego tegoroczna edycja jest planowana na weekend 22-25 lipca.

Parczew: Konkurs na dyrektora szpitala przedłużony

Parczew: Konkurs na dyrektora szpitala przedłużony

Konkurs na dyrektora szpitala w Parczewie przedłużony. Kandydaci mogą aplikować do 20 maja.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!