Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 maja 2021 r.
11:07

Lublin. Czy wojewoda zatrzyma podwyżki opłat za śmieci?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 14 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

To naruszenie prawa – twierdzi Fundacja Wolności i sugeruje unieważnienie nowych stawek opłaty za wywóz śmieci od mieszkańców. Jej zdaniem stawki powinny być niższe o 3,5 zł od osoby. Decyzja należy do Regionalnej Izby Obrachunkowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wątpliwości zgłaszane przez fundację dotyczą zaplanowanej na 1 lipca rewolucji w naliczaniu opłaty za wywóz śmieci od mieszkańców Lublina. Nowe zasady rozliczeń zatwierdziła w kwietniu Rada Miasta. Jej uchwała mówi, że opłata nie będzie już naliczana od gospodarstwa domowego (inaczej od jedno-, inaczej od dwuosobowego, inaczej od większego), a od osoby.

Dla większości mieszkańców Lublina (ponad 94 proc. gospodarstw domowych) będzie to podwyżką. W zabudowie wielorodzinnej obowiązywać stawka 28,80 zł miesięcznie, natomiast w jednorodzinnej 24,80 zł.

O tym, że wysokość stawek wyliczono nieprawidłowo, przekonuje Fundacja Wolności, która prosi Regionalną Izbę Obrachunkową o zbadanie legalności uchwały zmieniającej sposób naliczania opłat. Twierdzi, że uchwała narusza przepisy mówiące o tym, jak należy ustalać stawki i jest sprzeczna z zasadą, że pieniądze zebrane z opłat od mieszkańców mają tylko zrównoważyć koszty wywozu i zagospodarowania śmieci.

– Rada, określając stawki opłat za śmieci, powinna brać pod uwagę liczbę mieszkańców gminy – przypomina Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności. – Tymczasem w uzasadnieniu do uchwały bazowano na liczbie osób ujętych w deklaracjach za wywóz śmieci.

Zdaniem Jakubowskiego to istotna różnica, jeśli opłata ma wynikać z rozłożenia kosztów na mieszkańców. – Nasze wątpliwości wzbudza przyjęta w uchwale liczba mieszkańców Lublina: 280 tys. – stwierdza prezes i zwraca uwagę na to, że w innych dokumentach Ratusz przyznaje się do 329 tys. O tylu osobach mówi „Analiza stanu gospodarki odpadami” za rok 2020. Także dane Głównego Urzędu Statystycznego podają większą liczbę mieszkańców.

Na tej podstawie fundacja przekonuje, że opłaty wyliczono niewłaściwie. – Założenie liczby 280 tys. mieszkańców gminy miało istotny wpływ na wyliczenie wielkości stawki opłat za gospodarowanie odpadami. Gdyby w kalkulacji uwzględniono 325 tys. mieszkańców, stawka za gospodarowanie odpadami w przeliczeniu na jedną osobę byłaby o ok. 3,5 zł miesięcznie niższa – czytamy w piśmie, które fundacja wysłała do RIO, wnioskując do niej o „zbadanie zgodności z prawem” uchwały miejskich radnych.

Fundacja ma też zastrzeżenia do zapisanej w uchwale ulgi dla rodzin wielodzietnych. Rodzice mający więcej niż trójkę dzieci mieliby płacić tylko za pięć osób. – Mamy wątpliwości czy przepisy prawa pozwalają Radzie Miasta na wprowadzenie zwolnienia tylko dla niektórych rodzin wielodzietnych – dodaje Jakubowski.

Dodajmy, że w razie stwierdzenia wad prawnych Regionalna Izba Obrachunkowa może stwierdzić nieważność całości bądź części uchwały. Identyczny wniosek został wysłany przez fundację do wojewody, którego podwładni już wyjaśniają, że jedyną instytucją mogącą badać tę uchwałę jest RIO.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
GienekL / 11 maja 2021 r. o 12:13
+22
Ja rozumiem, że miasto nie ma możliwości, żeby policzyć dokładnie wszystkich mieszkańców ale czy nie można jakoś przymusić mniejszych tworów tj. spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, żeby one to rzetelnie robiły? Ostatnio czytałem, że w Polsce być może nawet 25% obywateli uchyla się od płacenia za wywóz śmieci. Jeśli to prawda, to jest to zatrważające i alarmujące.
Avatar
brykaaa / 11 maja 2021 r. o 11:47
+18
Chyba coś źle napisaliście bo podobno takie opłaty 24,80 zł od osoby w zabudowie wielorodzinnej oraz 28,80 zł w jednorodzinnej.
Avatar
___K___ / 11 maja 2021 r. o 15:32
+9
Skoro doszło do naruszenia prawa to może sprawę trzeba zgłosić do prokuratury a nie wojewody?
Matołku - jeszcze nie wiadomo, czy doszło do naruszenia prawa, więc nieuprawnione jest użycie przez ciebie sformułowania "skoro doszło". To raz. Dwa - jeśli zmian oczekiwała prokuratura, to myślisz, że ktoś tam się nagle przyzna do błędu i wdroży postępowanie sam przeciwko sobie? Czy jesteś naprawdę aż tak głupi, czy po prostu bazujesz na wypowiedzi pewnego prominentnego PiSowczyka twierdzącego, że ich przekaz (TVPiS i PiS) nie jest adresowany do ludzi inteligentnych?
Matołku - jeszcze nie wiadomo, czy doszło do naruszenia prawa, więc nieuprawnione jest użycie przez ciebie sformułowania "skoro doszło". To raz. Dwa - jeśli zmian oczekiwała prokuratura, to myślisz, że ktoś tam się nagle przyzna do błędu i wdroży postępowanie sam przeciwko sobie? Czy jesteś naprawdę aż tak głupi, czy po prostu bazujesz na wypowiedzi pewnego prominentnego PiSowczyka twierdzącego, że ich przekaz (TVPiS i PiS) nie jest adresowany do ludzi inteligentnych? rozwiń
Avatar
___K___ / 11 maja 2021 r. o 17:36
+7
Brawo FW! Punktować bezprawie Łupieżcy z Jakubowic! (P0wyżej nie gienek ale srome_K_, deweloratuszowy trol o 170 fejk-loginach, który już wybiela Łupieżcę)
Ty masz jakąś obsesję i na dodatek kompleksy. Próbujesz się ich pozbyć plując jadem na tych, którzy zarobili w życiu jakieś pieniądze, którzy prawdopodobnie uczciwie i pracowicie się uczyli i coś w efekcie osiągnęli. Ty potrafisz tylko pluć na innych.
Avatar
___K___ / 11 maja 2021 r. o 17:38
+6
srome_K_, dlaczego zaśmiecasz forum pro-rathausową wazeliną? Kto i ile ci, dewelo-_K_undelku, płaci za to i _K_lepanie w łapki?
Aleś się napracowała minusując nasze wypowiedzi i plusując swoja. Tylko że żaden normalny użytkownik forum ci w to nie uwierzy, proPiSowski trollu.
Avatar
adamczuk / 11 maja 2021 r. o 15:02
+5
Ja rozumiem, że miasto nie ma możliwości, żeby policzyć dokładnie wszystkich mieszkańców ale czy nie można jakoś przymusić mniejszych tworów tj. spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, żeby one to rzetelnie robiły? Ostatnio czytałem, że w Polsce być może nawet 25% obywateli uchyla się od płacenia za wywóz śmieci. Jeśli to prawda, to jest to zatrważające i alarmujące.
W społdzielni czy wspólnocie składane są deklaracje ile osób mieszka w danym gospodarstwie. Mieszka 4, właściciel zgłasza 1. Zarządcy nie mają żadnych instrumentów prawnych żeby dokonać weryfikacji....
W społdzielni czy wspólnocie składane są deklaracje ile osób mieszka w danym gospodarstwie. Mieszka 4, właściciel zgłasza 1. Zarządcy nie mają żadnych instrumentów prawnych żeby dokonać weryfikacji.... rozwiń
Avatar
___K___ / 12 maja 2021 r. o 19:39
+4
Skoro doszło do naruszenia prawa to może sprawę trzeba zgłosić do prokuratury a nie wojewody?
Matołku - jeszcze nie wiadomo, czy doszło do naruszenia prawa, więc nieuprawnione jest użycie przez ciebie sformułowania "skoro doszło". To raz. Dwa - jeśli zmian oczekiwała prokuratura, to myślisz, że ktoś tam się nagle przyzna do błędu i wdroży postępowanie sam przeciwko sobie? Czy jesteś naprawdę aż tak głupi, czy po prostu bazujesz na wypowiedzi pewnego prominentnego PiSowczyka twierdzącego, że ich przekaz (TVPiS i PiS) nie jest adresowany do ludzi inteligentnych?
Matołku - jeszcze nie wiadomo, czy doszło do naruszenia prawa, więc nieuprawnione jest użycie przez ciebie sformułowania "skoro doszło". To raz. Dwa - jeśli zmian oczekiwała prokuratura, to myślisz, że ktoś tam się nagle przyzna do błędu i wdroży postępowanie sam przeciwko sobie? Czy jesteś naprawdę aż tak głupi, czy po prostu bazujesz na wypowiedzi pewnego prominentnego PiSowczyka twierdzącego, że ich przekaz (TVPiS i PiS) nie jest adresowany do ludzi inteligentnych? rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 maja 2021 r. o 16:12
+4
To że ceny śmieci są chore, to tylko i wyłącznie wina piSS. Przez sześć ostatnich lat, POlki i POlacy czekali aż władza której zaufali i powierzyli sprawowanie rządów unormuje sytuację, a jest tylko POlska w ruinie !!
Avatar
_XD_ / 12 maja 2021 r. o 13:59
+2
Skoro doszło do naruszenia prawa to może sprawę trzeba zgłosić do prokuratury a nie wojewody?
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
_DX_ / 12 maja 2021 r. o 14:47
-3
Skoro doszło do naruszenia prawa to może sprawę trzeba zgłosić do prokuratury a nie wojewody?
Avatar
___K___ / 12 maja 2021 r. o 19:39
+4
Skoro doszło do naruszenia prawa to może sprawę trzeba zgłosić do prokuratury a nie wojewody?
Matołku - jeszcze nie wiadomo, czy doszło do naruszenia prawa, więc nieuprawnione jest użycie przez ciebie sformułowania "skoro doszło". To raz. Dwa - jeśli zmian oczekiwała prokuratura, to myślisz, że ktoś tam się nagle przyzna do błędu i wdroży postępowanie sam przeciwko sobie? Czy jesteś naprawdę aż tak głupi, czy po prostu bazujesz na wypowiedzi pewnego prominentnego PiSowczyka twierdzącego, że ich przekaz (TVPiS i PiS) nie jest adresowany do ludzi inteligentnych?
Matołku - jeszcze nie wiadomo, czy doszło do naruszenia prawa, więc nieuprawnione jest użycie przez ciebie sformułowania "skoro doszło". To raz. Dwa - jeśli zmian oczekiwała prokuratura, to myślisz, że ktoś tam się nagle przyzna do błędu i wdroży postępowanie sam przeciwko sobie? Czy jesteś naprawdę aż tak głupi, czy po prostu bazujesz na wypowiedzi pewnego prominentnego PiSowczyka twierdzącego, że ich przekaz (TVPiS i PiS) nie jest adresowany do ludzi inteligentnych? rozwiń
Avatar
_DX_ / 12 maja 2021 r. o 14:47
-3
Skoro doszło do naruszenia prawa to może sprawę trzeba zgłosić do prokuratury a nie wojewody?
Avatar
_XD_ / 12 maja 2021 r. o 13:59
+2
Skoro doszło do naruszenia prawa to może sprawę trzeba zgłosić do prokuratury a nie wojewody?
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
___K___ / 11 maja 2021 r. o 17:38
+6
srome_K_, dlaczego zaśmiecasz forum pro-rathausową wazeliną? Kto i ile ci, dewelo-_K_undelku, płaci za to i _K_lepanie w łapki?
Aleś się napracowała minusując nasze wypowiedzi i plusując swoja. Tylko że żaden normalny użytkownik forum ci w to nie uwierzy, proPiSowski trollu.
Avatar
___K___ / 11 maja 2021 r. o 17:36
+7
Brawo FW! Punktować bezprawie Łupieżcy z Jakubowic! (P0wyżej nie gienek ale srome_K_, deweloratuszowy trol o 170 fejk-loginach, który już wybiela Łupieżcę)
Ty masz jakąś obsesję i na dodatek kompleksy. Próbujesz się ich pozbyć plując jadem na tych, którzy zarobili w życiu jakieś pieniądze, którzy prawdopodobnie uczciwie i pracowicie się uczyli i coś w efekcie osiągnęli. Ty potrafisz tylko pluć na innych.
Avatar
Monisia / 11 maja 2021 r. o 17:11
-15
srome_K_, dlaczego zaśmiecasz forum pro-rathausową wazeliną? Kto i ile ci, dewelo-_K_undelku, płaci za to i _K_lepanie w łapki?
Avatar
Monisia / 11 maja 2021 r. o 17:09
-15
Obstawiam, że kumpel Łupieżcy z Jakubowic P0dejdzie do tematu z równym "zaangażowaniem" co do bandyckiej kasacji ws. GCz.
Avatar
Monisia / 11 maja 2021 r. o 17:09
-12
Brawo FW! Punktować bezprawie Łupieżcy z Jakubowic! (P0wyżej nie gienek ale srome_K_, deweloratuszowy trol o 170 fejk-loginach, który już wybiela Łupieżcę)
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 maja 2021 r. o 16:12
+4
To że ceny śmieci są chore, to tylko i wyłącznie wina piSS. Przez sześć ostatnich lat, POlki i POlacy czekali aż władza której zaufali i powierzyli sprawowanie rządów unormuje sytuację, a jest tylko POlska w ruinie !!
Avatar
___K___ / 11 maja 2021 r. o 15:32
+9
Skoro doszło do naruszenia prawa to może sprawę trzeba zgłosić do prokuratury a nie wojewody?
Matołku - jeszcze nie wiadomo, czy doszło do naruszenia prawa, więc nieuprawnione jest użycie przez ciebie sformułowania "skoro doszło". To raz. Dwa - jeśli zmian oczekiwała prokuratura, to myślisz, że ktoś tam się nagle przyzna do błędu i wdroży postępowanie sam przeciwko sobie? Czy jesteś naprawdę aż tak głupi, czy po prostu bazujesz na wypowiedzi pewnego prominentnego PiSowczyka twierdzącego, że ich przekaz (TVPiS i PiS) nie jest adresowany do ludzi inteligentnych?
Matołku - jeszcze nie wiadomo, czy doszło do naruszenia prawa, więc nieuprawnione jest użycie przez ciebie sformułowania "skoro doszło". To raz. Dwa - jeśli zmian oczekiwała prokuratura, to myślisz, że ktoś tam się nagle przyzna do błędu i wdroży postępowanie sam przeciwko sobie? Czy jesteś naprawdę aż tak głupi, czy po prostu bazujesz na wypowiedzi pewnego prominentnego PiSowczyka twierdzącego, że ich przekaz (TVPiS i PiS) nie jest adresowany do ludzi inteligentnych? rozwiń