Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 listopada 2021 r.
6:34

Miał być pierwszy na świecie lek na COVID-19, a jest rozczarowanie

194 12 A A
– Jako pierwsi na świecie mamy lek na COVID – mówił na specjalnej konferencji prasowej we wrześniu ubiegłego roku senator Grzegorz Czelej
– Jako pierwsi na świecie mamy lek na COVID – mówił na specjalnej konferencji prasowej we wrześniu ubiegłego roku senator Grzegorz Czelej (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

O braku skuteczności preparatu produkowanego z osocza ozdrowieńców poinformowała Agencja Badań Medycznych oraz lubelska spółka Biomed – jego producent.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wyniki analizy danych pierwszych stu pacjentów wskazują, że dodanie wytworzonej z osocza swoistej Immunoglobuliny anty-SARS-CoV2 do standardowej terapii nie ma statystycznie istotnego wpływu na określone w protokole badania punkty końcowe – komunikat tej treści pojawił się w niedzielę na stronie SPSK nr 1. Podpisał się pod nim dyrektor szpitala, gdzie od wielu miesięcy trwały badania kliniczne „polskiego leku na Covid”.

W poniedziałek rano o braku skuteczności preparatu produkowanego z osocza ozdrowieńców poinformowała Agencja Badań Medycznych, która finansowała badania. I sam Biomed, który obietnicą opracowania skutecznego leku mówił od wiosny 2020. W ciągu ostatniego 1,5 roku spółka dostała ponad 33 mln zł pomocy publicznej.

Rozbudzone nadzieje

Jest 23 września 2020, szeroko zapowiadana konferencja prasowa na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie jest transmitowana w języku polskim i angielskim. Za stołem siedzą lekarze i naukowcy, ale pierwsze skrzypce gra senator PiS Grzegorz Czelej.

– Jako pierwsi na świecie mamy lek na COVID. Ten lek będzie naszym dobrem narodowym, ponieważ jest produkowany z krwi naszych obywateli – ogłasza parlamentarzysta z Lublina, z zawodu stomatolog. Fotoreporterom Czelej pozuje z ampułką immunoglobuliny.

Kurs akcji lubelskiej spółki strzela w górę. Po raz kolejny, bo Biomed podgrzewa atmosferę od początku wakacji.

5 lipca 2020 roku Biomed zakłada konto na Twitterze i pokazuje, że potrafi z niego korzystać. Regularnie wypuszcza nowe elektryzujące informacje na temat #PolskiLeknaCovid, w telewizji możemy oglądać jak zakażeni koronowirusem górnicy oddają potrzebne do produkcji leku osocze, a prezes spółki regularnie bierze udział w czatach inwestorskich.

O pracach nad lekiem jest głośno i w mediach, i na giełdzie. Akcje lubelskiej spółki w marcu 2020 wyceniane na 56 groszy, na początku sierpnia kosztują już 30 zł. Są tacy, którzy zarobili wówczas naprawdę duże pieniądze.

– Zapowiedź produkcji leku wywindowała kapitalizację biotechnologicznej spółki do rekordowych niemal 2 mld zł, co mocno kontrastowało z wynikami finansowymi i skalą biznesu firmy – zauważa branżowy dziennik „Parkiet”. – Zwyżkę notowań wykorzystali m.in. insiderzy ze spółki (przedstawiciele rady nadzorczej), którzy latem 2020 sprzedali znaczące pakiety walorów. Część pozyskanych pieniędzy została przeznaczona na pożyczki dla spółki.

To nie może działać

Z końcem roku emocje nieco studzi publikacja w „The New England Journal od Medicine”, która podważa skuteczność preparatów z osocza ozdrowieńców. – Całkowita śmiertelność wynosiła 10,96 proc. w grupie, która otrzymała preparat z osocza, i 11,43 proc. w grupie placebo – piszą autorzy badania.

Ale lekarze pracujący nad lekiem w lubelskim szpitalu nie zamierzają składać broni.

– Analiza statystyczna, oparta na tak małej grupie uczestników może prowadzić do niedoskonałych wniosków – cytuje prof. Krzysztofa Tomasiewicza Agencja Badań Medycznych.

A prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19, uspokaja: – Na ostateczne wyniki badań, które będą w stanie z całą pewnością potwierdzić skuteczność wykorzystania osocza ozdrowieńców w leczeniu COVID-19 lub jej brak będziemy musieli jeszcze poczekać.

Kraj czeka na skuteczny lek, Biomed na pacjentów chętnych na badania kliniczne, a inwestorzy na kolejny pik w kursie akcji, dzięki którym znów będą mogli sporo zarobić. Ten moment przychodzi wiosną 2021 r.

W marcu spółka chwali się świetnymi wynikami za biegły rok: 4,4 mln zł zysku netto. „To o 79 proc. więcej niż w rok wcześniej i najlepszy wynik od 2008 r.” – cieszy się Biomed na Twitterze. W świat idzie też informacja o poszerzeniu listy szpitali o „nowe, duże ośrodki”, gdzie w ramach badań klinicznych chorym podawany będzie nowy lek. – Dotychczasowe obserwacje są pozytywne! – zapewnia przy tym Biomed.

Próbowaliśmy się skontaktować z przedstawicielami Biomedu i senatorem Czelejem. Bezskutecznie.

Karuzela z prezesami

Przez półtora roku trwania giełdowej hossy prace nad lekiem napotykają wiele przeszkód. A to brakuje osocza, a to pacjentów w odpowiedniej fazie choroby. Można odnieść wrażenie, że szybciej niż badania nad lekiem następują zmiany na fotelu prezesa. W listopadzie 2020 z tej funkcji rezygnuje Marcin Piróg. Kolejny na tym stanowisku był Piotr Fic, a od września 2021 spółką kieruje Maksymilian Świniarski.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
AdrinK21 / 30 listopada 2021 r. o 07:47
+26
Pierwsi na Świecie też mieliśmy być w budowie samochodow elektrycznych :) Propaganda sukcesu za czasów pisowskich osiągnęła olbrzymie rozmiary. A zamiast sukcesu zrobią nam Polskę w ruinie.
Avatar
LLUbelak / 30 listopada 2021 r. o 07:59
+25
jedna wielka ściema mediów które szukały sensacji, polski lek to nawet brzmi dziwne. większość substancji czynnych w "polskich lekach" to substancje produkowane w Chinach i Indiach do nas przywożone na kontenerze badane pod względem jakości i tabletkowane / pakowane w nasze pudełeczka. nie da sie w warunkach polskich opracować szybko leku i go wdrożyć do badań klinicznych . dla zainteresowanych oryginalnych czyli od a do Z leków opraowanych w Polsce mamy może 4 substancje reszta to generyki czyli kopie jak patent wygaśnie i można robić zamiennik oryginału dlatego czasami lekarz proponuje tańszy zamiennik. W PL najlepiej wychodzi nam produkcja kanoników i narodowców ale czy ich można spakować i wysyłać - eksportować? Xd
jedna wielka ściema mediów które szukały sensacji, polski lek to nawet brzmi dziwne. większość substancji czynnych w "polskich lekach" to substancje produkowane w Chinach i Indiach do nas przywożone na kontenerze badane pod względem jakości i tabletkowane / pakowane w nasze pudełeczka. nie da sie w warunkach polskich opracować szybko leku i go wdrożyć do badań klinicznych . dla zainteresowanych oryginalnych czyli od a do Z leków opraowanych w Polsce mamy może 4 substancje reszta to generyki czyli kopie jak patent wygaśnie i można ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 30 listopada 2021 r. o 07:02
+23
Jeżeli kadra zarządzająca spredzedaje swoje akcje w szczycie badań to chyba oczywiste jest jak to się skończyć musi. Ciekawe co o tym teraz myślą inwestorzy...
Avatar
fiej / 30 listopada 2021 r. o 12:04
+16
Senator PiSs i wszystko jasne. Buńczuczne plany i obietnice, a jak przychodzi co do czego, to kompletne marnotrastwo pieniędzy i oczywiście wszyscy winni tylko nie oni.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 30 listopada 2021 r. o 12:38
+11
Otrzymana pomoc publiczna... ---2020 r. 35,6 mln zł ---2018 r. 15 mln zł Zwrócą???
Avatar
tadek68 / 30 listopada 2021 r. o 13:27
+10
Windy do nieba dla szpotawych ludzi były, leki antyseksualnne dla seniorów za darmo, tekturowe czeki bez pokrycia. Jak się nie zna polityków to się nie robi biznesu i szmalu za friko, przekonał się Ursus, a jak się nie umie kraść to się nie idzie do polityki. Trzysta baniek tam, dla żony, syna, brata, siedemdziesiąt albo 35 baniek tu, noi jest półbiliona długu w 2 lata. Można? Można, a Tamte nie umiały i kradły byle jak.
Avatar
LLUbelak / 30 listopada 2021 r. o 16:28
+3
kalosz bracie w końcu mówisz do rzeczy. brawo ty na 200 komentarzy raz napisałeś cos z polotem . bardziej scisla analiza na co poszły pinondze: „BIOMED-LUBLIN” WYTWÓRNIA SUROWIC I SZCZEPIONEK SPÓŁKA AKCYJNA na podstawie Umowy o dofinansowanie nr POIR.02.01.00-00-0039/20-00 z dnia 15.12.2020r. realizuje Projekt pt.: „Centrum innowacji biotechnologicznych BCG” w ramach Działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (dalej: EFRR). Przedmiotem projektu jest rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego Spółki poprzez przygotowanie niezbędnej infrastruktury: budynku Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz zakupu aparatury badawczej, służącej doskonaleniu technologii związanych z wakcynologią w zapobieganiu gruźlicy oraz immunologią w terapii choroby nowotworowej. Planowane do osiągnięcia efekty to rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego Spółki. Projektowane Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie służyło opracowywaniu i przygotowaniu do komercjalizacji poprzez wprowadzenie na rynek produktów cec***ących się innowacyjnością w skali międzynarodowej oraz stanowiących odpowiedź na zapotrzebowanie klientów: znacząco udoskonalonej szczepionki BCG oraz, w pierwszej kolejności znacząco udoskonalonego, a następnie nowego produktu leczniczego Onko BCG. WARTOŚĆ PROJEKTU: 59 814 813,90 PLN WARTOŚĆ KOSZTÓW KWALIFIKOWANYCH: 48 629 930,00 PLN WARTOŚĆ DOFINANSOWANIE Z EFRR: 29 177 958,00 PLN LATA REALIZACJI PROJEKTU: 2020r. – 2022r. OSOBA KONTAKTOWA: Michał Makarczyk – Rodkiewicz KONTAKT: TEL 515 035 034, MAIL: media@biomedlublin.com ***s://***funduszeeuropejskie.gov.pl/ ***s://***poir.gov.pl/
kalosz bracie w końcu mówisz do rzeczy. brawo ty na 200 komentarzy raz napisałeś cos z polotem . bardziej scisla analiza na co poszły pinondze: „BIOMED-LUBLIN” WYTWÓRNIA SUROWIC I SZCZEPIONEK SPÓŁKA AKCYJNA na podstawie Umowy o dofinansowanie nr POIR.02.01.00-00-0039/20-00 z dnia 15.12.2020r. realizuje Projekt pt.: „Centrum innowacji biotechnologicznych BCG” w ramach Działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu... rozwiń
Avatar
LAS / 30 listopada 2021 r. o 07:25
+2
Jeżeli kadra zarządzająca spredzedaje swoje akcje w szczycie badań to chyba oczywiste jest jak to się skończyć musi. Ciekawe co o tym teraz myślą inwestorzy...
 Bo myślęć trzeba przed, a nie po?
Avatar
LLUbelak / 30 listopada 2021 r. o 16:39
+1
dla bardziej zainteresowanych : ***s://***parkiet.com/Firmy/306109988-Polska-biotechnologia-dopiero-szykuje-sie-do-skoku.html poszukajcie w sieci firm z artykułu wejdźcie na stronę zobaczcie jakie granty dostają ... są to setki mln zł. co z tego mamy............. nic. Polska jak najbardziej inwestującym w innowacje krajem w tej części Europy z najmniejsza ilość innowacji Xd . powodów jest kilka główne: zdolniejsi wyjeżdżają za granicę bo tam łatwiej , w Polsce słabe prawo jesli chodzi o patenty powstałem np. z grantu lub na uczelni. słyszałem o ogromnym grancie na covid napisany przez zdolnego doktora/naukowca/biznesmena a realizowany przez 3 spółki których właścicielami są bezdomni.) a jeszcze jedno u nas w PL często najpierw robi się lek a później szuka się choroby - na co można go wykorzystać dlatego na covid tak trąbili w I fali bo leki u nas są nowe ale czy zadziałają (.
dla bardziej zainteresowanych : ***s://***parkiet.com/Firmy/306109988-Polska-biotechnologia-dopiero-szykuje-sie-do-skoku.html poszukajcie w sieci firm z artykułu wejdźcie na stronę zobaczcie jakie granty dostają ... są to setki mln zł. co z tego mamy............. nic. Polska jak najbardziej inwestującym w innowacje krajem w tej części Europy z najmniejsza ilość innowacji Xd . powodów jest kilka główne: zdolniejsi wyjeżdżają za granicę bo tam łatwiej , w Polsce słabe prawo jesli chodzi o patenty powstałem np. z grantu lub na uczelni. słyszałe... rozwiń
Avatar
Monisia / 30 listopada 2021 r. o 19:03
-7
Jedyne innowacje, które udają się łysogrodzkim geszefciarzom to te w zakresie dewelo-rozwoju, jak np. akademiki, które po "odbiorach" przemieniają się cudownie w "normalne" bloki mieszkalne.
Avatar
Monisia / 30 listopada 2021 r. o 19:10
-8
Ciekawe co o tym teraz myślą inwestorzy...
  To samo co ci, którzy weszli w byznes "pewnych" zarobków na wynajmie? To samo, co ci, którzy uwierzyli Dziadowi Jakubowickiemu, że załatwi im od ręki przekształcenie 30 ha terenów zieleni i rekreacji P0d las "akademików"? JaK0ś mi tych "inwestorów" nie szK0da.
Avatar
Monisia / 30 listopada 2021 r. o 19:03
-7
Jedyne innowacje, które udają się łysogrodzkim geszefciarzom to te w zakresie dewelo-rozwoju, jak np. akademiki, które po "odbiorach" przemieniają się cudownie w "normalne" bloki mieszkalne.
Avatar
LLUbelak / 30 listopada 2021 r. o 16:39
+1
dla bardziej zainteresowanych : ***s://***parkiet.com/Firmy/306109988-Polska-biotechnologia-dopiero-szykuje-sie-do-skoku.html poszukajcie w sieci firm z artykułu wejdźcie na stronę zobaczcie jakie granty dostają ... są to setki mln zł. co z tego mamy............. nic. Polska jak najbardziej inwestującym w innowacje krajem w tej części Europy z najmniejsza ilość innowacji Xd . powodów jest kilka główne: zdolniejsi wyjeżdżają za granicę bo tam łatwiej , w Polsce słabe prawo jesli chodzi o patenty powstałem np. z grantu lub na uczelni. słyszałem o ogromnym grancie na covid napisany przez zdolnego doktora/naukowca/biznesmena a realizowany przez 3 spółki których właścicielami są bezdomni.) a jeszcze jedno u nas w PL często najpierw robi się lek a później szuka się choroby - na co można go wykorzystać dlatego na covid tak trąbili w I fali bo leki u nas są nowe ale czy zadziałają (.
dla bardziej zainteresowanych : ***s://***parkiet.com/Firmy/306109988-Polska-biotechnologia-dopiero-szykuje-sie-do-skoku.html poszukajcie w sieci firm z artykułu wejdźcie na stronę zobaczcie jakie granty dostają ... są to setki mln zł. co z tego mamy............. nic. Polska jak najbardziej inwestującym w innowacje krajem w tej części Europy z najmniejsza ilość innowacji Xd . powodów jest kilka główne: zdolniejsi wyjeżdżają za granicę bo tam łatwiej , w Polsce słabe prawo jesli chodzi o patenty powstałem np. z grantu lub na uczelni. słyszałe... rozwiń
Avatar
LLUbelak / 30 listopada 2021 r. o 16:28
+3
kalosz bracie w końcu mówisz do rzeczy. brawo ty na 200 komentarzy raz napisałeś cos z polotem . bardziej scisla analiza na co poszły pinondze: „BIOMED-LUBLIN” WYTWÓRNIA SUROWIC I SZCZEPIONEK SPÓŁKA AKCYJNA na podstawie Umowy o dofinansowanie nr POIR.02.01.00-00-0039/20-00 z dnia 15.12.2020r. realizuje Projekt pt.: „Centrum innowacji biotechnologicznych BCG” w ramach Działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (dalej: EFRR). Przedmiotem projektu jest rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego Spółki poprzez przygotowanie niezbędnej infrastruktury: budynku Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz zakupu aparatury badawczej, służącej doskonaleniu technologii związanych z wakcynologią w zapobieganiu gruźlicy oraz immunologią w terapii choroby nowotworowej. Planowane do osiągnięcia efekty to rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego Spółki. Projektowane Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie służyło opracowywaniu i przygotowaniu do komercjalizacji poprzez wprowadzenie na rynek produktów cec***ących się innowacyjnością w skali międzynarodowej oraz stanowiących odpowiedź na zapotrzebowanie klientów: znacząco udoskonalonej szczepionki BCG oraz, w pierwszej kolejności znacząco udoskonalonego, a następnie nowego produktu leczniczego Onko BCG. WARTOŚĆ PROJEKTU: 59 814 813,90 PLN WARTOŚĆ KOSZTÓW KWALIFIKOWANYCH: 48 629 930,00 PLN WARTOŚĆ DOFINANSOWANIE Z EFRR: 29 177 958,00 PLN LATA REALIZACJI PROJEKTU: 2020r. – 2022r. OSOBA KONTAKTOWA: Michał Makarczyk – Rodkiewicz KONTAKT: TEL 515 035 034, MAIL: media@biomedlublin.com ***s://***funduszeeuropejskie.gov.pl/ ***s://***poir.gov.pl/
kalosz bracie w końcu mówisz do rzeczy. brawo ty na 200 komentarzy raz napisałeś cos z polotem . bardziej scisla analiza na co poszły pinondze: „BIOMED-LUBLIN” WYTWÓRNIA SUROWIC I SZCZEPIONEK SPÓŁKA AKCYJNA na podstawie Umowy o dofinansowanie nr POIR.02.01.00-00-0039/20-00 z dnia 15.12.2020r. realizuje Projekt pt.: „Centrum innowacji biotechnologicznych BCG” w ramach Działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu... rozwiń
Avatar
tadek68 / 30 listopada 2021 r. o 13:27
+10
Windy do nieba dla szpotawych ludzi były, leki antyseksualnne dla seniorów za darmo, tekturowe czeki bez pokrycia. Jak się nie zna polityków to się nie robi biznesu i szmalu za friko, przekonał się Ursus, a jak się nie umie kraść to się nie idzie do polityki. Trzysta baniek tam, dla żony, syna, brata, siedemdziesiąt albo 35 baniek tu, noi jest półbiliona długu w 2 lata. Można? Można, a Tamte nie umiały i kradły byle jak.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 30 listopada 2021 r. o 12:39
-7
Dirk Pamperin APOGEPHA Arzneimittel GmbH · R&D
Avatar
TECZOWY_ZSL / 30 listopada 2021 r. o 12:38
+11
Otrzymana pomoc publiczna... ---2020 r. 35,6 mln zł ---2018 r. 15 mln zł Zwrócą???
Avatar
fiej / 30 listopada 2021 r. o 12:04
+16
Senator PiSs i wszystko jasne. Buńczuczne plany i obietnice, a jak przychodzi co do czego, to kompletne marnotrastwo pieniędzy i oczywiście wszyscy winni tylko nie oni.
Avatar
LLUbelak / 30 listopada 2021 r. o 07:59
+25
jedna wielka ściema mediów które szukały sensacji, polski lek to nawet brzmi dziwne. większość substancji czynnych w "polskich lekach" to substancje produkowane w Chinach i Indiach do nas przywożone na kontenerze badane pod względem jakości i tabletkowane / pakowane w nasze pudełeczka. nie da sie w warunkach polskich opracować szybko leku i go wdrożyć do badań klinicznych . dla zainteresowanych oryginalnych czyli od a do Z leków opraowanych w Polsce mamy może 4 substancje reszta to generyki czyli kopie jak patent wygaśnie i można robić zamiennik oryginału dlatego czasami lekarz proponuje tańszy zamiennik. W PL najlepiej wychodzi nam produkcja kanoników i narodowców ale czy ich można spakować i wysyłać - eksportować? Xd
jedna wielka ściema mediów które szukały sensacji, polski lek to nawet brzmi dziwne. większość substancji czynnych w "polskich lekach" to substancje produkowane w Chinach i Indiach do nas przywożone na kontenerze badane pod względem jakości i tabletkowane / pakowane w nasze pudełeczka. nie da sie w warunkach polskich opracować szybko leku i go wdrożyć do badań klinicznych . dla zainteresowanych oryginalnych czyli od a do Z leków opraowanych w Polsce mamy może 4 substancje reszta to generyki czyli kopie jak patent wygaśnie i można ... rozwiń
Avatar
AdrinK21 / 30 listopada 2021 r. o 07:47
+26
Pierwsi na Świecie też mieliśmy być w budowie samochodow elektrycznych :) Propaganda sukcesu za czasów pisowskich osiągnęła olbrzymie rozmiary. A zamiast sukcesu zrobią nam Polskę w ruinie.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus 24 stycznia. Niemal 30 tys. zakażeń w Polsce. Ile w woj. lubelskim?

Koronawirus 24 stycznia. Niemal 30 tys. zakażeń w Polsce. Ile w woj. lubelskim?

29 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 2 ofiary śmiertelne - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim 1 147 zakażeń

Koncert promocyjny płyty "AZANCA" w Filharmonii
29 stycznia 2022, 18:00

Koncert promocyjny płyty "AZANCA" w Filharmonii

W sobotę, 29 stycznia o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się koncert muzyki inspirowanej tangiem argentyńskim.

Jak czyścić zlewozmywak granitowy?

Jak czyścić zlewozmywak granitowy?

Zlewy granitowe stały się bardzo popularne za sprawą ich eleganckiego wyglądu oraz trwałości. Powstają dzięki zmieszaniu drobnego piasku granitowego ze środkiem wiążącym z żywicą akrylową. W efekcie powstaje materiał bardzo przypominający tradycyjny granit. Zlewozmywaki granitowe wykazują odporność na wysoką temperaturę oraz zużycie, które można zaobserwować na zwykłych zlewach kuchennych wykonanych ze stali. Dodatkową zaletą jest możliwość doboru atrakcyjnego koloru do aranżacji kuchni. Nie jesteśmy skazani na zwykły, srebrny kolor, możemy wybrać taki, który będzie komponował się z blatem lub innymi elementami wystroju. W jaki sposób dbać o zlew granitowy?

Szalony tydzień Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Najpierw EuroCup, a potem Puchar Polski

Szalony tydzień Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Najpierw EuroCup, a potem Puchar Polski

Wiele wydarzyło się w ostatnich dniach w obozie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Nie oglądaliśmy koszykarek na parkiecie, a najwięcej pracy mieli działacze. Ten tydzień będzie niezwykle intensywny dla zielono-białych – w najbardziej optymistycznym wariancie mogą rozegrać nawet pięć spotkań w sześć dni

Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej dziękuje pielęgniarkom. Pyta czy związek nie popełnił błędu

Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej dziękuje pielęgniarkom. Pyta czy związek nie popełnił błędu

Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie dziękuje pielęgniarkom i pielęgniarzom, którzy w ostatniej chwili zrezygnowali z zaplanowanego na dziś strajku.

Przez rok lubelska policja dostała aż 415 takich filmów

Przez rok lubelska policja dostała aż 415 takich filmów

Rekordową liczbę nagrań piratów drogowych dostała w ubiegłym roku policja. Filmy z kamer w prywatnych samochodach pomagają też ustalić przebieg wypadków drogowych czy pomóc w poszukiwaniach osób zaginionych.

Lublin: Ponikwoda z szansą na plac zabaw

Lublin: Ponikwoda z szansą na plac zabaw

Dziewięć firm rywalizuje o miejski kontrakt na budowę placu zabaw przy Bluszczowej. Tylko jedna z nich złożyła ofertę z ceną mieszczącą się w kwocie zarezerwowanej na te prace przez Urząd Miasta, który w piątek poznał oferty chętnych wykonawców

Bus zderzył się z ciężarówką między Lublinem a Łęczną. Wiele osób rannych, kierowca tira uciekł

Bus zderzył się z ciężarówką między Lublinem a Łęczną. Wiele osób rannych, kierowca tira uciekł

Osiem osób pojechało do szpitali w Lublinie, Lubartowie i Łęcznej po wypadku w miejscowości Zofiówka (pow. łęczyński). Ciężarówka zderzyła się z busem. Kierowca tira nie zatrzymał się po zderzeniu, tylko odejchał

XXXIII Ogólnopolski Bieg Hetmański. Faworyci nie zawiedli

XXXIII Ogólnopolski Bieg Hetmański. Faworyci nie zawiedli

W Tomaszowie Lubelskim rozegrano XXXIII Ogólnopolski Bieg Hetmański. Najlepsi okazali się miejscowi zawodnicy – Anna Berezecka i Bartosz Cielniak

WHO: Prawdopodobnym jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa w Europie

WHO: Prawdopodobnym jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa w Europie

Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, przyznał w niedzielę, że "prawdopodobnym" jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa na kontynencie - poinformowała agencja AFP.

Biała Podlaska: Wyburzą pustostan w ścisłym centrum

Biała Podlaska: Wyburzą pustostan w ścisłym centrum

Pustostan w ścisłym centrum miasta, w sąsiedztwie bialskiego magistratu, zostanie zburzony, a w jego miejscu wyłoni się nowy budynek. Ma służyć przede wszystkim Bialskiemu Centrum Kultury. Samorząd właśnie rozstrzygnął przetarg na to zadanie.

Drożyzna w sklepach. „Ludzie pytają ile coś kosztuje, ale tego nie biorą”
Pierwsza strona dziennika

Drożyzna w sklepach. „Ludzie pytają ile coś kosztuje, ale tego nie biorą”

Znam swoich klientów od lat, widujemy się praktycznie codziennie. Dlatego trudno mi patrzeć, jak rezygnują z wieloletnich przyzwyczajeń zakupowych – mówi właścicielka niewielkiego sklepu spożywczego w jednej z północnych dzielnic Lublina.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 stycznia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 stycznia 2022 r.

Lublin. Uczniowie protestują, a radni zagłosują nad szkolnymi przeprowadzkami
galeria

Lublin. Uczniowie protestują, a radni zagłosują nad szkolnymi przeprowadzkami

Już w czwartek Rada Miasta ma głosować nad prezydenckim planem przeniesienia dwóch przedszkoli na parter budynku VII LO przy ul. Farbiarskiej.

Ile można zarobić we Francji.

Ile można zarobić we Francji.

Zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych we Francji jest bardzo duże. Niezmiennie od wielu lat, francuskie firmy poszukują wykwalifikowanych pracowników.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty