Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2008 r.
20:30
Edytuj ten wpis

MPK: Po Lublinie będą jeździć mercedesy z klimą

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A

Dwa fabrycznie nowe mercedesy conecto kupiło lubelskie MPK. Mają 12 metrów długości, niską podłogę i... klimatyzację. - Trafiła nam się okazja. Nie mogliśmy z niej nie skorzystać - mówi prezes MPK. Zapowiada kolejne zakupy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Za dwa autobusy MPK zapłaci 1,3 miliona złotych. - Pod koniec roku sprzedawcy wyprzedają zapasy - wyjaśnia Czesław Rydecki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Płatność została rozłożona na raty.

Nowe wozy wyposażone są w klimatyzację dla pasażerów. A gdyby klimatyzacja zaszwankowała - mają otwierane okna. Mercedesy posiadają też instalację nagłośnieniową, umożliwiającą nadawanie komunikatów o najbliższym przystanku, na którym zatrzyma się autobus.

- Nowe autobusy włączymy do eksploatacji około 15 stycznia - zapowiada Rydecki. - Najpierw musimy uzbroić je w wyświetlacze i kasowniki - dodaje. Najnowsze nabytki MPK nie będą jednak miały fabrycznie zamontowanych kamer. Przewoźnik będzie musiał sam zatroszczyć się o instalację monitoringu.

Mercedesy będą pomalowane na biało, pod szybą znajdzie się czerwony pas, a pod nim żółty. Z przodu będą dwa skośne pasy oraz herb Lublina. Właśnie w takich barwach mają do nas przyjeżdżać kolejne autobusy, które zamierza zakupić MPK.

A przetarg na zakup następnych wozów spółka ma ogłosić tuż po świętach. Miejski przewoźnik chce zamówić dwadzieścia autobusów 12-metrowych oraz dziesięć 18-metrowych przegubowców. Teraz zdecydowaną większość lubelskich przegubowców stanowią wysłużone ikarusy.

Nowe autobusy mają być całkowicie niskopodłogowe i wyposażone w kamery. Ale nie będą miały klimatyzacji. - Bo wozy z klimatyzacją są o ok. 40 tys. złotych droższe, a efekty nie są warte tej ceny - twierdzi prezes MPK. - Poza tym, autobus z włączoną klimatyzacją zużywa w trakcie jazdy o ok. 10 proc. więcej paliwa - podkreśla Rydecki.
Spółka chce, by 30 nowych autobusów dostarczył ten sam producent. Ma to ułatwić ich późniejsze serwisowanie. Przewoźnik oczekuje, że sprzedawca rozłoży mu płatność na 6 lub 7 lat. Wszystkie wozy mają spełniać wyśrubowaną normę emisji spalin Euro-5.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pasażer / 6 stycznia 2009 r. o 11:59
To prawda że siatki na autobusach są koszmarne i zasłaniają pasażerom widoczność.Ludzie jak mają możliwość,to zawsze siadają po stronie nieoklejonej.Siatki estetyki na pewno nie dodają,a wręcz przeciwnie-brudne i zachlapane sprawiają że pojazdy są bardzo niechlujne.
Avatar
alfa / 6 stycznia 2009 r. o 11:51
Oby tylko nie oklejono całych pojazdów,a w szczególności szyb koszmarnymi siatkami reklamowymi,przez które nic nie widać,a reklamy są najczęściej durne,które tylko irytują.
Avatar
Kuba z Lublina / 24 grudnia 2008 r. o 10:40
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszkańców) te zakupy, jak i pensja Prezesa..

Czy wiecie, że np. strona internetowa robiona przez firmę Safe-Net kosztowała ponad 60tys? Do tego kolejne kilkadziesiąt za grę we flashu.
Na stronę i multimedia pieniądze były, a na porządny autobus już nie??? Coś chyba nie jest w porządku...
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszka... rozwiń
Avatar
Michhh / 23 grudnia 2008 r. o 14:58
160 km. do Warszawy, a komunikacja 16 lat za Warszawą.
Avatar
SPOCONY SŁOWAMI PREZESA / 23 grudnia 2008 r. o 14:34
Od samych słów prezesa człowiek się poci a co dopiero a w autobusie gdy na zewnątrz jest 40 stopni w słońcu! Panie prezesie-pan to jest super gość;zapewne oxfordczyk jak pewien znany Nikodem ! Pozdrawiam i zapraszam latem do nowego autobusu od pana Łukaszenki!
Avatar
oburzony / 23 grudnia 2008 r. o 12:30
Jak można kupować autobusy bez klimatyzacji??? To już niech lepiej kupią jeden mniej, ale niech będą z klimą. Jak Pan prezes lubi jeździć spocony to niech sobie kupi samochód bez klimy. Pewnie dla oszczędności w nowych Mercedesach też będą wyłączać klimatyzacje i otwierać okna :[ Ja mam już dość śmierdzących autobusów, ale widzę że władze MPK wolą brać przykład z Białorusi...
Avatar
Gość / 23 grudnia 2008 r. o 10:58
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!!! Każde miasto wymyśla swoje, mając nadzieję, że stanie się rozpoznawaln a przynajmniej w kraju - ba na świecie to tylko potentaci są rozpoznawalni, jak Londyn. I przy wszystkich głupich pomysłach prezesa Miłosza, uważam, że żywe, czerwone barwy, nawiązujące do Londynu - a ten poniekąd ma najlepszą komunikację miejską na świecie - były świetnym pomysłem. Dlatego też, że żadne miasto w polsce nie ma całych czerwonych autobusów. Są zielone - w Poznaniu, czerwono-żółte w Warszawie, Granatowe w Krakowie, kremowo-czerwone w Gdańsku, ale czerwonych nie ma. Był to świetny zabieg pod kątem promocji miasta i tak powinno zostać. Strasznie mnie zdenerwowało, jak nowe solarisy przyjechały z żółtym dachem!!! No bezsens kompletny. A teraz mają być białe z pasami żółtym i cZerwonym??? Trochę poczytajcie Panowei z MPK i miasta. A swoją drogą to już dawno rada miasta powinna narzucić z góry obowiązkową kolorystykę wszystkich przewoźników miejskich, i MPK i prywatnych, tak się robi promocję miasta, a nie jak ktoś wspomniał poprzez kolory teczy, tylko nie na jednym autobusie, a na parkingu MPK widzianym z lotu ptaka. Powtarzam, bezsens.
A teraz o Mercedesach - za taką kwotę to naprawdę świetna okazja, oby więcej takich. Poza tym Mercedy w komunikacji miejskiej dają ogromny prestiż!!! Tylko żeby k... były czerwone.
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!... rozwiń
Avatar
mario / 23 grudnia 2008 r. o 10:41
Co za bzdury opowiada pan Prezes ? A w Warszawie autobusy z klimatyzacją spełniają swoją rolę ?
Avatar
polo / 23 grudnia 2008 r. o 10:06
Wreszcie będzie zmieniony tabor. Myślę że dla naszego miasta nastały lepsze czasy - wreszcie prezes z głową
Avatar
Skalpel / 23 grudnia 2008 r. o 10:01
...ee tam z kolorami ważne że nowe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Pasażer / 6 stycznia 2009 r. o 11:59
To prawda że siatki na autobusach są koszmarne i zasłaniają pasażerom widoczność.Ludzie jak mają możliwość,to zawsze siadają po stronie nieoklejonej.Siatki estetyki na pewno nie dodają,a wręcz przeciwnie-brudne i zachlapane sprawiają że pojazdy są bardzo niechlujne.
Avatar
alfa / 6 stycznia 2009 r. o 11:51
Oby tylko nie oklejono całych pojazdów,a w szczególności szyb koszmarnymi siatkami reklamowymi,przez które nic nie widać,a reklamy są najczęściej durne,które tylko irytują.
Avatar
Kuba z Lublina / 24 grudnia 2008 r. o 10:40
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszkańców) te zakupy, jak i pensja Prezesa..

Czy wiecie, że np. strona internetowa robiona przez firmę Safe-Net kosztowała ponad 60tys? Do tego kolejne kilkadziesiąt za grę we flashu.
Na stronę i multimedia pieniądze były, a na porządny autobus już nie??? Coś chyba nie jest w porządku...
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszka... rozwiń
Avatar
Michhh / 23 grudnia 2008 r. o 14:58
160 km. do Warszawy, a komunikacja 16 lat za Warszawą.
Avatar
SPOCONY SŁOWAMI PREZESA / 23 grudnia 2008 r. o 14:34
Od samych słów prezesa człowiek się poci a co dopiero a w autobusie gdy na zewnątrz jest 40 stopni w słońcu! Panie prezesie-pan to jest super gość;zapewne oxfordczyk jak pewien znany Nikodem ! Pozdrawiam i zapraszam latem do nowego autobusu od pana Łukaszenki!
Avatar
oburzony / 23 grudnia 2008 r. o 12:30
Jak można kupować autobusy bez klimatyzacji??? To już niech lepiej kupią jeden mniej, ale niech będą z klimą. Jak Pan prezes lubi jeździć spocony to niech sobie kupi samochód bez klimy. Pewnie dla oszczędności w nowych Mercedesach też będą wyłączać klimatyzacje i otwierać okna :[ Ja mam już dość śmierdzących autobusów, ale widzę że władze MPK wolą brać przykład z Białorusi...
Avatar
Gość / 23 grudnia 2008 r. o 10:58
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!!! Każde miasto wymyśla swoje, mając nadzieję, że stanie się rozpoznawaln a przynajmniej w kraju - ba na świecie to tylko potentaci są rozpoznawalni, jak Londyn. I przy wszystkich głupich pomysłach prezesa Miłosza, uważam, że żywe, czerwone barwy, nawiązujące do Londynu - a ten poniekąd ma najlepszą komunikację miejską na świecie - były świetnym pomysłem. Dlatego też, że żadne miasto w polsce nie ma całych czerwonych autobusów. Są zielone - w Poznaniu, czerwono-żółte w Warszawie, Granatowe w Krakowie, kremowo-czerwone w Gdańsku, ale czerwonych nie ma. Był to świetny zabieg pod kątem promocji miasta i tak powinno zostać. Strasznie mnie zdenerwowało, jak nowe solarisy przyjechały z żółtym dachem!!! No bezsens kompletny. A teraz mają być białe z pasami żółtym i cZerwonym??? Trochę poczytajcie Panowei z MPK i miasta. A swoją drogą to już dawno rada miasta powinna narzucić z góry obowiązkową kolorystykę wszystkich przewoźników miejskich, i MPK i prywatnych, tak się robi promocję miasta, a nie jak ktoś wspomniał poprzez kolory teczy, tylko nie na jednym autobusie, a na parkingu MPK widzianym z lotu ptaka. Powtarzam, bezsens.
A teraz o Mercedesach - za taką kwotę to naprawdę świetna okazja, oby więcej takich. Poza tym Mercedy w komunikacji miejskiej dają ogromny prestiż!!! Tylko żeby k... były czerwone.
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!... rozwiń
Avatar
mario / 23 grudnia 2008 r. o 10:41
Co za bzdury opowiada pan Prezes ? A w Warszawie autobusy z klimatyzacją spełniają swoją rolę ?
Avatar
polo / 23 grudnia 2008 r. o 10:06
Wreszcie będzie zmieniony tabor. Myślę że dla naszego miasta nastały lepsze czasy - wreszcie prezes z głową
Avatar
Skalpel / 23 grudnia 2008 r. o 10:01
...ee tam z kolorami ważne że nowe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy park rozrywki w Lubelskiem. Wyspy Przygód (na razie) na próbę
Złota Setka 2021

Nowy park rozrywki w Lubelskiem. Wyspy Przygód (na razie) na próbę

W czerwcu oficjalnie otwarty zostanie nowy park rozrywki na Lubelszczyźnie. Już teraz zaprasza on jednak żądne nowych doznań maluchy i nastolatki. Długoterminowa inwestycja ma potencjał by stać się też edukacyjną perełką regionu, do której ciągnąć będą szkolne wycieczki.

Azoty Puławy kontra RK Nexe Nasice, czyli muszą być lepsi we wszystkim

Azoty Puławy kontra RK Nexe Nasice, czyli muszą być lepsi we wszystkim

W pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej Azoty Puławy zmierzą się u siebie z RK Nexe Nasice. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.45

Lublin. Utrudnienia na os. Poręba. Z Turkusowej naokoło

Lublin. Utrudnienia na os. Poręba. Z Turkusowej naokoło

Nieco wcześniej niż zwykle powinni wyjść dzisiaj do pracy mieszkańcy ul. Turkusowej, którym trudniej będzie wyjechać z osiedla z powodu prac przy kanalizacji burzowej.

Domek Grecki w Puławach czekają zmiany. Wiadomo, co się tam znajdzie

Domek Grecki w Puławach czekają zmiany. Wiadomo, co się tam znajdzie

Od kwietnia przyszłego roku główną siedzibą Biblioteki Miejskiej w Puławach będzie nowy gmach przy Wojska Polskiego. Domek Grecki przy Głębokiej po tej przeprowadzce ma służyć puławskim seniorom oraz pracowni dokumentującej dzieje miasta.

Charytatywnie na dwóch kółkach w Tomaszowie Lubelskim

Charytatywnie na dwóch kółkach w Tomaszowie Lubelskim

Pogoda nie zawiodła, uczestnicy tym bardziej. Podczas niedzielnego Miejskiego Święta Roweru w Tomaszowie Lubelskim była świetna zabawa, a przy okazji zebrano 3,5 tys. zł na rehabilitację 29-letniego Łukasza z Jezierni.

Biurowiec w wąwozie? Ratusz bliżej decyzji

Biurowiec w wąwozie? Ratusz bliżej decyzji

Czy zielona dolina niedaleko Starego Gaju stanie się placem budowy biurowca? Urząd Miasta znowu daje sobie dodatkowy czas na podjęcie takiej decyzji. Zamierza ją wydać najpóźniej za niecały miesiąc.

Wystawa "Ginące Zawody" w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach
30 września 2022, 17:00

Wystawa "Ginące Zawody" w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach

Galeria Piwnica w Puławach (Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Sieroszewskiego 4) zaprasza na wystawę fotografii Michała Landowskiego "Ginące Zawody". Otwarcie ekspozycji nastąpi 30 września o godz. 17.

Arkadiusz Onyszko stracił mandat radnego, ale pozostanie we władzach powiatu

Arkadiusz Onyszko stracił mandat radnego, ale pozostanie we władzach powiatu

Wygaszenie mandatu Arkadiuszowi Onyszce przez wojewodę lubelskiego nie kończy jego przygody z lokalną polityką. Były reprezentant Polski nadal będzie zasiadał w zarządzie powiatu, obok swojego partyjnego promotora – łęczyńskiego starosty. Tyle tylko, że nie będzie brać pieniędzy.

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Uczestniczki 5. edycji The Voice Kids – Lena Tylus i Julka Bieniek a także reprezentantka Polski na Eurowizji Junior Ala Tracz wystąpią jutro w Lublinie, podczas Studniówki Szlachetnej Paczki.

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?
Złota Setka

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?

Rozmowa z Julią Farbotką, założycielką sklepu i pracowni z ekskluzywnymi ręcznie szytymi torebkami ze Świdnika.

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż
z kraju
film

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż

Wodzisław Śląski, Rybnik, Katowice (woj. śląskie). 15- i 17-latek z Wodzisławia Śląskiego zostali ugodzeni nożem. Nastolatkowie zostali przetransportowani do szpitali. Jak informuje policja, prawdopodobnym sprawcą jest 12-latek. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane, a sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej
30 września 2022, 17:00

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej

W piątek, 30 września o godz. 17 w Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) odbędzie się spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem.

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Najpierw demonstracja przed siedzibą premiera, później wyłączanie latarń. Takie działania zapowiadają samorządowcy ze stowarzyszenia Tak dla Polski, jeśli nie dogadają się z rządem. A chodzi o duże pieniądze.

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski
dużo zdjęć
galeria

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski

Dwanaście punktów straty z pierwszego meczu udało się odrobić żużlowcom Motoru Lublin w rewanżowym spotkaniu finałowym PGE Ekstraligi. Lublinianie sięgnęli po złoto Drużynowych Mistrzostw Polski po raz pierwszy w historii.

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?
zdjęcia
galeria

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?

Dawny Syndykat Rolniczy w Hrubieszowie jest już po remoncie. – Mogę śmiało powiedzieć, że to obecnie najpiękniejszy budynek w naszym mieście – mówi burmistrz Marta Majewska i zdradza, kiedy przy ul. 3 Maja nastąpi oficjalne otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!