Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2008 r.
20:30
Edytuj ten wpis

MPK: Po Lublinie będą jeździć mercedesy z klimą

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A

Dwa fabrycznie nowe mercedesy conecto kupiło lubelskie MPK. Mają 12 metrów długości, niską podłogę i... klimatyzację. - Trafiła nam się okazja. Nie mogliśmy z niej nie skorzystać - mówi prezes MPK. Zapowiada kolejne zakupy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Za dwa autobusy MPK zapłaci 1,3 miliona złotych. - Pod koniec roku sprzedawcy wyprzedają zapasy - wyjaśnia Czesław Rydecki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Płatność została rozłożona na raty.

Nowe wozy wyposażone są w klimatyzację dla pasażerów. A gdyby klimatyzacja zaszwankowała - mają otwierane okna. Mercedesy posiadają też instalację nagłośnieniową, umożliwiającą nadawanie komunikatów o najbliższym przystanku, na którym zatrzyma się autobus.

- Nowe autobusy włączymy do eksploatacji około 15 stycznia - zapowiada Rydecki. - Najpierw musimy uzbroić je w wyświetlacze i kasowniki - dodaje. Najnowsze nabytki MPK nie będą jednak miały fabrycznie zamontowanych kamer. Przewoźnik będzie musiał sam zatroszczyć się o instalację monitoringu.

Mercedesy będą pomalowane na biało, pod szybą znajdzie się czerwony pas, a pod nim żółty. Z przodu będą dwa skośne pasy oraz herb Lublina. Właśnie w takich barwach mają do nas przyjeżdżać kolejne autobusy, które zamierza zakupić MPK.

A przetarg na zakup następnych wozów spółka ma ogłosić tuż po świętach. Miejski przewoźnik chce zamówić dwadzieścia autobusów 12-metrowych oraz dziesięć 18-metrowych przegubowców. Teraz zdecydowaną większość lubelskich przegubowców stanowią wysłużone ikarusy.

Nowe autobusy mają być całkowicie niskopodłogowe i wyposażone w kamery. Ale nie będą miały klimatyzacji. - Bo wozy z klimatyzacją są o ok. 40 tys. złotych droższe, a efekty nie są warte tej ceny - twierdzi prezes MPK. - Poza tym, autobus z włączoną klimatyzacją zużywa w trakcie jazdy o ok. 10 proc. więcej paliwa - podkreśla Rydecki.
Spółka chce, by 30 nowych autobusów dostarczył ten sam producent. Ma to ułatwić ich późniejsze serwisowanie. Przewoźnik oczekuje, że sprzedawca rozłoży mu płatność na 6 lub 7 lat. Wszystkie wozy mają spełniać wyśrubowaną normę emisji spalin Euro-5.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pasażer / 6 stycznia 2009 o 11:59
0
To prawda że siatki na autobusach są koszmarne i zasłaniają pasażerom widoczność.Ludzie jak mają możliwość,to zawsze siadają po stronie nieoklejonej.Siatki estetyki na pewno nie dodają,a wręcz przeciwnie-brudne i zachlapane sprawiają że pojazdy są bardzo niechlujne.
Avatar
alfa / 6 stycznia 2009 o 11:51
0
Oby tylko nie oklejono całych pojazdów,a w szczególności szyb koszmarnymi siatkami reklamowymi,przez które nic nie widać,a reklamy są najczęściej durne,które tylko irytują.
Avatar
Kuba z Lublina / 24 grudnia 2008 o 10:40
0
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszkańców) te zakupy, jak i pensja Prezesa..

Czy wiecie, że np. strona internetowa robiona przez firmę Safe-Net kosztowała ponad 60tys? Do tego kolejne kilkadziesiąt za grę we flashu.
Na stronę i multimedia pieniądze były, a na porządny autobus już nie??? Coś chyba nie jest w porządku...
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszka... rozwiń
Avatar
Michhh / 23 grudnia 2008 o 14:58
0
160 km. do Warszawy, a komunikacja 16 lat za Warszawą.
Avatar
SPOCONY SŁOWAMI PREZESA / 23 grudnia 2008 o 14:34
0
Od samych słów prezesa człowiek się poci a co dopiero a w autobusie gdy na zewnątrz jest 40 stopni w słońcu! Panie prezesie-pan to jest super gość;zapewne oxfordczyk jak pewien znany Nikodem ! Pozdrawiam i zapraszam latem do nowego autobusu od pana Łukaszenki!
Avatar
oburzony / 23 grudnia 2008 o 12:30
0
Jak można kupować autobusy bez klimatyzacji??? To już niech lepiej kupią jeden mniej, ale niech będą z klimą. Jak Pan prezes lubi jeździć spocony to niech sobie kupi samochód bez klimy. Pewnie dla oszczędności w nowych Mercedesach też będą wyłączać klimatyzacje i otwierać okna :[ Ja mam już dość śmierdzących autobusów, ale widzę że władze MPK wolą brać przykład z Białorusi...
Avatar
Gość / 23 grudnia 2008 o 10:58
0
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!!! Każde miasto wymyśla swoje, mając nadzieję, że stanie się rozpoznawaln a przynajmniej w kraju - ba na świecie to tylko potentaci są rozpoznawalni, jak Londyn. I przy wszystkich głupich pomysłach prezesa Miłosza, uważam, że żywe, czerwone barwy, nawiązujące do Londynu - a ten poniekąd ma najlepszą komunikację miejską na świecie - były świetnym pomysłem. Dlatego też, że żadne miasto w polsce nie ma całych czerwonych autobusów. Są zielone - w Poznaniu, czerwono-żółte w Warszawie, Granatowe w Krakowie, kremowo-czerwone w Gdańsku, ale czerwonych nie ma. Był to świetny zabieg pod kątem promocji miasta i tak powinno zostać. Strasznie mnie zdenerwowało, jak nowe solarisy przyjechały z żółtym dachem!!! No bezsens kompletny. A teraz mają być białe z pasami żółtym i cZerwonym??? Trochę poczytajcie Panowei z MPK i miasta. A swoją drogą to już dawno rada miasta powinna narzucić z góry obowiązkową kolorystykę wszystkich przewoźników miejskich, i MPK i prywatnych, tak się robi promocję miasta, a nie jak ktoś wspomniał poprzez kolory teczy, tylko nie na jednym autobusie, a na parkingu MPK widzianym z lotu ptaka. Powtarzam, bezsens.
A teraz o Mercedesach - za taką kwotę to naprawdę świetna okazja, oby więcej takich. Poza tym Mercedy w komunikacji miejskiej dają ogromny prestiż!!! Tylko żeby k... były czerwone.
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!... rozwiń
Avatar
mario / 23 grudnia 2008 o 10:41
0
Co za bzdury opowiada pan Prezes ? A w Warszawie autobusy z klimatyzacją spełniają swoją rolę ?
Avatar
polo / 23 grudnia 2008 o 10:06
0
Wreszcie będzie zmieniony tabor. Myślę że dla naszego miasta nastały lepsze czasy - wreszcie prezes z głową
Avatar
Skalpel / 23 grudnia 2008 o 10:01
0
...ee tam z kolorami ważne że nowe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Pasażer / 6 stycznia 2009 o 11:59
0
To prawda że siatki na autobusach są koszmarne i zasłaniają pasażerom widoczność.Ludzie jak mają możliwość,to zawsze siadają po stronie nieoklejonej.Siatki estetyki na pewno nie dodają,a wręcz przeciwnie-brudne i zachlapane sprawiają że pojazdy są bardzo niechlujne.
Avatar
alfa / 6 stycznia 2009 o 11:51
0
Oby tylko nie oklejono całych pojazdów,a w szczególności szyb koszmarnymi siatkami reklamowymi,przez które nic nie widać,a reklamy są najczęściej durne,które tylko irytują.
Avatar
Kuba z Lublina / 24 grudnia 2008 o 10:40
0
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszkańców) te zakupy, jak i pensja Prezesa..

Czy wiecie, że np. strona internetowa robiona przez firmę Safe-Net kosztowała ponad 60tys? Do tego kolejne kilkadziesiąt za grę we flashu.
Na stronę i multimedia pieniądze były, a na porządny autobus już nie??? Coś chyba nie jest w porządku...
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszka... rozwiń
Avatar
Michhh / 23 grudnia 2008 o 14:58
0
160 km. do Warszawy, a komunikacja 16 lat za Warszawą.
Avatar
SPOCONY SŁOWAMI PREZESA / 23 grudnia 2008 o 14:34
0
Od samych słów prezesa człowiek się poci a co dopiero a w autobusie gdy na zewnątrz jest 40 stopni w słońcu! Panie prezesie-pan to jest super gość;zapewne oxfordczyk jak pewien znany Nikodem ! Pozdrawiam i zapraszam latem do nowego autobusu od pana Łukaszenki!
Avatar
oburzony / 23 grudnia 2008 o 12:30
0
Jak można kupować autobusy bez klimatyzacji??? To już niech lepiej kupią jeden mniej, ale niech będą z klimą. Jak Pan prezes lubi jeździć spocony to niech sobie kupi samochód bez klimy. Pewnie dla oszczędności w nowych Mercedesach też będą wyłączać klimatyzacje i otwierać okna :[ Ja mam już dość śmierdzących autobusów, ale widzę że władze MPK wolą brać przykład z Białorusi...
Avatar
Gość / 23 grudnia 2008 o 10:58
0
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!!! Każde miasto wymyśla swoje, mając nadzieję, że stanie się rozpoznawaln a przynajmniej w kraju - ba na świecie to tylko potentaci są rozpoznawalni, jak Londyn. I przy wszystkich głupich pomysłach prezesa Miłosza, uważam, że żywe, czerwone barwy, nawiązujące do Londynu - a ten poniekąd ma najlepszą komunikację miejską na świecie - były świetnym pomysłem. Dlatego też, że żadne miasto w polsce nie ma całych czerwonych autobusów. Są zielone - w Poznaniu, czerwono-żółte w Warszawie, Granatowe w Krakowie, kremowo-czerwone w Gdańsku, ale czerwonych nie ma. Był to świetny zabieg pod kątem promocji miasta i tak powinno zostać. Strasznie mnie zdenerwowało, jak nowe solarisy przyjechały z żółtym dachem!!! No bezsens kompletny. A teraz mają być białe z pasami żółtym i cZerwonym??? Trochę poczytajcie Panowei z MPK i miasta. A swoją drogą to już dawno rada miasta powinna narzucić z góry obowiązkową kolorystykę wszystkich przewoźników miejskich, i MPK i prywatnych, tak się robi promocję miasta, a nie jak ktoś wspomniał poprzez kolory teczy, tylko nie na jednym autobusie, a na parkingu MPK widzianym z lotu ptaka. Powtarzam, bezsens.
A teraz o Mercedesach - za taką kwotę to naprawdę świetna okazja, oby więcej takich. Poza tym Mercedy w komunikacji miejskiej dają ogromny prestiż!!! Tylko żeby k... były czerwone.
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!... rozwiń
Avatar
mario / 23 grudnia 2008 o 10:41
0
Co za bzdury opowiada pan Prezes ? A w Warszawie autobusy z klimatyzacją spełniają swoją rolę ?
Avatar
polo / 23 grudnia 2008 o 10:06
0
Wreszcie będzie zmieniony tabor. Myślę że dla naszego miasta nastały lepsze czasy - wreszcie prezes z głową
Avatar
Skalpel / 23 grudnia 2008 o 10:01
0
...ee tam z kolorami ważne że nowe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: NFZ dorzucił szpitalom 70 mln zł

Lubelskie: NFZ dorzucił szpitalom 70 mln zł 0 0

292 mln zł – tyle wynosi pula z funduszu zapasowego NFZ. Województwo lubelskie dostanie z tego 24 proc.

Michalinka na okładkę. "Sesja jest przepiękna"

Michalinka na okładkę. "Sesja jest przepiękna" 0

Niespełna trzyletnia Michalina Węgrzyn wygrała nasz tegoroczny konkurs „Maluch na okładkę”. Swoją fotogeniczność zaprezentowała podczas sesji z profesjonalną fotografką. Wystarczyło tylko przełamać początkową nieśmiałość.

"Anioły Karoli". Uczniowie SP nr 16 w Lublinie po raz kolejny zorganizowali akcję charytatywną

"Anioły Karoli". Uczniowie SP nr 16 w Lublinie po raz kolejny zorganizowali akcję charytatywną 0 0

Były bombki, świeczki, stroiki a także inne świąteczne ozdoby. Oczywiście nie mogło zabraknąć aniołów. Nauczyciele i uczniowie lubelskiej Szkoły Podstawowej nr 16 po raz kolejny zorganizowali kiermasz pod hasłem "Anioły Karoli", włączając się tym samym w charytatywne działania.

Piekarnia w Rossoszu szuka pracownika do pieczenia chleba

Piekarnia w Rossoszu szuka pracownika do pieczenia chleba 0 5

Piekarnia w Rossoszu w powiecie bialskim uratowana, ale nowy właściciel poszukuje piekarza.

Zamość: Powstają pierwsze mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus

Zamość: Powstają pierwsze mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus 0 6

Zainteresowanie? 6 chętnych na 1 mieszkanie. W Zamościu zaczęła się budowa sześciu bloków. Będzie w nich 96 mieszkań, które powstaną w ramach programu Mieszkanie Plus. Lokatorzy mają się wprowadzić pod koniec 2021 roku

Rywalki MKS Perły Lublin blisko wykluczenia z Pucharu EHF

Rywalki MKS Perły Lublin blisko wykluczenia z Pucharu EHF 0 0

Skandal dopingowy w Rumunii. Jego bohaterem jest zespół CSM Corona Brasov, przeciwnika Perły Lublin w rozgrywkach Pucharu EHF

Pacjenci po operacji zaćmy w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie z gronkowcem

Pacjenci po operacji zaćmy w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie z gronkowcem 15 5

Pięciu pacjentów, którzy pod koniec listopada przeszli operację zaćmy w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie trafiło z poważnymi powikłaniami do kliniki okulistycznej przy Chmielnej. Chodzi o zakażenie gronkowcem. – Wstrzymujemy się z wykonywaniem operacji zaćmy do końca roku – zapowiada rzecznik szpitala.

Konflikt w ZDZ: Rodzice poskarżyli się do prokuratury

Konflikt w ZDZ: Rodzice poskarżyli się do prokuratury 1 4

Zajęcia w bialskim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego zawieszone. A rodzice skarżą na panią prezes do prokuratury.

W Granicy Dorohusk zimą chcą popracować nad poprawą skuteczności

W Granicy Dorohusk zimą chcą popracować nad poprawą skuteczności 0 0

Zimowy okres przygotowawczy ma być dla Granicy testowaniem ofensywnego ustawienia

Lublin: Miał marihuanę i haszysz w mieszkaniu. Grozi mu kilkuletnia odsiadka

Lublin: Miał marihuanę i haszysz w mieszkaniu. Grozi mu kilkuletnia odsiadka 0 1

19-latek miał w swoim mieszkaniu w Lublinie ponad 120 g narkotyków - marihuany i haszyszu. Usłyszał zarzut posiada znacznej ilości substancji odurzających, za co grozi mu nawet do 10 lat więzienia

Budżet Lublina 2020. Już wiadomo, ile mogłyby kosztować miasto prośby miejskich radnych

Budżet Lublina 2020. Już wiadomo, ile mogłyby kosztować miasto prośby miejskich radnych 0 5

Ponad 319 mln zł kosztowałoby miejską kasę spełnienie wszystkich wniosków zgłoszonych przez radnych do przyszłorocznego budżetu Lublina

Dwaj Ukraińcy zadźgani nożem. Wieś wstrząśnięta morderstwem. "To byli spokojni ludzie" [zdjęcia]
galeria

Dwaj Ukraińcy zadźgani nożem. Wieś wstrząśnięta morderstwem. "To byli spokojni ludzie" [zdjęcia] 21 11

Pracowali w gospodarstwie szkółkarskim położonym pomiędzy Pachnowolą, a Dobrosławowem. Ciała dwóch mężczyzn znaleziono w niedzielę po południu. W związku ze sprawą policja tego samego dnia zatrzymała 36-latka, rodaka ofiar.

Rosjanie zostali wykluczeni z igrzysk olimpijskich w Tokio i w Pekinie
film

Rosjanie zostali wykluczeni z igrzysk olimpijskich w Tokio i w Pekinie 0 0

Rosyjscy sportowcy wykluczeni z wielkich imprez na najbliższe cztery lata. Taką decyzję podjęła Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) podczas posiedzenia Komitetu Wykonawczego w Lozannie.

Spektakl "Pikantni" w Centrum Spotkania Kultur
12 grudnia 2019, 17:30

Spektakl "Pikantni" w Centrum Spotkania Kultur 0 0

W czwartek, 12 grudnia o godz. 17.30 i 20.15, będzie można zobaczyć spektakl "Pikantni" w gwiazdorskiej obsadzie.

Smak Włodawy. Hołubici z sumem albo pirohy z duszoj
Magazyn

Smak Włodawy. Hołubici z sumem albo pirohy z duszoj 1 1

Lublin ma nadbużańską, tęskną, włodawską duszę. Tam, nad Bugiem, jeszcze można spotkać bursztynowy świerzop i grykę jak śnieg białą. Tam, we Włodawie, można zejść nad Bug, przysiąść na ławce i oddychać pełną piersią

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!