Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2008 r.
20:30
Edytuj ten wpis

MPK: Po Lublinie będą jeździć mercedesy z klimą

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A

Dwa fabrycznie nowe mercedesy conecto kupiło lubelskie MPK. Mają 12 metrów długości, niską podłogę i... klimatyzację. - Trafiła nam się okazja. Nie mogliśmy z niej nie skorzystać - mówi prezes MPK. Zapowiada kolejne zakupy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Za dwa autobusy MPK zapłaci 1,3 miliona złotych. - Pod koniec roku sprzedawcy wyprzedają zapasy - wyjaśnia Czesław Rydecki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Płatność została rozłożona na raty.

Nowe wozy wyposażone są w klimatyzację dla pasażerów. A gdyby klimatyzacja zaszwankowała - mają otwierane okna. Mercedesy posiadają też instalację nagłośnieniową, umożliwiającą nadawanie komunikatów o najbliższym przystanku, na którym zatrzyma się autobus.

- Nowe autobusy włączymy do eksploatacji około 15 stycznia - zapowiada Rydecki. - Najpierw musimy uzbroić je w wyświetlacze i kasowniki - dodaje. Najnowsze nabytki MPK nie będą jednak miały fabrycznie zamontowanych kamer. Przewoźnik będzie musiał sam zatroszczyć się o instalację monitoringu.

Mercedesy będą pomalowane na biało, pod szybą znajdzie się czerwony pas, a pod nim żółty. Z przodu będą dwa skośne pasy oraz herb Lublina. Właśnie w takich barwach mają do nas przyjeżdżać kolejne autobusy, które zamierza zakupić MPK.

A przetarg na zakup następnych wozów spółka ma ogłosić tuż po świętach. Miejski przewoźnik chce zamówić dwadzieścia autobusów 12-metrowych oraz dziesięć 18-metrowych przegubowców. Teraz zdecydowaną większość lubelskich przegubowców stanowią wysłużone ikarusy.

Nowe autobusy mają być całkowicie niskopodłogowe i wyposażone w kamery. Ale nie będą miały klimatyzacji. - Bo wozy z klimatyzacją są o ok. 40 tys. złotych droższe, a efekty nie są warte tej ceny - twierdzi prezes MPK. - Poza tym, autobus z włączoną klimatyzacją zużywa w trakcie jazdy o ok. 10 proc. więcej paliwa - podkreśla Rydecki.
Spółka chce, by 30 nowych autobusów dostarczył ten sam producent. Ma to ułatwić ich późniejsze serwisowanie. Przewoźnik oczekuje, że sprzedawca rozłoży mu płatność na 6 lub 7 lat. Wszystkie wozy mają spełniać wyśrubowaną normę emisji spalin Euro-5.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pasażer / 6 stycznia 2009 r. o 11:59
0
To prawda że siatki na autobusach są koszmarne i zasłaniają pasażerom widoczność.Ludzie jak mają możliwość,to zawsze siadają po stronie nieoklejonej.Siatki estetyki na pewno nie dodają,a wręcz przeciwnie-brudne i zachlapane sprawiają że pojazdy są bardzo niechlujne.
Avatar
alfa / 6 stycznia 2009 r. o 11:51
0
Oby tylko nie oklejono całych pojazdów,a w szczególności szyb koszmarnymi siatkami reklamowymi,przez które nic nie widać,a reklamy są najczęściej durne,które tylko irytują.
Avatar
Kuba z Lublina / 24 grudnia 2008 r. o 10:40
0
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszkańców) te zakupy, jak i pensja Prezesa..

Czy wiecie, że np. strona internetowa robiona przez firmę Safe-Net kosztowała ponad 60tys? Do tego kolejne kilkadziesiąt za grę we flashu.
Na stronę i multimedia pieniądze były, a na porządny autobus już nie??? Coś chyba nie jest w porządku...
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszka... rozwiń
Avatar
Michhh / 23 grudnia 2008 r. o 14:58
0
160 km. do Warszawy, a komunikacja 16 lat za Warszawą.
Avatar
SPOCONY SŁOWAMI PREZESA / 23 grudnia 2008 r. o 14:34
0
Od samych słów prezesa człowiek się poci a co dopiero a w autobusie gdy na zewnątrz jest 40 stopni w słońcu! Panie prezesie-pan to jest super gość;zapewne oxfordczyk jak pewien znany Nikodem ! Pozdrawiam i zapraszam latem do nowego autobusu od pana Łukaszenki!
Avatar
oburzony / 23 grudnia 2008 r. o 12:30
0
Jak można kupować autobusy bez klimatyzacji??? To już niech lepiej kupią jeden mniej, ale niech będą z klimą. Jak Pan prezes lubi jeździć spocony to niech sobie kupi samochód bez klimy. Pewnie dla oszczędności w nowych Mercedesach też będą wyłączać klimatyzacje i otwierać okna :[ Ja mam już dość śmierdzących autobusów, ale widzę że władze MPK wolą brać przykład z Białorusi...
Avatar
Gość / 23 grudnia 2008 r. o 10:58
0
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!!! Każde miasto wymyśla swoje, mając nadzieję, że stanie się rozpoznawaln a przynajmniej w kraju - ba na świecie to tylko potentaci są rozpoznawalni, jak Londyn. I przy wszystkich głupich pomysłach prezesa Miłosza, uważam, że żywe, czerwone barwy, nawiązujące do Londynu - a ten poniekąd ma najlepszą komunikację miejską na świecie - były świetnym pomysłem. Dlatego też, że żadne miasto w polsce nie ma całych czerwonych autobusów. Są zielone - w Poznaniu, czerwono-żółte w Warszawie, Granatowe w Krakowie, kremowo-czerwone w Gdańsku, ale czerwonych nie ma. Był to świetny zabieg pod kątem promocji miasta i tak powinno zostać. Strasznie mnie zdenerwowało, jak nowe solarisy przyjechały z żółtym dachem!!! No bezsens kompletny. A teraz mają być białe z pasami żółtym i cZerwonym??? Trochę poczytajcie Panowei z MPK i miasta. A swoją drogą to już dawno rada miasta powinna narzucić z góry obowiązkową kolorystykę wszystkich przewoźników miejskich, i MPK i prywatnych, tak się robi promocję miasta, a nie jak ktoś wspomniał poprzez kolory teczy, tylko nie na jednym autobusie, a na parkingu MPK widzianym z lotu ptaka. Powtarzam, bezsens.
A teraz o Mercedesach - za taką kwotę to naprawdę świetna okazja, oby więcej takich. Poza tym Mercedy w komunikacji miejskiej dają ogromny prestiż!!! Tylko żeby k... były czerwone.
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!... rozwiń
Avatar
mario / 23 grudnia 2008 r. o 10:41
0
Co za bzdury opowiada pan Prezes ? A w Warszawie autobusy z klimatyzacją spełniają swoją rolę ?
Avatar
polo / 23 grudnia 2008 r. o 10:06
0
Wreszcie będzie zmieniony tabor. Myślę że dla naszego miasta nastały lepsze czasy - wreszcie prezes z głową
Avatar
Skalpel / 23 grudnia 2008 r. o 10:01
0
...ee tam z kolorami ważne że nowe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Pasażer / 6 stycznia 2009 r. o 11:59
0
To prawda że siatki na autobusach są koszmarne i zasłaniają pasażerom widoczność.Ludzie jak mają możliwość,to zawsze siadają po stronie nieoklejonej.Siatki estetyki na pewno nie dodają,a wręcz przeciwnie-brudne i zachlapane sprawiają że pojazdy są bardzo niechlujne.
Avatar
alfa / 6 stycznia 2009 r. o 11:51
0
Oby tylko nie oklejono całych pojazdów,a w szczególności szyb koszmarnymi siatkami reklamowymi,przez które nic nie widać,a reklamy są najczęściej durne,które tylko irytują.
Avatar
Kuba z Lublina / 24 grudnia 2008 r. o 10:40
0
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszkańców) te zakupy, jak i pensja Prezesa..

Czy wiecie, że np. strona internetowa robiona przez firmę Safe-Net kosztowała ponad 60tys? Do tego kolejne kilkadziesiąt za grę we flashu.
Na stronę i multimedia pieniądze były, a na porządny autobus już nie??? Coś chyba nie jest w porządku...
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszka... rozwiń
Avatar
Michhh / 23 grudnia 2008 r. o 14:58
0
160 km. do Warszawy, a komunikacja 16 lat za Warszawą.
Avatar
SPOCONY SŁOWAMI PREZESA / 23 grudnia 2008 r. o 14:34
0
Od samych słów prezesa człowiek się poci a co dopiero a w autobusie gdy na zewnątrz jest 40 stopni w słońcu! Panie prezesie-pan to jest super gość;zapewne oxfordczyk jak pewien znany Nikodem ! Pozdrawiam i zapraszam latem do nowego autobusu od pana Łukaszenki!
Avatar
oburzony / 23 grudnia 2008 r. o 12:30
0
Jak można kupować autobusy bez klimatyzacji??? To już niech lepiej kupią jeden mniej, ale niech będą z klimą. Jak Pan prezes lubi jeździć spocony to niech sobie kupi samochód bez klimy. Pewnie dla oszczędności w nowych Mercedesach też będą wyłączać klimatyzacje i otwierać okna :[ Ja mam już dość śmierdzących autobusów, ale widzę że władze MPK wolą brać przykład z Białorusi...
Avatar
Gość / 23 grudnia 2008 r. o 10:58
0
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!!! Każde miasto wymyśla swoje, mając nadzieję, że stanie się rozpoznawaln a przynajmniej w kraju - ba na świecie to tylko potentaci są rozpoznawalni, jak Londyn. I przy wszystkich głupich pomysłach prezesa Miłosza, uważam, że żywe, czerwone barwy, nawiązujące do Londynu - a ten poniekąd ma najlepszą komunikację miejską na świecie - były świetnym pomysłem. Dlatego też, że żadne miasto w polsce nie ma całych czerwonych autobusów. Są zielone - w Poznaniu, czerwono-żółte w Warszawie, Granatowe w Krakowie, kremowo-czerwone w Gdańsku, ale czerwonych nie ma. Był to świetny zabieg pod kątem promocji miasta i tak powinno zostać. Strasznie mnie zdenerwowało, jak nowe solarisy przyjechały z żółtym dachem!!! No bezsens kompletny. A teraz mają być białe z pasami żółtym i cZerwonym??? Trochę poczytajcie Panowei z MPK i miasta. A swoją drogą to już dawno rada miasta powinna narzucić z góry obowiązkową kolorystykę wszystkich przewoźników miejskich, i MPK i prywatnych, tak się robi promocję miasta, a nie jak ktoś wspomniał poprzez kolory teczy, tylko nie na jednym autobusie, a na parkingu MPK widzianym z lotu ptaka. Powtarzam, bezsens.
A teraz o Mercedesach - za taką kwotę to naprawdę świetna okazja, oby więcej takich. Poza tym Mercedy w komunikacji miejskiej dają ogromny prestiż!!! Tylko żeby k... były czerwone.
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!... rozwiń
Avatar
mario / 23 grudnia 2008 r. o 10:41
0
Co za bzdury opowiada pan Prezes ? A w Warszawie autobusy z klimatyzacją spełniają swoją rolę ?
Avatar
polo / 23 grudnia 2008 r. o 10:06
0
Wreszcie będzie zmieniony tabor. Myślę że dla naszego miasta nastały lepsze czasy - wreszcie prezes z głową
Avatar
Skalpel / 23 grudnia 2008 r. o 10:01
0
...ee tam z kolorami ważne że nowe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!