Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2008 r.
20:30
Edytuj ten wpis

MPK: Po Lublinie będą jeździć mercedesy z klimą

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A

Dwa fabrycznie nowe mercedesy conecto kupiło lubelskie MPK. Mają 12 metrów długości, niską podłogę i... klimatyzację. - Trafiła nam się okazja. Nie mogliśmy z niej nie skorzystać - mówi prezes MPK. Zapowiada kolejne zakupy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Za dwa autobusy MPK zapłaci 1,3 miliona złotych. - Pod koniec roku sprzedawcy wyprzedają zapasy - wyjaśnia Czesław Rydecki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Płatność została rozłożona na raty.

Nowe wozy wyposażone są w klimatyzację dla pasażerów. A gdyby klimatyzacja zaszwankowała - mają otwierane okna. Mercedesy posiadają też instalację nagłośnieniową, umożliwiającą nadawanie komunikatów o najbliższym przystanku, na którym zatrzyma się autobus.

- Nowe autobusy włączymy do eksploatacji około 15 stycznia - zapowiada Rydecki. - Najpierw musimy uzbroić je w wyświetlacze i kasowniki - dodaje. Najnowsze nabytki MPK nie będą jednak miały fabrycznie zamontowanych kamer. Przewoźnik będzie musiał sam zatroszczyć się o instalację monitoringu.

Mercedesy będą pomalowane na biało, pod szybą znajdzie się czerwony pas, a pod nim żółty. Z przodu będą dwa skośne pasy oraz herb Lublina. Właśnie w takich barwach mają do nas przyjeżdżać kolejne autobusy, które zamierza zakupić MPK.

A przetarg na zakup następnych wozów spółka ma ogłosić tuż po świętach. Miejski przewoźnik chce zamówić dwadzieścia autobusów 12-metrowych oraz dziesięć 18-metrowych przegubowców. Teraz zdecydowaną większość lubelskich przegubowców stanowią wysłużone ikarusy.

Nowe autobusy mają być całkowicie niskopodłogowe i wyposażone w kamery. Ale nie będą miały klimatyzacji. - Bo wozy z klimatyzacją są o ok. 40 tys. złotych droższe, a efekty nie są warte tej ceny - twierdzi prezes MPK. - Poza tym, autobus z włączoną klimatyzacją zużywa w trakcie jazdy o ok. 10 proc. więcej paliwa - podkreśla Rydecki.
Spółka chce, by 30 nowych autobusów dostarczył ten sam producent. Ma to ułatwić ich późniejsze serwisowanie. Przewoźnik oczekuje, że sprzedawca rozłoży mu płatność na 6 lub 7 lat. Wszystkie wozy mają spełniać wyśrubowaną normę emisji spalin Euro-5.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pasażer / 6 stycznia 2009 o 11:59
0
To prawda że siatki na autobusach są koszmarne i zasłaniają pasażerom widoczność.Ludzie jak mają możliwość,to zawsze siadają po stronie nieoklejonej.Siatki estetyki na pewno nie dodają,a wręcz przeciwnie-brudne i zachlapane sprawiają że pojazdy są bardzo niechlujne.
Avatar
alfa / 6 stycznia 2009 o 11:51
0
Oby tylko nie oklejono całych pojazdów,a w szczególności szyb koszmarnymi siatkami reklamowymi,przez które nic nie widać,a reklamy są najczęściej durne,które tylko irytują.
Avatar
Kuba z Lublina / 24 grudnia 2008 o 10:40
0
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszkańców) te zakupy, jak i pensja Prezesa..

Czy wiecie, że np. strona internetowa robiona przez firmę Safe-Net kosztowała ponad 60tys? Do tego kolejne kilkadziesiąt za grę we flashu.
Na stronę i multimedia pieniądze były, a na porządny autobus już nie??? Coś chyba nie jest w porządku...
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszka... rozwiń
Avatar
Michhh / 23 grudnia 2008 o 14:58
0
160 km. do Warszawy, a komunikacja 16 lat za Warszawą.
Avatar
SPOCONY SŁOWAMI PREZESA / 23 grudnia 2008 o 14:34
0
Od samych słów prezesa człowiek się poci a co dopiero a w autobusie gdy na zewnątrz jest 40 stopni w słońcu! Panie prezesie-pan to jest super gość;zapewne oxfordczyk jak pewien znany Nikodem ! Pozdrawiam i zapraszam latem do nowego autobusu od pana Łukaszenki!
Avatar
oburzony / 23 grudnia 2008 o 12:30
0
Jak można kupować autobusy bez klimatyzacji??? To już niech lepiej kupią jeden mniej, ale niech będą z klimą. Jak Pan prezes lubi jeździć spocony to niech sobie kupi samochód bez klimy. Pewnie dla oszczędności w nowych Mercedesach też będą wyłączać klimatyzacje i otwierać okna :[ Ja mam już dość śmierdzących autobusów, ale widzę że władze MPK wolą brać przykład z Białorusi...
Avatar
Gość / 23 grudnia 2008 o 10:58
0
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!!! Każde miasto wymyśla swoje, mając nadzieję, że stanie się rozpoznawaln a przynajmniej w kraju - ba na świecie to tylko potentaci są rozpoznawalni, jak Londyn. I przy wszystkich głupich pomysłach prezesa Miłosza, uważam, że żywe, czerwone barwy, nawiązujące do Londynu - a ten poniekąd ma najlepszą komunikację miejską na świecie - były świetnym pomysłem. Dlatego też, że żadne miasto w polsce nie ma całych czerwonych autobusów. Są zielone - w Poznaniu, czerwono-żółte w Warszawie, Granatowe w Krakowie, kremowo-czerwone w Gdańsku, ale czerwonych nie ma. Był to świetny zabieg pod kątem promocji miasta i tak powinno zostać. Strasznie mnie zdenerwowało, jak nowe solarisy przyjechały z żółtym dachem!!! No bezsens kompletny. A teraz mają być białe z pasami żółtym i cZerwonym??? Trochę poczytajcie Panowei z MPK i miasta. A swoją drogą to już dawno rada miasta powinna narzucić z góry obowiązkową kolorystykę wszystkich przewoźników miejskich, i MPK i prywatnych, tak się robi promocję miasta, a nie jak ktoś wspomniał poprzez kolory teczy, tylko nie na jednym autobusie, a na parkingu MPK widzianym z lotu ptaka. Powtarzam, bezsens.
A teraz o Mercedesach - za taką kwotę to naprawdę świetna okazja, oby więcej takich. Poza tym Mercedy w komunikacji miejskiej dają ogromny prestiż!!! Tylko żeby k... były czerwone.
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!... rozwiń
Avatar
mario / 23 grudnia 2008 o 10:41
0
Co za bzdury opowiada pan Prezes ? A w Warszawie autobusy z klimatyzacją spełniają swoją rolę ?
Avatar
polo / 23 grudnia 2008 o 10:06
0
Wreszcie będzie zmieniony tabor. Myślę że dla naszego miasta nastały lepsze czasy - wreszcie prezes z głową
Avatar
Skalpel / 23 grudnia 2008 o 10:01
0
...ee tam z kolorami ważne że nowe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Pasażer / 6 stycznia 2009 o 11:59
0
To prawda że siatki na autobusach są koszmarne i zasłaniają pasażerom widoczność.Ludzie jak mają możliwość,to zawsze siadają po stronie nieoklejonej.Siatki estetyki na pewno nie dodają,a wręcz przeciwnie-brudne i zachlapane sprawiają że pojazdy są bardzo niechlujne.
Avatar
alfa / 6 stycznia 2009 o 11:51
0
Oby tylko nie oklejono całych pojazdów,a w szczególności szyb koszmarnymi siatkami reklamowymi,przez które nic nie widać,a reklamy są najczęściej durne,które tylko irytują.
Avatar
Kuba z Lublina / 24 grudnia 2008 o 10:40
0
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszkańców) te zakupy, jak i pensja Prezesa..

Czy wiecie, że np. strona internetowa robiona przez firmę Safe-Net kosztowała ponad 60tys? Do tego kolejne kilkadziesiąt za grę we flashu.
Na stronę i multimedia pieniądze były, a na porządny autobus już nie??? Coś chyba nie jest w porządku...
40tys za klimatyzację to dużo? Przecież taki autobus kosztuje prawie MILION. Spłacany jest na raty. To komplet kół tyle kosztuje do samochodu ciężarowego/autobusu. Jak się jeździ po mieście samochodem, to rzeczywiście - klimatyzacja w autobusach nie potrzebna.
Ja nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy kupują nowe pojazdy w wersji "golas". Przecież to nie ma sensu. Jak kupować, to raz a dobrze, a nie robić z siebie pośmiewisko. Co to za korzyść dla klientów MPK? Przecież to z ich pieniędzy (biletów, oraz podatków wszystkich mieszka... rozwiń
Avatar
Michhh / 23 grudnia 2008 o 14:58
0
160 km. do Warszawy, a komunikacja 16 lat za Warszawą.
Avatar
SPOCONY SŁOWAMI PREZESA / 23 grudnia 2008 o 14:34
0
Od samych słów prezesa człowiek się poci a co dopiero a w autobusie gdy na zewnątrz jest 40 stopni w słońcu! Panie prezesie-pan to jest super gość;zapewne oxfordczyk jak pewien znany Nikodem ! Pozdrawiam i zapraszam latem do nowego autobusu od pana Łukaszenki!
Avatar
oburzony / 23 grudnia 2008 o 12:30
0
Jak można kupować autobusy bez klimatyzacji??? To już niech lepiej kupią jeden mniej, ale niech będą z klimą. Jak Pan prezes lubi jeździć spocony to niech sobie kupi samochód bez klimy. Pewnie dla oszczędności w nowych Mercedesach też będą wyłączać klimatyzacje i otwierać okna :[ Ja mam już dość śmierdzących autobusów, ale widzę że władze MPK wolą brać przykład z Białorusi...
Avatar
Gość / 23 grudnia 2008 o 10:58
0
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!!! Każde miasto wymyśla swoje, mając nadzieję, że stanie się rozpoznawaln a przynajmniej w kraju - ba na świecie to tylko potentaci są rozpoznawalni, jak Londyn. I przy wszystkich głupich pomysłach prezesa Miłosza, uważam, że żywe, czerwone barwy, nawiązujące do Londynu - a ten poniekąd ma najlepszą komunikację miejską na świecie - były świetnym pomysłem. Dlatego też, że żadne miasto w polsce nie ma całych czerwonych autobusów. Są zielone - w Poznaniu, czerwono-żółte w Warszawie, Granatowe w Krakowie, kremowo-czerwone w Gdańsku, ale czerwonych nie ma. Był to świetny zabieg pod kątem promocji miasta i tak powinno zostać. Strasznie mnie zdenerwowało, jak nowe solarisy przyjechały z żółtym dachem!!! No bezsens kompletny. A teraz mają być białe z pasami żółtym i cZerwonym??? Trochę poczytajcie Panowei z MPK i miasta. A swoją drogą to już dawno rada miasta powinna narzucić z góry obowiązkową kolorystykę wszystkich przewoźników miejskich, i MPK i prywatnych, tak się robi promocję miasta, a nie jak ktoś wspomniał poprzez kolory teczy, tylko nie na jednym autobusie, a na parkingu MPK widzianym z lotu ptaka. Powtarzam, bezsens.
A teraz o Mercedesach - za taką kwotę to naprawdę świetna okazja, oby więcej takich. Poza tym Mercedy w komunikacji miejskiej dają ogromny prestiż!!! Tylko żeby k... były czerwone.
To nie są bzdury, tylko celowe mydlenie oczu mieszkańcom Lublina.
Po piersze - klimatyzacja to pewien standard, który pozwala na korzystanie z klimatyzacji w sposób nieuwłaczający człowiekowi, bez spoconej pachy itd. Sprawdza się we wszystkich dobrze "myślących" miastach - bo dobra komunikacja to mniejszy ruch samochodów w centrum, mniejsze zasmrodzenie etc.
Po drugie barwy - już pisałem o tym kiedyś, to nie jest banał!!! - barwy komunikacji miejskiej to jeden z najważniejszych elementów promocji miasta!... rozwiń
Avatar
mario / 23 grudnia 2008 o 10:41
0
Co za bzdury opowiada pan Prezes ? A w Warszawie autobusy z klimatyzacją spełniają swoją rolę ?
Avatar
polo / 23 grudnia 2008 o 10:06
0
Wreszcie będzie zmieniony tabor. Myślę że dla naszego miasta nastały lepsze czasy - wreszcie prezes z głową
Avatar
Skalpel / 23 grudnia 2008 o 10:01
0
...ee tam z kolorami ważne że nowe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kurów: Nowy wójt i radni zaprzysiężeni. Pierwszy raz głosowali elektronicznie [zdjęcia]
galeria

Kurów: Nowy wójt i radni zaprzysiężeni. Pierwszy raz głosowali elektronicznie [zdjęcia] 1 0

Pierwsza sesja nowej kadencji w powiecie puławskim odbyła się w Kurowie. We wtorek ślubowanie złożyli radni, a także nowy wójt Arkadiusz Małecki. Rada wybrała również swojego przewodniczącego. Po raz pierwszy zastosowano cyfrowy system liczenia głosów.

Zbigniew Ziobro nie zgodził się na kandydatkę do zarządu województwa lubelskiego? "Nominacja może być sporym zaskoczeniem"

Zbigniew Ziobro nie zgodził się na kandydatkę do zarządu województwa lubelskiego? "Nominacja może być sporym zaskoczeniem" 1 0

W środę radni sejmiku wybiorą nowy zarząd województwa. Niewiadomą pozostaje obsada stanowiska należnego Solidarnej Polsce. To miejsce miała zająć Bogna Bender-Motyka, ale – według naszych informacji – nie zgodził się na to Zbigniew Ziobro.

Lublin: Pijany kierowca spowodował stłuczkę i uciekł, złapali go kilkaset metrów dalej [zdjęcia]
galeria

Lublin: Pijany kierowca spowodował stłuczkę i uciekł, złapali go kilkaset metrów dalej [zdjęcia] 5 3

Do zdarzenia doszło po godz. 20 na skrzyżowaniu al. Solidarności z ul. Wodopojną.

Azoty Puławy – MMTS Kwidzyn 26:17. Obrona na piątkę

Azoty Puławy – MMTS Kwidzyn 26:17. Obrona na piątkę 1 2

W spotkaniu rozegranym awansem Azoty Puławy pokonały MMTS Kwidzyn 26:17. W drugiej połowie gospodarze stracili tylko pięć bramek, sami zdobywając 14

Sprawa molestowania lekarek w szpitalu w Lublinie. Skazany nie zgadza się z wyrokiem

Sprawa molestowania lekarek w szpitalu w Lublinie. Skazany nie zgadza się z wyrokiem 8 2

Sprawa molestowania młodych lekarek przez byłego już ordynatora oddziału gastroenterologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie znów trafi na wokandę. Pełnomocnik skazanego mężczyzny złożył apelację od wyroku skazującego lekarza.

Sklepy na kolejnej kamienicy w Lublinie z estetycznymi szyldami

Sklepy na kolejnej kamienicy w Lublinie z estetycznymi szyldami 0 3

Były warsztaty z zakresu brandingu i reklamy zewnętrznej dla przedsiębiorców. Są efekty. Na kamienicy przy Lubartowskiej 74 pojawiły się szyldy semaforowe oraz płaskie. Robił je kowal artystyczny Kamil Słowik.

Nowe śmieciarki jeżdżące po Lublinie są zasilane gazem

Nowe śmieciarki jeżdżące po Lublinie są zasilane gazem 0 1

We flocie Kom-Eko znalazły się ostatnio trzy nowe śmieciarki Scania, w tym dwie zasilane gazem CNG. Pięć kolejnych pojazdów CNG zostanie dostarczonych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Są to najczystsze pojazdy komunalne obsługujące Lublin i okolice.

Czarnoziem: Bus wypadł z drogi i przewrócił się na bok
galeria

Czarnoziem: Bus wypadł z drogi i przewrócił się na bok 0 1

W poniedziałek rano w miejscowości Czarnoziem (pow. krasnostawski) doszło do wypadku.

Odpowie za włamanie do kiosku w Radzyniu Podlaskim

Odpowie za włamanie do kiosku w Radzyniu Podlaskim 0 0

Radzyńscy policjanci zatrzymali 31-latka, który włamał się do kiosku.

Zabójstwo przy ul. Królewskiej w Lublinie. Szkolny kolega 18-letniej dziewczyny skazany

Zabójstwo przy ul. Królewskiej w Lublinie. Szkolny kolega 18-letniej dziewczyny skazany 9 4

Na 15 lat więzienia i blisko 160 tys. zł zadośćuczynienia skazał Sąd Okręgowy w Lublinie Jana W. Mężczyzna odpowiadał za zabicie swojej szkolnej koleżanki. 18-letnia Marlena zginęła rok temu. Wykrwawiła się po serii ciosów zadanych nożem.

Poszukiwany przez policję wpadł na zakupach w Dysie

Poszukiwany przez policję wpadł na zakupach w Dysie 10 2

Policjant w dniu wolnym od służby, wchodząc do sklepu w miejscowości Dys rozpoznał poszukiwanego mężczyznę.

Koncert Sylwii Grzeszczak w Hali Globus w Lublinie
31 marca 2019, 18:30

Koncert Sylwii Grzeszczak w Hali Globus w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek, Sylwia Grzeszczak, zawita do Lublina w ramach trasy na 10-lecie pracy artystycznej. Jedyny koncert odbędzie się 31 marca o godz. 18.30 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Nowy starosta tomaszowski. Po 12 latach

Nowy starosta tomaszowski. Po 12 latach 0 1

Po wyborach Henryk Karwan nowym starostą powiatu tomaszowskiego. Jego zastępcą będzie Jarosław Korzeń.

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę 73 15

31-letnia Marta Herda z woj. lubelskiego, tytułowana przez irlandzkie media jako „Ice Queen Killer” (Zimna Królowa Zabójczyni – red.) i odsiadująca dożywocie w tamtejszym więzieniu o zaostrzonym rygorze, prosi o pomoc Europejski Trybunał Praw Człowieka. To jej ostatnia szansa na obronę w sprawie morderstwa, którego – jak twierdzi – nie popełniła.

Awaria ciepłownicza, utrudnienia na al. Partyzantów w Puławach
galeria

Awaria ciepłownicza, utrudnienia na al. Partyzantów w Puławach 26 8

Uwaga na prace prowadzone obecnie na al. Partyzantów w Puławach. W okolicy PIWET-u wykop ma już ponad metr głębokości. Ciężki sprzęt zablokował dwa pasy ruchu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!