Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 lipca 2021 r.
8:05

Musieli zatrzymać budowę dróg dojazdowych do Dworca Metropolitalnego. Zawinił projektant

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A
Budowa dróg, chociaż może być tańsza, raczej się nie zakończy w zakładanym dotąd tempie
Budowa dróg, chociaż może być tańsza, raczej się nie zakończy w zakładanym dotąd tempie (fot. Maciej Kaczanowski)

Opóźni się budowa dróg dojazdowych do nowego Dworca Metropolitalnego. Prace trzeba było wstrzymać, bo dokumentacja projektowa mijała się z prawdą w kwestii nośności gruntu, na którym mają powstać nowe jezdnie. Projekty wymagają poprawek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Problem dotyczy dwóch ulic, które mają połączyć istniejące drogi z terenem powstającego już dworca. Jedna z nich, dwukierunkowa, zostanie poprowadzona od al. Piłsudskiego do ronda przed Targami Lublin, skąd można pojechać ul. Dworcową. Druga będzie jednokierunkowym zjazdem z ul. Lubelskiego Lipca ’80 (jezdnia po stronie targów) do tego samego ronda.

Kontrakt na budowę tych dróg, zawarty przez miasto z warszawską spółką Budimex, wymagał ukończenia robót do 25 października bieżącego roku. Chociaż do umownego terminu pozostało nieco ponad trzy miesiące, to na budowie niewiele się dzieje. Ratusz przyznaje, że prace stanęły ze względu na problemy z dokumentacją projektową, która nie zgadza się z rzeczywistością.

– W trakcie prac ziemnych przy budowie drogi wiodącej od ronda przy Targach Lublin do al. Piłsudskiego napotkaliśmy na zmienione warunki gruntowe, co wymaga naniesienia zmian w dokumentacji projektowej – przyznaje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza i dodaje, że ten sam problem dotyczy jednokierunkowego zjazdu od ul. Lubelskiego Lipca ’80. – Dopiero po aktualizacji projektu prace będą wznowione.

– Stan faktyczny podłoża gruntowego charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami niż przyjęto w założeniach projektowych. Proponuje się zatem wykorzystanie i zaadaptowanie istniejącego wzmocnienia podłoża – wyjaśnia Justyna Góźdź z lubelskiego Ratusza. – Obecnie trwa aktualizowanie dokumentacji, projektant realizuje te prace w ramach obowiązującej umowy.

Przestój na budowie, jak przekonuje Ratusz, ostatecznie może się okazać korzystny dla miasta. – Dostosowanie technologii prowadzenia robót do stanu istniejącego jest rozwiązaniem uzasadnionym zarówno ze strony technicznej, jak i ekonomicznej – zapewnia Góźdź. Gdy gotowy będzie zamienny projekt, miasto przystąpi do negocjacji z firmą budującą drogę.

Budowa dróg, chociaż może być tańsza, raczej się nie zakończy w zakładanym dotąd tempie. – Termin wykonania prac prawdopodobnie ulegnie przesunięciu – stwierdza Głazik.

Dość podobna sytuacja miała miejsce wcześniej podczas przebudowy parku Ludowego. Okazało się, że grunt, na którym zaplanowano część nowych ścieżek, nie ma takiej nośności, jak przewidywał projekt. Konieczna była wymiana podłoża na większą głębokość, co podniosło koszty o 8,2 mln zł. Wtedy Ratusz zapowiadał, że będzie się domagać pieniędzy od firmy, która sporządziła projekt.

– Przygotowujemy dokumentację do wystąpienia z roszczeniami – oznajmił wówczas miejskim radnym Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Ostatecznie do takiego sporu nie doszło.

– Rzeczywiście rozważaliśmy możliwość dochodzenia roszczeń, jednak stwierdziliśmy, że postępowanie miałoby niewielkie szanse na powodzenie. Przygotowany projekt uwzględniał ówczesne warunki gruntowo-wodne – tłumaczy teraz Urząd Miasta. Dodaje, że dokumentacja była zlecona w 2016 r. i wykonana „zgodnie z przepisami, normami oraz zasadami wiedzy technicznej na 5 maja 2017 r.”.

– Projektant branży drogowej oparł swoje ustalenia na wynikach badań m.in. z 12 odwiertów badawczych, które uwzględniały aktualne warunki gruntowo-wodne. Natomiast sama budowa alejek rozpoczęła się trzy lata później, w zmienionych warunkach – wyjaśnia Głazik. – Sam zakres ewentualnych roszczeń nie mógł być też szeroki. Moglibyśmy dochodzić jedynie ewentualnych strat z tytułu już wykonanych prac, a te zakończyliśmy na wczesnym etapie, po stwierdzeniu, że podbudowa alejek nie uzyskuje parametrów nośności.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
BillyWhite / 21 lipca 2021 r. o 12:32
+23
PS. Założę się, że nośność gruntu P0d "akademiki" w miejsce "starego" dworca na P0dzamczu została już zbadana dogłębnie i bezbłędnie.
 za to ja sie zaloze ze sie wsciekasz z powodu tego ze nie ma gdzie dzisiaj trollerskiej dniowki wyrobic
Avatar
WschodPolski / 21 lipca 2021 r. o 13:02
+20
Miło, szkoda, że Wschód Polski jak zawsze 100 lat za murzynami i liczą się kliki, ukłądy i pieniąszki. Szkoda, ze to pieniążki podatników, którzy są nieświadomi jak od wielu lat miasto jest dojone. Mało mnie obchodzi kto dla Ciebie mógłby budować wszystko. To nie Ukraina i nie niczyj prywatny folwark. Prawdziwie wolny rynek i uzdrowienie PZP a nie wybieranie przez urzędników która firma ma robić bo tak.
 Nie rozśmieszaj mnie. Jak masz jakieś dowody to idź z tym do prokuratury a nie robisz pajacerkę w internecie, forumowy krzykaczu.
Avatar
WschodPolski / 21 lipca 2021 r. o 12:38
+20
Jak dla mnie Budimex mógłby wygrywać wszystkie miejskie przetargi. Przynajmniej robią porządnie, nie to co w przypadku wielu innych firm, które robią byle jak i na odpierdziel.
Avatar
WschodPolski / 21 lipca 2021 r. o 13:29
+13
Minusujcie. Prawda jest bolesna. Ale kiedyś ktoś się zainteresuje tą degrengoladą która tu się dzieje i zajmie rakiem toczącym ratuszowe zamówienia publiczne.
 Czemu kiedyś a nie teraz, hm? Aż tak się boisz, że cię wyśmieją w prokuraturze? Cóż, to już twój problem. Jak się kogoś o coś oskarża, to trzeba przedstawić jakieś dowody. Inaczej można się tylko ośmieszyć co w sumie od rana czynisz.
Avatar
qwertyqaz / 22 lipca 2021 r. o 14:12
+7
Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Z tekstu jasno wynika, że dzięki tej pomyłce, będzie taniej. To chyba dobra wiadomość?
Avatar
raven86 / 21 lipca 2021 r. o 20:11
+3
Jak dla mnie Budimex mógłby wygrywać wszystkie miejskie przetargi. Przynajmniej robią porządnie, nie to co w przypadku wielu innych firm, które robią byle jak i na odpierdziel.
Erbud, Warbud, Strabag, Budimex - wszyscy robią praktycznie tymi samymi podwykonawcami. Ot różnica z 10 osób z kadry zarządzającej budową;) 
Avatar
raven86 / 23 lipca 2021 r. o 16:45
0
Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Z tekstu jasno wynika, że dzięki tej pomyłce, będzie taniej. To chyba dobra wiadomość?
  Tak będzie taniej;) Ale ludzie są naiwni... ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/dworzec-drozeje-szybciej-niz-rosnie,n,1000291146.html Aż tyle minusów poprzedniego merytorycznego komentarza. Art 144 pzp: 1e. Zmianę postanowień zawartych w umowie lub umowie ramowej uznaje się za istotną, jeżeli: a) zmiana wprowadza warunki, które, gdyby były postawione w postępowaniu o udzielenie zamówienia, to w tym postępowaniu (...)  przyjęto by oferty innej treści,  b) zmiana narusza równowagę ekonomiczną umowy lub umowy ramowej na korzyść wykonawcy w sposób nieprzewidziany pierwotnie w umowie lub umowie ramowej, c) zmiana znacznie rozszerza lub zmniejsza zakres świadczeń i zobowiązań wynikający z umowy lub umowy ramowej.
  Tak będzie taniej;) Ale ludzie są naiwni... ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/dworzec-drozeje-szybciej-niz-rosnie,n,1000291146.html Aż tyle minusów poprzedniego merytorycznego komentarza. Art 144 pzp: 1e. Zmianę postanowień zawartych w umowie lub umowie ramowej uznaje się za istotną, jeżeli: a) zmiana wprowadza warunki, które, gdyby były postawione w postępowaniu o udzielenie zamówienia, to w tym postępowaniu (...)  przyjęto by oferty innej treści,  b) zmiana narusza równowagę ekonomiczną umowy lub umowy ramowe... rozwiń
Avatar
raven86 / 21 lipca 2021 r. o 20:16
-3
"miasto przystąpi do negocjacji z firmą budującą drogę." - sratatata, zamiast rabatu będzie dopłata. PS. Założę się, że nośność gruntu P0d "akademiki" w miejsce "starego" dworca na P0dzamczu została już zbadana dogłębnie i bezbłędnie.
  I teraz profesjonaliści powinni zbadać, czy "przypadkiem" elementy z kosztorysu będącego załącznikiem do umowy z Budimexem, a które nie będą wykonywane - nie są skalkulowane po rażąco niskiej cenie w stosunku do ofert innych firm startujących w przetargu. Budimex przewiduje rzeczy, już na etapie składania oferty wkalkulują sobie że coś wykonają inaczej niż w projekcie. 
  I teraz profesjonaliści powinni zbadać, czy "przypadkiem" elementy z kosztorysu będącego załącznikiem do umowy z Budimexem, a które nie będą wykonywane - nie są skalkulowane po rażąco niskiej cenie w stosunku do ofert innych firm startujących w przetargu. Budimex przewiduje rzeczy, już na etapie składania oferty wkalkulują sobie że coś wykonają inaczej niż w projekcie.  rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 21 lipca 2021 r. o 18:14
-12
Kiedy zarząd dewelo-folwarku bierze się za "negocjacje", wiedz, że jakiś cwaniak znowu zostanie ubogacony. Pamiętamy "negocjacje" n/t stawek wynajmu biurowców (poziom centrum W-wy, okres - 10 lat), albo w/s odkupienia od tebewała terenu P0d węzeł Ducha - bodajże 3,5 mln za ok. 0,5 ha porośniętego "krzaczorami" kilka miesięcy P0 tym, jak cwaniak nabył 105 ha za równowartość ok. 35 mln - przebitka 20-krotna.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 21 lipca 2021 r. o 18:14
-12
"miasto przystąpi do negocjacji z firmą budującą drogę." - sratatata, zamiast rabatu będzie dopłata. PS. Założę się, że nośność gruntu P0d "akademiki" w miejsce "starego" dworca na P0dzamczu została już zbadana dogłębnie i bezbłędnie.
Avatar
raven86 / 23 lipca 2021 r. o 16:45
0
Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Z tekstu jasno wynika, że dzięki tej pomyłce, będzie taniej. To chyba dobra wiadomość?
  Tak będzie taniej;) Ale ludzie są naiwni... ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/dworzec-drozeje-szybciej-niz-rosnie,n,1000291146.html Aż tyle minusów poprzedniego merytorycznego komentarza. Art 144 pzp: 1e. Zmianę postanowień zawartych w umowie lub umowie ramowej uznaje się za istotną, jeżeli: a) zmiana wprowadza warunki, które, gdyby były postawione w postępowaniu o udzielenie zamówienia, to w tym postępowaniu (...)  przyjęto by oferty innej treści,  b) zmiana narusza równowagę ekonomiczną umowy lub umowy ramowej na korzyść wykonawcy w sposób nieprzewidziany pierwotnie w umowie lub umowie ramowej, c) zmiana znacznie rozszerza lub zmniejsza zakres świadczeń i zobowiązań wynikający z umowy lub umowy ramowej.
  Tak będzie taniej;) Ale ludzie są naiwni... ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/dworzec-drozeje-szybciej-niz-rosnie,n,1000291146.html Aż tyle minusów poprzedniego merytorycznego komentarza. Art 144 pzp: 1e. Zmianę postanowień zawartych w umowie lub umowie ramowej uznaje się za istotną, jeżeli: a) zmiana wprowadza warunki, które, gdyby były postawione w postępowaniu o udzielenie zamówienia, to w tym postępowaniu (...)  przyjęto by oferty innej treści,  b) zmiana narusza równowagę ekonomiczną umowy lub umowy ramowe... rozwiń
Avatar
qwertyqaz / 22 lipca 2021 r. o 14:12
+7
Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Z tekstu jasno wynika, że dzięki tej pomyłce, będzie taniej. To chyba dobra wiadomość?
Avatar
raven86 / 21 lipca 2021 r. o 20:16
-3
"miasto przystąpi do negocjacji z firmą budującą drogę." - sratatata, zamiast rabatu będzie dopłata. PS. Założę się, że nośność gruntu P0d "akademiki" w miejsce "starego" dworca na P0dzamczu została już zbadana dogłębnie i bezbłędnie.
  I teraz profesjonaliści powinni zbadać, czy "przypadkiem" elementy z kosztorysu będącego załącznikiem do umowy z Budimexem, a które nie będą wykonywane - nie są skalkulowane po rażąco niskiej cenie w stosunku do ofert innych firm startujących w przetargu. Budimex przewiduje rzeczy, już na etapie składania oferty wkalkulują sobie że coś wykonają inaczej niż w projekcie. 
  I teraz profesjonaliści powinni zbadać, czy "przypadkiem" elementy z kosztorysu będącego załącznikiem do umowy z Budimexem, a które nie będą wykonywane - nie są skalkulowane po rażąco niskiej cenie w stosunku do ofert innych firm startujących w przetargu. Budimex przewiduje rzeczy, już na etapie składania oferty wkalkulują sobie że coś wykonają inaczej niż w projekcie.  rozwiń
Avatar
raven86 / 21 lipca 2021 r. o 20:11
+3
Jak dla mnie Budimex mógłby wygrywać wszystkie miejskie przetargi. Przynajmniej robią porządnie, nie to co w przypadku wielu innych firm, które robią byle jak i na odpierdziel.
Erbud, Warbud, Strabag, Budimex - wszyscy robią praktycznie tymi samymi podwykonawcami. Ot różnica z 10 osób z kadry zarządzającej budową;) 
Avatar
kronikidewelorozwoju / 21 lipca 2021 r. o 18:14
-12
Kiedy zarząd dewelo-folwarku bierze się za "negocjacje", wiedz, że jakiś cwaniak znowu zostanie ubogacony. Pamiętamy "negocjacje" n/t stawek wynajmu biurowców (poziom centrum W-wy, okres - 10 lat), albo w/s odkupienia od tebewała terenu P0d węzeł Ducha - bodajże 3,5 mln za ok. 0,5 ha porośniętego "krzaczorami" kilka miesięcy P0 tym, jak cwaniak nabył 105 ha za równowartość ok. 35 mln - przebitka 20-krotna.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 21 lipca 2021 r. o 18:14
-12
"miasto przystąpi do negocjacji z firmą budującą drogę." - sratatata, zamiast rabatu będzie dopłata. PS. Założę się, że nośność gruntu P0d "akademiki" w miejsce "starego" dworca na P0dzamczu została już zbadana dogłębnie i bezbłędnie.
Avatar
WschodPolski / 21 lipca 2021 r. o 13:29
+13
Minusujcie. Prawda jest bolesna. Ale kiedyś ktoś się zainteresuje tą degrengoladą która tu się dzieje i zajmie rakiem toczącym ratuszowe zamówienia publiczne.
 Czemu kiedyś a nie teraz, hm? Aż tak się boisz, że cię wyśmieją w prokuraturze? Cóż, to już twój problem. Jak się kogoś o coś oskarża, to trzeba przedstawić jakieś dowody. Inaczej można się tylko ośmieszyć co w sumie od rana czynisz.
Avatar
konstatatorswiata / 21 lipca 2021 r. o 13:19
-18
Minusujcie. Prawda jest bolesna. Ale kiedyś ktoś się zainteresuje tą degrengoladą która tu się dzieje i zajmie rakiem toczącym ratuszowe zamówienia publiczne.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 21 lipca 2021 r. o 13:13
-23
Przetłumaczę P0wyższą wyP0wiedź srom_K_a: "Nasz Kartel jest tak cwany i ma nad sobą taki mocny parasol, że tacy "frajerzy" mogą nam nasK0czyć, albo "P0pajacować" w internecie".
Avatar
WschodPolski / 21 lipca 2021 r. o 13:02
+20
Miło, szkoda, że Wschód Polski jak zawsze 100 lat za murzynami i liczą się kliki, ukłądy i pieniąszki. Szkoda, ze to pieniążki podatników, którzy są nieświadomi jak od wielu lat miasto jest dojone. Mało mnie obchodzi kto dla Ciebie mógłby budować wszystko. To nie Ukraina i nie niczyj prywatny folwark. Prawdziwie wolny rynek i uzdrowienie PZP a nie wybieranie przez urzędników która firma ma robić bo tak.
 Nie rozśmieszaj mnie. Jak masz jakieś dowody to idź z tym do prokuratury a nie robisz pajacerkę w internecie, forumowy krzykaczu.
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

„4 zmarłych, wasza wina”. Napis na murze wojska w Lublinie

„4 zmarłych, wasza wina”. Napis na murze wojska w Lublinie

„4 zmarłych, wasza wina”. Ktoś umieścił taki napis na murze terenu dowództwa Wielonarodowej Brygady przy ulicy Radziszewskiego w Lublinie. Z maila, jaki otrzymaliśmy wynika, że był to protest przeciwko sytuacji uchodźców na granicy, który miał na celu m.in. „upamiętnienie ofiar polskiego rządu”.

Bizon Jeleniec – LKS Agrotex Milanów 3:4, wyniki bialskiej okręgówki

Bizon Jeleniec – LKS Agrotex Milanów 3:4, wyniki bialskiej okręgówki

Ostre strzelanie urządzili sobie piłkarze Bizona Jeleniec i LKS Agrotex Milanów. Sokół Adamów i Kujawiak Stanin powiększyły swoje konta punktowe.

Pijany 35-latek zaczepiał ludzi. Zaatakował zawodnika MMA, otrzymał ciosy, zmarł miesiąc później

Pijany 35-latek zaczepiał ludzi. Zaatakował zawodnika MMA, otrzymał ciosy, zmarł miesiąc później

Młody zawodnik MMA odpowie za śmiertelne w skutkach pobicie. Jakub P. uderzył pijanego mężczyznę, który zaczepił go przed restauracją. 35-latek upadł i uderzył głową o chodnik.

Ruch Izbica – Spółdzielca Siedliszcze 4:0, wyniki szóstej kolejki chełmskiej klasy okręgowej

Ruch Izbica – Spółdzielca Siedliszcze 4:0, wyniki szóstej kolejki chełmskiej klasy okręgowej

Po hat-tricku Michała Gałki i główce grającego trenera Romana Blonki Ruch Izbica ograł Spółdzielcę Siedliszcze. Klasycznym hat-trickiem popisał się także Kamil Mazurek ze Znicza Siennica Różana.

Śmiertelny wypadek na krajowej "19". Kierowca osobówki zginął na miejscu
Wideo
galeria
film

Śmiertelny wypadek na krajowej "19". Kierowca osobówki zginął na miejscu

37-letni Ukrainiec zginął w niedzielę na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Łukowisko (pow. bialski). Zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z ciężarówką

Zaostrzają zakaz handlu, a sieć obecna w Lublinie otworzy sklepy w niedziele

Zaostrzają zakaz handlu, a sieć obecna w Lublinie otworzy sklepy w niedziele

Kolejna sieć zamierza wykorzystać furtkę w przepisach i jeszcze we wrześniu ma prowadzić sprzedaż w niehandlowe niedziele. Tymczasem Sejm już przyjął nowelizację prawa.

Premier o kryzysie migracyjnym na granicy: To zorganizowany szturm, będziemy umacniać nasze instalacje ochronne
film

Premier o kryzysie migracyjnym na granicy: To zorganizowany szturm, będziemy umacniać nasze instalacje ochronne

Warszawa. Mianem zorganizowanego szturmu określił premier falę migrantów próbujących dostać się do Polski z terytorium Białorusi.

Stowarzyszenie im. Karoliny Majewskiej pomaga chorym dzieciom. I chce włączyć w to szkoły

Stowarzyszenie im. Karoliny Majewskiej pomaga chorym dzieciom. I chce włączyć w to szkoły

Chcemy uwrażliwić uczniów na problemy i potrzeby przewlekle chorych dzieci – tłumaczy Ewa Janiszewska, wiceprezeska lubelskiego Stowarzyszenia "Życie z chorobą nie musi być smutne" im. Karoli Majewskiej, współautorka edukacyjnego projektu adresowanego do szkół podstawowych. I zachęca do udziału.

Lublin, środek nocy. Policjanci wyciągnęli złodzieja spod samochodu

Lublin, środek nocy. Policjanci wyciągnęli złodzieja spod samochodu

Na Ponikwodzie patrol zatrzymał złodzieja katalizatorów. Mundurowi musieli wyciągać go spod auta.

Edach Budowlani – Lechia Gdańsk 29:17. Lider poległ w Lublinie

Edach Budowlani – Lechia Gdańsk 29:17. Lider poległ w Lublinie

Po bardzo dobrym meczu Edach Budowlani Lublin pokonali prowadząca w tabeli ekstraligi rugby Lechię Gdańsk 29:17

Wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska na inaugurację nowego sezonu

Wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska na inaugurację nowego sezonu

Na inaugurację rozgrywek dwa zespoły z naszego regionu wygrały swoje mecze. Padwa wygrała w Olsztynie z Warmią 23:21. Z kolei AZS AWF Biała Podlaska pokonał u siebie MKS Grudziądz 32:27.

iPhone 13- czego możemy się spodziewać?

iPhone 13- czego możemy się spodziewać?

iPhone'y to obecnie najpopularniejsze smartfony na świecie. Apple wydało na świat już wiele generacji, a każda kolejna ma coraz to wyższą specyfikację techniczną. Obecnie oczekujemy na premierę najnowszego iPhone'a 13, deklarowanego jako najlepszy z dotychczas poznanych przez nas modeli. Czym będzie się cechował, jakie nastąpią zmiany w jego parametrach i wyglądzie i, oczywiście, ile będzie kosztował? Nie wszystkie informacje są w dalszym ciągu nam znane, mamy jednak pewne przypuszczenia.

Koronawirus 20 września. 363 nowe zakażenia w Polsce. Co z woj. lubelskim?

Koronawirus 20 września. 363 nowe zakażenia w Polsce. Co z woj. lubelskim?

363 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 0 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim są 42 zakażenia

Lubelskie. Kotek w krzakach, a wokół już czaiły się lisy

Lubelskie. Kotek w krzakach, a wokół już czaiły się lisy

Policjanci uratowali biało-rudego kotka. Usłyszeli jego „wołanie o pomoc”.

Luksusowa Marka Roku 2021

Luksusowa Marka Roku 2021

W ostatnich dniach czerwca zostały rozdane statuetki Luksusowej Marki Roku 2021! To już dwunasty raz, kiedy biznesowi liderzy z sektora premium pojawili się na tym niezwykle prestiżowym wydarzeniu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.