Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 czerwca 2023 r.
13:15

Muzyczne premiery w Lublinie. Można już kupować bilety na Lublin Jazz Festiwal

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik

Największe święto muzyki jazzowej w regionie powróci w nadchodzącym miesiącu. 10 lipca rozpocznie się 14. edycja Lublin Jazz Festiwalu. Można już kupować bilety.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jazzowe trendy w Lublinie

Celem realizowanej od 2009 roku inicjatywy jest prezentacja najciekawszych polskich i światowych projektów jazzowych. Na lubelskiej scenie przez lata występowali zarówno początkujący artyści, jak i najwybitniejsi przedstawiciele współczesnej sceny. Nie inaczej będzie w tym roku. Wśród gwiazd festiwalu będą m.in. młodzi laureaci ubiegłorocznego konkursu JAZZiNSPIRACJE, zespół superminimalism, jak też legendarni wykonawcy pokroju Steve'a Turre czy rodzimej Urszuli Dudziak.

Na początek: premiery

Odbywający się w całości w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) festiwal rozpocznie się 10 lipca. Na inaugurację tegorocznej odsłony organizatorzy zaproszą na dwa koncerty z cyklu „Lubelskie Premiery”.

10 lipca o godz. 20 na scenie wystąpi duet 7:7 Project, który zaprezentuje mieszankę muzyki klasycznej, awangardy i jazzu. W skład zespołu wchodzą Wiktoria Koziara na saksofonach i Maciej Chyży na puzonie basowym.

Drugiego dnia festiwalu, 11 lipca o godz. 20, zagra formacja TRANSatlantyk. - To nowy zespół na polskiej scenie muzycznej, odnoszący się w materii do muzyki wiejskiej, improwizowanej i transowego ambientu – opowiadają organizatorzy koncertu. Grupie w składzie Michał Żak , Ula Czerniak i Szymon Miśniak będzie towarzyszył Piotr Damasiewicz.

JAZZiNSPIRACJE

Od kilku lat ważnym elementem festiwalu jest konkurs JAZZiNSPIRACJE, który promuje muzyków młodego pokolenia, dając im możliwość wydania debiutanckiego albumu. Laureatów tegorocznej rywalizacji poznamy 12 lipca. W trakcie finałowego koncertu o godz. 19, przed szerszą publicznością zaprezentują się najlepsi młodzi wykonawcy.

W 2022 roku Grand Prix konkursu otrzymał zespół superminimalism. Doceniona na  festiwalu formacja wydała właśnie swój debiutancki album „Prelude”. Młodzi artyści zainaugurują w tym roku program główny Lublin Jazz Festiwalu – 13 lipca o godz. 18. Będzie można usłyszeć premierowy materiał, ale nie zabraknie też improwizacji.

Muzyczne święto

Największe gwiazdy tegorocznego festiwalu zawitają do Centrum Kultury w dniach 13-16 lipca. Na początek, zaraz po wspomnianym koncercie grupy superminimalism, odbędzie się recital Urszuli Dudziak z okazji 80-tych urodzin. Legenda polskiej sceny, zachwycająca skalą głosu, występowała na najważniejszych scenach świata, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.

- Podczas koncertu w Lublinie w repertuarze Urszuli Dudziak znajdą się ulubione piosenki artystki pochodzące z jej albumów studyjnych, jak i innych wykonawców jazzowych takich jak Ella Fitzgerald, Nina Simone, Bobby McFerrin – zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Program główny zacznie się mocnym akcentem, ale atrakcji nie zabraknie przez cały weekend. Na lubelskiej scenie zagrają goście z Polski i zagranicy: zespół Zvanai z premierą płyty „Eastplaining” (14 lipca, godz. 19), austriacka formacja Purple is the Color (14 lipca, godz. 20.30), łącząca jazz z drum'n'bassem grupa Skalpel (14 lipca, godz. 22), Nezlamni Quartet z Ukrainy (15 lipca, godz. 19) czy jeden z najbardziej utalentowanych perkusistów w Wielkiej Brytanii – Richard Spaven, który z towarzyszeniem Ashleya Henry'ego, Yvesa Fernandeza oraz Tendayia zagra 15 lipca o godz. 20.30.

Finałowe koncerty zaplanowano na niedzielę, 16 lipca. W Centrum Kultury odbędą się dwa wyjątkowe wydarzenia. O godz. 18.30 wystąpi zespół Immortal Onion, reprezentujący nową falę polskiego jazzu. W Lublinie artyści zagrają z towarzyszeniem kompozytora i saksofonisty Michała Jana Ciesielskiego, z którym nagrali płytę „Screens”.

Na finał festiwalu zagra Steve Turre, jeden z najwybitniejszych światowych innowatorów jazzowych. Wirtuoz puzonu, grający również na nietypowym instrumencie, jakim jest concha, czyli muszla. Turre przez lata związany był z zespołem Saturday Night Live Band, współpracował m.in. z Rayem Charlesem, McCoyem Tynerem, Tito Puente czy Maxem Roachem.

W Lublinie Turre wystąpi z projektem „Generations”. Na scenie pojawią się także inni przedstawiciele amerykańskiej sceny jazzowej: Orion Turre, Davis Whitfield, Wallace Roney Jr., James Carter oraz Dishan Harper.

Nie tylko koncerty

Tradycyjnie już Lublin Jazz Festiwal będzie obfitował w różnorodne wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich będzie wystawa prac finalistów Międzynarodowego Konkursu Plakatu We Want Jazz, który odbył się pod hasłem „Jaz Not War”. Ekspozycję będzie można podziwiać w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej (budynek CK) od 10 do 31 lipca.

W Centrum Kultury będzie można także podziwiać wystawę archiwalnych plakatów Lublin Jazz Festiwalu (10-16 lipca), wziąć udział w improwizowanej sesji muzycznej (14 lipca, godz. 22) oraz uczestniczyć w brunchu na świeżym powietrzu z muzyką na żywo (15-16 lipca o godz. 11).

Bilety już dostępne

Znaczna część wydarzeń będzie bezpłatna dla uczestników. Za darmo będzie można wziąć udział chociażby w koncertach z cyklu „Lubelskie Prapremiery”, finale konkursu JAZZiNSPIRACJE czy atrakcjach towarzyszących.  Bilety obowiązują jednak na wybrane koncerty z programu głównego festiwalu – występy gwiazd polskiej i światowej sceny.

Wejściówki na poszczególne koncerty dostępne są online w serwisie bilety24.pl. Bilety całodzienne oraz karnety festiwalowe można nabywać tylko w kasie Centrum Kultury w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bartosz Śpiączka po raz trzeci w karierze został piłkarzem Górnika Łęczna

Bartosz Śpiączka w Górniku Łęczna czyli do trzech razy sztuka

Górnik Łęczna szybko zapełnił lukę po Przemysławie Banaszaku. W środę wieczorem zielono-czarni poinformowali, że kontrakt z klubem podpisał Bartosz Śpiączka, dla którego będzie to już trzecie podejście do gry na stadionie przy Alei Jana Pawła II

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty