Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 października 2021 r.
7:53

Lublin. Na tropie zbrodni sprzed lat

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 28 A A
Z raportu Ostrzyńskiego wynika to, gdzie należy szukać szczątków ofiar zbrodni – twierdzi Magdalena Nosek
Z raportu Ostrzyńskiego wynika to, gdzie należy szukać szczątków ofiar zbrodni – twierdzi Magdalena Nosek (fot. Dominik Smaga)

W listopadzie ruszą nowe poszukiwania ofiar masowych zbrodni na górkach czechowskich w Lublinie. Wczoraj poznaliśmy tzw. raport Ostrzyńskiego, który – jak przyznaje Instytut Pamięci Narodowej – dostarcza wiele wiedzy o dramacie sprzed lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Więźniowie byli powiązani za ręce, po kilku. Samochody podjeżdżały ile się tylko dało najbliżej uprzednio wykopanego przez Żydów dołu – tak o egzekucjach prowadzonych przez niemieckich okupantów na górkach czechowskich pisał w swym raporcie płk. Rudolf Ostrzyński. Dokument sporządził kilkadziesiąt lat temu.

– Opracowanie swoje opieram na przeprowadzonych 230 wywiadach, rozmowach z mieszkańcami Czechowa – wyjaśniał już na samym wstępie. Wywiady prowadził z osobami, które w latach 1939-44 mieszkały w tej okolicy.

Festyny w miejscu mogił?

Kopie części tego raportu zostały wczoraj przekazane dziennikarzom przez aktywistów, którzy od lat walczą o to, by na górkach nie mogły powstać bloki mieszkalne. W swojej walce najpierw sięgali po argumenty przyrodnicze, bo górki są siedliskiem cennych gatunków. Ostatnio mówią głównie o tym, że w ziemi wciąż mogą leżeć szczątki ofiar zbrodni.

– Przez muzeum nowojorskie ustaliliśmy, że kopia tego raportu jest w muzeum na Majdanku – mówi Magdalena Nosek z kolektywu Górki Czechowskie Wietrznie Zielone. Podkreśla, że w dokumencie znajdują się mapy ze wskazanymi miejscami egzekucji i masowych mogił. – Cztery z jedenastu grobów są tu oznaczone.

– W tym roku planujemy przeprowadzenie odwiertów sondażowych w odnodze wąwozu biegnącego w osi wschód-zachód, w kierunku ul. Arnsztajnowej – zapowiada Artur Piekarz, kierownik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Dodaje, że kompletowane są niezbędne zgody. – Prace zostałyby przeprowadzone w drugiej połowie listopada.

Aktywiści przyznają, że koło ul. Arnsztajnowej mogą leżeć ludzkie szczątki. – Tam są dwa lub trzy duże groby – twierdzi Nosek, ale jej zdaniem poszukiwania należy prowadzić najpierw koło zbudowanej niedawno alejki spacerowej. – To bardziej krytyczne miejsce, tu dzieje się coś złego – mówi działaczka, której nie podoba się, że powstał tu plac zabaw i że odbywają się tu festyny. – To niestosowne, by robić zabawy w miejscu mogił – twierdzi Nosek, powołując się na raport Ostrzyńskiego.

„Bardzo cenne źródło”

Raport jest znany Instytutowi Pamięci Narodowej. – Udało się nam do niego dotrzeć w ostatnich tygodniach. Jest to bardzo cenne źródło – przyznaje Piekarz. Potwierdza, że materiał powstał podczas wizji lokalnych prowadzonych w latach 70. i 80. oraz rozmów ze świadkami. – Płk. Ostrzyński wskazał trzy miejsca w wąwozie, w których dokonywano egzekucji i, co należy podkreślić, przeprowadzono ekshumacje tuż po wojnie, a także kolejne miejsce na terenie Zieleni Miejskiej, gdzie też odkryto masową mogiłę i wydobyto z niej ciała ofiar. Pozwala nam to na weryfikację naszych dotychczasowych ustaleń.

IPN zapewnia, że „cały czas poddaje analizie” raport. – Wiadomo, że na przełomie 1947 i 1948 r. przeprowadzono ekshumacje z siedmiu masowych mogił, jednak protokoły nie precyzują ich lokalizacji. Raport płk. Ostrzyńskiego wskazuje tylko cztery takie miejsca, niemniej jednak wiele wyjaśnia w kwestii powojennych ekshumacji i podnoszonych głosów o istnieniu w wybranych lokalizacjach masowych grobów – wyjaśnia Piekarz. W ziemi mogą leżeć nie tylko szczątki ofiar zbrodni hitlerowskich, ale również komunistycznych.

To, czy na górkach czechowskich będą mogły powstać bloki mieszkalne, jest przedmiotem sądowego sporu. Dotyczy on legalności uchwały Rady Miasta, która w 2019 r. wyznaczyła na górkach kilka stref pod zabudowę wielorodzinną. Uchwałę zaskarżył do sądu ówczesny wojewoda Przemysław Czarnek. Ostatecznego rozstrzygnięcia wciąż brak.

Raport płk. Rudolfa Ostrzyńskiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Wapienna idzie do przebudowy
film

Wapienna idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]
galeria

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]

To był awans w wielkim stylu. MKS Lublin przepustkę do kolejnej rundy zapewnił sobie już po dwóch dniach turnieju ćwierćfinałowego mistrzostw Polski juniorek młodszych.

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyje 51-latek.

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącił dziewczynkę i uciekł. Policja zatrzymała 57-letniego kierowcę.

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna organizuje konkurs fotograficzny. Jego celem jest przedstawienie atrakcyjności miasta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty