Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 stycznia 2008 r.
16:22
Edytuj ten wpis

Nauczyciele wracają z Warszawy

0 3 A A

Bez gwarancji podwyżek pensji, ale z obietnicą dalszych negocjacji wracają z warszawskiej manifestacji nauczyciele

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
z naszego regionu. - Jesteśmy zawiedzeni, że pani minister nawet do nas nie wyszła - podkreślają.

Do stolicy pojechało prawie tysiąc nauczycieli z Lubelszczyzny. Maszerowali na czele 12-tysięcznej manifestacji, która najpierw była pod Urzędem Rady Ministrów, potem pod Ministerstwem Edukacji Narodowej, a na końcu pod Sejmem. - Wszędzie złożyliśmy nasze postulaty - relacjonuje Celina Stasiak, szefowa lubelskiego ZNP.

Nauczyciele domagają się m.in. wzrostu nakładów na szkolnictwo, rozwiązania kwestii emerytur, rezygnacji z wprowadzenia bonu oświatowego i z planowanego odwołania "zerówek”, a przede wszystkim wzrostu płac - o 50 proc. To by oznaczało, że nauczyciel stażysta dostanie 600 zł brutto podwyżki, a nauczyciel dyplomowany 1,1 tys. podwyżki.

- Przyjęliśmy te postulaty. Wśród nich wiele jest już realizowanych - tłumaczyła po spotkaniu z przedstawicielami manifestujących minister edukacji Katarzyna Hall. Szefowa resortu podkreśliła, że rząd dokonał "cudu potrojenia”, bo nakłady na oświatę, które miały wzrosnąć o niewiele ponad 3 proc., wzrosną łącznie o 10 proc. Wzrosnąć mają też pensje nauczycieli, ale - zgodnie z rządową propozycją - średnio o 200 zł brutto.

- To nas absolutnie nie satysfakcjonuje - odpowiadają zgodnie protestujący. - Szkoda, że pani minister do nas nie wyszła i nie powiedziała tego nam prostu w oczy, tylko spotkała się z naszymi przedstawicielami - podkreśla Elżbieta Mączka, nauczycielka geografii z lubelskiego Liceum nr 7. - Mieliśmy wrażenie, że pani minister bała się z nami spotkać - dodaje Stasiak.

Hall zobowiązała się za to, że przed kolejną turą negocjacji z nauczycielami (zapowiedzianą na 28 stycznia) przedstawi szczegółowe plany dotyczące wynagrodzeń nauczycieli wraz z symulacją.

- Optymistyczne jest to, że negocjacje z ministerstwem mają trwać dalej - mówi Mączka. - Dlatego wszystkie nasze postulaty ciągle są aktualne.

Aktualna jest tez groźba związkowców, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, w maju dojdzie do strajku nauczycieli. W efekcie nie będzie matur. - Nie wycofujemy się z tego - podkreśla Stasiak.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
młoda / 20 stycznia 2008 o 11:52
0
Jestem dopiero po studiach i jako nauczyciel pracuje pierwszy rok (od września 2007). Pracuje od 8 do 14.30 w szkole, a potem jeszcze sprawdzam zeszyty, sprawdziany, przygoptowuje się do lekcji, bo jak na razie za krótko pracuję, żeby ot tak po prostu pójść sobie na lekcję i poprowadzić ją bez wcześniejszego przygotowania. Uczniowie są jacy są. Każdy się chyba w miare orientuje, że jako nauczyciel niewiele mam do powiedzenia, bo przecież to ja jestem dla nich a nie oni dla mnie.
Zarabiam niecałe 700 złotych miesięcznie, z czego musze sie utrzymać, a to naprawde nie jest taka prosta sprawa.
400 złotych za mieszkanie, ok. 100 na dojazdy do pracy i zostaje mi prawie 200 złotych, które maja mi wystarczyć na jedzenie i inne wydatki. Jak sie rozchorowałam przed świetami, musiałam pożyczyć od rodziców na leki, bo nie miałam pieniędzy.
Więc jak ktoś mi mówi, że i tak zarabiam za dużo, bo przecież nic nie robię, to mi sie po prostu płakać chce. Tylko, co to da...
Jestem dopiero po studiach i jako nauczyciel pracuje pierwszy rok (od września 2007). Pracuje od 8 do 14.30 w szkole, a potem jeszcze sprawdzam zeszyty, sprawdziany, przygoptowuje się do lekcji, bo jak na razie za krótko pracuję, żeby ot tak po prostu pójść sobie na lekcję i poprowadzić ją bez wcześniejszego przygotowania. Uczniowie są jacy są. Każdy się chyba w miare orientuje, że jako nauczyciel niewiele mam do powiedzenia, bo przecież to ja jestem dla nich a nie oni dla mnie.
Zarabiam niecałe 700 złotych miesięcznie, z czego musze... rozwiń
Avatar
Była nauczycielka / 19 stycznia 2008 o 23:44
0
Nauczyciele żądają 600 zł podwyżki... Jestem byłą nauczycielką - emerytką i mam emerytury (brutto) 1070 zł. Jestem przekonana, że nigdy nie dostane nawet 300 zł podwyżki, nie mam o czym marzyc.
Avatar
Stanislaus / 18 stycznia 2008 o 20:34
0
I.ŻĄDANIA PODWYŻEK PŁAC:
1.Lekarze 200%-300%
2.Pielęgniarki 100%
3.Nauczyciele 50%
4.Górnicy 25%
5.Kolejarze powyżej 20%
6.Inni: lada moment powyżej 20%

Dla równowagi budżetu oraz solidarności społecznej i chrześcjańskiej

II.ŻĄDANIA OBNIŻEK ŚWIADCZEŃ :
1.Emeryci i Renciści 100%

Emeryci i Renciści : nie wyjadą do Irlandii,nie odejdą od pacjentów,nie pójdą na wcześniejsze 4-miesięczne ferie
nauczycielskie,nie zjadą na dół kopalni,nie rozkręcą torów kolejowych, ale wyślą żądania ze cmentarza.
I.ŻĄDANIA PODWYŻEK PŁAC:
1.Lekarze 200%-300%
2.Pielęgniarki 100%
3.Nauczyciele 50%
4.Górnicy 25%
5.Kolejarze powyżej 20%
6.Inni: lada moment powyżej 20%

Dla równowagi budżetu oraz solidarności społecznej i chrześcjańskiej

II.ŻĄDANIA OBNIŻEK ŚWIADCZEŃ :
1.Emeryci i Renciści 100%

Emeryci i Renciści : nie wyjadą do Irlandii,nie odejdą od pacjentów,nie pójdą na wcześniejsze 4-miesięczne ferie
nauczycielskie,nie zjadą na dół kopalni,nie rozkręcą torów kolejow... rozwiń
Avatar
młoda / 20 stycznia 2008 o 11:52
0
Jestem dopiero po studiach i jako nauczyciel pracuje pierwszy rok (od września 2007). Pracuje od 8 do 14.30 w szkole, a potem jeszcze sprawdzam zeszyty, sprawdziany, przygoptowuje się do lekcji, bo jak na razie za krótko pracuję, żeby ot tak po prostu pójść sobie na lekcję i poprowadzić ją bez wcześniejszego przygotowania. Uczniowie są jacy są. Każdy się chyba w miare orientuje, że jako nauczyciel niewiele mam do powiedzenia, bo przecież to ja jestem dla nich a nie oni dla mnie.
Zarabiam niecałe 700 złotych miesięcznie, z czego musze sie utrzymać, a to naprawde nie jest taka prosta sprawa.
400 złotych za mieszkanie, ok. 100 na dojazdy do pracy i zostaje mi prawie 200 złotych, które maja mi wystarczyć na jedzenie i inne wydatki. Jak sie rozchorowałam przed świetami, musiałam pożyczyć od rodziców na leki, bo nie miałam pieniędzy.
Więc jak ktoś mi mówi, że i tak zarabiam za dużo, bo przecież nic nie robię, to mi sie po prostu płakać chce. Tylko, co to da...
Jestem dopiero po studiach i jako nauczyciel pracuje pierwszy rok (od września 2007). Pracuje od 8 do 14.30 w szkole, a potem jeszcze sprawdzam zeszyty, sprawdziany, przygoptowuje się do lekcji, bo jak na razie za krótko pracuję, żeby ot tak po prostu pójść sobie na lekcję i poprowadzić ją bez wcześniejszego przygotowania. Uczniowie są jacy są. Każdy się chyba w miare orientuje, że jako nauczyciel niewiele mam do powiedzenia, bo przecież to ja jestem dla nich a nie oni dla mnie.
Zarabiam niecałe 700 złotych miesięcznie, z czego musze... rozwiń
Avatar
Była nauczycielka / 19 stycznia 2008 o 23:44
0
Nauczyciele żądają 600 zł podwyżki... Jestem byłą nauczycielką - emerytką i mam emerytury (brutto) 1070 zł. Jestem przekonana, że nigdy nie dostane nawet 300 zł podwyżki, nie mam o czym marzyc.
Avatar
Stanislaus / 18 stycznia 2008 o 20:34
0
I.ŻĄDANIA PODWYŻEK PŁAC:
1.Lekarze 200%-300%
2.Pielęgniarki 100%
3.Nauczyciele 50%
4.Górnicy 25%
5.Kolejarze powyżej 20%
6.Inni: lada moment powyżej 20%

Dla równowagi budżetu oraz solidarności społecznej i chrześcjańskiej

II.ŻĄDANIA OBNIŻEK ŚWIADCZEŃ :
1.Emeryci i Renciści 100%

Emeryci i Renciści : nie wyjadą do Irlandii,nie odejdą od pacjentów,nie pójdą na wcześniejsze 4-miesięczne ferie
nauczycielskie,nie zjadą na dół kopalni,nie rozkręcą torów kolejowych, ale wyślą żądania ze cmentarza.
I.ŻĄDANIA PODWYŻEK PŁAC:
1.Lekarze 200%-300%
2.Pielęgniarki 100%
3.Nauczyciele 50%
4.Górnicy 25%
5.Kolejarze powyżej 20%
6.Inni: lada moment powyżej 20%

Dla równowagi budżetu oraz solidarności społecznej i chrześcjańskiej

II.ŻĄDANIA OBNIŻEK ŚWIADCZEŃ :
1.Emeryci i Renciści 100%

Emeryci i Renciści : nie wyjadą do Irlandii,nie odejdą od pacjentów,nie pójdą na wcześniejsze 4-miesięczne ferie
nauczycielskie,nie zjadą na dół kopalni,nie rozkręcą torów kolejow... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów
Aktualizacja
film

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów 8 2

Tragiczny wypadek w miejscowości Niewęgłosz (pow. radzyński). Zginął 37-latek i 53-latka.

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić?

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić? 11 1

Siedemnaście etatów zwolniło się w lubelskiej Straży Miejskiej, bo funkcjonariusze znaleźli sobie inne miejsce pracy. Zainteresowani mundurem mogą się zgłaszać do wtorku włącznie. Zarobki nie są imponujące: na początek 2400 zł brutto. Dyskont płaci lepiej

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą
19 listopada 2018, 19:00

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą 0 0

Co Gdzie Kiedy. Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na spotkanie Piotrem Tomalą oraz Rafałem Fronią - alpinistami i himalaistami, uczestnikami wielu wypraw. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godz. 19 w sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL.

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian 0 2

Rozmowa z Ireneuszem Łucką, nowym burmistrzem Bełżyc

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..."

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..." 39 20

Klienci Getin Banku coraz liczniej odwiedzają lubelską placówkę, by wycofać swoje pieniądze. Obawiają się, że „afera podsłuchowa” sprawi, że zostaną odcięci od swoich oszczędności. Bank uspokaja i zapewnia, że ich lokaty są w pełni bezpieczne

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji 7 0

ROZMOWA Z Pawłem Miesiącem, żużlowcem Speed Car Motoru Lublin

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki 4 1

Chełmska Stacja Ratownictwa Medycznego zakupiła cztery nowe karetki wraz z nowoczesnym wyposażeniem. Pieniądze, 1,7 mln zł, otrzymała z rezerwy wojewody lubelskiego.

Zaginął 49-latek z Janowa Lubelskiego

Zaginął 49-latek z Janowa Lubelskiego 1 0

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim prowadzą poszukiwania za zaginionym Piotrem Szczurowskim z Janowa Lubelskiego.

83-latek spowodował wypadek. Stracił prawo jazdy

83-latek spowodował wypadek. Stracił prawo jazdy 3 1

Do wypadku doszło w środę przed godz. 11 na skrzyżowaniu ul. Sitnickiej, Glinki i Królowej Jadwigi w Białej Podlaskiej.

Pride of Poland i narodowy czempionat znowu razem w Janowie Podlaskim

Pride of Poland i narodowy czempionat znowu razem w Janowie Podlaskim 2 3

W przyszłym roku aukcja koni arabskich i narodowy czempionat odbędą się w jednym terminie w stadninie koni w Janowie Podlaskim. Tak zdecydował minister rolnictwa Jan Ardanowski na posiedzeniu rady ds. rozwoju hodowli koni w Polsce.

Koncert zespołu Kairos w Bazylice Dominikanów
17 listopada 2018, 19:00

Koncert zespołu Kairos w Bazylice Dominikanów 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 19 w Bazylice Dominikanów wystąpią Warszawski Chór Międzyuczelniany i Męski Zespół Wokalny KAIROS.

Nowi policjanci w lubelskim garnizonie. Złożyli ślubowanie [zdjęcia]
galeria

Nowi policjanci w lubelskim garnizonie. Złożyli ślubowanie [zdjęcia] 42 6

29 nowo przyjętych policjantów złożyło dziś ślubowanie w lubelskiej komendzie.

Koncert "Przemiany" w DDK Węglin
22 listopada 2018, 18:00

Koncert "Przemiany" w DDK Węglin 0 0

Co Gdzie Kiedy. 22 listopada o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) odbędzie się koncert Przemiany z cyklu Zawsze klasyka.

Odchodzący prezydent Puław odwołał wiceprezydenta. Nowy prezydent krytykuje

Odchodzący prezydent Puław odwołał wiceprezydenta. Nowy prezydent krytykuje 9 40

Janusz Grobel w ubiegłym tygodniu przyjął rezygnację z pracy wiceprezydent Ewy Wójcik, a w czwartek wręczył wypowiedzenie drugiemu ze swoich zastępców Tadeuszowi Koconiowi. Zrobił to wbrew woli prezydenta-elekta, który przez jakiś czas planował jeszcze zatrzymać przy sobie byłego wójta gminy Janowiec.

Jedzenie zdrożało, szykują się kolejne wzrosty cen. Nawet o 60 procent!

Jedzenie zdrożało, szykują się kolejne wzrosty cen. Nawet o 60 procent! 142 28

Zdrożało masło, pieczywo, niektóre warzywa. Drastyczne wzrosty cen jednak dopiero przed nami. Niektórzy przedsiębiorcy w przyszłym roku mogą dostawać rachunki za energię elektryczną nawet o 60 proc. wyższe. Odczujemy to wszyscy w swoich portfelach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!