Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 marca 2021 r.
11:45

Nowy hotel powstanie w centrum Lublina. Zabytkowy budynek może urosnąć

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
47 10 A A

Dawny sklep meblowy przy ul. Chopina 4a może zostać przebudowany na hotel – tak zdecydował Urząd Miasta. Modernistyczny budynek według projektu Tadeusza Witkowskiego mógłby być również nieco podwyższony, na co zgodził się miejski konserwator zabytków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Charakterystyczny budynek przez wiele lat pachniał drewnem, płytą wiórową i tapicerką, a to za sprawą działającego tutaj sklepu meblowego Heban. Kilka lat temu sklep zakończył działalność, a lubelska spółka Domar wystawiła nieruchomość na sprzedaż. Kupiła ją spółka Movimento.

Po zmianie właściciela przy Chopina 4a przez niecały rok działał klub Heban, gdzie można było coś zjeść, wypić i… kupić każdy ze znajdujących się wewnątrz mebli. Potem zainstalowało się tutaj chińskie centrum handlowe. Spółka Movimento od początku zapowiadała jednak, że jej zamiarem jest uruchomienie tutaj hotelu.

Kilka dni temu firma dostała od Urzędu Miasta dokument pozwalający na zaprojektowanie takiej metamorfozy. Tym dokumentem jest tzw. wuzetka, czyli decyzja ustalająca warunki zabudowy.

– Decyzja dotyczy nadbudowy, rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania budynku usługowego na hotel z gastronomią i usługami – stwierdza Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Dokument pozwoli nadbudować istniejący budynek o jedną kondygnację na całej powierzchni – precyzuje Góźdź i zastrzega: – Wydana decyzja nie jest jeszcze ostateczna, przysługuje od niej odwołanie
Dokument był uzgadniany z miejskim konserwatorem zabytków, bo modernistyczny budynek przy Chopina 4a, zaprojektowany przez architekta Tadeusza Witkowskiego, jest uwzględniony w gminnej ewidencji zabytków, a poza tym znajduje się w zabytkowym śródmieściu.

– Inwestor musi zachować obecny gzyms i detale architektoniczne elewacji. To musi być remontowane i konserwowane, bo na tym polega wartość tego obiektu – mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków, który nie może ingerować w plany dotyczące przebudowy wnętrz, ale od niego zależy to, jak gmach zmieni się z zewnątrz. Na jakie zmiany się zgadza?

– Dopuszczono niewielkie podniesienie dachu przy zachowaniu jego geometrii. Pozwoli to wykorzystać przestrzeń poddasza jako kolejną kondygnację. Szczegóły będą oczywiście dopracowywane na etapie projektu budowlanego. Najważniejsze, żeby budynek nie stał się na ul. Chopina dominantą – odpowiada konserwator. – W poprzednich latach wpływały wnioski różnych podmiotów o decyzje dotyczące podwyższenia budynku o dwie kondygnacje. Za każdym razem decyzje były odmowne.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 8 marca 2021 r. o 17:05
No pięknie 3 hotele na Krakowskim nie za dużo ?
 Też uważam że jeden na powiat by starczył...
Avatar
pigmej / 9 marca 2021 r. o 10:32
Jeszcze przykłady metamorfozy lubelskich budynków świadczące o talencie architektów tych metamorfoz i smaku inwestorów: 1  Klinika Okulistyki - modernistyczny, lekki budynek ze szklaną seledynową elewacją zamieniono w ciężki kloc, kojarzący się z elewatorem zbożowym. 2. Sąd Okręgowy - modernistyczny budynek z  chatrakterystyczną aluminiową elewacją przekształcono w banalne pudła. 3. Budynek PZU przy Nadstawnej, też przykład modernizmu, z charakterystycznym przeszklonym narożnikiem przekształcono w architektoniczne badziewie. Za rok może dwa, udany, modernistyczny budynek Tadeusza Witkowskiego zamieniony zostanie w architektonicznego potworka z mansardowym dachem, coś równie pokracznego jak  budynku Orange przy Narutowicza.
 Mówisz, że aż tak źle się dzieje? Może trzeba całe miasto w jedno wielkie muzeum zamienić? Wstawić wszystko w szklane gabloty, nic nie remontować, nic nie dobudowywać i tylko podziwiać te wszystkie "perełki modernizmu" póki się ze starości nie zawalą? 
 Mówisz, że aż tak źle się dzieje? Może trzeba całe miasto w jedno wielkie muzeum zamienić? Wstawić wszystko w szklane gabloty, nic nie remontować, nic nie dobudowywać i tylko podziwiać te wszystkie "perełki modernizmu" póki się ze starości nie zawalą?  rozwiń
Avatar
zLublina / 9 marca 2021 r. o 10:00
jeden twierdzi że za wysoko drugi że za nisko :) i bądź tu człowieku mądry :)
Avatar
DrInz / 8 marca 2021 r. o 15:43
to niedobrze że nie pozwolono na podwyższenie o 2 pełne kondygnacje, a jedynie na jakieś półśrodki w rodzaju poddasza kilkadziesiąt metrów dalej stoją kamienice 4-5 piętrowe w okolicy rogu Chopina i Krakowskiego i podwyższenie tego budynku do ich wysokości byłoby właściwe. Zresztą cała pierzeja zachodnia Chopina jest wyższa bo ładnie zabudowana kamienicami 3 i 4 piętrowymi Bank NBP nie powinien być punktem odniesienia, jest to bardzo dobra architektura, ale zbudowanie tego budynku w tak małychagabarytach to zbrodnia przedwojennych planistów - to właśnie ten budynek powinien dominować na Chopina, az się prosi o to żeby był 2 razy wyższy niż obecnie, nawet kosztem wycofania go względem linii zabudowy i stworzenia przed nim publicznego placu. Tymczasem zbudowano gmach publiczny który jest wyraźnie mniejszy niż otaczające go kamienice mieszkalne, to była beznadziejna decyzja. Tym samym jego architekci musieli zakładać że zabudowa otaczająca NBP będzie go przewyższać  praktycznie ze wszystkich stron...
to niedobrze że nie pozwolono na podwyższenie o 2 pełne kondygnacje, a jedynie na jakieś półśrodki w rodzaju poddasza kilkadziesiąt metrów dalej stoją kamienice 4-5 piętrowe w okolicy rogu Chopina i Krakowskiego i podwyższenie tego budynku do ich wysokości byłoby właściwe. Zresztą cała pierzeja zachodnia Chopina jest wyższa bo ładnie zabudowana kamienicami 3 i 4 piętrowymi Bank NBP nie powinien być punktem odniesienia, jest to bardzo dobra architektura, ale zbudowanie tego budynku w tak małychagabarytach to zbrodnia przedwojennych planistó... rozwiń
Avatar
PISFAN / 8 marca 2021 r. o 14:19
I co nadworny konserwator zabytków wyda zgodę na dobudówkę ?
Avatar
Ksawyer / 8 marca 2021 r. o 23:12
Jeszcze przykłady metamorfozy lubelskich budynków świadczące o talencie architektów tych metamorfoz i smaku inwestorów: 1 Klinika Okulistyki - modernistyczny, lekki budynek ze szklaną seledynową elewacją zamieniono w ciężki kloc, kojarzący się z elewatorem zbożowym. 2. Sąd Okręgowy - modernistyczny budynek z chatrakterystyczną aluminiową elewacją przekształcono w banalne pudła. 3. Budynek PZU przy Nadstawnej, też przykład modernizmu, z charakterystycznym przeszklonym narożnikiem przekształcono w architektoniczne badziewie. Za rok może dwa, udany, modernistyczny budynek Tadeusza Witkowskiego zamieniony zostanie w architektonicznego potworka z mansardowym dachem, coś równie pokracznego jak budynku Orange przy Narutowicza.
Jeszcze przykłady metamorfozy lubelskich budynków świadczące o talencie architektów tych metamorfoz i smaku inwestorów: 1 Klinika Okulistyki - modernistyczny, lekki budynek ze szklaną seledynową elewacją zamieniono w ciężki kloc, kojarzący się z elewatorem zbożowym. 2. Sąd Okręgowy - modernistyczny budynek z chatrakterystyczną aluminiową elewacją przekształcono w banalne pudła. 3. Budynek PZU przy Nadstawnej, też przykład modernizmu, z charakterystycznym przeszklonym narożnikiem przekształcono w architektoniczne badziewie. Za rok może dwa,... rozwiń
Avatar
_DX_ / 24 marca 2021 r. o 11:31
Mamy kolejny przykład tego, że tym miastem rządzą deweloperzy i robią tu co chcą.
Avatar
Ksawyer / 8 marca 2021 r. o 13:15
Kolejna decyzja miejskiego konserwatora pozwalająca na degradację, tym razem najlepszej pierzei ul. Chopina. Nadbudowa budynku projektu Tadeusz Witkowskiego, zdominuje tę pierzeję, budynek jest tej samej wysokości jak przylegający do niego budynek Chopina 2 i tej samej wysokości co kolejny, najlepszy przykłdad lubelskiego modernizmu autorstwa Mariana Lelewiczabanku, budynek banku Chopina 6 (obecnie NBP). Te trzy budynki tworzą harmonijną całość i czymś niewyobrażalnym jest by nadbudowa środowego budynku w tym ciągu nie zdominowała i nie zburzyła tę harmonijny fragment ulicy Chopina. Co na ten skandaliczny pomysł powie Rada Kultury Przestrzeni? Co powie Wojewódzki Kobserwator? Kto zastopuje psucie obrazu miasta postępujące w wyniku dopuszczenia do realizacji projektów pazernych inwestorów?
Kolejna decyzja miejskiego konserwatora pozwalająca na degradację, tym razem najlepszej pierzei ul. Chopina. Nadbudowa budynku projektu Tadeusz Witkowskiego, zdominuje tę pierzeję, budynek jest tej samej wysokości jak przylegający do niego budynek Chopina 2 i tej samej wysokości co kolejny, najlepszy przykłdad lubelskiego modernizmu autorstwa Mariana Lelewiczabanku, budynek banku Chopina 6 (obecnie NBP). Te trzy budynki tworzą harmonijną całość i czymś niewyobrażalnym jest by nadbudowa środowego budynku w tym ciągu nie zdominowała i nie z... rozwiń
Avatar
PISFAN / 8 marca 2021 r. o 14:23
No pięknie 3 hotele na Krakowskim nie za dużo ?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 8 marca 2021 r. o 17:36
Jeszcze mało świecących pustką hoteli? Podejrzewam, że dewelocwaniak, jeśli ma trochę oleum w głowie, zorganizuje ten geszeft na zasadzie condohotelu, czyli będzie próbował upychać pokoje/"apartamenty" indywidualnym jelonkom (tak jak ten wąsaty cwaniak), mamiąc ich "pewnymi" zyskami i w ten sposób przerzucając na nich całe ryzyko biznesowe (i unikając rachunku powierniczego). No chyba, że tak się nachapali na sprzedaży "zwykłych" apartamĘtów, że po prostu traktują to jako zabawę w hotel, albo może każdy szanujący się członek Loży deweloperskiej musi taki przybytek posiadać w swoim portfolio.
Jeszcze mało świecących pustką hoteli? Podejrzewam, że dewelocwaniak, jeśli ma trochę oleum w głowie, zorganizuje ten geszeft na zasadzie condohotelu, czyli będzie próbował upychać pokoje/"apartamenty" indywidualnym jelonkom (tak jak ten wąsaty cwaniak), mamiąc ich "pewnymi" zyskami i w ten sposób przerzucając na nich całe ryzyko biznesowe (i unikając rachunku powierniczego). No chyba, że tak się nachapali na sprzedaży "zwykłych" apartamĘtów, że po prostu traktują to jako zabawę w hotel, albo może każdy szanując... rozwiń
Avatar
_DX_ / 24 marca 2021 r. o 11:31
Mamy kolejny przykład tego, że tym miastem rządzą deweloperzy i robią tu co chcą.
Avatar
pigmej / 9 marca 2021 r. o 10:32
Jeszcze przykłady metamorfozy lubelskich budynków świadczące o talencie architektów tych metamorfoz i smaku inwestorów: 1  Klinika Okulistyki - modernistyczny, lekki budynek ze szklaną seledynową elewacją zamieniono w ciężki kloc, kojarzący się z elewatorem zbożowym. 2. Sąd Okręgowy - modernistyczny budynek z  chatrakterystyczną aluminiową elewacją przekształcono w banalne pudła. 3. Budynek PZU przy Nadstawnej, też przykład modernizmu, z charakterystycznym przeszklonym narożnikiem przekształcono w architektoniczne badziewie. Za rok może dwa, udany, modernistyczny budynek Tadeusza Witkowskiego zamieniony zostanie w architektonicznego potworka z mansardowym dachem, coś równie pokracznego jak  budynku Orange przy Narutowicza.
 Mówisz, że aż tak źle się dzieje? Może trzeba całe miasto w jedno wielkie muzeum zamienić? Wstawić wszystko w szklane gabloty, nic nie remontować, nic nie dobudowywać i tylko podziwiać te wszystkie "perełki modernizmu" póki się ze starości nie zawalą? 
 Mówisz, że aż tak źle się dzieje? Może trzeba całe miasto w jedno wielkie muzeum zamienić? Wstawić wszystko w szklane gabloty, nic nie remontować, nic nie dobudowywać i tylko podziwiać te wszystkie "perełki modernizmu" póki się ze starości nie zawalą?  rozwiń
Avatar
zLublina / 9 marca 2021 r. o 10:00
jeden twierdzi że za wysoko drugi że za nisko :) i bądź tu człowieku mądry :)
Avatar
Ksawyer / 8 marca 2021 r. o 23:12
Jeszcze przykłady metamorfozy lubelskich budynków świadczące o talencie architektów tych metamorfoz i smaku inwestorów: 1 Klinika Okulistyki - modernistyczny, lekki budynek ze szklaną seledynową elewacją zamieniono w ciężki kloc, kojarzący się z elewatorem zbożowym. 2. Sąd Okręgowy - modernistyczny budynek z chatrakterystyczną aluminiową elewacją przekształcono w banalne pudła. 3. Budynek PZU przy Nadstawnej, też przykład modernizmu, z charakterystycznym przeszklonym narożnikiem przekształcono w architektoniczne badziewie. Za rok może dwa, udany, modernistyczny budynek Tadeusza Witkowskiego zamieniony zostanie w architektonicznego potworka z mansardowym dachem, coś równie pokracznego jak budynku Orange przy Narutowicza.
Jeszcze przykłady metamorfozy lubelskich budynków świadczące o talencie architektów tych metamorfoz i smaku inwestorów: 1 Klinika Okulistyki - modernistyczny, lekki budynek ze szklaną seledynową elewacją zamieniono w ciężki kloc, kojarzący się z elewatorem zbożowym. 2. Sąd Okręgowy - modernistyczny budynek z chatrakterystyczną aluminiową elewacją przekształcono w banalne pudła. 3. Budynek PZU przy Nadstawnej, też przykład modernizmu, z charakterystycznym przeszklonym narożnikiem przekształcono w architektoniczne badziewie. Za rok może dwa,... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 8 marca 2021 r. o 17:36
Jeszcze mało świecących pustką hoteli? Podejrzewam, że dewelocwaniak, jeśli ma trochę oleum w głowie, zorganizuje ten geszeft na zasadzie condohotelu, czyli będzie próbował upychać pokoje/"apartamenty" indywidualnym jelonkom (tak jak ten wąsaty cwaniak), mamiąc ich "pewnymi" zyskami i w ten sposób przerzucając na nich całe ryzyko biznesowe (i unikając rachunku powierniczego). No chyba, że tak się nachapali na sprzedaży "zwykłych" apartamĘtów, że po prostu traktują to jako zabawę w hotel, albo może każdy szanujący się członek Loży deweloperskiej musi taki przybytek posiadać w swoim portfolio.
Jeszcze mało świecących pustką hoteli? Podejrzewam, że dewelocwaniak, jeśli ma trochę oleum w głowie, zorganizuje ten geszeft na zasadzie condohotelu, czyli będzie próbował upychać pokoje/"apartamenty" indywidualnym jelonkom (tak jak ten wąsaty cwaniak), mamiąc ich "pewnymi" zyskami i w ten sposób przerzucając na nich całe ryzyko biznesowe (i unikając rachunku powierniczego). No chyba, że tak się nachapali na sprzedaży "zwykłych" apartamĘtów, że po prostu traktują to jako zabawę w hotel, albo może każdy szanując... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 8 marca 2021 r. o 17:05
No pięknie 3 hotele na Krakowskim nie za dużo ?
 Też uważam że jeden na powiat by starczył...
Avatar
DrInz / 8 marca 2021 r. o 15:43
to niedobrze że nie pozwolono na podwyższenie o 2 pełne kondygnacje, a jedynie na jakieś półśrodki w rodzaju poddasza kilkadziesiąt metrów dalej stoją kamienice 4-5 piętrowe w okolicy rogu Chopina i Krakowskiego i podwyższenie tego budynku do ich wysokości byłoby właściwe. Zresztą cała pierzeja zachodnia Chopina jest wyższa bo ładnie zabudowana kamienicami 3 i 4 piętrowymi Bank NBP nie powinien być punktem odniesienia, jest to bardzo dobra architektura, ale zbudowanie tego budynku w tak małychagabarytach to zbrodnia przedwojennych planistów - to właśnie ten budynek powinien dominować na Chopina, az się prosi o to żeby był 2 razy wyższy niż obecnie, nawet kosztem wycofania go względem linii zabudowy i stworzenia przed nim publicznego placu. Tymczasem zbudowano gmach publiczny który jest wyraźnie mniejszy niż otaczające go kamienice mieszkalne, to była beznadziejna decyzja. Tym samym jego architekci musieli zakładać że zabudowa otaczająca NBP będzie go przewyższać  praktycznie ze wszystkich stron...
to niedobrze że nie pozwolono na podwyższenie o 2 pełne kondygnacje, a jedynie na jakieś półśrodki w rodzaju poddasza kilkadziesiąt metrów dalej stoją kamienice 4-5 piętrowe w okolicy rogu Chopina i Krakowskiego i podwyższenie tego budynku do ich wysokości byłoby właściwe. Zresztą cała pierzeja zachodnia Chopina jest wyższa bo ładnie zabudowana kamienicami 3 i 4 piętrowymi Bank NBP nie powinien być punktem odniesienia, jest to bardzo dobra architektura, ale zbudowanie tego budynku w tak małychagabarytach to zbrodnia przedwojennych planistó... rozwiń
Avatar
PISFAN / 8 marca 2021 r. o 14:23
No pięknie 3 hotele na Krakowskim nie za dużo ?
Avatar
PISFAN / 8 marca 2021 r. o 14:19
I co nadworny konserwator zabytków wyda zgodę na dobudówkę ?
Avatar
Ksawyer / 8 marca 2021 r. o 13:15
Kolejna decyzja miejskiego konserwatora pozwalająca na degradację, tym razem najlepszej pierzei ul. Chopina. Nadbudowa budynku projektu Tadeusz Witkowskiego, zdominuje tę pierzeję, budynek jest tej samej wysokości jak przylegający do niego budynek Chopina 2 i tej samej wysokości co kolejny, najlepszy przykłdad lubelskiego modernizmu autorstwa Mariana Lelewiczabanku, budynek banku Chopina 6 (obecnie NBP). Te trzy budynki tworzą harmonijną całość i czymś niewyobrażalnym jest by nadbudowa środowego budynku w tym ciągu nie zdominowała i nie zburzyła tę harmonijny fragment ulicy Chopina. Co na ten skandaliczny pomysł powie Rada Kultury Przestrzeni? Co powie Wojewódzki Kobserwator? Kto zastopuje psucie obrazu miasta postępujące w wyniku dopuszczenia do realizacji projektów pazernych inwestorów?
Kolejna decyzja miejskiego konserwatora pozwalająca na degradację, tym razem najlepszej pierzei ul. Chopina. Nadbudowa budynku projektu Tadeusz Witkowskiego, zdominuje tę pierzeję, budynek jest tej samej wysokości jak przylegający do niego budynek Chopina 2 i tej samej wysokości co kolejny, najlepszy przykłdad lubelskiego modernizmu autorstwa Mariana Lelewiczabanku, budynek banku Chopina 6 (obecnie NBP). Te trzy budynki tworzą harmonijną całość i czymś niewyobrażalnym jest by nadbudowa środowego budynku w tym ciągu nie zdominowała i nie z... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Symbol tej części miasta wymaga kompleksowej renowacji

Symbol tej części miasta wymaga kompleksowej renowacji

Znajdująca się w nienajlepszym stanie kładka piesza nad ul. Głęboką wymaga remontu. Problem w tym, że oferenci chcą za niego więcej pieniędzy, niż przygotował zarządca drogi. Po pierwszym przetargu różnica przekraczała 100 tys. zł. Po drugim zmniejszyła się do 64 tys. złotych.

Ratował Żydów, pomagał najsłabszym. Stefan Sendłak ma swoją tablicę w Zamościu
galeria

Ratował Żydów, pomagał najsłabszym. Stefan Sendłak ma swoją tablicę w Zamościu

W piątek, 24 marca w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów w Zamościu oficjalnie odsłonięto tablicę poświęconą Stefanowi Sendłakowi.

Będzie można oddać krew na poczcie. Pierwsza taka sytuacja w Polsce

Będzie można oddać krew na poczcie. Pierwsza taka sytuacja w Polsce

Krwiodawcy z Łukowa będą mogli oddać krew na poczcie. Poszukiwania stałej siedziby trwały 3 lata.

W Lublinie są brejdaki, ale będą też bratki

W Lublinie są brejdaki, ale będą też bratki

W Lublinie popularnym określeniem jest „brejdak”, czyli brat. Lubelską gwarę można również zobaczyć na kamienicy przy ul. Zamojskiej, gdzie widnieje neon autorstwa Tomasza Pieńczaka pt. „Brejdaki". Ale w stolicy województwa pojawią się też… bratki. Od dwóch tygodni trwają wiosenne prace porządkowe i zielarskie, a to wszystko za sprawą wiosny, którą już widać w lubelskiej przestrzeni miejskiej.

Mateusz Dziemba (Polski Cukier Start Lublin): Trzeba zakończyć sezon z twarzą

Mateusz Dziemba (Polski Cukier Start Lublin): Trzeba zakończyć sezon z twarzą

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, kapitanem Polskiego Cukru Start Lublin

Dwa busy darów na Ukrainę. To już 12 misja od wybuchu wojny
galeria

Dwa busy darów na Ukrainę. To już 12 misja od wybuchu wojny

To był już 12 taki wyjazd od początku wojny. Jeden z kilku, który Rotary Club Zamość zorganizował wspólnie z RC Zamość ordynacki, a tym razem również z rotarianami z Chełma. Dwoma busami zawieźli do Kołomyi i Stanisławowa pomoc humanitarną.

Startuje projekt "Z frazą". W planach poetyckie slamy, festiwal i spotkania autorskie
24 marca 2023, 20:00

Startuje projekt "Z frazą". W planach poetyckie slamy, festiwal i spotkania autorskie

Fundacja Heuresis niedawno zakończyła projekt Lubelskiej Sceny Poetyckiej, a już rusza z nową inicjatywą. Mowa o projekcie "Z frazą", który zostanie zainaugurowany już 24 marca o godz. 20 w lokalu Qulturalna (ul. Grodzka 26).

Czym charakteryzują się tkaniny gobelinowe?

Czym charakteryzują się tkaniny gobelinowe?

Czym charakteryzują się tkaniny gobelinowe? Tkaniny gobelinowe są na pierwszy rzut oka dość ciężkie, ale mimo to cieszą się na rynku bardzo dużą popularnością. Powstają na skutek krzyżowego tkanina nitek. Zachwycają wyjątkowymi ornamentami i zdobieniami. To materiały, obok których nie da się przejść obojętnie. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Lubelskie. Co się wydarzyło w tym fordzie? Przekroczenie prędkości to w takiej sytuacji nic

Lubelskie. Co się wydarzyło w tym fordzie? Przekroczenie prędkości to w takiej sytuacji nic

32-letni kierowca forda od razu został zabrany do więzienia. To, że przekroczył prędkość było chyba jego najdrobniejszym przewinieniem.

Edach Budowlani - Arka Gdynia. To nie będzie spacerek

Edach Budowlani - Arka Gdynia. To nie będzie spacerek

W drugiej kolejce rundy rewanżowej Edach Budowlani zmierzą się w sobotę z Arką Gdynia. Spotkanie na obiekcie przy ul. Magnoliowej rozpocznie się o godz. 14

Jeszcze rok nauka na dwie zmiany. Potem miejsce w nowej szkole w Prawiednikach

Jeszcze rok nauka na dwie zmiany. Potem miejsce w nowej szkole w Prawiednikach

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Prawiednikach jeszcze przez ponad rok będą się uczyć w systemie dwuzmianowym. 1 września 2024 przyjdą na inaugurację roku szkolnego do rozbudowanej, nowej szkoły.

Lubelska brygada liderem współpracy. Zaimponowali szwedzkiej generał

Lubelska brygada liderem współpracy. Zaimponowali szwedzkiej generał

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej gościło u siebie delegację szwedzkiej Gwardii Krajowej. Celem spotkania miała być wymiana doświadczeń między formacjami oraz wypracowanie koncepcji współpracy między ośrodkami szkoleniowymi.

Studia menedżerskie w KSB UEK – co warto o nich wiedzieć? Dla kogo będą najlepsze?

Studia menedżerskie w KSB UEK – co warto o nich wiedzieć? Dla kogo będą najlepsze?

Oferta edukacyjna krakowskich uczelni jest bardzo bogata. Dużym atutem jest fakt, że szkoły wyższe w Krakowie oferują kandydatom zarówno studia I i II stopnia (w formie stacjonarnej i niestacjonarnej), jak i późniejsze kształcenie w postaci studiów podyplomowych.

Wraca wyjątkowa akcja hospicjum dla dzieci. Już udało się zebrać ponad 1 mln zł.

Wraca wyjątkowa akcja hospicjum dla dzieci. Już udało się zebrać ponad 1 mln zł.

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią wraca akcja „Twój dar serca dla Hospicjum”. Organizatorzy apelują do zainteresowanych szkół o włączanie się w to przedsięwzięcie.

Program TV 24-26 maja. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
24 marca 2023, 20:00

Program TV 24-26 maja. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W ten weekend w telewizji zobaczymy dość zróżnicowane produkcje. Będą rozrywkowy "Plan ucieczki", klasyczny "Aleksander Wielki" czy obyczajowy "Captain Fantastic". Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty