Nawet 100 tys. wiernych może wziąć udział w ostatniej drodze abp. Józefa Życińskiego, który w sobotę spocznie w krypcie lubelskiej archikatedry. Wielki sztab ludzi, mimo bólu po tragicznej informacji o śmierci metropolity, musiał dołożyć starań, by pożegnanie to wypadło godnie.
– Staniemy na wysokości zadania – oświadczył prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, gdy wraz ze swymi ludźmi musiał zmierzyć się z ogromem przygotowań do uroczystości pogrzebowych koniecznych, by kuria mogła skupić się na duchowym wymiarze pożegnania. Obietnicę tę składał dzień po śmierci metropolity. Od tamtej chwili co dzień okazywało się, że liczba ludzi, którzy przybędą na pogrzeb, jest coraz większa i większa.
Ostatnie szacunki mówią już o 100 tys. osób.
– Nie wszyscy będą mogli wziąć udział w uroczystościach, archikatedra nie wszystkich pomieści, przyległe okolice też mają określoną pojemność, prosiłbym o wyrozumiałość i samodyscyplinę – apeluje Krzysztof Żuk.
Wyrozumiałość może się przydać, bo na przygotowania było bardzo mało czasu, a trzeba było zorganizować ruch uliczny, zapewnić bezpieczeństwo żałobnikom, załatwić wiele formalności, zatroszczyć się o opiekę medyczną dla uczestników nabożeństw, zorganizować miejsca dla przyjezdnych, a nawet tak przyziemne sprawy jak toalety.
Samodyscyplina też będzie konieczna, bo mieszkańcy muszą przygotować się na pewne niedogodności. Częścią ulic nie da się przejechać, mniej będzie parkingów, inaczej pojadą autobusy, nie wszędzie da się wejść.
Aby w tym wszystkim się nie pogubić, przygotowaliśmy dla Was specjalny poradnik, dzięki któremu – mamy nadzieję – łatwiej będzie skupić się na tym ważniejszym wymiarze uroczystości.
Zabezpieczenie
Mundurowi mają za zadanie nie tylko zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ceremonii pogrzebowej, ale też pilnować tego, czy kierowcy stosują się do tymczasowej organizacji ruchu drogowego. Będą zabezpieczać ulice boczne w stosunku do tych zamkniętych dla ruchu.
Więcej patroli wyruszy też do lubelskich blokowisk, które w trakcie pogrzebu abp. Życińskiego częściowo się wyludnią. Policja ma pilnować, by opuszczone mieszkania nie stały się łatwym celem dla włamywaczy. Miejsce, w którym zorganizowane będą uroczystości, ma być ściśle strzeżone przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.
Odpowiednio wcześnie cały teren zostanie sprawdzony pod kątem obecności materiałów wybuchowych. Mundurowi muszą sprawdzić wszystkie zakamarki, włącznie z koszami na śmieci.
- Apelujemy do mieszkańców Lublina o korzystanie z komunikacji miejskiej. Wszystkich uczestników tych uroczystości prosimy o stosowanie się do zaleceń służb porządkowych i policji - mówi mł. insp. Janusz Wójtowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Komunikacja miejska
• Linie 2 i 4 z Popiełuszki skręcą w Leszczyńskiego do al. Solidarności. I tak też wrócą
• Linia 3 w obie strony al. Kraśnicką, Głęboką, Narutowicza i pl. Wolności
• Linie 5, 10, 18, 31 i 57 między PKS a Racławickimi mają kursować al. Solidarności, Czechowską i Długosza
• Linie 7 i 55 z Felina pojadą Zamojską i Narutowicza, a dalej na Felin Rusałką i Zamojską
• Linia 13 od dworca przez al. Unii Lubelskiej, PKS, Czechowską, Popiełuszki, powrót tak samo
• Linie 15 i 15b z Długosza skręcą w prawo pod szkoły chemiczne. Tu zakończą trasę. Powrót: Racławickie, Poniatowskiego
•Linia 20 w obie strony: Warszawska, Kraśnicka, Głęboka, Narutowicza, Piłsudskiego
• Linia 26 w obie strony: Racławickie, Długosza, Czechowska, Solidarności, Prusa
• Linie 32 i 39 w obie strony: pl. Singera, Unii Lubelskiej, Zamojska, pl. Wolności, Narutowicza
• Linia 40: Nadbystrzycka, Zana, Filaretów, Głęboka, Sowińskiego, Racławickie, Długosza, Leszczyńskiego, Solidarności, Prusa. Powrót tą samą drogą
• Linia 44 między Nadbystrzycką a Długosza: patrz linia 40 • Linia 56: Piłsudskiego, Lipowa, Okopowa, Mościckiego, Rusałka, Zamojska, Fabryczna.
• Linia 11 pojedzie z Narutowicza przez Hempla, 3 Maja i Tysiąclecia. Tak samo ma wracać. Uwaga! W piątek od godz. 13.30 do czasu przejścia konduktu żałobnego linia 11 pojedzie jeszcze innym objazdem: przez Bernardyńską, Zamojską, al. Unii Lubelskiej i pl. Singera, tak samo też wróci na Lipniak.
• Linia 24 w stronę Okopowej pojedzie Lubartowską, 3 Maja, Hempla i Okopową, a do Elizówki pojedzie bardzo zawiłą trasą przez Okopową, Lipową, Krakowskie Przedmieście, 3 Maja, Solidarności, Wodopojną, Świętoduską i Lubartowską. Uwaga! W piątek, od godz. 13.30 do przejścia konduktu w obie strony obowiązywać będzie objazd przez Biernackiego, Lubartowską, Wodopojną, Świętoduską, Lubartowską i Biernackiego.
• Linia N3 od Lwowskiej pojedzie Unii Lubelskiej, Zamojską i Narutowicza do pl. Litewskiego.
• Linie 156 i 160 Zostaną zawieszone w piątek o godz. 8. Tego dnia ruszy • linia 162 (trolejbusowa) na trasie Kunickiego–Wolska–Majdanek oraz • linia 956 (autobusowa zastępcza) na trasie: Chodźki, Obywatelska, Lubartowska, Ruska, Unii Lubelskiej, Lubelskiego Lipca '80, Wolska, Fabryczna, Unii Lubelskiej, Ruska, Lubartowska, Obywatelska, Chodźki. Obie linie mają kursować średnio co 20 minut. Ale w sobotę na trasy linii 156 i 160 wyjadą autobusy, które między Lubartowską a Fabryczną będą mieć objazd przez Ruską i Unii Lubelskiej.