Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lutego 2011 r.
8:39
Edytuj ten wpis

Pogrzeb abp Życińskiego: Plan uroczystości, komunikacja, utrudnienia

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 15 A A
Trumna z ciałem abp. Józefa Życińskiego przed Pałacem Biskupim. (fot. Jacek Swierczyński)
Trumna z ciałem abp. Józefa Życińskiego przed Pałacem Biskupim. (fot. Jacek Swierczyński)

Nawet 100 tys. wiernych może wziąć udział w ostatniej drodze abp. Józefa Życińskiego, który w sobotę spocznie w krypcie lubelskiej archikatedry. Wielki sztab ludzi, mimo bólu po tragicznej informacji o śmierci metropolity, musiał dołożyć starań, by pożegnanie to wypadło godnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Transmisja online pogrzebu abp. Życińskiego w Internecie

– Staniemy na wysokości zadania – oświadczył prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, gdy wraz ze swymi ludźmi musiał zmierzyć się z ogromem przygotowań do uroczystości pogrzebowych koniecznych, by kuria mogła skupić się na duchowym wymiarze pożegnania. Obietnicę tę składał dzień po śmierci metropolity. Od tamtej chwili co dzień okazywało się, że liczba ludzi, którzy przybędą na pogrzeb, jest coraz większa i większa.

Ostatnie szacunki mówią już o 100 tys. osób.

– Nie wszyscy będą mogli wziąć udział w uroczystościach, archikatedra nie wszystkich pomieści, przyległe okolice też mają określoną pojemność, prosiłbym o wyrozumiałość i samodyscyplinę – apeluje Krzysztof Żuk.

Wyrozumiałość może się przydać, bo na przygotowania było bardzo mało czasu, a trzeba było zorganizować ruch uliczny, zapewnić bezpieczeństwo żałobnikom, załatwić wiele formalności, zatroszczyć się o opiekę medyczną dla uczestników nabożeństw, zorganizować miejsca dla przyjezdnych, a nawet tak przyziemne sprawy jak toalety.

Samodyscyplina też będzie konieczna, bo mieszkańcy muszą przygotować się na pewne niedogodności. Częścią ulic nie da się przejechać, mniej będzie parkingów, inaczej pojadą autobusy, nie wszędzie da się wejść.

Aby w tym wszystkim się nie pogubić, przygotowaliśmy dla Was specjalny poradnik, dzięki któremu – mamy nadzieję – łatwiej będzie skupić się na tym ważniejszym wymiarze uroczystości.

Zabezpieczenie

Policja zapewnia, że będzie solidnie przygotowana do ochrony uroczystości. Lubelskich funkcjonariuszy będą wspierać koledzy z innych komend oraz strażnicy miejscy. W obu komendach wstrzymane zostały wszystkie urlopy.

Mundurowi mają za zadanie nie tylko zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ceremonii pogrzebowej, ale też pilnować tego, czy kierowcy stosują się do tymczasowej organizacji ruchu drogowego. Będą zabezpieczać ulice boczne w stosunku do tych zamkniętych dla ruchu.

Więcej patroli wyruszy też do lubelskich blokowisk, które w trakcie pogrzebu abp. Życińskiego częściowo się wyludnią. Policja ma pilnować, by opuszczone mieszkania nie stały się łatwym celem dla włamywaczy. Miejsce, w którym zorganizowane będą uroczystości, ma być ściśle strzeżone przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Odpowiednio wcześnie cały teren zostanie sprawdzony pod kątem obecności materiałów wybuchowych. Mundurowi muszą sprawdzić wszystkie zakamarki, włącznie z koszami na śmieci.

- Apelujemy do mieszkańców Lublina o korzystanie z komunikacji miejskiej. Wszystkich uczestników tych uroczystości prosimy o stosowanie się do zaleceń służb porządkowych i policji - mówi mł. insp. Janusz Wójtowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Komunikacja miejska

• Linie 150, 151, 152, 155 i 158 zostaną wstrzymane do czasu udrożnienia ulic
• Linie 2 i 4 z Popiełuszki skręcą w Leszczyńskiego do al. Solidarności. I tak też wrócą
• Linia 3 w obie strony al. Kraśnicką, Głęboką, Narutowicza i pl. Wolności
• Linie 5, 10, 18, 31 i 57 między PKS a Racławickimi mają kursować al. Solidarności, Czechowską i Długosza

• Linie 7 i 55 z Felina pojadą Zamojską i Narutowicza, a dalej na Felin Rusałką i Zamojską
• Linia 13 od dworca przez al. Unii Lubelskiej, PKS, Czechowską, Popiełuszki, powrót tak samo
• Linie 15 i 15b z Długosza skręcą w prawo pod szkoły chemiczne. Tu zakończą trasę. Powrót: Racławickie, Poniatowskiego
•Linia 20 w obie strony: Warszawska, Kraśnicka, Głęboka, Narutowicza, Piłsudskiego

• Linia 26 w obie strony: Racławickie, Długosza, Czechowska, Solidarności, Prusa
• Linie 32 i 39 w obie strony: pl. Singera, Unii Lubelskiej, Zamojska, pl. Wolności, Narutowicza
• Linia 40: Nadbystrzycka, Zana, Filaretów, Głęboka, Sowińskiego, Racławickie, Długosza, Leszczyńskiego, Solidarności, Prusa. Powrót tą samą drogą
• Linia 44 między Nadbystrzycką a Długosza: patrz linia 40 • Linia 56: Piłsudskiego, Lipowa, Okopowa, Mościckiego, Rusałka, Zamojska, Fabryczna.
• Linie 1, 6 i 17 od ronda pod Zamkiem pojadą pod Galę przez al. Unii Lubelskiej. W drugą stronę tak samo • Linia 23 na Felin pojedzie tą samą trasą, którą zawsze wraca na Czechów
• Linia 11 pojedzie z Narutowicza przez Hempla, 3 Maja i Tysiąclecia. Tak samo ma wracać. Uwaga! W piątek od godz. 13.30 do czasu przejścia konduktu żałobnego linia 11 pojedzie jeszcze innym objazdem: przez Bernardyńską, Zamojską, al. Unii Lubelskiej i pl. Singera, tak samo też wróci na Lipniak.

• Linia 24 w stronę Okopowej pojedzie Lubartowską, 3 Maja, Hempla i Okopową, a do Elizówki pojedzie bardzo zawiłą trasą przez Okopową, Lipową, Krakowskie Przedmieście, 3 Maja, Solidarności, Wodopojną, Świętoduską i Lubartowską. Uwaga! W piątek, od godz. 13.30 do przejścia konduktu w obie strony obowiązywać będzie objazd przez Biernackiego, Lubartowską, Wodopojną, Świętoduską, Lubartowską i Biernackiego.

• Linia N3 od Lwowskiej pojedzie Unii Lubelskiej, Zamojską i Narutowicza do pl. Litewskiego.
• Linie 156 i 160 Zostaną zawieszone w piątek o godz. 8. Tego dnia ruszy • linia 162 (trolejbusowa) na trasie Kunickiego–Wolska–Majdanek oraz • linia 956 (autobusowa zastępcza) na trasie: Chodźki, Obywatelska, Lubartowska, Ruska, Unii Lubelskiej, Lubelskiego Lipca '80, Wolska, Fabryczna, Unii Lubelskiej, Ruska, Lubartowska, Obywatelska, Chodźki. Obie linie mają kursować średnio co 20 minut. Ale w sobotę na trasy linii 156 i 160 wyjadą autobusy, które między Lubartowską a Fabryczną będą mieć objazd przez Ruską i Unii Lubelskiej.

Goście specjalni

W sobotnich uroczystościach pogrzebowych uczestniczyć będzie prezydent RP Bronisław Komorowski. Kuria spodziewa się wielu kardynałów i biskupów, wielu osobistości z życia politycznego, naukowego i kulturalnego. Wiadomo już, że przyjedzie wicepremier Waldemar Pawlak, min. Elżbieta Radziszewska czy Władysław Bartoszewski. Szacuje się, że w ceremonii uczestniczyć może ok. 1500 VIP-ów.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
WIDZ / 21 lutego 2011 o 09:23
0
Tak, było...ale może 5 tys.Takiej propagandy dawno nie widziałem.Kamery pokazywały zgromadzonych od katedry w stronę deptaku co dawało wrażenie tłumu, ale faktycznie ludzi nie było nawet do Bramy Krakowskiej przy której stał telebim.Z drugiej strony jak by to brzmiało - "przybyło około 5 tys. wietrnych"
Avatar
niekot / 18 lutego 2011 o 19:44
0
[quote name='Grzesiek' timestamp='1298038212' post='439175']
Kretynizm i cyrk z tym pochówkiem, a na co zwykły człowiek może liczyć?
[/quote]
"każdemu wedle zasług". A ten "cyrk" jest adekwatny do wydarzenia.
Avatar
pan janusz / 18 lutego 2011 o 16:15
0
[quote name='Jurek S.' timestamp='1298041587' post='439219']
Do udziału w uroczystościach nikt nikogo nie zmusza ale jezeli jest taka wola tych tysiecy ludzi, lokalne władze maja obowiazek zabęzpieczyc uroczystości. Pragne zwrócic uwagę że wydawca gazety pewnej sekty zatytuułowanej "nasz dziennik" wcale nie zacheca do do udziału w tych uroczystościach a wręcz o nich nie wspomina.
[/quote]

Wg doktryny kościoła któryś z nich to sekciarz.
Sobór ogłaszam za otwarty.
Avatar
Jurek S. / 18 lutego 2011 o 16:06
0
Do udziału w uroczystościach nikt nikogo nie zmusza ale jezeli jest taka wola tych tysiecy ludzi, lokalne władze maja obowiazek zabęzpieczyc uroczystości. Pragne zwrócic uwagę że wydawca gazety pewnej sekty zatytuułowanej "nasz dziennik" wcale nie zacheca do do udziału w tych uroczystościach a wręcz o nich nie wspomina. Kochani na godziwy pochówek trzeba sobie po prostu zasłużyć. Ksiądz arcybiskup byl czlowiekiem zawsze mówiacym prawde czasami też tą bolesną. Piętnował tych, którzy rzekomo będąc w służbie bozej dążyli do nadmiernego wzbogacenia sie i tym miedzy innymi naraził sie torunskiemu biznesmenowi Tadeuszowi S. i całej jego sekcie. Księże arcybiskupie spoczywaj w pokoju !
Do udziału w uroczystościach nikt nikogo nie zmusza ale jezeli jest taka wola tych tysiecy ludzi, lokalne władze maja obowiazek zabęzpieczyc uroczystości. Pragne zwrócic uwagę że wydawca gazety pewnej sekty zatytuułowanej "nasz dziennik" wcale nie zacheca do do udziału w tych uroczystościach a wręcz o nich nie wspomina. Kochani na godziwy pochówek trzeba sobie po prostu zasłużyć. Ksiądz arcybiskup byl czlowiekiem zawsze mówiacym prawde czasami też tą bolesną. Piętnował tych, którzy rzekomo będąc w służbie bozej dążyli do nadmierneg... rozwiń
Avatar
Grzesiek / 18 lutego 2011 o 15:10
0
Kretynizm i cyrk z tym pochówkiem, a na co zwykły człowiek może liczyć?
Avatar
lucypher / 18 lutego 2011 o 12:25
0
poczułem się jak w Iranie!!!
Avatar
Sztywny Pal / 18 lutego 2011 o 12:17
0
Budujemy grób dla faraona...
Avatar
helmut / 18 lutego 2011 o 12:16
0
[quote name='UPRośćmyTO' timestamp='1298026233' post='439045']
Zobaczysz na POgrzebie...
[/quote]
Ile ty płacisz podatków dziecino??? Smarki wiszą ci u nosa a wypowiadasz się na poważne tematy których jeszcze nie możesz zrozumieć.
Avatar
UPRośćmyTO / 18 lutego 2011 o 11:50
0
[quote name='Gość' timestamp='1298026052' post='439044']
Papieża pochowano w jeden dzień a tu pochówek trwa już od kilku dni. Prawdziwy cyrk objazdowy za kasę podatników tylko komu potrzebne są takie przedstawienia?
[/quote]

Zobaczysz na POgrzebie...
Avatar
Gość / 18 lutego 2011 o 11:47
0
[quote name='UPRośćmyTO' timestamp='1298019370' post='438960']
Szacuje się, że w ceremonii uczestniczyć może ok. 1500 VIP-ów.
Na pogrzebie papieża Jana Pawła II było 2500 VIP-ów, czyli prawie papież.
[/quote]
Papieża pochowano w jeden dzień a tu pochówek trwa już od kilku dni. Prawdziwy cyrk objazdowy za kasę podatników tylko komu potrzebne są takie przedstawienia?
Avatar
WIDZ / 21 lutego 2011 o 09:23
0
Tak, było...ale może 5 tys.Takiej propagandy dawno nie widziałem.Kamery pokazywały zgromadzonych od katedry w stronę deptaku co dawało wrażenie tłumu, ale faktycznie ludzi nie było nawet do Bramy Krakowskiej przy której stał telebim.Z drugiej strony jak by to brzmiało - "przybyło około 5 tys. wietrnych"
Avatar
niekot / 18 lutego 2011 o 19:44
0
[quote name='Grzesiek' timestamp='1298038212' post='439175']
Kretynizm i cyrk z tym pochówkiem, a na co zwykły człowiek może liczyć?
[/quote]
"każdemu wedle zasług". A ten "cyrk" jest adekwatny do wydarzenia.
Avatar
pan janusz / 18 lutego 2011 o 16:15
0
[quote name='Jurek S.' timestamp='1298041587' post='439219']
Do udziału w uroczystościach nikt nikogo nie zmusza ale jezeli jest taka wola tych tysiecy ludzi, lokalne władze maja obowiazek zabęzpieczyc uroczystości. Pragne zwrócic uwagę że wydawca gazety pewnej sekty zatytuułowanej "nasz dziennik" wcale nie zacheca do do udziału w tych uroczystościach a wręcz o nich nie wspomina.
[/quote]

Wg doktryny kościoła któryś z nich to sekciarz.
Sobór ogłaszam za otwarty.
Avatar
Jurek S. / 18 lutego 2011 o 16:06
0
Do udziału w uroczystościach nikt nikogo nie zmusza ale jezeli jest taka wola tych tysiecy ludzi, lokalne władze maja obowiazek zabęzpieczyc uroczystości. Pragne zwrócic uwagę że wydawca gazety pewnej sekty zatytuułowanej "nasz dziennik" wcale nie zacheca do do udziału w tych uroczystościach a wręcz o nich nie wspomina. Kochani na godziwy pochówek trzeba sobie po prostu zasłużyć. Ksiądz arcybiskup byl czlowiekiem zawsze mówiacym prawde czasami też tą bolesną. Piętnował tych, którzy rzekomo będąc w służbie bozej dążyli do nadmiernego wzbogacenia sie i tym miedzy innymi naraził sie torunskiemu biznesmenowi Tadeuszowi S. i całej jego sekcie. Księże arcybiskupie spoczywaj w pokoju !
Do udziału w uroczystościach nikt nikogo nie zmusza ale jezeli jest taka wola tych tysiecy ludzi, lokalne władze maja obowiazek zabęzpieczyc uroczystości. Pragne zwrócic uwagę że wydawca gazety pewnej sekty zatytuułowanej "nasz dziennik" wcale nie zacheca do do udziału w tych uroczystościach a wręcz o nich nie wspomina. Kochani na godziwy pochówek trzeba sobie po prostu zasłużyć. Ksiądz arcybiskup byl czlowiekiem zawsze mówiacym prawde czasami też tą bolesną. Piętnował tych, którzy rzekomo będąc w służbie bozej dążyli do nadmierneg... rozwiń
Avatar
Grzesiek / 18 lutego 2011 o 15:10
0
Kretynizm i cyrk z tym pochówkiem, a na co zwykły człowiek może liczyć?
Avatar
lucypher / 18 lutego 2011 o 12:25
0
poczułem się jak w Iranie!!!
Avatar
Sztywny Pal / 18 lutego 2011 o 12:17
0
Budujemy grób dla faraona...
Avatar
helmut / 18 lutego 2011 o 12:16
0
[quote name='UPRośćmyTO' timestamp='1298026233' post='439045']
Zobaczysz na POgrzebie...
[/quote]
Ile ty płacisz podatków dziecino??? Smarki wiszą ci u nosa a wypowiadasz się na poważne tematy których jeszcze nie możesz zrozumieć.
Avatar
UPRośćmyTO / 18 lutego 2011 o 11:50
0
[quote name='Gość' timestamp='1298026052' post='439044']
Papieża pochowano w jeden dzień a tu pochówek trwa już od kilku dni. Prawdziwy cyrk objazdowy za kasę podatników tylko komu potrzebne są takie przedstawienia?
[/quote]

Zobaczysz na POgrzebie...
Avatar
Gość / 18 lutego 2011 o 11:47
0
[quote name='UPRośćmyTO' timestamp='1298019370' post='438960']
Szacuje się, że w ceremonii uczestniczyć może ok. 1500 VIP-ów.
Na pogrzebie papieża Jana Pawła II było 2500 VIP-ów, czyli prawie papież.
[/quote]
Papieża pochowano w jeden dzień a tu pochówek trwa już od kilku dni. Prawdziwy cyrk objazdowy za kasę podatników tylko komu potrzebne są takie przedstawienia?
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 3 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 10 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 11

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.