W piątek o godz. 19 w Galerii Labirynt (ul. ks. J. Popiełuszki 5) otwarcie nowej wystawy. „Wojna i pokój”. – To szczególna wystawa i każdy będzie ją przeżywał i interpretował na własny sposób – zapowiadają organizatorzy
Wprawdzie ideą wystawy jest i wojna, i pokój, jednak można odnieść wrażenie, że to konflikty zbrojne są wiodącym tematem i one dominują w prezentacjach artystów.
– Nie da się o pokoju mówić bez kontekstu wojny – mówi Alicja Burek z działu promocji Galerii Labirynt (na zdjęciu z lewej). – To są dzieła pacyfistyczne choć pokazują okrucieństwa wojny. To szczególnie aktualne w dzisiejszych czasach, kiedy nasze pokolenie jest świadkiem dramatów i konfliktów zbrojnych. Na pewno na wiele z tych prac miała wpływ obecna sytuacja w Europie i na świecie.
Ikonografia militarna jest bardziej przemawiająca do odbiorcy. Wojna i atrybuty z nią związane były w sztuce obecne od zawsze. Jednak dziś zmieniło się podejście artystów do tego tematu.
– Kiedyś twórcy pokazywali martyrologię i bohaterstwo narodu – dodaje Burek. – Dziś artyści pokazują to inaczej.
Prace na wystawie są wyrazem zwykłego, ludzkiego strachu, ale i fascynacji wojną. Czy odbierzemy to także jako wołanie o pokój? Dziś emocje i idee wyrażamy bardziej dosadnie – biały gołąbek w ręku dziewczynki już nie jest tym, co wzrusza i robi wrażenie.
Na wystawie zostanie pokazanych kilkadziesiąt prac – malarstwo, rysunek, instalacje, video. Będzie wiele wątków, niektóre dzieła nawiązują z sobą dialog, inne są w konfrontacji.
– Nie prowadzimy widza za rękę – wyjaśnia Alicja Burek. – To szczególna wystawa i każdy będzie ją przeżywał i interpretował na własny sposób.
Prezentacja obejmuje prace następujących artystów: Bogusław Bachorczyk, Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Tomasz Bielak, Hubert Czerepok, Maurycy Gomulicki, Rafał Jakubowicz, Cezary Klimaszewski, Tomasz Kozak, Katarzyna Kozyra, Edward Krasiński, Zofia Kulik, Anna Kutera, Natalia LL, Dominik Lejman, Zbigniew Libera, Urszula Pieregończuk, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Krystiana Robb-Narbutt, Mariusz Tarkawian, Twożywo, Krzysztof Wodiczko, Artur Żmijewski oraz Anastasiia Mikhno i Piotr Ślaski.
Zespół kuratorski to: Magdalena Linkowska, Tomasz Kitliński, Paweł Leszkowicz.
Wstęp wolny.