Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 maja 2021 r.
17:10

Prezydent Lublina wylicza ile miasto straci na Polskim Ładzie

81 81 A A
Niepokój samorządowców wzbudziła zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który zaprezentował w weekend założenia reformy nazwanej „Polskim Ładem”
Niepokój samorządowców wzbudziła zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który zaprezentował w weekend założenia reformy nazwanej „Polskim Ładem” (fot. Piotr Michalski | Maciej Kaczanowski)

W dziesiątkach milionów złotych liczony może być uszczerbek w kasie miasta spowodowany zapowiedzianą przez rząd reformą podatkową – szacują władze Lublina. Ratusz obawia się skutków zapowiedzianego przez rząd podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i ostrzega, że będzie „bezwzględnie” żądać od państwa zrekompensowania utraty dochodu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niepokój samorządowców wzbudziła zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który zaprezentował w weekend założenia reformy nazwanej „Polskim Ładem”. Jednym z jej założeń jest podniesienie do 30 tys. zł rocznie kwoty, od której Polacy nie będą musieli płacić podatku dochodowego od osób fizycznych.

– Skutki tych zmian budzą poważne obawy – ocenia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i przedstawia pierwsze wyliczenia dotyczące miejskiej kasy: – Negatywne, roczne skutki budżetowe dla miasta z tytułu podniesienia kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tys. zł szacuje się na kwotę około 160 mln zł rocznie.

Uszczerbek w dochodach miasta może być znacznie mniejszy, jeżeli zasadnicza część składki zdrowotnej przestanie być odliczana od podatku. – Na takim rozwiązaniu zyskają bogatsze jednostki samorządu terytorialnego, w tym duże miasta, w których średnia płaca jest wyższa od średniej płacy w kraju. Ubytek w dochodach odnotują natomiast samorządy, w których mieszkańcy zarabiają mniej od średniej krajowej – komentuje Żuk. – Szacuje się, że wprowadzenie zmian w takim wariancie może skutkować ubytkiem dochodów Lublina nawet do 50 mln zł.

Ratusz jasno daje do zrozumienia, że nie zgadza się na taką utratę dochodów. – Trudno sobie wyobrazić, jak mielibyśmy realizować inwestycje z nowego rozdania funduszy UE – komentuje Żuk i dodaje, że ciężko byłoby szukać oszczędności na wydatkach bieżących, w tym szkołach, pomocy społecznej czy komunikacji. – Tu nie ma dużego pola manewru. Więc jedyna możliwość to cięcia w inwestycjach, głównie tych planowanych. W takiej sytuacji będziemy bezwzględnie domagać się odpowiedniej rekompensaty w postaci zwiększonego udziału samorządów w dochodach z PIT.

– Przeraża mnie to, że podczas prezentacji Polskiego Ładu ani słowem nie wspomniano o gminach. Przecież podniesienie progów podatkowych doprowadzi do obniżenia dochodów samorządów, które mają swój udział w PIT. Tymczasem nikt nie mówi o rekompensacie. Nie wiem jeszcze ile stracimy na tych zmianach, ale bez pomocy stracimy na pewno – komentuje Stanisław Gołębiowski, wójt Końskowoli.

>>> Czytaj także: Premier w Rykach i Stężycy o Polskim Ładzie. "Chcemy wspierać wszystkich przedsiębiorców"

Wicepremier Jarosław Gowin zaproponował wprawdzie, aby samorządy otrzymywały stałe dotacje obliczane według przejrzystych zasad, co miałoby zastąpić istniejący Fundusz Inwestycji Lokalnych. Nie ma jednak konkretów o jakie pieniądze chodzi i na jakie cele gminy mogłyby je wykorzystać.

– Nie jesteśmy w stanie wyliczyć nawet przybliżonych kwot ubytku w dochodach, ale warto przypomnieć, że to kolejna decyzja uderzająca w samorząd – mówi Paweł Jednacz, rzecznik Urzędu Miasta w Biłgoraju. – Pod koniec 2019 r. doszło do zmian w ustawie o PIT (zmniejszenie stawki do 17 proc. oraz zwolnienie osób do 26 roku życia). Potem pandemia, a teraz kolejne zmiany ustawowe bez zapowiedzi jakiejkolwiek rekompensaty dla jednostek samorządu terytorialnego. Zmiana taka spowoduje zmniejszenie i tak coraz bardziej okrojonych możliwości inwestycyjnych samorządów. A mieszkańcy oczekują kolejnych inwestycji – dodaje rzecznik.

– Gdyby „Polski Ład” wszedł w życie bez żadnych rekompensat, nasze miasto mogłoby stracić kilkanaście, a może nawet blisko 20 milionów złotych – szacuje Paweł Maj, prezydent Puław. I dodaje: – Osłabianie finansów samorządów trwa od 2019 roku, kiedy zaczęły się zmiany w PIT. Nasze miasto już straciło na tym co najmniej 6 mln zł. Rosną przy tym wydatki bieżące, koszty pracy, ceny energii, usług i materiałów. Ten proces jest szybszy, niż wzrost dochodów w ostatnich latach. Jednocześnie w tym samym czasie nastąpiło radykalne zwiększenie dysproporcji między wielkością części oświatowej subwencji ogólnej, a wydatkami bieżącymi oświaty. Same tylko pensje nauczycielskie rosły w każdym kolejnym roku szybciej niż subwencja. Dlatego tak ważne są rekompensaty, ale nadal brakuje szczegółów dotyczących takiego rozwiązania. Czekamy więc na projekty ustaw, które te propozycje doprecyzują.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 81

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mark211 / 18 maja 2021 r. o 17:19
+71
Spokojnie. Kwota wolna to tylko obietnica i jasno powiedziana że nie wiadomo kiedy. Ważne że już w tym roku podniosą podatki i zniosą możliwości odpisów podatkowych (np na fundusz zdrowia). pisowcy już szykują się do wyborów i kolejny raz chcą zapłacić nierobom za głosy.
Avatar
Janusz_Paliwas / 18 maja 2021 r. o 17:23
+57
Obiecali Polskę w ruinie i słowa dotrzymają !!
Avatar
Robotus_Pisulus / 18 maja 2021 r. o 19:30
+48
Kwik rządowych trolli jest tylko dowodem na to, że to nie jest wygodny temat dla PiS. Jeśli komuś coś dają, to wiadomo, że komuś innemu najpierw muszą zabrać. Brak pieniędzy w samorządach to brak remontów ulic, budowy szkół i żłobków. Rekompensaty dla samorządów związane z Nowym Ładem to psi obowiązek rządu.
Avatar
dzini / 18 maja 2021 r. o 19:37
+44
100% racji. Nowy Ład to koniec dynamicznego rozwoju i początek intensywnego zwijania samorządów. Socjal ponad wszystko.
Avatar
___K___ / 18 maja 2021 r. o 19:20
+39
Z cyklu Myśli Dewelo-Duce: "Mówię 'miasto', myślę 'deweloperzy."
Widzisz, kronikidewelorozwoju , nie możesz przestać klepać tych debilizmów.
Avatar
___K___ / 18 maja 2021 r. o 19:41
+38
Warujesz, dewelo_K_undelku. P0_K_lep jeszcze w łapki, a twój Pan będzie z ciebie zadowolony.
Nie, to ty warujesz i musisz być aktywny, bo w przeciwnym razie pójdziesz na szczaw.
Avatar
___K___ / 18 maja 2021 r. o 19:25
+38
Z cyklu Myśli Dewelo-Duce: "Mówię 'miasto', myślę 'deweloperzy."
Już w tym wątku ***s://***dziennikwschodni.pl/forum/region/lublin/tanie-mieszkania-w-lublinie-prezydent-sklada-deklaracje,t,248826.html?p=2 udowodniłem ci, że musisz klepać i potwierdzasz to także tutaj :-)
Avatar
kichu / 18 maja 2021 r. o 22:24
+32
Panie Prezydencie Doktorze Ekonomii - te pieniądze zostaną w portfelach Polaków - aby ponownie trafiły do kasy miasta w postaci podatków należy ściągnąć do Lublina firmy produkcyjne których produkty ci Polacy będą kupować a firmy te zapłacą miastu podatek. Rozwój miasta to nie tylko uczelnie i bloki
 tak tak zostaną w portfelach, a dziurę w budżecie zasypie się pieniędzmi ze świnki skarbonki Kaczyńskiego, na jakim ty świecie żyjesz naiwny człowieku?
Avatar
Hobbit / 18 maja 2021 r. o 22:06
+30
Panie Prezydencie Doktorze Ekonomii - te pieniądze zostaną w portfelach Polaków - aby ponownie trafiły do kasy miasta w postaci podatków należy ściągnąć do Lublina firmy produkcyjne których produkty ci Polacy będą kupować a firmy te zapłacą miastu podatek. Rozwój miasta to nie tylko uczelnie i bloki
 Może pokaż wszystkim jak się to robi i sam załóż jakąś firmę produkcyjną? Wtedy nie będzie trzeba nic ściągać.
Avatar
na_haju / 18 maja 2021 r. o 22:15
+28
Kwestią czasu jest jak madka 500+ zajmująca się zawodowo produkcją małych bąbelków Brajanków będzie zarabiać więcej niż właściciel firmy zatrudniającej kilkunastu pracowników. Polski ład to socjalizm w najczystszej postaci.
Avatar
METATRON / 24 maja 2021 r. o 01:56
-4
Panie Żuku, będziecie finansować tak jak robią to inne miasta. Zamiast wszystko trzymać w długu miasta, zaczniecie zaciągać kredyty na spółki miejskie. Większość bogatych miast w Polsce ma ukryte długi dorównujące lub prześcigające ich dług oficjalny. Chyba Pan i Pańska Rada Miejska nie boicie się Korwina czy Jakubowskiego z Fundacji Wolności, że zechce dostępu do informacji publicznej i ujawni, ile długu ukrytego ma obecnie Lublin? Spokojnie dwa miliardy na spółki jeszcze dociągniecie.
Avatar
_XD_ / 23 maja 2021 r. o 11:01
+2
Niemcy otwierają nowe kopalnie węgla brunatnego, a nam TSUE (za namową P0wsko ZSLowskiej targowicy) każe zamykać Turów.... Czego nie rozumiecie?
 We frondzi tak napisali? Czy innej fsieci? XD
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 maja 2021 r. o 11:38
-5
Niemcy otwierają nowe kopalnie węgla brunatnego, a nam TSUE (za namową P0wsko ZSLowskiej targowicy) każe zamykać Turów.... Czego nie rozumiecie?
Avatar
_XD_ / 20 maja 2021 r. o 14:17
-1
....urzędnik złamał ustawę antykorupcyjną... sąd wydał prawomocny wyrok... "wybitni prawnicy" się zbłaźnili... co taki ktoś robi na opłacanym z naszych podatków  stołku ???
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
Wielejebny / 20 maja 2021 r. o 10:44
-9
Kwestią czasu jest jak madka 500+ zajmująca się zawodowo produkcją małych bąbelków Brajanków będzie zarabiać więcej niż właściciel firmy zatrudniającej kilkunastu pracowników. Polski ład to socjalizm w najczystszej postaci.
Nie bój się o tych pseudo przedsiębiorców ,zatrudnia kilkunastu pracowników jak to piszesz na czarno i wyjdą na swoje. Każdy przedsiębiorca tylko myśli jak tu wydymać skarbówkę. A taki murzyn jak ty zapiera..la za miskę ryżu na tego pseudo przedsiębiorcę
Za miskę PiSowskiego ryżu, to ty zasuwasz na farmie trolli.
 Nazywam się Krzysztof Brejza i ja naprawdę nie jestem hejterem
 Nazywam się Krzysztof Brejza i ja naprawdę nie jestem hejterem rozwiń
Avatar
___K___ / 20 maja 2021 r. o 08:57
+8
Agencja PR zatrudniona przez ułem miasta "tublin" dziś wieczorem troi się i dwoi minusując komentarze nie "po linii lubeslskiej plettformy" :) Kiedyś wyjdzie na jaw ile ratusz płacił agencjom PR za pisanie pochwalnych postów na temat el presidente i presom film dewełoperskich :)
Jest prosty sposób na usunięcie tych minusów. Kasujesz komentarz i dodadajesz go na nowo. Najlepiej poczekać aż troll nabije kilkadzięsiąt minusów i wtedy usunąć.
Dziecinada. Co więcej - i tak słyniesz pod różnymi nickami jako największy i głupi troll na tym forum, więc ile byś nie kasował - nie przykryjesz swojego matołectwa.   
Dziecinada. Co więcej - i tak słyniesz pod różnymi nickami jako największy i głupi troll na tym forum, więc ile byś nie kasował - nie przykryjesz swojego matołectwa.    rozwiń
Avatar
___K___ / 20 maja 2021 r. o 08:56
+10
Deweloperzy i oligarchia być może coś straci, ale zyskają na tym zwykli mieszkańcy.
_D ebili X_  - siejesz socjalistyczną propagandę i nic więcej. Kompletnie nie znasz się na ekonomii. W żadnej skali. Zyskasz realnie pewnie z kilkadziesiąt złotych. Stracisz na braku samorządowych inwestycji, będziesz jeździł po dziurawych drogach, a twoje dzeci będą chodzić do nieremontowanych i - być może - słabiej ogrzewanych szkół. Ale będziesz miał kilkadziesiąt złotych w portfelu - będzie super!
_D ebili X_  - siejesz socjalistyczną propagandę i nic więcej. Kompletnie nie znasz się na ekonomii. W żadnej skali. Zyskasz realnie pewnie z kilkadziesiąt złotych. Stracisz na braku samorządowych inwestycji, będziesz jeździł po dziurawych drogach, a twoje dzeci będą chodzić do nieremontowanych i - być może - słabiej ogrzewanych szkół. Ale będziesz miał kilkadziesiąt złotych w portfelu - będzie super! rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 19 maja 2021 r. o 21:44
-8
....urzędnik złamał ustawę antykorupcyjną... sąd wydał prawomocny wyrok... "wybitni prawnicy" się zbłaźnili... co taki ktoś robi na opłacanym z naszych podatków stołku ???
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 maja 2021 r. o 16:35
-17
Rzuciłam ci parę kości, _K_undelku - P0każ swoim Panom, jak uważnie warujesz! Już P0 2 minutach zebrałam P0 3 minusiki.
 Deweloratuszowe troliszcze prawdopodobnie zebrało baty po tym, jak parę dni temu aż do 11,00 wisiał "niezmoderowany" artykuł i teraz piese_K_ chodzi jak w zegarku, przynajmniej do czasu, aż znowu któregoś dnia ostro P0chleje, żeby choć na chwilę zaP0mnieć o swojej parszywej robocie.
Avatar
Monisia / 19 maja 2021 r. o 16:13
-21
Na szczescie notowania platformy obywatelskiej to juz tylko cos ok 15% . Ciekawe czy ten liberał zmieni barwy partyjne przed wyborami czy pójdzie na dno razem ze swoją partią.  Dla niego człowiek zaczyna sie dopiero od określonego progu zasobności portfela , reszta to plebs do którego usmiecha sie z plakatów raz na pare lat przed wyborami.
Notowania Platformy Deweloperskiej rzeczywiście są słabe, ale Żuk pewnie zastosuje ten sam manewr propagandowy co poprzednio czyli wystartuje jako "niezależny" kandydat. Ciekawe czy kolejny raz bezmyślne lemingi dadzą się na to nabrać?
 Dlatego należy ciemnemu ludowi przyP0minać, z którego matecznika P0chodzi dewelo-duce.
 Dlatego należy ciemnemu ludowi przyP0minać, z którego matecznika P0chodzi dewelo-duce. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 81

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wianki nad Krzną w Łukowie
Zdjęcia
galeria

Wianki nad Krzną w Łukowie

W sobotę w parku miejskim w Łukowie odbyła się trzecia edycja imprezy „Wianki nad Krzną”.

Pierwszy autobus wodorowy dla Lublina, a ma go zasilać firma z grupy Polsat

Pierwszy autobus wodorowy dla Lublina, a ma go zasilać firma z grupy Polsat

Władze Lublina planują kupić autobus napędzany wodorem. Na razie na próbę, tylko jeden. Jeżeli się sprawdzi, może być ich więcej. Niezbędną stację tankowania miałaby zapewnić Grupa Polsat.

Euro 2020. "Żółtej fali" nie będzie. Zakażenia wśród szwedzkich kibiców

Euro 2020. "Żółtej fali" nie będzie. Zakażenia wśród szwedzkich kibiców

Szwedzcy kibice odwołali marsz na stadion w Sankt Petersburgu na środowy mecz z Polską - kończący rywalizację w grupie E piłkarskich mistrzostw Europy - po kilku pozytywnych testach na Covid-19. Obawiają się też, że duża ich część nie zostanie wpuszczona na stadion.

Orzeł Urzędów, GKS Niemce i Mazowsze Stężyca żegnają się z Keeza lubelską klasą okręgową

Orzeł Urzędów, GKS Niemce i Mazowsze Stężyca żegnają się z Keeza lubelską klasą okręgową

Orzeł Urzędów, GKS Niemce i Mazowsze Stężyca spadają do A klasy. W każdym z tych klubów powody degradacji są diametralnie różne

Lubelskie. Norki z koronawirusem. Tysiące zwierząt na śmierć, ludzie na kwarantannę
Tylko u nas

Lubelskie. Norki z koronawirusem. Tysiące zwierząt na śmierć, ludzie na kwarantannę

Mamy pierwsze w województwie lubelskim potwierdzone zakażenie koronawirusem u norek. Wirusa wykryto na dwóch fermach w powiecie bialskim, gdzie są hodowane te zwierzęta. Sanepid skierował na kwarantannę kilku pracowników z tych gospodarstw.

Międzyrzec Podlaski uczy mieszkańców sprzątania po psach

Międzyrzec Podlaski uczy mieszkańców sprzątania po psach

Nie wszyscy mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego pamiętają, by sprzątać odchody po swoich psach. Samorząd ma pomysł, jak o tym obowiązku przypominać.

Nad ranem na drodze znaleziono ciało. Teraz wiadomo, co się stało

Nad ranem na drodze znaleziono ciało. Teraz wiadomo, co się stało

W okolicach Krasnegostawu motocyklista przejechał leżącego na drodze człowieka. Zostawił rannego i uciekł. Ciało 50-latka nad ranem znaleźli przechodnie.

Minister edukacji i nauki podsumowuje rok szkolny. "Sześć ostatnich tygodni na wagę złota"

Minister edukacji i nauki podsumowuje rok szkolny. "Sześć ostatnich tygodni na wagę złota"

To był bardzo trudny rok szkolny, a te sześć ostatnich tygodni nauki stacjonarnej były na wagę złota – powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, podsumowując rok w czasie epidemii w szkołach. Wyraził też przekonanie, że od 1 września uczniowie rozpoczną naukę również w trybie stacjonarnym.

Silne burze już w Lubelskiem. Piorun podpalił stodołę
galeria

Silne burze już w Lubelskiem. Piorun podpalił stodołę

Silne burze już nad województwem lubelskim. W Janowie Lubelskim piorun podpalił stodołę.

Rośliny na kraśnickim rynku tak, ale wyłącznie w donicach

Rośliny na kraśnickim rynku tak, ale wyłącznie w donicach

Na kraśnickim rynku ma być więcej zieleni. W centrum miasta mają pojawić się nowe rośliny, w tym winobluszcz trójklapowy, klon polny lub klon czerwony i morwa biała. Problem w tym, że drzewa, pnącza i trawy zostaną posadzone w donicach. Wszystko przez znajdujące się pod płytami relikty dawnej zabudowy

O wolności i cenzurze w sztuce współczesnej. Spotkanie i performance
24 czerwca 2021, 17:00

O wolności i cenzurze w sztuce współczesnej. Spotkanie i performance

Galeria Labirynt w Lublinie (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na spotkanie pt. "Czym jest sztuka? O wolności i cenzurze w sztuce współczesnej". Wydarzenie zostanie zorganizowane w czwartek, 24 czerwca, o godz. 17.

Nowa hala sportowo-widowiskowa w Lublinie? Radny twierdzi, że Globus już nie wystarcza

Nowa hala sportowo-widowiskowa w Lublinie? Radny twierdzi, że Globus już nie wystarcza

O budowę nowej „hali sportowo-widowiskowej” apeluje jeden z radnych klubu prezydenta Żuka. Tłumaczy, że przestarzała hala Globus nie nadaje się do organizacji „profesjonalnych imprez najwyższej rangi”

Koniec z dzwonkami na puławskim basenie. "To głęboki PRL"

Koniec z dzwonkami na puławskim basenie. "To głęboki PRL"

Dobra wiadomość dla mieszkańców korzystających z basenu krytego w hali przy al. Partyzantów. W ciągu najbliższych miesięcy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wdroży nowy system naliczania czasu. To oznacza koniec z przymusowym wychodzeniem z wody po 45 minutach.

Św. Florian od strażaków stracił rękę i kawałek zbroi. "Chamstwo i prostactwo"

Św. Florian od strażaków stracił rękę i kawałek zbroi. "Chamstwo i prostactwo"

Figura św. Floriana ustawiona w pobliżu remizy OSP w Niemcach (powiat lubelski) została zdewastowana. Internauci w niewybrednych słowach komentują ten incydent. Strażacy ochotnicy o sprawie będą powiadamiać policję.

IMGW podnosi stopień ostrzeżenia. Wielkie burze z gradem już się zbliżają

IMGW podnosi stopień ostrzeżenia. Wielkie burze z gradem już się zbliżają

Synoptycy mają niemal 100-procentową pewność, że województwo lubelskie nawiedzą potężne burze. Podniesiony został też stopień ostrzegawczy dla upałów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.