Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 września 2021 r.
8:02

Radni postanowili. W Lublinie mają powstać tanie mieszkania na wynajem

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 9 A A
Bloki miałyby powstać na skraju dzielnicy Kośminek, koło planowanego przedłużenia ul. Dekutowskiego.
Bloki miałyby powstać na skraju dzielnicy Kośminek, koło planowanego przedłużenia ul. Dekutowskiego. (fot. Maciej Kaczanowski)

Lublin wejdzie do spółki, która ma wybudować na Kośminku kilkaset mieszkań na wynajem. Rada Miasta pozwoliła prezydentowi na utworzenie spółki razem z rządową agencją – Krajowym Zasobem Nieruchomości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czynszówki mają powstać koło planowanego przedłużenia ul. Dekutowskiego od Drogi Męczenników Majdanka do ul. Wyzwolenia i Głuskiej. Urząd Miasta konsekwentnie nazywa ten obszar Felinem, jednak administracyjnie wspomniane nieruchomości leżą jeszcze w granicach dzielnicy Kośminek, choć niewiele mają z nią wspólnego.

Grunty pod budowę da samorząd miasta, zaś inwestycję przeprowadzi nowa spółka pod nazwą SIM Lubelskie Centrum, która później zajmie się wynajmem mieszkań. Czynsz ma wynosić około 13 zł za mkw. miesięcznie.

Pieniądze na rozruch spółki (3 mln zł) miałby wyłożyć Krajowy Zasób Nieruchomości. – Realizacja tych inwestycji ma być finansowana ze środków przeznaczonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego – informuje Łukasz Mazur, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego w Urzędzie Miasta Lublin. Samorząd liczy na preferencyjne kredyty sięgające 80 proc. kosztów inwestycji.

W czwartek Rada Miasta dała prezydentowi zgodę na wejście do spółki z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Tworzone w ten sposób spółki mają być fundamentem rządowego programu budowy mieszkań. SIM-y, czyli Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają być następcą Towarzystw Budownictwa Społecznego. Powołane już TBS-y wciąż mogą działać.

– Nowością w stosunku do TBS jest łatwiejsza możliwość dla najemców w dojściu do własności – mówi Łukasz Mazur. – Po 5 latach najemca może określić, że zamierza dojść do własności, wówczas inaczej jest obliczany jego czynsz. Po 15 latach jest możliwość, że taka nieruchomość zostanie zakupiona przez najemcę.

Z dotychczasowych deklaracji wynika, że w pierwszym etapie miasto ma przeznaczyć pod budowę grunty umożliwiające budowę około 300 mieszkań, później miałoby udostępniać kolejne działki. Krajowy Zasób Nieruchomości mówi nawet o tysiącu lokali mieszkalnych.

Do spółki SIM Lubelskie Centrum będą mogły przystępować także samorządy innych gmin w naszym regionie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jasin / 11 września 2021 r. o 12:49
+9
Czcigodna Redakcja raczy żartować - z lubelskiej Rady Miasta. Określenie "Radni postanowili" w aktualnych realiach lubelskich to drwina, fantastyka lub marzenie. Radni w tym układzie rządzenia mogą postanowić, a nawet zdecydować, o rodzaju swej bielizny lub innych "równie ważnych" dla Lublina sprawach. 
   Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. I nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...
Avatar
Jasin / 11 września 2021 r. o 12:53
+7
Jeśli na tym "przy okazji" nie zarobi jakiś dewelo-buraczek, to ogarnie mnie zdziwK0.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Jasin / 11 września 2021 r. o 09:14
+5
Smaga? Smaga! I wszystko jasne! Czyli czeski film - nikt nic nie wie
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 września 2021 r. o 08:13
+4
Tylko wpierw wybudujcie to przedłużeni drogi, bo później będzie czynny opór że się nie zgadzają na powstanie takiej drogi pod oknami...
Avatar
Jasin / 11 września 2021 r. o 16:29
+3
PytanK0: czy do tej sPÓłki od budowania "tanich" mieszkań mogą przystąpić dewelo-buraczki? A może zostanie im P0wierzony w "przetargu" proces "inwestycyjny"?
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. A wściekłym, zajadłym minusowaniem tak się przejmuję, jak śniegiem sprzed 10 lat
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. A wściekłym, zajadłym minusowaniem tak się przejmuję, jak śniegiem sprzed 10 lat rozwiń
Avatar
Japolan / 11 września 2021 r. o 12:19
-8
Tylko wpierw wybudujcie to przedłużeni drogi, bo później będzie czynny opór że się nie zgadzają na powstanie takiej drogi pod oknami...
Może być tak, jak w przypadku (od dziesięcioleci planowanej) ulicy Uhorczaka. Miała to być porządna droga, prowadząca od ul. Diamentowej do ul. Osmokickiej. Jednak lobby mieszkańców gett deweloperskich obok osiedla Nałkowskich (a może także deweloperów) skłoniło miejskich "planistów" do degradacji przyszłej ul. Uhorczaka do roli jakiegoś "drogowego ogryzka", mającego łączyć ul. Diamentową z ul. Zemborzycką (na południe od terenów szkolnych). 
Może być tak, jak w przypadku (od dziesięcioleci planowanej) ulicy Uhorczaka. Miała to być porządna droga, prowadząca od ul. Diamentowej do ul. Osmokickiej. Jednak lobby mieszkańców gett deweloperskich obok osiedla Nałkowskich (a może także deweloperów) skłoniło miejskich "planistów" do degradacji przyszłej ul. Uhorczaka do roli jakiegoś "drogowego ogryzka", mającego łączyć ul. Diamentową z ul. Zemborzycką (na południe od terenów szkolnych).  rozwiń
Avatar
Monisia / 11 września 2021 r. o 15:29
-11
Interesujące, że P0przednio Duce zarzekał się, że miasto "nie P0siada" gruntów P0d program M+, a obecna wsPÓłpraca ze "znienawidzonym" pissuarem została zawiązana dokładnie w momencie, kiedy K0szta budowy osiągnęły maksimum i jednocześnie sprzedaż "apartamentów" czyli klocKÓw stawianych naprędce przez dewelo-buractwo leci na łeb na szyję. PytanK0: czy do tej sPÓłki od budowania "tanich" mieszkań mogą przystąpić dewelo-buraczki? A może zostanie im P0wierzony w "przetargu" proces "inwestycyjny"?
Avatar
Japolan / 11 września 2021 r. o 12:26
-12
Czcigodna Redakcja raczy żartować - z lubelskiej Rady Miasta. Określenie "Radni postanowili" w aktualnych realiach lubelskich to drwina, fantastyka lub marzenie. Radni w tym układzie rządzenia mogą postanowić, a nawet zdecydować, o rodzaju swej bielizny lub innych "równie ważnych" dla Lublina sprawach.
Avatar
Monisia / 11 września 2021 r. o 12:51
-17
Jeśli na tym "przy okazji" nie zarobi jakiś dewelo-buraczek, to ogarnie mnie zdziwK0.
Avatar
Jasin / 11 września 2021 r. o 16:29
+3
PytanK0: czy do tej sPÓłki od budowania "tanich" mieszkań mogą przystąpić dewelo-buraczki? A może zostanie im P0wierzony w "przetargu" proces "inwestycyjny"?
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. A wściekłym, zajadłym minusowaniem tak się przejmuję, jak śniegiem sprzed 10 lat
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. A wściekłym, zajadłym minusowaniem tak się przejmuję, jak śniegiem sprzed 10 lat rozwiń
Avatar
Monisia / 11 września 2021 r. o 15:29
-11
Interesujące, że P0przednio Duce zarzekał się, że miasto "nie P0siada" gruntów P0d program M+, a obecna wsPÓłpraca ze "znienawidzonym" pissuarem została zawiązana dokładnie w momencie, kiedy K0szta budowy osiągnęły maksimum i jednocześnie sprzedaż "apartamentów" czyli klocKÓw stawianych naprędce przez dewelo-buractwo leci na łeb na szyję. PytanK0: czy do tej sPÓłki od budowania "tanich" mieszkań mogą przystąpić dewelo-buraczki? A może zostanie im P0wierzony w "przetargu" proces "inwestycyjny"?
Avatar
Jasin / 11 września 2021 r. o 12:53
+7
Jeśli na tym "przy okazji" nie zarobi jakiś dewelo-buraczek, to ogarnie mnie zdziwK0.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Monisia / 11 września 2021 r. o 12:51
-17
Jeśli na tym "przy okazji" nie zarobi jakiś dewelo-buraczek, to ogarnie mnie zdziwK0.
Avatar
Jasin / 11 września 2021 r. o 12:49
+9
Czcigodna Redakcja raczy żartować - z lubelskiej Rady Miasta. Określenie "Radni postanowili" w aktualnych realiach lubelskich to drwina, fantastyka lub marzenie. Radni w tym układzie rządzenia mogą postanowić, a nawet zdecydować, o rodzaju swej bielizny lub innych "równie ważnych" dla Lublina sprawach. 
   Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. I nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...
Avatar
Japolan / 11 września 2021 r. o 12:26
-12
Czcigodna Redakcja raczy żartować - z lubelskiej Rady Miasta. Określenie "Radni postanowili" w aktualnych realiach lubelskich to drwina, fantastyka lub marzenie. Radni w tym układzie rządzenia mogą postanowić, a nawet zdecydować, o rodzaju swej bielizny lub innych "równie ważnych" dla Lublina sprawach.
Avatar
Japolan / 11 września 2021 r. o 12:19
-8
Tylko wpierw wybudujcie to przedłużeni drogi, bo później będzie czynny opór że się nie zgadzają na powstanie takiej drogi pod oknami...
Może być tak, jak w przypadku (od dziesięcioleci planowanej) ulicy Uhorczaka. Miała to być porządna droga, prowadząca od ul. Diamentowej do ul. Osmokickiej. Jednak lobby mieszkańców gett deweloperskich obok osiedla Nałkowskich (a może także deweloperów) skłoniło miejskich "planistów" do degradacji przyszłej ul. Uhorczaka do roli jakiegoś "drogowego ogryzka", mającego łączyć ul. Diamentową z ul. Zemborzycką (na południe od terenów szkolnych). 
Może być tak, jak w przypadku (od dziesięcioleci planowanej) ulicy Uhorczaka. Miała to być porządna droga, prowadząca od ul. Diamentowej do ul. Osmokickiej. Jednak lobby mieszkańców gett deweloperskich obok osiedla Nałkowskich (a może także deweloperów) skłoniło miejskich "planistów" do degradacji przyszłej ul. Uhorczaka do roli jakiegoś "drogowego ogryzka", mającego łączyć ul. Diamentową z ul. Zemborzycką (na południe od terenów szkolnych).  rozwiń
Avatar
Jasin / 11 września 2021 r. o 09:14
+5
Smaga? Smaga! I wszystko jasne! Czyli czeski film - nikt nic nie wie
Avatar