Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 listopada 2008 r.
19:20
Edytuj ten wpis

Ratusz usuwa błędy z nazw ulic

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 9 A A

Na tabliczkach z nazwami ulic roi się od błędów ortograficznych. Po części z winy drogowców i radnych, którzy przed laty zapomnieli o ortografii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ratusz zapowiada wielkie czyszczenie tabliczek i prosi o pomoc naszych Czytelników.

Błędy dotyczą nazw alei. Zgodnie z zasadami polskiej ortografii jeśli dana droga jest aleją to słowo to należy pisać małą literą. Jeśli mamy do czynienia z alejami w liczbie mnogiej, wtedy trzeba już użyć wielkiej litery. Ale słownik mówi co innego, a życie co innego nam pokazuje.

Najnowszy "kwiatek” pojawił się ostatnio w pobliżu ronda Honorowych Krwiodawców. Stara, poprawna tabliczka, została zastąpiona nową, błędną "aleje Racławickie”. A należało tu użyć wielkiej litery. - Oczywiście, błąd poprawimy - zapewnia Andrzej Bałaban, zastępca dyrektora Wydziału Dróg i Mostów w Urzędzie Miasta.

Podobnie jest koło ronda Na Klinie. Tu od lat stoi tabliczka z napisem "al. Zygmuntowskie”, która zgodnie z zasadami ortografii informuje, że jest to "aleja Zygmuntowskie”. Choć faktycznie, to aleje w liczbie mnogiej.

- Dla mnie nie ma większej różnicy - mówi Adam Wasilewski, prezydent Lublina. - Ale sprawdzimy to, zapytam specjalistów od ortografii i jeśli będzie trzeba, to będziemy poprawiać tabliczki.

Ale nie zawsze winni są drogowcy. Niedbałością wykazali się też samorządowcy. Przy alei Solidarności stoją tabliczki z napisem "Al. Solidarności”, które należałoby odczytywać jako "Aleje Solidarności”, choć w rzeczywistości mamy do czynienia z liczbą pojedynczą.

- Tabliczki muszą zawierać nazwy w brzmieniu uchwalonym przez Radę Miasta - wyjaśnia Bałaban. A w tym przypadku błąd w nazwie pojawił się już w uchwale z 1997 r., gdzie radni użyli wielkiej litery zamiast małej.

W magistracie powstaje już specjalny wykaz uchwał, które trzeba poprawić tak, by były zgodne z zasadami polskiej ortografii. Przykłady? - W 1978 r. Miejska Rada Narodowa użyła wielkiej litery i mamy "Aleję Kompozytorów Polskich” W 1979 r. przyjęto złą pisownię "Al. Marzeń” i "Al. Młodości” - wylicza Grażyna Rodak z WDiM.
Błędów jest więcej. - Spis wyślemy do Wydziału Geodezji z prośbą o przygotowanie uchwały, która dostosuje nazwy do zasad ortografii. Takie poprawki już były, kilka lat temu radni zmieniali nazwę ul. Graffa nadając jej właściwą pisownię "ul. Grafa”.

Miasto prosi też o pomoc naszych Czytelników. - Jeśli ktoś zauważy błąd, niech da znać - zachęca Bałaban.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Fang / 9 listopada 2008 o 08:40
0
A jakie nazwy mają obiecywane i zrealizowane przez ekipę włodarza i jego kolegów z PO inwestycje takie jak aquapark,tunel pod Al.Racławickimi,dojazdy do obwodnicy ?Jak się nie robi to co potrzebne dla mieszkańców bo się na tym nie zna to sprawdza się gdzie powinny być przecinki,duże lub małe litery.Panowie rządzący Z e r o będzie zawsze z e r o choćby pisane na jedwabiu dużą literą.
Avatar
mazwaniec / 8 listopada 2008 o 22:09
0
a może ci bezradni radni niech się zajmą jakością nawierzchni ulic i alei - nie ważne jak się pisze ich nazwy, ważne żeby listonosz trafił z przesyłką.
A może lepiej numerować ulice - nie byłoby zmian nazw zależnie od tego jaka głupia opcja polittyczna dorwie się do władzy.
Avatar
alek / 8 listopada 2008 o 21:36
0
Na tablicy zamontowanej na II p. nowego centrum sportowego Akademii Rolniczej (przepraszam, ale do nowej nazwy jakoś nie mogę się przekonać), jest między innymi zdanie..... Premierem Rady Ministrów... itd. Być może się nie znam, ale sprawdziłem, że jest PREZES Rady Ministrów, zwany potocznie Premierem. Zatem nie dziwmy się błędom na tablicach stawianych przez drogowców skoro ludzie wykształceni sami się kręcą.
Avatar
gada / 8 listopada 2008 o 19:03
0
jasio napisał:
"- Dla mnie nie ma większej różnicy - mówi Adam Wasilewski"

Panie Adamie Wasilewski..... dla mnie tesz niema wienkszej rurznicy, naprawdem. Ja poprostó piszem jak słyszem - kórka wodna. A co siem tam bedem.... tego..... opcyngalał.
A tak poważnie..... za te słowa powinna być nominacja jakaś dla Pana. Żegnam chłodno i nie polecam się


Drogo Jasiu, jak pon doktur Wsielewski pisze że że dla nigo otugrafia ni ma rurznicy to wi co pisze i kropka, a ty Jasiu lepij si ócz
co pisze i kropka, a ty Jasiu lepij si ócz rozwiń
Avatar
jasio / 8 listopada 2008 o 18:31
0
"- Dla mnie nie ma większej różnicy - mówi Adam Wasilewski"

Panie Adamie Wasilewski..... dla mnie tesz niema wienkszej rurznicy, naprawdem. Ja poprostó piszem jak słyszem - kórka wodna. A co siem tam bedem.... tego..... opcyngalał.
A tak poważnie..... za te słowa powinna być nominacja jakaś dla Pana. Żegnam chłodno i nie polecam się
Avatar
~Kama~ / 8 listopada 2008 o 17:22
0
To zapraszam na al. Kompozytorów Polskich, by zdjąć dwie przedpotopowe tabliczki z napisem: "Aleja kompozytorów Polskich"! Dwa błędy na jednej tabliczce - to po prostu Lublin.
Avatar
akuku / 8 listopada 2008 o 17:05
0
Drodzy Państwo, przecież nawet w artykule jest napisane, że jak Aleje Zygmuntowskie, to oba wielką literą - dlatego, że wtedy "Aleje" staje się niejako częścią nazwy własnej. Co innego kiedy mamy np. al. Kraśnicką (za Kraśnickie - rozstrzelanie) i w tym wypadku "aleja" oznacza tylko tyle, że nie jest to ulica, prospekt, bulwar tylko właśnie aleja.
Avatar
aleja / 8 listopada 2008 o 14:43
0
dobrze chociaz, ze wyczucie ci podpowiada, ze ta druga nazwa brzmi glupio, bo jak widac - nie zrozumiales tekstu
Avatar
Gość / 8 listopada 2008 o 13:25
0
Wielkie mi błędy. Popatrzcie lepiej na to, jakie błędy są w waszych arykułach na stronie internetowej.
Mi osobiście jest dokładnie obojętne czy jest napisane "aleje Zygmuntowskie" czy "aleja Zygmuntowskie". Powiem że ta druga, niby poprawna wersja brzmi obco, głupio mało dźwięcznie. A może powinno być "aleja Zygmuntowska", ale to już chyba zupełnie inna nazwa.
Avatar
Fang / 9 listopada 2008 o 08:40
0
A jakie nazwy mają obiecywane i zrealizowane przez ekipę włodarza i jego kolegów z PO inwestycje takie jak aquapark,tunel pod Al.Racławickimi,dojazdy do obwodnicy ?Jak się nie robi to co potrzebne dla mieszkańców bo się na tym nie zna to sprawdza się gdzie powinny być przecinki,duże lub małe litery.Panowie rządzący Z e r o będzie zawsze z e r o choćby pisane na jedwabiu dużą literą.
Avatar
mazwaniec / 8 listopada 2008 o 22:09
0
a może ci bezradni radni niech się zajmą jakością nawierzchni ulic i alei - nie ważne jak się pisze ich nazwy, ważne żeby listonosz trafił z przesyłką.
A może lepiej numerować ulice - nie byłoby zmian nazw zależnie od tego jaka głupia opcja polittyczna dorwie się do władzy.
Avatar
alek / 8 listopada 2008 o 21:36
0
Na tablicy zamontowanej na II p. nowego centrum sportowego Akademii Rolniczej (przepraszam, ale do nowej nazwy jakoś nie mogę się przekonać), jest między innymi zdanie..... Premierem Rady Ministrów... itd. Być może się nie znam, ale sprawdziłem, że jest PREZES Rady Ministrów, zwany potocznie Premierem. Zatem nie dziwmy się błędom na tablicach stawianych przez drogowców skoro ludzie wykształceni sami się kręcą.
Avatar
gada / 8 listopada 2008 o 19:03
0
jasio napisał:
"- Dla mnie nie ma większej różnicy - mówi Adam Wasilewski"

Panie Adamie Wasilewski..... dla mnie tesz niema wienkszej rurznicy, naprawdem. Ja poprostó piszem jak słyszem - kórka wodna. A co siem tam bedem.... tego..... opcyngalał.
A tak poważnie..... za te słowa powinna być nominacja jakaś dla Pana. Żegnam chłodno i nie polecam się


Drogo Jasiu, jak pon doktur Wsielewski pisze że że dla nigo otugrafia ni ma rurznicy to wi co pisze i kropka, a ty Jasiu lepij si ócz
co pisze i kropka, a ty Jasiu lepij si ócz rozwiń
Avatar
jasio / 8 listopada 2008 o 18:31
0
"- Dla mnie nie ma większej różnicy - mówi Adam Wasilewski"

Panie Adamie Wasilewski..... dla mnie tesz niema wienkszej rurznicy, naprawdem. Ja poprostó piszem jak słyszem - kórka wodna. A co siem tam bedem.... tego..... opcyngalał.
A tak poważnie..... za te słowa powinna być nominacja jakaś dla Pana. Żegnam chłodno i nie polecam się
Avatar
~Kama~ / 8 listopada 2008 o 17:22
0
To zapraszam na al. Kompozytorów Polskich, by zdjąć dwie przedpotopowe tabliczki z napisem: "Aleja kompozytorów Polskich"! Dwa błędy na jednej tabliczce - to po prostu Lublin.
Avatar
akuku / 8 listopada 2008 o 17:05
0
Drodzy Państwo, przecież nawet w artykule jest napisane, że jak Aleje Zygmuntowskie, to oba wielką literą - dlatego, że wtedy "Aleje" staje się niejako częścią nazwy własnej. Co innego kiedy mamy np. al. Kraśnicką (za Kraśnickie - rozstrzelanie) i w tym wypadku "aleja" oznacza tylko tyle, że nie jest to ulica, prospekt, bulwar tylko właśnie aleja.
Avatar
aleja / 8 listopada 2008 o 14:43
0
dobrze chociaz, ze wyczucie ci podpowiada, ze ta druga nazwa brzmi glupio, bo jak widac - nie zrozumiales tekstu
Avatar
Gość / 8 listopada 2008 o 13:25
0
Wielkie mi błędy. Popatrzcie lepiej na to, jakie błędy są w waszych arykułach na stronie internetowej.
Mi osobiście jest dokładnie obojętne czy jest napisane "aleje Zygmuntowskie" czy "aleja Zygmuntowskie". Powiem że ta druga, niby poprawna wersja brzmi obco, głupio mało dźwięcznie. A może powinno być "aleja Zygmuntowska", ale to już chyba zupełnie inna nazwa.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie. Zapraszają twórców

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie. Zapraszają twórców 0 0

Co Gdzie Kiedy. Teraz zapraszają wystawców, później będą zachęcać kupujących. Warsztaty Kultury debiutują z targami. Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych mają promować twórczości lubelskich projektantów i kontaktować twórców z klientami. Przed Gwiazdką może się przydać.

Docenieni za twardy protest w Sejmie. Dostaną Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Hołdy

Docenieni za twardy protest w Sejmie. Dostaną Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Hołdy 0 0

W sobotę Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Hołdy otrzymają Adrian Glinka i Jakub Hartwich. Uroczysta gala odbędzie się o godz. 18.30 w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

Lublin: Ciężarówki nie powinny wjeżdżać na te wąskie uliczki. Pojawili się policjanci
galeria

Lublin: Ciężarówki nie powinny wjeżdżać na te wąskie uliczki. Pojawili się policjanci 2 0

Nie doszła do skutku zapowiadana na dziś blokada objazdu dla kierowców omijających zamknięty odcinek Krochmalnej. Blokadę zapowiadali mieszkańcy ul. Ciepłej, którzy mają dość samochodów za oknami. Kolejny protest zapowiedziany jest na poniedziałkowe popołudnie. Czy wtedy dojdzie do blokady drogi?

Trwałe pamiątki w Chełmie, Krasnymstawie i Dorohusku na 100-lecie odzyskania niepodległości

Trwałe pamiątki w Chełmie, Krasnymstawie i Dorohusku na 100-lecie odzyskania niepodległości 0 1

Materialnymi pamiątkami po obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości są m.in. nowe pomniki w Chełmie i Dorohusku oraz odnowiona Sekcja Wojenna Cmentarza Parafialnego w Krasnymstawie.

Motor na zakończenie roku gra z Wiślanami Jaśkowice

Motor na zakończenie roku gra z Wiślanami Jaśkowice 0 1

Przed piłkarzami Motoru ostatni w tym roku mecz ligowy. Żółto-biało-niebiescy w Skawinie zagrają z Wiślanami Jaśkowicie (sobota, godz. 13). Nie można zmarnować szansy na zbliżenie się do dwóch najlepszych drużyn, bo Podhale gra u siebie ze Stalą Rzeszów

W szkole w Lublinie miał się odbyć koncert. Według radnego został odwołany przez protest ateistów
film

W szkole w Lublinie miał się odbyć koncert. Według radnego został odwołany przez protest ateistów 15 6

Sprawą odwołanego koncertu w szkole przy ul. Sławinkowskiej w Lublinie zajmą się pracownicy Ratusza. O taką interwencję poprosił przewodniczący klubu radnych PiS.

Podlasie chce zdjąć klątwę, Avia i Chełmianka grają o przełamanie

Podlasie chce zdjąć klątwę, Avia i Chełmianka grają o przełamanie 3 1

Pięć meczów w Piszczacu i żadnego punktu. A do tego ledwie trzy strzelone gole i aż 18 straconych. Podlasie w sobotę spróbuje jednak pójść za ciosem i pokonać Wisłę Puławy. Zawody rozpoczną się o godz. 13

Puławy nie wysłały na czas projektu budżetu miasta. "Nie chcę krępować wizji i możliwości nowej władzy"

Puławy nie wysłały na czas projektu budżetu miasta. "Nie chcę krępować wizji i możliwości nowej władzy" 14 30

Po raz pierwszy od lat miasto nie dotrzymało ustawowego terminu przedłożenia projektu budżetu Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Powód? Odchodzący prezydent zdecydował, że dokument do podpisu zostawi swojemu następcy. Ten będzie mógł to zrobić po zaprzysiężeniu.

Oszczędzaj z głową - sprawdź dlaczego warto śledzić ranking kont oszczędnościowych?

Oszczędzaj z głową - sprawdź dlaczego warto śledzić ranking kont oszczędnościowych? 0 0

Konta oszczędnościowe to jedno z najczęściej wybieranych przez Polaków miejsc lokowania pieniędzy. Jednak nie każdy wie, co zrobić i jak wybrać produkt bankowy, aby czerpać dodatkowe korzyści z przechowywania środków finansowych w banku. Sprawdźmy, dlaczego warto śledzić ranking kont oszczędnościowych i nie tylko.

Korowód rozpocznie akcję charytatywną. "Dla nas pomaganie innym jest czymś oczywistym"

Korowód rozpocznie akcję charytatywną. "Dla nas pomaganie innym jest czymś oczywistym" 0 0

Korowód, który jutro przejdzie ulicami Lublina i innych miast w kraju, rozpocznie tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Z kolei 25 listopada wolontariusze projektu Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę będą zbierać dary podczas corocznej ulicznej akcji

Kto będzie nowym starostą lubelskim? "W kuluarach przewija się tylko jedno nazwisko"

Kto będzie nowym starostą lubelskim? "W kuluarach przewija się tylko jedno nazwisko" 6 2

Nowym starostą powiatu lubelskiego najprawdopodobniej zostanie Zdzisław Antoń z PiS. Sam zainteresowany nie potwierdza tej informacji.

Program TV na weekend 16-18 listopada. Jakie filmy warto zobaczyć?

Program TV na weekend 16-18 listopada. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 2

Co Gdzie Kiedy. Fantastyczne zwierzęta ze świata Harry'ego Pottera, oscarowe Manchester by the Sea czy klasyczny Sobowtór, to niektóre z ciekawych produkcji, które będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [16-18 listopada]
16 listopada 2018, 9:00

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [16-18 listopada] 0 0

Co Gdzie Kiedy. Na ekrany lubelskich kin wkraczają Zbrodnie Grindelwalda, kolejna odsłona serii rozgrywającej się w świecie Harry'ego Pottera. Zapowiada się efektowne widowisko. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Oszczędzanie na zakupach dzięki aplikacji – poznaj Kimbino

Oszczędzanie na zakupach dzięki aplikacji – poznaj Kimbino 0 0

Gromadzenie pieniędzy w skarbonce czy odkładanie na konto oszczędnościowe to popularne sposoby na oszczędzanie. Niemniej – nie zawsze skuteczne. Warto swój system oszczędnościowy rozwinąć, dzięki sprytnemu podejściu do zakupów i prostej aplikacji na smartfona.

Nowa szefowa PZL-Świdnik. Zastąpi Mieczysława Majewskiego

Nowa szefowa PZL-Świdnik. Zastąpi Mieczysława Majewskiego 8 5

Beata Stelmach od czwartku jest prezesem zarządu zakładów PZL-Świdnik. Stelmach zastąpi Mieczysława Majewskiego, który ogłosił wycofanie się ze spółki po udzieleniu wsparcia pani prezes we wdrażaniu w nowe obowiązki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!