Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 listopada 2008 r.
19:20
Edytuj ten wpis

Ratusz usuwa błędy z nazw ulic

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 9 A A

Na tabliczkach z nazwami ulic roi się od błędów ortograficznych. Po części z winy drogowców i radnych, którzy przed laty zapomnieli o ortografii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ratusz zapowiada wielkie czyszczenie tabliczek i prosi o pomoc naszych Czytelników.

Błędy dotyczą nazw alei. Zgodnie z zasadami polskiej ortografii jeśli dana droga jest aleją to słowo to należy pisać małą literą. Jeśli mamy do czynienia z alejami w liczbie mnogiej, wtedy trzeba już użyć wielkiej litery. Ale słownik mówi co innego, a życie co innego nam pokazuje.

Najnowszy "kwiatek” pojawił się ostatnio w pobliżu ronda Honorowych Krwiodawców. Stara, poprawna tabliczka, została zastąpiona nową, błędną "aleje Racławickie”. A należało tu użyć wielkiej litery. - Oczywiście, błąd poprawimy - zapewnia Andrzej Bałaban, zastępca dyrektora Wydziału Dróg i Mostów w Urzędzie Miasta.

Podobnie jest koło ronda Na Klinie. Tu od lat stoi tabliczka z napisem "al. Zygmuntowskie”, która zgodnie z zasadami ortografii informuje, że jest to "aleja Zygmuntowskie”. Choć faktycznie, to aleje w liczbie mnogiej.

- Dla mnie nie ma większej różnicy - mówi Adam Wasilewski, prezydent Lublina. - Ale sprawdzimy to, zapytam specjalistów od ortografii i jeśli będzie trzeba, to będziemy poprawiać tabliczki.

Ale nie zawsze winni są drogowcy. Niedbałością wykazali się też samorządowcy. Przy alei Solidarności stoją tabliczki z napisem "Al. Solidarności”, które należałoby odczytywać jako "Aleje Solidarności”, choć w rzeczywistości mamy do czynienia z liczbą pojedynczą.

- Tabliczki muszą zawierać nazwy w brzmieniu uchwalonym przez Radę Miasta - wyjaśnia Bałaban. A w tym przypadku błąd w nazwie pojawił się już w uchwale z 1997 r., gdzie radni użyli wielkiej litery zamiast małej.

W magistracie powstaje już specjalny wykaz uchwał, które trzeba poprawić tak, by były zgodne z zasadami polskiej ortografii. Przykłady? - W 1978 r. Miejska Rada Narodowa użyła wielkiej litery i mamy "Aleję Kompozytorów Polskich” W 1979 r. przyjęto złą pisownię "Al. Marzeń” i "Al. Młodości” - wylicza Grażyna Rodak z WDiM.
Błędów jest więcej. - Spis wyślemy do Wydziału Geodezji z prośbą o przygotowanie uchwały, która dostosuje nazwy do zasad ortografii. Takie poprawki już były, kilka lat temu radni zmieniali nazwę ul. Graffa nadając jej właściwą pisownię "ul. Grafa”.

Miasto prosi też o pomoc naszych Czytelników. - Jeśli ktoś zauważy błąd, niech da znać - zachęca Bałaban.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Fang / 9 listopada 2008 o 08:40
0
A jakie nazwy mają obiecywane i zrealizowane przez ekipę włodarza i jego kolegów z PO inwestycje takie jak aquapark,tunel pod Al.Racławickimi,dojazdy do obwodnicy ?Jak się nie robi to co potrzebne dla mieszkańców bo się na tym nie zna to sprawdza się gdzie powinny być przecinki,duże lub małe litery.Panowie rządzący Z e r o będzie zawsze z e r o choćby pisane na jedwabiu dużą literą.
Avatar
mazwaniec / 8 listopada 2008 o 22:09
0
a może ci bezradni radni niech się zajmą jakością nawierzchni ulic i alei - nie ważne jak się pisze ich nazwy, ważne żeby listonosz trafił z przesyłką.
A może lepiej numerować ulice - nie byłoby zmian nazw zależnie od tego jaka głupia opcja polittyczna dorwie się do władzy.
Avatar
alek / 8 listopada 2008 o 21:36
0
Na tablicy zamontowanej na II p. nowego centrum sportowego Akademii Rolniczej (przepraszam, ale do nowej nazwy jakoś nie mogę się przekonać), jest między innymi zdanie..... Premierem Rady Ministrów... itd. Być może się nie znam, ale sprawdziłem, że jest PREZES Rady Ministrów, zwany potocznie Premierem. Zatem nie dziwmy się błędom na tablicach stawianych przez drogowców skoro ludzie wykształceni sami się kręcą.
Avatar
gada / 8 listopada 2008 o 19:03
0
jasio napisał:
"- Dla mnie nie ma większej różnicy - mówi Adam Wasilewski"

Panie Adamie Wasilewski..... dla mnie tesz niema wienkszej rurznicy, naprawdem. Ja poprostó piszem jak słyszem - kórka wodna. A co siem tam bedem.... tego..... opcyngalał.
A tak poważnie..... za te słowa powinna być nominacja jakaś dla Pana. Żegnam chłodno i nie polecam się


Drogo Jasiu, jak pon doktur Wsielewski pisze że że dla nigo otugrafia ni ma rurznicy to wi co pisze i kropka, a ty Jasiu lepij si ócz
co pisze i kropka, a ty Jasiu lepij si ócz rozwiń
Avatar
jasio / 8 listopada 2008 o 18:31
0
"- Dla mnie nie ma większej różnicy - mówi Adam Wasilewski"

Panie Adamie Wasilewski..... dla mnie tesz niema wienkszej rurznicy, naprawdem. Ja poprostó piszem jak słyszem - kórka wodna. A co siem tam bedem.... tego..... opcyngalał.
A tak poważnie..... za te słowa powinna być nominacja jakaś dla Pana. Żegnam chłodno i nie polecam się
Avatar
~Kama~ / 8 listopada 2008 o 17:22
0
To zapraszam na al. Kompozytorów Polskich, by zdjąć dwie przedpotopowe tabliczki z napisem: "Aleja kompozytorów Polskich"! Dwa błędy na jednej tabliczce - to po prostu Lublin.
Avatar
akuku / 8 listopada 2008 o 17:05
0
Drodzy Państwo, przecież nawet w artykule jest napisane, że jak Aleje Zygmuntowskie, to oba wielką literą - dlatego, że wtedy "Aleje" staje się niejako częścią nazwy własnej. Co innego kiedy mamy np. al. Kraśnicką (za Kraśnickie - rozstrzelanie) i w tym wypadku "aleja" oznacza tylko tyle, że nie jest to ulica, prospekt, bulwar tylko właśnie aleja.
Avatar
aleja / 8 listopada 2008 o 14:43
0
dobrze chociaz, ze wyczucie ci podpowiada, ze ta druga nazwa brzmi glupio, bo jak widac - nie zrozumiales tekstu
Avatar
Gość / 8 listopada 2008 o 13:25
0
Wielkie mi błędy. Popatrzcie lepiej na to, jakie błędy są w waszych arykułach na stronie internetowej.
Mi osobiście jest dokładnie obojętne czy jest napisane "aleje Zygmuntowskie" czy "aleja Zygmuntowskie". Powiem że ta druga, niby poprawna wersja brzmi obco, głupio mało dźwięcznie. A może powinno być "aleja Zygmuntowska", ale to już chyba zupełnie inna nazwa.
Avatar
Fang / 9 listopada 2008 o 08:40
0
A jakie nazwy mają obiecywane i zrealizowane przez ekipę włodarza i jego kolegów z PO inwestycje takie jak aquapark,tunel pod Al.Racławickimi,dojazdy do obwodnicy ?Jak się nie robi to co potrzebne dla mieszkańców bo się na tym nie zna to sprawdza się gdzie powinny być przecinki,duże lub małe litery.Panowie rządzący Z e r o będzie zawsze z e r o choćby pisane na jedwabiu dużą literą.
Avatar
mazwaniec / 8 listopada 2008 o 22:09
0
a może ci bezradni radni niech się zajmą jakością nawierzchni ulic i alei - nie ważne jak się pisze ich nazwy, ważne żeby listonosz trafił z przesyłką.
A może lepiej numerować ulice - nie byłoby zmian nazw zależnie od tego jaka głupia opcja polittyczna dorwie się do władzy.
Avatar
alek / 8 listopada 2008 o 21:36
0
Na tablicy zamontowanej na II p. nowego centrum sportowego Akademii Rolniczej (przepraszam, ale do nowej nazwy jakoś nie mogę się przekonać), jest między innymi zdanie..... Premierem Rady Ministrów... itd. Być może się nie znam, ale sprawdziłem, że jest PREZES Rady Ministrów, zwany potocznie Premierem. Zatem nie dziwmy się błędom na tablicach stawianych przez drogowców skoro ludzie wykształceni sami się kręcą.
Avatar
gada / 8 listopada 2008 o 19:03
0
jasio napisał:
"- Dla mnie nie ma większej różnicy - mówi Adam Wasilewski"

Panie Adamie Wasilewski..... dla mnie tesz niema wienkszej rurznicy, naprawdem. Ja poprostó piszem jak słyszem - kórka wodna. A co siem tam bedem.... tego..... opcyngalał.
A tak poważnie..... za te słowa powinna być nominacja jakaś dla Pana. Żegnam chłodno i nie polecam się


Drogo Jasiu, jak pon doktur Wsielewski pisze że że dla nigo otugrafia ni ma rurznicy to wi co pisze i kropka, a ty Jasiu lepij si ócz
co pisze i kropka, a ty Jasiu lepij si ócz rozwiń
Avatar
jasio / 8 listopada 2008 o 18:31
0
"- Dla mnie nie ma większej różnicy - mówi Adam Wasilewski"

Panie Adamie Wasilewski..... dla mnie tesz niema wienkszej rurznicy, naprawdem. Ja poprostó piszem jak słyszem - kórka wodna. A co siem tam bedem.... tego..... opcyngalał.
A tak poważnie..... za te słowa powinna być nominacja jakaś dla Pana. Żegnam chłodno i nie polecam się
Avatar
~Kama~ / 8 listopada 2008 o 17:22
0
To zapraszam na al. Kompozytorów Polskich, by zdjąć dwie przedpotopowe tabliczki z napisem: "Aleja kompozytorów Polskich"! Dwa błędy na jednej tabliczce - to po prostu Lublin.
Avatar
akuku / 8 listopada 2008 o 17:05
0
Drodzy Państwo, przecież nawet w artykule jest napisane, że jak Aleje Zygmuntowskie, to oba wielką literą - dlatego, że wtedy "Aleje" staje się niejako częścią nazwy własnej. Co innego kiedy mamy np. al. Kraśnicką (za Kraśnickie - rozstrzelanie) i w tym wypadku "aleja" oznacza tylko tyle, że nie jest to ulica, prospekt, bulwar tylko właśnie aleja.
Avatar
aleja / 8 listopada 2008 o 14:43
0
dobrze chociaz, ze wyczucie ci podpowiada, ze ta druga nazwa brzmi glupio, bo jak widac - nie zrozumiales tekstu
Avatar
Gość / 8 listopada 2008 o 13:25
0
Wielkie mi błędy. Popatrzcie lepiej na to, jakie błędy są w waszych arykułach na stronie internetowej.
Mi osobiście jest dokładnie obojętne czy jest napisane "aleje Zygmuntowskie" czy "aleja Zygmuntowskie". Powiem że ta druga, niby poprawna wersja brzmi obco, głupio mało dźwięcznie. A może powinno być "aleja Zygmuntowska", ale to już chyba zupełnie inna nazwa.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 0 0

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 1

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 4 5

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 6 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 6

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 14

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 5

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 22 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!