Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 lipca 2020 r.
12:34

Rewolucja w centrum Lublina. Ubędzie parkingów, przybędzie drzew

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
117 10 A A

Szpaler podrośniętych lip ma się pojawić wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia pomiędzy ul. 3 Maja a murkiem z kwiatami, gdzie dziś są jedynie niezbyt okazałe drzewa w betonowych donicach. Kolejne drzewa mają być posadzone wzdłuż ul. Chopina. Będzie to oznaczać likwidację kilkudziesięciu miejsc parkingowych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lipy drobnolistne mają ozdobić nieparzystą stronę Krakowskiego Przedmieścia, czyli tę z Sądem Okręgowym i murkiem z kwiatami.– Chcemy posadzić 13 drzew o obwodzie co najmniej 30 cm – zapowiada Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Pod szpalerami lip rozebrany ma być chodnik, a na powstałych w ten sposób rabatach pojawi się 930 krzewów ozdobnych. Natomiast nowe drzewa będą zabezpieczone podziemną konstrukcją, która stworzy swego rodzaju klatkę osłaniającą korzenie przed naciskiem.

Stojące dzisiaj wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia drzewa rosnące w betonowych donicach trafią w dwie inne części miasta, gdzie mają być posadzone do gruntu wraz z otaczającymi je kompozycjami kwiatowymi.

Część „doniczkowych” drzew czeka przeprowadzka na Tatary, gdzie znaleziono im miejsce przy Łęczyńskiej obok Hutniczej (niedaleko przejścia podziemnego), część trafi na al. Spółdzielczości Pracy w okolice Decathlonu.

Donice mają być za to wykorzystane na pl. Wolności, Niecałej, Radziwiłłowskiej i al. Piłsudskiego.

Nie tylko tu zanosi się na zieloną rewolucję. – 18 drzew chcemy posadzić na ul. Chopina – dodaje Szymczyk. Mowa o odcinku między Okopową a Krakowskim Przedmieściem, gdzie drzewa będą sadzone po obu stronach jezdni.

Pod lipami będą krzewy, które będą służyć nie tylko do ozdoby, ale mają utrudniać kierowcom wjazd na zieleńce. Czy będą wystarczającą przeszkodą? – Ligustr na pewno będzie dość spory – zapewnia Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

Mniej zadowoleni ze zmian mogą być kierowcy. – Spowoduje to ubytek kilkudziesięciu miejsc parkingowych – przyznaje zastępca prezydenta Lublina. – Jeżeli mówimy o tym, że miasto ma być bardziej przyjazne, takie działania uważamy za słuszne, stąd taka decyzja.

Na wspomnianym odcinku Krakowskiego Przedmieścia pozostać ma zaledwie 9 „zwykłych” miejsc parkingowych i 2 zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych. Z kolei na zazielenianym odcinku Chopina nie będzie już parkowania na chodniku.

– Będzie się odbywało tylko na pasie ruchu równolegle do chodnika – tłumaczy Dariusz Działo, dyrektor Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością. Kierowcy będą mieć do dyspozycji 23 „zwykłe” miejsca postojowe oraz 2 dla osób niepełnosprawnych.

Zmiany na obydwu ulicach mają być wprowadzone jesienią tego roku, najpierw na Krakowskim Przedmieściu, natomiast później na ul. Chopina.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
LAS / 14 lipca 2020 r. o 12:55
+30
Szkoda, że nie zaczęli od likwidacji miejsc postojowych na zapleczu swoich miejsc pracy, czyli na tyłach Ratusza.
Avatar
mieszkaniecLbn / 14 lipca 2020 r. o 17:57
+9
Wreszcie! Sorry, ale to miejsce to jest ścisłe centrum, to musi być reprezentacyjne i prezentować się godnie. Szpaler samochodów który tam teraz jest to jakieś nieporozumienie
Avatar
Ksawyer / 14 lipca 2020 r. o 18:20
+8
Od lat piszę o konieczności ograniczenia miejsc parkingowych w Śródmieściu, to co postulowali Duńscy urbaniści podczas wizyty w Lublinie. Lubelskie Krakowskie zbliży się do ideau jakim jest najpiękniejsza ulica w Polsce, Krakowskie warszawskie. I druga kwestia, również zgodna z moimi postulatami: to duży krok do ograniczenia ruchu prywatnych aut w śródmieściu. 
Avatar
to_ino_ja / 14 lipca 2020 r. o 13:42
+7
To ja trochę z innej beczki/parafi. Co miasto zamierza robić w celu odzyskania cennej działki za ratuszem? To jest idealne miejsce na zielony zakątek, którego brakuje w obrębie starego miasta, nie licząc błoni pod zamkiem, które też mino zapowiedzi ratusza pozostają w kiepskim stanie.
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 14 lipca 2020 r. o 13:50
+3
Czy jest coś bardziej śmiesznego od patrzenia jak etatowe pisowskie szczekaczki ujadają pod kolejnymi artykułami? Oczywiście niekwestionowanym numerem 1 jest cymbał od dewelo-rozwoju. Prawie 400 wpisów dodanych na forum a każdy kolejny dodany komentarz jest, o zgrozo, jeszcze głupszy od poprzedniego. Jak już PiS przestanie ci płacić za hejtowanie Żuka w internecie, proponuję poszukać pracy w cyrku.
Avatar
-felipe_96. / 15 lipca 2020 r. o 03:01
-2
Wszystko jak najbardziej fajnie i ładnie ale do jednej kwestii się przyczepię - jeżeli pragnie się na Krakowskim Przedmieściu tego typu zabiegi poczynić to w takim razie należy przywrócić wpierw komunikację miejską na Krakowskie Przedmieście( tj. linie 3,4,7,13,55 oraz nocne) i wyznaczyć dla nich przystanki - jeden koło poczty polskiej a naprzeciwległy do wyznaczenia( na razie ciężko zwizualizować ale dałoby z pewnością radę) - nie ma zbytniej potrzeby ku temu by robić całe wiaty przystankowe, wystarczą ławeczki( po dwie sztuki na przystanek - czyli razem cztery) i systemy dynamicznej informacji pasażerskiej( taki jakie są np. na ul. Narutowicza mogą być). I powinno być ok. Deptak stałby się więc woonerfem. Przejazd umożliwiony zostałby także pojazdom uprzywilejowanym typu karetka, straż, policja, pojazd wojskowy. Krakowskie Przedmieście jest na chwilę obecną mocno odcięte komunikacyjnie - co z tego, ze można dojechać do niego rowerem czy hulajnogą - zejdźmy myślami na ziemię, nikt pół miasta nie będzie w ten sposób jechał. Jak już wyżej wymienione linie komunikacji miejskiej trafiłyby na swoje dawne trasy to potem przyszłaby kolej na uporządkowywanie stanu rzeczy na ul. Okopowej i Zesłańców Sybiru. Linia 74 zniknęłaby stamtąd, a jadąc ul. lipową pojechałaby al. Piłsudskiego, Pl. Bychawskim, Kunickiego, Wyścigową, Dunikowskiego( wymaga wyznaczenia zespołów przystankowych - np. w rejonie ulicy Reymonta czy też Kopernika) i potem na końcowy Herberta. Końcowy przystanek linii 74 na ul. Zesłańców Sybiru udostępniony byłby taksówkom jako miejsca postojowe. W przypadku linii 8, to ta linia jadąc ul. Narutowicza skręcałaby w ul. lipową, potem al. racławickie, następnie al. Sikorskiego, potem gen. Ducha i warianty: 1. Willową do pętli na Zbożowej lub 2. ul. Bohaterów Września i potem nowym odcinkiem przedłużenia Zelwerowicza do pętli na Zbożowej albo opcja 3. ul. Bohaterów Września, Zelwerowicza ale w kierunku ul. Poligonowej na końcowy. Końcowy przystanek linii 8 na ul. Okopowej uległby likwidacji, miejsca postojowe zostałyby przeznaczone dla taksówek, likwidacji uległby na ul. Okopowej słupek przystankowy naprzeciwko wiaty przystankowej. Jedyny więc przystanek jaki zostałby zachowany to byłby przystanek Okopowa 02 - nastąpiłoby przedłużenie zatoczki autobusowej aby więcej pojazdów mogło tutaj oczekiwać( toteż parkingi musiałyby ulec likwidacji) - a miałyby tutaj zostać posłane takie linie jak 5, 22, 52 -(wycofane z końcowego Brama Krakowska), skierowane przez ...al. Tysiąclecia, 3-go Maja, Kołłątaja, Zesłańców Sybiru na wspomniany przystanek końcowy Okopowa 02( powrót linii przez ul. lipową i Krakowskie Przedmieście) oraz linia 24 (wycofana z przystanku Dworzec Główny PKS - Ruska), skierowana od ...al. Spółdzielczości przez Unicką, Podzamcze, Lwowską, al. Tysiąclecia i dalej tak jak tamte trzy wymienione.
Wszystko jak najbardziej fajnie i ładnie ale do jednej kwestii się przyczepię - jeżeli pragnie się na Krakowskim Przedmieściu tego typu zabiegi poczynić to w takim razie należy przywrócić wpierw komunikację miejską na Krakowskie Przedmieście( tj. linie 3,4,7,13,55 oraz nocne) i wyznaczyć dla nich przystanki - jeden koło poczty polskiej a naprzeciwległy do wyznaczenia( na razie ciężko zwizualizować ale dałoby z pewnością radę) - nie ma zbytniej potrzeby ku temu by robić całe wiaty przystankowe, wystarczą ławeczki( po dwie sztuki na przystanek... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 lipca 2020 r. o 16:04
-2
Wygaszone Śródmieście już prawie całkiem przejęte przez Ludzi z Wypchanymi Portfelami, to i czas najwyższy ograniczyć plebsowi możliwość pałętania się po miejscach, w których są oni elementem obcym. Zaczęło się od likwidacji węzła mpk przy poczcie, teraz czas na dalsze POsunięcia (m.in. likwidacja świetnie skomunikowanego dworca pks/bus). Plebs niech sobie wypoczywa w przestrzeniach, jakie zafundowali im budowniczowie dewelo-gett typu os. betonik czy węglin płd.
Avatar
Lublin_ / 14 lipca 2020 r. o 14:33
-6
To ja trochę z innej beczki/parafi. Co miasto zamierza robić w celu odzyskania cennej działki za ratuszem? To jest idealne miejsce na zielony zakątek, którego brakuje w obrębie starego miasta, nie licząc błoni pod zamkiem, które też mino zapowiedzi ratusza pozostają w kiepskim stanie.
 Jak to co zamierza? Przecież sprawa jest w sądzie. Miasto już zażądało zwrotu działki i zapłacenia kary za niedotrzymanie terminów.
Avatar
konserwatysta / 14 lipca 2020 r. o 13:16
-12
Trwa lewacka polityka zrównoważonego transportu polegająca na wypychaniu kierowców z centrum miasta. Szkoda tylko, że upadł wam główny argument "samochody powodują SMOG", bo na początku epidemii samochodów w centrum nie było a zanieczyszczenie powietrza owszem.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 lipca 2020 r. o 13:24
-13
Zapewne za takie POdrośnięte lipy stawka dla wykonawcy (zaprzyjaźnionego?) będzie odPOwiednio wysoka. PO czym PO roku-dwóch przy życiu POzostanie może 30% nasadzeń i cały PR-owy proces "zazieleniania śródmieścia" będzie można zacząć od POczątku. A w międzyczasie, z dala od błysków fleszy i kamer, w ramach dewelorozwoju POd toPÓr nadal będzie szło kilka tysięcy drzew rocznie w różnych dzielnicach dewelo-city.
Avatar
-felipe_96. / 15 lipca 2020 r. o 03:01
-2
Wszystko jak najbardziej fajnie i ładnie ale do jednej kwestii się przyczepię - jeżeli pragnie się na Krakowskim Przedmieściu tego typu zabiegi poczynić to w takim razie należy przywrócić wpierw komunikację miejską na Krakowskie Przedmieście( tj. linie 3,4,7,13,55 oraz nocne) i wyznaczyć dla nich przystanki - jeden koło poczty polskiej a naprzeciwległy do wyznaczenia( na razie ciężko zwizualizować ale dałoby z pewnością radę) - nie ma zbytniej potrzeby ku temu by robić całe wiaty przystankowe, wystarczą ławeczki( po dwie sztuki na przystanek - czyli razem cztery) i systemy dynamicznej informacji pasażerskiej( taki jakie są np. na ul. Narutowicza mogą być). I powinno być ok. Deptak stałby się więc woonerfem. Przejazd umożliwiony zostałby także pojazdom uprzywilejowanym typu karetka, straż, policja, pojazd wojskowy. Krakowskie Przedmieście jest na chwilę obecną mocno odcięte komunikacyjnie - co z tego, ze można dojechać do niego rowerem czy hulajnogą - zejdźmy myślami na ziemię, nikt pół miasta nie będzie w ten sposób jechał. Jak już wyżej wymienione linie komunikacji miejskiej trafiłyby na swoje dawne trasy to potem przyszłaby kolej na uporządkowywanie stanu rzeczy na ul. Okopowej i Zesłańców Sybiru. Linia 74 zniknęłaby stamtąd, a jadąc ul. lipową pojechałaby al. Piłsudskiego, Pl. Bychawskim, Kunickiego, Wyścigową, Dunikowskiego( wymaga wyznaczenia zespołów przystankowych - np. w rejonie ulicy Reymonta czy też Kopernika) i potem na końcowy Herberta. Końcowy przystanek linii 74 na ul. Zesłańców Sybiru udostępniony byłby taksówkom jako miejsca postojowe. W przypadku linii 8, to ta linia jadąc ul. Narutowicza skręcałaby w ul. lipową, potem al. racławickie, następnie al. Sikorskiego, potem gen. Ducha i warianty: 1. Willową do pętli na Zbożowej lub 2. ul. Bohaterów Września i potem nowym odcinkiem przedłużenia Zelwerowicza do pętli na Zbożowej albo opcja 3. ul. Bohaterów Września, Zelwerowicza ale w kierunku ul. Poligonowej na końcowy. Końcowy przystanek linii 8 na ul. Okopowej uległby likwidacji, miejsca postojowe zostałyby przeznaczone dla taksówek, likwidacji uległby na ul. Okopowej słupek przystankowy naprzeciwko wiaty przystankowej. Jedyny więc przystanek jaki zostałby zachowany to byłby przystanek Okopowa 02 - nastąpiłoby przedłużenie zatoczki autobusowej aby więcej pojazdów mogło tutaj oczekiwać( toteż parkingi musiałyby ulec likwidacji) - a miałyby tutaj zostać posłane takie linie jak 5, 22, 52 -(wycofane z końcowego Brama Krakowska), skierowane przez ...al. Tysiąclecia, 3-go Maja, Kołłątaja, Zesłańców Sybiru na wspomniany przystanek końcowy Okopowa 02( powrót linii przez ul. lipową i Krakowskie Przedmieście) oraz linia 24 (wycofana z przystanku Dworzec Główny PKS - Ruska), skierowana od ...al. Spółdzielczości przez Unicką, Podzamcze, Lwowską, al. Tysiąclecia i dalej tak jak tamte trzy wymienione.
Wszystko jak najbardziej fajnie i ładnie ale do jednej kwestii się przyczepię - jeżeli pragnie się na Krakowskim Przedmieściu tego typu zabiegi poczynić to w takim razie należy przywrócić wpierw komunikację miejską na Krakowskie Przedmieście( tj. linie 3,4,7,13,55 oraz nocne) i wyznaczyć dla nich przystanki - jeden koło poczty polskiej a naprzeciwległy do wyznaczenia( na razie ciężko zwizualizować ale dałoby z pewnością radę) - nie ma zbytniej potrzeby ku temu by robić całe wiaty przystankowe, wystarczą ławeczki( po dwie sztuki na przystanek... rozwiń
Avatar
Ksawyer / 14 lipca 2020 r. o 18:20
+8
Od lat piszę o konieczności ograniczenia miejsc parkingowych w Śródmieściu, to co postulowali Duńscy urbaniści podczas wizyty w Lublinie. Lubelskie Krakowskie zbliży się do ideau jakim jest najpiękniejsza ulica w Polsce, Krakowskie warszawskie. I druga kwestia, również zgodna z moimi postulatami: to duży krok do ograniczenia ruchu prywatnych aut w śródmieściu. 
Avatar
mieszkaniecLbn / 14 lipca 2020 r. o 17:57
+9
Wreszcie! Sorry, ale to miejsce to jest ścisłe centrum, to musi być reprezentacyjne i prezentować się godnie. Szpaler samochodów który tam teraz jest to jakieś nieporozumienie
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 lipca 2020 r. o 16:04
-2
Wygaszone Śródmieście już prawie całkiem przejęte przez Ludzi z Wypchanymi Portfelami, to i czas najwyższy ograniczyć plebsowi możliwość pałętania się po miejscach, w których są oni elementem obcym. Zaczęło się od likwidacji węzła mpk przy poczcie, teraz czas na dalsze POsunięcia (m.in. likwidacja świetnie skomunikowanego dworca pks/bus). Plebs niech sobie wypoczywa w przestrzeniach, jakie zafundowali im budowniczowie dewelo-gett typu os. betonik czy węglin płd.
Avatar
Lublin_ / 14 lipca 2020 r. o 14:33
-6
To ja trochę z innej beczki/parafi. Co miasto zamierza robić w celu odzyskania cennej działki za ratuszem? To jest idealne miejsce na zielony zakątek, którego brakuje w obrębie starego miasta, nie licząc błoni pod zamkiem, które też mino zapowiedzi ratusza pozostają w kiepskim stanie.
 Jak to co zamierza? Przecież sprawa jest w sądzie. Miasto już zażądało zwrotu działki i zapłacenia kary za niedotrzymanie terminów.
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 14 lipca 2020 r. o 13:50
+3
Czy jest coś bardziej śmiesznego od patrzenia jak etatowe pisowskie szczekaczki ujadają pod kolejnymi artykułami? Oczywiście niekwestionowanym numerem 1 jest cymbał od dewelo-rozwoju. Prawie 400 wpisów dodanych na forum a każdy kolejny dodany komentarz jest, o zgrozo, jeszcze głupszy od poprzedniego. Jak już PiS przestanie ci płacić za hejtowanie Żuka w internecie, proponuję poszukać pracy w cyrku.
Avatar
to_ino_ja / 14 lipca 2020 r. o 13:42
+7
To ja trochę z innej beczki/parafi. Co miasto zamierza robić w celu odzyskania cennej działki za ratuszem? To jest idealne miejsce na zielony zakątek, którego brakuje w obrębie starego miasta, nie licząc błoni pod zamkiem, które też mino zapowiedzi ratusza pozostają w kiepskim stanie.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 lipca 2020 r. o 13:24
-13
Zapewne za takie POdrośnięte lipy stawka dla wykonawcy (zaprzyjaźnionego?) będzie odPOwiednio wysoka. PO czym PO roku-dwóch przy życiu POzostanie może 30% nasadzeń i cały PR-owy proces "zazieleniania śródmieścia" będzie można zacząć od POczątku. A w międzyczasie, z dala od błysków fleszy i kamer, w ramach dewelorozwoju POd toPÓr nadal będzie szło kilka tysięcy drzew rocznie w różnych dzielnicach dewelo-city.
Avatar
konserwatysta / 14 lipca 2020 r. o 13:16
-12
Trwa lewacka polityka zrównoważonego transportu polegająca na wypychaniu kierowców z centrum miasta. Szkoda tylko, że upadł wam główny argument "samochody powodują SMOG", bo na początku epidemii samochodów w centrum nie było a zanieczyszczenie powietrza owszem.
Avatar
LAS / 14 lipca 2020 r. o 12:55
+30
Szkoda, że nie zaczęli od likwidacji miejsc postojowych na zapleczu swoich miejsc pracy, czyli na tyłach Ratusza.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pomysł na niedzielny obiad. Nie tylko golonka
Magazyn

Pomysł na niedzielny obiad. Nie tylko golonka

Czy może być coś lepszego od soczystej golonki okrytej chrupiącą skórką? Może. To gicz cielęca, polska wersja słynnego włoskiego ossobuco. Gicz cielęca była ozdobą najlepszych przedwojennych restauracji w Lublinie, podawano ją też po wojnie, z czasem zniknęła z kart i stołów. Jeśli dziś pojawi się w karcie, to jadą na nią smakosze z całego województwa, jak ma to miejsce w Urszulinie

Orlęta Łuków – Start Krasnystaw 3:1. Rehabilitacja za pierwszy mecz

Orlęta Łuków – Start Krasnystaw 3:1. Rehabilitacja za pierwszy mecz

Już na otwarcie nowego sezonu piłkarze Roberta Różańskiego dostali zimny prysznic, czyli 0:4 u siebie z Opolaninem. W sobotę Orlęta spisały się dużo lepiej i pokonały Start Krasnystaw 3:1.

Ministerstwo Zdrowia: 230 tys. testów na koronawirusa nieważnych

Ministerstwo Zdrowia: 230 tys. testów na koronawirusa nieważnych

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 230 tysięcy testów zrobionych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach jest nieważnych. Resort musiał odjąć je od ogólnej puli przeprowadzonych badań.

Zespół ds. Covid-19 przy PAN: negowanie istnienia pandemii jest nieetyczne i niegodziwe

Zespół ds. Covid-19 przy PAN: negowanie istnienia pandemii jest nieetyczne i niegodziwe

W Polsce z powodu COVID-19 zmarło dotąd ponad 1700 osób, a na grypę w tym samym czasie 65 osób. Choćby ze względu na pamięć o zmarłych z powodu koronawirusa negowanie pandemii jest nieetyczne i niegodziwe - pisze zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. lubelskim. Stan na 8 sierpnia

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. lubelskim. Stan na 8 sierpnia

W woj. lubelskim hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem jest dziś 113 osób. W ciągu ostatnich 24 godzin do szpitali przyjęto nowych 16 osób.

Więcej miejsc do tankowania w Lublinie. Gdzie?

Więcej miejsc do tankowania w Lublinie. Gdzie?

Nowa stacja paliw może powstać przy ul. Krężnickiej 1a. Urząd Miasta wydał wczoraj decyzję środowiskową, która umożliwia firmie TBV Inwestycje starania o pozwolenie na budowę takiego obiektu. Inna firma zamierza zbudować stację paliw przy ul. Jana Pawła II.

Opolanin – Bizon Jeleniec 2:1. Goście byli blisko remisu

Opolanin – Bizon Jeleniec 2:1. Goście byli blisko remisu

Drugie zwycięstwo beniaminka z Opola Lubelskiego. Tym razem drużyna Daniela Szewca pokonała Bizona Jeleniec 2:1. Spotkanie mogło się jednak ułożyć zupełnie inaczej.

Chomiki w centrum Lublina. Przyjechali po nie specjaliści z Poznania
film

Chomiki w centrum Lublina. Przyjechali po nie specjaliści z Poznania

Dwa chomiki europejskie mieszkały na podwórku kamienicy przy ulicy 3 Maja 18 w Lublinie, gdzie znajduje się m.in. nasza redakcja. Gryzonie wytropiła ekipa LPEC remontująca podziemną sieć. Ponieważ chomiki są objęte ścisłą ochroną, na pomoc wezwano fundację z Poznania. W nocy z piątku na sobotą złapano zwierzęta w zasadzkę przygotowaną z wykorzystaniem cebuli, marchewki i jabłka.

Wokalistka z Lubelszczyzny nagrała balladę

Wokalistka z Lubelszczyzny nagrała balladę

Agnieszka Wiechnik nagrała balladę „Jesteś”. Jak sama mówi to nie jest „typowy hit radiowy”.

Trwa walka o życie półrocznego Tymka. Potrzebne pieniądze na leczenie dziecka
PILNE

Trwa walka o życie półrocznego Tymka. Potrzebne pieniądze na leczenie dziecka

Tymoteusz Skrajnowski z Krasnegostawu urodził się z połową serca. Chłopiec obciążony wadą HLHS (zespół niedorozwoju lewego serca) już dzień po narodzinach, 19 lutego br. był operowany przez lekarzy z niemieckiej kliniki w Munster. W lipcu wrócił na leczenie, ze względu na pogorszenie się stanu zdrowia

Motor przegrał w sparingu z Pogonią Siedlce 1:4

Motor przegrał w sparingu z Pogonią Siedlce 1:4

Ciężkie treningi przy okazji obozu w Siedlcach dały się piłkarzom Mirosława Hajdy we znaki. W sobotę żółto-biało-niebiescy mieli okazję sprawdzić się ze swoim nowym, ligowym rywalem – Pogonią. Niestety, rywale wygrali aż 4:1.

Nowe oszustwo... "na prezydenta Lublina". "To próba wyłudzenia pieniędzy!"

Nowe oszustwo... "na prezydenta Lublina". "To próba wyłudzenia pieniędzy!"

Na internetowym portalu Facebook pojawił się fałszywy profil prezydenta Krzysztofa Żuka zachęcający do przelewania pieniędzy. Prezydent oświadcza, że to oszustwo

Jutrzenka Giebułtów – Wisła Puławy 1:3. Trzy bramki Łukasza Kacprzyckiego

Jutrzenka Giebułtów – Wisła Puławy 1:3. Trzy bramki Łukasza Kacprzyckiego

Drugie zwycięstwo z rzędu drużyny z Puław. W sobotę Wisła ograła w Zabierzowie Jutrzenkę Giebułtów 3:1. Po pierwszej połowie wydawało się, że goście bez większych problemów zgarną trzy punkty. Po zmianie stron rywale napędzili jednak drużynie Mariusza Pawlaka stracha.

Tragiczne wypadki na drogach. Nie żyje dwóch rowerzystów [zdjęcia]
galeria

Tragiczne wypadki na drogach. Nie żyje dwóch rowerzystów [zdjęcia]

Policjanci wyjaśniają okoliczności dwóch śmiertelnych wypadków z udziałem rowerzystów, do których doszło w ciągu ostatnich godzin. Pierwszy miał miejsce w miejscowości Bonów (powiat świdnicki), drugi w Wincentowie (powiat lubartowski).

Zamość miał sklep jak ze snu. Pamiątka po Pawle i Zofii Malinowskich [zdjęcia]
galeria

Zamość miał sklep jak ze snu. Pamiątka po Pawle i Zofii Malinowskich [zdjęcia]

Kochałam ten sklep, był jak prawdziwy sezam z bajki. To jedno z wielu wspomnień jakimi się dzielą osoby, które choć raz były przy ul. Daniłowskiego 1 w Zamościu. W miejscu gdzie handlowało rodzeństwo Malinowskich, pojawiła się pamiątkowa tablica. To ewenement w historii miasta a może kraju?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.