Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2021 r.
20:11

Bloki na górkach czechowskich? Uchwałą Rady Miasta zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
63 68 A A
Górki czechowskie nie wyglądają już tak, jak w dniu pierwszego wyroku. Od tamtej pory spółka TBV Investment, w oparciu o prawomocne pozwolenie na budowę wydane przez Urząd Miasta, zdążyła tu wykonać alejkę łączącą Czechów ze Sławinem
Górki czechowskie nie wyglądają już tak, jak w dniu pierwszego wyroku. Od tamtej pory spółka TBV Investment, w oparciu o prawomocne pozwolenie na budowę wydane przez Urząd Miasta, zdążyła tu wykonać alejkę łączącą Czechów ze Sławinem (fot. Maciej Kaczanowski)

Już 17 lutego może zapaść wyrok, który przesądzi o losie górek czechowskich. Tego dnia Naczelny Sąd Administracyjny zbada legalność uchwały Rady Miasta wyznaczającej na górkach strefy pod budowę blokowisk. Sąd pierwszej instancji uznał, że zabudowa jest niedopuszczalna, ale Ratusz się odwołał

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Posiedzenie wyznaczone na 17 lutego będzie niejawne. To oznacza, że przeciwnicy zabudowy dawnego poligonu nie wejdą do sali rozpraw i nie usłyszą werdyktu. Nie jest jednak pewne, że tego dnia spór zostanie prawomocnie rozstrzygnięty.

Czego dotyczy spór

Sąd ma ocenić, czy Rada Miasta złamała prawo przeznaczając część górek pod zabudowę, głównie mieszkaniową. Miejsca pod osiedla zostały wskazane w tzw. zatwierdzonym przez radnych studium przestrzennym, czyli dokumencie, który określa przeznaczenie poszczególnych części miasta, w tym górek.

Na dawnym poligonie wyznaczono trzy obszary pod bloki i jedną strefę zabudowy sportowo-rekreacyjnej z dopuszczeniem handlowo-usługowej. Radni zatwierdzili taką mapę mimo silnych protestów społecznych, podczas których ekolodzy i społecznicy ostrzegali przed niszczeniem cennej przyrody.

Sprawa trafiła do sądu za sprawą ówczesnego wojewody Przemysława Czarnka. Zaskarżył on uchwałę, bo uznał, że przedkłada prywatny interes właściciela terenu ponad interes mieszkańców. Sąd przyznał mu rację i wyrokiem z 30 grudnia orzekł o nieważności studium w części dotyczącej górek.

W swym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreślił, że samorząd „nie może korzystać w sposób dowolny” z prawa do określania przeznaczenia terenów. Wytknął radnym, że uchwała kłóci się sama ze sobą: tekstowa część określa górki jako jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów, zaś mapa pozwala na ich częściową zabudowę.

WSA ocenił, że zabudowanie choćby części terenu odmieni charakter całości. – Przestałaby ona być obszarem zielonym i stała się terenem zabudowy mieszkaniowej – czytamy w wyroku, który stwierdza, że prace byłyby szkodliwe dla przyrody. Zdaniem sądu samorząd dopuścił się „istotnego naruszenia zasad” tworzenia studium, więc orzekł o jego częściowej nieważności.

Prezydent Krzysztof Żuk nie pogodził się z przegraną. – Sąd błędnie przyjął, że dla tak szerokiego terenu miasta jedyną prawnie uzasadnioną w kierunkach rozwoju miasta funkcją będzie przeznaczenie ich pod tereny zielone – tłumaczyła rzeczniczka Ratusza. Prezydent zaskarżył wyrok i właśnie tak sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Co może się zdarzyć

Możliwych scenariuszy jest kilka. NSA może utrzymać w mocy wyrok pierwszej instancji, co oznaczałoby prawomocne zakończenie sporu. Skutkowałoby to tym, że obszar górek pozostałby białą plamą w studium przestrzennym. W takiej sytuacji teren wciąż mógłby być urządzany w oparciu o obowiązujący wciąż plan zagospodarowania, który nie pozwala na blokowiska.

Przeciwieństwem takiego rozwoju wypadków jest scenariusz, w którym NSA zgadza się z prezydentem i wydaje wyrok potwierdzający legalność studium. W takiej sytuacji samorząd Lublina mógłby uchwalić nowy plan zagospodarowania terenu dopuszczający budowę bloków na wyznaczonych w studium częściach górek, na czym zależy właścicielowi tych terenów, deweloperskiej spółce TBV Investment.

Wśród możliwych opcji jest również taka, że sąd uchyla wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu, a wtedy spór trafia do punktu wyjścia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 68

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pablito189 / 12 stycznia 2021 r. o 20:53
+63
Z Górek Czechowskich to taki park krajobrazowy jak z koziej du.py trąbka. Obraz nędzy i rozpaczy dla okolicznych mieszkańców, za to obiekt westchnień dla wszelkiej maści szurniętych ekoludków.
Avatar
Jar.sk.war.raJ / 12 stycznia 2021 r. o 21:47
+54
Farsa... Jak można z prywatnego terenu zrobić cyrk który ląduje przed nsa... Poligonowa od relaksowej i innych zabudowana jest niemalże na każdym milimetrze a tu bój o coś co będzie dużo luźniej rozmieszczone.... Absurd na miarę ściany wschodniej. Przykre
Avatar
wojtek.orla / 12 stycznia 2021 r. o 21:22
+50
Mam nadzieję, że zwyciężą w tym sądzie takie wartości jak sprawiedliwość, godność i dobro miasta. Nie chodzi już o prawo własności, co oczywiście też powinno być brane pod uwagę, ale o przyszłość całej wspólnoty. Nie ma przyszłości bez gościnności, bez otwartości, bez wrażliwości na bliźniego. Nowe osiedla, nie tylko na Górkach, potrzebne są miastu jak tlen człowiekowi. Nowe osiedla to niższe czynsze, wyższe utargi, większe zarobki i inwestycje. To praca dla ludzi. To podatki w kasie miejskiej. I jeszcze jedno. To park pełen dzieci, rodziców i dziadków. Tego potrzebujemy jako WSPÓLNOTA
Mam nadzieję, że zwyciężą w tym sądzie takie wartości jak sprawiedliwość, godność i dobro miasta. Nie chodzi już o prawo własności, co oczywiście też powinno być brane pod uwagę, ale o przyszłość całej wspólnoty. Nie ma przyszłości bez gościnności, bez otwartości, bez wrażliwości na bliźniego. Nowe osiedla, nie tylko na Górkach, potrzebne są miastu jak tlen człowiekowi. Nowe osiedla to niższe czynsze, wyższe utargi, większe zarobki i inwestycje. To praca dla ludzi. To podatki w kasie miejskiej. I jeszcze jedno. To park pełen dzieci, rodzicó... rozwiń
Avatar
Melody / 12 stycznia 2021 r. o 21:56
+45
Chyba nikt nie ma wątpliwości jak postąpi wolny sąd, bo czy mamy sądy wolne czy powolne ? .  Czy sąd wybierze interes jednego człowieka czy interes przynajmniej 68% głosujących w referendum mieszkańców.
 Daj spokój, referendum było jedną wielką farsą. Starsi ludzie którym opowiadano bajeczki, że jak zagłosują na NIE to dostaną park, ulotki dezinformujące i powielające mity wiskane nachalnie ludziom na ulicach przez niby ekologów, itp sprawy. Jak usłyszałam co za głupoty naopowiadali mojej sąsiadce z bloku, to myślałam że z krzesła spadnę.
 Daj spokój, referendum było jedną wielką farsą. Starsi ludzie którym opowiadano bajeczki, że jak zagłosują na NIE to dostaną park, ulotki dezinformujące i powielające mity wiskane nachalnie ludziom na ulicach przez niby ekologów, itp sprawy. Jak usłyszałam co za głupoty naopowiadali mojej sąsiadce z bloku, to myślałam że z krzesła spadnę. rozwiń
Avatar
wielkifanCysiaW / 6 dni temu o 00:22
+43
Jakbym się wybudował tam na górze zdjęcia też na górkach czechowskich, też by mi przeszkadzało sąsiedztwo bloków. Prawda panie W. ?
 Chodzi o  Cysia Wiejaka? Też uważam, że dziwny z niego człek i skomplikowany. A może w sumie nieskomplikowany. Błoto na Górkach Czechowskich ciągnące się kilometrami w ogóle mu nie przeszkadza. Baaaaaaaa, ze swoją dzielną ekobojówką broni go jak niepodległości bredząc coś o naturalnych i cennych walorach. A nagle okazuje się, że wielki problemem stało się parę powstających w naturalny sposób błotnistych plamek w nowym Parku Ludowym. O co chodzi? Weź no Cysiu wszystkim wytłumacz o co w tym wszystkim chodzi. Dziwny z ciebie człek Cysiu Wiejak, bardzo dziwny i jakiś taki mało konsekwentny. Jedno błoto lubisz, drugie ci przeszkadza. O co chodzi Cysiu, o co chodzi?
 Chodzi o  Cysia Wiejaka? Też uważam, że dziwny z niego człek i skomplikowany. A może w sumie nieskomplikowany. Błoto na Górkach Czechowskich ciągnące się kilometrami w ogóle mu nie przeszkadza. Baaaaaaaa, ze swoją dzielną ekobojówką broni go jak niepodległości bredząc coś o naturalnych i cennych walorach. A nagle okazuje się, że wielki problemem stało się parę powstających w naturalny sposób błotnistych plamek w nowym Parku Ludowym. O co chodzi? Weź no Cysiu wszystkim wytłumacz o co w tym wszystkim chodzi. Dziwny z ciebie c... rozwiń
Avatar
rejestracjaLU / 6 dni temu o 08:19
+38
A kogo obchodzą jakieś Górki Czechowskie? Najważniejsze, że kompleks apartamentowców na Węglinku przy ulicy Kwarcowej postawił właściciel Dziennika Wschodniego.
Avatar
Janusz_Paliwas / 12 stycznia 2021 r. o 23:42
+38
Jakbym się wybudował tam na górze zdjęcia też na górkach czechowskich, też by mi przeszkadzało sąsiedztwo bloków. Prawda panie W. ?
Avatar
po_co_komu_login / 6 dni temu o 09:05
+34
Czy ta ścieżka prezentowana na zdjęciu będzie poprawiona ? - na chwilę obecną po opadach deszczu robi się z niej grzęzawisko
 Ale o co chodzi? Miało być eko i jest eko. A dokładnie eko błotko. Ludzie może i będą kręcić nosami, ale za to chomiki będą w siódmym niebie. No bo przecież nie o ludzi walczą aktywiści tylko o chomiki, motylki i stado dzików?
Avatar
Daro32 / 6 dni temu o 10:33
+27
Ten teren to były poligon. Przez dekady nikomu nie przeszkadzało to, że ktoś tam może w dowolny sposób rozjeżdżać, rozdeptywać czy Bóg wie co jeszcze tę cenną florę i faunę. A teraz teren jest sprzedany i co? I można tam zbudować obiekty sportowe według planu zagospodarowania, ale mimo że deweloper przekształca je na park to i tak jest źle. A we Wschodnim jak zwykle - piszą że całe górki zabetonują i postawią tam blokowiska prlowskie. A potem znowu cyk, artykuł że najem drogi. I kliknięcia się zgadzają.
Avatar
Nie_jestem_robotem / 6 dni temu o 11:33
+26
Monisia trollu, jedyna rzecz jaką zaobserwowałem, to że co 15 minut piszesz z innego konta. Raz "deweloper.", raz "kronikidewelorozwoju", za chwilę spamujesz pod innym artykułem jako"Lesnik" by za kolejną chwilę zrobić szybkie przelogowanie na "Monisia" i dyskutować z samym sobą i cytować swoje własne wcześniej dodane z innych kont wpisy. Gdzie jest kres tej trollerskiej błazenady?
Avatar
___K___ / 5 dni temu o 15:21
+2
Coś nam się troll Monisia vel deweloper. val kronikidewelorozwoju vel DrInz vel ... wczoraj przemęczył, bo dziś jakoś jego aktywność jest znikoma, może nawet zerowa :-) Albo odbiera nowe wytyczne z centrali farmy trolli.
Avatar
Alekshalina / 5 dni temu o 11:46
+4
Taaa... Jak czytam o "pazerności dewelocwaniaków" to upewniam się, że stoi za tym inny "dewelohipercwaniak" lub ktoś, kto z elementarnym deficytem rozsądku wykorzystywany w grach. Zdaje się, że obecny plan pozwala wlascilelom 100 hektarów w centrum dużego polskiego miasta zabudować je magazynami, fabrykami, hipermarketami itp. Spółka TbV natomiast chce wybudowc mieszkania i przekazać 70 hektarów na park miejski. Czy ktoś może mi wskazać w historii Polski po 1989 roku przykład podarowania gminie przez prywatną osobę nieruchomości o tak gigantycznej wartości???  Ludziom z TBV należy się odrobina sprawiedliwości i szacunku. O nadzwyczajnej przyrodniczej wartości tych błotnych pagórków nie będę pisał , bo nie chcę nikogo obrażać.
  O właśnie, o tym nikt nie mówi. Prywatna osoba z Lublina przekazuje ogromny obszar miastu, co więcej - na własny koszt go urządza. Mało tego! tam niedaleko została przekazana działka pod budowę szkoły na osiedlu. I co w zamian? Kłody pod nogi.
  O właśnie, o tym nikt nie mówi. Prywatna osoba z Lublina przekazuje ogromny obszar miastu, co więcej - na własny koszt go urządza. Mało tego! tam niedaleko została przekazana działka pod budowę szkoły na osiedlu. I co w zamian? Kłody pod nogi. rozwiń
Avatar
Alekshalina / 5 dni temu o 11:29
+5
Patrzę na te komentarze i oczom nie wierzę. Mało kto zwraca w ogóle uwagę na to, jak polityczna była decyzja WSA. Przecież to był nacisk polityczny obecnego ministra edukacji, który chciał się wybić na lokalnym temacie. Kiedy on w ogóle w Lublinie był?
Avatar
___K___ / 5 dni temu o 09:42
+6
Chlewi_K_ to robisz ty na forum, świn_K_o deweloperska. PS. Czy czujesz się "prywatną własnością" twojego chamskiego szefunia, deweloprzydoopASa, bo ma on kasę do zmarnowania na twoją bezwartościową trolerkę? Napiszesz najwię_K_sze świństwo, żeby zadowolić swojego Pana za garść dewelo-srebrników. Jesteś PRZEDMIOTEM w rękach cwaniactwa, które cię kupiło.
Ty masz jakąś obsesję. Ale to dość powszechne u ludzi ze słabym wykształceniem i mizerną sytuacją materialną.
Avatar
wojtek.orla / 5 dni temu o 08:44
+8
Taaa... Jak czytam o "pazerności dewelocwaniaków" to upewniam się, że stoi za tym inny "dewelohipercwaniak" lub ktoś, kto z elementarnym deficytem rozsądku wykorzystywany w grach. Zdaje się, że obecny plan pozwala wlascilelom 100 hektarów w centrum dużego polskiego miasta zabudować je magazynami, fabrykami, hipermarketami itp. Spółka TbV natomiast chce wybudowc mieszkania i przekazać 70 hektarów na park miejski. Czy ktoś może mi wskazać w historii Polski po 1989 roku przykład podarowania gminie przez prywatną osobę nieruchomości o tak gigantycznej wartości??? Ludziom z TBV należy się odrobina sprawiedliwości i szacunku. O nadzwyczajnej przyrodniczej wartości tych błotnych pagórków nie będę pisał , bo nie chcę nikogo obrażać.
Taaa... Jak czytam o "pazerności dewelocwaniaków" to upewniam się, że stoi za tym inny "dewelohipercwaniak" lub ktoś, kto z elementarnym deficytem rozsądku wykorzystywany w grach. Zdaje się, że obecny plan pozwala wlascilelom 100 hektarów w centrum dużego polskiego miasta zabudować je magazynami, fabrykami, hipermarketami itp. Spółka TbV natomiast chce wybudowc mieszkania i przekazać 70 hektarów na park miejski. Czy ktoś może mi wskazać w historii Polski po 1989 roku przykład podarowania gminie przez prywatną osobę nieruc... rozwiń
Avatar
MCbolo / 5 dni temu o 08:30
+7
Jak to jest, że DW wspomina ciągle jedynie o blokach? Przecież tam ma powstać przede wszystkim park naturalistyczny na 75-80 ha. Bloki to będzie obszar raptem 20 ha.
Avatar
Katka / 6 dni temu o 20:21
0
Na szczęście teraz ani Pan Żuk, ani Pan TBV nie mają już nic do powiedzenia. O wszystkim zadecyduje Sąd...
Avatar
Zgredek Edek / 6 dni temu o 15:55
+7
" Zgodnie z art. 64 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej ograniczenie prawa własności następuje w drodze ustawy. Do ustaw, których przepisy ograniczają lub regulują prawo własności należą m. in.: ustawa o ochronie przyrody, ustawa prawo ochrony środowiska, ustawa prawo wodne, ustawa prawo geologiczne i górnicze, ustawa prawo budowlane, szczególne zasady przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych, gospodarka nieruchomościami, szczególne zasady przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, scalanie i wymiana gruntów, ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i inne. " To jest cytat z odpowiedzi otrzymywanych od obecnego jeszcze prezydenta naszego miasta, Krzysztofa Żuka przez właścicieli prywatnych gruntów z dziada pradziada, a nie przejętych różnymi narzędziami od gminy, czy państwa
Widzę, że latanie z wywieszonym jęzorem od tematu do tematu i wypisywanie bzdur - stało się jedynym pomysłem na życie... 1. A teraz poprosimy o przełożenie tego na ludzki język. 2. Poprosimy także o wykazanie związku w/w z artykułem. 3. Jaki jest podział zadań, kompetencji i kto kogo powinien uczyć. Pojedz płatków mydlanych, podłącz się pod akumulator - spienisz się jeszcze bardziej. I weź się wreszcie za nogi. Medycyna, zwłaszcza radziecka, odnotowała spore sukcesy w tej dziedzinie. Nadzieja jeszcze jest...
Widzę, że latanie z wywieszonym jęzorem od tematu do tematu i wypisywanie bzdur - stało się jedynym pomysłem na życie... 1. A teraz poprosimy o przełożenie tego na ludzki język. 2. Poprosimy także o wykazanie związku w/w z artykułem. 3. Jaki jest podział zadań, kompetencji i kto kogo powinien uczyć. Pojedz płatków mydlanych, podłącz się pod akumulator - spienisz się jeszcze bardziej. I weź się wreszcie za nogi. Medycyna, zwłaszcza radziecka, odnotowała spore sukcesy w tej dziedzinie. Nadzieja jeszcze jest... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 6 dni temu o 14:50
-8
Hahaha, "rosnące lawinowo ceny najmu" - skąd to srome_K_ wyciągnąłeś? Ze swojego anusa? Ceny najmu lecą na łeb na szyję, a spora część jelonków zwabionych manią "pewnych" dochodów z wynajmu, będzie musiała wyskakiwać ze swoich "inwestycji", zwłaszcza jeśli lewarowali się kredytem. Utrzymanie pustostanu kosztuje niemało, nie mówiąc o tykających ratach kredytu.
Avatar
Turas / 6 dni temu o 14:07
+11
Artykuł jest napisany w taki sposób, jakby na całym terenie górek mieli zabudować 10 piętrowymi blokami. Tylko czy rzeczywiście tak będzie? Niedawno pisaliście o rosnących lawinowo cenach najmu - jak myślicie, skąd się to bierze? Czy blokowanie kolejnych inwestycji mieszkaniowych coś da?
Zobacz wszystkie komentarze 68

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 stycznia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 stycznia 2021 r.

Mieli tylko bieganie, ale się przeziębiali. W poniedziałek otworzyli im siłownię w Lublinie
zdjęcia
galeria

Mieli tylko bieganie, ale się przeziębiali. W poniedziałek otworzyli im siłownię w Lublinie

Siłownia K1 w Lublinie wznowiła działalność. Mogą z niej korzystać osoby należące do np. Polskiego Związku Przeciągania Liny. I wszystko zgodnie z prawem.

Lubelskie. Start szczepień w DPS-ach odwołany. Nie ma szczepionek
galeria

Lubelskie. Start szczepień w DPS-ach odwołany. Nie ma szczepionek

W poniedziałek miały zacząć się szczepienia przeciwko Covid-19 mieszkańców domów pomocy społecznej. Terminy zostały jednak przesunięte, ale wojewoda zapewnia, że pacjenci zostaną zaszczepieni do 22 stycznia.

Rząd dzieli kasę unijną. Dla lubelskiego 1,7 mld euro plus bonus

Rząd dzieli kasę unijną. Dla lubelskiego 1,7 mld euro plus bonus

Województwo lubelskie ma otrzymać ponad 1,7 mld zł z funduszy unijnych. Jest też w gronie regionów, które mają zapewnione dodatkowe pieniądze.

Wypadek koło Lublina. 3 ciężarówki i 2 auta osobowe

Wypadek koło Lublina. 3 ciężarówki i 2 auta osobowe

Służby drogowe informują o utrudnieniach w Jakubowicach Konińskich koło Lublina.

Lubelskie. Specjalnie najął się do remontu plebanii żeby kraść

Lubelskie. Specjalnie najął się do remontu plebanii żeby kraść

7 tys. zł skradziono z plebanii kościoła pw. Św. Trójcy w Wólce pod Lublinem. Sprawcą okazał się 29-latek z Chełma, który był zatrudniony w firmie prowadzącej remont. Gdy inni pracowali, złodziejaszek podciągał proboszczowi pieniądze.

Pszczółka Start Lublin we wtorek zagra ostatni mecz w koszykarskiej Lidze Mistrzów

Pszczółka Start Lublin we wtorek zagra ostatni mecz w koszykarskiej Lidze Mistrzów

Pszczółka Start Lublin we wtorek zakończy swoje występy na europejskiej arenie meczem z Casademont Saragossa. W ekipie Davida Dedka zadebiutuje Devin Searcy

Jest przełom w sprawie rozbudowy szkoły podstawowej na Felinie

Jest przełom w sprawie rozbudowy szkoły podstawowej na Felinie

Po wielu miesiącach wyczekiwania poznaliśmy oferty firm gotowych rozbudować miejską podstawówkę na Felinie. Wiadomo już, że nie powinno zabraknąć na to pieniędzy, bo każda z siedmiu ofert mieści się w kwocie zarezerwowanej przez miasto na tę inwestycję.

PZPN: Szczegóły zwolnienia Brzęczka poznamy w czwartek
wideo
film

PZPN: Szczegóły zwolnienia Brzęczka poznamy w czwartek

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował w poniedziałek (18 stycznia) o zwolnieniu Jerzego Brzęczka z posady selekcjonera naszej reprezentacji.

Coraz większy chaos na kolei. Opóźnienia dłuższe od samej jazdy

Coraz większy chaos na kolei. Opóźnienia dłuższe od samej jazdy

Pociąg z Warszawy do Lublina nie zdążył nawet rozpocząć kursu o godzinie, o której powinien go kończyć. To tylko jeden z wielu przykładów utrudnień, z którymi zmagają się dzisiaj osoby korzystające z połączeń kolejowych.

Bury u Hołowni. Senator już planuje skok na fotel prezydenta Lublina?

Bury u Hołowni. Senator już planuje skok na fotel prezydenta Lublina?

Lubelski senator Jacek Bury odchodzi z klubu Koalicji Obywatelskiej. Polityk będzie współpracował z formacją Szymona Hołowni. Nie jest jedynym, który dostał taką propozycję.

Sokół Zwierzyniec dopina wzmocnienia przed rundą rewanżową

Sokół Zwierzyniec dopina wzmocnienia przed rundą rewanżową

Sokół Zwierzyniec jesienią wywalczył zalewie pięć punktów i na półmetku rozgrywek zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. Zimą w Zwierzyńcu do zespołu ma dołączyć kilku doświadczonych graczy. Wszystko po to by wiosną zapewnić sobie utrzymanie

Prognoza pogody 19.01. Będzie znacznie cieplej
galeria

Prognoza pogody 19.01. Będzie znacznie cieplej

Synoptycy przewidują na wtorek ocieplenie. Ale mróz nadal będzie trzymał.

Radny Lublina obiecuje pomoc prawną dla odmrażających biznesy

Radny Lublina obiecuje pomoc prawną dla odmrażających biznesy

Bezpłatną pomoc prawną dla przedsiębiorców otwierających swoje biznesy pomimo obostrzeń wprowadzonych przez rząd obiecuje miejski radny Marcin Nowak. Tłumaczy, że zdecydował się na to w odpowiedzi na „zapowiedziane przez rząd wzmożone kontrole”

Górnik Łęczna rozpoczął trzeci tydzień przygotowań do rundy wiosennej

Górnik Łęczna rozpoczął trzeci tydzień przygotowań do rundy wiosennej

Górnik Łęczna ma już za sobą dwa tygodnie przygotowań do rundy rewanżowej na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. W sobotę zielono-czarni zagrali pierwszy mecz kontrolny, a w kolejnych tygodniach zawodników trenera Kamila Kieresia czekają następne sparingi

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.