Którędy jechał pług, jak szybko się poruszał, czy rzeczywiście odśnieżał ulicę. Zimą każdy ruch samochodów odśnieżających miasto będzie śledzić satelita.
Takie rozwiązanie z powodzeniem stosowane jest w innych miastach. W Lublinie będzie to nowość.
- Ten system umożliwi dokładną kontrolę pracy pługów i piaskarek - wyjaśnia Grzegorz Hunicz, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w lubelskim Urzędzie Miasta. - Moduł GPS to małe pudełeczko, które przekazuje przez modem dane z zamontowanych na pojeździe elektronicznych czujników.
Urządzenia GPS zostaną zamontowane na 38 samochodach odśnieżających Lublin. Wszystkie te pojazdy będą też wyposażone w czujnik informujący o tym kiedy kierowca podniósł pług i kiedy go opuścił. A 30 samochodów dostanie też czujniki sprawdzające, czy odpowiednie urządzenie rzeczywiście posypuje jezdnię piaskiem lub solą.
- Nie raz widać, że pług jedzie przez miasto i wcale nie odgarnia śniegu z ulicy - mówi Stanisław Kozak, mieszkaniec Lublina.
Nowe urządzenia powinny rozwiać te wątpliwości.
- Wiadomo będzie po jakiej trasie jechał samochód i jak pracował. System zanotuje także prędkość pojazdu. Bo przecież jeśli jechał 60 km/h, to raczej kiepsko posypał jezdnię - dodaje Hunicz.
Dane wysyłane będą do komputerów w dyspozytorniach firm odśnieżających miasto oraz na monitor w Urzędzie Miasta. Osoby odpowiedzialne za stan dróg będą mogły na bieżąco kontrolować sytuację.
System pozwoli nawet na przypisanie każdemu z pojazdów określonego obszaru, po którym może się poruszać. Jeśli kierowca opuści swój rewir, pracownik dyżurujący przy monitorze od razu dostanie odpowiedni komunikat.
Historia pracy każdego z samochodów będzie archiwizowana tak, by można było w każdej chwili dotrzeć do tych informacji. A jeśli łączność między pojazdem a jego bazą zostanie przerwana, to urządzenia GPS będą mogły same zapamiętać co działo się z samochodem przez ostatnią dobę.
Miasto nie planuje zakupu tych urządzeń. Będzie je tylko dzierżawić. Ratusz ogłosił już przetarg na instalację systemu. Zwycięska firma ma go obsługiwać do kwietnia 2010 r.