Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 stycznia 2021 r.
19:10

Spacer po Starym Gaju przeciwko wycince drzew. Policja też przyszła

Autor: Zdjęcie autora drs
47 36 A A

Przeciwnicy wycinek w Starym Gaju zorganizowali w niedzielę spacer z przewodnikiem po lesie do miejsc, gdzie ostatnio usuwano drzewa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na to wydarzenie, które miało też charakter protestu, skrzyknęli się przez internet.

Koło przejścia podziemnego pod peronem przystanku kolejowego Lublin Zachodni, a właśnie tam wyznaczono miejsce zbiórki, na spacerowiczów czekała już policja. Obyło się bez legitymowania, funkcjonariusze poprzestali na przypomnieniu uczestnikom o obostrzeniach związanych z epidemią.

Sympatycy Starego Gaju mieli ze sobą transparenty z napisami „Stop wycinkom w Starym Gaju”, „Las dla ludzi, nie dla zysku”, czy też „Ratujmy „Lipową Dolinę”. Wspomniana przez nich dolina to odległy, południowo-zachodni skrawek lasu, który według lubelskich ekologów powinien zostać uznany za zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Jest to również jednym z postulatów internetowej petycji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 24 stycznia 2021 r. o 19:52
+37
ale protest... 8 spacerowiczów, 6 milicjantów... co tam las, ważne prywatne górki !! Bo się plebs za miedzę wprowadzi i będzie psuł widok !!
Avatar
Adam_z_Lublina / 24 stycznia 2021 r. o 21:55
+29
No chyba, że policja była po to, żeby, jak to powiedział prezydent, nikt nie zginął... w lesie.
Avatar
Adam_z_Lublina / 24 stycznia 2021 r. o 21:39
+29
Drogówka też protestowała w obronie lasu? No chyba tak, bo nawet szczekaczkę mieli ze sobą! To bardzo dobrze bo las piękny i trzeba go chronić.
Avatar
Zgredek Edek / 25 stycznia 2021 r. o 04:12
+16
Zapewniam cię, że to, co trzeba zrobić w sprawie lasu Stary Gaj — już zostało zrobione przez obrońców Górek Czechowskich!
Do ostatniej kropli piany z pyska...Już Einstein przewidział, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota. Zmień lekarza. Ten Cię okłamuje. Lecz się na nogi.
Avatar
Nie_jestem_robotem / 25 stycznia 2021 r. o 11:51
+15
Co do minusów przy komentarzach o wycinkach i zaniedbaniach w Parku (Stary Gaj) to pojawiły się dzisiaj jak rozpoczął się dla niektórych dzień pracy. Jak widać minusy wychodzą im tak sprytnie jak niszczenie Parku Krajobrazowego Stasin.
Ratuszowy dewelotroll minusuje. Wystarczy krytyczny (ale prawdziwy) komentarz w stosunku do lubelskiego ukladu dewelopersko-urzędniczo-ratuszowego i zaraz sypią się minusy. Troll zwykle zaczyna pracę ok. 8:00-9:00 i zdarza się, że nawet minusuje w dni wolne i święta.
  Monisia trollu, przestań się kompromitować. Co 10 minut dodajesz wpis z innego konta i piszesz coś o trollach, litości. 
  Monisia trollu, przestań się kompromitować. Co 10 minut dodajesz wpis z innego konta i piszesz coś o trollach, litości.  rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 25 stycznia 2021 r. o 10:23
+12
Od dłuższego czasu udowadniasz to własną osobą. Znamienne, że nie ma w tym niczego innego niż  kopiuj-wkle  i to wobec tych, którzy coś zmieniają! Ciekawe, czy starczyłoby ci odwagi, by pod własnym imieniem i nazwiskiem wysłać taki tekst do tych, którzy pustoszą takie miejsca jak lasy zarządzane przez   PGL  LP?!
Buhahahahahahahaha,  nadęty do granic śmieszności pyszałku, megalomanie! Nie wobec wszystkich, tylko wobec elitarnej grupy NFI - Największych Forumowych Idiotów. A o ekologii (jak zresztą i o wszystkim) - masz pojęcie jak świnia o balecie. Już Einstein dowiódł, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi.
Buhahahahahahahaha,  nadęty do granic śmieszności pyszałku, megalomanie! Nie wobec wszystkich, tylko wobec elitarnej grupy NFI - Największych Forumowych Idiotów. A o ekologii (jak zresztą i o wszystkim) - masz pojęcie jak świnia o balecie. Już Einstein dowiódł, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. rozwiń
Avatar
ELUSIA1232 / 25 stycznia 2021 r. o 12:44
+11
ale protest... 8 spacerowiczów, 6 milicjantów...  co tam las, ważne prywatne górki !! Bo się plebs za miedzę wprowadzi i będzie psuł widok !!
 Nie bardzo widzę związek-poza oczywiście paradygmatem     "    garstki obrońców Górek Czechowskich    "     i próbą różnicowania własności w aspekcie ochrony środowiska naturalnego. Nie kto inny jak kandydat do przejęcia lasu Stary Gaj wielokrotnie podkreślał, że prawo własności podlega szeregu ustawowym ograniczeń, a w tym ustawy o ochronie przyrody, czy planowania i zagospodarowania przestrzennego. Obrońcy Górek Czechowskich wielokrotnie wyrażali werbalną dezaprobatę wobec tego, co dzieje się wokół lasu Stary Gaj, co nie oznacza, że będą się w sposób bezpośredni angażować we wszystkie akcje bezpośrednie w innych częściach miasta, bo jak każdy inny mają swoje sprawy i problemy i tylko 24 godziny na dobę. Zapewniam cię, że to, co trzeba zrobić w sprawie lasu Stary     Gaj — już zostało zrobione przez obrońców Górek Czechowskich!
To dziwne, bo sądząc po częstotliwości i przede wszystkim - ilości oraz porach, o których publikowane są komentarze - szczególnie tutaj, dotyczące Górek Czechowskich, mam wrażenie że ich obrońcy działają jak automaty. O każdej porze, bezwzględnie forsując swoją linię komunikacji, bez czytania argumentów. To aż dziwne, że piszesz, że ci ludzie mają swoje życie i swoje problemy. A może jednak przyroda nie jest na tyle ważna, żeby ją chronić, szczególnie że w przypadku Starego Gaju nie ma osobistej "kosy" redaktora naczelnego, który daje Wam przyzwolenie na zwyczajne spamowanie. Jeden pan tutaj pisał o tym, że mu ktoś minusuje komentarze. A o tym, że te komentarze były kilkukrotnie usuwane i dodawane to już nie wspomni. I teraz pytanie - jakie trzeba mieć uprawnienia na tym portalu, żeby usunąć swój wpis, bo ja na przykład tego zrobić nie mogę :)
To dziwne, bo sądząc po częstotliwości i przede wszystkim - ilości oraz porach, o których publikowane są komentarze - szczególnie tutaj, dotyczące Górek Czechowskich, mam wrażenie że ich obrońcy działają jak automaty. O każdej porze, bezwzględnie forsując swoją linię komunikacji, bez czytania argumentów. To aż dziwne, że piszesz, że ci ludzie mają swoje życie i swoje problemy. A może jednak przyroda nie jest na tyle ważna, żeby ją chronić, szczególnie że w przypadku Starego Gaju nie ma osobistej "kosy" redakto... rozwiń
Avatar
mlody123 / 25 stycznia 2021 r. o 14:16
+10
Dziwna ta ekologia naszej wierchuszki. Z jednej strony blokuje wycinkę drzewostanu w Starym Gaju co jest godne pochwały, ale teren na, którym jest las nie należy do miasta wiec prawnie miasto nie ma tam żadnej jurysdykcji.  Z drugiej strony pozwala na dewastacje Górek Czechowskich, czyli na terenie prywatnym ale będącym legislacyjnie pod zarządzaniem miasta.
 Żeby jeszcze było co na Górkach Czechowskich dewastować... To zdegradowany nieużytek od lat odstraszający okolicznych mieszkańców...
Avatar
Nie_jestem_robotem / 25 stycznia 2021 r. o 12:08
+10
Co do minusów przy komentarzach o wycinkach i zaniedbaniach w Parku (Stary Gaj) to pojawiły się dzisiaj jak rozpoczął się dla niektórych dzień pracy. Jak widać minusy wychodzą im tak sprytnie jak niszczenie Parku Krajobrazowego Stasin.
Ratuszowy dewelotroll minusuje. Wystarczy krytyczny (ale prawdziwy) komentarz w stosunku do lubelskiego ukladu dewelopersko-urzędniczo-ratuszowego i zaraz sypią się minusy. Troll zwykle zaczyna pracę ok. 8:00-9:00 i zdarza się, że nawet minusuje w dni wolne i święta.
  Monisia trollu, przestań się kompromitować. Co 10 minut dodajesz wpis z innego konta i piszesz coś o trollach, litości.
A kto to jest ta Monisia?
 No i z kogo próbujesz robić idiotę? Chyba tylko z siebie. Monisia to twoje drugie konto, trzecie to kronikidewelorozwoju a czwarte sex po dewelopersku. Piątego i kolejnych wymieniać mi się nawet nie chce bo nie ma sensu. W końcu codziennie zakładasz kilkanaście kolejnych a potem przez kilka godzin się tylko przelogowujesz między nimi dodając z nich na przemian hejterskie komentarze.
 No i z kogo próbujesz robić idiotę? Chyba tylko z siebie. Monisia to twoje drugie konto, trzecie to kronikidewelorozwoju a czwarte sex po dewelopersku. Piątego i kolejnych wymieniać mi się nawet nie chce bo nie ma sensu. W końcu codziennie zakładasz kilkanaście kolejnych a potem przez kilka godzin się tylko przelogowujesz między nimi dodając z nich na przemian hejterskie komentarze. rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 25 stycznia 2021 r. o 11:33
+10
Troll zwykle zaczyna pracę ok. 8:00-9:00 i zdarza się, że nawet minusuje w dni wolne i święta
Jakbym Ciebie widział.....Już Einstein udowodnił, że dwie rzeczy są nieskonczone: Wszechświat i Twoja głupota. Zmień lekarza. Ten Cię okłamuje.Lecz się na nogi
Avatar
ELUSIA1232 / 27 stycznia 2021 r. o 10:18
+4
Obowiązującą dzisiaj  narracja prących do zabudowy Górek Czechowskich jest taka: Górki Czechowskie to teren idealny pod blokowiska TBV, nie ma historii naturalistycznego parku, który od kilka dekad IIIRP, jest projektem wymarzonego rezerwatu Wyżyny Lubelskiej i jej parkiem krajobrazowym, udokumentowanego przez uniwersyteckich przyrodników, którzy swoje opracowania wykonywali na zlecenia UM, za pieniądze lubelskiego społeczeństwa, łącznie z ostatnim raportem, który stanął ością w gardle włodarza miasta, a mimo to odwołał się od wyroku WSA, w którym sędziowie orzekali, że Górki Czechowskie są w Planie Miasta Parkiem, a nie terenem blokowisk i tego nie można zmieniać - dłużej Lublina niż prezydenta Żuka, miasto może poczekać na pokolenie ludzi, którzy zrealizują Naturalistyczny Park Górki Czechowskie.
Zapomniałeś o jednym "drobnym" szczególe - Górki Czechowskie to teren prywatny. I póki nie przestanie nim być, utopijne wizje o 105 ha parku można wsadzić między bajki.
TBV kupiło Górki, który w PM był w tym czasie - i jest do dzisiaj, terenem naturalistycznego parku. I to jest fakt!!!
I jesteś pewien, że w planie oprócz zieleni nie ma żadnych innych funkcji? A co jeśli udowodnię ci, że się mylisz i to bardzo?
Masz rację, jeśli dobrze pamiętam, to w planie zagospodarowania są jeszcze obiekty sportowe i zabudowa handlowa. Więc jak zabronią budowy parku, to będziemy mieli "CH CHOMIK" i tyle będzie z obrony przyrody, hahaha 
Masz rację, jeśli dobrze pamiętam, to w planie zagospodarowania są jeszcze obiekty sportowe i zabudowa handlowa. Więc jak zabronią budowy parku, to będziemy mieli "CH CHOMIK" i tyle będzie z obrony przyrody, hahaha  rozwiń
Avatar
Belzebu / 27 stycznia 2021 r. o 09:19
+5
Obowiązującą dzisiaj  narracja prących do zabudowy Górek Czechowskich jest taka: Górki Czechowskie to teren idealny pod blokowiska TBV, nie ma historii naturalistycznego parku, który od kilka dekad IIIRP, jest projektem wymarzonego rezerwatu Wyżyny Lubelskiej i jej parkiem krajobrazowym, udokumentowanego przez uniwersyteckich przyrodników, którzy swoje opracowania wykonywali na zlecenia UM, za pieniądze lubelskiego społeczeństwa, łącznie z ostatnim raportem, który stanął ością w gardle włodarza miasta, a mimo to odwołał się od wyroku WSA, w którym sędziowie orzekali, że Górki Czechowskie są w Planie Miasta Parkiem, a nie terenem blokowisk i tego nie można zmieniać - dłużej Lublina niż prezydenta Żuka, miasto może poczekać na pokolenie ludzi, którzy zrealizują Naturalistyczny Park Górki Czechowskie.
Zapomniałeś o jednym "drobnym" szczególe - Górki Czechowskie to teren prywatny. I póki nie przestanie nim być, utopijne wizje o 105 ha parku można wsadzić między bajki.
TBV kupiło Górki, który w PM był w tym czasie - i jest do dzisiaj, terenem naturalistycznego parku. I to jest fakt!!!
 I jesteś pewien, że w planie oprócz zieleni nie ma żadnych innych funkcji? A co jeśli udowodnię ci, że się mylisz i to bardzo?
 I jesteś pewien, że w planie oprócz zieleni nie ma żadnych innych funkcji? A co jeśli udowodnię ci, że się mylisz i to bardzo? rozwiń
Avatar
Ksawyer / 26 stycznia 2021 r. o 19:09
-5
Obowiązującą dzisiaj  narracja prących do zabudowy Górek Czechowskich jest taka: Górki Czechowskie to teren idealny pod blokowiska TBV, nie ma historii naturalistycznego parku, który od kilka dekad IIIRP, jest projektem wymarzonego rezerwatu Wyżyny Lubelskiej i jej parkiem krajobrazowym, udokumentowanego przez uniwersyteckich przyrodników, którzy swoje opracowania wykonywali na zlecenia UM, za pieniądze lubelskiego społeczeństwa, łącznie z ostatnim raportem, który stanął ością w gardle włodarza miasta, a mimo to odwołał się od wyroku WSA, w którym sędziowie orzekali, że Górki Czechowskie są w Planie Miasta Parkiem, a nie terenem blokowisk i tego nie można zmieniać - dłużej Lublina niż prezydenta Żuka, miasto może poczekać na pokolenie ludzi, którzy zrealizują Naturalistyczny Park Górki Czechowskie.
Zapomniałeś o jednym "drobnym" szczególe - Górki Czechowskie to teren prywatny. I póki nie przestanie nim być, utopijne wizje o 105 ha parku można wsadzić między bajki.
 TBV kupiło Górki, który w PM był w tym czasie - i jest do dzisiaj, terenem naturalistycznego parku. I to jest fakt!!! 
 TBV kupiło Górki, który w PM był w tym czasie - i jest do dzisiaj, terenem naturalistycznego parku. I to jest fakt!!!  rozwiń
Avatar
Belzebu / 25 stycznia 2021 r. o 21:13
+7
Obowiązującą dzisiaj  narracja prących do zabudowy Górek Czechowskich jest taka: Górki Czechowskie to teren idealny pod blokowiska TBV, nie ma historii naturalistycznego parku, który od kilka dekad IIIRP, jest projektem wymarzonego rezerwatu Wyżyny Lubelskiej i jej parkiem krajobrazowym, udokumentowanego przez uniwersyteckich przyrodników, którzy swoje opracowania wykonywali na zlecenia UM, za pieniądze lubelskiego społeczeństwa, łącznie z ostatnim raportem, który stanął ością w gardle włodarza miasta, a mimo to odwołał się od wyroku WSA, w którym sędziowie orzekali, że Górki Czechowskie są w Planie Miasta Parkiem, a nie terenem blokowisk i tego nie można zmieniać - dłużej Lublina niż prezydenta Żuka, miasto może poczekać na pokolenie ludzi, którzy zrealizują Naturalistyczny Park Górki Czechowskie.
 Zapomniałeś o jednym "drobnym" szczególe - Górki Czechowskie to teren prywatny. I póki nie przestanie nim być, utopijne wizje o 105 ha parku można wsadzić między bajki. 
 Zapomniałeś o jednym "drobnym" szczególe - Górki Czechowskie to teren prywatny. I póki nie przestanie nim być, utopijne wizje o 105 ha parku można wsadzić między bajki.  rozwiń
Avatar
Ksawyer / 25 stycznia 2021 r. o 17:18
-8
Obowiązującą dzisiaj  narracja prących do zabudowy Górek Czechowskich jest taka: Górki Czechowskie to teren idealny pod blokowiska TBV, nie ma historii naturalistycznego parku, który od kilka dekad IIIRP, jest projektem wymarzonego rezerwatu Wyżyny Lubelskiej i jej parkiem krajobrazowym, udokumentowanego przez uniwersyteckich przyrodników, którzy swoje opracowania wykonywali na zlecenia UM, za pieniądze lubelskiego społeczeństwa, łącznie z ostatnim raportem, który stanął ością w gardle włodarza miasta, a mimo to odwołał się od wyroku WSA, w którym sędziowie orzekali, że Górki Czechowskie są w Planie Miasta Parkiem, a nie terenem blokowisk i tego nie można zmieniać - dłużej Lublina niż prezydenta Żuka, miasto może poczekać na pokolenie ludzi, którzy zrealizują Naturalistyczny Park Górki Czechowskie. 
Obowiązującą dzisiaj  narracja prących do zabudowy Górek Czechowskich jest taka: Górki Czechowskie to teren idealny pod blokowiska TBV, nie ma historii naturalistycznego parku, który od kilka dekad IIIRP, jest projektem wymarzonego rezerwatu Wyżyny Lubelskiej i jej parkiem krajobrazowym, udokumentowanego przez uniwersyteckich przyrodników, którzy swoje opracowania wykonywali na zlecenia UM, za pieniądze lubelskiego społeczeństwa, łącznie z ostatnim raportem, który stanął ością w gardle włodarza miasta, a mimo to odwołał się od wyroku WSA, w ... rozwiń
Avatar
mlody123 / 25 stycznia 2021 r. o 14:16
+10
Dziwna ta ekologia naszej wierchuszki. Z jednej strony blokuje wycinkę drzewostanu w Starym Gaju co jest godne pochwały, ale teren na, którym jest las nie należy do miasta wiec prawnie miasto nie ma tam żadnej jurysdykcji.  Z drugiej strony pozwala na dewastacje Górek Czechowskich, czyli na terenie prywatnym ale będącym legislacyjnie pod zarządzaniem miasta.
 Żeby jeszcze było co na Górkach Czechowskich dewastować... To zdegradowany nieużytek od lat odstraszający okolicznych mieszkańców...
Avatar
ELUSIA1232 / 25 stycznia 2021 r. o 12:44
+11
ale protest... 8 spacerowiczów, 6 milicjantów...  co tam las, ważne prywatne górki !! Bo się plebs za miedzę wprowadzi i będzie psuł widok !!
 Nie bardzo widzę związek-poza oczywiście paradygmatem     "    garstki obrońców Górek Czechowskich    "     i próbą różnicowania własności w aspekcie ochrony środowiska naturalnego. Nie kto inny jak kandydat do przejęcia lasu Stary Gaj wielokrotnie podkreślał, że prawo własności podlega szeregu ustawowym ograniczeń, a w tym ustawy o ochronie przyrody, czy planowania i zagospodarowania przestrzennego. Obrońcy Górek Czechowskich wielokrotnie wyrażali werbalną dezaprobatę wobec tego, co dzieje się wokół lasu Stary Gaj, co nie oznacza, że będą się w sposób bezpośredni angażować we wszystkie akcje bezpośrednie w innych częściach miasta, bo jak każdy inny mają swoje sprawy i problemy i tylko 24 godziny na dobę. Zapewniam cię, że to, co trzeba zrobić w sprawie lasu Stary     Gaj — już zostało zrobione przez obrońców Górek Czechowskich!
To dziwne, bo sądząc po częstotliwości i przede wszystkim - ilości oraz porach, o których publikowane są komentarze - szczególnie tutaj, dotyczące Górek Czechowskich, mam wrażenie że ich obrońcy działają jak automaty. O każdej porze, bezwzględnie forsując swoją linię komunikacji, bez czytania argumentów. To aż dziwne, że piszesz, że ci ludzie mają swoje życie i swoje problemy. A może jednak przyroda nie jest na tyle ważna, żeby ją chronić, szczególnie że w przypadku Starego Gaju nie ma osobistej "kosy" redaktora naczelnego, który daje Wam przyzwolenie na zwyczajne spamowanie. Jeden pan tutaj pisał o tym, że mu ktoś minusuje komentarze. A o tym, że te komentarze były kilkukrotnie usuwane i dodawane to już nie wspomni. I teraz pytanie - jakie trzeba mieć uprawnienia na tym portalu, żeby usunąć swój wpis, bo ja na przykład tego zrobić nie mogę :)
To dziwne, bo sądząc po częstotliwości i przede wszystkim - ilości oraz porach, o których publikowane są komentarze - szczególnie tutaj, dotyczące Górek Czechowskich, mam wrażenie że ich obrońcy działają jak automaty. O każdej porze, bezwzględnie forsując swoją linię komunikacji, bez czytania argumentów. To aż dziwne, że piszesz, że ci ludzie mają swoje życie i swoje problemy. A może jednak przyroda nie jest na tyle ważna, żeby ją chronić, szczególnie że w przypadku Starego Gaju nie ma osobistej "kosy" redakto... rozwiń
Avatar
siwy5u2 / 25 stycznia 2021 r. o 12:39
-13
Pogonic tych darmozjadów! Stary Gaj od wielu lat przypomina ruinę i cmentarzysko a nie las. Jeśli da sie go uratować to trzeba to zrobić nawet kosztem wycinki!
  Przypomina ruinę dlatego, że leśnicy nie dbają o niego. Nie są usuwane powalone drzewa, które zalegaja latami. Zamiast usuwać uschnięte drzewa to się wycina zdrowe. Ten las jest traktowany jak hodowla drzew a nie jak las.
Avatar
siwy5u2 / 25 stycznia 2021 r. o 12:38
-12
Co do minusów przy komentarzach o wycinkach i zaniedbaniach w Parku (Stary Gaj) to pojawiły się dzisiaj jak rozpoczął się dla niektórych dzień pracy. Jak widać minusy wychodzą im tak sprytnie jak niszczenie Parku Krajobrazowego Stasin.
  Ratuszowy dewelotroll minusuje. Wystarczy krytyczny (ale prawdziwy) komentarz w stosunku do lubelskiego ukladu dewelopersko-urzędniczo-ratuszowego i zaraz sypią się minusy. Troll zwykle zaczyna pracę ok. 8:00-9:00 i zdarza się, że nawet minusuje w dni wolne i święta.
Avatar
siwy5u2 / 25 stycznia 2021 r. o 12:38
-14
A po co była tam milicja? Przecież spacery po lesie nie są zabronione i w lasach oraz parkach nie ma obowiązku zakładania maseczek. Co oni tam kontrolowali?