Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2008 r.
19:39
Edytuj ten wpis

Sprawa TW "Filozofa": Szczegóły zniknięcia akt

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 10 A A

Wyparowały akta personalne płk. Tadeusza Hawrota, b. szefa wydziału SB, który werbował i prowadził agentów lubelskiego Kościoła. Nie ma dowodów, że były w nich dokumenty obciążające abp. Józefa Życińskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O dokumentach, które zniknęły zrobiło się głośno kilka dni temu. "Gazeta Polska” ogłosiła: W teczce Hawrota były dokumenty dotyczące "Filozofa”, tajnego współpracownika SB. Według historyka Sławomira Cenckiewicza i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, "Filozof” to obecny abp Józef Życiński.

Dowodem na agenturalność duchownego miały by być numery akt i nazwiska oficerów prowadzących TW. Metropolita zaprzecza współpracy z SB.

Sprawę akt personalnych Hawrota badała prokuratura. Lubelski IPN zauważył ich brak w czerwcu 2006 roku. We wrześniu ubiegłego roku śledztwo umorzono.

- Z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa - tłumaczy Beata Syk-Jankowska z lubelskiej Prokuratury Okręgowej.

Widzieliśmy uzasadnienie decyzji. Śledczy przesłuchali pracowników IPN, którzy jako ostatni mieli w rękach feralne akta. Okazało się, że w instytucie dysponującym bardzo wrażliwymi dokumentami, panował bałagan. Akta pobierano i oddawano swobodnie i w sposób niesformalizowany, bez stosownych zapisów zdawczo-odbiorczych.

Pracownik IPN, zarzekał się, że przekazał teczkę Hawrota do archiwum, ale nie potrafił powiedzieć komu ją oddał, nie sprawdził też jej zawartości. Rozmawialiśmy też z innym pracownikiem instytutu, który miał w rękach te dokumenty.

- To były zwykłe akta osobowe: przebieg służby, szkoły, nagrody, działalność w PZPR. Nie było żadnych danych operacyjnych - zapewnia i dodaje: Uważam, że teczka nie zginęła przypadkowo, ale z drugiej strony, po co coś takiego kraść?

- Zajmowaliśmy się tą sprawą na kolegium IPN. Informowano mnie, że zniknęły akta personalne. Oczywiście nie wiem, co zawierały - mówi nam lubelski historyk dr Mieczysław Ryba. "Gazeta Polska” twierdzi, że śledztwo było źle prowadzone, bo nie przesłuchano np. Hawrota.

- Jego przesłuchanie nie było uzasadnione - stwierdza Syk-Jankowska.
"Gazeta Polska” nie pisze, dlaczego w teczce Hawrota miały się znaleźć materiały dotyczące abp. Życińskiego. TW "Filozofa” zwerbowano w Częstochowie, zarejestrowany był w latach 1977-1990. Tymczasem arcybiskup przyjechał do Lublina dopiero w 1997 roku.

Hawrot przestał być naczelnikiem Wydziału IV WUSW w Lublinie po tym, jak jeden z jego synów wziął ślub kościelny. Od początku lat 80. ma działkę nad jeziorem Rogóźno, niedaleko ośrodka wypoczynkowego KUL i domków osobistości z lubelskiej uczelni.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
oburzony / 24 listopada 2008 o 16:30
0
TO WIELKI TRYUF KOMUNY I PODLEGŁEJ JEJ SB- NIE OSĄDZA SIĘ SB-eków, TYLKO LUDZI KTÓRYCH ZŁAMALI !!! SĄDZI SIĘ OFIARY A NIE KATÓW!! PARANOJA !!!!! TYLKO PIS JEST W STANIE TO ZAŁATWIĆ- musi tylko w wyborach DOSTAĆ PONAD 50% GŁOSÓW !!!!
Avatar
obiektywny / 22 listopada 2008 o 23:45
0
subiektywny napisał:
Jsteś nie tyle obiektywny, co naiwny. Piszesz, jakby on przestał być agenciną. Nie ma byłych agentów. Robi to czego uczą na początku współpracy:
wypierać się aż do skutku. A co do reszty " po owocach poznacie ich"...

Przyjacielu! Nie łap mnie za słowa, których nie wypowiedziałem! Napisałem swą opinię zgorszony zachowaniem mego pasterza! Być może oczekiwanie na przyzwoitość z jego strony jest, jak sądzisz, naiwnością, ale życie nauczyło mnie, że czasem człowiek jest w stanie podnieść się i odrzucić swą przeszłość. Może nasz abp też w końcu zrozumie, jak kiedyś Piotr, swój grzech i zamiast pychy pokaże nam, swym owieczkom, choć odrobinę pokory i szczerego żalu.

Przyjacielu! Nie łap mnie za słowa, których nie wypowiedziałem! Napisałem swą opinię zgorszony zachowaniem mego pasterza! Być może oczekiwanie na przyzwoitość z jego strony jest, jak sądzisz, naiwnością, ale życie nauczyło mnie, że czasem człowiek jest w stanie podnieść się i odrzucić swą przeszłość. Może nasz abp też w końcu zrozumie, jak kiedyś Piotr, swój grzech i zamiast pychy pokaże nam, swym owieczkom, choć odrobinę pokory i szczerego żalu. rozwiń
Avatar
STYX / 22 listopada 2008 o 19:02
0
Niezłe wtyki ma pan Życiński,że zdołał ukraść obciążające go dokumenty. Od razu wiedziałem,że niezła szuja kryje sie za tymi wąskimi zaciśniętymi wargami psia jego mać !
Avatar
subiektywny / 22 listopada 2008 o 10:33
0
obiektywny napisał:
A skąd tyle obłudy w pasterzu, który powinien uczyć miłości do prawdy, sam, niczym żona cezara, dawać przykład moralnej czystości? Św. Piotr też zaparł się Chrystusa, ale miał odwagę głośno o tym powiedzieć, a gdy trzeba było - poświęcić swe życie. Tymczasem abp Życiński brnie dalej jakby nigdy nic się nie stało. Zamiast Piotrowego szczerego żalu, skruchy i płaczu nad sobą, mamy arogancję i pychę, niezachwiane, nawet wobec faktów i wątpliwości, przekonanie o tym, że jest się w porządku, że naprawdę nic się nie stało. A przecież mógł nasz arcypasterz (i inni) uderzyć się w piersi i szczerze wyznać chwile swojej słabości - nie chwilowej bynajmniej w świetle faktów. Ci, którzy pamiętają czasy komuny, a jest ich coraz mniej, przebaczyliby i jemu, i Wałęsie, i Wielgusowi, bo znają cenę odwagi w tamtych latach, rozumieją wybory, jakich trzeba było wtedy dokonywać. Ale zamiast pokory i prawdy, które na pewno wzmocniłyby autorytet Kościoła i odsunęłyby raz na zawsze wszelkie wątpliwości i podejrzenia, zakończyłyby spory i podziały, mamy postawę biernego trwania w kłamstwie, w niedomówieniach i niejasnościach. Jak zatem zamierza ks. arcybiskup wychowywać przyszłych księży? Przecież oni (my - wierni - także) znają słowa: "Niech mowa wasza będzie tak - tak, nie - nie." Jak mają też rozumieć słowa Jana Pawła II o tym, że tylko prawda może nas wyzwolić?

Jsteś nie tyle obiektywny, co naiwny. Piszesz, jakby on przestał być agenciną. Nie ma byłych agentów. Robi to czego uczą na początku współpracy:
wypierać się aż do skutku. A co do reszty " po owocach poznacie ich"...

Jsteś nie tyle obiektywny, co naiwny. Piszesz, jakby on przestał być agenciną. Nie ma byłych agentów. Robi to czego uczą na początku współpracy:
wypierać się aż do skutku. A co do reszty " po owocach poznacie ich"... rozwiń
Avatar
Rak / 22 listopada 2008 o 10:08
0
Nie ma obawy;jak przestanie byc posłuszny swoim panom to akta się znajdą.
Avatar
FILOZOF / 22 listopada 2008 o 09:50
0
OBŁUDNY I ŻAŁOSNY JESTEM ALE CO ZROBIĆ Z CZEGOŚ ŻYĆ TRZEBA NIE KAŻDY TAK POTRAFI,OD TEGO FACHU NIE ODEJDĘ BO CO BĘDĘ ROBIŁ,NIC NIE UMIEM ,UMIEM SIĘ TYLKO WYMĄDRZAĆ .HONORU NIE MAM BO TO DLA TAKIEGO JAK JA RZECZ NIEZROZUMIAŁA ,FAŁSZ TO MÓJ CHLEB POWSZEDNI,JAK TO MOJE CZARNE WDZIANKO. PODPISANO FILOZOF
Avatar
obserwator / 21 listopada 2008 o 20:56
0
Już był taki co napisał artykuł "My szczęściarze" pod ksywą AGNOSTYK.
Porozmawiaj z nim (ale gdzie go teraz szukać?)
On miałby Ci wiele do powiedzenia.
Avatar
obiektywny / 21 listopada 2008 o 20:54
0
A skąd tyle obłudy w pasterzu, który powinien uczyć miłości do prawdy, sam, niczym żona cezara, dawać przykład moralnej czystości? Św. Piotr też zaparł się Chrystusa, ale miał odwagę głośno o tym powiedzieć, a gdy trzeba było - poświęcić swe życie. Tymczasem abp Życiński brnie dalej jakby nigdy nic się nie stało. Zamiast Piotrowego szczerego żalu, skruchy i płaczu nad sobą, mamy arogancję i pychę, niezachwiane, nawet wobec faktów i wątpliwości, przekonanie o tym, że jest się w porządku, że naprawdę nic się nie stało. A przecież mógł nasz arcypasterz (i inni) uderzyć się w piersi i szczerze wyznać chwile swojej słabości - nie chwilowej bynajmniej w świetle faktów. Ci, którzy pamiętają czasy komuny, a jest ich coraz mniej, przebaczyliby i jemu, i Wałęsie, i Wielgusowi, bo znają cenę odwagi w tamtych latach, rozumieją wybory, jakich trzeba było wtedy dokonywać. Ale zamiast pokory i prawdy, które na pewno wzmocniłyby autorytet Kościoła i odsunęłyby raz na zawsze wszelkie wątpliwości i podejrzenia, zakończyłyby spory i podziały, mamy postawę biernego trwania w kłamstwie, w niedomówieniach i niejasnościach. Jak zatem zamierza ks. arcybiskup wychowywać przyszłych księży? Przecież oni (my - wierni - także) znają słowa: "Niech mowa wasza będzie tak - tak, nie - nie." Jak mają też rozumieć słowa Jana Pawła II o tym, że tylko prawda może nas wyzwolić?
A skąd tyle obłudy w pasterzu, który powinien uczyć miłości do prawdy, sam, niczym żona cezara, dawać przykład moralnej czystości? Św. Piotr też zaparł się Chrystusa, ale miał odwagę głośno o tym powiedzieć, a gdy trzeba było - poświęcić swe życie. Tymczasem abp Życiński brnie dalej jakby nigdy nic się nie stało. Zamiast Piotrowego szczerego żalu, skruchy i płaczu nad sobą, mamy arogancję i pychę, niezachwiane, nawet wobec faktów i wątpliwości, przekonanie o tym, że jest się w porządku, że naprawdę nic się nie stało. A przecież mógł nasz a... rozwiń
Avatar
drB / 21 listopada 2008 o 20:51
0
Jestem ciekaw dlaczego mój komentarz się nie ukazał? Czy wypowiedzi popierające abp. Życińskiego są cenzurowane???? Jeśli tak to przestaję was czytać !!!!
Avatar
drB / 21 listopada 2008 o 20:28
0
Znowu słychać SKOWYT PISiaków! Nie macie tematu? Wara wam od tak znakomitego człowieka jakim jest abp J.Życiński! Nie w smak wam że potrafi powiedzieć mądrze i na temat? Nie w smak że wytyka wam błędy??? Skąd tyle zawiści w katolickim bądź co bądź narodzie!!!! Arcybiksup Życiński to mądry i uczciwy człowiek. DALEKO WAM DO JEGO CHARYZMY I MĄDROŚCI!
Avatar
oburzony / 24 listopada 2008 o 16:30
0
TO WIELKI TRYUF KOMUNY I PODLEGŁEJ JEJ SB- NIE OSĄDZA SIĘ SB-eków, TYLKO LUDZI KTÓRYCH ZŁAMALI !!! SĄDZI SIĘ OFIARY A NIE KATÓW!! PARANOJA !!!!! TYLKO PIS JEST W STANIE TO ZAŁATWIĆ- musi tylko w wyborach DOSTAĆ PONAD 50% GŁOSÓW !!!!
Avatar
obiektywny / 22 listopada 2008 o 23:45
0
subiektywny napisał:
Jsteś nie tyle obiektywny, co naiwny. Piszesz, jakby on przestał być agenciną. Nie ma byłych agentów. Robi to czego uczą na początku współpracy:
wypierać się aż do skutku. A co do reszty " po owocach poznacie ich"...

Przyjacielu! Nie łap mnie za słowa, których nie wypowiedziałem! Napisałem swą opinię zgorszony zachowaniem mego pasterza! Być może oczekiwanie na przyzwoitość z jego strony jest, jak sądzisz, naiwnością, ale życie nauczyło mnie, że czasem człowiek jest w stanie podnieść się i odrzucić swą przeszłość. Może nasz abp też w końcu zrozumie, jak kiedyś Piotr, swój grzech i zamiast pychy pokaże nam, swym owieczkom, choć odrobinę pokory i szczerego żalu.

Przyjacielu! Nie łap mnie za słowa, których nie wypowiedziałem! Napisałem swą opinię zgorszony zachowaniem mego pasterza! Być może oczekiwanie na przyzwoitość z jego strony jest, jak sądzisz, naiwnością, ale życie nauczyło mnie, że czasem człowiek jest w stanie podnieść się i odrzucić swą przeszłość. Może nasz abp też w końcu zrozumie, jak kiedyś Piotr, swój grzech i zamiast pychy pokaże nam, swym owieczkom, choć odrobinę pokory i szczerego żalu. rozwiń
Avatar
STYX / 22 listopada 2008 o 19:02
0
Niezłe wtyki ma pan Życiński,że zdołał ukraść obciążające go dokumenty. Od razu wiedziałem,że niezła szuja kryje sie za tymi wąskimi zaciśniętymi wargami psia jego mać !
Avatar
subiektywny / 22 listopada 2008 o 10:33
0
obiektywny napisał:
A skąd tyle obłudy w pasterzu, który powinien uczyć miłości do prawdy, sam, niczym żona cezara, dawać przykład moralnej czystości? Św. Piotr też zaparł się Chrystusa, ale miał odwagę głośno o tym powiedzieć, a gdy trzeba było - poświęcić swe życie. Tymczasem abp Życiński brnie dalej jakby nigdy nic się nie stało. Zamiast Piotrowego szczerego żalu, skruchy i płaczu nad sobą, mamy arogancję i pychę, niezachwiane, nawet wobec faktów i wątpliwości, przekonanie o tym, że jest się w porządku, że naprawdę nic się nie stało. A przecież mógł nasz arcypasterz (i inni) uderzyć się w piersi i szczerze wyznać chwile swojej słabości - nie chwilowej bynajmniej w świetle faktów. Ci, którzy pamiętają czasy komuny, a jest ich coraz mniej, przebaczyliby i jemu, i Wałęsie, i Wielgusowi, bo znają cenę odwagi w tamtych latach, rozumieją wybory, jakich trzeba było wtedy dokonywać. Ale zamiast pokory i prawdy, które na pewno wzmocniłyby autorytet Kościoła i odsunęłyby raz na zawsze wszelkie wątpliwości i podejrzenia, zakończyłyby spory i podziały, mamy postawę biernego trwania w kłamstwie, w niedomówieniach i niejasnościach. Jak zatem zamierza ks. arcybiskup wychowywać przyszłych księży? Przecież oni (my - wierni - także) znają słowa: "Niech mowa wasza będzie tak - tak, nie - nie." Jak mają też rozumieć słowa Jana Pawła II o tym, że tylko prawda może nas wyzwolić?

Jsteś nie tyle obiektywny, co naiwny. Piszesz, jakby on przestał być agenciną. Nie ma byłych agentów. Robi to czego uczą na początku współpracy:
wypierać się aż do skutku. A co do reszty " po owocach poznacie ich"...

Jsteś nie tyle obiektywny, co naiwny. Piszesz, jakby on przestał być agenciną. Nie ma byłych agentów. Robi to czego uczą na początku współpracy:
wypierać się aż do skutku. A co do reszty " po owocach poznacie ich"... rozwiń
Avatar
Rak / 22 listopada 2008 o 10:08
0
Nie ma obawy;jak przestanie byc posłuszny swoim panom to akta się znajdą.
Avatar
FILOZOF / 22 listopada 2008 o 09:50
0
OBŁUDNY I ŻAŁOSNY JESTEM ALE CO ZROBIĆ Z CZEGOŚ ŻYĆ TRZEBA NIE KAŻDY TAK POTRAFI,OD TEGO FACHU NIE ODEJDĘ BO CO BĘDĘ ROBIŁ,NIC NIE UMIEM ,UMIEM SIĘ TYLKO WYMĄDRZAĆ .HONORU NIE MAM BO TO DLA TAKIEGO JAK JA RZECZ NIEZROZUMIAŁA ,FAŁSZ TO MÓJ CHLEB POWSZEDNI,JAK TO MOJE CZARNE WDZIANKO. PODPISANO FILOZOF
Avatar
obserwator / 21 listopada 2008 o 20:56
0
Już był taki co napisał artykuł "My szczęściarze" pod ksywą AGNOSTYK.
Porozmawiaj z nim (ale gdzie go teraz szukać?)
On miałby Ci wiele do powiedzenia.
Avatar
obiektywny / 21 listopada 2008 o 20:54
0
A skąd tyle obłudy w pasterzu, który powinien uczyć miłości do prawdy, sam, niczym żona cezara, dawać przykład moralnej czystości? Św. Piotr też zaparł się Chrystusa, ale miał odwagę głośno o tym powiedzieć, a gdy trzeba było - poświęcić swe życie. Tymczasem abp Życiński brnie dalej jakby nigdy nic się nie stało. Zamiast Piotrowego szczerego żalu, skruchy i płaczu nad sobą, mamy arogancję i pychę, niezachwiane, nawet wobec faktów i wątpliwości, przekonanie o tym, że jest się w porządku, że naprawdę nic się nie stało. A przecież mógł nasz arcypasterz (i inni) uderzyć się w piersi i szczerze wyznać chwile swojej słabości - nie chwilowej bynajmniej w świetle faktów. Ci, którzy pamiętają czasy komuny, a jest ich coraz mniej, przebaczyliby i jemu, i Wałęsie, i Wielgusowi, bo znają cenę odwagi w tamtych latach, rozumieją wybory, jakich trzeba było wtedy dokonywać. Ale zamiast pokory i prawdy, które na pewno wzmocniłyby autorytet Kościoła i odsunęłyby raz na zawsze wszelkie wątpliwości i podejrzenia, zakończyłyby spory i podziały, mamy postawę biernego trwania w kłamstwie, w niedomówieniach i niejasnościach. Jak zatem zamierza ks. arcybiskup wychowywać przyszłych księży? Przecież oni (my - wierni - także) znają słowa: "Niech mowa wasza będzie tak - tak, nie - nie." Jak mają też rozumieć słowa Jana Pawła II o tym, że tylko prawda może nas wyzwolić?
A skąd tyle obłudy w pasterzu, który powinien uczyć miłości do prawdy, sam, niczym żona cezara, dawać przykład moralnej czystości? Św. Piotr też zaparł się Chrystusa, ale miał odwagę głośno o tym powiedzieć, a gdy trzeba było - poświęcić swe życie. Tymczasem abp Życiński brnie dalej jakby nigdy nic się nie stało. Zamiast Piotrowego szczerego żalu, skruchy i płaczu nad sobą, mamy arogancję i pychę, niezachwiane, nawet wobec faktów i wątpliwości, przekonanie o tym, że jest się w porządku, że naprawdę nic się nie stało. A przecież mógł nasz a... rozwiń
Avatar
drB / 21 listopada 2008 o 20:51
0
Jestem ciekaw dlaczego mój komentarz się nie ukazał? Czy wypowiedzi popierające abp. Życińskiego są cenzurowane???? Jeśli tak to przestaję was czytać !!!!
Avatar
drB / 21 listopada 2008 o 20:28
0
Znowu słychać SKOWYT PISiaków! Nie macie tematu? Wara wam od tak znakomitego człowieka jakim jest abp J.Życiński! Nie w smak wam że potrafi powiedzieć mądrze i na temat? Nie w smak że wytyka wam błędy??? Skąd tyle zawiści w katolickim bądź co bądź narodzie!!!! Arcybiksup Życiński to mądry i uczciwy człowiek. DALEKO WAM DO JEGO CHARYZMY I MĄDROŚCI!
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie 0 0

Blisko 150 harcerzy pochodzących z Lubelskiego zostało w środę ewakuowanych z dwóch obozów w lesie w pobliżu miejscowości Wiosna (województwo świętokrzyskie). Harcerze zostali przetransportowani m.in. do szkoły w Dziebałtowie.

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie 2 0

Do 16 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić datę jesiennych wyborów samorządowych. Wtedy formalnie ruszy kampania wyborcza. Kandydaci już się do niej szykują – wolnych billboardów już praktycznie nie ma.

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież 1 0

Z zespołem rozstał się Łukasz Kandora, najbardziej doświadczony zawodnik

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 10 1

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 9

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii 1 0

Siatkówka plażowa Kinga Kołosińska i Katarzyna Kociołek zaliczyły nieudany turniej w Gstaad. Polki pożegnały się z imprezą już po fazie grupowej

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia] 17 16

– Zrobiłem to w dobrej wierze – przekonuje Stanisław Sokół, radny gminy Borki w powiecie radzyńskim, który został przyłapany na wywożeniu odpadów z cmentarza w Woli Osowińskiej. Śmieci wysypał pod lasem i przysypał ziemią. – Widziałem taką potrzebę, bo to zwyczajnie śmierdziało – tłumaczy.

Kamil Janicki, „Epoka milczenia”

Kamil Janicki, „Epoka milczenia” 0 0

Szokujący jest obraz międzywojennej Polski w „Epoce milczenia”. Gwałty, pedofilia, handel żywym towarem, wreszcie „zwyczajne” bicie – to sytuacje znane z kronik kryminalnych także i dzisiaj. Szokuje jednak to, że w opisywanych przez Kamila Janickiego przypadkach role często się zamieniają. To ofiara jest stawiana w roli winnego. A jeśli nawet nie, to znikąd nie znajduje pomocy. To przestępca jest przez aparat ścigania tłumaczony, że został sprowokowany, że ofiara sama tego chciała. I choć wiele się w tych kwestiach zmieniło, i w wielu kręgach nie ma już przyzwolenia na takie zachowania, to wciąż zdarzają się sytuacje całkiem podobne. Właśnie dlatego – tłumaczy autor – powstała ta książka.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych. 0 0

Z całą pewnością każdy z nas chciałby móc pochwalić się obezwładniającym, pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Prawda jest jednak taka, że wciąż bardzo dużo osób ma problemy z uzębieniem, przez co niestety stosunkowo rzadko się uśmiechamy. Posiadanie kompletnego uzębienia jest ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale również – a może przede wszystkim - z powodów zdrowotnych. Musimy wiedzieć, że nawet utrata jednego zęba wpływa negatywnie na nasz zgryz. Braki w uzębieniu sprawiają, że niemożliwe jest prawidłowe rozdrobnienie pokarmu, co może mieć niekorzystny wpływ na pracę naszego układu trawiennego. Każdy utracony ząb to również wolna przestrzeń pomiędzy zębami – zęby sąsiadujące od góry lub od dołu – nie napotykając na kontakt, mają tendencję do „wysuwania się”; zęby sąsiadujące w ramach szczęki czy żuchwy – mogą się przesuwać czy przemieszczać powodując przeróżne komplikacje, które często kończą się interwencją ortodonty.

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian?

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian? 2

Wydajna sprzedaż produktów i usług nie może istnieć bez efektywnej reklamy. Większość osób prowadzących firmy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, inwestycja w reklamę często okazuje się zupełnie nietrafiona, a człowiek zastanawia się - dlaczego? Co się stało, że pomimo sporych kosztów, poniesionych na rozpropagowanie marki, klientów wcale nie przybyło? Problem tkwi najprawdopodobniej w formie reklamy.

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 2 4

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 13 8

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 66 7

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 3 1

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!