Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2008 r.
19:39
Edytuj ten wpis

Sprawa TW "Filozofa": Szczegóły zniknięcia akt

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 10 A A

Wyparowały akta personalne płk. Tadeusza Hawrota, b. szefa wydziału SB, który werbował i prowadził agentów lubelskiego Kościoła. Nie ma dowodów, że były w nich dokumenty obciążające abp. Józefa Życińskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O dokumentach, które zniknęły zrobiło się głośno kilka dni temu. "Gazeta Polska” ogłosiła: W teczce Hawrota były dokumenty dotyczące "Filozofa”, tajnego współpracownika SB. Według historyka Sławomira Cenckiewicza i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, "Filozof” to obecny abp Józef Życiński.

Dowodem na agenturalność duchownego miały by być numery akt i nazwiska oficerów prowadzących TW. Metropolita zaprzecza współpracy z SB.

Sprawę akt personalnych Hawrota badała prokuratura. Lubelski IPN zauważył ich brak w czerwcu 2006 roku. We wrześniu ubiegłego roku śledztwo umorzono.

- Z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa - tłumaczy Beata Syk-Jankowska z lubelskiej Prokuratury Okręgowej.

Widzieliśmy uzasadnienie decyzji. Śledczy przesłuchali pracowników IPN, którzy jako ostatni mieli w rękach feralne akta. Okazało się, że w instytucie dysponującym bardzo wrażliwymi dokumentami, panował bałagan. Akta pobierano i oddawano swobodnie i w sposób niesformalizowany, bez stosownych zapisów zdawczo-odbiorczych.

Pracownik IPN, zarzekał się, że przekazał teczkę Hawrota do archiwum, ale nie potrafił powiedzieć komu ją oddał, nie sprawdził też jej zawartości. Rozmawialiśmy też z innym pracownikiem instytutu, który miał w rękach te dokumenty.

- To były zwykłe akta osobowe: przebieg służby, szkoły, nagrody, działalność w PZPR. Nie było żadnych danych operacyjnych - zapewnia i dodaje: Uważam, że teczka nie zginęła przypadkowo, ale z drugiej strony, po co coś takiego kraść?

- Zajmowaliśmy się tą sprawą na kolegium IPN. Informowano mnie, że zniknęły akta personalne. Oczywiście nie wiem, co zawierały - mówi nam lubelski historyk dr Mieczysław Ryba. "Gazeta Polska” twierdzi, że śledztwo było źle prowadzone, bo nie przesłuchano np. Hawrota.

- Jego przesłuchanie nie było uzasadnione - stwierdza Syk-Jankowska.
"Gazeta Polska” nie pisze, dlaczego w teczce Hawrota miały się znaleźć materiały dotyczące abp. Życińskiego. TW "Filozofa” zwerbowano w Częstochowie, zarejestrowany był w latach 1977-1990. Tymczasem arcybiskup przyjechał do Lublina dopiero w 1997 roku.

Hawrot przestał być naczelnikiem Wydziału IV WUSW w Lublinie po tym, jak jeden z jego synów wziął ślub kościelny. Od początku lat 80. ma działkę nad jeziorem Rogóźno, niedaleko ośrodka wypoczynkowego KUL i domków osobistości z lubelskiej uczelni.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
oburzony / 24 listopada 2008 o 16:30
0
TO WIELKI TRYUF KOMUNY I PODLEGŁEJ JEJ SB- NIE OSĄDZA SIĘ SB-eków, TYLKO LUDZI KTÓRYCH ZŁAMALI !!! SĄDZI SIĘ OFIARY A NIE KATÓW!! PARANOJA !!!!! TYLKO PIS JEST W STANIE TO ZAŁATWIĆ- musi tylko w wyborach DOSTAĆ PONAD 50% GŁOSÓW !!!!
Avatar
obiektywny / 22 listopada 2008 o 23:45
0
subiektywny napisał:
Jsteś nie tyle obiektywny, co naiwny. Piszesz, jakby on przestał być agenciną. Nie ma byłych agentów. Robi to czego uczą na początku współpracy:
wypierać się aż do skutku. A co do reszty " po owocach poznacie ich"...

Przyjacielu! Nie łap mnie za słowa, których nie wypowiedziałem! Napisałem swą opinię zgorszony zachowaniem mego pasterza! Być może oczekiwanie na przyzwoitość z jego strony jest, jak sądzisz, naiwnością, ale życie nauczyło mnie, że czasem człowiek jest w stanie podnieść się i odrzucić swą przeszłość. Może nasz abp też w końcu zrozumie, jak kiedyś Piotr, swój grzech i zamiast pychy pokaże nam, swym owieczkom, choć odrobinę pokory i szczerego żalu.

Przyjacielu! Nie łap mnie za słowa, których nie wypowiedziałem! Napisałem swą opinię zgorszony zachowaniem mego pasterza! Być może oczekiwanie na przyzwoitość z jego strony jest, jak sądzisz, naiwnością, ale życie nauczyło mnie, że czasem człowiek jest w stanie podnieść się i odrzucić swą przeszłość. Może nasz abp też w końcu zrozumie, jak kiedyś Piotr, swój grzech i zamiast pychy pokaże nam, swym owieczkom, choć odrobinę pokory i szczerego żalu. rozwiń
Avatar
STYX / 22 listopada 2008 o 19:02
0
Niezłe wtyki ma pan Życiński,że zdołał ukraść obciążające go dokumenty. Od razu wiedziałem,że niezła szuja kryje sie za tymi wąskimi zaciśniętymi wargami psia jego mać !
Avatar
subiektywny / 22 listopada 2008 o 10:33
0
obiektywny napisał:
A skąd tyle obłudy w pasterzu, który powinien uczyć miłości do prawdy, sam, niczym żona cezara, dawać przykład moralnej czystości? Św. Piotr też zaparł się Chrystusa, ale miał odwagę głośno o tym powiedzieć, a gdy trzeba było - poświęcić swe życie. Tymczasem abp Życiński brnie dalej jakby nigdy nic się nie stało. Zamiast Piotrowego szczerego żalu, skruchy i płaczu nad sobą, mamy arogancję i pychę, niezachwiane, nawet wobec faktów i wątpliwości, przekonanie o tym, że jest się w porządku, że naprawdę nic się nie stało. A przecież mógł nasz arcypasterz (i inni) uderzyć się w piersi i szczerze wyznać chwile swojej słabości - nie chwilowej bynajmniej w świetle faktów. Ci, którzy pamiętają czasy komuny, a jest ich coraz mniej, przebaczyliby i jemu, i Wałęsie, i Wielgusowi, bo znają cenę odwagi w tamtych latach, rozumieją wybory, jakich trzeba było wtedy dokonywać. Ale zamiast pokory i prawdy, które na pewno wzmocniłyby autorytet Kościoła i odsunęłyby raz na zawsze wszelkie wątpliwości i podejrzenia, zakończyłyby spory i podziały, mamy postawę biernego trwania w kłamstwie, w niedomówieniach i niejasnościach. Jak zatem zamierza ks. arcybiskup wychowywać przyszłych księży? Przecież oni (my - wierni - także) znają słowa: "Niech mowa wasza będzie tak - tak, nie - nie." Jak mają też rozumieć słowa Jana Pawła II o tym, że tylko prawda może nas wyzwolić?

Jsteś nie tyle obiektywny, co naiwny. Piszesz, jakby on przestał być agenciną. Nie ma byłych agentów. Robi to czego uczą na początku współpracy:
wypierać się aż do skutku. A co do reszty " po owocach poznacie ich"...

Jsteś nie tyle obiektywny, co naiwny. Piszesz, jakby on przestał być agenciną. Nie ma byłych agentów. Robi to czego uczą na początku współpracy:
wypierać się aż do skutku. A co do reszty " po owocach poznacie ich"... rozwiń
Avatar
Rak / 22 listopada 2008 o 10:08
0
Nie ma obawy;jak przestanie byc posłuszny swoim panom to akta się znajdą.
Avatar
FILOZOF / 22 listopada 2008 o 09:50
0
OBŁUDNY I ŻAŁOSNY JESTEM ALE CO ZROBIĆ Z CZEGOŚ ŻYĆ TRZEBA NIE KAŻDY TAK POTRAFI,OD TEGO FACHU NIE ODEJDĘ BO CO BĘDĘ ROBIŁ,NIC NIE UMIEM ,UMIEM SIĘ TYLKO WYMĄDRZAĆ .HONORU NIE MAM BO TO DLA TAKIEGO JAK JA RZECZ NIEZROZUMIAŁA ,FAŁSZ TO MÓJ CHLEB POWSZEDNI,JAK TO MOJE CZARNE WDZIANKO. PODPISANO FILOZOF
Avatar
obserwator / 21 listopada 2008 o 20:56
0
Już był taki co napisał artykuł "My szczęściarze" pod ksywą AGNOSTYK.
Porozmawiaj z nim (ale gdzie go teraz szukać?)
On miałby Ci wiele do powiedzenia.
Avatar
obiektywny / 21 listopada 2008 o 20:54
0
A skąd tyle obłudy w pasterzu, który powinien uczyć miłości do prawdy, sam, niczym żona cezara, dawać przykład moralnej czystości? Św. Piotr też zaparł się Chrystusa, ale miał odwagę głośno o tym powiedzieć, a gdy trzeba było - poświęcić swe życie. Tymczasem abp Życiński brnie dalej jakby nigdy nic się nie stało. Zamiast Piotrowego szczerego żalu, skruchy i płaczu nad sobą, mamy arogancję i pychę, niezachwiane, nawet wobec faktów i wątpliwości, przekonanie o tym, że jest się w porządku, że naprawdę nic się nie stało. A przecież mógł nasz arcypasterz (i inni) uderzyć się w piersi i szczerze wyznać chwile swojej słabości - nie chwilowej bynajmniej w świetle faktów. Ci, którzy pamiętają czasy komuny, a jest ich coraz mniej, przebaczyliby i jemu, i Wałęsie, i Wielgusowi, bo znają cenę odwagi w tamtych latach, rozumieją wybory, jakich trzeba było wtedy dokonywać. Ale zamiast pokory i prawdy, które na pewno wzmocniłyby autorytet Kościoła i odsunęłyby raz na zawsze wszelkie wątpliwości i podejrzenia, zakończyłyby spory i podziały, mamy postawę biernego trwania w kłamstwie, w niedomówieniach i niejasnościach. Jak zatem zamierza ks. arcybiskup wychowywać przyszłych księży? Przecież oni (my - wierni - także) znają słowa: "Niech mowa wasza będzie tak - tak, nie - nie." Jak mają też rozumieć słowa Jana Pawła II o tym, że tylko prawda może nas wyzwolić?
A skąd tyle obłudy w pasterzu, który powinien uczyć miłości do prawdy, sam, niczym żona cezara, dawać przykład moralnej czystości? Św. Piotr też zaparł się Chrystusa, ale miał odwagę głośno o tym powiedzieć, a gdy trzeba było - poświęcić swe życie. Tymczasem abp Życiński brnie dalej jakby nigdy nic się nie stało. Zamiast Piotrowego szczerego żalu, skruchy i płaczu nad sobą, mamy arogancję i pychę, niezachwiane, nawet wobec faktów i wątpliwości, przekonanie o tym, że jest się w porządku, że naprawdę nic się nie stało. A przecież mógł nasz a... rozwiń
Avatar
drB / 21 listopada 2008 o 20:51
0
Jestem ciekaw dlaczego mój komentarz się nie ukazał? Czy wypowiedzi popierające abp. Życińskiego są cenzurowane???? Jeśli tak to przestaję was czytać !!!!
Avatar
drB / 21 listopada 2008 o 20:28
0
Znowu słychać SKOWYT PISiaków! Nie macie tematu? Wara wam od tak znakomitego człowieka jakim jest abp J.Życiński! Nie w smak wam że potrafi powiedzieć mądrze i na temat? Nie w smak że wytyka wam błędy??? Skąd tyle zawiści w katolickim bądź co bądź narodzie!!!! Arcybiksup Życiński to mądry i uczciwy człowiek. DALEKO WAM DO JEGO CHARYZMY I MĄDROŚCI!
Avatar
oburzony / 24 listopada 2008 o 16:30
0
TO WIELKI TRYUF KOMUNY I PODLEGŁEJ JEJ SB- NIE OSĄDZA SIĘ SB-eków, TYLKO LUDZI KTÓRYCH ZŁAMALI !!! SĄDZI SIĘ OFIARY A NIE KATÓW!! PARANOJA !!!!! TYLKO PIS JEST W STANIE TO ZAŁATWIĆ- musi tylko w wyborach DOSTAĆ PONAD 50% GŁOSÓW !!!!
Avatar
obiektywny / 22 listopada 2008 o 23:45
0
subiektywny napisał:
Jsteś nie tyle obiektywny, co naiwny. Piszesz, jakby on przestał być agenciną. Nie ma byłych agentów. Robi to czego uczą na początku współpracy:
wypierać się aż do skutku. A co do reszty " po owocach poznacie ich"...

Przyjacielu! Nie łap mnie za słowa, których nie wypowiedziałem! Napisałem swą opinię zgorszony zachowaniem mego pasterza! Być może oczekiwanie na przyzwoitość z jego strony jest, jak sądzisz, naiwnością, ale życie nauczyło mnie, że czasem człowiek jest w stanie podnieść się i odrzucić swą przeszłość. Może nasz abp też w końcu zrozumie, jak kiedyś Piotr, swój grzech i zamiast pychy pokaże nam, swym owieczkom, choć odrobinę pokory i szczerego żalu.

Przyjacielu! Nie łap mnie za słowa, których nie wypowiedziałem! Napisałem swą opinię zgorszony zachowaniem mego pasterza! Być może oczekiwanie na przyzwoitość z jego strony jest, jak sądzisz, naiwnością, ale życie nauczyło mnie, że czasem człowiek jest w stanie podnieść się i odrzucić swą przeszłość. Może nasz abp też w końcu zrozumie, jak kiedyś Piotr, swój grzech i zamiast pychy pokaże nam, swym owieczkom, choć odrobinę pokory i szczerego żalu. rozwiń
Avatar
STYX / 22 listopada 2008 o 19:02
0
Niezłe wtyki ma pan Życiński,że zdołał ukraść obciążające go dokumenty. Od razu wiedziałem,że niezła szuja kryje sie za tymi wąskimi zaciśniętymi wargami psia jego mać !
Avatar
subiektywny / 22 listopada 2008 o 10:33
0
obiektywny napisał:
A skąd tyle obłudy w pasterzu, który powinien uczyć miłości do prawdy, sam, niczym żona cezara, dawać przykład moralnej czystości? Św. Piotr też zaparł się Chrystusa, ale miał odwagę głośno o tym powiedzieć, a gdy trzeba było - poświęcić swe życie. Tymczasem abp Życiński brnie dalej jakby nigdy nic się nie stało. Zamiast Piotrowego szczerego żalu, skruchy i płaczu nad sobą, mamy arogancję i pychę, niezachwiane, nawet wobec faktów i wątpliwości, przekonanie o tym, że jest się w porządku, że naprawdę nic się nie stało. A przecież mógł nasz arcypasterz (i inni) uderzyć się w piersi i szczerze wyznać chwile swojej słabości - nie chwilowej bynajmniej w świetle faktów. Ci, którzy pamiętają czasy komuny, a jest ich coraz mniej, przebaczyliby i jemu, i Wałęsie, i Wielgusowi, bo znają cenę odwagi w tamtych latach, rozumieją wybory, jakich trzeba było wtedy dokonywać. Ale zamiast pokory i prawdy, które na pewno wzmocniłyby autorytet Kościoła i odsunęłyby raz na zawsze wszelkie wątpliwości i podejrzenia, zakończyłyby spory i podziały, mamy postawę biernego trwania w kłamstwie, w niedomówieniach i niejasnościach. Jak zatem zamierza ks. arcybiskup wychowywać przyszłych księży? Przecież oni (my - wierni - także) znają słowa: "Niech mowa wasza będzie tak - tak, nie - nie." Jak mają też rozumieć słowa Jana Pawła II o tym, że tylko prawda może nas wyzwolić?

Jsteś nie tyle obiektywny, co naiwny. Piszesz, jakby on przestał być agenciną. Nie ma byłych agentów. Robi to czego uczą na początku współpracy:
wypierać się aż do skutku. A co do reszty " po owocach poznacie ich"...

Jsteś nie tyle obiektywny, co naiwny. Piszesz, jakby on przestał być agenciną. Nie ma byłych agentów. Robi to czego uczą na początku współpracy:
wypierać się aż do skutku. A co do reszty " po owocach poznacie ich"... rozwiń
Avatar
Rak / 22 listopada 2008 o 10:08
0
Nie ma obawy;jak przestanie byc posłuszny swoim panom to akta się znajdą.
Avatar
FILOZOF / 22 listopada 2008 o 09:50
0
OBŁUDNY I ŻAŁOSNY JESTEM ALE CO ZROBIĆ Z CZEGOŚ ŻYĆ TRZEBA NIE KAŻDY TAK POTRAFI,OD TEGO FACHU NIE ODEJDĘ BO CO BĘDĘ ROBIŁ,NIC NIE UMIEM ,UMIEM SIĘ TYLKO WYMĄDRZAĆ .HONORU NIE MAM BO TO DLA TAKIEGO JAK JA RZECZ NIEZROZUMIAŁA ,FAŁSZ TO MÓJ CHLEB POWSZEDNI,JAK TO MOJE CZARNE WDZIANKO. PODPISANO FILOZOF
Avatar
obserwator / 21 listopada 2008 o 20:56
0
Już był taki co napisał artykuł "My szczęściarze" pod ksywą AGNOSTYK.
Porozmawiaj z nim (ale gdzie go teraz szukać?)
On miałby Ci wiele do powiedzenia.
Avatar
obiektywny / 21 listopada 2008 o 20:54
0
A skąd tyle obłudy w pasterzu, który powinien uczyć miłości do prawdy, sam, niczym żona cezara, dawać przykład moralnej czystości? Św. Piotr też zaparł się Chrystusa, ale miał odwagę głośno o tym powiedzieć, a gdy trzeba było - poświęcić swe życie. Tymczasem abp Życiński brnie dalej jakby nigdy nic się nie stało. Zamiast Piotrowego szczerego żalu, skruchy i płaczu nad sobą, mamy arogancję i pychę, niezachwiane, nawet wobec faktów i wątpliwości, przekonanie o tym, że jest się w porządku, że naprawdę nic się nie stało. A przecież mógł nasz arcypasterz (i inni) uderzyć się w piersi i szczerze wyznać chwile swojej słabości - nie chwilowej bynajmniej w świetle faktów. Ci, którzy pamiętają czasy komuny, a jest ich coraz mniej, przebaczyliby i jemu, i Wałęsie, i Wielgusowi, bo znają cenę odwagi w tamtych latach, rozumieją wybory, jakich trzeba było wtedy dokonywać. Ale zamiast pokory i prawdy, które na pewno wzmocniłyby autorytet Kościoła i odsunęłyby raz na zawsze wszelkie wątpliwości i podejrzenia, zakończyłyby spory i podziały, mamy postawę biernego trwania w kłamstwie, w niedomówieniach i niejasnościach. Jak zatem zamierza ks. arcybiskup wychowywać przyszłych księży? Przecież oni (my - wierni - także) znają słowa: "Niech mowa wasza będzie tak - tak, nie - nie." Jak mają też rozumieć słowa Jana Pawła II o tym, że tylko prawda może nas wyzwolić?
A skąd tyle obłudy w pasterzu, który powinien uczyć miłości do prawdy, sam, niczym żona cezara, dawać przykład moralnej czystości? Św. Piotr też zaparł się Chrystusa, ale miał odwagę głośno o tym powiedzieć, a gdy trzeba było - poświęcić swe życie. Tymczasem abp Życiński brnie dalej jakby nigdy nic się nie stało. Zamiast Piotrowego szczerego żalu, skruchy i płaczu nad sobą, mamy arogancję i pychę, niezachwiane, nawet wobec faktów i wątpliwości, przekonanie o tym, że jest się w porządku, że naprawdę nic się nie stało. A przecież mógł nasz a... rozwiń
Avatar
drB / 21 listopada 2008 o 20:51
0
Jestem ciekaw dlaczego mój komentarz się nie ukazał? Czy wypowiedzi popierające abp. Życińskiego są cenzurowane???? Jeśli tak to przestaję was czytać !!!!
Avatar
drB / 21 listopada 2008 o 20:28
0
Znowu słychać SKOWYT PISiaków! Nie macie tematu? Wara wam od tak znakomitego człowieka jakim jest abp J.Życiński! Nie w smak wam że potrafi powiedzieć mądrze i na temat? Nie w smak że wytyka wam błędy??? Skąd tyle zawiści w katolickim bądź co bądź narodzie!!!! Arcybiksup Życiński to mądry i uczciwy człowiek. DALEKO WAM DO JEGO CHARYZMY I MĄDROŚCI!
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Usługi hotelarskie, fryzjer, centrum medytacji. Nowi najemcy miejskich lokali w Lublinie

Usługi hotelarskie, fryzjer, centrum medytacji. Nowi najemcy miejskich lokali w Lublinie 0 0

W dawnym sklepie mięsnym będzie fryzjer, a nowe miejsca noclegowe powstaną na Starym Mieście w pomieszczeniach zajmowanych do niedawna przez biura jednej z miejskich instytucji. Takie zmiany to efekt wczorajszego przetargu na miejskie lokale. A czeka nas jeszcze kilka takich rewolucji.

„Smak Świata” według Kazimierza Kasprzaka. Wystawa w CSK
galeria

„Smak Świata” według Kazimierza Kasprzaka. Wystawa w CSK 0 0

Co Gdzie Kiedy. W Centrum Spotkania Kultur można oglądać wystawę fotografii Kazimierza Kasprzaka, byłego dziennikarza Dziennika Wschodniego, podróżnika.

Papież i patriarcha aleksandryjski i całej Afryki w niedzielę w Lublinie

Papież i patriarcha aleksandryjski i całej Afryki w niedzielę w Lublinie 0 1

Prawosławny duchowny Teodor II, papież i patriarcha aleksandryjski i całej Afryki, w niedzielę przyjedzie do Lublina.

Siedem zawodniczek MKS Perła zostało powołanych na turniej Golden League w Danii

Siedem zawodniczek MKS Perła zostało powołanych na turniej Golden League w Danii 0 0

Leszek Krowicki zdecydował się wysłać nominacje do Weroniki Gawlik, Anety Łabudy, Kingi Achruk, Aleksandry Rosiak, Ewy Urtnowskiej, Joanny Szarawagi i Sylwii Matuszczyk

Koncert zespołu Rezerwat w Radiu Lublin
28 września 2018, 19:00

Koncert zespołu Rezerwat w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 września o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja Rezerwat. Koncert będzie transmitowany na stronie internetowej rozgłośni.

Rozmawiała z politykami jako dziennikarka TVP Lublin. Teraz znów startuje w wyborach z listy PiS
Tylko u nas
galeria

Rozmawiała z politykami jako dziennikarka TVP Lublin. Teraz znów startuje w wyborach z listy PiS 10 14

Dziennikarka TVP Lublin Bogna Bender-Motyka ubiega się o mandat radnej sejmiku województwa z listy Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z wytycznymi Zasad Etyki Dziennikarskiej w Telewizji Polskiej, na czas kampanii wzięła bezpłatny urlop. Ale według naszych informacji, pracuje przy jednym z programów.

Powiat puławski: 11 kilometrów nowego asfaltu

Powiat puławski: 11 kilometrów nowego asfaltu 6 0

Dzięki środkom z UE podróże z Żyrzyna przez Baranów i dalej do Woli Czołnowskiej stały się przyjemniejsze. Na całym, ponad 11-kilometrowym odcinku położono nową nawierzchnię. Trwają ostatnie prace wykończeniowe. Prace kosztowały prawie 6,7 mln złotych.

Obietnice dla Kraśnika: Bezpłatna komunikacja, 500 miejsc pracy i obiady za 1 zł
film

Obietnice dla Kraśnika: Bezpłatna komunikacja, 500 miejsc pracy i obiady za 1 zł 1 9

Minimum 500 nowych miejsc pracy i obiad za złotówkę w miejskich szkołach. Takie deklaracje składa mieszkańcom Kraśnika komitet wyborczy Porozumienie i Rozwój, którego kandydatem na burmistrza jest poseł Wojciech Wilk (PO). Komitet wystawia 29 kandydatów do Rady Miasta.

Znowu problem z odbieraniem odpadów w 10 dzielnicach Lublina

Znowu problem z odbieraniem odpadów w 10 dzielnicach Lublina 8 11

Wczoraj powtórzył się problem z wyborem firm mających wywozić śmieci od mieszkańców dziesięciu dzielnic Lublina. Chętne firmy chcą, ale są za drogie. Oferta każdej z nich przekracza kwotę, którą zarezerwowali miejscy urzędnicy. Różnice idą w miliony złotych.

Liga Mistrzów. Real ogrywa Romę, Ronaldo wylatuje z boiska

Liga Mistrzów. Real ogrywa Romę, Ronaldo wylatuje z boiska 0 0

„Królewscy” udanie zainaugurowali walkę o obronę tytuły najlepszej drużyny w Europie i pokonali na swoim stadionie AS Romę 3:0. Łupem bramkowym podzielili się: Isco, Gareth Bale i Mariano Diaz. Natomiast o swoim debiucie w barwach Juventusu w europejskich rozgrywkach będzie chciał zapomnieć Cristiano Ronaldo

Możesz zacząć biznes w Nevadzie. Są pieniądze dla firm z woj. lubelskiego

Możesz zacząć biznes w Nevadzie. Są pieniądze dla firm z woj. lubelskiego 3 16