Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 stycznia 2021 r.
8:52

Tu jest bank. Będzie nowe przedszkole w centrum Lublina?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 88 A A
Przedszkole miałoby powstać w budynku przy Krakowskim Przedmieściu 37
Przedszkole miałoby powstać w budynku przy Krakowskim Przedmieściu 37 (fot. Maciej Kaczanowski)

Duże przedszkole ma powstać na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. 3 Maja w Lublinie. O zgodę na taką przebudowę kamienicy stara się fundusz kontrolowany przez miliardera Zbigniewa Jakubasa. Jego wniosek zbiega się z ogłoszonymi przez Ratusz poszukiwaniami lokalu do wynajęcia właśnie pod taką placówkę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do nowej roli szykowana jest kamienica przy Krakowskim Przedmieściu 37, która była wystawiona na sprzedaż przez bank Santander Polska. Na taką przemianę zgodził się wstępnie Urząd Miasta, wydając w listopadzie tzw. wuzetkę, czyli decyzję o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Jej wydanie opiniowały też służby konserwatorskie, bo gmach dawnego Banku Polskiego jest wpisany do rejestru zabytków. – Koncepcja nie budziła zastrzeżeń – przyznaje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Fundusz chce przebudować

Mając w ręce „wuzetkę” inwestor zawnioskował o pozwolenie budowlane. Chce zgody na „zmianę sposobu użytkowania dwóch oficyn biurowych i kondygnacji budynku usługowego na przedszkole”. Właśnie taki wniosek złożył FIP 11 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych.

– Wniosek dotyczy również budowy łącznika między oficynami w poziomie parteru, wiatrołapu, miejsc parkingowych i placu zabaw – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Taki projekt został złożony do Urzędu Miasta w ostatnim dniu starego roku.

Urzędnicy chcą coś wynająć

W tym samym dniu Ratusz ogłosił, że chce wynająć w centrum Lublina lokal lub budynek przygotowany do uruchomienia w nim miejskiego przedszkola dla 250 dzieci w dziesięciu grupach. Najem ma się rozpocząć 1 sierpnia. Właściciel lokalu będzie mieć zapewniony zarobek przez co najmniej pięć lat. Po tym okresie miasto będzie mogło rozwiązać umowę za ośmiomiesięcznym wypowiedzeniem.

Jednym z wymogów stawianych przez Ratusz jest położenie budynku. W grę wchodzą tylko lokale znajdujące się w obszarze ograniczonym ul. Wieniawską, al. Tysiąclecia, Lubartowską, Zamojską, Rusałką, Okopową i Lipową.

Narożnik Krakowskiego Przedmieścia i ul. 3 Maja mieści się w tym obszarze. Czy zostanie zaproponowany urzędnikom do wynajęcia? To okaże się 28 stycznia, bo właśnie do tego dnia Ratusz będzie czekać na propozycje od firm oferujących miastu lokal lub budynek nadający się na przedszkole.

Po co miastu taki wynajem?

– W centrum potrzebna jest duża placówka z dojazdem – stwierdza Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina. Dlaczego Ratusz zamierza wynająć pomieszczenia, skoro w śródmieściu są już przedszkola? Banach tłumaczy to problemem z dwoma placówkami.

– Na Starym Mieście skończy nam się latem umowa na wynajem lokalu na przedszkole i zastanawiamy się nad jej sensownością. Oprócz tego, że lokal znajduje się w ładnym miejscu, to jest w słabym stanie technicznym i nie ma do niego dojazdu – tłumaczy zastępca prezydenta. Przekonuje, że trzeba też znaleźć nową lokalizację dla przedszkola, które trzy lata temu „awaryjnie” przeniesiono z budynku urszulanek do podstawówki przy Niecałej. – Obiecywaliśmy wtedy, że to rozwiązanie chwilowe i chcielibyśmy się z tej obietnicy wywiązać.

Za funduszem stoi miliarder

Fundusz inwestycyjny, który złożył wniosek o pozwolenie na przebudowę kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 37, jest kontrolowany przez miliardera Zbigniewa Jakubasa, jednego z najbogatszych Polaków. Tego samego, który obiecuje zbudować w Lublinie na swój koszt akademię piłkarską.

– Osiągnąłem to, co osiągnąłem i mogę się w pewnym momencie życia podzielić i zrobić coś dla społeczności – wyjaśniał Jakubas na październikowym spotkaniu z radnymi, którzy kilka dni później zgodzili się na wydzierżawienie miejskiej nieruchomości pod bu pod budowę Lubelskiej Akademii Futbolu.

Chodzi o ponad 11 ha gruntów w rejonie ul. Krochmalnej i Dzierżawnej. Umowa ma być zawarta na 30 lat i przez cały ten czas spółka Jakubasa ma płacić miastu czynsz w wysokości 4,6 tys. zł netto miesięcznie, aktualizowany tylko o wskaźnik inflacji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 88

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ferenc / 11 stycznia 2021 r. o 09:10
+75
To już nawet nie jest śmieszne. Dotknęliśmy właśnie dna i standardów ukraińsko/rosyjskich w transparentności lokalnej władzy.  Jeśli miasto potrzebuje lokalu to powinno przeprowadzić otwarty konkurs, zebrać oferty i wybrać najkorzystniejszą opcję.  W tej chwili jest mnóstwo pustych lokali w centrum, oferty rynkowe były by na pewno atrakcyjne. Takim układom i takiemu wydawaniu pieniędzy podatników należy powiedzieć stanowcze dość.
 " To okaże się 28 stycznia, bo właśnie do tego dnia Ratusz będzie czekać na propozycje od firm oferujących miastu lokal lub budynek nadający się na przedszkole." Nie wiem po co te bicie piany z twojej strany. Konkurs będzie, przeczytaj jeszcze raz dokładnie treść artykułu.
 " To okaże się 28 stycznia, bo właśnie do tego dnia Ratusz będzie czekać na propozycje od firm oferujących miastu lokal lub budynek nadający się na przedszkole." Nie wiem po co te bicie piany z twojej strany. Konkurs będzie, przeczytaj jeszcze raz dokładnie treść artykułu. rozwiń
Avatar
Ferenc / 11 stycznia 2021 r. o 09:29
+68
To nie jest kwestia wiary, tylko faktów. Poza tym piszesz tak, jakby urszulanki miastu wynajmowały za darmo lokal pod przedszkole. Sądzisz, że za ten lokal wynajmowany na Starym Mieście na który w lecie kończy się umowa też nic ratusz nie płacił? O co chodzi? Od urszulanek, różnych stowarzyszeń czy osób prywatnych można wynajmować a od Jakubasa nie?
Avatar
___K___ / 11 stycznia 2021 r. o 09:30
+66
To już nawet nie jest śmieszne. Dotknęliśmy właśnie dna i standardów ukraińsko/rosyjskich w transparentności lokalnej władzy.  Jeśli miasto potrzebuje lokalu to powinno przeprowadzić otwarty konkurs, zebrać oferty i wybrać najkorzystniejszą opcję.  W tej chwili jest mnóstwo pustych lokali w centrum, oferty rynkowe były by na pewno atrakcyjne. Takim układom i takiemu wydawaniu pieniędzy podatników należy powiedzieć stanowcze dość.
"   To okaże się 28 stycznia, bo właśnie do tego dnia Ratusz będzie czekać na propozycje od firm oferujących miastu lokal lub budynek nadający się na przedszkole." Nie wiem po co te bicie piany z twojej strany. Konkurs będzie, przeczytaj jeszcze raz dokładnie treść artykułu.
Nie wiem czy ty sam wierzysz w to co napisałeś.  Ja się nawet nie zdziwię jak żadna inna oferta nie wpłynie , a ta miliardera skrajnie droga zostanie zaakceptowana. Nikt  nie będzie miał odwagi wyjść przed szereg i popsuć interes urzedników z miliarderem , szczególne nikt lokalny. Przekonasz się 28 stycznia.
No to w czym masz problem? Piszesz wcześniej, że "W tej chwili jest mnóstwo pustych lokali w centrum, oferty rynkowe były by na pewno atrakcyjne", nie przejmując się zresztą spacjalnie poprawną polszczyzną, więc wynajmij, albo kup taki lokal i zaoferuj go miastu.
No to w czym masz problem? Piszesz wcześniej, że "W tej chwili jest mnóstwo pustych lokali w centrum, oferty rynkowe były by na pewno atrakcyjne", nie przejmując się zresztą spacjalnie poprawną polszczyzną, więc wynajmij, albo kup taki lokal i zaoferuj go miastu. rozwiń
Avatar
___K___ / 11 stycznia 2021 r. o 09:31
+64
To nie jest kwestia wiary, tylko faktów. Poza tym piszesz tak, jakby urszulanki miastu wynajmowały za darmo lokal pod przedszkole. Sądzisz, że za ten lokal wynajmowany na Starym Mieście na który w lecie kończy się umowa też nic ratusz nie płacił? O co chodzi? Od urszulanek, różnych stowarzyszeń czy osób prywatnych można wynajmować a od Jakubasa nie?
Daj spokój, to typowy pieniacz, który do niczego w życiu nie doszedł, bo jedynie krytykować potrafi.
Avatar
KasztankaMarszalka / 11 stycznia 2021 r. o 09:36
+60
To nie jest kwestia wiary, tylko faktów. Poza tym piszesz tak, jakby urszulanki miastu wynajmowały za darmo lokal pod przedszkole. Sądzisz, że za ten lokal wynajmowany na Starym Mieście na który w lecie kończy się umowa też nic ratusz nie płacił? O co chodzi? Od urszulanek, różnych stowarzyszeń czy osób prywatnych można wynajmować a od Jakubasa nie?
 W państwie PiS wynajmować można jedynie od Rydzyka. Jeśli akurat Rydzyk nie ma w danym mieście żadnych nieruchomości, to należy skupić się na wynajmie od Kościoła. Pierwsze przykazanie PiSowca - gardzić deweloperami ale tylko do momentu jak nie przynosi nam bezpośrednio żadnego zysku.
 W państwie PiS wynajmować można jedynie od Rydzyka. Jeśli akurat Rydzyk nie ma w danym mieście żadnych nieruchomości, to należy skupić się na wynajmie od Kościoła. Pierwsze przykazanie PiSowca - gardzić deweloperami ale tylko do momentu jak nie przynosi nam bezpośrednio żadnego zysku. rozwiń
Avatar
-bez-owijania- / 11 stycznia 2021 r. o 10:02
+55
Czyli miliarder będzie wynajmował 11 ha terenu w dobrej lokalizacji w mieście za 4600 zł miesięcznie a miasto będzie wynajmowało od biznesmena niewielką część budynku  za kilkadziesiąt/kilkaset tys. zł miesięcznie. Mają rozmach sku.....ny .  Poza tym miasto ogłasza niby konkurs na wynajem a miliarder ma już gotowy projekt , plany i pewnie dogadane firmy remontowe żeby zacząć przebudowę.  Standardy Putinowskie.
 Zuch z ciebie. "Miliarder", "dobra lokalizacja", "biznesmen", "rozmach", "niewielka działka za kilkaset tys. zł miesięcznie" - powinieneś się zatrudnić w Superexpressie. Choć równie dobrze mógłbyś zestawić niezabudowaną działkę w Dominowie i porównać ją do działki na której stoi np. PEDET? Mają ze sobą tyle samo wspólnego co te które wymieniłeś.
 Zuch z ciebie. "Miliarder", "dobra lokalizacja", "biznesmen", "rozmach", "niewielka działka za kilkaset tys. zł miesięcznie" - powinieneś się zatrudnić w Superexpressie. Choć równie dobrze mógłbyś zestawić niezabudowaną działkę w Dominowie i porównać ją do działki na której stoi np. PEDET? Mają ze sobą tyle samo wspólnego co te które wymieniłeś. rozwiń
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 11 stycznia 2021 r. o 10:14
+52
Etatowym pisowskim szczekaczkom należy się premia od centrali. Zleciały się w komplecie i to praktycznie w jednej chwili.
Avatar
Endrju_Golara / 11 stycznia 2021 r. o 10:12
+49
Można wiedzieć czym wy się podniecacie? Jakubas mógłby równie dobrze otworzyć w tym lokalu prywatne przedszkole i brać kasę od miasta z dotacji oświatowych na działalność niepublicznych przedszkoli.
Avatar
___K___ / 11 stycznia 2021 r. o 09:55
+46
Czyli miliarder będzie wynajmował 11 ha terenu w dobrej lokalizacji w mieście za 4600 zł miesięcznie a miasto będzie wynajmowało od biznesmena niewielką część budynku  za kilkadziesiąt/kilkaset tys. zł miesięcznie. Mają rozmach sku.....ny .  Poza tym miasto ogłasza niby konkurs na wynajem a miliarder ma już gotowy projekt , plany i pewnie dogadane firmy remontowe żeby zacząć przebudowę.  Standardy Putinowskie.
Nie mam pojęcia, dlaczego nie skorzystałeś z okazji i nie wynająłeś terenu po hipodromie - na pewno zrobiłbyś tam znakomity interes!
Nie mam pojęcia, dlaczego nie skorzystałeś z okazji i nie wynająłeś terenu po hipodromie - na pewno zrobiłbyś tam znakomity interes! rozwiń
Avatar
___K___ / 11 stycznia 2021 r. o 09:57
+44
No to w czym masz problem? Piszesz wcześniej, że "W tej chwili jest mnóstwo pustych lokali w centrum, oferty rynkowe były by na pewno atrakcyjne", nie przejmując się zresztą spacjalnie poprawną polszczyzną, więc wynajmij, albo kup taki lokal i zaoferuj go miastu.
I tu doknąłeś sedna sprawy. Tak się właśnie nie da zrobić a Ty i ja jako podatnicy zapłacimy za to podwójnie. Jeszcze w żadnym kraju , mieście i wsi gdzie panują takie bolszewickie zasady i układy lokalnej władzy nie żyło się dobrze. To są standardy krajów III swiata gdzie jest bieda i wielkie rozwarstwienie społeczne. Za takie standardy płaci loklane społeczeństwo. Może warto by było się tym interesować a nie tylko ślepo krytykować wszystko i wszędzie widzieć PISowskią agenturę.
  Nigdzie nie napisałem nic o PiSie, ale skoro już wywołałeś tę partię, to zaskakujące, jak doskonale pasuje ona do opisanych przez ciebie mechanizmów. Tyle, że robionych na dużo większą skalę i to bez oglądania się na prawo, nawet na Konstytucję!
ote>   Nigdzie nie napisałem nic o PiSie, ale skoro już wywołałeś tę partię, to zaskakujące, jak doskonale pasuje ona do opisanych przez ciebie mechanizmów. Tyle, że robionych na dużo większą skalę i to bez oglądania się na prawo, nawet na Konstytucję! rozwiń
Avatar
pigmej / 12 stycznia 2021 r. o 17:39
+8
Efektowny to jest raczej twój komentarz a nie schody, absurdalny w sumie też. Dzieci należą do gorszego sortu Polaków, że nie wolno im przebywać w kamienicach? Z głową wszystko ok? Mało to takich przebudowanych kamienic w Lublinie i nie tylko?
Avatar
Ksawyer / 12 stycznia 2021 r. o 12:50
-2
Absurd pomysłu przytłacza, stuletni budynek z eleganckimi, przestrzennym, wysokimi wnętrzami, efektownym schodami, wykonanymi z dobrych materiałów ma być przebudowany na przedszkole, z kuchnią łazienkami, salami przedszkolaków. I to za zgodą konserwatora zabytków.
Avatar
___K___ / 12 stycznia 2021 r. o 07:36
+9
200 POSTKOMUCHÓW UKRADŁO SZCZEPIONKI grupie " 0 " !!!!!!!!!! Na 450 osób zaszczepionych w WUM blisko 200 było poza kolejnością. Gigantyczny skandal.
Jak zwykle - nie w temacie, ale obecność odhaczona. PiSowski ściekmistrz TECZOWY_ZSL na posterunku. A że bez sensu? Cóż - taki jego żywot.
Avatar
Zgredek Edek / 11 stycznia 2021 r. o 22:35
+12
Gigantyczny skandal
Gigantyczny to sam jesteś. Trollo matoł....Ty też drżysz o nową stawkę trollocentów za wpis i produkcję jadu zwiększasz?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 stycznia 2021 r. o 22:20
-17
200 POSTKOMUCHÓW UKRADŁO SZCZEPIONKI grupie " 0 " !!!!!!!!!! Na 450 osób zaszczepionych w W00M blisko 200 było poza kolejnością. Gigantyczny skandal.
Avatar
KasztankaMarszalka / 11 stycznia 2021 r. o 20:39
+18
Monisia, jeszcze nie wyrobiłeś dniówki biedaku? Może pomogę? Mów co mam robić. Wystarczy, że wrzucę hurtem jeden za drugim kilkanaście komentarzy ze słówkami "dewelo-gubernator", "dewelo-rozwój" i "ludzie z wypchanymi portfelami"?
 Widocznie od nowego roku weszły nowe, wyższe normy wpisów i teraz pisowskie trolle muszą się bardziej wysilić.
Avatar
Zgredek Edek / 11 stycznia 2021 r. o 20:16
+12
Monia chyba dawno chłopa i porządnego świdra nie miała, bo normalnie wściku macicy dostaje....
Avatar
Monisia / 11 stycznia 2021 r. o 20:04
-17
tak tak , ten budynek po banku ma super wielki parking ale może na tym skrzyżowaniu pod drzwiami banku czerwone światło trochę dłuższe więc to bedzie na plus przy wysadzaniu dzieci.
 Ten budynek po banku ma jedną wielką zaletę - należy do właściwego cwaniaka. Reszta to nieistotne detale.
Avatar
Monisia / 11 stycznia 2021 r. o 20:03
-23
Standardy Putinowskie.
Tyle, że w Rassiji to oligarchowie słuchają Putina, a w dewelo-folwarku to jego kierownik słucha oligarchów.
 +1
Avatar
Monisia / 11 stycznia 2021 r. o 20:01
-27
  Dokładnie, to macie bałagan, bo chodzi o 2 piętrowy budynek z wysokim parterem o łącznej powierzchni     1727,42     m2    , czyli 25 razy więcej niż podajecie. Tak poza tym nie wiecie, że obecny jeszcze prezydent naszego miasta wydał zarządzenie o odwołaniu kolejnych rokowań w sprawie sprzedaży tamtego budynku, a mógł równie dobrze     dopisać w obwieszczeniu, że będzie tam można na ten przykład otworzyć przedszkole, na które rozpisany zostanie najem przez Gminę Lublin?      
Agencja deweloprzydoopASa sypie danymi wyciągniętymi z rękawa Wydziału Prawdy UM. Trudno mieć pretensje - taka praca.
Agencja deweloprzydoopASa sypie danymi wyciągniętymi z rękawa Wydziału Prawdy UM. Trudno mieć pretensje - taka praca. rozwiń