Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 marca 2023 r.
19:34

TVP robi najazd na biuro adwokatki z Lublina. "Daje mi 10 minut na wytłumaczenie się”

Autor: Zdjęcie autora sko
Piotr Sułek w biurze mecenas z Lublina
Piotr Sułek w biurze mecenas z Lublina (fot. Nadesłane)

Dziennikarz TVP wchodzi nagle do kancelarii adwokackiej w Lublinie i nie daje się wyprosić. Udaje się dopiero kiedy prawnicy wzywają policję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o Piotra Sułka, dziennikarza programu interwencyjnego Alarm w TVP. Nie każdy musi wiedzieć, że w przeszłości były już do pracy Sułka poważna zastrzeżenia. W 2019 roku Rada Etyki Mediów uznała, że „naruszył zasady prawdy i obiektywizmu”. Poszło o materiał o dziecku, które zmarło w szpitalu, a z materiału Alarmu wynikało, że placówka nie dała rodzicom szansy na pożegnanie się z dzieckiem.

- Po przeanalizowaniu reportażu Piotra Sułka REM ocenia, że "naruszył on zasady prawdy i obiektywizmu poprzez jednostronne przedstawienie śmierci Szymona". Zauważono też powoływanie się autora reportażu na ruchy antyszczepionkowe, które, jak podkreśla Rada, "stanowią realne zagrożenie dla zdrowia publicznego" – donosiły wówczas media.

Teraz Sułek zajmuje się kolejną sprawą, a jego zachowanie w facebookowym poście opisała mecenas z Lublina, Aleksandra Kursa. - I tak, cała sytuacja zostanie zgłoszona odpowiednim organom i służbom – zaznacza adwokatka.

>>Mecenas z Lublina wśród najlepszych prawników w Polsce<<

Pani od zwierząt

Tu trzeba przypomnieć, że Aleksandra Kursa znana jest ze swojego zaangażowania w sprawy o znęcanie się nad zwierzętami. To  m.in. ona doprowadziła w 2022 do wydania pierwszego w Polsce wyroku skazującego za znęcanie się nad gadami. Kursa właśnie została uznana za jednego z najlepszych adwokatów w Polsce.   

Tymczasem 9 marca do jej biura przychodzi Sułek. Dzień wcześniej dzwonił i usłyszał od Kursy, że nie będzie rozmawiała o sprawie, którą zajmuje się dziennikarz (o tym napiszemy za chwilę). Mimo to pracownik TVP zjawia się na miejscu - w kancelarii w Lublinie.

- Nadmieniam, że absolutnie i bezgranicznie wierzę w wolność mediów. Uważam, że prawem i obowiązkiem dziennikarzy jest dociekać, pytać, drążyć i wyjaśniać, jednak przy uwzględnieniu wyśrubowanych, nałożonych na dziennikarzy norm etycznych – zastrzega mecenas Kursa.

Sułek wszedł od biura, zadawał natarczywe pytania, chciał natychmiastowych odpowiedzi. Znajomy adwokat Kursy próbował Sułka wyprosić. - Wszelkie dyplomatyczne działania okazały się bezskuteczne, a poziom bezczelności i prób prowokacji „dziennikarza” względem adw. Burzyńskiego (Maciej - to on próbował wyprosić dziennikarza-red.) osiągnął szczyty. Nie sposób było nie odnieść wrażenia, że Piotr Sułek robi wszystko, aby wyprowadzić z równowagi Maćka – opisuje w internecie Kursa.

W końcu prawnicy zadzwonili na policję. Dopiero jakiś czas potem Sułek wyszedł. Jednak to nie koniec sprawy. - Odprowadziłam Piotra Sułka do drzwi, otrzymawszy przy tym groźbę, że „daje mi 10 minut na wytłumaczenie się”. Na klatce schodowej oczekiwało trzech mężczyzn z kamerami. W chwili, gdy chciałam zamknąć drzwi wejściowe „dziennikarz” zastawił je najpierw nogą, następnie całym ciałem mówiąc „chłopaki, nagrywajcie!” po czym zaczął krzyczeć „dlaczego uderzyła (bije) mnie pani drzwiami?”. Na tym nasze spotkanie się skończyło – podaje prawniczka.

Kursa pracuje przy niej pomagając Chełmskiej Straży Ochrony Zwierząt. Teraz Sułek realizuje część drugą materiału. I po to zjawił się w kancelarii. - Nie byłoby problemu, gdyby pytał o mój komentarz. Tymczasem pytał stricte o moje działania w sprawie, przyczyny i podstawy działania jako adwokata, pełnomocnika. A te okoliczności są objęte tajemnicą adwokacką – tłumaczy prawniczka i zaznacza, że jej klient nie życzył sobie udzielania komentarzy.

Demon w TVP

O co w ogóle poszło? Otóż Sułek jest autorem materiału programu Alarm w TVP, w którym przedstawiona była sprawa odebrania psa mężczyźnie z Tomaszowa Lubelskiego. Już do tego materiału są spore zastrzeżenia. - Dają temu wyraz internauci komentując sprawę – mówi Dziennikowi pani mecenas.

Pies został odebrany właścicielowi, ale ostatecznie do niego wrócił. Chełmska Straż Ochrony Zwierząt już się odniosła do pierwszego materiału Sułka. Pies ma na imię Demon i I o tym właśnie był materiał Sułka. CSOZ reportażyście TVP zarzuca, że zachował się niestarannie, nierzetelnie i nie przedstawił argumentów obu stron.

I jeszcze o wydarzeniach w Lublinie. - Nie byłoby problemu, gdyby pytał o mój komentarz. Tymczasem pytał stricte o moje działania w sprawie, przyczyny i podstawy działania jako adwokata, pełnomocnika. A te okoliczności są objęte tajemnicą adwokacką – tłumaczy prawniczka  rozmowie z Dziennikiem i zaznacza, że jej klient nie życzył sobie udzielania komentarzy. 

W niedzielę Piotr Sułek powiedział nam: - Nie komentuję wersji pani mecenas do emisji reportażu. 

Po stronie Kursy stanął Bartosz Przeciechowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, tłumacząc, ze  tajemnica adwokacka "nie jest dla adwokata, ale dla jego klienta. W interesie klienta i wymiaru sprawiedliwości".- Konieczne jest przypominanie tej prostej prawdy, szczególnie dziennikarzom, którzy przecież sami powinni rozumieć na czym polega tajemnica wykonywania zawodu, także ich zawodu - komentuje. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty