Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 września 2021 r.
14:22

III Synod Archidiecezji Lubelskiej. Kiedy zmiany w prawie diecezjalnym?

Autor: Zdjęcie autora aa
1 2 A A

Zaczynamy od konsultacji – zapowiedział metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik, tuż przed inauguracją III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Hierarcha zachęca wiernych do włączenia się do prac, których efektem będzie zmiana prawa w archidiecezji. Synod został dziś otwarty. Podczas mszy w archikatedrze zostało zaprzysiężonych 213 jej członków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Diecezja lubelska została powołana 217 lat temu przez papieża Piusa VII, ale papieskie rozporządzenie weszło w życie 2 lata później. – Więc możemy powiedzieć, że nasza diecezja jest od 214 lat. Mimo tego długiego czasu istnienia ma dopiero trzeci synod diecezjalny – zauważył arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski, przewodniczący komisji głównej synodu (gremium, które koordynuje wszystkie prace synodu).

– W czasach zaborów zwoływanie synodów było niemożliwe. Było tak aż do odzyskania niepodległości. Pierwszy synod powołał i przeprowadził w 1928 r. biskup lubelski Leon Marian Fulman. Drugi synod miał miejsce po II wojnie światowej, zwołany i przeprowadzony przez arcybiskupa Bolesława Pylaka w latach 1977-1985. Od tego czasu upłynęło trzydzieści kilka lat i najwyższy czas aby synod zwołać.

– Synod nie zajmuje się sprawami kościoła powszechnego – podkreślił ks. Adam Jaszcz, sekretarz synodu. – Nie będziemy zajmować się sprawami, które dotyczą np. innych diecezji. Będziemy się zajmowali sytuacją w archidiecezji lubelskiej. I tematami związanymi m.in. z posługą kapłanów, ale też z szeroko rozumianą tematyką miłosierdzia i dziełami charytatywnymi jak też tymi dotyczącymi rodzin. Podczas synodu będzie też poruszany temat nadużyć seksualnych kapłanów.

– Ten temat będzie się przewijać właściwie we wszystkich komisjach – przyznał arcybiskup.

Bo poza komisją główną są też komisje synodalne (podzielone tematycznie) – w sumie 12. – Są to zespoły ekspertów, których głównym zadaniem jest przygotowanie projektu dokumentu synodalnego. Jest to tekst roboczy, który zostanie poddany pod głosowanie – wyjaśnił sekretarz synodu.

Istotne w pracach są konsultacje z wiernymi.  – Komisje synodalne oprócz wiedzy eksperckiej, czy też swojego doświadczenia tworzą projekt na podstawie konsultacji. Dlatego też we wszystkich parafiach naszej archidiecezji powstały zespoły synodalne – dodał ks. Jaszcz.

Każda z komisji synodalnych przygotowuje projekt dokumentu synodalnego. Będzie ich tyle samo co komisji, czyli 12.

– Wiele z tych projektów jest już gotowych i te projekty zostaną poddane pod obrady synodu. Będą dyskutowane. Będą zgłaszane poprawki. Później przegłosowane. I w przyszłości na postawie pracy tych 12 komisji powstanie księga statutów synodalnych, która stanie się projektem duszpasterskim naszej archidiecezji na kolejne dekady. I również będzie zawierała nowe prawo diecezjalne – podsumował ks. Adam Jaszcz.

Czego dokładnie dotyczą gotowe projekty? Kiedy można spodziewać się zmian w prawie diecezjalnym? Czy będą zmiany dotyczące funkcjonowania parafii i zarządzania cmentarzami parafialnymi?

– Gdybym na te pytania odpowiedział to by znaczyło, że synod jest z góry przygotowany – odpowiedział metropolita lubelski. – A my dopiero zaczynamy od ogromnej, na każdy temat ankiety. Zaczynamy od tego co mówią na dany temat ludzie. I dodał: Sprawy dotyczące cmentarzy bardzo często są skomplikowane i konfliktogenne i na pewno ten temat będzie poruszany w ramach części administracyjnej.

W sobotę nastąpiło liturgiczne otwarcie synodu. Na mszy zostali zaprzysiężeni jego członkowie. – Otwarcie synodu nie będzie związane z pierwszym posiedzeniem synodalnym – uprzedził na piątkowej konferencji prasowej metropolita lubelski.

Bo ono zaplanowane jest dopiero na 13 listopada. Obrady będą się obywać w auli Caritas Archidiecezji Lubelskiej i będą dotyczyć życia i posługi kapłanów. – A także relacji Kościoła do świata mediów, kultury i sztuki – zapowiedział biskup Adam Bab, zastępca przewodniczącego komisji głównej.

Otwarcie synodu poprzedziła faza przygotowawcza. Miała trwać rok, ale ze względu na pandemię koronawirusa były to 2 lata.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

rozrzutnik

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

przyczepa 10 ton

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

ciągnik Zetor 5011

lublin

0,00 zł

Komunikaty