Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 listopada 2012 r.
14:41
Edytuj ten wpis

W długi weekend lekarze nie leczyli. 20 tys. zł zadośćuczynienia

0 23 A A
Wiedza medyczna nie zna pojęcia "długi weekend” – uznał sąd (Jacek Świerczyński)
Wiedza medyczna nie zna pojęcia \"długi weekend” – uznał sąd (Jacek Świerczyński)

Rodzice pacjenta domagali się od szpitala 250 tys. zł. W środę lubelski sąd przyznał zadośćuczynienie, ale znacznie mniejsze - 20 tys. złotych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przez blisko tydzień na jednym z oddziałów Dziecięcego Szpitala Klinicznego 14-letni pacjent wił się z bólu. Ale lekarze w zasadzie się nim nie zajmowali. Akurat był długi weekend. Wczoraj Sąd Okręgowy w Lublinie zasądził od szpitala 20 tys. zł zadośćuczynienia.

Proces wytoczyli rodzice 14-latka, który 26 kwietnia 2007 roku trafił na oddział pediatrii DSK w Lublinie. Pacjent skarżył się na silne bóle brzucha. Miał pecha, bo wielu pracujących tam lekarzy wybierała się na wolne.

– Lekarz prowadzący powiedział do syna "Trzymaj się chłopie, wracam za tydzień i zaczynamy leczenie” – opowiadała na pierwszej rozprawie jego matka.

Lekarz rzeczywiście wyjechał na tydzień. Od 27 kwietnia do 4 maja nawet nie przebadano chłopca, choć jego stan pogarszał się z każdym dniem. Dziecko wręcz wiło się z bólu. Badanie kolonoskopijne zostało zaplanowane dopiero na pierwszy dzień roboczy po weekendzie - na 4 maja. Ostatecznie go nie wykonano, bo pacjent był wówczas w tak złym stanie, że wymagał natychmiastowej operacji. Doszło do rozlania się wyrostka.

Chłopiec wyszedł ze szpitala na początku lipca 2007 roku. Wciąż czuł się źle. Rodzice zawieźli go do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tam specjaliści postawili diagnozę: nowotwór złośliwy jelita grubego. 14-latek przeszedł kolejną operację, a potem chemioterapię.

Rodzice chłopca domagali się od szpitala 250 tys. zł zadośćuczynienia i 1,5 tys. zł comiesięcznej renty. Twierdzili, że ich syn w DSK był źle leczony, przez co nowotwór został wykryty dopiero kilka miesięcy później.

Jednak powołani przez sąd biegli stwierdzili, że szpital nie popełnił błędu medycznego, bo po przyjęciu pacjenta na oddział nic nie wskazywało, że chłopiec ma nowotwór jelita grubego. To niezwykle rzadka choroba u dzieci. Uznali też, że po zabiegu chłopiec był leczony właściwie.

Sąd doszedł jednak do wniosku, że dziecko powinno mieć zapewnioną właściwą opiekę także przez pierwszy tydzień pobytu w szpitalu. Zasługuje więc na rekompensatę.

– Opieka była niewystarczająca, zabrakło badań, nieuzasadnione było ustalenie późnego terminu badania kolonoskopi, bo był długi weekend – stwierdził sędzia Piotr Jakubiec. – Wiedza medyczna nie zna pojęcia "długi weekend”, dziecko powinno uzyskać w szpitalu opiekę jak najszybciej.

Wyrok nie jest prawomocny. Agnieszka Osińska, rzecznik DSK, zapowiedziała w środę, że szpital ustosunkuje się do orzeczenia po konsultacjach z prawnikiem, który prowadził tą sprawę.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
0987654321 / 29 listopada 2012 o 23:05
0
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend.[/quote]
Tu również masz rację. Jako płatnik składek masz prawo oczekiwać, że za Twoje pieniądze otrzymasz odpowiednią opiekę zdrowotną. Jednak zastanów się:
1) czy te składki są właściwie rozdysponowywane,
2) czy wszyscy płacą takie same składki,
3) czy może jest tak, że ty płacisz, a są tacy, którzy nie płacą wcale i są leczeni za Twoje pieniądze
4) czy odpowiada Ci sytuacja, że państwo zmusza Ciebie do płacenia na niewydolny system opieki zdrowotnej i nie pozwala Ci wydać Twoich ciężko zarobionych pieniędzy na usługę medyczną tam gdzie chcesz, bez kolejki?

I na koniec zastanów się czy to wina lekarzy. oczywiście zawsze najłatwiej jest wskazać kozła ofiarnego. Za komuny to Amerykanie zrzucali nam stonkę z samolotów ...

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']A lekarze jakoś nie potrafią zrozumieć, że to my, pacjenci, płacimy kasę na ich pensyjki. A niby tacy wykształceni....[/quote]
Podobnie jak "pensyjki" urzędników i całego aparatu państwa, które wszyscy utrzymujemy z naszych podatków. A co do wykształcenia, nikt nie bronił Tobie zostać lekarzem, studia są jak dotąd bezpłatne, zmieniłbyś system od środka. Zrezsztą po co ten przekąs ... jak kiedyś zachorujesz, czego oczywiście nie życzę, to właśnie "niby tacy wykształceni" będą Cię leczyć i być może nawet przypadkiem uratują Ci życie. Bo wyobraź sobie, że "niby tacy wykształceni" nawet od czasu do czasu komuś pomogą ... ale co z tego ... haters gonna hate ...
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend.[/quote]
Tu również masz rację. Jako płatnik składek masz prawo oczekiwać, że za Twoje pieniądze otrzymasz odpowiednią opiekę zdrowotną. Jednak zastanów się:
1) czy te składki są właściwie rozdysponowywane,
2) czy wszyscy płacą takie same składki,
3) czy może jest tak, że ty płacisz, a są tacy, którzy nie płacą wcale i są leczeni za Twoje pieniądze
4) ... rozwiń
Avatar
0987654321 / 29 listopada 2012 o 23:04
0
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej.[/quote]
Prawda.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop.[/quote]
Lekarza to również g...no obchodzi, bo ma takie same prawa jak każdy inny pracownik - szewc, murarz, piekarz, pilot samolotu, maszynista kolejowy, dziennikarz, hydraulik, urzędnik, dozorca - w tym prawo do odpoczynku po pracy i prawo do urlopu.


[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi.[/quote]
Prawda, tylko co do tego ma lekarz? Za zapewnienie obsady dyżurów odpowiada dyrekcja zakładu opieki zdrowotnej, wszystko w tym temacie.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.[/quote]
Otóż to, tylko co do tego ma lekarz?
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej.[/quote]
Prawda.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop.[/quote]
Lekarza to również g...no obchodzi, bo ma takie same prawa jak każdy inny pracownik - szewc, murarz, piekarz, pilot samolotu, maszynista kolejowy, dziennikarz, hydra... rozwiń
Avatar
Kalik / 29 listopada 2012 o 11:38
0
[color=#282828][font=arial, tahoma, sans-serif]Dlaczego Sąd Okręgowy w Lublinie zasądził od szpitala 20 tys. zł zadośćuczynienia a nie od tych leniwych lekażżżży??[/font][/color]


Bo to szpital ma zorganizować obsadę medyczną a nie lekarz.Jak wie że nie będzie komu leczyć to nie puszcza na wolne.
Avatar
m.ak.s / 29 listopada 2012 o 08:07
0
Zapewne, gdyby to był syn jakiegoś znanego polityka lub sportowca, to już pewnie ordynator i lekarz prowadzący do tej pory nie pracowali by w tym szpitalu.
A wszystkim lekarzam, którzy na forum próbują bronić tego szpitala przypomnę, że szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej. I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop. Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi. A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.
Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend. A lekarze jakoś nie potrafią zrozumieć, że to my, pacjenci, płacimy kasę na ich pensyjki. A niby tacy wykształceni....
Zapewne, gdyby to był syn jakiegoś znanego polityka lub sportowca, to już pewnie ordynator i lekarz prowadzący do tej pory nie pracowali by w tym szpitalu.
A wszystkim lekarzam, którzy na forum próbują bronić tego szpitala przypomnę, że szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej. I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop. Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi. A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.
Mnie ... rozwiń
Avatar
bogu / 29 listopada 2012 o 07:35
0
ZWYRODNIALCY !
Avatar
Adrian / 28 listopada 2012 o 23:10
0
"Żadkością"" - naucz sie pisać a potem wij te swoje baje.
Avatar
0987654321 / 28 listopada 2012 o 21:31
0
[quote name='k' timestamp='1354112012' post='701524']
Sku***syna bym złapał i powiesił tego lekarza. Moim zdaniem lekarz powinien zapłacić pół miliona sam i miec zakaz wykonywania zawodu do końca życia.
[/quote]
Lekarz skończył swój dyżur i poszedł do domu, za co go chcesz wieszać? Jedyna sytuacja w której miałby obowiązek zostać po dyżurze, to kontynuowanie zabiegu operacyjnego, którego nie można przerwać.

Pomijam, że gdyby lekarz został po dyżurze i popełnił błąd ze zmeczenia po nieprzespanej nocy, to odpowiadałby za ten błąd i żadne tłumaczenia by mu nie pomogły, bo wszyscy krzyczeliby wtedy, że jak był zmęczony to powinien był iść do domu, a nie leczyć pacjentów.

Szpital powinien zapewnić obsadę na kolejny dyżur, jezeli tego nie zrobił, to gdzie tu wina lekarza? Jeżeli szpital zapewnił obsadę na dyżur, ale w liczbie nie pozwalającej podejmowac zabiegów innych niż nagłe ratujące życie, to gdzie tu wina lekarza? Myślisz, że na 50 łóżkowym oddziale pojedynczy lekarz zostawi 49 pacjentów, a 1 pacjenta sam znieczuli i bedzie operował bez asysty? Jeżeli stanie się coś temu operowanemu albo komuś z pozostałych pacjentów w międzyczasie, to winny bedzie oczywiście ten lekarz.

A jak to wygląda w Anglii? Znajomy zgłosił się z głęboko rozcięta reką na Emergency, ale że były jakieś święta, więc tylko zatamowali krwawienie, zabandażowali rękę, dali aspirynę i kazali przyjść za 4 dni, bo wtedy dopiero będzie lekarz. Za 4 dni okazało się, że ma uszkodzone ścięgno i nerw, a najbliższy możliwy termin operacji za 1,5 roku. Oczywiście na operację wrócił do kraju, bo raz, że szybciej, a dwa, że lepiej. A o pozwaniu NHS (angielski odpowiednik naszego NFZ) albo angielskiego szpitala, to może sobie pomarzyć, bo nie byłoby go stać na koszty sądowe i opłaty od pozwu.

Co wcale nie oznacza, że mamy się cieszyć jak to u nas jest dobrze, bo oczywiście nie jest, jak widać na przykładzie komentowanego artykułu. Rzecz jednak w tym, że w dużo bogatszych krajach wcale nie jest lepiej, a w wielu nawet gorzej. I tu dochodzimy do kwesti, czy w ogóle jest możłiwe, żeby stworzyć dobry państwowy system opieki zdrowotnej w kraju, który nie posiada ogromnego budżetu np. z wydobycia surowców naturalnych?
[quote name='k' timestamp='1354112012' post='701524']
Sku***syna bym złapał i powiesił tego lekarza. Moim zdaniem lekarz powinien zapłacić pół miliona sam i miec zakaz wykonywania zawodu do końca życia.
[/quote]
Lekarz skończył swój dyżur i poszedł do domu, za co go chcesz wieszać? Jedyna sytuacja w której miałby obowiązek zostać po dyżurze, to kontynuowanie zabiegu operacyjnego, którego nie można przerwać.

Pomijam, że gdyby lekarz został po dyżurze i popełnił błąd ze zmeczenia po nieprz... rozwiń
Avatar
zdrowie publiczne / 28 listopada 2012 o 20:55
0
W takich sprawach warto sobie zdać sprawę, że za stan naszego zdrowia w 50% odpowiadamy my sami, a tylko 10%-20% ma na to wpływ opieka medyczna. Nowotwór jelita u dzieci jest żadkością, co wynika z faktu jak długo musimy sobie na niego pracować po przez swój styl życia ( zła dieta, brak ruchu, używki) plus nasze czynniki genetyczne, których chyba każdy z nas jest świadomy po przez obserwacje jakie choroby dotykają naszą rodzinę we wcześniejszych pokoleniach.
Może zamiast narzekać na opiekę zdrowotną warto popatrzeć najpierw na siebie wytknąć sobie błędy? Gdyby każdy Polak najpierw naprawił swoje błędy napewno pozwoliło by to nam uzdrowić system opieki zdrowotnej w Polsce od zmniejszenia czasu oczekiwania do specjalistów po zwiększenie jakości świadczonych usług.
W takich sprawach warto sobie zdać sprawę, że za stan naszego zdrowia w 50% odpowiadamy my sami, a tylko 10%-20% ma na to wpływ opieka medyczna. Nowotwór jelita u dzieci jest żadkością, co wynika z faktu jak długo musimy sobie na niego pracować po przez swój styl życia ( zła dieta, brak ruchu, używki) plus nasze czynniki genetyczne, których chyba każdy z nas jest świadomy po przez obserwacje jakie choroby dotykają naszą rodzinę we wcześniejszych pokoleniach.
Może zamiast narzekać na opiekę zdrowotną warto popatrzeć najpierw na siebie w... rozwiń
Avatar
Ala / 28 listopada 2012 o 20:24
0
Zdajmy sobie sprawe, że lekarz tak jak każdy z nas też jest tylko człowiekiem / pracownikiem / mężem / ojcem. Kto z was rezygnuje z wolnego i spędzonia czasu z rodziną na rzecz rypania w pracy za free nadgodzin ?
Avatar
JA / 28 listopada 2012 o 20:11
0
W przypadku ludzi, którzy roszczą prawa do odszkodowania w wyniku choroby zawsze zastanawiam się nad:
Czy rodzicom kierującym się miłością do dziecka, a nie materializmem jaka kolwiek kwota jest w stanie zadość uczynić chorobę dziecka?
Jeśli uznajemy, że w szpitalu jest nie właściwa opieka wynikająca z braku funduszy to czy pozbawienie szpitala kolejnych pieniędzy w celu wypłaty odszkodowań poprawi opiekę w szpitalu?
Avatar
0987654321 / 29 listopada 2012 o 23:05
0
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend.[/quote]
Tu również masz rację. Jako płatnik składek masz prawo oczekiwać, że za Twoje pieniądze otrzymasz odpowiednią opiekę zdrowotną. Jednak zastanów się:
1) czy te składki są właściwie rozdysponowywane,
2) czy wszyscy płacą takie same składki,
3) czy może jest tak, że ty płacisz, a są tacy, którzy nie płacą wcale i są leczeni za Twoje pieniądze
4) czy odpowiada Ci sytuacja, że państwo zmusza Ciebie do płacenia na niewydolny system opieki zdrowotnej i nie pozwala Ci wydać Twoich ciężko zarobionych pieniędzy na usługę medyczną tam gdzie chcesz, bez kolejki?

I na koniec zastanów się czy to wina lekarzy. oczywiście zawsze najłatwiej jest wskazać kozła ofiarnego. Za komuny to Amerykanie zrzucali nam stonkę z samolotów ...

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']A lekarze jakoś nie potrafią zrozumieć, że to my, pacjenci, płacimy kasę na ich pensyjki. A niby tacy wykształceni....[/quote]
Podobnie jak "pensyjki" urzędników i całego aparatu państwa, które wszyscy utrzymujemy z naszych podatków. A co do wykształcenia, nikt nie bronił Tobie zostać lekarzem, studia są jak dotąd bezpłatne, zmieniłbyś system od środka. Zrezsztą po co ten przekąs ... jak kiedyś zachorujesz, czego oczywiście nie życzę, to właśnie "niby tacy wykształceni" będą Cię leczyć i być może nawet przypadkiem uratują Ci życie. Bo wyobraź sobie, że "niby tacy wykształceni" nawet od czasu do czasu komuś pomogą ... ale co z tego ... haters gonna hate ...
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend.[/quote]
Tu również masz rację. Jako płatnik składek masz prawo oczekiwać, że za Twoje pieniądze otrzymasz odpowiednią opiekę zdrowotną. Jednak zastanów się:
1) czy te składki są właściwie rozdysponowywane,
2) czy wszyscy płacą takie same składki,
3) czy może jest tak, że ty płacisz, a są tacy, którzy nie płacą wcale i są leczeni za Twoje pieniądze
4) ... rozwiń
Avatar
0987654321 / 29 listopada 2012 o 23:04
0
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej.[/quote]
Prawda.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop.[/quote]
Lekarza to również g...no obchodzi, bo ma takie same prawa jak każdy inny pracownik - szewc, murarz, piekarz, pilot samolotu, maszynista kolejowy, dziennikarz, hydraulik, urzędnik, dozorca - w tym prawo do odpoczynku po pracy i prawo do urlopu.


[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi.[/quote]
Prawda, tylko co do tego ma lekarz? Za zapewnienie obsady dyżurów odpowiada dyrekcja zakładu opieki zdrowotnej, wszystko w tym temacie.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.[/quote]
Otóż to, tylko co do tego ma lekarz?
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej.[/quote]
Prawda.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop.[/quote]
Lekarza to również g...no obchodzi, bo ma takie same prawa jak każdy inny pracownik - szewc, murarz, piekarz, pilot samolotu, maszynista kolejowy, dziennikarz, hydra... rozwiń
Avatar
Kalik / 29 listopada 2012 o 11:38
0
[color=#282828][font=arial, tahoma, sans-serif]Dlaczego Sąd Okręgowy w Lublinie zasądził od szpitala 20 tys. zł zadośćuczynienia a nie od tych leniwych lekażżżży??[/font][/color]


Bo to szpital ma zorganizować obsadę medyczną a nie lekarz.Jak wie że nie będzie komu leczyć to nie puszcza na wolne.
Avatar
m.ak.s / 29 listopada 2012 o 08:07
0
Zapewne, gdyby to był syn jakiegoś znanego polityka lub sportowca, to już pewnie ordynator i lekarz prowadzący do tej pory nie pracowali by w tym szpitalu.
A wszystkim lekarzam, którzy na forum próbują bronić tego szpitala przypomnę, że szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej. I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop. Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi. A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.
Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend. A lekarze jakoś nie potrafią zrozumieć, że to my, pacjenci, płacimy kasę na ich pensyjki. A niby tacy wykształceni....
Zapewne, gdyby to był syn jakiegoś znanego polityka lub sportowca, to już pewnie ordynator i lekarz prowadzący do tej pory nie pracowali by w tym szpitalu.
A wszystkim lekarzam, którzy na forum próbują bronić tego szpitala przypomnę, że szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej. I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop. Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi. A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.
Mnie ... rozwiń
Avatar
bogu / 29 listopada 2012 o 07:35
0
ZWYRODNIALCY !
Avatar
Adrian / 28 listopada 2012 o 23:10
0
"Żadkością"" - naucz sie pisać a potem wij te swoje baje.
Avatar
0987654321 / 28 listopada 2012 o 21:31
0
[quote name='k' timestamp='1354112012' post='701524']
Sku***syna bym złapał i powiesił tego lekarza. Moim zdaniem lekarz powinien zapłacić pół miliona sam i miec zakaz wykonywania zawodu do końca życia.
[/quote]
Lekarz skończył swój dyżur i poszedł do domu, za co go chcesz wieszać? Jedyna sytuacja w której miałby obowiązek zostać po dyżurze, to kontynuowanie zabiegu operacyjnego, którego nie można przerwać.

Pomijam, że gdyby lekarz został po dyżurze i popełnił błąd ze zmeczenia po nieprzespanej nocy, to odpowiadałby za ten błąd i żadne tłumaczenia by mu nie pomogły, bo wszyscy krzyczeliby wtedy, że jak był zmęczony to powinien był iść do domu, a nie leczyć pacjentów.

Szpital powinien zapewnić obsadę na kolejny dyżur, jezeli tego nie zrobił, to gdzie tu wina lekarza? Jeżeli szpital zapewnił obsadę na dyżur, ale w liczbie nie pozwalającej podejmowac zabiegów innych niż nagłe ratujące życie, to gdzie tu wina lekarza? Myślisz, że na 50 łóżkowym oddziale pojedynczy lekarz zostawi 49 pacjentów, a 1 pacjenta sam znieczuli i bedzie operował bez asysty? Jeżeli stanie się coś temu operowanemu albo komuś z pozostałych pacjentów w międzyczasie, to winny bedzie oczywiście ten lekarz.

A jak to wygląda w Anglii? Znajomy zgłosił się z głęboko rozcięta reką na Emergency, ale że były jakieś święta, więc tylko zatamowali krwawienie, zabandażowali rękę, dali aspirynę i kazali przyjść za 4 dni, bo wtedy dopiero będzie lekarz. Za 4 dni okazało się, że ma uszkodzone ścięgno i nerw, a najbliższy możliwy termin operacji za 1,5 roku. Oczywiście na operację wrócił do kraju, bo raz, że szybciej, a dwa, że lepiej. A o pozwaniu NHS (angielski odpowiednik naszego NFZ) albo angielskiego szpitala, to może sobie pomarzyć, bo nie byłoby go stać na koszty sądowe i opłaty od pozwu.

Co wcale nie oznacza, że mamy się cieszyć jak to u nas jest dobrze, bo oczywiście nie jest, jak widać na przykładzie komentowanego artykułu. Rzecz jednak w tym, że w dużo bogatszych krajach wcale nie jest lepiej, a w wielu nawet gorzej. I tu dochodzimy do kwesti, czy w ogóle jest możłiwe, żeby stworzyć dobry państwowy system opieki zdrowotnej w kraju, który nie posiada ogromnego budżetu np. z wydobycia surowców naturalnych?
[quote name='k' timestamp='1354112012' post='701524']
Sku***syna bym złapał i powiesił tego lekarza. Moim zdaniem lekarz powinien zapłacić pół miliona sam i miec zakaz wykonywania zawodu do końca życia.
[/quote]
Lekarz skończył swój dyżur i poszedł do domu, za co go chcesz wieszać? Jedyna sytuacja w której miałby obowiązek zostać po dyżurze, to kontynuowanie zabiegu operacyjnego, którego nie można przerwać.

Pomijam, że gdyby lekarz został po dyżurze i popełnił błąd ze zmeczenia po nieprz... rozwiń
Avatar
zdrowie publiczne / 28 listopada 2012 o 20:55
0
W takich sprawach warto sobie zdać sprawę, że za stan naszego zdrowia w 50% odpowiadamy my sami, a tylko 10%-20% ma na to wpływ opieka medyczna. Nowotwór jelita u dzieci jest żadkością, co wynika z faktu jak długo musimy sobie na niego pracować po przez swój styl życia ( zła dieta, brak ruchu, używki) plus nasze czynniki genetyczne, których chyba każdy z nas jest świadomy po przez obserwacje jakie choroby dotykają naszą rodzinę we wcześniejszych pokoleniach.
Może zamiast narzekać na opiekę zdrowotną warto popatrzeć najpierw na siebie wytknąć sobie błędy? Gdyby każdy Polak najpierw naprawił swoje błędy napewno pozwoliło by to nam uzdrowić system opieki zdrowotnej w Polsce od zmniejszenia czasu oczekiwania do specjalistów po zwiększenie jakości świadczonych usług.
W takich sprawach warto sobie zdać sprawę, że za stan naszego zdrowia w 50% odpowiadamy my sami, a tylko 10%-20% ma na to wpływ opieka medyczna. Nowotwór jelita u dzieci jest żadkością, co wynika z faktu jak długo musimy sobie na niego pracować po przez swój styl życia ( zła dieta, brak ruchu, używki) plus nasze czynniki genetyczne, których chyba każdy z nas jest świadomy po przez obserwacje jakie choroby dotykają naszą rodzinę we wcześniejszych pokoleniach.
Może zamiast narzekać na opiekę zdrowotną warto popatrzeć najpierw na siebie w... rozwiń
Avatar
Ala / 28 listopada 2012 o 20:24
0
Zdajmy sobie sprawe, że lekarz tak jak każdy z nas też jest tylko człowiekiem / pracownikiem / mężem / ojcem. Kto z was rezygnuje z wolnego i spędzonia czasu z rodziną na rzecz rypania w pracy za free nadgodzin ?
Avatar
JA / 28 listopada 2012 o 20:11
0
W przypadku ludzi, którzy roszczą prawa do odszkodowania w wyniku choroby zawsze zastanawiam się nad:
Czy rodzicom kierującym się miłością do dziecka, a nie materializmem jaka kolwiek kwota jest w stanie zadość uczynić chorobę dziecka?
Jeśli uznajemy, że w szpitalu jest nie właściwa opieka wynikająca z braku funduszy to czy pozbawienie szpitala kolejnych pieniędzy w celu wypłaty odszkodowań poprawi opiekę w szpitalu?
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 0 0

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 0 0

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 2 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 9 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 4

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 5

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 5 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open 3 0

Siatkówka plażowa W weekend w Zamościu odbędzie się Plaża Open, największy w naszym kraju turniej w tej dyscyplinie

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców 1 0

Budowa dwóch hal oraz instalacja systemu kontroli wjazdów i wyjazdów samochodów z giełdy. Na Lubelskim Rynku Hurtowym szykują się nowe inwestycje.