Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 listopada 2012 r.
14:41
Edytuj ten wpis

W długi weekend lekarze nie leczyli. 20 tys. zł zadośćuczynienia

0 23 A A
Wiedza medyczna nie zna pojęcia "długi weekend” – uznał sąd (Jacek Świerczyński)
Wiedza medyczna nie zna pojęcia \"długi weekend” – uznał sąd (Jacek Świerczyński)

Rodzice pacjenta domagali się od szpitala 250 tys. zł. W środę lubelski sąd przyznał zadośćuczynienie, ale znacznie mniejsze - 20 tys. złotych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przez blisko tydzień na jednym z oddziałów Dziecięcego Szpitala Klinicznego 14-letni pacjent wił się z bólu. Ale lekarze w zasadzie się nim nie zajmowali. Akurat był długi weekend. Wczoraj Sąd Okręgowy w Lublinie zasądził od szpitala 20 tys. zł zadośćuczynienia.

Proces wytoczyli rodzice 14-latka, który 26 kwietnia 2007 roku trafił na oddział pediatrii DSK w Lublinie. Pacjent skarżył się na silne bóle brzucha. Miał pecha, bo wielu pracujących tam lekarzy wybierała się na wolne.

– Lekarz prowadzący powiedział do syna "Trzymaj się chłopie, wracam za tydzień i zaczynamy leczenie” – opowiadała na pierwszej rozprawie jego matka.

Lekarz rzeczywiście wyjechał na tydzień. Od 27 kwietnia do 4 maja nawet nie przebadano chłopca, choć jego stan pogarszał się z każdym dniem. Dziecko wręcz wiło się z bólu. Badanie kolonoskopijne zostało zaplanowane dopiero na pierwszy dzień roboczy po weekendzie - na 4 maja. Ostatecznie go nie wykonano, bo pacjent był wówczas w tak złym stanie, że wymagał natychmiastowej operacji. Doszło do rozlania się wyrostka.

Chłopiec wyszedł ze szpitala na początku lipca 2007 roku. Wciąż czuł się źle. Rodzice zawieźli go do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tam specjaliści postawili diagnozę: nowotwór złośliwy jelita grubego. 14-latek przeszedł kolejną operację, a potem chemioterapię.

Rodzice chłopca domagali się od szpitala 250 tys. zł zadośćuczynienia i 1,5 tys. zł comiesięcznej renty. Twierdzili, że ich syn w DSK był źle leczony, przez co nowotwór został wykryty dopiero kilka miesięcy później.

Jednak powołani przez sąd biegli stwierdzili, że szpital nie popełnił błędu medycznego, bo po przyjęciu pacjenta na oddział nic nie wskazywało, że chłopiec ma nowotwór jelita grubego. To niezwykle rzadka choroba u dzieci. Uznali też, że po zabiegu chłopiec był leczony właściwie.

Sąd doszedł jednak do wniosku, że dziecko powinno mieć zapewnioną właściwą opiekę także przez pierwszy tydzień pobytu w szpitalu. Zasługuje więc na rekompensatę.

– Opieka była niewystarczająca, zabrakło badań, nieuzasadnione było ustalenie późnego terminu badania kolonoskopi, bo był długi weekend – stwierdził sędzia Piotr Jakubiec. – Wiedza medyczna nie zna pojęcia "długi weekend”, dziecko powinno uzyskać w szpitalu opiekę jak najszybciej.

Wyrok nie jest prawomocny. Agnieszka Osińska, rzecznik DSK, zapowiedziała w środę, że szpital ustosunkuje się do orzeczenia po konsultacjach z prawnikiem, który prowadził tą sprawę.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
0987654321 / 29 listopada 2012 o 23:05
0
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend.[/quote]
Tu również masz rację. Jako płatnik składek masz prawo oczekiwać, że za Twoje pieniądze otrzymasz odpowiednią opiekę zdrowotną. Jednak zastanów się:
1) czy te składki są właściwie rozdysponowywane,
2) czy wszyscy płacą takie same składki,
3) czy może jest tak, że ty płacisz, a są tacy, którzy nie płacą wcale i są leczeni za Twoje pieniądze
4) czy odpowiada Ci sytuacja, że państwo zmusza Ciebie do płacenia na niewydolny system opieki zdrowotnej i nie pozwala Ci wydać Twoich ciężko zarobionych pieniędzy na usługę medyczną tam gdzie chcesz, bez kolejki?

I na koniec zastanów się czy to wina lekarzy. oczywiście zawsze najłatwiej jest wskazać kozła ofiarnego. Za komuny to Amerykanie zrzucali nam stonkę z samolotów ...

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']A lekarze jakoś nie potrafią zrozumieć, że to my, pacjenci, płacimy kasę na ich pensyjki. A niby tacy wykształceni....[/quote]
Podobnie jak "pensyjki" urzędników i całego aparatu państwa, które wszyscy utrzymujemy z naszych podatków. A co do wykształcenia, nikt nie bronił Tobie zostać lekarzem, studia są jak dotąd bezpłatne, zmieniłbyś system od środka. Zrezsztą po co ten przekąs ... jak kiedyś zachorujesz, czego oczywiście nie życzę, to właśnie "niby tacy wykształceni" będą Cię leczyć i być może nawet przypadkiem uratują Ci życie. Bo wyobraź sobie, że "niby tacy wykształceni" nawet od czasu do czasu komuś pomogą ... ale co z tego ... haters gonna hate ...
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend.[/quote]
Tu również masz rację. Jako płatnik składek masz prawo oczekiwać, że za Twoje pieniądze otrzymasz odpowiednią opiekę zdrowotną. Jednak zastanów się:
1) czy te składki są właściwie rozdysponowywane,
2) czy wszyscy płacą takie same składki,
3) czy może jest tak, że ty płacisz, a są tacy, którzy nie płacą wcale i są leczeni za Twoje pieniądze
4) ... rozwiń
Avatar
0987654321 / 29 listopada 2012 o 23:04
0
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej.[/quote]
Prawda.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop.[/quote]
Lekarza to również g...no obchodzi, bo ma takie same prawa jak każdy inny pracownik - szewc, murarz, piekarz, pilot samolotu, maszynista kolejowy, dziennikarz, hydraulik, urzędnik, dozorca - w tym prawo do odpoczynku po pracy i prawo do urlopu.


[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi.[/quote]
Prawda, tylko co do tego ma lekarz? Za zapewnienie obsady dyżurów odpowiada dyrekcja zakładu opieki zdrowotnej, wszystko w tym temacie.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.[/quote]
Otóż to, tylko co do tego ma lekarz?
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej.[/quote]
Prawda.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop.[/quote]
Lekarza to również g...no obchodzi, bo ma takie same prawa jak każdy inny pracownik - szewc, murarz, piekarz, pilot samolotu, maszynista kolejowy, dziennikarz, hydra... rozwiń
Avatar
Kalik / 29 listopada 2012 o 11:38
0
[color=#282828][font=arial, tahoma, sans-serif]Dlaczego Sąd Okręgowy w Lublinie zasądził od szpitala 20 tys. zł zadośćuczynienia a nie od tych leniwych lekażżżży??[/font][/color]


Bo to szpital ma zorganizować obsadę medyczną a nie lekarz.Jak wie że nie będzie komu leczyć to nie puszcza na wolne.
Avatar
m.ak.s / 29 listopada 2012 o 08:07
0
Zapewne, gdyby to był syn jakiegoś znanego polityka lub sportowca, to już pewnie ordynator i lekarz prowadzący do tej pory nie pracowali by w tym szpitalu.
A wszystkim lekarzam, którzy na forum próbują bronić tego szpitala przypomnę, że szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej. I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop. Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi. A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.
Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend. A lekarze jakoś nie potrafią zrozumieć, że to my, pacjenci, płacimy kasę na ich pensyjki. A niby tacy wykształceni....
Zapewne, gdyby to był syn jakiegoś znanego polityka lub sportowca, to już pewnie ordynator i lekarz prowadzący do tej pory nie pracowali by w tym szpitalu.
A wszystkim lekarzam, którzy na forum próbują bronić tego szpitala przypomnę, że szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej. I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop. Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi. A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.
Mnie ... rozwiń
Avatar
bogu / 29 listopada 2012 o 07:35
0
ZWYRODNIALCY !
Avatar
Adrian / 28 listopada 2012 o 23:10
0
"Żadkością"" - naucz sie pisać a potem wij te swoje baje.
Avatar
0987654321 / 28 listopada 2012 o 21:31
0
[quote name='k' timestamp='1354112012' post='701524']
Sku***syna bym złapał i powiesił tego lekarza. Moim zdaniem lekarz powinien zapłacić pół miliona sam i miec zakaz wykonywania zawodu do końca życia.
[/quote]
Lekarz skończył swój dyżur i poszedł do domu, za co go chcesz wieszać? Jedyna sytuacja w której miałby obowiązek zostać po dyżurze, to kontynuowanie zabiegu operacyjnego, którego nie można przerwać.

Pomijam, że gdyby lekarz został po dyżurze i popełnił błąd ze zmeczenia po nieprzespanej nocy, to odpowiadałby za ten błąd i żadne tłumaczenia by mu nie pomogły, bo wszyscy krzyczeliby wtedy, że jak był zmęczony to powinien był iść do domu, a nie leczyć pacjentów.

Szpital powinien zapewnić obsadę na kolejny dyżur, jezeli tego nie zrobił, to gdzie tu wina lekarza? Jeżeli szpital zapewnił obsadę na dyżur, ale w liczbie nie pozwalającej podejmowac zabiegów innych niż nagłe ratujące życie, to gdzie tu wina lekarza? Myślisz, że na 50 łóżkowym oddziale pojedynczy lekarz zostawi 49 pacjentów, a 1 pacjenta sam znieczuli i bedzie operował bez asysty? Jeżeli stanie się coś temu operowanemu albo komuś z pozostałych pacjentów w międzyczasie, to winny bedzie oczywiście ten lekarz.

A jak to wygląda w Anglii? Znajomy zgłosił się z głęboko rozcięta reką na Emergency, ale że były jakieś święta, więc tylko zatamowali krwawienie, zabandażowali rękę, dali aspirynę i kazali przyjść za 4 dni, bo wtedy dopiero będzie lekarz. Za 4 dni okazało się, że ma uszkodzone ścięgno i nerw, a najbliższy możliwy termin operacji za 1,5 roku. Oczywiście na operację wrócił do kraju, bo raz, że szybciej, a dwa, że lepiej. A o pozwaniu NHS (angielski odpowiednik naszego NFZ) albo angielskiego szpitala, to może sobie pomarzyć, bo nie byłoby go stać na koszty sądowe i opłaty od pozwu.

Co wcale nie oznacza, że mamy się cieszyć jak to u nas jest dobrze, bo oczywiście nie jest, jak widać na przykładzie komentowanego artykułu. Rzecz jednak w tym, że w dużo bogatszych krajach wcale nie jest lepiej, a w wielu nawet gorzej. I tu dochodzimy do kwesti, czy w ogóle jest możłiwe, żeby stworzyć dobry państwowy system opieki zdrowotnej w kraju, który nie posiada ogromnego budżetu np. z wydobycia surowców naturalnych?
[quote name='k' timestamp='1354112012' post='701524']
Sku***syna bym złapał i powiesił tego lekarza. Moim zdaniem lekarz powinien zapłacić pół miliona sam i miec zakaz wykonywania zawodu do końca życia.
[/quote]
Lekarz skończył swój dyżur i poszedł do domu, za co go chcesz wieszać? Jedyna sytuacja w której miałby obowiązek zostać po dyżurze, to kontynuowanie zabiegu operacyjnego, którego nie można przerwać.

Pomijam, że gdyby lekarz został po dyżurze i popełnił błąd ze zmeczenia po nieprz... rozwiń
Avatar
zdrowie publiczne / 28 listopada 2012 o 20:55
0
W takich sprawach warto sobie zdać sprawę, że za stan naszego zdrowia w 50% odpowiadamy my sami, a tylko 10%-20% ma na to wpływ opieka medyczna. Nowotwór jelita u dzieci jest żadkością, co wynika z faktu jak długo musimy sobie na niego pracować po przez swój styl życia ( zła dieta, brak ruchu, używki) plus nasze czynniki genetyczne, których chyba każdy z nas jest świadomy po przez obserwacje jakie choroby dotykają naszą rodzinę we wcześniejszych pokoleniach.
Może zamiast narzekać na opiekę zdrowotną warto popatrzeć najpierw na siebie wytknąć sobie błędy? Gdyby każdy Polak najpierw naprawił swoje błędy napewno pozwoliło by to nam uzdrowić system opieki zdrowotnej w Polsce od zmniejszenia czasu oczekiwania do specjalistów po zwiększenie jakości świadczonych usług.
W takich sprawach warto sobie zdać sprawę, że za stan naszego zdrowia w 50% odpowiadamy my sami, a tylko 10%-20% ma na to wpływ opieka medyczna. Nowotwór jelita u dzieci jest żadkością, co wynika z faktu jak długo musimy sobie na niego pracować po przez swój styl życia ( zła dieta, brak ruchu, używki) plus nasze czynniki genetyczne, których chyba każdy z nas jest świadomy po przez obserwacje jakie choroby dotykają naszą rodzinę we wcześniejszych pokoleniach.
Może zamiast narzekać na opiekę zdrowotną warto popatrzeć najpierw na siebie w... rozwiń
Avatar
Ala / 28 listopada 2012 o 20:24
0
Zdajmy sobie sprawe, że lekarz tak jak każdy z nas też jest tylko człowiekiem / pracownikiem / mężem / ojcem. Kto z was rezygnuje z wolnego i spędzonia czasu z rodziną na rzecz rypania w pracy za free nadgodzin ?
Avatar
JA / 28 listopada 2012 o 20:11
0
W przypadku ludzi, którzy roszczą prawa do odszkodowania w wyniku choroby zawsze zastanawiam się nad:
Czy rodzicom kierującym się miłością do dziecka, a nie materializmem jaka kolwiek kwota jest w stanie zadość uczynić chorobę dziecka?
Jeśli uznajemy, że w szpitalu jest nie właściwa opieka wynikająca z braku funduszy to czy pozbawienie szpitala kolejnych pieniędzy w celu wypłaty odszkodowań poprawi opiekę w szpitalu?
Avatar
0987654321 / 29 listopada 2012 o 23:05
0
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend.[/quote]
Tu również masz rację. Jako płatnik składek masz prawo oczekiwać, że za Twoje pieniądze otrzymasz odpowiednią opiekę zdrowotną. Jednak zastanów się:
1) czy te składki są właściwie rozdysponowywane,
2) czy wszyscy płacą takie same składki,
3) czy może jest tak, że ty płacisz, a są tacy, którzy nie płacą wcale i są leczeni za Twoje pieniądze
4) czy odpowiada Ci sytuacja, że państwo zmusza Ciebie do płacenia na niewydolny system opieki zdrowotnej i nie pozwala Ci wydać Twoich ciężko zarobionych pieniędzy na usługę medyczną tam gdzie chcesz, bez kolejki?

I na koniec zastanów się czy to wina lekarzy. oczywiście zawsze najłatwiej jest wskazać kozła ofiarnego. Za komuny to Amerykanie zrzucali nam stonkę z samolotów ...

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']A lekarze jakoś nie potrafią zrozumieć, że to my, pacjenci, płacimy kasę na ich pensyjki. A niby tacy wykształceni....[/quote]
Podobnie jak "pensyjki" urzędników i całego aparatu państwa, które wszyscy utrzymujemy z naszych podatków. A co do wykształcenia, nikt nie bronił Tobie zostać lekarzem, studia są jak dotąd bezpłatne, zmieniłbyś system od środka. Zrezsztą po co ten przekąs ... jak kiedyś zachorujesz, czego oczywiście nie życzę, to właśnie "niby tacy wykształceni" będą Cię leczyć i być może nawet przypadkiem uratują Ci życie. Bo wyobraź sobie, że "niby tacy wykształceni" nawet od czasu do czasu komuś pomogą ... ale co z tego ... haters gonna hate ...
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend.[/quote]
Tu również masz rację. Jako płatnik składek masz prawo oczekiwać, że za Twoje pieniądze otrzymasz odpowiednią opiekę zdrowotną. Jednak zastanów się:
1) czy te składki są właściwie rozdysponowywane,
2) czy wszyscy płacą takie same składki,
3) czy może jest tak, że ty płacisz, a są tacy, którzy nie płacą wcale i są leczeni za Twoje pieniądze
4) ... rozwiń
Avatar
0987654321 / 29 listopada 2012 o 23:04
0
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej.[/quote]
Prawda.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop.[/quote]
Lekarza to również g...no obchodzi, bo ma takie same prawa jak każdy inny pracownik - szewc, murarz, piekarz, pilot samolotu, maszynista kolejowy, dziennikarz, hydraulik, urzędnik, dozorca - w tym prawo do odpoczynku po pracy i prawo do urlopu.


[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi.[/quote]
Prawda, tylko co do tego ma lekarz? Za zapewnienie obsady dyżurów odpowiada dyrekcja zakładu opieki zdrowotnej, wszystko w tym temacie.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.[/quote]
Otóż to, tylko co do tego ma lekarz?
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej.[/quote]
Prawda.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop.[/quote]
Lekarza to również g...no obchodzi, bo ma takie same prawa jak każdy inny pracownik - szewc, murarz, piekarz, pilot samolotu, maszynista kolejowy, dziennikarz, hydra... rozwiń
Avatar
Kalik / 29 listopada 2012 o 11:38
0
[color=#282828][font=arial, tahoma, sans-serif]Dlaczego Sąd Okręgowy w Lublinie zasądził od szpitala 20 tys. zł zadośćuczynienia a nie od tych leniwych lekażżżży??[/font][/color]


Bo to szpital ma zorganizować obsadę medyczną a nie lekarz.Jak wie że nie będzie komu leczyć to nie puszcza na wolne.
Avatar
m.ak.s / 29 listopada 2012 o 08:07
0
Zapewne, gdyby to był syn jakiegoś znanego polityka lub sportowca, to już pewnie ordynator i lekarz prowadzący do tej pory nie pracowali by w tym szpitalu.
A wszystkim lekarzam, którzy na forum próbują bronić tego szpitala przypomnę, że szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej. I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop. Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi. A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.
Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend. A lekarze jakoś nie potrafią zrozumieć, że to my, pacjenci, płacimy kasę na ich pensyjki. A niby tacy wykształceni....
Zapewne, gdyby to był syn jakiegoś znanego polityka lub sportowca, to już pewnie ordynator i lekarz prowadzący do tej pory nie pracowali by w tym szpitalu.
A wszystkim lekarzam, którzy na forum próbują bronić tego szpitala przypomnę, że szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej. I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop. Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi. A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.
Mnie ... rozwiń
Avatar
bogu / 29 listopada 2012 o 07:35
0
ZWYRODNIALCY !
Avatar
Adrian / 28 listopada 2012 o 23:10
0
"Żadkością"" - naucz sie pisać a potem wij te swoje baje.
Avatar
0987654321 / 28 listopada 2012 o 21:31
0
[quote name='k' timestamp='1354112012' post='701524']
Sku***syna bym złapał i powiesił tego lekarza. Moim zdaniem lekarz powinien zapłacić pół miliona sam i miec zakaz wykonywania zawodu do końca życia.
[/quote]
Lekarz skończył swój dyżur i poszedł do domu, za co go chcesz wieszać? Jedyna sytuacja w której miałby obowiązek zostać po dyżurze, to kontynuowanie zabiegu operacyjnego, którego nie można przerwać.

Pomijam, że gdyby lekarz został po dyżurze i popełnił błąd ze zmeczenia po nieprzespanej nocy, to odpowiadałby za ten błąd i żadne tłumaczenia by mu nie pomogły, bo wszyscy krzyczeliby wtedy, że jak był zmęczony to powinien był iść do domu, a nie leczyć pacjentów.

Szpital powinien zapewnić obsadę na kolejny dyżur, jezeli tego nie zrobił, to gdzie tu wina lekarza? Jeżeli szpital zapewnił obsadę na dyżur, ale w liczbie nie pozwalającej podejmowac zabiegów innych niż nagłe ratujące życie, to gdzie tu wina lekarza? Myślisz, że na 50 łóżkowym oddziale pojedynczy lekarz zostawi 49 pacjentów, a 1 pacjenta sam znieczuli i bedzie operował bez asysty? Jeżeli stanie się coś temu operowanemu albo komuś z pozostałych pacjentów w międzyczasie, to winny bedzie oczywiście ten lekarz.

A jak to wygląda w Anglii? Znajomy zgłosił się z głęboko rozcięta reką na Emergency, ale że były jakieś święta, więc tylko zatamowali krwawienie, zabandażowali rękę, dali aspirynę i kazali przyjść za 4 dni, bo wtedy dopiero będzie lekarz. Za 4 dni okazało się, że ma uszkodzone ścięgno i nerw, a najbliższy możliwy termin operacji za 1,5 roku. Oczywiście na operację wrócił do kraju, bo raz, że szybciej, a dwa, że lepiej. A o pozwaniu NHS (angielski odpowiednik naszego NFZ) albo angielskiego szpitala, to może sobie pomarzyć, bo nie byłoby go stać na koszty sądowe i opłaty od pozwu.

Co wcale nie oznacza, że mamy się cieszyć jak to u nas jest dobrze, bo oczywiście nie jest, jak widać na przykładzie komentowanego artykułu. Rzecz jednak w tym, że w dużo bogatszych krajach wcale nie jest lepiej, a w wielu nawet gorzej. I tu dochodzimy do kwesti, czy w ogóle jest możłiwe, żeby stworzyć dobry państwowy system opieki zdrowotnej w kraju, który nie posiada ogromnego budżetu np. z wydobycia surowców naturalnych?
[quote name='k' timestamp='1354112012' post='701524']
Sku***syna bym złapał i powiesił tego lekarza. Moim zdaniem lekarz powinien zapłacić pół miliona sam i miec zakaz wykonywania zawodu do końca życia.
[/quote]
Lekarz skończył swój dyżur i poszedł do domu, za co go chcesz wieszać? Jedyna sytuacja w której miałby obowiązek zostać po dyżurze, to kontynuowanie zabiegu operacyjnego, którego nie można przerwać.

Pomijam, że gdyby lekarz został po dyżurze i popełnił błąd ze zmeczenia po nieprz... rozwiń
Avatar
zdrowie publiczne / 28 listopada 2012 o 20:55
0
W takich sprawach warto sobie zdać sprawę, że za stan naszego zdrowia w 50% odpowiadamy my sami, a tylko 10%-20% ma na to wpływ opieka medyczna. Nowotwór jelita u dzieci jest żadkością, co wynika z faktu jak długo musimy sobie na niego pracować po przez swój styl życia ( zła dieta, brak ruchu, używki) plus nasze czynniki genetyczne, których chyba każdy z nas jest świadomy po przez obserwacje jakie choroby dotykają naszą rodzinę we wcześniejszych pokoleniach.
Może zamiast narzekać na opiekę zdrowotną warto popatrzeć najpierw na siebie wytknąć sobie błędy? Gdyby każdy Polak najpierw naprawił swoje błędy napewno pozwoliło by to nam uzdrowić system opieki zdrowotnej w Polsce od zmniejszenia czasu oczekiwania do specjalistów po zwiększenie jakości świadczonych usług.
W takich sprawach warto sobie zdać sprawę, że za stan naszego zdrowia w 50% odpowiadamy my sami, a tylko 10%-20% ma na to wpływ opieka medyczna. Nowotwór jelita u dzieci jest żadkością, co wynika z faktu jak długo musimy sobie na niego pracować po przez swój styl życia ( zła dieta, brak ruchu, używki) plus nasze czynniki genetyczne, których chyba każdy z nas jest świadomy po przez obserwacje jakie choroby dotykają naszą rodzinę we wcześniejszych pokoleniach.
Może zamiast narzekać na opiekę zdrowotną warto popatrzeć najpierw na siebie w... rozwiń
Avatar
Ala / 28 listopada 2012 o 20:24
0
Zdajmy sobie sprawe, że lekarz tak jak każdy z nas też jest tylko człowiekiem / pracownikiem / mężem / ojcem. Kto z was rezygnuje z wolnego i spędzonia czasu z rodziną na rzecz rypania w pracy za free nadgodzin ?
Avatar
JA / 28 listopada 2012 o 20:11
0
W przypadku ludzi, którzy roszczą prawa do odszkodowania w wyniku choroby zawsze zastanawiam się nad:
Czy rodzicom kierującym się miłością do dziecka, a nie materializmem jaka kolwiek kwota jest w stanie zadość uczynić chorobę dziecka?
Jeśli uznajemy, że w szpitalu jest nie właściwa opieka wynikająca z braku funduszy to czy pozbawienie szpitala kolejnych pieniędzy w celu wypłaty odszkodowań poprawi opiekę w szpitalu?
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 1 1

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 8 6

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 13 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 11

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 42 38

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 8

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 18 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 152 18

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 9 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!