Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 listopada 2020 r.
20:28

W Lublinie zgaśnie światło

Autor: Zdjęcie autora drs
228 35 A A
Lublin nie zgaśnie całkowicie. Ratusz ma wybrać jedno miejsce, które nie będzie we wtorek oświetlone na znak protestu
Lublin nie zgaśnie całkowicie. Ratusz ma wybrać jedno miejsce, które nie będzie we wtorek oświetlone na znak protestu

Na wyłączeniu latarni polegać ma wtorkowy protest szykowany przez władze części polskich miast, w tym Lublina. Ma to być ich sprzeciw wobec zapowiadanego przez rząd zawetowania budżetu Unii Europejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oświetlenie ma być wyłączone 1 grudnia o godz. 17, dokładnie na godzinę. Tę nietypową akcję zapowiada zawiązane w sierpniu stowarzyszenie Samorządy dla Polski. Zastrzega jednak, że nie będzie to oznaczać pogrążenia się ulic w kompletnych ciemnościach.

– To będzie symboliczne miejsce – zastrzega Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina, który włącza się do ogólnopolskiej akcji. Nie zdradza jeszcze, gdzie we wtorek zrobi się ciemno. Zapewnia jednak, że nie będzie to uciążliwe dla mieszkańców. – Udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez część polskich samorządów to forma protestu i sprzeciwu wobec zapowiedzi zawetowania budżetu UE przez polski rząd.

Przypomnijmy, że premier zapowiada zawetowanie unijnego budżetu, bo nie zgadza się na zaproponowaną zasadę, że unijne dotacje miałyby być uzależnione od praworządności w krajach członkowskich. Dotacje mogłyby być wstrzymane np. w przypadku stwierdzenia, że w Polsce zagrożona jest niezależność władzy sądowniczej.

Przedstawiciele rządu nazywają to próbą ograniczania suwerenności Polski i zapowiadają zawetowanie budżetu. Z kolei rządowe „Wiadomości” TVP informują o tym, że Komisja Europejska chce uzależnić wypłatę unijnych funduszy od zgody na adopcję dzieci przez pary homoseksualne, a „sankcje finansowe mogą nam także grozić za brak zgody na swobodne zabijanie nienarodzonych dzieci”.

Tymczasem samorządowcy biorący udział w proteście przekonują, że zawetowanie unijnego budżetu będzie szkodliwe dla kraju. – Jako prezydent Lublina i obywatel Polski stanowczo protestuję przeciw takim działaniom rządu – stwierdza prezydent Krzysztof Żuk i podkreśla, że samorząd miasta liczy nawet na 1,5 mld zł z funduszy unijnych na lata 2021-27. – Pozyskanie przez Lublin tych pieniędzy jest pod ogromnym znakiem zapytania.

– Tylko w samym Lublinie, dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych, od 2004 roku zrealizowano projekty inwestycje o wartości 5,1 miliarda złotych – dodaje Duma. – Bez dostępu do funduszy EU nie byłoby tak dynamicznego rozwoju.

Wtorkowy protest, jak wynika z oficjalnych zapowiedzi Samorządów dla Polski, będzie organizowany „ostrzegawczo”. – Najpierw ostrzegawczo, a potem w całych miastach i gminach – uprzedza stowarzyszenie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lub-lin / 25 listopada 2020 r. o 22:39
+55
No wiekszej glupoty to nie mozna bylo wymyslec.Chcecie protestowac to nie bawcie sie mieszkancami.Na  znak protestu mozecie przez godzine nie korzystac z toalet.Ziemia zyska. Wezcie sie za 5 mln za smieci,ktorych nie potraficie sciagnac. UE za Was tego nie zrobi.
 "Zabawa" to się dopiero zacznie. Jak samorządy dostaną mniej pieniędzy na inwestycje dzięki pseudoreformie sądownictwa, która polega jedynie na bezczelnej wymianie kadr a nie żadnym usprawnianiu pracy sądów czy prokuratur.
Avatar
Belzebu / 25 listopada 2020 r. o 23:29
+52
Zastanawiam się skąd u niektórych taka awersja do praworządności? Fani Putina, Łukaszenki lub Kim Dzong Una?
Avatar
KasztankaMarszalka / 25 listopada 2020 r. o 23:08
+45
Gdzie są psy ratuszowe ? Dlaczego nie pilnują tego forum ! Nie spać , warować
 Uuuuu i znowu nerwowy komentarz trolla z Urzędu Marszałkowskiego. Nie wyrabiasz z dodawaniem wpisów po godzinach pracy w urzędzie? W kwestii warowania, to chyba jesteś w ścisłej czołówce forum. Ze swoimi mądrościami pojawiasz się praktycznie pod każdym artykułem jaki wychodzi na Dzienniku i z tego co kojarzę meldujesz się chwilę po wyjściu danej publikacji. I ciągle atakujesz. Jak nie Żuka to protestujące kobiety, jak nie protestujące kobiety to PO, jak nie PO to unię europejską. A no i oczywiście deweloperzy. To jest zdecydowanie temat numer 1 w twoich wesolutkich sponsorowanych wpisach. Pewnie dlatego, że to 1 punkt w broszurce partyjnej rozsyłanej wszystkim trollom z dobrej zmiany.
 Uuuuu i znowu nerwowy komentarz trolla z Urzędu Marszałkowskiego. Nie wyrabiasz z dodawaniem wpisów po godzinach pracy w urzędzie? W kwestii warowania, to chyba jesteś w ścisłej czołówce forum. Ze swoimi mądrościami pojawiasz się praktycznie pod każdym artykułem jaki wychodzi na Dzienniku i z tego co kojarzę meldujesz się chwilę po wyjściu danej publikacji. I ciągle atakujesz. Jak nie Żuka to protestujące kobiety, jak nie protestujące kobiety to PO, jak nie PO to unię europejską. A no i oczywiście deweloperzy. To jest zdecydo... rozwiń
Avatar
Rukevitsa / 25 listopada 2020 r. o 23:57
+43
Zastanawiam się skąd u niektórych taka awersja do praworządności? Fani Putina, Łukaszenki lub Kim Dzong Una?
 Widocznie niektórzy nie mają problemu z zamieszkawaniem w republice bananowej?! O to chodzi, że wielu 'madkom' 500 plusów przysłania wszystkie minusy.
Avatar
Agent_Tomek / 26 listopada 2020 r. o 08:22
+36
Mieszkam tu. Płacę podatki. To miasto jest   n a s z e ! Nie ratusza!! Pytał ktoś mieszkańców? Od protestów jest urna wyborcza!
Niestety nie. To miasto należy do  lokalnych deweloperów i oligarchów.
 A gdzie dopisek "To napisałem ja kronikidewelorozwoju aka Monisia na świeżo założonym koncie"?
Avatar
LoganBig / 26 listopada 2020 r. o 08:26
+33
Ależ się nazlatywało pisowskich trolli. Widać, pali się pod d.... coraz bardziej.
Avatar
zLublina / 26 listopada 2020 r. o 09:06
+29
A Lublin to miasto prywatne p. Żuka? Było jakieś referendum w tej sprawie? Niech pan Żuk i inni wyłączą sobie światło we własnych domach, a nie ludziom, którzy popierają weto rządu!!! To szczyt szczytów wykorzystywać władzę samorządową do popierania swoich sympatii, czy okazywania antypatii sugerując, iż jest to zdanie wszystkich mieszkańców.
 no offence ale za komentarze w stylu "Czarnek to właściwy człowiek na właściwym miejscu", powinnaś mieć prąd wyłączony przez cały rok :)
Avatar
lube102 / 26 listopada 2020 r. o 08:54
+28
Już jest z nami agent_srome_K_, inernetowy cieć deweloperów! Przyleciał wcześnie z językiem na brodzie, żeby podwazelinować absurdalną POkazówkę ratuszowego dewelo-duce.
Trollerska menda zaczęła dzisiaj pracę (czyt. internetowe prostytuowanie) dość wcześnie, bo przed 8:00.
 Zdziwiony? Przecież trolle należące do PISowskiej farmy zaczynają tak pracę codziennie.
Avatar
Hector / 26 listopada 2020 r. o 11:40
+25
pREMIER orban: "Wielu uważa, że premier kraju nie powinien spierać się z S0R0SEM . To przecież przestępca gospodarczy, dorobił się na spekulacji, rujnując życie milionom, szantażował całe państwa. To tak jak państwa nie mogą negocjować z terrorystami..."
 Orban jest dla ciebie autorytetem? W takim razie szczerze współczuję.
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 26 listopada 2020 r. o 11:49
+23
pREMIER orban: "Wielu uważa, że premier kraju nie powinien spierać się z S0R0SEM . To przecież przestępca gospodarczy, dorobił się na spekulacji, rujnując życie milionom, szantażował całe państwa. To tak jak państwa nie mogą negocjować z terrorystami..."
Orban jest dla ciebie autorytetem? W takim razie szczerze współczuję.
 Dla niego każdy kto popiera Kaczyńskiego i ustrój totalitarny, będzie autorytetem. Gdyby sam Hitler i Mengele z grobów wykrzyczeli, że Kaczyński jest ok, to i oni zostaliby zwazelinowani przez TECZOWEGO trolla.
 Dla niego każdy kto popiera Kaczyńskiego i ustrój totalitarny, będzie autorytetem. Gdyby sam Hitler i Mengele z grobów wykrzyczeli, że Kaczyński jest ok, to i oni zostaliby zwazelinowani przez TECZOWEGO trolla. rozwiń
Avatar
Przemek_Leniak / 27 listopada 2020 r. o 23:10
0
czas ciemniaków...
Avatar
Robek39 / 26 listopada 2020 r. o 17:56
+11
Dewelo, nie nudzi cię wklejanie w kółko tych samych treści? Dobrze ci chociaż płacą za to codzienne ujadanie?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2020 r. o 17:50
-12
Jeśli typu "samorządy" jak ten rządzący w dewelo-guberni, dostałyby mniej środków do dysPOzycji, to byłaby świetna wiadomość. Każda złotówka/euro w rękach sułtana dewelorozwoju sluży napychaniu kieszeni oligarchów i dalszej dewastacji Koziego Grodu.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2020 r. o 17:47
-13
A Lublin to miasto prywatne p. Żuka? Było jakieś referendum w tej sprawie? Niech pan Żuk i inni wyłączą sobie światło we własnych domach, a nie ludziom, którzy popierają weto rządu!!! To szczyt szczytów wykorzystywać władzę samorządową do popierania swoich sympatii, czy okazywania antypatii sugerując, iż jest to zdanie wszystkich mieszkańców.
 Dewelo-duce nie od dziś robi co chce na zarządzanym przez niego folwarku. Strzyże owieczki, aż wióry lecą.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2020 r. o 17:45
-14
Lublinianie mają stać się zakładnikami poglądów "ratuszowych władców".
 Program Kima-Dewelo-Dzuka programem lubelskiego narodu.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2020 r. o 17:44
-11
Przecież  partia Żuka czyli PO sama prosiła Unie żeby zabrać Polsce fundusze !! To nie jest pomysł Uni ale wynik donoszenia na Polskę i to odebranie funduszy jest na wyraźną prośbę europosłów PO.  Więc o co teraz ten krzyk ??
 A kto powiedział, że PR-owe akcje członkow platformy deweloperskiej mają być sPÓjne? Chodzi o to, żeby namieszać w glowach ciemnemu ludowi.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2020 r. o 17:43
-15
Rząd ani kroku w tył, tylko veto!  Jeśli rząd  nie zawetuje to i tak nic z Unii nie dostaniemy, znaleźli  pretekst żeby Polsce nic nie dać. Niby brak u nas praworządności.  Jakby nie praworządność to znaleźliby coś innego. Im najbardziej przeszkadzają rządy prawicy w Polsce.  Chcą zamrozić wypłaty Polsce a  dopiero odblokować, kiedy lewica dojdzie do władzy. Tak latem głosił nawet Trzaskowski.
 Dewelo-doktorek histeryzuje, bo się niePOkoi, że z UE przestanie płynąć manna, za którą można wsPOmagać zaprzyjaźnionych dewelocwaniaków.
 Dewelo-doktorek histeryzuje, bo się niePOkoi, że z UE przestanie płynąć manna, za którą można wsPOmagać zaprzyjaźnionych dewelocwaniaków. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2020 r. o 17:42
-13
Światło to wkrótce może zgasnąć na ulicach dewelo-gubernii na stałe, kiedy doktur dewelo-ekonomii już całkiem zatopi finans gminy przez swoją megalomanię i dogadzanie deweloperom. (minusikuj srom_K_u, dewelo-cieciu od POczątku)
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 26 listopada 2020 r. o 11:49
+23
pREMIER orban: "Wielu uważa, że premier kraju nie powinien spierać się z S0R0SEM . To przecież przestępca gospodarczy, dorobił się na spekulacji, rujnując życie milionom, szantażował całe państwa. To tak jak państwa nie mogą negocjować z terrorystami..."
Orban jest dla ciebie autorytetem? W takim razie szczerze współczuję.
 Dla niego każdy kto popiera Kaczyńskiego i ustrój totalitarny, będzie autorytetem. Gdyby sam Hitler i Mengele z grobów wykrzyczeli, że Kaczyński jest ok, to i oni zostaliby zwazelinowani przez TECZOWEGO trolla.
 Dla niego każdy kto popiera Kaczyńskiego i ustrój totalitarny, będzie autorytetem. Gdyby sam Hitler i Mengele z grobów wykrzyczeli, że Kaczyński jest ok, to i oni zostaliby zwazelinowani przez TECZOWEGO trolla. rozwiń
Avatar
poker / 26 listopada 2020 r. o 11:49
-22
No wiekszej glupoty to nie mozna bylo wymyslec.Chcecie protestowac to nie bawcie sie mieszkancami.Na  znak protestu mozecie przez godzine nie korzystac z toalet.Ziemia zyska. Wezcie sie za 5 mln za smieci,ktorych nie potraficie sciagnac. UE za Was tego nie zrobi.
"Zabawa" to się dopiero zacznie. Jak samorządy dostaną mniej pieniędzy na inwestycje dzięki pseudoreformie sądownictwa, która polega jedynie na bezczelnej wymianie kadr a nie żadnym usprawnianiu pracy sądów czy prokuratur.
 Boisz się, że cię wymienią? Ja nie widzę żadnego związku w tym co napisałeś. I się niczego nie obawiam.
 Boisz się, że cię wymienią? Ja nie widzę żadnego związku w tym co napisałeś. I się niczego nie obawiam. rozwiń