Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 kwietnia 2008 r.
19:43
Edytuj ten wpis

Walczę o byt dzieci. I modlę się o życie

0 8 A A

Halina Syta zmaga się z rakiem. Kobieta nie ma w Polsce ani stałego pobytu, ani nawet renty na dzieci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Halina przyjechała do Polski ponad 10 lat temu. W Lublinie poznała przyszłego męża. - To była miłość od pierwszego wejrzenia. Pobraliśmy się po roku - wspomina.

Na świat przyszło dwóch chłopców. Bliźniaki były wcześniakami, lekarze długo walczyli o ich życie. Matka całkowicie poświęciła się synom: - Nie miałam głowy, żeby zadbać o swoje dokumenty. Dzieci miały polskie obywatelstwo, ja wciąż ukraińskie.

Dwa lata temu mąż Haliny zmarł (pękł mu tętniak aorty). Kobieta została bez środków do życia. ZUS dwukrotnie odmówił jej renty na dzieci tłumacząc, że mąż za krótko pracował. Okazało się, że Halina, jako Ukrainka, nie ma u nas żadnych praw.

- W Urzędzie ds. Cudzoziemców Warszawie powiedziano, że mam wracać z dziećmi na Ukrainę. Byłam w szoku. Przecież synowie są Polakami, mówią tylko po polsku, świetnie się uczą - wylicza Halina. - Powiedziałam chłopcom: Nie poddamy się.

Dzięki pomocy Polaków kobieta znalazła posadę. Długo nie popracowała. W styczniu okazało się, że ma nowotwór złośliwy. Jest już po operacji. W tej chwili przechodzi radioterapię. Dziećmi opiekuje się jej matka.

Tymczasem ZUS sprawdził pracodawcę Haliny. Uznał, że brakuje jednego dokumentu i zawiesił wypłatę zasiłku chorobowego. Rodzina od kilku miesięcy nie ma z czego żyć. Kobieta boi się, że nękany przez ZUS pracodawca nie przedłuży z nią umowy. - Stracę ubezpieczenie. Za co będę się leczyć? Co stanie się z dziećmi? - pyta.

Kobieta ma w tej chwili zezwolenie na pobyt w Polsce do 2009 roku. O polskie obywatelstwo może się starać za kilka lat. Ale nie może czekać: - Muszę mieć pełnię praw, by walczyć o byt synów i swoje życie. Boję się, że gdyby coś się stało, zabiorą chłopców mojej matce.

- W takiej sytuacji można za naszym pośrednictwem wystąpić do prezydenta RP o nadanie polskiego obywatelstwa - podpowiada Józef Różański, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim. - Pochylimy się nad tą dramatyczną historią - dodaje Małgorzata Tatara, rzecznik wojewody.

Zreflektował się też ZUS. - Pani Syta może wystąpić do prezesa ZUS o przyznanie renty rodzinnej na dzieci w szczególnym trybie. Osobiście jej w tym pomogę - deklaruje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik lubelskiego ZUS.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
alunowski,j / 27 września 2008 r. o 06:34
przsepisy sa, napewno i dobre bo "uczeni "je tworzyli, skad ta zwloka?
znam przypadki kiedy ludzie poprostu rzucaja sie z dziecmi po pociag, do rzeki, w przepasc z 10 pietra,
ale zanim ona wpadnie na podobny pomysl
proponowalbym aby chociaz pieszo poszla na Zachod -niemcy ,holandia, anglia, cale EU ich przyjmie
z otwartymi rekoma- takich ludzi ambitnych. inwestycja w takich ludzi dobra i napewno sie zwroci wielokrotnie
proponuje zaspiewac na nute...swiat nie jest taki zly
niech no tylko zakwitna jablonie...
przsepisy sa, napewno i dobre bo "uczeni "je tworzyli, skad ta zwloka?
znam przypadki kiedy ludzie poprostu rzucaja sie z dziecmi po pociag, do rzeki, w przepasc z 10 pietra,
ale zanim ona wpadnie na podobny pomysl
proponowalbym aby chociaz pieszo poszla na Zachod -niemcy ,holandia, anglia, cale EU ich przyjmie
z otwartymi rekoma- takich ludzi ambitnych. inwestycja w takich ludzi dobra i napewno sie zwroci wielokrotnie
proponuje zaspiewac na nute...swiat nie jest taki zly
... rozwiń
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2008 r. o 23:16
Straszne, trzymam kciuki żeby dobrze sie skonczyło
Avatar
max / 30 kwietnia 2008 r. o 10:52
przykre, wspieram w modlitwie....
Avatar
drB / 30 kwietnia 2008 r. o 10:42
Co to jest ZUS????????? - Jest to specyficzna instytucja. Zamiast dbać o człowieka i mu służyć tylko go doi .To skostniała instytucja rodem z PeeReLu!
Jak zalegasz ZUSowi -chociaż 1 zł - to bądź pewny -zgnoi cię. Ale jak ZUS bezprawnie nie przekazuje pieniędzy do OFE -to jest ok! To nie Wina urzędasów tylko "systemu informatycznego". Albo jeśli należą ci się świadczenia np. zasiłek pogrzebowy - to urzędasy każą czekać nawet do trzech miesięcy!!!!!!!!!! Trzeba rozgonic tę zgraję przebrzydłych, nieczułych urzędasów na cztery wiatry!!!! (Przecież oni zżerają nasze podatki!!!!)
Co to jest ZUS????????? - Jest to specyficzna instytucja. Zamiast dbać o człowieka i mu służyć tylko go doi .To skostniała instytucja rodem z PeeReLu!
Jak zalegasz ZUSowi -chociaż 1 zł - to bądź pewny -zgnoi cię. Ale jak ZUS bezprawnie nie przekazuje pieniędzy do OFE -to jest ok! To nie Wina urzędasów tylko "systemu informatycznego". Albo jeśli należą ci się świadczenia np. zasiłek pogrzebowy - to urzędasy każą czekać nawet do trzech miesięcy!!!!!!!!!! Trzeba rozgonic tę zgra... rozwiń
Avatar
henryk szczepanski / 30 kwietnia 2008 r. o 10:05
Znam ten ból, bo sami z żoną kilka lat walczyliśmy i nadal walczymy o jej status w Polsce. Pamiętam jak kiedyś usłyszałem w U.W. d/s cudzoziemców następujące słowa od pracującej tam urzędniczki. Cytuję - Jaki jest powód przyjazdu żony do Polski? odpowiedziałem, że jest przecież małe dziecko ze mną, a powinno być też z matką. Na to usłyszałem taki tekst. "że w Polsce tyle dzieci wychowuje się bez matek w domach dziecka!!!" Ręce mi opadły i myślałem, że za chwilę tę babę uduszę tymi rękami. SZOK!!! I jeszcze raz SZOK!!!
Znam ten ból, bo sami z żoną kilka lat walczyliśmy i nadal walczymy o jej status w Polsce. Pamiętam jak kiedyś usłyszałem w U.W. d/s cudzoziemców następujące słowa od pracującej tam urzędniczki. Cytuję - Jaki jest powód przyjazdu żony do Polski? odpowiedziałem, że jest przecież małe dziecko ze mną, a powinno być też z matką. Na to usłyszałem taki tekst. "że w Polsce tyle dzieci wychowuje się bez matek w domach dziecka!!!" Ręce mi opadły i myślałem, że za chwilę tę babę uduszę tymi rękami. SZOK!!! I jeszcze r... rozwiń
Avatar
KK / 30 kwietnia 2008 r. o 07:59
A CóZ TU WYMAGAć OD TEJ BANDY DENNYCH URZęDNIKóW,GRUNT żE TE MIERNOTY ZA NASZE PENSJE MAJą DOBRE SAMOPOCZUCIE,JAK BY TO BYł JAKIś PROMINENTY DZIAłCZ BYLE JAKIEJ PARTII ALBO KACYK KOśCIELNY TO RENTA I TO NAJWYżSZA BY SIE RAZ DWA ZNALAZłA
Avatar
kw / 30 kwietnia 2008 r. o 07:40
Co do ZUSu nie mam złudzeń.
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2008 r. o 01:06
jestem w szoku.......
Avatar
alunowski,j / 27 września 2008 r. o 06:34
przsepisy sa, napewno i dobre bo "uczeni "je tworzyli, skad ta zwloka?
znam przypadki kiedy ludzie poprostu rzucaja sie z dziecmi po pociag, do rzeki, w przepasc z 10 pietra,
ale zanim ona wpadnie na podobny pomysl
proponowalbym aby chociaz pieszo poszla na Zachod -niemcy ,holandia, anglia, cale EU ich przyjmie
z otwartymi rekoma- takich ludzi ambitnych. inwestycja w takich ludzi dobra i napewno sie zwroci wielokrotnie
proponuje zaspiewac na nute...swiat nie jest taki zly
niech no tylko zakwitna jablonie...
przsepisy sa, napewno i dobre bo "uczeni "je tworzyli, skad ta zwloka?
znam przypadki kiedy ludzie poprostu rzucaja sie z dziecmi po pociag, do rzeki, w przepasc z 10 pietra,
ale zanim ona wpadnie na podobny pomysl
proponowalbym aby chociaz pieszo poszla na Zachod -niemcy ,holandia, anglia, cale EU ich przyjmie
z otwartymi rekoma- takich ludzi ambitnych. inwestycja w takich ludzi dobra i napewno sie zwroci wielokrotnie
proponuje zaspiewac na nute...swiat nie jest taki zly
... rozwiń
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2008 r. o 23:16
Straszne, trzymam kciuki żeby dobrze sie skonczyło
Avatar
max / 30 kwietnia 2008 r. o 10:52
przykre, wspieram w modlitwie....
Avatar
drB / 30 kwietnia 2008 r. o 10:42
Co to jest ZUS????????? - Jest to specyficzna instytucja. Zamiast dbać o człowieka i mu służyć tylko go doi .To skostniała instytucja rodem z PeeReLu!
Jak zalegasz ZUSowi -chociaż 1 zł - to bądź pewny -zgnoi cię. Ale jak ZUS bezprawnie nie przekazuje pieniędzy do OFE -to jest ok! To nie Wina urzędasów tylko "systemu informatycznego". Albo jeśli należą ci się świadczenia np. zasiłek pogrzebowy - to urzędasy każą czekać nawet do trzech miesięcy!!!!!!!!!! Trzeba rozgonic tę zgraję przebrzydłych, nieczułych urzędasów na cztery wiatry!!!! (Przecież oni zżerają nasze podatki!!!!)
Co to jest ZUS????????? - Jest to specyficzna instytucja. Zamiast dbać o człowieka i mu służyć tylko go doi .To skostniała instytucja rodem z PeeReLu!
Jak zalegasz ZUSowi -chociaż 1 zł - to bądź pewny -zgnoi cię. Ale jak ZUS bezprawnie nie przekazuje pieniędzy do OFE -to jest ok! To nie Wina urzędasów tylko "systemu informatycznego". Albo jeśli należą ci się świadczenia np. zasiłek pogrzebowy - to urzędasy każą czekać nawet do trzech miesięcy!!!!!!!!!! Trzeba rozgonic tę zgra... rozwiń
Avatar
henryk szczepanski / 30 kwietnia 2008 r. o 10:05
Znam ten ból, bo sami z żoną kilka lat walczyliśmy i nadal walczymy o jej status w Polsce. Pamiętam jak kiedyś usłyszałem w U.W. d/s cudzoziemców następujące słowa od pracującej tam urzędniczki. Cytuję - Jaki jest powód przyjazdu żony do Polski? odpowiedziałem, że jest przecież małe dziecko ze mną, a powinno być też z matką. Na to usłyszałem taki tekst. "że w Polsce tyle dzieci wychowuje się bez matek w domach dziecka!!!" Ręce mi opadły i myślałem, że za chwilę tę babę uduszę tymi rękami. SZOK!!! I jeszcze raz SZOK!!!
Znam ten ból, bo sami z żoną kilka lat walczyliśmy i nadal walczymy o jej status w Polsce. Pamiętam jak kiedyś usłyszałem w U.W. d/s cudzoziemców następujące słowa od pracującej tam urzędniczki. Cytuję - Jaki jest powód przyjazdu żony do Polski? odpowiedziałem, że jest przecież małe dziecko ze mną, a powinno być też z matką. Na to usłyszałem taki tekst. "że w Polsce tyle dzieci wychowuje się bez matek w domach dziecka!!!" Ręce mi opadły i myślałem, że za chwilę tę babę uduszę tymi rękami. SZOK!!! I jeszcze r... rozwiń
Avatar
KK / 30 kwietnia 2008 r. o 07:59
A CóZ TU WYMAGAć OD TEJ BANDY DENNYCH URZęDNIKóW,GRUNT żE TE MIERNOTY ZA NASZE PENSJE MAJą DOBRE SAMOPOCZUCIE,JAK BY TO BYł JAKIś PROMINENTY DZIAłCZ BYLE JAKIEJ PARTII ALBO KACYK KOśCIELNY TO RENTA I TO NAJWYżSZA BY SIE RAZ DWA ZNALAZłA
Avatar
kw / 30 kwietnia 2008 r. o 07:40
Co do ZUSu nie mam złudzeń.
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2008 r. o 01:06
jestem w szoku.......
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

16-latek okradł wujka i tatę. Zabrał 45 tys. zł

16-latek okradł wujka i tatę. Zabrał 45 tys. zł

Dwóch nastolatków włamało się do zakładu wulkanizacyjnego w Parczewie. Ukradli 45 tys. zł. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że jeden z nich okradł własnego wujka.

LUK Lublin gra z BBTS Bielsko-Biała. Szybko wrócić do wygrywania

LUK Lublin gra z BBTS Bielsko-Biała. Szybko wrócić do wygrywania

LUK Lublin zmierzy się z BBTS Bielsko-Biała. Pierwszy gwizdek w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza w niedzielę, o godzinie 14.45.

"Chopcy z Roosvelta" dwukrotnie w Teatrze Starym
3 lutego 2023, 19:00

"Chopcy z Roosvelta" dwukrotnie w Teatrze Starym

Teatr Stary w Lublinie (ul. Jezuicka 18) zaprasza na pokazy przedstawienia "Chopcy z Roosvelta" Teatru Nowego z Zabrza. Spektakl będzie można zobaczyć 3 lutego o godz. 19 i 4 lutego o godz. 17.

Muzeum, w którym kapie na głowę. Każda wpłata się liczy

Muzeum, w którym kapie na głowę. Każda wpłata się liczy

– Już niejednokrotnie okazaliście nam zaufanie i wsparcie – doceniają twórcy Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, którzy zbierają fundusze by móc kontynuować działalność i utrzymać siedzibę na skraju osiedla projektowanego przez Zofię i Oskara Hansen.

Skoki narciarskie. W weekend zawody na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf

Skoki narciarskie. W weekend zawody na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf

W weekend najlepsi skoczkowie świata rywalizować będą na skoczni Kulm w austriackim Bad Mitterndorf. Będzie to tym samym inauguracja zawodów Pucharu Świata w lotach narciarskich. Naszą kadrę reprezentować będzie pięciu zawodników

Koncert w mieszkaniu pod Białą Podlaską. Wstęp „co łaska”

Koncert w mieszkaniu pod Białą Podlaską. Wstęp „co łaska”

Koncert w mieszkaniu? To możliwe i do tego wstęp „co łaska”. Tym razem, w Czosnówce pod Białą Podlaską wystąpi Patryk Pietrzak.

Najdłuższy autobus w mieście już wozi pasażerów

Najdłuższy autobus w mieście już wozi pasażerów

Jest długi i niskopodłogowy. Do tego ma półhybrydowy napęd. To nowy autobus Solaris, który właśnie wyjechał na bialskie ulice.

Dodatkowe środki unijne dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Dodatkowe środki unijne dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Ponad 5,4 mln zł dodatkowego dofinansowania – z czego ponad 3 mln zł stanowią Fundusze Europejskie, a ponad 2,2 mln zł to pieniądze z Budżetu Państwa – Zarząd Województwa Lubelskiego kieruje na projekt dotyczący przebudowy części szpitala, w tym gruntownej przebudowy Oddziałów: Hematologii, Onkologii, Anestezjologii i Polikliniki, a także doposażenie części obszarów udzielania świadczeń.

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

U nas królują bezy i serniki, a biszkoptowe torty pojawiają się tylko na urodziny. Na Ukrainie biszkopt jest na co dzień. Przełożony jest też nieco innym, bo mniej słodkim, kremem. W nowej lubelskiej cukierni polskie smaki mieszkają się z ukraińskimi.

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
27 stycznia 2023, 19:00

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Kultowy "Absolwent", widowiskowe "Pompeje" i popularny "Cast Away" to niektóre z filmowych propozycji na weekend. Sprawdź, jakie filmy będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

W przyszłym tygodniu radni gminy mają podjąć uchwałę o przekazaniu województwu lubelskiemu wsparcia na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania we Wronowie. Przetarg na budowę ronda łączącego trzy drogi, w tym DW nr 824, może zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]

Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Casademont Saragossa. W pierwszym meczu 1/8 finału EuroCup lublinianki pokonały u siebie rywalki z Hiszpanii 69:66. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą środę.

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"
27 stycznia 2023, 20:30

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"

Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie", które odbędzie się 27 i 28 stycznia o godz. 20.30. Warto skorzystać, bo to już ostatnia szansa na podziwianie obrazów artysty z Sanoka w Lublinie.

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Ledwie dotarły, a już niemal wszystkie się rozeszły. Prawie 200 tzw. Kopert Życia zostało w tym miesiącu rozdanych mieszkańcom Hrubieszowa. Będą zamawiane kolejne.

"Zły" ponownie w Centrum Kultury
3 lutego 2023, 19:00

"Zły" ponownie w Centrum Kultury

Spektakl będący autobiograficzną opowieścią Dariusza Jeża będzie można znów zobaczyć na deskach Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). Pokazy w ramach Sceny InVitro odbędą się w dniach 3-5 lutego o godz. 19.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!