Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 czerwca 2020 r.
7:09

Lublin: Wycinają drzewa pod pętle autobusowe. Zamiast liści zaszumią silniki

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
113 25 A A
Przy ul. Zbożowej widać pozostałości ściętych drzew, fragmenty pni i zmielone gałęzie<br />
Przy ul. Zbożowej widać pozostałości ściętych drzew, fragmenty pni i zmielone gałęzie
(fot. Dominik Smaga)

Kolejne drzewa ustępują w Lublinie miejsca betonowi i asfaltowi. Kilkadziesiąt jest usuwanych obok rozbudowywanej pętli autobusowej przy Zbożowej. Natomiast na przedłużeniu Drogi Męczenników Majdanka wycinane są wielkie lipy. Tu kosztem ośmiu drzew powstanie pętla mająca zmieścić sześć autobusów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Serce mi się kraje, gdy na to patrzę – mówi pan Jerzy, czekający na autobus przy Zbożowej. Dookoła widać pozostałości ściętych drzew, fragmenty pni i zmielone gałęzie. Właśnie tak, dużą wycinką, zaczęła się tutaj rozbudowa pętli komunikacji miejskiej.

– Pętla w obecnej formie przestała spełniać swoją funkcję, jest za mała względem liczby korzystających z niej pojazdów – przekonuje Zarząd Transportu Miejskiego. Po przebudowie kierowcy będą tu mieć toaletę, pasażerowie wyświetlacz, a autobusy ładowarkę oraz więcej miejsca do postoju i zawracania.

Mieszkańcy Zbożowej będą mieć natomiast mniej dużych drzew, które osłaniały ich nieco przed ulicznym hałasem.

Ratusz podkreśla, że dzięki zmianom w projekcie udało się ocalić przy Zbożowej ponad jedną czwartą drzew przeznaczonych pierwotnie do wycinki. – Do usunięcia było planowanych 55, ostatecznie 15 z nich udało się zachować – informuje Grzegorz Jędrek z Urzędu Miasta. – Decyzje w sprawie trzech drzew, na których stwierdzono gniazda, zostały przesunięte do zakończenia okresu lęgowego. Na czas przebudowy zabezpieczonych zostało 27 drzew.

Przy ul. Franczaka było do wycięcia 10 drzew. Dwa udało się ocalić (fot. Dominik Smaga)

Wycinają też na drugim końcu miasta

W tym samym czasie, bez głośnych protestów, zaczęła się wycinka dużych lip rosnących przy ul. Franczaka „Lalka”, czyli przedłużeniu Drogi Męczenników Majdanka. Tu powodem wycinki jest budowa nowej pętli komunikacji miejskiej tuż przy granicy Lublina ze Świdnikiem. Także w tym przypadku Urząd Miasta zaznacza, że wycinka jest mniejsza niż wynikało to z projektu.

– Tu planowanych do usunięcia było 10 drzew – informuje Grzegorz Jędrek. – Ostatecznie, po przeanalizowaniu możliwości pozostawienia jak największej liczby drzew, wyciętych zostanie 8.

Pętla, której budowa wiąże się z usunięciem 8 drzew, będzie w stanie pomieścić… 6 autobusów. Przewidziano tu również jedną ładowarkę dla elektrobusów i zadaszony parking dla dziesięciu rowerów, ponadto budynek z toaletami i wyświetlacz pokazujący najbliższe odjazdy. Do tego sześć miejsc postojowych „kiss and ride”, czyli takich, na których kierowca będzie mógł stanąć tylko na chwilę, aby wysadzić (lub zabrać) pasażera z samochodu i od razu odjechać.

Chociaż inwestycja przy ul. Franczaka nazywa się „węzłem przesiadkowym”, to obok pętli nie będzie zwykłego parkingu, na którym można by było zostawić samochód. Tego typu parking, dla 40 samochodów, ma powstać w odległości… ponad dwóch kilometrów, w pobliżu skrzyżowania Drogi Męczenników Majdanka z ul. Grenadierów.

Pętle przy Zbożowej i Franczaka „Lalka” powinny być gotowe za rok. Urzędnicy zapewniają, że w obu tych miejscach posadzone będą nowe drzewa: na Sławinie ma ich być 39, na Felinie 35, a przy obu pętlach ma się ponadto pojawić po 1500 krzewów.

Również za rok powinna się zakończyć budowa dużej pętli przy Żeglarskiej, gdzie przewidziano miejsce dla 14 autobusów i bezpłatny parking dla 31 samochodów. Tutaj prace zaczęły się od usunięcia 31 drzew.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
na_haju / 23 czerwca 2020 r. o 08:09
+48
Nic już w tym mieście nie można zbudować lub wyremontować, bo zaraz redaktor Smaga z DW rzuca się do gardła i płodzi rzewne artykuły na temat wyciętych drzew. Może jeszcze mszę zamówi w intencji zmielonych gałęzi? Jest jakaś granica tej absurdalnie pojmowanej przez DW ekologii?
Avatar
na_haju / 23 czerwca 2020 r. o 08:19
+36
Ta masakra piłą łańcuchową na Zbożowej to na zlecenie jakiegoś dewelocwaniaka czy operatora 5G? Panie LAS - wiesz Pan coś o tym?
 Tak PISiorku, podobno w Lublinie sieć 5G ma jeździć autobusami miejskimi i korzystać z pętli autobusowych
Avatar
Jacenty44 / 23 czerwca 2020 r. o 08:47
+27
Mam świetną propozycję dotyczącą oszczędzenia nieco lasów - przestańcie drukować WASZ SZMATŁAWIEC, drzewa zostaną oszczędzone, wszyscy będziemy zadowoleni. Wy już nie potraficie nawet normalnego tytułu artykułu napisać tylko od wstępu szczujecie. Nawet się już z tym nie kryjecie. Zmieńcie tylko jeszcze logo na bardziej odpowiednie (w klimacie TVPis) żeby nieświadomy czytelnik nie miał wątpliwości komu sprzyjacie
Avatar
zmoranocna / 23 czerwca 2020 r. o 09:08
+25
już nawet pętle dla autobusów elektrycznych wam przeszkadzają? jak mają powiększyć tę istniejącą? zamiast jednej dużej mają zbudować dwie małe przedzielone drzewami? czy może autobusy które się na niej nie zmieszczą mają parkować na podjazdach okolicznych domków jednorodzinnych? całkiem już odlatujecie, Smaga dostał takiego bzika na punkcie drzew, że zaraz każdy spadający z drzewa listek dostanie na dzienniku osobny artykuł z tytułem "pogrążeni w smutku informujemy że..."
Avatar
wncl32nfei66y / 23 czerwca 2020 r. o 08:53
+22
Po co to? Autobusów coraz mniej i coraz rzadziej jeżdżą, kursy cięte na potęgę, a tu ni z gruszki ni z pietruszki rozbudowują pętle. To ma być gospodarowanie? To samo tyczy się bus-pasów.
 Dziwią cię cięcia? Bo mnie nie. Najpierw zmiany podatkowe wprowadzone przez PiS a uderzające finansowo najbardziej w samorządy, teraz koronawirus. Ostatnio czytałem, że ZTM na samym koronawirusie stracił już 50 milionów. To mniej więcej połowa pieniędzy jakie miasto co roku dokłada do komunikacji miejskiej.
Avatar
___K___ / 23 czerwca 2020 r. o 10:26
+18
Po co to? Autobusów coraz mniej i coraz rzadziej jeżdżą, kursy cięte na potęgę, a tu ni z gruszki ni z pietruszki rozbudowują pętle. To ma być gospodarowanie? To samo tyczy się bus-pasów.
Dziwią cię cięcia? Bo mnie nie. Najpierw zmiany podatkowe wprowadzone przez PiS a uderzające finansowo najbardziej w samorządy, teraz koronawirus. Ostatnio czytałem, że ZTM na samym koronawirusie stracił już 50 milionów. To mniej więcej połowa pieniędzy jakie miasto co roku dokłada do komunikacji miejskiej.
Kolejny paradygmat, a raczej próba zaklinania rzeczywistości, bo wystarczyłoby ograniczyć niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty oraz dostrzec, że odwrót od komunikacji zbiorowej jest trendem, a nie modą.
Podaj, proszę, jakie to "niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty" wystarczy ograniczyć, by komunikacja miejska była dochodowa? Zaś stwierdzenie, iż "odwrót od komunikacji zbiorowej jest trendem, a nie modą", jest kłamstwem, bo sprawnie działająca komunikacja miejska (duże światowe aglomeracje) sprawia, że korzystanie z prywatnego samochodu jest nieopłacalne, utrudnione i zwyczajnie złe. Poza tym skoro tak bronisz drzew, to jakim cudem jednocześnie popierasz indywidualny transport w maistach? Schozofrenia jakaś, czy co?
Podaj, proszę, jakie to "niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty" wystarczy ograniczyć, by komunikacja miejska była dochodowa? Zaś stwierdzenie, iż "odwrót od komunikacji zbiorowej jest trendem, a nie modą", jest kłamstwem, bo sprawnie działająca komunikacja miejska (duże światowe aglomeracje) sprawia, że korzystanie z prywatnego samochodu jest nieopłacalne, utrudnione i zwyczajnie złe. Poza tym skoro tak bronisz drzew, to jakim cudem jednocześnie popierasz indywidualny transport w maistach? Schozofren... rozwiń
Avatar
Krioo / 23 czerwca 2020 r. o 09:51
+17
Dla Dziennika Wschodniego kluczową sprawą jest nie czy wycina, tylko kto wycina. Wycięciu paru drzew w związku z rozbudową pętli na Zbożowej są gotowi poświęcić cały cykl ckliwych artykułów. Ale jak uchwalono Lex Szyszko i piły we wszystkich miastach w tym w Lublinie zaczęły chodzić dzień i noc dzięki przyzwoleniu partii rządzącej, to była cisza jak makiem zasiał. Ale pewnie to zwykły zbieg okoliczności i efekt tego, że pierwszy ekolog RP czyli pan Dominik Smaga akurat nie miał wtedy weny twórczej. Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że już nigdy więcej jej nie straci.
Dla Dziennika Wschodniego kluczową sprawą jest nie czy wycina, tylko kto wycina. Wycięciu paru drzew w związku z rozbudową pętli na Zbożowej są gotowi poświęcić cały cykl ckliwych artykułów. Ale jak uchwalono Lex Szyszko i piły we wszystkich miastach w tym w Lublinie zaczęły chodzić dzień i noc dzięki przyzwoleniu partii rządzącej, to była cisza jak makiem zasiał. Ale pewnie to zwykły zbieg okoliczności i efekt tego, że pierwszy ekolog RP czyli pan Dominik Smaga akurat nie miał wtedy weny twórczej. Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że już nigdy ... rozwiń
Avatar
___K___ / 23 czerwca 2020 r. o 12:21
+15
już nawet pętle dla autobusów elektrycznych wam przeszkadzają? jak mają powiększyć tę istniejącą? zamiast jednej dużej mają zbudować dwie małe przedzielone drzewami? czy może autobusy które się na niej nie zmieszczą mają parkować na podjazdach okolicznych domków jednorodzinnych? całkiem już odlatujecie, Smaga dostał takiego bzika na punkcie drzew, że zaraz każdy spadający z drzewa listek dostanie na dzienniku osobny artykuł z tytułem "pogrążeni w smutku informujemy że..."
W tym konkretnym przypadku wystarczyło zrealizować wcześniejszą koncepcję budowy pętli przy ul. Bohaterów Września. Z pętlą przy ulicy Zbożowej jest jak z okularami na twojej głowie — nie trzeba golić jej do zera, bo trzymają się uszu, a opierają na nosie.
Albo nie znam Lublina, albo ty go nie znasz. Gdzie Bogaterow Września, a gdzie Zbożowa? Istnieje ich jakieś bezpośrednie połączenie? Co najwyżej w planach. Sprawdziłeś już ile drzew trzeba będzie wyciąć, by te plany zrealizować?
Albo nie znam Lublina, albo ty go nie znasz. Gdzie Bogaterow Września, a gdzie Zbożowa? Istnieje ich jakieś bezpośrednie połączenie? Co najwyżej w planach. Sprawdziłeś już ile drzew trzeba będzie wyciąć, by te plany zrealizować? rozwiń
Avatar
___K___ / 23 czerwca 2020 r. o 12:15
+13
Po co to? Autobusów coraz mniej i coraz rzadziej jeżdżą, kursy cięte na potęgę, a tu ni z gruszki ni z pietruszki rozbudowują pętle. To ma być gospodarowanie? To samo tyczy się bus-pasów.
Dziwią cię cięcia? Bo mnie nie. Najpierw zmiany podatkowe wprowadzone przez PiS a uderzające finansowo najbardziej w samorządy, teraz koronawirus. Ostatnio czytałem, że ZTM na samym koronawirusie stracił już 50 milionów. To mniej więcej połowa pieniędzy jakie miasto co roku dokłada do komunikacji miejskiej.
Kolejny paradygmat, a raczej próba zaklinania rzeczywistości, bo wystarczyłoby ograniczyć niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty oraz dostrzec, że odwrót od komunikacji zbiorowej jest trendem, a nie modą.
Podaj, proszę, jakie to "niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty" wystarczy ograniczyć, by komunikacja miejska była dochodowa? Zaś stwierdzenie, iż "odwrót od komunikacji zbiorowej jest trendem, a nie modą", jest kłamstwem, bo sprawnie działająca komunikacja miejska (duże światowe aglomeracje) sprawia, że korzystanie z prywatnego samochodu jest nieopłacalne, utrudnione i zwyczajnie złe. Poza tym skoro tak bronisz drzew, to jakim cudem jednocześnie popierasz indywidualny transport w maistach? Schozofrenia jakaś, czy co?
O niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty Pytaj prezydenta miasta, bo od audytu wydatków jest podległy mu jeden z wydziałów lubelskiego magistratu, ZTM i rada nadzorcza dominującego przewoźnika, którego jedynym udziałowcem jest Gmina Lublin. W kwestii trendów nie trzeba insynuować komuś braku prawdomówności, a samemu nie być ignorantem: ***s://***portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/przyszlosc-komunikacji-publicznej-i-transportu-lotniczego-w-sondazu-ibris,192422.html Tak dla pełnej twojej świadomości, to akwarium nie mam, a i tak jestem hetero. Nie inaczej jest z twierdzeniem, że jak ktoś broni drzew, czy powołuje się na trendy, to musi być zwolennikiem komunikacji indywidualnej. Sugestie związane za stanem czyjegoś zdrowia psychicznego pominę, bo to nie moja sprawa, a konsylium lekarskiego, którego nie jest jednoosobowo zastąpić nikt z twojego otoczenia.
Aha - czyli plujesz jadem, ale rozwiązania nie masz. Nie znasz się, a zabierasz głos. I wszystko jasne.
Aha - czyli plujesz jadem, ale rozwiązania nie masz. Nie znasz się, a zabierasz głos. I wszystko jasne. rozwiń
Avatar
majormmm / 23 czerwca 2020 r. o 11:37
+13
Po co to? Autobusów coraz mniej i coraz rzadziej jeżdżą, kursy cięte na potęgę, a tu ni z gruszki ni z pietruszki rozbudowują pętle. To ma być gospodarowanie? To samo tyczy się bus-pasów.
Dziwią cię cięcia? Bo mnie nie. Najpierw zmiany podatkowe wprowadzone przez PiS a uderzające finansowo najbardziej w samorządy, teraz koronawirus. Ostatnio czytałem, że ZTM na samym koronawirusie stracił już 50 milionów. To mniej więcej połowa pieniędzy jakie miasto co roku dokłada do komunikacji miejskiej.
Kolejny paradygmat, a raczej próba zaklinania rzeczywistości, bo wystarczyłoby ograniczyć niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty oraz dostrzec, że odwrót od komunikacji zbiorowej jest trendem, a nie modą.
Podaj, proszę, jakie to "niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty" wystarczy ograniczyć, by komunikacja miejska była dochodowa? Zaś stwierdzenie, iż "odwrót od komunikacji zbiorowej jest trendem, a nie modą", jest kłamstwem, bo sprawnie działająca komunikacja miejska (duże światowe aglomeracje) sprawia, że korzystanie z prywatnego samochodu jest nieopłacalne, utrudnione i zwyczajnie złe. Poza tym skoro tak bronisz drzew, to jakim cudem jednocześnie popierasz indywidualny transport w maistach? Schozofrenia jakaś, czy co?
 Andrzej to narcystyczny, zakochany w sobie wręcz na rozbój, megaloman. Zna się na wszystkim i ma coś do powiedzenia w każdym temacie. A do tego pierwszej klasy propagandzista. Wkuł na blachę parę książek o socjotechnice przez co wydaje mu się, że posiadł wszystkie umysły. Uwielbia pisać i gadać nie na temat, odwracać kota ogonem, kłamać i manipulować faktami.
 Andrzej to narcystyczny, zakochany w sobie wręcz na rozbój, megaloman. Zna się na wszystkim i ma coś do powiedzenia w każdym temacie. A do tego pierwszej klasy propagandzista. Wkuł na blachę parę książek o socjotechnice przez co wydaje mu się, że posiadł wszystkie umysły. Uwielbia pisać i gadać nie na temat, odwracać kota ogonem, kłamać i manipulować faktami. rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 23 czerwca 2020 r. o 19:26
+4
A nie dało rady zrobić tak, żeby tą wysepkę pomiędzy pętlą a jezdnią na Zbożowej zlikwidować celem poszerzenia miejsc postojowych dla pojazdów transportu zbiorowego? Tak trzeba było robić, te drzewa co ludzie mieli pod oknami jak im znikną to będą mieć oni widok na pętlę z warkoczącymi pojazdami - raczej mało komu się to uśmiecha. Dlatego dużo atrakcyjniejszym było aby pętlę z prawdziwego zdarzenia na Sławinku zrobić na ul. Sławinkowskiej posiłkując się jak najbardziej w tym celu środkami z UE. Nieopodal Sławinkowskiej deweloperzy już się budują, jakby się przy okazji poprawiła dostępność transportu zbiorowego to by te bloki mogły zyskać a co za tym idzie i komunikacja miejska także - nikt nie byłby stratny. Obecnie tam, gdzie kończy trasę linia 18 to jest kabaret, tam nic innego się nie zmieści jak tylko ten jeden pojazd( i to jeszcze przegubowy). Pętla na Zbożowej i jezdnia tejże ulicy wymagały przede wszystkim poprawy nawierzchni asfaltu. Dzięki przebudowie pętli na Sławinkowskiej mogłaby tam być posłana wszystkimi kursami linia 30, która obecnie kończy na Zbożowej( wybranymi kursami jedzie dalej aż do miejscowości Smugi). W ogóle dzielnica Sławinek jest słabo skomunikowana z Czubami( z okolicami os. Poręba nic nie ma połączenia) - linia 37 w kierunku Sławinka jedzie przez al. Sikorskiego, natomiast w kierunku Żeglarskiej jedzie przez al. Warszawską i w dodatku ma mizerną częstotliwość( nie ważne czy wakacje czy rok szkolny). 37 tylko ociera się o Czuby bo można nią dojechać zaledwie do os. Widok. Porównując ul. Willową czy al. Warszawską można zauważyć dysproporcje - ul. Willowa ma linie 2, 7, 37, 47 - to są korzystne linie, zapewniają dojazd do wielu pożądanych miejsc, jedynie częstotliwości kursowania( jeszcze nawet przed epidemią) były takie sobie a z drugiej strony zobaczmy al. Warszawską, ma linie 18, 20( nie jedzie w kierunku Zbożowej) i 30 - nie ma co się oszukiwać, że pierwsze skrzypce gra tam linia 18, linia 30 została uruchomiona głównie po to by wspomóc tamtą i nieco odciążyć. Problemem dzielnicy Sławinek jest to, że pętle autobusowe są położone w złych miejscach nieadekwatnych do obecnych czasów - pętla na Zbożowej ma z 40 lat jak nie lepiej ale w jej pobliżu już nic nie powstanie, żaden blok, natomiast pętla na Sławinkowskiej może zyskać na popularności, tylko co komu byłoby po niej jak nie byłaby dobrze skomunikowana. Toteż powinna nastąpić swego rodzaju fuzja - Sławinek wedle mojego odczucia powinien mieć jedną wspólną, porządną pętlę i krańce ul. Sławinkowskiej są ku temu bardzo dobre. Powinny powstać przystanki autobusowe w rejonie skrzyżowania Sławinkowska/Zbożowa - jeden służący do wysiadania, aby mieszkańcy mogli potem parę kroków przejść w kierunku Zbożowej do swoich posesji, a drugi przystanek służący do wsiadania tak aby mieszkańcy idąc z ul. Zbożowej nie szli zbyt daleko. Tyle w temacie, to tylko moja opinia, komentarz, sugestia
A nie dało rady zrobić tak, żeby tą wysepkę pomiędzy pętlą a jezdnią na Zbożowej zlikwidować celem poszerzenia miejsc postojowych dla pojazdów transportu zbiorowego? Tak trzeba było robić, te drzewa co ludzie mieli pod oknami jak im znikną to będą mieć oni widok na pętlę z warkoczącymi pojazdami - raczej mało komu się to uśmiecha. Dlatego dużo atrakcyjniejszym było aby pętlę z prawdziwego zdarzenia na Sławinku zrobić na ul. Sławinkowskiej posiłkując się jak najbardziej w tym celu środkami z UE. Nieopodal Sławinkowskiej deweloperzy już się bu... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 23 czerwca 2020 r. o 17:57
+1
Co tu dużo mówić - mamy kontynuację strategii "Lublin zieleni POzbawiony", przez ratusz zwaną w skrócie "(Cel): Zielony Lublin. (Pal!!!"). Załamanie finansów gminy jak dotąd nie spowolniło tempa tych dewastacji. PS. A z tymi autobusami na baterie kupionymi w ramach pseudo-zielonego PR-u to zobaczycie ile są warte, kiedy w zimie temperatury spadną poniżej zera.
Avatar
LAS / 23 czerwca 2020 r. o 17:14
0
już nawet pętle dla autobusów elektrycznych wam przeszkadzają? jak mają powiększyć tę istniejącą? zamiast jednej dużej mają zbudować dwie małe przedzielone drzewami? czy może autobusy które się na niej nie zmieszczą mają parkować na podjazdach okolicznych domków jednorodzinnych? całkiem już odlatujecie, Smaga dostał takiego bzika na punkcie drzew, że zaraz każdy spadający z drzewa listek dostanie na dzienniku osobny artykuł z tytułem "pogrążeni w smutku informujemy że..."
W tym konkretnym przypadku wystarczyło zrealizować wcześniejszą koncepcję budowy pętli przy ul. Bohaterów Września. Z pętlą przy ulicy Zbożowej jest jak z okularami na twojej głowie — nie trzeba golić jej do zera, bo trzymają się uszu, a opierają na nosie.
Albo nie znam Lublina, albo ty go nie znasz. Gdzie Bogaterow Września, a gdzie Zbożowa? Istnieje ich jakieś bezpośrednie połączenie? Co najwyżej w planach. Sprawdziłeś już ile drzew trzeba będzie wyciąć, by te plany zrealizować?
Widać najwyzsza pora byś zaktualizował znajomość miasta i zamierzeń inwestycyjnych.
Czyli przyznajesz mi rację - to jednak plany? Kiedy będą zrealizowane? Czy pętla nie będzie wcześniej?
 Rację przyznałeś sobie sam. Teraz pora na ustalenie związanych z tym faktów. To również należy zrobić we własnym zakresie.
 Rację przyznałeś sobie sam. Teraz pora na ustalenie związanych z tym faktów. To również należy zrobić we własnym zakresie. rozwiń
Avatar
___K___ / 23 czerwca 2020 r. o 14:19
+3
już nawet pętle dla autobusów elektrycznych wam przeszkadzają? jak mają powiększyć tę istniejącą? zamiast jednej dużej mają zbudować dwie małe przedzielone drzewami? czy może autobusy które się na niej nie zmieszczą mają parkować na podjazdach okolicznych domków jednorodzinnych? całkiem już odlatujecie, Smaga dostał takiego bzika na punkcie drzew, że zaraz każdy spadający z drzewa listek dostanie na dzienniku osobny artykuł z tytułem "pogrążeni w smutku informujemy że..."
W tym konkretnym przypadku wystarczyło zrealizować wcześniejszą koncepcję budowy pętli przy ul. Bohaterów Września. Z pętlą przy ulicy Zbożowej jest jak z okularami na twojej głowie — nie trzeba golić jej do zera, bo trzymają się uszu, a opierają na nosie.
Albo nie znam Lublina, albo ty go nie znasz. Gdzie Bogaterow Września, a gdzie Zbożowa? Istnieje ich jakieś bezpośrednie połączenie? Co najwyżej w planach. Sprawdziłeś już ile drzew trzeba będzie wyciąć, by te plany zrealizować?
Widać najwyzsza pora byś zaktualizował znajomość miasta i zamierzeń inwestycyjnych.
Czyli przyznajesz mi rację - to jednak plany? Kiedy będą zrealizowane? Czy pętla nie będzie wcześniej?
Czyli przyznajesz mi rację - to jednak plany? Kiedy będą zrealizowane? Czy pętla nie będzie wcześniej? rozwiń
Avatar
anka-anka / 23 czerwca 2020 r. o 13:08
-7
U nas od lat tylko się wycina. Nowe nasadzenia potrzebują co najmniej 20-50 lat, aby stały się dorosłymi drzewami, zatem 2 pokoleń ludzkich. Kolejna wycinka szykuje się na kawałku Berylowej, do której nie ma dojazdu z wielu okolicznych osiedli, zatem plan, który powstał 18 lat temu niczego nie uwzględnia. Przez 18 lat leżał w szufladzie i teraz urzędnicy jak konie w klapkach będą go realizować. Wytną jedne z niewielu duzych drzew w tej okolicy i bredzą o nasadzeniach. Tam już jakieś są. Uschnięte patyki powsadzane w ziemię. Puszczą pod oknami mieszkań autobus, aby mógł smrodzić i tamować ruch. Już dawno należało połączyć Kraśnicką z JPII poprzez ulicę Węglinek i zrobić z osiedli dojazd do tej ulicy. Od razu byłby wyjazd z nowego przystanku PKP, a nie pchać wszystko w Szafirową. Całe szczęście, ze nie realizują planu z 50 lat wstecz, bo okazałoby się, że trzeba nowe budynki wyburzyć. 
U nas od lat tylko się wycina. Nowe nasadzenia potrzebują co najmniej 20-50 lat, aby stały się dorosłymi drzewami, zatem 2 pokoleń ludzkich. Kolejna wycinka szykuje się na kawałku Berylowej, do której nie ma dojazdu z wielu okolicznych osiedli, zatem plan, który powstał 18 lat temu niczego nie uwzględnia. Przez 18 lat leżał w szufladzie i teraz urzędnicy jak konie w klapkach będą go realizować. Wytną jedne z niewielu duzych drzew w tej okolicy i bredzą o nasadzeniach. Tam już jakieś są. Uschnięte patyki powsadzane w ziemię. Puszczą pod oknam... rozwiń
Avatar
LAS / 23 czerwca 2020 r. o 12:45
-13
Po co to? Autobusów coraz mniej i coraz rzadziej jeżdżą, kursy cięte na potęgę, a tu ni z gruszki ni z pietruszki rozbudowują pętle. To ma być gospodarowanie? To samo tyczy się bus-pasów.
Dziwią cię cięcia? Bo mnie nie. Najpierw zmiany podatkowe wprowadzone przez PiS a uderzające finansowo najbardziej w samorządy, teraz koronawirus. Ostatnio czytałem, że ZTM na samym koronawirusie stracił już 50 milionów. To mniej więcej połowa pieniędzy jakie miasto co roku dokłada do komunikacji miejskiej.
Kolejny paradygmat, a raczej próba zaklinania rzeczywistości, bo wystarczyłoby ograniczyć niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty oraz dostrzec, że odwrót od komunikacji zbiorowej jest trendem, a nie modą.
Podaj, proszę, jakie to "niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty" wystarczy ograniczyć, by komunikacja miejska była dochodowa? Zaś stwierdzenie, iż "odwrót od komunikacji zbiorowej jest trendem, a nie modą", jest kłamstwem, bo sprawnie działająca komunikacja miejska (duże światowe aglomeracje) sprawia, że korzystanie z prywatnego samochodu jest nieopłacalne, utrudnione i zwyczajnie złe. Poza tym skoro tak bronisz drzew, to jakim cudem jednocześnie popierasz indywidualny transport w maistach? Schozofrenia jakaś, czy co?
O niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty Pytaj prezydenta miasta, bo od audytu wydatków jest podległy mu jeden z wydziałów lubelskiego magistratu, ZTM i rada nadzorcza dominującego przewoźnika, którego jedynym udziałowcem jest Gmina Lublin. W kwestii trendów nie trzeba insynuować komuś braku prawdomówności, a samemu nie być ignorantem: ***s://***portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/przyszlosc-komunikacji-publicznej-i-transportu-lotniczego-w-sondazu-ibris,192422.html Tak dla pełnej twojej świadomości, to akwarium nie mam, a i tak jestem hetero. Nie inaczej jest z twierdzeniem, że jak ktoś broni drzew, czy powołuje się na trendy, to musi być zwolennikiem komunikacji indywidualnej. Sugestie związane za stanem czyjegoś zdrowia psychicznego pominę, bo to nie moja sprawa, a konsylium lekarskiego, którego nie jest jednoosobowo zastąpić nikt z twojego otoczenia.
Aha - czyli plujesz jadem, ale rozwiązania nie masz. Nie znasz się, a zabierasz głos. I wszystko jasne.
 Nie rób z publicznego forum ZOO i nie sugeruj innym zachowań tam panujących. W kwestiach poznawczych i nie tylko zawsze zaczynaj od siebie. 
 Nie rób z publicznego forum ZOO i nie sugeruj innym zachowań tam panujących. W kwestiach poznawczych i nie tylko zawsze zaczynaj od siebie.  rozwiń
Avatar
LAS / 23 czerwca 2020 r. o 12:42
-13
już nawet pętle dla autobusów elektrycznych wam przeszkadzają? jak mają powiększyć tę istniejącą? zamiast jednej dużej mają zbudować dwie małe przedzielone drzewami? czy może autobusy które się na niej nie zmieszczą mają parkować na podjazdach okolicznych domków jednorodzinnych? całkiem już odlatujecie, Smaga dostał takiego bzika na punkcie drzew, że zaraz każdy spadający z drzewa listek dostanie na dzienniku osobny artykuł z tytułem "pogrążeni w smutku informujemy że..."
W tym konkretnym przypadku wystarczyło zrealizować wcześniejszą koncepcję budowy pętli przy ul. Bohaterów Września. Z pętlą przy ulicy Zbożowej jest jak z okularami na twojej głowie — nie trzeba golić jej do zera, bo trzymają się uszu, a opierają na nosie.
Albo nie znam Lublina, albo ty go nie znasz. Gdzie Bogaterow Września, a gdzie Zbożowa? Istnieje ich jakieś bezpośrednie połączenie? Co najwyżej w planach. Sprawdziłeś już ile drzew trzeba będzie wyciąć, by te plany zrealizować?
 Widać najwyzsza pora byś zaktualizował znajomość miasta i zamierzeń inwestycyjnych. 
 Widać najwyzsza pora byś zaktualizował znajomość miasta i zamierzeń inwestycyjnych.  rozwiń
Avatar
LAS / 23 czerwca 2020 r. o 12:39
-12
Po co to? Autobusów coraz mniej i coraz rzadziej jeżdżą, kursy cięte na potęgę, a tu ni z gruszki ni z pietruszki rozbudowują pętle. To ma być gospodarowanie? To samo tyczy się bus-pasów.
Dziwią cię cięcia? Bo mnie nie. Najpierw zmiany podatkowe wprowadzone przez PiS a uderzające finansowo najbardziej w samorządy, teraz koronawirus. Ostatnio czytałem, że ZTM na samym koronawirusie stracił już 50 milionów. To mniej więcej połowa pieniędzy jakie miasto co roku dokłada do komunikacji miejskiej.
Kolejny paradygmat, a raczej próba zaklinania rzeczywistości, bo wystarczyłoby ograniczyć niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty oraz dostrzec, że odwrót od komunikacji zbiorowej jest trendem, a nie modą.
Podaj, proszę, jakie to "niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty" wystarczy ograniczyć, by komunikacja miejska była dochodowa? Zaś stwierdzenie, iż "odwrót od komunikacji zbiorowej jest trendem, a nie modą", jest kłamstwem, bo sprawnie działająca komunikacja miejska (duże światowe aglomeracje) sprawia, że korzystanie z prywatnego samochodu jest nieopłacalne, utrudnione i zwyczajnie złe. Poza tym skoro tak bronisz drzew, to jakim cudem jednocześnie popierasz indywidualny transport w maistach? Schozofrenia jakaś, czy co?
Andrzej to narcystyczny, zakochany w sobie wręcz na rozbój, megaloman. Zna się na wszystkim i ma coś do powiedzenia w każdym temacie. A do tego pierwszej klasy propagandzista. Wkuł na blachę parę książek o socjotechnice przez co wydaje mu się, że posiadł wszystkie umysły. Uwielbia pisać i gadać nie na temat, odwracać kota ogonem, kłamać i manipulować faktami.
 Dla ciebie nadal Pan Andrzej. Nie spoufalaj się kryjąc się po kątach wszędzie tam, gdzie inni występują z otwartymi przyłbicami  Swoich słabości również nie przenoś na innych, bo jeszcze trochę i przestaniesz rozpoznawać własne odbicie w lustrach, przed którymi stajesz.
 Dla ciebie nadal Pan Andrzej. Nie spoufalaj się kryjąc się po kątach wszędzie tam, gdzie inni występują z otwartymi przyłbicami  Swoich słabości również nie przenoś na innych, bo jeszcze trochę i przestaniesz rozpoznawać własne odbicie w lustrach, przed którymi stajesz. rozwiń
Avatar
___K___ / 23 czerwca 2020 r. o 12:21
+15
już nawet pętle dla autobusów elektrycznych wam przeszkadzają? jak mają powiększyć tę istniejącą? zamiast jednej dużej mają zbudować dwie małe przedzielone drzewami? czy może autobusy które się na niej nie zmieszczą mają parkować na podjazdach okolicznych domków jednorodzinnych? całkiem już odlatujecie, Smaga dostał takiego bzika na punkcie drzew, że zaraz każdy spadający z drzewa listek dostanie na dzienniku osobny artykuł z tytułem "pogrążeni w smutku informujemy że..."
W tym konkretnym przypadku wystarczyło zrealizować wcześniejszą koncepcję budowy pętli przy ul. Bohaterów Września. Z pętlą przy ulicy Zbożowej jest jak z okularami na twojej głowie — nie trzeba golić jej do zera, bo trzymają się uszu, a opierają na nosie.
Albo nie znam Lublina, albo ty go nie znasz. Gdzie Bogaterow Września, a gdzie Zbożowa? Istnieje ich jakieś bezpośrednie połączenie? Co najwyżej w planach. Sprawdziłeś już ile drzew trzeba będzie wyciąć, by te plany zrealizować?
Albo nie znam Lublina, albo ty go nie znasz. Gdzie Bogaterow Września, a gdzie Zbożowa? Istnieje ich jakieś bezpośrednie połączenie? Co najwyżej w planach. Sprawdziłeś już ile drzew trzeba będzie wyciąć, by te plany zrealizować? rozwiń
Avatar
___K___ / 23 czerwca 2020 r. o 12:15
+13
Po co to? Autobusów coraz mniej i coraz rzadziej jeżdżą, kursy cięte na potęgę, a tu ni z gruszki ni z pietruszki rozbudowują pętle. To ma być gospodarowanie? To samo tyczy się bus-pasów.
Dziwią cię cięcia? Bo mnie nie. Najpierw zmiany podatkowe wprowadzone przez PiS a uderzające finansowo najbardziej w samorządy, teraz koronawirus. Ostatnio czytałem, że ZTM na samym koronawirusie stracił już 50 milionów. To mniej więcej połowa pieniędzy jakie miasto co roku dokłada do komunikacji miejskiej.
Kolejny paradygmat, a raczej próba zaklinania rzeczywistości, bo wystarczyłoby ograniczyć niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty oraz dostrzec, że odwrót od komunikacji zbiorowej jest trendem, a nie modą.
Podaj, proszę, jakie to "niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty" wystarczy ograniczyć, by komunikacja miejska była dochodowa? Zaś stwierdzenie, iż "odwrót od komunikacji zbiorowej jest trendem, a nie modą", jest kłamstwem, bo sprawnie działająca komunikacja miejska (duże światowe aglomeracje) sprawia, że korzystanie z prywatnego samochodu jest nieopłacalne, utrudnione i zwyczajnie złe. Poza tym skoro tak bronisz drzew, to jakim cudem jednocześnie popierasz indywidualny transport w maistach? Schozofrenia jakaś, czy co?
O niepotrzebne wydatki i nieuzasadnione koszty Pytaj prezydenta miasta, bo od audytu wydatków jest podległy mu jeden z wydziałów lubelskiego magistratu, ZTM i rada nadzorcza dominującego przewoźnika, którego jedynym udziałowcem jest Gmina Lublin. W kwestii trendów nie trzeba insynuować komuś braku prawdomówności, a samemu nie być ignorantem: ***s://***portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/przyszlosc-komunikacji-publicznej-i-transportu-lotniczego-w-sondazu-ibris,192422.html Tak dla pełnej twojej świadomości, to akwarium nie mam, a i tak jestem hetero. Nie inaczej jest z twierdzeniem, że jak ktoś broni drzew, czy powołuje się na trendy, to musi być zwolennikiem komunikacji indywidualnej. Sugestie związane za stanem czyjegoś zdrowia psychicznego pominę, bo to nie moja sprawa, a konsylium lekarskiego, którego nie jest jednoosobowo zastąpić nikt z twojego otoczenia.
Aha - czyli plujesz jadem, ale rozwiązania nie masz. Nie znasz się, a zabierasz głos. I wszystko jasne.
Aha - czyli plujesz jadem, ale rozwiązania nie masz. Nie znasz się, a zabierasz głos. I wszystko jasne. rozwiń