Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 listopada 2008 r.
15:22
Edytuj ten wpis

Czego nie wiemy o Rosjanach

0 1 A A

Rosjanie żyją w okopach, które sami sobie zgotowali. I w których im dobrze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Boją się innych krajów, boją się Europy, nie wierzą we własne społeczeństwo, potrzebują silnej władzy i wcale nie chcą demokracji. A Polaków po prostu nie lubią.

Niewiele osób na tym świecie może pokusić się o takie sądy. On może. W końcu nie każdy był doradcą prezydenta Ronalda Reagana ds. Rosji i Europy Środkowej, nie każdy jest cytowany w czołówkach największych gazet świata, i wreszcie nie każdy zajmuje się historią Rosji na uniwersytecie Harvarda.

To prof. Richard Pipes, amerykański historyk i sowietolog. W ubiegłym tygodniu przyjechał do Lublina. Spotkał się z lubelskimi studentami na KUL. Temat przewodni: "Rosja Putina”. - Formalnie powinienem mówić o Rosji Miedwiediewa - zaczął Pipes. - Ale, patrząc na to, kto naprawdę rządzi tym krajem, lepiej mówić o Rosji Putina.

Porządek przede wszystkim

Jedna z rosyjskich pracowni badawczych przeprowadziła wśród Rosjan sondaż, kogo uznają za największego Rosjanina wszech czasów. Wygrał bezapelacyjnie Stalin. - Władzom "demokratycznej Rosji” taki wynik był nie na rękę. Więc Stalin musiał wylądować w drugiej dziesiątce - opowiada prof. Pipes. - A wygrał jakiś książe, o którym 90 proc. Rosjan nigdy nie słyszało.

To, zdaniem Pipesa, mówi wiele o narodzie rosyjskim. - Oni od wiek wieków potrzebują silnej władzy. Im jest z tym dobrze - tłumaczy. I powołuje się na kolejny sondaż. - Mieszkańców Petersburga zapytano, co jest dla nich ważniejsze: porządek czy swoboda. 84 proc. ankietowanych wskazało na porządek.

Tęsknota za ZSRR

- Czy jest więc nadzieja, że w tym kraju kiedykolwiek będzie normalnie? - zapytał Pipesa jeden z lubelskich studentów.

Ten się zamyślił i po chwili, wyraźnie zasmucony, odpowiedział: Bardzo w to wątpię. To kwestia psychologii Rosjan - wyjaśniał. - Oni żyją w okopach, które sami sobie zgotowali. I w których im dobrze. Bo boją się sąsiadów. Boją się innych krajów. Boją się Europy. Że to wszystko może ich przygnieść. Rosjanie nie wierzą we własne społeczeństwo. Potrzebują silnej władzy, bo tylko wtedy czują się bezpiecznie. Bez niej boją się, że wszystko dookoła może się rozpaść.

Stąd taki sentyment do ZSRR. - Rosjanie ciągle uważają, że są wielkim krajem - podkreśla. - Problem w tym, że w języku rosyjskim słowo "wielki” oznacza zarówno duży pod względem rozmiaru, jak i potęgi. A dziś Rosja jest już tylko krajem dużym. Bo o potędze, ani militarnej, ani gospodarczej nie ma mowy.

Groźne łechtanie

Rosjanie ciągle mają też w pamięci dawne wpływy. - Nie dziwi więc tak wielkie obruszenie Kremla na tarczę antyrakietową, która ma powstać w Polsce - mówi Pipes. - Rosjanom tak naprawdę nie chodzi o to, że Amerykanie chcą postawić tarczę. Ale o to, gdzie chcą ją postawić. W Polsce! W kraju, który jeszcze do niedawna to oni kontrolowali. Dla nich to duży policzek.

Podobnie jest z Ukrainą. - Zrobią wszystko, żeby nasi wschodni sąsiedzi nie wstąpili do NATO. Nie wykluczam nawet, że pokuszą się o interwencję zbrojną. Taką, jak w Gruzji. Dopóki Polacy będą flirtowali z Ukrainą, to będą drażnili Rosjan.

Zdrajcy Słowian

A i tak, zdaniem Pipesa, nie jesteśmy w Rosji zbyt dobrze postrzegani. - Oni Polaków po prostu nie lubią - podkreśla. - Między innymi dlatego, a może głównie dlatego, że Polska jest katolicka. Prawosławie odgrywa ogromną rolę w ich światopoglądzie.

Czy jest więc szansa na poprawę stosunków polsko-rosyjskich? - One teraz chyba nie są najgorsze, a na pewno nigdy nie będą ciepłe - uważa Pipes. - Choćby ze względu na światopogląd Rosjan. Dla nich Polacy do zdrajcy narodu słowiańskiego.
Czy Rosja zagraża teraz Polsce - pytamy profesora.

- Bezpośrednio nie. W najbliższym czasie Rosjanie na pewno nas nie napadną. Ale powinniśmy się ich bać - dodaje. - Rosja to groźny sąsiad, który może nas izolować albo ignorować. Załatwiać wszystko za naszymi plecami, mówiąc, że Polska to mały kraj, który nie jest ważny. Dlatego powinniśmy szukać np. alternatywnych źródeł energii, żeby w jak najmniejszym stopniu uzależniać się od Rosjan. To powinno być dla nas najważniejsze.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium