Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 maja 2021 r.
13:27

Kolekcjonerzy strat, czyli jak się rządzi miejską spółką w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
41 39 A A
Aqua Lublin
Aqua Lublin

Do wielomilionowych strat miejskiej spółki przyczyniły się niegospodarne decyzje jej władz – ocenia NIK, która badała Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zbędne wydatki i organizacja imprez skazanych na porażkę to tylko część zarzutów. Tymczasem wypłaty dla szefów MOSiR nie były i nie są zależne od ich osiągnięć, a Ratusz dokarmia spółkę pieniędzmi podatników. Z kolei prezydentowi oberwało się za sposób ustalania wynagrodzeń dla szefów miejskich spółek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Milion złotych straty tylko na jednym koncercie – to wisienka na torcie porażek obnażonych przez Najwyższą Izbę Kontroli, która prześwietlała wybrane spółki komunalne.

Jedną z nich był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, zarządzający takimi obiektami jak Aqua Lublin, Arena Lublin, hala Globus, Icemania, basen przy Łabędziej, stadion lekkoatletyczny i żużlowy, czy obiekty nad Zalewem Zemborzyckim.

Mimo dużej bazy (częściowo przestarzałej) spółka szoruje po finansowym dnie, a wręcz je pogłębia. – W MOSiR corocznie notowano coraz wyższe straty z prowadzonej działalności – zauważa NIK, która badała lata 2016-19.

Rok 2016 zamknął się w MOSiR stratą blisko 3 mln zł. W roku 2017 było to już 4,5 mln zł. Rok 2018 zakończył się wynikiem minus 5,4 mln zł. Natomiast rok 2019 przyniósł spółce stratę stratą 8,4 mln zł.

Co powoduje tak słaby wynik? – M.in. konieczność realizacji zadań remontowych, wyposażania obiektów w sposób odpowiadający wymogom rozgrywek sportowych, wysokie odpisy amortyzacyjne, wzrost kosztów płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej, wzrost kosztów mediów, przeglądów technicznych i konserwacyjnych – wylicza NIK. – Kontrola wykazała jednak, że do ponoszonych strat przyczyniło się także organizowanie imprez generujących wysokie straty oraz ponoszenie nieuzasadnionych ekonomicznie wydatków.

Milion straty na koncercie

Aż 956 tys. zł stracił MOSiR na koncercie grupy The Cranberries organizowanym w 2016 r. na stadionie Arena Lublin. Spółka od początku zakładała, że dopłaci do tej imprezy. Wewnętrzne kalkulacje przewidywały stratę 256 tys. zł. Mimo to MOSiR nie zrezygnował z wydarzenia. Dlaczego brnął w dług?

Spółka tłumaczy, że oferta została złożona muzykom rok przed wydarzeniem. – Złożenie tej oferty w 2015 r. przez ówczesny zarząd było zobowiązaniem do zawarcia umowy, a jej fizyczne zawarcie było tylko formalnością – mówi Miłosz Bednarczyk, rzecznik MOSiR.

– Rzeczywiście, na rynku muzycznym jest to powszechna praktyka, że złożenie oferty mailowej, pisemnej a nawet ustnej i zaakceptowanie jej przez artystę jest już de facto zawarciem umowy, a odstąpienie przez podmiot od występu artysty wiąże się z koniecznością płacenia kar. W związku z tym na początku 2016 r. umowa została fizycznie zawarta.

Ostatecznie koncert przyniósł stratę w wysokości 956 tys. zł.

– NIK zarzuca nam, że zniżki i rabaty na bilety udzielone przed koncertem wpłynęły na jego wynik. Natomiast te zniżki miały na celu zwiększenie sprzedaży biletów, a przez to frekwencji, tym samym zwiększenie przychodów niezbędnych do pokrycia kosztów – przekonuje Bednarczyk. – Przy każdym koncercie jest prowadzona polityka cenowa, która zakłada początkowo wysoką cenę biletów, a potem możliwość stosowania różnych zniżek i rabatów.

Prawie 200 tys. zł na drugim

Dużą stratą zakończył się też koncert La Festa Italiana organizowany na Arenie Lublin jesienią 2017 r. Kontrola NIK ujawniła, że spółka zbyt optymistycznie szacowała budżet imprezy.

– W kalkulacji bezpodstawnie założono pozyskanie dofinansowania z budżetu miasta Lublin w kwocie 600 tys. zł – czytamy w informacji z kontroli.

MOSiR jedynie starał się o takie pieniądze z Ratusza.

– Wniosek w tej sprawie został złożony 7 lutego, spółka oczekiwała wsparcia od właściciela, szczególnie że w tym zakresie były składane wstępne deklaracje. Ostatecznie spółka tego wsparcia nie otrzymała – mówi Bednarczyk.

Ale nawet przy założeniu, że miasto przekaże spółce 600 tys. zł, przewidywano, że wydarzenie będzie nieopłacalne. – Plan mówił o minus 17 tys. zł – przyznaje rzecznik miejskiej spółki.’

Ostatecznie impreza przyniosła 192 tys. zł strat.

442 tys. zł utopione w basenie

Kolejne wydatki zakwestionowane przez NIK dotyczą centrum pływackiego Aqua Lublin. Obiekt został zbudowany na zlecenie miasta przez białostocki Unibep i był objęty gwarancją do 14 września 2020 r.

W tym czasie Unibep był gotów wykonywać bezpłatnie przeglądy, w tym serwis i konserwację urządzeń. Jednak MOSiR nie skorzystał z tego ani razu, bo nie miał egzemplarza umowy pomiędzy miastem a wykonawcą basenu, w której zapisana była pięcioletnia gwarancja. Umowa leżała w Urzędzie Miasta, a MOSiR się o nią nie upominał.

– W rezultacie wykonawca nie przeprowadził żadnego przeglądu, a spółka zleciła przeglądy i konserwację na obiekcie Aqua Lublin na kwotę 441,8 tys. zł – ustalili kontrolerzy. Według nich było to „niegospodarnym wydatkowaniem środków”.

Jak wybierali sobie sponsora

Najwyższa Izba Kontroli krytykuje również sposób, w jaki MOSiR wybrał Perłę Browary Lubelskie na strategicznego sponsora obiektów. Informacja o sponsorze została ogłoszona na konferencji prasowej w czerwcu 2016 r.

Umowa między miejską spółką a browarem miała gwarantować, że w trakcie meczów i innych wydarzeń jedynym piwem, które będzie sprzedawane gościom, będzie to z lubelskiego browaru. Miało być ono także serwowane we wszystkich stałych punktach gastronomicznych. Perła przejęła bowiem kompleksową obsługę gastronomiczną Areny Lublin, co oznaczało, że browary poprowadzą też pub sportowy, który bezużytecznie stał od początku istnienia stadionu i nikt nie chciał go wynająć.

W ocenie NIK sponsora wybrano „bez zachowania zasad jawności, transparentności i konkurencyjnego trybu oraz bez sporządzenia rzetelnej wyceny świadczeń”.

– Wybór sponsora następował w wyniku negocjacji, z których spółka nie przedstawiła dokumentów. Przed ich prowadzeniem MOSiR nie publikował ogłoszeń z zaproszeniem do podjęcia rokowań w sprawie wyboru sponsorów – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym.
Ani browar, ani spółka nie zdradzały wartości umowy. – To jest objęte klauzulą poufności – tak na pytanie o kwoty odpowiadał w 2016 r. ówczesny prezes MOSiR Jacek Czarecki.

Szereg innych potknięć

Kontrola wylicza też szereg innych nieprawidłowości w MOSiR:

• Zamówienia na usługi reklamowe i marketingowe w łącznej kwocie 291,3 tys. zł udzielono wykonawcom, którzy nie zostali wybrani zgodnie z przepisami

• nie zabezpieczono interesów spółki w umowach na udostępnienie nośników reklamy oraz na wykonanie usług reklamowych

• zlecono usługi w kwocie 230,4 tys. zł netto w zakresie ochrony imprez, które wchodziły w zakres już zawartej i obowiązującej umowy

Zastrzeżenia budził też remont sieci kanalizacji deszczowej wraz z odwodnieniem liniowym wokół stadionu żużlowego. Prace prowadzono niezgodnie z projektem wykonawczym. – Nie wyegzekwowano od wykonawcy zamocowania certyfikowanych przykryć toru – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym.

Zabawa mimo dużych strat

NIK kwestionuje również przeznaczenie przez MOSiR prawie 180 tys. zł na zabawy pracowników, w tym 43 tys. zł na spotkania świąteczne i 137 tys. zł na wyjazdy integracyjne i spływy kajakowe. Pieniądze trafiły na przejazd, wyżywienie, noclegi, wejścia do parku linowego, oprawę muzyczną, puchary i medale.

– Działania zmierzające do utrzymania poprawnych stosunków między pracownikami mają korzystny skutek dla samego pracodawcy, zapewniają lepszą jakość świadczonej pracy i pomagają unikać konfliktów między pracownikami – przekonuje Miłosz Bednarczyk. – Spółka ma prawo w różny sposób dbać o pracowników i motywować ich do lepszej pracy i większego zaangażowania. Wyjazdy integracyjne i spotkania świąteczne z pewnością wpływają na lepszą atmosferę, więc pracodawca tylko na tym korzysta.
Inaczej widzi to NIK. Według kontrolerów to „działania niegospodarne” w świetle „pogarszającej się sytuacji finansowej spółki”.

Pod kroplówką podatników

Dlaczego MOSiR jeszcze nie zbankrutował?

– Spółka w całym okresie zachowała płynność finansową dzięki sukcesywnemu zwiększaniu kapitału podstawowego przez miasto – stwierdza Najwyższa Izba Kontroli.

W roku 2016 spółka dostała od miasta ponad 1,4 mln zł w formie objęcia udziałów lub dopłat do kapitału na pokrycie straty. W roku 2017 była to już kwota 4,5 mln zł, w następnym roku ponad 7,9 mln zł, zaś w roku 2019 blisko 5,2 mln zł.

– Zarząd spółki nie opracowywał planów naprawczych, a podejmowane doraźnie działania zmierzające do poprawy sytuacji ekonomicznej nie były skuteczne – czytamy w informacji NIK.

W zeszłym roku, który nie był już objęty kontrolą, miasto przekazało spółce prawie 7,4 mln zł. Również w zeszłym roku Rada Miasta za namową prezydenta Lublina podjęła decyzję o przekazaniu MOSiR-owi na własność nieruchomości między ul. Zana, Filaretów i Kazimierza Wielkiego. Mowa o działce, na której jest hala Globus, parking, targ, biurowiec i apteka.

Zastrzeżenia też do MPK

Najwyższa Izba Kontroli badała nie tylko działalność MOSiR, oceniała też Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. W raporcie pada m.in. zarzut „niedozwolonej działalności”, wykraczającej poza to, co mogą robić miejskie spółki w ramach użyteczności publicznej.
W przypadku MOSiR chodziło o świadczenie usług gastronomicznych na Słonecznym Wrotkowie (spółka wycofała się z nich w 2017 r.), w przypadku MPK są to przewozy okazjonalne, holowanie, czy serwis ogumienia.

– Te usługi są pochodną wykonywania usług komunikacji miejskiej, a nie oderwaną od sfery publicznej działalnością gospodarczą – odpowiada Weronika Opasiak, rzeczniczka MPK Lublin. Wyjaśnia, że dzięki temu spółka efektywnie wykorzystuje bazę i jest mniejszym ciężarem dla miasta. – Wykonując zakwestionowane przez NIK zadania, MPK zmniejsza obciążenia budżetu Gminy Lublin, bowiem zyski z działalności dodatkowej pomniejszają wartość otrzymywanej przez MPK od miasta rekompensaty za świadczenie usług komunikacji miejskiej. Mniejsze obciążenie budżetu miasta realnie wpływa na poziom cen biletów za przejazdy, utrzymując je na jednym z najniższych poziomów w Polsce.

Ratusz murem za spółkami

Według NIK władze Lublina nie powinny tolerować prowadzenia przez spółki „niedozwolonej działalności”.

– Z częścią formułowanych wniosków bądź stwierdzeń nie możemy się zgodzić – odpowiada Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta. – Zaprzestanie prowadzenia działalności dodatkowej wspomagającej podstawowe usługi pogorszy sytuację spółek.

Jeśli się płaci, trzeba wymagać

Zdaniem NIK, prezydent Lublina niezgodnie z prawem ustalił zasady wynagradzania zarządów miejskich spółek. Według kontrolerów, którzy powołują się na ustawę, wynagrodzenie musi być podzielone na część stałą i część zmienną, uzależnioną od tego, czy zarząd spółki realizuje stawiane mu „cele zarządcze”.

W Lublinie wprowadzono zasadę, że wynagrodzenie zmienne wynosi 0 proc. (słownie: zero) wynagrodzenia stałego oraz nie określono celów zarządczych.

– Urząd Miasta nie zgadza się z wnioskiem NIK, iż w spółkach ukształtowano nieprawidłowo wynagrodzenie członków zarządów z powodu ustalenia dla nich dodatkowego wynagrodzenia tzw. zmiennego na poziomie 0 proc. – stwierdza rzeczniczka prezydenta Lublina. – Zastosowanie się do wniosku NIK skutkowałoby wzrostem wynagrodzeń członków zarządów spółek, co w obecnej sytuacji, z uwagi na skutki wywołane epidemią COVID-19, jest zdecydowanie niewłaściwe. Sytuacja zarówno gospodarcza, jak również samych spółek jest w dużej mierze uzależniona od epidemii i jej skutków. Dlatego wprowadzanie dodatkowego wynagrodzenia i wiązanie go z celami, których wykonanie w obecnych warunkach jest uzależnione w dużej mierze od czynników zewnętrznych nie zasługuje naszym zdaniem na uwzględnienie.

Tymczasem w wystąpieniu pokontrolnym NIK możemy przeczytać, że ustalane w Ratuszu kwoty wynagrodzeń prezesów wskazują na to, że „wolą prezydenta miasta” było ustanowienie ich na poziomie maksymalnym przewidzianym przez prawo lub zbliżonym do maksymalnego.

Wynagrodzenie prezesa MOSiR ustalono na 22 018,90 zł brutto, zaś prezesa MPK na 21 419,95 zł.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Piter79 / 9 maja 2021 r. o 13:53
+31
Biorąc pod uwagę ekonomię, MOSiR-em nie da się dobrze zarządzać bo ta spółka z definicji skazana jest na straty i dokapitalizowania. Tak wiem, można zburzyć hale i stadiony, zamknąć baseny albo sprzedawać w nich bilety po 1000 zł za godzinę pluskania, ale chyba nie tędy droga.
Avatar
BVNHD / 9 maja 2021 r. o 14:07
+29
A ja mam ciekawostkę dotyczącą NIK. Kto zgadnie ile pieniędzy Banaś przeznaczył na nagrody dla swoich pracowników w 2021 roku? Można się pomylić o 5 mln. Nie wiecie? To ja podpowiem - 23 miliony złotych. Niegospodarność? Nie żartuj. Te pieniądze im się po prostu należały.
Avatar
Piter79 / 9 maja 2021 r. o 14:25
+25
A ja mam ciekawostkę dotyczącą NIK. Kto zgadnie ile pieniędzy Banaś przeznaczył na nagrody dla swoich pracowników w 2021 roku? Można się pomylić o 5 mln. Nie wiecie? To ja podpowiem - 23 miliony złotych. Niegospodarność? Nie żartuj. Te pieniądze im się po prostu należały.
 Tym śmieszniej wygląda stawiany przez NIK zarzut niegospodarności dotyczący wydania przez 4 lata w MOSiR 180 tyś zł na imprezy integracyjne dla ~200 pracowników. Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.
Avatar
Dewiz / 9 maja 2021 r. o 14:19
+23
Dziennik Wschodni jest lepszy niż Radio Erewań. Odgrzany słowo w słowo artykuł z początku tygodnia. A gdzie opis wyników kontroli z innych spółek? Przecież NIK skontrolował sześć spółek komunalnych z czterech różnych miast(oprócz Lublina także Chełm, Puławy i Biała Podlaska) a nie tylko lubelski MOSIR i MPK. Cmonnn, więcej rzetelności?!
Avatar
_XD_ / 9 maja 2021 r. o 22:48
+18
Dla niezorientowanych podaję listę dobrze P0nad 100 (sic) fejk-loginów trola z agencji d/s wazelinowania kartelu ratuszow0-deweloperskiego (a to wcale nie jest jeszcze kompletna lista!): _K_, -bez-owijania-, _lupa_________, _XD_, 1223445, 6yhn, Aaaartek, Agent_Tomek, akerski, Alekshalina, annamazurek99, anne, annonim, Bakuulaa, Barcka, Belzebu, Benny102, BillyWhite, Bobas1987, Brutus, BVNHD, cabrio_obatela_Ryska, carlos, Chico, Coffe_Taste, Cotusie, Ddreporter, Dewiz, Doboszzz, DP90, drwstrzas, Dwkomentator, dziennikarzsledczy, dzini, Efflate, ege_szege, ekoreper, ELUSIA1232, Endrju_Golara, Ewa_Ewela1, Ferenc, friko, gargamel2, Gatusso, Gelon, general, Gonul, Hector, Hubertus, Irena_i, Jacenty44, Jacob_Loui, janekalek, janusz sulima, JarekW, K.D., Klepacki, Klu, Krioo, kronikiekoszurii, kronikiniedorozwoju, Kryska_J, KusKus, latif, Lelek, lerek, LoganBig, Login1, lube102, lubelski_szaman, -Lublin- lub-lin, Lublin_, luigi, luthrienne, majormmm, Malwina_Sz, Maly_Glod, Mariolubelski, Marko19, mateo, Max…, Mcbolo, mefisto_lubelak, Melody, MichalPolak, miszczu, mlody123, mundrolek, na_haju, Natala, Nie_jestem_robotem, Niemamloginu, Ogr99, Olllo, Pan_Pawel, pepeszownik, Peruwiana, Pietrychowska, pigmej, ping_pong_peng, piotrekzlublina, Piter79, po_co_komu_login, popoprawiana, Qba, qwertyqaz, Qzaq, rejestracjaLU, Robek39, ron, Rsokol, Rukevitsa, RyanGlo, Sad_90, saviano, sawka_p01, scooby, sighter, Sir_Fred, Smeagol, smerfik1989, Speedy, stop_ekoterrorystom_, Turas, turkaj, uwaga_na_trole_z_pis, Waco, wielkifanCysiaW, wncl32nfei66y, Wojtasss, Wojtaszko, WschodPolski, Zbychu, zLublina, zmoranocna, zorro532 ...
 Monisia, chłopie daj se spokój. Nie wszyscy są tacy, jak ty. XD
 Monisia, chłopie daj se spokój. Nie wszyscy są tacy, jak ty. XD rozwiń
Avatar
Sir_Fred / 9 maja 2021 r. o 14:35
+15
Każdy basen i AquaPark w każdym mieście jest z natury deficytowy. Chyba, że bilety będą po 100 zeta za godzinę korzystania. No chyba, ze zamiast nich wybuduje się kolejne kościoły 
Avatar
_XD_ / 9 maja 2021 r. o 22:54
+14
Może Panie od "pierwszych" platformersów zatrudnione w miejskich ..... P0wiedzą ile kasy trzepią na lizaniu ....
  Jak tam zbiórka podpisów pod referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta? Dużo ich już zebrałeś? XD
Avatar
Janusz_Paliwas / 9 maja 2021 r. o 13:32
+13
MOSiR już za czasów pruszkowskiego był zawsze kulą u nogi i źle zarządzany...
Avatar
_XD_ / 9 maja 2021 r. o 22:47
+12
A ja żem dostał medal puchar i jeszcze premię bo dobrze kajakiem powoływałem. Janusz żałuj że cię nie było nie musiałbyś tak nachalnie włazić władzy w kakało jak to robisz . Ja dostałem paczkę świąteczna i odrazu zacząłem lepiej pracować ,a jak. Czasem aż oczy bolą patrzeć jak sie dla naszego miasta przemęcza prezydent Żuk Krzysztof ,naszego miasta Lublin. Ciągle pracuje. Wszystkiego przypilnuje,i jeszcze inni,niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie- to wilki. Niech żyje nam prezydent sto lat.
 Wielejebny znowu ma fiksacje analne. XD
 Wielejebny znowu ma fiksacje analne. XD rozwiń
Avatar
___K___ / 13 maja 2021 r. o 07:42
+8
Może Panie od "pierwszych" platformersów zatrudnione w miejskich ..... P0wiedzą ile kasy trzepią na lizaniu ....
Jak tam zbiórka podpisów pod referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta? Dużo ich już zebrałeś? XD
Jak tam referendum za likwidacją TVP info dużo podpisów zebraliscie buhahahaha bo siemoniak mówił że jeszcze żadnego nie zebrał
Pod referendum nie zebrali nic, bo pod żadnym referendum o likwidację TVP info nie zbierali podpisów. Ktoś cię jebnął zbyt wiele razy. XD
Nawet twoja stara się nie podpisała? Nie dziwne jak zobaczyła mordę takiego nieudacznika życiowego to parsknela śmiechem. Ale u was to same wybite intelekty kidawa kopacz . Jedna cię zaje...ie kamieniem a druga podłączy pod inkubator hahaha
Abstra***ąc od tematu głównego... Faktyznie, po Waszej, PiSowskiej stronie, to sami intelektualiści. Zarówno wśród polityków, jak i elektoratu...
Abstra***ąc od tematu głównego... Faktyznie, po Waszej, PiSowskiej stronie, to sami intelektualiści. Zarówno wśród polityków, jak i elektoratu... rozwiń
Avatar
_XD_ / 15 maja 2021 r. o 15:41
+2
Faktyznie masz rację imbecylu buhahahaha
Ale cieszę się, że jesteś aktywny na forum - można się pośmiać :-)
Pisowni to pewnie się uczyłeś z durniem poniżej, a komuchoruski brał z was przykład. Tamten to wszystkich poucza a nie widzi jaki sam jest oŻeł
 Wielejebnięty niezwykle merytorycznie. Wystrzelał się z argumentów, więc małe sobie przypomniał, że kiedyś w zawodówce ściągał na polskim od innego, równie inteligentnego. XD
Avatar
Wielejebny / 14 maja 2021 r. o 13:48
-2
Może Panie od "pierwszych" platformersów zatrudnione w miejskich ..... P0wiedzą ile kasy trzepią na lizaniu ....
Jak tam zbiórka podpisów pod referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta? Dużo ich już zebrałeś? XD
Jak tam referendum za likwidacją TVP info dużo podpisów zebraliscie buhahahaha bo siemoniak mówił że jeszcze żadnego nie zebrał
Pod referendum nie zebrali nic, bo pod żadnym referendum o likwidację TVP info nie zbierali podpisów. Ktoś cię jebnął zbyt wiele razy. XD
Nawet twoja stara się nie podpisała? Nie dziwne jak zobaczyła mordę takiego nieudacznika życiowego to parsknela śmiechem. Ale u was to same wybite intelekty kidawa kopacz . Jedna cię zaje...ie kamieniem a druga podłączy pod inkubator hahaha
Abstra***ąc od tematu głównego... Faktyznie, po Waszej, PiSowskiej stronie, to sami intelektualiści. Zarówno wśród polityków, jak i elektoratu...
Faktyznie masz rację imbecylu buhahahaha
Ale cieszę się, że jesteś aktywny na forum - można się pośmiać :-)
Pisowni to pewnie się uczyłeś z durniem poniżej, a komuchoruski brał z was przykład. Tamten to wszystkich poucza a nie widzi jaki sam jest oŻeł
Widzisz, matołku - piszę dużo poprawnij od ciebie, a literówki się zdarzają i nie wynikają z nieznajomości języka polskiego, a z pośpiechu.
 Poprawnij? Kto cię tak pogania kmiocie,trolownia rzòka buhahahaha. Ale beka z ciebie ratuszowy lizo-***
 Poprawnij? Kto cię tak pogania kmiocie,trolownia rzòka buhahahaha. Ale beka z ciebie ratuszowy lizo-*** rozwiń
Avatar
___K___ / 14 maja 2021 r. o 12:44
+4
Może Panie od "pierwszych" platformersów zatrudnione w miejskich ..... P0wiedzą ile kasy trzepią na lizaniu ....
Jak tam zbiórka podpisów pod referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta? Dużo ich już zebrałeś? XD
Jak tam referendum za likwidacją TVP info dużo podpisów zebraliscie buhahahaha bo siemoniak mówił że jeszcze żadnego nie zebrał
Pod referendum nie zebrali nic, bo pod żadnym referendum o likwidację TVP info nie zbierali podpisów. Ktoś cię jebnął zbyt wiele razy. XD
Nawet twoja stara się nie podpisała? Nie dziwne jak zobaczyła mordę takiego nieudacznika życiowego to parsknela śmiechem. Ale u was to same wybite intelekty kidawa kopacz . Jedna cię zaje...ie kamieniem a druga podłączy pod inkubator hahaha
Abstra***ąc od tematu głównego... Faktyznie, po Waszej, PiSowskiej stronie, to sami intelektualiści. Zarówno wśród polityków, jak i elektoratu...
Faktyznie masz rację imbecylu buhahahaha
Ale cieszę się, że jesteś aktywny na forum - można się pośmiać :-)
Pisowni to pewnie się uczyłeś z durniem poniżej, a komuchoruski brał z was przykład. Tamten to wszystkich poucza a nie widzi jaki sam jest oŻeł
Widzisz, matołku - piszę dużo poprawnij od ciebie, a literówki się zdarzają i nie wynikają z nieznajomości języka polskiego, a z pośpiechu.
Widzisz, matołku - piszę dużo poprawnij od ciebie, a literówki się zdarzają i nie wynikają z nieznajomości języka polskiego, a z pośpiechu. rozwiń
Avatar
Wielejebny / 13 maja 2021 r. o 17:04
-6
Może Panie od "pierwszych" platformersów zatrudnione w miejskich ..... P0wiedzą ile kasy trzepią na lizaniu ....
Jak tam zbiórka podpisów pod referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta? Dużo ich już zebrałeś? XD
Jak tam referendum za likwidacją TVP info dużo podpisów zebraliscie buhahahaha bo siemoniak mówił że jeszcze żadnego nie zebrał
Pod referendum nie zebrali nic, bo pod żadnym referendum o likwidację TVP info nie zbierali podpisów. Ktoś cię jebnął zbyt wiele razy. XD
Nawet twoja stara się nie podpisała? Nie dziwne jak zobaczyła mordę takiego nieudacznika życiowego to parsknela śmiechem. Ale u was to same wybite intelekty kidawa kopacz . Jedna cię zaje...ie kamieniem a druga podłączy pod inkubator hahaha
Abstra***ąc od tematu głównego... Faktyznie, po Waszej, PiSowskiej stronie, to sami intelektualiści. Zarówno wśród polityków, jak i elektoratu...
Faktyznie masz rację imbecylu buhahahaha
Ale cieszę się, że jesteś aktywny na forum - można się pośmiać :-)
 Pisowni to pewnie się uczyłeś z durniem poniżej, a komuchoruski brał z was przykład. Tamten to wszystkich poucza a nie widzi jaki sam jest oŻeł
 Pisowni to pewnie się uczyłeś z durniem poniżej, a komuchoruski brał z was przykład. Tamten to wszystkich poucza a nie widzi jaki sam jest oŻeł rozwiń
Avatar
___K___ / 13 maja 2021 r. o 10:31
+6
Może Panie od "pierwszych" platformersów zatrudnione w miejskich ..... P0wiedzą ile kasy trzepią na lizaniu ....
Jak tam zbiórka podpisów pod referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta? Dużo ich już zebrałeś? XD
Jak tam referendum za likwidacją TVP info dużo podpisów zebraliscie buhahahaha bo siemoniak mówił że jeszcze żadnego nie zebrał
Pod referendum nie zebrali nic, bo pod żadnym referendum o likwidację TVP info nie zbierali podpisów. Ktoś cię jebnął zbyt wiele razy. XD
Nawet twoja stara się nie podpisała? Nie dziwne jak zobaczyła mordę takiego nieudacznika życiowego to parsknela śmiechem. Ale u was to same wybite intelekty kidawa kopacz . Jedna cię zaje...ie kamieniem a druga podłączy pod inkubator hahaha
Abstra***ąc od tematu głównego... Faktyznie, po Waszej, PiSowskiej stronie, to sami intelektualiści. Zarówno wśród polityków, jak i elektoratu...
Faktyznie masz rację imbecylu buhahahaha
Ale cieszę się, że jesteś aktywny na forum - można się pośmiać :-)
Ale cieszę się, że jesteś aktywny na forum - można się pośmiać :-) rozwiń
Avatar
Wielejebny / 13 maja 2021 r. o 08:31
-7
Może Panie od "pierwszych" platformersów zatrudnione w miejskich ..... P0wiedzą ile kasy trzepią na lizaniu ....
Jak tam zbiórka podpisów pod referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta? Dużo ich już zebrałeś? XD
Jak tam referendum za likwidacją TVP info dużo podpisów zebraliscie buhahahaha bo siemoniak mówił że jeszcze żadnego nie zebrał
Pod referendum nie zebrali nic, bo pod żadnym referendum o likwidację TVP info nie zbierali podpisów. Ktoś cię jebnął zbyt wiele razy. XD
Nawet twoja stara się nie podpisała? Nie dziwne jak zobaczyła mordę takiego nieudacznika życiowego to parsknela śmiechem. Ale u was to same wybite intelekty kidawa kopacz . Jedna cię zaje...ie kamieniem a druga podłączy pod inkubator hahaha
Abstra***ąc od tematu głównego... Faktyznie, po Waszej, PiSowskiej stronie, to sami intelektualiści. Zarówno wśród polityków, jak i elektoratu...
 Faktyznie masz rację imbecylu buhahahaha
 Faktyznie masz rację imbecylu buhahahaha rozwiń
Avatar
___K___ / 13 maja 2021 r. o 07:42
+8
Może Panie od "pierwszych" platformersów zatrudnione w miejskich ..... P0wiedzą ile kasy trzepią na lizaniu ....
Jak tam zbiórka podpisów pod referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta? Dużo ich już zebrałeś? XD
Jak tam referendum za likwidacją TVP info dużo podpisów zebraliscie buhahahaha bo siemoniak mówił że jeszcze żadnego nie zebrał
Pod referendum nie zebrali nic, bo pod żadnym referendum o likwidację TVP info nie zbierali podpisów. Ktoś cię jebnął zbyt wiele razy. XD
Nawet twoja stara się nie podpisała? Nie dziwne jak zobaczyła mordę takiego nieudacznika życiowego to parsknela śmiechem. Ale u was to same wybite intelekty kidawa kopacz . Jedna cię zaje...ie kamieniem a druga podłączy pod inkubator hahaha
Abstra***ąc od tematu głównego... Faktyznie, po Waszej, PiSowskiej stronie, to sami intelektualiści. Zarówno wśród polityków, jak i elektoratu...
Abstra***ąc od tematu głównego... Faktyznie, po Waszej, PiSowskiej stronie, to sami intelektualiści. Zarówno wśród polityków, jak i elektoratu... rozwiń
Avatar
_XD_ / 12 maja 2021 r. o 13:38
+7
Jak tam referendum za likwidacją TVP info dużo podpisów zebraliscie buhahahaha bo siemoniak mówił że jeszcze żadnego nie zebrał
Pod referendum nie zebrali nic, bo pod żadnym referendum o likwidację TVP info nie zbierali podpisów. Ktoś cię jebnął zbyt wiele razy. XD
Nawet twoja stara się nie podpisała? Nie dziwne jak zobaczyła mordę takiego nieudacznika życiowego to parsknela śmiechem. Ale u was to same wybite intelekty kidawa kopacz . Jedna cię zaje...ie kamieniem a druga podłączy pod inkubator hahaha
 Te braki w umiejętności czytania ze zrozumieniem, to chyba u patridiotów normalne, więc wytłumaczę jeszcze raz. Moja "stara" nie miała się pod czym podpisać, bo żadnych podpisów pod referendum o likwidację TVP info się nie prowadzi. Jak chcesz zabłysnąć, to najpierw doczytaj. Albo poproś kogoś, kto posiadł taka umiejętność, niech przeczyta co na głos. I nie ośmieszaj się więcej. XD
 Te braki w umiejętności czytania ze zrozumieniem, to chyba u patridiotów normalne, więc wytłumaczę jeszcze raz. Moja "stara" nie miała się pod czym podpisać, bo żadnych podpisów pod referendum o likwidację TVP info się nie prowadzi. Jak chcesz zabłysnąć, to najpierw doczytaj. Albo poproś kogoś, kto posiadł taka umiejętność, niech przeczyta co na głos. I nie ośmieszaj się więcej. XD rozwiń
Avatar
Wielejebny / 12 maja 2021 r. o 11:55
-8
Może Panie od "pierwszych" platformersów zatrudnione w miejskich ..... P0wiedzą ile kasy trzepią na lizaniu ....
Jak tam zbiórka podpisów pod referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta? Dużo ich już zebrałeś? XD
Jak tam referendum za likwidacją TVP info dużo podpisów zebraliscie buhahahaha bo siemoniak mówił że jeszcze żadnego nie zebrał
Pod referendum nie zebrali nic, bo pod żadnym referendum o likwidację TVP info nie zbierali podpisów. Ktoś cię jebnął zbyt wiele razy. XD
 Nawet twoja stara się nie podpisała? Nie dziwne jak zobaczyła mordę takiego nieudacznika życiowego to parsknela śmiechem. Ale u was to same wybite intelekty kidawa kopacz . Jedna cię zaje...ie kamieniem a druga podłączy pod inkubator hahaha
 Nawet twoja stara się nie podpisała? Nie dziwne jak zobaczyła mordę takiego nieudacznika życiowego to parsknela śmiechem. Ale u was to same wybite intelekty kidawa kopacz . Jedna cię zaje...ie kamieniem a druga podłączy pod inkubator hahaha rozwiń
Avatar
___K___ / 12 maja 2021 r. o 07:50
+7
Jak masz jakieś uzasadnione podejrzenia - powiadom właściwe organy. Od plucia na forum DW nic się nie stanie. Ale sorry, zapomniałem, że ty gówno wiesz i tylko w pluciu jesteś dobry, _DebiliX_, proPiSowski trollu.
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Igros Krasnobród – Błękitni Obsza 5:2. Potrzebują już tylko punktu

Igros Krasnobród – Błękitni Obsza 5:2. Potrzebują już tylko punktu

KEEZA ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Igros Krasnobród pokonał u siebie Błękitnych Obsza i na kolejkę przed końcem sezonu jest liderem tabeli. Tym samym zespół trenera Marcina Nowosada w ostatniej serii gier potrzebuje jednego „oczka” by móc cieszyć się z awansu

"Przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia". Trwa zbiórka na film „Drgania świetlików”
Magazyn

"Przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia". Trwa zbiórka na film „Drgania świetlików”

Trwa zbiórka pieniędzy na ukończenie filmu „Drgania świetlików” o wybitnym aktorze Andrzeju Golejewskim. – Jestem szczęśliwa, że mój film uruchomił innych aktorów, którzy mnie wspierają, mówią o projekcie, zrzutce na jego dokończenie. Bardzo ważne jest to, że mówią o aktorstwie Andrzeja Golejewskiego – Rozmowa z Hanką Brulińską, reżyserem dokumentalnego filmu o aktorze Andrzeju Golejewskim.

Lubelskie: Chronione ptaki polubiły cementownię

Lubelskie: Chronione ptaki polubiły cementownię

W chełmskiej cementowni od lat bytują pustułki. Firma wspomaga chronione sokoły, montując budki lęgowe. Szacuje się, że przez 10 lat tego programu budki lęgowe opuściło aż 200 młodych ptaków.

Gdy BMW zderza się z ciągnikiem...

Gdy BMW zderza się z ciągnikiem...

Do groźnej kolizji doszło wczoraj w Siemieniu. BMW zderzyło się z ciągnikiem. Samochód dachował i wylądował w polu.

Wyprzedaż garażowa: Wystawców pełno, gorzej z kupującymi
foto
galeria

Wyprzedaż garażowa: Wystawców pełno, gorzej z kupującymi

Wystawcy dopisali podczas niedzielnej wyprzedaży garażowej na Targu pod Zamkiem.

Hiszpania - Polska. Strefa kibica nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia]
galeria

Hiszpania - Polska. Strefa kibica nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia]

W Lublinie w klubie Playa Marina nad Zalewem Zemborzyckim tłumy kibiców śledziły wczorajszy mecz.

Gmina Puławy wybiera nowego wójta. Kandydatów jest czworo
foto
galeria

Gmina Puławy wybiera nowego wójta. Kandydatów jest czworo

W gminie Puławy trwają przedterminowe wybory wójta. Kandydatów na następcę Krzysztofa Brzezińskiego jest czworo: Marzanna Kamola, Kamil Lewandowski, Renata Molenda i Małgorzata Piwowarek.

Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej: Mamy „stempel” do działania w każdych warunkach
galeria

Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej: Mamy „stempel” do działania w każdych warunkach

Rozmowa z gen. Jarosławem Gromadzińskim, dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej

Włodawa: Więcej zielonej energii. Miasto zaoszczędziło

Włodawa: Więcej zielonej energii. Miasto zaoszczędziło

Władze miasta zredukowały koszty zakupu energii o ponad 50 proc. Wystarczyło wymienić uliczne oświetlenie i drogą przetargu wyłonić nowego dostawcę.

Zamość: Coraz więcej znaków "Smart Stop". Co oznaczają?

Zamość: Coraz więcej znaków "Smart Stop". Co oznaczają?

W Zamościu specjalne piktogramy przypominają o nowych przepisów. Kilka dni znaki namalowali je uczniowie zamojskiej szkoły.

"Na pracownika banku". Oszuści taką metodą wyczyścili konto mieszkance Lublina

"Na pracownika banku". Oszuści taką metodą wyczyścili konto mieszkance Lublina

Ktoś podał się za pracownicę banku i wyczyścił mieszkance Lublina ponad 20 tys. zł z konta.

Ogromny pożar na Podhalu. Premier obiecuje pomoc pogorzelcom

Ogromny pożar na Podhalu. Premier obiecuje pomoc pogorzelcom

W sobotę we wsi Nowa Biała w Małopolsce wybuchł pożar, który objął 21 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze. Kilka osób trafiło do szpitala. W niedzielę poszkodowanych odwiedził premier Mateusz Morawiecki.

Koronawirus, 20 czerwca. 133 nowych przypadków

Koronawirus, 20 czerwca. 133 nowych przypadków

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 133 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 11 z nich dotyczy województwa lubelskiego.

W tych krajach nie rozpoczęto jeszcze szczepień przeciwko Covid-19

W tych krajach nie rozpoczęto jeszcze szczepień przeciwko Covid-19

W Afryce co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło 2,4 proc. populacji, w Ameryce Północnej - 40,3 proc., w Europie - 36,9 proc. Wskaźnik dla całego świata wynosi 21,1 proc. W kilku krajach, w tym w Tanzanii, Burundi, Erytrei i na Haiti nie zaszczepiono jeszcze nikogo.

W sobotę padł rekord temperatury. Dzisiaj równie gorąco

W sobotę padł rekord temperatury. Dzisiaj równie gorąco

Sobota była najgorętszym dniem od początku roku. Maksymalną temperaturę 35,8°C zanotowano w Świnoujściu. Żar z nieba będzie się lał jeszcze kilka dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.