Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 kwietnia 2007 r.
13:56
Edytuj ten wpis

Niech ogórek skręci w lewo

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Maciek przez pięć lat jeździł do szkoły okrężną drogą, byle tylko jechać trolejbusem. W piwnicy nic mu się już nie mieści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rafałowi ogórek kojarzy się tylko z jednym. I ma dylemat, czy obejrzeć się na ulicy za modelką, czy za ogórkiem.


Budowlaniec

Maciej Zyśko, lat 24, kawaler. Student Politechniki Lubelskiej, kierunek budownictwo, III rok.
Pierwsze objawy: w wieku 8 lat.
- Bardzo lubiłem jeździć starym autobusem, typu "ogórek”. Ostatnie takie wozy kursowały wtedy w PKS-ach - opowiada Maciek.
I tak mu już zostało.
Kiedy skończył podstawówkę trafił do "budowlanki” przy Al. Racławickich. Z domu do szkoły miał niecałe 10 minut jazdy autobusem. Raptem 4 przystanki. Ale zamiast iść na swój przystanek. szedł pod górkę na przystanek obok biurowców ZUS, skąd zaczynają trasę trolejbusy do śródmieścia. Trasa do pokonania: 8 przystanków. Naokoło, dwa razy dłużej niż autobusem. - Ale jechałem specjalnie. Tylko po to, żeby przejechać się trajtkiem.

Prawnik

Rafał Tarnawski, lat 24, kawaler. - Szukam młodej, która lubi autobusy - dorzuca półżartem Rafał. Studiuje prawo na UMCS, V rok.
Pierwsze objawy: w wieku 5 lat.
- Zacząłem zbierać bilety komunikacji miejskiej. Zresztą zbieram je do dziś, staram się być na bieżąco. Ile ich mam... nie doliczę się... trzy klasery?
Rafał do podstawówki musiał dojeżdżać. Z dzielnicy Czuby na odległe Tatary. - I jak tak codziennie jeździłem, policzyłem wszystkie autobusy w mieście - dodaje. Miał nawet specjalną kartkę ze spisem wozów. Przekładał ją do zeszytu, który był mu potrzebny na lekcji.
W ten sposób poznał każdy lubelski autobus i trolejbus.
Sprawdzamy.
• Jakiego koloru jest trajtek z numerem bocznym 755?
- Zielony - odpowiada Rafał.
Ma rację.

Przez siatkę do sieci

Najpierw miłośnicy komunikacji miejskiej podglądali intymne życie autobusów przez siatkę ogrodzeniową zajezdni przy al. Kraśnickiej.
Potem siatkę zastąpiła globalna sieć. Czyli Internet.
W ten sposób zarówno Rafał, jak i Maciek zauważyli, że takich jak oni jest więcej. I trafili do Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji.
- Towarzystwo powstało osiem lat temu - wspomina Bohdan Turżański, prezes LTEK, na co dzień pracownik MPK Lublin. Razem z kolegą wpadliśmy na pomysł, żeby stworzyć w Lublinie muzeum komunikacji. Napisała o tym jedna z gazet i zaczęli się zgłaszać do nas podobni zapaleńcy. Teraz towarzystwo skupia ponad 30 osób. Co roku dołącza kilka kolejnych.
Regularne wizyty w zajezdniach na Helenowie i Majdanie Tatarskim. Wymiana wrażeń, zdjęć, a przede wszystkim wiedzy. I to takiej, która przeciętnemu pasażerowi jest całkowicie zbędna.

Trolejbusowe obieżyświaty

Znają wszystkie trasy autobusów. Nawet te, które już zlikwidowano. - Linia 41? Wycofano ją w 2003 albo 2004 roku. Jeździła w szczycie z ul. Mełgiewskiej na Filaretów - Rafał nie pudłuje. Kolejna próba:
• Jaka jest trasa trolejbusu linii 22 w Gdyni?
- Sprzed dworca na Cisową. Chyba. Ale może lepiej tego nie pisać, bo okaże się, że źle.
• I to byłby taki wstyd?
- Przed kilkoma osobami na pewno.
Wstydu nie będzie. Trasa się zgadza.
Maciek jednym tchem wylicza kraje, które odwiedził, szukając trolejbusów. - Ukraina, Słowacja, Litwa, Białoruś. Najciekawiej jest na Ukrainie. To, co u nas jest zabytkiem, tam normalnie jeździ po ulicach.
Narożnik zajezdni przy al. Kraśnickiej wygląda jak złomowisko. Stoją tam graty ściągnięte z różnych miejsc Polski: trolejbus marki Skoda 9TR - rocznik 1975. Dwa marki Saurer rocznik 1957 wraz z przyczepami rocznik 1957 i 1972. Unikatowy trajtek fiata przerobiony z autobusu rocznik 1973. Trolejbus ZIU rocznik 83. I wreszcie ten jedyny, autobus, ten...

Najważniejszy

jelcz 272 MEX, czyli popularny ogórek.
Przez lata woził pasażerów po Lublinie. W pierwszy kurs wyjechał 6 lutego 1971 roku. Pracę zakończył w 1983 r. Kiedyś takie autobusy były podstawą komunikacji zbiorowej. Teraz w całej Polsce zostało ich ledwie kilkanaście. A ogórki w miejskiej wersji ocalały zaledwie trzy. W tym jeden w Lublinie. Ale to obraz nędzy i rozpaczy.
Gdy ogórek zakończył kursy po mieście, trafił w prywatne ręce i służył jako pojazd ekipy remontującej sieci ciepłownicze.
Ostatnie 10 lat spędził na działce w Rozkopaczewie. Właściciel przerobił go na domek letniskowy. - Tam stała lodówka, obok pralka. W drugim końcu telewizor - Rafał wodzi palcem po zardzewiałych wnętrzach. - O! Jest jeszcze boazeria.
Do jelcza strach wsiąść. Kupa rdzy. Brakuje większości części. - Przede wszystkim silnika i skrzyni biegów - mówi Maciek. Od wielu miesięcy wydzwania po różnych PKS-ach z całej Polski i pyta, czy nie mają zbędnych części do ogórka.
- W Kraśniku wypatrzyliśmy cały autobus, przerobiony na holownik. Mielibyśmy prawie wszystko, co trzeba. Ale autobus kosztuje 4,5 tys. złotych. Takiej kwoty nie mamy - dodaje. Całą piwnicę ma zagraconą częściami zamiennymi. Ma nawet komplet szyb. - W piwnicy nie mam już miejsca, żeby postawić nogę.

Plany na przyszłość

Są młodzi, nie mają jeszcze dzieci i na razie opiekują się komunikacyjnymi zabytkami. - Plany na przyszłość? Wyremontować ogórka, skończyć studia... - wylicza Rafał.
• W takiej kolejności?
- No dobra, w odwrotnej.
• Nie za dużo tych autobusów?
- Wystarczy tylko mieć do tego dystans.
• A na czym ten dystans polega? Gdzie jest granica?
- ... - Rafał odpowiada uśmiechem.
• No dobrze. Idziesz ulicą.
Z twojej prawej strony
przejeżdża odremontowany,
lśniący ogórek. Z lewej słynna modelka. W którą stronę się obejrzysz?
- Nie mógłby ten ogórek skręcić bardziej w lewo?
Maciek dodaje, że rodzice już się do tego przyzwyczaili. - Na początku strasznie marudzili, że znoszę graty do piwnicy - przyznaje. I twierdzi, że dystans do swej pasji ma: Na piwie ze znajomymi o autobusach nie rozmawiam.
Liczy, że jeszcze w tym roku uda się ściągnąć do Lublina jedyny w Polsce przegubowy trolejbus Ikarusa (w Lublinie były kiedyś dwa). Teraz stoi w Gdańsku i trzeba go będzie holować przez cały kraj.

Diagnoza?

Powoli zbieramy się do wyjścia z zajezdni. Jeszcze tylko parę zdjęć przy ogórku i wracamy do redakcji.
- A czy teraz my możemy zadać pytanie? - łapie nas Maciek.
• Pytajcie...
- Jaka diagnoza?

Pozostałe informacje

Jak zadbać o panele fotowoltaiczne aby służyły jak najdłużej?

Jak zadbać o panele fotowoltaiczne aby służyły jak najdłużej?

Odpowiednie dbanie o panele fotowoltaiczne może znacząco wydłużyć ich żywotność oraz zwiększyć efektywność działania całej instalacji. Choć panele słoneczne są zaprojektowane z myślą o wieloletniej pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych, ich stan techniczny wymaga okresowej kontroli i właściwego traktowania.

Sklepy z biżuterią – na co zwrócić uwagę przy zakupie złotej bransoletki?

Sklepy z biżuterią – na co zwrócić uwagę przy zakupie złotej bransoletki?

Złota bransoletka to nie tylko ozdoba, ale także pamiątka i osobisty akcent w codziennym stylu. Wybór idealnego modelu może jednak budzić wątpliwości – od rodzaju splotu, przez próbę złota, aż po miejsce zakupu. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać bransoletkę, która będzie piękna, trwała i dobrze dopasowana do ciebie lub osoby, którą chcesz obdarować – ten poradnik jest właśnie dla ciebie.

Założył firmę w Danii i nie żałuje: Oto 8 powodów, dla których to najlepszy kraj do prowadzenia biznesu

Założył firmę w Danii i nie żałuje: Oto 8 powodów, dla których to najlepszy kraj do prowadzenia biznesu

Dania kojarzy się z porządkiem, rowerami, hygge i wysokimi podatkami. Ale czy wiedziałeś, że to także jedno z najlepszych miejsc na świecie do prowadzenia firmy? Przedsiębiorcy z całej Europy coraz częściej wybierają ten kraj jako swoją bazę operacyjną – nie bez powodu. Od prostego systemu rejestracji, przez cyfrową administrację, aż po realne wsparcie dla startupów – Dania stawia na rozwój i przejrzystość. W tym artykule pokazujemy, dlaczego prowadzenie firmy w Danii może być Twoją najlepszą decyzją biznesową.

Tanew Majdan Stary odniosła cenne zwycięstwo w Łaszczowie

Tanew Majdan Stary wygrała na trudnym terenie. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew Majdan Stary z kolejnym bardzo ważnym zwycięstwem. Podopieczni trenera Bogdana Antolaka przegrywali do przerwy w Łaszczowie z tamtejszą Koroną, ale dzięki świetnej drugiej części spotkania wrócili do domów z kompletem punktów

Prawica triumfuje pomimo zwycięstwa Trzaskowskiego? Ekspert ocenia wyniki wyborów
film

Prawica triumfuje pomimo zwycięstwa Trzaskowskiego? Ekspert ocenia wyniki wyborów

Znamy 100 procent wyników wyborów prezydenckich w Polsce. Co oznaczają wyniki poszczególnych kandydatów dla drugiej tury wyścigu o pałac prezydencki? O tym rozmawia Artur Siekaczyński z dr Łukaszem Lewkowiczem z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Jak przygotować firmę na inwentaryzację? Praktyczny poradnik z listą sprzętów

Jak przygotować firmę na inwentaryzację? Praktyczny poradnik z listą sprzętów

Konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji to jeden z ważniejszych elementów zarządzania majątkiem każdej firmy, niezależnie od jej wielkości czy branży. Często czynności inwentaryzacyjne są postrzegane jako czasochłonny obowiązek, jednak inwentaryzacja roczna (lub przeprowadzana z inną częstotliwością) dostarcza bezcennych informacji o rzeczywistym stanie składników majątku, stanów magazynowych oraz jak wygląda stan zapasów i środków trwałych.

W drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się 1 czerwca spotkają Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej i Karol Nawrocki, kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość

Wybory 2025. Pełne wyniki pierwszej tury. Trzaskowski - 31,36 proc., Nawrocki - 29,54 proc

Państwowa Komisja Wyborcza podała pełne wyniki wyborów na prezydenta RP. Dane ze wszystkich 31 143 obwodów wskazały na zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego, który w drugiej turze zmierzy się z Karolem Nawrockim.

Wybory 2025. W łęczyńskim Nawrocki, a za nim Mentzen

Wybory 2025. W łęczyńskim Nawrocki, a za nim Mentzen

W powiecie łęczyńskim pierwsze miejsce w niedzielnych wyborach na prezydenta RP zajął Karol Nawrocki, który pokonał Sławomira Mentzena. Dopiero trzeci - Rafał Trzaskowski.

Wybory 2025. W ryckim Nawrocki wygrywa z dużą przewagą

Wybory 2025. W ryckim Nawrocki wygrywa z dużą przewagą

W powiecie ryckim Karol Nawrocki wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość zdystansował konkurentów. Wygrał z wynikiem 42,72 proc. Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej był drugi, a Sławomir Mentzen trzeci.

Zamojska klasa okręgowa. Kryształ Werbkowice wygrał w Starym Zamościu

Zamojska klasa okręgowa. Kryształ Werbkowice wygrał w Starym Zamościu

Kolejna niespodzianka w najciekawszej lidze świata. Zajmujący przedostanie miejsce w tabeli Kryształ Werbkowice pokonał w Starym Zamościu tamtejszą Omegę. Dla podopiecznych trenera Zbigniewa Wójcika był to pierwszy komplet punktów od 13 kwietnia i wygranej z Grafem Chodywańce

Kleszcz

Obalamy mity o kleszczach

Coraz więcej opiekunów psów i kotów zdaje sobie sprawę, jak wielkim zagrożeniem dla ich pupili są kleszcze. Te krwiopijne pasożyty mogą zarazić czworonoga śmiertelną chorobą odkleszczową… Niestety, wokół nich wciąż krąży wiele mitów, a konsekwencje błędnych przekonań mogą być naprawdę poważne! Co musisz wiedzieć o kleszczach, by zapewnić swojemu zwierzakowi bezpieczeństwo?

Parczew z powiatem za Nawrockim. Kto na drugim miejscu?
wybory2025

Parczew z powiatem za Nawrockim. Kto na drugim miejscu?

Wyniki pierwszej tury wyborów w Parczewie i powiecie parczewskim.

Wybory 2025. Lubartów i powiat lubartowski za Nawrockim

Wybory 2025. Lubartów i powiat lubartowski za Nawrockim

W Lubartowie Karol Nawrocki zdobył 32,62 proc. głosów, a drugi Rafał Trzaskowski 27,62 proc. W całym powiecie przewaga kandydata popieranego przez PiS była jeszcze wyższa, a kandydat Koalicji Obywatelskiej znalazł się dopiero na trzecim miejscu.

Wybory 2025. Świdnik i powiat za Nawrockim

Wybory 2025. Świdnik i powiat za Nawrockim

W Świdniku i powiecie obyło się bez sensacji. Zgodnie z przewidywaniami wygrał Karol Nawrocki, jednak różnica w mieście Świdnik nie jest tak wysoka , jak w powiecie. Wyraźne drugi Rafał Trzaskowski traci do bezpartyjnego kandydata opozycji. Trzecie, solidne miejsce zajmuje Sławomir Mentzen.

Łuków z frekwencją ponad 70 proc. Jak zagłosowali mieszkańcy?
wybory2025

Łuków z frekwencją ponad 70 proc. Jak zagłosowali mieszkańcy?

Wyniki pierwszej tury wyborów w Łukowie i powiecie łukowskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium