Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 lipca 2008 r.
16:07
Edytuj ten wpis

Nieodwracalnie chory na Polskę

0 9 A A

Rozmowa z Elim Zborowskim, wiceprezesem Światowej Federacji Żydów Polskich, przewodniczącym International Society for Yad Vashem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Jak przyjął pan wiadomość o śmierci Bronisława Geremka?

- To był głęboki wstrząs. Naprawdę bardzo powoli dociera do mnie świadomość, że już go nie ma wśród nas. Chcę zwrócić uwagę na pewną koincydencję. Bronisław Geremek odszedł do Wszechmogącego dokładnie w rocznicę śmierci swego (i mego) przyjaciela Jana Karskiego, który też zmarł 13 lipca, tyle że 2000 roku. Nawet godzina śmierci była podobna...

• Z Bronisławem Geremkiem łączy pana wspólnota losów.

- Tak. Obaj urodziliśmy się i wychowywali w żydowskich rodzinach na terenie Polski, obaj przeżyliśmy dzięki wspaniałym Polakom, którzy udzieli nam schronienia. On stracił w czasie Holocaustu niemal całą rodzinę, ja - znaczną jej część. Ja, jako dwudziestolatek, z matką, bratem i siostrą wyjechałem z Polski do Ameryki. On, jako trzynastolatek, został w Polsce w swej nowej rodzinie, natomiast do USA dotarł jego brat, któremu udało się przeżyć czas zagłady. Mieszka zresztą do dziś w Nowym Jorku, posiada obywatelstwo polskie. Zawsze był dumny ze swego wielkiego brata.

• W Polsce Geremkowi albo jego żydowskie pochodzenie podle wytykano, albo "delikatnie” tego nie dostrzegano.

- Jest to odwieczny problem czy można być, zarówno Żydem, jak i Polakiem. Doskonale zogniskowany w postaci choćby Juliana Tuwima. Nie chcę tego rozwijać, przy tak tragicznej okoliczności, powiem może tylko tyle, że to zwykle Żydom o wiele bardziej (niż ich polskim sąsiadom) zależało, by żyjąc na ziemi polskiej i wiernie Polsce służąc, byli traktowani jak Polacy. Tak, jak ma to miejsce w wielu innych krajach, jak chociażby we Francji, gdzie Żyd z pochodzenia jest jej prezydentem.

• Sugeruje pan, że Geremek nigdy nie mógłby zostać prezydentem Polski?

- Niczego nie sugeruję. Niech każdy sam sobie udzieli odpowiedzi na to pytanie...

• W 1968 roku, krótko po demonstracyjnym wystąpieniu z PZPR, Geremkowi przypomniano jego pochodzenie i zaczęto nań nagonkę. Jak pan myśli, dlaczego wtedy nie dał się wyrzucić z Polski?

- Myślę, że z dwóch powodów. Po pierwsze, był typem wojownika nieulegającego przeciwnościom. Po drugie, dlatego że był polskim patriotą poczuwającym się do odpowiedzialności za ojczyznę. W wywiadzie dla "New York Timesa” powiedział, że nigdy nie brał wtedy pod uwagę wyjazdu z Polski . "Jeśli nie podoba mi się polityka mojego kraju, muszę ją zmienić” mówił. Właśnie na tym polegała jego wielkość. I na jego polskości! Był wielkim polskim patriotą nieodwracalnie chorym na Polskę. Mogąc żyć i budować swą karierę w każdym miejscu na świecie, pozostawał wierny swej ojczyźnie. Mimo więzień, represji i prześladowań, nie pożegnał jej, a postanowił zmienić, co mu się - jak wiadomo - udało wraz z innymi przywódcami solidarnościowej rewolucji.

• Co uznałby pan za najważniejsze dzieło Bronisława Geremka w tej rewolucji?

- Po pierwsze, że natychmiast stanął przy Lechu Wałęsie, zgłaszając się w strajkującej Stoczni Gdańskiej i zostając jego doradcą. Wsparcie robotniczego zrywu przez polską inteligencję nadawało mu ogólnonarodowego charakteru.

• Po drugie?

- Odegrał kluczową rolę przy Okrągłym Stole polegającą na wynegocjowaniu pokojowego przekazania władzy, co do dziś określane jest jako fenomen historyczny. Po trzecie, doprowadził do wstąpienia Polski do NATO, co ostatecznie przesądziło o losach Europy Środkowo-Wschodniej.

• I związaniu Polski na dobre ze Stanami Zjednoczonymi?

- Tak. Chcę przy tej okazji zwrócić uwagę na bardzo ważny wątek osobistych kontaktów Bronisława Geremka z Madeleine Albright. Młodsza o niego o pięć lat, urodziła się w Pradze, jako Maria Jana Korbelova, w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Jej ojciec Josef Korbel był czechosłowackim dyplomatą, który ocalał wraz rodziną, bowiem w chwili zagarnięcia Czechosłowacji przez Hitlera pracował w jej ambasadzie w Belgradzie i stamtąd emigrował do Anglii, a potem USA. Tu został profesorem nauk politycznych (jego ulubioną studentką była Condoleezza Rice, obecna sekretarz stanu USA). Madeleine Albright poszła w ślady ojca, wybierając karierę akademicką.

• Prace doktorską pisała na temat rewolucji czechosłowackiej 1968 roku, pod kierunkiem prof. Zbigniewa Brzezińskiego.

- Pod wpływem tej samej rewolucji zlikwidowanej przez interwencję Moskwy, dr Germek cisnął legitymację partyjną i przeszedł do opozycji. Następnie pani Albright związała się z Wydziałem Służby Zagranicznej jezuickiego Georgetown University, gdzie gwiazdą był prof. Jan Karski, u którego studiował m.in. Bill Clinton. Notabene, gdy profesor Karski odchodził na emeryturę, to Madeleine Albright przejęła jego katedrę. Oczywiście, cały ten "background” bardzo dopomógł przyszłym kontaktom amerykańskiej sekretarz stanu i polskiego ministra spraw zagranicznych. Byli - jak by tu powiedzieć - z tej samej bajki i doskonale rozumieli. Ich świadomość potrzeby przemian w Europie Środkowo-Wschodniej była w naturalny sposób silniejsza niż ówczesnego prezydenta Billa Clintona. Jestem przekonany, że ta wspólnota miała decydujący wpływ na ostateczną decyzję prezydenta USA o akcesji Polski, Czech i Węgier do NATO.

•Czy prawdziwe jest stwierdzenie, że Bronisław Geremek nie był prorokiem we własnym kraju, mimo że na arenie międzynarodowej posiadał bodaj największy prestiż spośród polskich polityków?

- Podzielam ten pogląd. Pozycja Bronisława Geremka w świecie była ostatnimi laty nieproporcjonalnie wyższa niż w kraju. Nie zamierzam wdawać się w analizę przyczyn. Powiem jednak, że fakt ten budził w świecie niemałe zdumienie.

• Często spotykał się pan z Bronisławem Geremkiem?

- Nie sądzę, aby było stosowne eksponowanie tego, w taki tragicznym momencie. Powiem tylko o spotkaniu w siedzibie ONZ, która uczciła 60. rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz specjalną sesją i wystawą. Jako Yad Vashem byliśmy współorganizatorem tego wydarzenia. Bronisław Geremek reprezentował Parlament Europejski. Myślę, że obok jego znakomitych walorów osobistych, decydował też fakt, iż sam doświadczył Holocaustu i z niego ocalał. Pamiętam nasze przywitanie. Staliśmy i patrzyli sobie w oczy, do których napływały łzy... Zaczęliśmy mówić dopiero po dobrej chwili.

• Co pan zrobi, gdy go zabrakło?

- Zmówię Kadysz w poczuciu dumy, że Wszechmogący dał nam zaszczyt bycia Polakami. Przy pełnej pokorze dla faktu, iż profesor Bronisław Geremek był Polakiem o wiele znamienitszym i zasłużonym niż ja...

Rozmawiał Waldemar Piasecki

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
matka polka / 24 lipca 2008 o 18:19
0
polaczek2 napisał:
NASZE NAZWISKA BĘDĄ W IZRAELU, JAK DLA NIEGO COŚ ZROBIMY. TAK, JAK GEREMEK DLA POLSKI. PROSTE.Sprzedajmy żydów Arabom wtedy będziemy mieli takie same zasługi jak geremek
Avatar
polaczek2 / 24 lipca 2008 o 13:27
0
NASZE NAZWISKA BĘDĄ W IZRAELU, JAK DLA NIEGO COŚ ZROBIMY. TAK, JAK GEREMEK DLA POLSKI. PROSTE.
Avatar
polaczek / 23 lipca 2008 o 16:39
0
już sala sejmowa im geremka a kiedy nasze nazwiska będą w jerozolimie w knesecie? chociaż jedno.
Avatar
Gość / 21 lipca 2008 o 19:16
0
Katolik? dobry Polak, potriota? Ci, którzy tak sądzą są albo bezdennie głupi albo przynależą do jego nacji. On walczył ze wszystkich sił o ojczyznę, tak ale dla Żydów. Sporo już mu się wraz z jego kolesiami udało. A Polakom zabór wszelich dóbr, choroby, śmierć. Czyste pole dla obcych mających już od dawna aprtyt na naszą piękną OJCZYZNĘ. Gnojenie to trwa od bardzo dawna i jest niezwykle koronkową robotą, która zaowocuje (już to się dzieje) zagładą NARODU POLSKIEGO. O B U D Ź C I E S I Ę !!!
Avatar
Alek / 21 lipca 2008 o 16:37
0
Faktycznie, webmaster kombinuje, żeby nie można było otworzyć tego tekstu o Geremku. Cenzura?
Avatar
Czytelnik / 21 lipca 2008 o 11:09
0
Uwaga! Jakieś jaja wyczyniane są z tym tekstem. Czynione są usilne starania, aby nie byłogo na website, bo jest
bez przerwy gdzieś usuwany. Geremek się nie podoba webmasterowi?
Avatar
Josef / 21 lipca 2008 o 07:38
0
W latach 90-tych na pytanie jednej z gazet:"dlaczego pan nie lubi Polaków?"prof .Geremek powiedział:"nie lubi to mało powiedziane-ja ich nienawidzę".A wnioski wyciągnijcie sami>
Avatar
patriota / 20 lipca 2008 o 16:36
0
Panie Profesorze, nich ziemia polska, lekką Panu będzie. Spoczywaj w pokoju!
Avatar
Zdzieniecki / 20 lipca 2008 o 16:34
0
Jak to jest, że Żydzi są lepszymi Polakami, niż Polacy?
Avatar
matka polka / 24 lipca 2008 o 18:19
0
polaczek2 napisał:
NASZE NAZWISKA BĘDĄ W IZRAELU, JAK DLA NIEGO COŚ ZROBIMY. TAK, JAK GEREMEK DLA POLSKI. PROSTE.Sprzedajmy żydów Arabom wtedy będziemy mieli takie same zasługi jak geremek
Avatar
polaczek2 / 24 lipca 2008 o 13:27
0
NASZE NAZWISKA BĘDĄ W IZRAELU, JAK DLA NIEGO COŚ ZROBIMY. TAK, JAK GEREMEK DLA POLSKI. PROSTE.
Avatar
polaczek / 23 lipca 2008 o 16:39
0
już sala sejmowa im geremka a kiedy nasze nazwiska będą w jerozolimie w knesecie? chociaż jedno.
Avatar
Gość / 21 lipca 2008 o 19:16
0
Katolik? dobry Polak, potriota? Ci, którzy tak sądzą są albo bezdennie głupi albo przynależą do jego nacji. On walczył ze wszystkich sił o ojczyznę, tak ale dla Żydów. Sporo już mu się wraz z jego kolesiami udało. A Polakom zabór wszelich dóbr, choroby, śmierć. Czyste pole dla obcych mających już od dawna aprtyt na naszą piękną OJCZYZNĘ. Gnojenie to trwa od bardzo dawna i jest niezwykle koronkową robotą, która zaowocuje (już to się dzieje) zagładą NARODU POLSKIEGO. O B U D Ź C I E S I Ę !!!
Avatar
Alek / 21 lipca 2008 o 16:37
0
Faktycznie, webmaster kombinuje, żeby nie można było otworzyć tego tekstu o Geremku. Cenzura?
Avatar
Czytelnik / 21 lipca 2008 o 11:09
0
Uwaga! Jakieś jaja wyczyniane są z tym tekstem. Czynione są usilne starania, aby nie byłogo na website, bo jest
bez przerwy gdzieś usuwany. Geremek się nie podoba webmasterowi?
Avatar
Josef / 21 lipca 2008 o 07:38
0
W latach 90-tych na pytanie jednej z gazet:"dlaczego pan nie lubi Polaków?"prof .Geremek powiedział:"nie lubi to mało powiedziane-ja ich nienawidzę".A wnioski wyciągnijcie sami>
Avatar
patriota / 20 lipca 2008 o 16:36
0
Panie Profesorze, nich ziemia polska, lekką Panu będzie. Spoczywaj w pokoju!
Avatar
Zdzieniecki / 20 lipca 2008 o 16:34
0
Jak to jest, że Żydzi są lepszymi Polakami, niż Polacy?
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Dziwne zachowanie kobiety w kościele na Poczekajce, musiała interweniować policja

Lublin: Dziwne zachowanie kobiety w kościele na Poczekajce, musiała interweniować policja 15 8

Do niecodziennej sytuacji doszło w sobotę w kościele na Poczekajce w Lublinie. Interweniowała policja

Uwaga kierowcy, nowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Diamentowej z Krochmalną
galeria

Uwaga kierowcy, nowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Diamentowej z Krochmalną 0 3

Od wtorku zmieni się organizacja ruchu na przebudowywanym skrzyżowaniu ul. Diamentowej z Krochmalną w Lublinie.

City Trail z Nationale-Nederlanden czyli grudniowe bieganie w deszczu

City Trail z Nationale-Nederlanden czyli grudniowe bieganie w deszczu 0 0

Artur Kern i Dominika Łukasiewicz zwyciężyli w sobotnim biegu City Trail z Nationale-Nederlanden nad Zalewem Zembrzyckim

Ruch Izbica postrachem zespołów z czołówki

Ruch Izbica postrachem zespołów z czołówki 0 0

Tylko Brat Siennica Nadolna w pełni poradził sobie z podopiecznymi Andrzeja Rycaka.

"A recipe for Leonard Cohen" - widowisko w Centrum Kultury
30 grudnia 2018, 19:00

"A recipe for Leonard Cohen" - widowisko w Centrum Kultury 1 0

Co Gdzie Kiedy. 30 grudnia i 1 stycznia o godz. 19 lubelscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć barwne widowisko muzyczne opowiadających o doświadczeniach Leonarda Cohena z mistyką Zen. Przedstawienie będzie prezentowane w Centrum Kultury.

Lublin: Wypadek na ul. Nadbystrzyckiej. Dwie osoby nie żyją [zdjęcia]
Aktualizacja
galeria

Lublin: Wypadek na ul. Nadbystrzyckiej. Dwie osoby nie żyją [zdjęcia] 45 14

W niedzielę doszło do tragicznego wypadku w Lublinie. Dwie osoby zginęły. Kierowca auta nie miał prawa jazdy.

Troje nowych posłów z Lubelskiego. Ile zarabiali, a ile zarobią teraz?

Troje nowych posłów z Lubelskiego. Ile zarabiali, a ile zarobią teraz? 0 10

Nie wszyscy nowi posłowie, którzy objęli zwolnione miejsca w Sejmie, zyskają na tym finansowo. Dla niektórych będzie to wręcz krok wstecz. Mimo to wszyscy zgodnie zapewniają, że robią to dla ojczyzny. Zajrzeliśmy do portfeli trójki nowych posłów z woj. lubelskiego

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 grudnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 grudnia 2018 roku 0 0

Zawalił im się dom, mieszkają w baraku. Ludzie im pomogli [zdjęcia]
szlachetna paczka
galeria

Zawalił im się dom, mieszkają w baraku. Ludzie im pomogli [zdjęcia] 1 5

800 rodzin z województwa lubelskiego otrzymało paczki świąteczne w ramach Weekendu Cudów Szlachetnej Paczki. Pomoc trafiła m.in. do rodziny pani Agnieszki z Dysa k. Lublina.

Budżet Lublina na 2019 rok. O to prosili radni, ale zabrakło pieniędzy

Budżet Lublina na 2019 rok. O to prosili radni, ale zabrakło pieniędzy 27 25

Nie będzie targu na Felinie, świateł na Węglarza, ani klimatyzacji w hali Globus. Wyliczać można długo. Prezydent nie znalazł pieniędzy na większość próśb, które zgłosili radni do przyszłorocznego budżetu miasta. Na ich spełnienie trzeba by znaleźć dodatkowo 269 mln zł. Prezydent znalazł niecałe 4 mln

Lublin: Kto się zajmie gastronomią na Moście Kultury? Ogłosili konkurs

Lublin: Kto się zajmie gastronomią na Moście Kultury? Ogłosili konkurs 20 8

Przed nowym sezonem wymieniona będzie obsługa gastronomiczna Mostu Kultury. Nowa zostanie wybrana w konkursie, w którym oceniane ma być m.in. proponowane menu i estetyka punktu. Właśnie wygląd był ostatnio powodem zamieszania, gdy na moście stanęły za wysokie kontenery i zbyt krzykliwa reklama

Baranów: Powstaje archiwum, gmina prosi o zdjęcia

Baranów: Powstaje archiwum, gmina prosi o zdjęcia 4 0

Historia gminy Baranów w powiecie puławskim w przyszłym roku zostanie zaprezentowana w publikacjach, jakie ma zamiar wydać lokalny samorząd. Na apel o udostępnianie materiałów z różnych lat odpowiedziało już mnóstwo osób z różnych stron kraju.

W Opolaninie Opole Lubelskie postawiono na młodzież

W Opolaninie Opole Lubelskie postawiono na młodzież 0 2

I chociaż ona radzi sobie na razie bardzo różnie, to z raz obranego kursu nie zamierzają rezygnować

Speed Car Motor Lublin z licencją warunkową na starty w PGE Ekstralidze

Speed Car Motor Lublin z licencją warunkową na starty w PGE Ekstralidze 92 1

Speed Car Motor Lublin znalazł się w gronie 23 klubów z żużlowej Polski, które otrzymały pozwolenie na starty w ligach w przyszłym sezonie

Orszak św. Mikołaja w Lublinie. Barwny korowód przeszedł na Czwartek [zdjęcia]
galeria

Orszak św. Mikołaja w Lublinie. Barwny korowód przeszedł na Czwartek [zdjęcia] 0 3

Już po raz 5. ulicami Lublina przeszedł Orszak św. Mikołaja.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.