Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 lutego 2008 r.
13:41
Edytuj ten wpis

Nowoczesna codzienność

Młodzi obierają dwie drogi: albo ulepszają przedmioty, których już używamy, albo wymyślają coś, czego jeszcze nie ma

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- tłumaczą organizatorzy wystawy, na której można zobaczyć prace studentów z polskich uczelni artystycznych. Wystawa objedzie pół Polski - nas ominie. A szkoda, bo jedyna okazja, żeby zobaczyć, czego będziemy używać w przyszłości.


Najlepsze dyplomy projektowe ubiegłego roku to jedyny tak szeroki przegląd prac studenckich ze wszystkich uczelni artystycznych w kraju. Organizatorzy z ponad setki propozycji wybrali 26 prac z zakresu grafiki użytkowej i wzornictwa przemysłowego.

- Niektóre z tych projektów można już albo niebawem skonfrontować w praktyce, bo powstały we współpracy z producentami. Dotyczy to np. butów sportowych i mebli - mówi Czesława Frejlich, szefowa czasopisma "2+3d”, które jest współorganizatorem prezentacji projektów.

Frejlich pytana o to, który z przedmiotów najchętniej by używała, żartuje, że wiele z pomysłów, np. zupełnie nowatorska wizja ciężarówki z kabiną mającą trzy funkcje, jest zupełnie poza jej zasięgiem. Ale już kolekcja szkła użytkowego "Na palec” to co innego.

Czym zajmowali się magistranci i autorzy dyplomów licencjackich?

Mówiąc wprost - wszystkim. Jest jednostka pływająca, telefon, nowe wzory tkanin czy pomysł na wykorzystanie energii odnawialnej. - Każda praca jest inna, jak inny jest każdy z autorów i inaczej każdemu z nich układać się będzie droga zawodowa - tłumaczą organizatorzy.

- Największą zaletą tych pomysłów jest ich innowacyjność. Powstały kolejne nowe ciekawe przedmioty. Tak praktyczne jak nowe formularze PIT czy telefon komórkowy dla starszych osób, łączący w sobie nowoczesną technologię z funkcjonalnym przedmiotem - mówi Czesława Frejlich. - Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że w wielu przypadkach istotne jest stworzenie rzeczy, które znajdą nabywców.

Projektant mebli, który pracuje dla fabryki, musi połączyć w nowym fotelu pomysł, estetykę, wygodę i spełnienie oczekiwań klientów. Finansowe również. W każdym pokoleniu jest nieduży odsetek ludzi twórczych, właśnie możemy poznać możliwości tych najmłodszych z dyplomami.

Bogusław Paruch

• Nowoczesne systemy transportu - "Muskulös: ciężarówka 2020”
Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP we Wrocławiu

Projekt ma przełamać utarty schemat, w którym załadunek i rozładunek odbywa się za pomocą urządzeń zewnętrznych. Kontener lub podobnie przygotowany ładunek jest tu podwieszany, dzięki czemu praca przebiega sprawniej. Kabina kierowcy może służyć jako stanowisko sterowania załadunkiem i wtedy porusza się po prowadnicach biegnących wierzchem wzdłuż ciężarówki, a po zmianie pozycji fotela i zjechaniu na poziom jezdni staje się jednoosobowym samochodem.

Jędrzej Iwanicki

• "Lumini” - lampa z pamięcią kształtu
Wydział Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie

Projekt lampy wykorzystujący tzw. pamięć kształtu zawartą w strukturze wykorzystanego materiału - polimeru SMP. Mówiąc po ludzku, pod wpływem wydzielanego przez źródło światła ciepła "płatki” tworzące lampę rozchylają się.

Agnieszka Bar

• Kolekcja szkła użytkowego "Na palec”
Wydział Szkła i Ceramiki ASP we Wrocławiu

Zestaw naczyń z bezbarwnego szkła składa się z trzech rodzajów szklanek oraz dwóch mniejszych i dwóch większych czarek. Naczynia mają również wersję piknikową, z ostrymi zakończeniami pozwalającymi na wbicie ich w ziemię.

Seweryn Puchała

• Projekt graficzny i funkcjonalny formularzy polskiego systemu podatkowego
Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie

To próba zaprojektowania dokumentu tworzącego odpowiednią relację miedzy obywatelem a państwem. Relację pełną zaufania i zrozumienia. Analiza dotychczasowych rozwiązań, m.in badania czytelności, czy zdroworozsądkowe porządkowanie informacji zaowocowały drukami prostszymi, zwięźlejszymi i bardziej przyjaznymi dla tych, którzy są zobowiązani je wypełniać.


Krzysztof Ignasik

• Gra planszowa "Nowy wspaniały świat”
Wydział Grafiki ASP w Poznaniu

Alterglobalistyczna gra planszowa to naprawdę zaskoczenie. Oparta na grze Monopoly i przewrotna, bo wcielamy się w rolę "krwiożerczego kapitalisty” rozbudowującego korporacyjne imperium. Mocną stroną projektu jest jego graficzna spójność i atrakcyjność. Przewrotność pomysłu polega także na tym, że z założenia antykomercyjny koncept - zrealizowany jest kompletnym, gotowym i opakowanym produktem.

Monika Elikowska-Opala

• "Fałdy, bufy, plisowanie” - sposoby wykorzystania materiału w projektowaniu
Wydział Architektury i Wzornictwa ASP w Poznaniu

Filc już od kilku lat przeżywa okres swojej świetności. Wartość prezentowanego projektu wynika z doskonałego zrozumienia materiału. Fotele, stanowiące projekt, są uszyte z filcu, a ich cechą szczególną jest forma inspirowana detalami podpatrzonymi w krawiectwie - bufką, fałdami i plisowaniem.

Wystawa prezentowana jest w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Później będzie ją można zobaczyć w Krakowie (marzec), Poznaniu (maj) i w Warszawie (październik).

Pozostałe informacje

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium