Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 lutego 2008 r.
13:41
Edytuj ten wpis

Nowoczesna codzienność

0 0 A A

Młodzi obierają dwie drogi: albo ulepszają przedmioty, których już używamy, albo wymyślają coś, czego jeszcze nie ma

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- tłumaczą organizatorzy wystawy, na której można zobaczyć prace studentów z polskich uczelni artystycznych. Wystawa objedzie pół Polski - nas ominie. A szkoda, bo jedyna okazja, żeby zobaczyć, czego będziemy używać w przyszłości.


Najlepsze dyplomy projektowe ubiegłego roku to jedyny tak szeroki przegląd prac studenckich ze wszystkich uczelni artystycznych w kraju. Organizatorzy z ponad setki propozycji wybrali 26 prac z zakresu grafiki użytkowej i wzornictwa przemysłowego.

- Niektóre z tych projektów można już albo niebawem skonfrontować w praktyce, bo powstały we współpracy z producentami. Dotyczy to np. butów sportowych i mebli - mówi Czesława Frejlich, szefowa czasopisma "2+3d”, które jest współorganizatorem prezentacji projektów.

Frejlich pytana o to, który z przedmiotów najchętniej by używała, żartuje, że wiele z pomysłów, np. zupełnie nowatorska wizja ciężarówki z kabiną mającą trzy funkcje, jest zupełnie poza jej zasięgiem. Ale już kolekcja szkła użytkowego "Na palec” to co innego.

Czym zajmowali się magistranci i autorzy dyplomów licencjackich?

Mówiąc wprost - wszystkim. Jest jednostka pływająca, telefon, nowe wzory tkanin czy pomysł na wykorzystanie energii odnawialnej. - Każda praca jest inna, jak inny jest każdy z autorów i inaczej każdemu z nich układać się będzie droga zawodowa - tłumaczą organizatorzy.

- Największą zaletą tych pomysłów jest ich innowacyjność. Powstały kolejne nowe ciekawe przedmioty. Tak praktyczne jak nowe formularze PIT czy telefon komórkowy dla starszych osób, łączący w sobie nowoczesną technologię z funkcjonalnym przedmiotem - mówi Czesława Frejlich. - Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że w wielu przypadkach istotne jest stworzenie rzeczy, które znajdą nabywców.

Projektant mebli, który pracuje dla fabryki, musi połączyć w nowym fotelu pomysł, estetykę, wygodę i spełnienie oczekiwań klientów. Finansowe również. W każdym pokoleniu jest nieduży odsetek ludzi twórczych, właśnie możemy poznać możliwości tych najmłodszych z dyplomami.

Bogusław Paruch

• Nowoczesne systemy transportu - "Muskulös: ciężarówka 2020”
Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP we Wrocławiu

Projekt ma przełamać utarty schemat, w którym załadunek i rozładunek odbywa się za pomocą urządzeń zewnętrznych. Kontener lub podobnie przygotowany ładunek jest tu podwieszany, dzięki czemu praca przebiega sprawniej. Kabina kierowcy może służyć jako stanowisko sterowania załadunkiem i wtedy porusza się po prowadnicach biegnących wierzchem wzdłuż ciężarówki, a po zmianie pozycji fotela i zjechaniu na poziom jezdni staje się jednoosobowym samochodem.

Jędrzej Iwanicki

• "Lumini” - lampa z pamięcią kształtu
Wydział Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie

Projekt lampy wykorzystujący tzw. pamięć kształtu zawartą w strukturze wykorzystanego materiału - polimeru SMP. Mówiąc po ludzku, pod wpływem wydzielanego przez źródło światła ciepła "płatki” tworzące lampę rozchylają się.

Agnieszka Bar

• Kolekcja szkła użytkowego "Na palec”
Wydział Szkła i Ceramiki ASP we Wrocławiu

Zestaw naczyń z bezbarwnego szkła składa się z trzech rodzajów szklanek oraz dwóch mniejszych i dwóch większych czarek. Naczynia mają również wersję piknikową, z ostrymi zakończeniami pozwalającymi na wbicie ich w ziemię.

Seweryn Puchała

• Projekt graficzny i funkcjonalny formularzy polskiego systemu podatkowego
Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie

To próba zaprojektowania dokumentu tworzącego odpowiednią relację miedzy obywatelem a państwem. Relację pełną zaufania i zrozumienia. Analiza dotychczasowych rozwiązań, m.in badania czytelności, czy zdroworozsądkowe porządkowanie informacji zaowocowały drukami prostszymi, zwięźlejszymi i bardziej przyjaznymi dla tych, którzy są zobowiązani je wypełniać.


Krzysztof Ignasik

• Gra planszowa "Nowy wspaniały świat”
Wydział Grafiki ASP w Poznaniu

Alterglobalistyczna gra planszowa to naprawdę zaskoczenie. Oparta na grze Monopoly i przewrotna, bo wcielamy się w rolę "krwiożerczego kapitalisty” rozbudowującego korporacyjne imperium. Mocną stroną projektu jest jego graficzna spójność i atrakcyjność. Przewrotność pomysłu polega także na tym, że z założenia antykomercyjny koncept - zrealizowany jest kompletnym, gotowym i opakowanym produktem.

Monika Elikowska-Opala

• "Fałdy, bufy, plisowanie” - sposoby wykorzystania materiału w projektowaniu
Wydział Architektury i Wzornictwa ASP w Poznaniu

Filc już od kilku lat przeżywa okres swojej świetności. Wartość prezentowanego projektu wynika z doskonałego zrozumienia materiału. Fotele, stanowiące projekt, są uszyte z filcu, a ich cechą szczególną jest forma inspirowana detalami podpatrzonymi w krawiectwie - bufką, fałdami i plisowaniem.

Wystawa prezentowana jest w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Później będzie ją można zobaczyć w Krakowie (marzec), Poznaniu (maj) i w Warszawie (październik).

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium