Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 stycznia 2008 r.
12:34
Edytuj ten wpis

Obraz kontrolny

0 3 A A

Rozmowa z Andrzejem Tucholskim, psychologiem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Ma pan dzieci?
- Mam.

• Oglądają telewizję?
- Oglądają.

• A pan kontroluje, co oglądają?
- I tu jest problem. Bo dwie córki są już dorosłe i same sobie wybierają programy. Natomiast syn ma 16 lat i rozmawiamy o tym, co ogląda.

• To nie lepiej w ogóle mu zakazać oglądania telewizji, dopóki nie będzie pełnoletni? Z ogólnoeuropejskich badań wynika, że ponad połowa rodziców w Polsce uważa, że telewizja ma negatywny wpływ na ich dzieci.
- Nie można tak generalizować. To jak z Alfredem Noblem. Jego wynalazek - dynamit - miał zrewolucjonizować pracę górników. A tymczasem zrewolucjonizował metody zabijania ludzi. Wyrzuty sumienia doprowadziły Nobla do ufundowania nagrody. I podobnie jest z telewizją. To przecież bardzo dobry i potrzebny wynalazek.

• Wszystko zależy od tego, jak jest wykorzystywany?
- I od tego kto i kiedy ocenia. Są przecież szkodliwe książki, a nikt nie mówi, że książki są w ogóle złe. A po latach inaczej patrzy się chociażby na wiele książek dla dzieci.

• Przykład?
- Baśnie Andersena. Ich znaczna część wynikała z prawdopodobnych zaburzeń psychicznych autora. Czy to dobra lektura dla dziecka? Albo Harry Potter - niemałe grono rodziców nie pozwala tego czytać swoim dzieciom. Wiele środowisk - w tym niektórzy kurialiści watykańscy - dopatrywało się tu propagandy satanizmu czy pogaństwa. Do telewizji należy podchodzić podobnie. Jest ona tak różnorodna, że nie da się jej jednoznacznie oceniać. Ostatnio widziałem wyniki ciekawych badań przeprowadzonych we Francji. Okazało się, że więcej ogólnej wiedzy francuska młodzież czerpie nie ze szkoły, a właśnie z telewizji.

• To jak dziecko powinno oglądać telewizję?
- Dawno temu z synem postanowiliśmy wyeliminować nadmiar brutalności i nieodpowiednich treści z filmu dla najmłodszych. Na warsztat wzięliśmy klasykę, czyli "królewnę śnieżkę” Disneya...

• Czyli coś, co każdy rodzic bez wahania puści kilkulatkowi.
- Dokładanie. Niewiele nam z tego filmu zostało. Wypadła np. scena z użyciem wiewiórki jako ścierki do naczyń. Na podobnej zasadzie zdyskwalifikowaliśmy właściwie całą serię "Toma i Jerry'ego”. Może nie na wszystkich robi to wrażenie, ale 3-5-latki nie powinny na takich wzorach uczyć się wzajemnych relacji. Kiedyś 4-latek opowiadał mi, że kolega pomylił go z piłką. Jak to, pytam. Kopał mnie. Tu chodzi przede wszystkim o to, że dzieci pewne treści rozumieją zupełnie inaczej niż dorośli. Dziecko i dorosły niby mówią o tym samym, ale przeżywają to zupełnie inaczej.

• Coś, co na nas nie robi najmniejszego wrażenia, u dziecka może spowodować zmianę postępowania?
- Posłużę się przykładem. Z Lublina, sprzed chyba już 20 lat. To była głośna sprawa - kilku chłopców podpaliło kolegę. Kiedy przyjechała karetka, byli pewni, że podpalonemu nic się nie stało. Ich zdaniem było to niemożliwe, bo przecież widzieli takie rzeczy na filmach i tam nikomu nic się działo. Wtedy w roli chłopca do bicia ustawiono sobie złą telewizję. Dziś padłoby pewnie na brutalne gry komputerowe. Dlatego jestem zdania, że telewizję należy oglądać razem z dzieckiem i to dość uważnie.

• Żeby nasza pociecha przypadkiem nie zobaczyła, skąd się biorą dzieci?
- Niekoniecznie. Dla dziecka bardzo niepokojącą sceną może być widok atakującego psa niż morderstwo. Bo takiego psa może spotkać pod blokiem. Poza tym, w trudnych momentach dziecko patrzy na rodzica z pytaniem w oczach. To świetny pretekst do rozmowy. Dlaczego ktoś w filmie postępuje tak, a nie inaczej. Dlaczego czegoś nie powinno się robić.

• Jednak większość rodziców ustala, że dziecko może oglądać wszystko do dobranocki i jest święcie przekonana, że to wystarczy. Bo w telewizji nie pokazuje się nic zdrożnego przed 23, a jeszcze każdy program ma oznaczenie wiekowe.
- A tu bym bardzo uważał, bo można się naciąć. Te kwadraciki i trójkąciki miały właśnie uspokoić rodziców, ale jest problem.

• Jaki?
- Każda telewizja ma swoje kryteria. Po drugie, często nikt nie ogląda jakiegoś programu czy filmu, tylko sugeruje się jakimiś opisami. Podobnie może być z grami czy gazetami, które są dla dzieci równie ważne. Nigdy nie zapomnę katechetki z Lublina, która spytała zerówkę, jaki jest najważniejszy dzień w tygodniu. A cała klasa chórem: środa!!!

• ???
- W środę do kiosków trafiał nowy numer "Kaczora Donalda”.

• To może jednak lepiej kontrolować? W telewizorach bez problemu można ustawić blokadę rodzicielską. To samo z Internetem...
- Nie, nie. To bardzo zły pomysł. Tak "prywatna telewizja” alienuje dziecko z grupy. Bo rówieśnicy oglądają inne kreskówki, a to dziecko ogląda tylko to, co mama albo tata dopuścili. I to dziecko, po pierwsze, nie ma o czym rozmawiać z kolegami i koleżankami, a po drugie, zaczyna działać mechanizm "zakazanego owocu”. Złym pomysłem jest też całkowita izolacja od mediów. Znam rodziny, które nie mają telewizora. Im się wydaje, że chronią własne pociechy przed złem płynącym z ekranu. Po pierwsze, dziecko nie nauczy się obcować z mediami, które są w naszym życiu bardzo ważne, a po drugie...

• Zakazany owoc. Pójdzie do kolegi i obejrzy wszystko, na co będzie miało ochotę.
- I bez żadnego komentarza ze strony dorosłych. I nawet nie chodzi o to, że zobaczy jakiś brutalny film czy pornografię. Zwyczajnie, nie zrozumie telewizji.

• Jak to?
- Telewizja to jeden wielki skrót myślowy. Liczy się czas. Całą wypowiedź trzeba upchnąć w kilkadziesiąt sekund i siłą rzeczy telewizja prezentuje mocno uproszczony obraz świata. I to też trzeba dziecku wyjaśnić. Tym bardziej że ono z telewizji bierze wiedzę o świecie i wzorce do postępowania, a kryteria jego wyboru mogą być zaskakujące.

• To znaczy, że 7-letnia Ania Mrówka ze Świdnika po oglądaniu telewizji będzie się dziwnie śmiać, mówić w kółko "hallo” i żądać różowych minispódniczek, żeby wyglądać jak Doda? A jej starszy braciszek zamieni się w Mroczka?
- Wyjaśnię to tak: miałem niedawno wykład dla studentów o technikach manipulacji. Po wykładzie podeszły do mnie dwie dziewczyny przerażone tym, że ich dwie koleżanki, które ciągle zatruwają im życie, bardzo pilnie - co im się zazwyczaj nie zdarza - notowały. I że teraz, uzbrojone w nową wiedzę, dopiero dadzą nam popalić. Podobnie dziecko może czerpać z telewizora bezpośrednie wzorce postępowania w konkretnych sytuacjach.

• Rodzice boją się też, że telewizja straszy ich dzieci.
- Nie widzę specjalnie zagrożenia ze stron programów dla dzieci, jeżeli będziemy stosować zasadę współuczestnictwa w jej oglądaniu.

• A dziecko powinno mieć telewizor we własnym pokoju?
- Nie wyobrażam sobie telewizora w pokoju 6-7-latka. Oglądanie powinno być czynnością wspólną. Trzeba też być przygotowanym na odwrotną sytuację: że dziecko nas spyta, co oglądamy.

• A może niepotrzebnie przejmujemy się telewizją, bo dzieciaki i tak siedzą w Internecie.
- O nie! Telewizja wciąż jest wszechobecna i najważniejsza. Mój syn robił strony, zakładał fora, buszował... i stwierdził, że brakuje mu człowieka, z którym może porozmawiać twarzą w twarz. Że Internet jest oderwany od rzeczywistości, zupełnie anonimowy i każdy może pisać bzdury. A telewizja daje poczucie wspólnoty. Kiedyś, jak były 2 kanały, wszyscy na drugi dzień komentowali przygody porucznika Borewicza.

• Teraz pół Polski przeżywa każdy taniec gwiazdy. A nie jest tak, że cała telewizja dziecinnieje? Reality show, tańce i śpiewy z gwiazdami, głupie programy, w których ludzie rechoczą na widok gościa, który się przewrócił...
- Ale przecież tego widzowie chcą! W Szwajcarii co roku odbywają się targi formatów telewizyjnych i programów. Kupcy kierują się tylko i wyłącznie wynikami oglądalności. A nad kwestią, co ludzie chcą oglądać, pracują całe instytuty. Tam już wiedzą, co przeciętny Polak czy Francuz będzie chciał oglądać za 2 lata. Telewizje jeszcze nigdy w swojej historii nie wydawały tylu pieniędzy na badania rynku. I trudno się spodziewać, by jakaś stacja zaczęła nadawać program, który będzie oglądać kilka osób.

• I stąd w tym roku będziemy mieli "Taniec z gwiazdami 7”, "Jak oni śpiewają 3” i "Gwiazdy na lodzie 2”.
- Tak. Ale te programy można przynajmniej oglądać z dziećmi.Andrzej Tucholski

psycholog, absolwent KUL od wielu lat współpracujący z telewizją TVN. Brał udział w pracach przy programach "Agent”, "Ekspedycja”, "Superniania” i "You can dance”

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
44 / 9 stycznia 2008 o 07:00
0
jak przeczytałem twój post, to bez wątpienia mogą stwierdzić kto jestu tu chory psychicznie- szkoda mi ciebie potrzeba ci lekarza.
Avatar
Robin Hood / 9 stycznia 2008 o 02:03
0
...Baśnie Andersena. Ich znaczna część wynikała z prawdopodobnych zaburzeń psychicznych autora. Czy to dobra lektura dla dziecka?...

Ho, ho, ho! Baśnie Andersena zostały NAPISANE jako baśnie i PRZEKAZANE jako takie.
Nie ma specjalnych kapłanów, rytuałów ani budynków do ich odczytywania. Nie każe się w nie
wierzyć pod groźbą śmierci, nie nawraca na nie oczerniając i paląc na stosach inne bajki.
Zawierają one akceptowalne wartości moralne, pointę, dają dobry przykład, rozwijają poczucie
sprawiedliwości, empatii, dobra i humanitarny stosunek do świata.

Po drugiej stronie tęczy, na samym dnie Hadesu, stoi biblia. Archaiczne dzieło pustynnych pastuchów,
pełne niesamowitych zbrodni, okrucieństw, niesprawiedliwości, zła, zwykłej głupoty i zabobonów,
anty-moralne, bezsilne, bo bez żadnej propozycji na rozwiązanie problemów ludzkości, a dorzucające nowe,
wzbudzające dożywotni irracjonalny strach niepoddający się perswazji, uczący nienawiści i agresji do
wszystkiego wokoło, negujący życie, radość, człowieczeństwo i Naturę, chronicznie sprzeczne samo ze sobą
i z rzeczywistością, wywołujące urojeniowe myślenie. Pod wszelkimi ohydnymi groźbami dzieci szantażowane
są do ślepej wiary w ten gnój, spędzane jak bydło do specjalnych budynków, zmuszane do uczestnictwa
w odrażających rytuałach, utrzymywania pasożytów i czczenia ich za gwałty umysłowe i cielesne oraz
za ich nieetyczne zachowanie. Te odrażające absurdy trafiły nawet do szkół, spychając wszystkie inne
przedmioty na poślednie miejsce!

Zbyteczne jest pytanie: Czy to (biblia) dobra lektura dla dziecka? Trzeba wreszcie chorym psychicznie
odebrać klucze od tego domu wariatów!
...Baśnie Andersena. Ich znaczna część wynikała z prawdopodobnych zaburzeń psychicznych autora. Czy to dobra lektura dla dziecka?...

Ho, ho, ho! Baśnie Andersena zostały NAPISANE jako baśnie i PRZEKAZANE jako takie.
Nie ma specjalnych kapłanów, rytuałów ani budynków do ich odczytywania. Nie każe się w nie
wierzyć pod groźbą śmierci, nie nawraca na nie oczerniając i paląc na stosach inne bajki.
Zawierają one akceptowalne wartości moralne, pointę, dają dobry przykład, rozwijają poczucie
sprawiedliwości,... rozwiń
Avatar
Konkurencja / 8 stycznia 2008 o 16:22
0
Aaa, Jan Christian Tucholski, agent watykańskiego KULu.
I bez tej informacji narastało podejrzenie w ciągu czytania, że tylko media Rydzyka
można wchłaniać na okrągło, a nawet powinno się.
Jak ten Watykan bezczelnie ryje się nam do wnętrza mózgów....
Avatar
44 / 9 stycznia 2008 o 07:00
0
jak przeczytałem twój post, to bez wątpienia mogą stwierdzić kto jestu tu chory psychicznie- szkoda mi ciebie potrzeba ci lekarza.
Avatar
Robin Hood / 9 stycznia 2008 o 02:03
0
...Baśnie Andersena. Ich znaczna część wynikała z prawdopodobnych zaburzeń psychicznych autora. Czy to dobra lektura dla dziecka?...

Ho, ho, ho! Baśnie Andersena zostały NAPISANE jako baśnie i PRZEKAZANE jako takie.
Nie ma specjalnych kapłanów, rytuałów ani budynków do ich odczytywania. Nie każe się w nie
wierzyć pod groźbą śmierci, nie nawraca na nie oczerniając i paląc na stosach inne bajki.
Zawierają one akceptowalne wartości moralne, pointę, dają dobry przykład, rozwijają poczucie
sprawiedliwości, empatii, dobra i humanitarny stosunek do świata.

Po drugiej stronie tęczy, na samym dnie Hadesu, stoi biblia. Archaiczne dzieło pustynnych pastuchów,
pełne niesamowitych zbrodni, okrucieństw, niesprawiedliwości, zła, zwykłej głupoty i zabobonów,
anty-moralne, bezsilne, bo bez żadnej propozycji na rozwiązanie problemów ludzkości, a dorzucające nowe,
wzbudzające dożywotni irracjonalny strach niepoddający się perswazji, uczący nienawiści i agresji do
wszystkiego wokoło, negujący życie, radość, człowieczeństwo i Naturę, chronicznie sprzeczne samo ze sobą
i z rzeczywistością, wywołujące urojeniowe myślenie. Pod wszelkimi ohydnymi groźbami dzieci szantażowane
są do ślepej wiary w ten gnój, spędzane jak bydło do specjalnych budynków, zmuszane do uczestnictwa
w odrażających rytuałach, utrzymywania pasożytów i czczenia ich za gwałty umysłowe i cielesne oraz
za ich nieetyczne zachowanie. Te odrażające absurdy trafiły nawet do szkół, spychając wszystkie inne
przedmioty na poślednie miejsce!

Zbyteczne jest pytanie: Czy to (biblia) dobra lektura dla dziecka? Trzeba wreszcie chorym psychicznie
odebrać klucze od tego domu wariatów!
...Baśnie Andersena. Ich znaczna część wynikała z prawdopodobnych zaburzeń psychicznych autora. Czy to dobra lektura dla dziecka?...

Ho, ho, ho! Baśnie Andersena zostały NAPISANE jako baśnie i PRZEKAZANE jako takie.
Nie ma specjalnych kapłanów, rytuałów ani budynków do ich odczytywania. Nie każe się w nie
wierzyć pod groźbą śmierci, nie nawraca na nie oczerniając i paląc na stosach inne bajki.
Zawierają one akceptowalne wartości moralne, pointę, dają dobry przykład, rozwijają poczucie
sprawiedliwości,... rozwiń
Avatar
Konkurencja / 8 stycznia 2008 o 16:22
0
Aaa, Jan Christian Tucholski, agent watykańskiego KULu.
I bez tej informacji narastało podejrzenie w ciągu czytania, że tylko media Rydzyka
można wchłaniać na okrągło, a nawet powinno się.
Jak ten Watykan bezczelnie ryje się nam do wnętrza mózgów....
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Konkurs u marszałka. Szukają dwóch dyrektorów

Konkurs u marszałka. Szukają dwóch dyrektorów 0 2

Urząd marszałkowski ogłosił konkurs na dyrektora Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Osoby zainteresowane czas na składanie dokumentów mają do końca stycznia.

Młodzi Melomani: "Zima, zima, zima...". Koncert w Filharmonii Lubelskiej
3 lutego 2019, 12:00

Młodzi Melomani: "Zima, zima, zima...". Koncert w Filharmonii Lubelskiej 0 0

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza młodych słuchaczy w wieku od 4 do 12 lat na koncert Młodych Melomanów, który będzie miał miejsce w niedzielę, 3 lutego o godz. 12.

Lubelskie: Sąsiedzi ostatni raz widzieli go w niedzielę. Dziś znaleziono w mieszkaniu ciało

Lubelskie: Sąsiedzi ostatni raz widzieli go w niedzielę. Dziś znaleziono w mieszkaniu ciało 6 1

Zwłoki 60-latka ujawnili we wtorek po południu policjanci ze strażakami w domu w miejscowości Rogatka (powiat chełmski). Nie wiadomo co było przyczyną śmieci mężczyzny, którego sąsiedzi widzieli ostatni raz w niedzielę. Jeden z nich zadzwonił po pomoc.

Jeden ze szpitali w Lublinie ma ponad 300 milionów długu. "Kryzys finansowy trzeba zażegnać"

Jeden ze szpitali w Lublinie ma ponad 300 milionów długu. "Kryzys finansowy trzeba zażegnać" 13 4

Rozmowa ze Zbigniewem Wojciechowskim, wicemarszałkiem województwa lubelskiego.

Koncert "Przy Tobie" w Pracowniach Kultury Maki
1 lutego 2019, 18:00

Koncert "Przy Tobie" w Pracowniach Kultury Maki 0 0

W piątek, 1 lutego o godz. 18 w Pracowniach Kultury Maki (DDK Bronowice, ul. Olchowa 8) zorganizowany zostanie koncert Przy Tobie z piosenkami Mariusza Bogdanowicza.

Po co szkolić pilotów na symulatorach w USA? Bliżej do Chełma

Po co szkolić pilotów na symulatorach w USA? Bliżej do Chełma 5 5

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, krajowy lider w kształceniu kadr dla lotnictwa cywilnego posiada już symulator lotów. Teraz zabiega o jeszcze nowocześniejszy. Potrzeba na to kilkanaście milionów złotych.

MZK chciało kupić samochód do przewozu niepełnosprawnych. Ale kupiło luksusowego vana

MZK chciało kupić samochód do przewozu niepełnosprawnych. Ale kupiło luksusowego vana 22 9

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej sprzedaje Multivana Highline, którego zakup w 2017 roku zlecił miejskiej spółce ówczesny prezydent Dariusz Stefaniuk (PiS).

Długi emerytów: dziadek za wnuczka, wnuczek na babcię

Długi emerytów: dziadek za wnuczka, wnuczek na babcię 0 1

Aż 5-krotnie w ciągu ostatnich 6 lat wzrosło zadłużenie polskich emerytów. Obecnie wynosi ono 5,6 mld zł. Ale często seniorzy zapożyczają się nie na swoje potrzeby, ale wnuków

Lublin: Miasto podzieliło pieniądze na imprezy kulturalne w dzielnicach

Lublin: Miasto podzieliło pieniądze na imprezy kulturalne w dzielnicach 1 0

Pomysły Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki „Cytadela Syriusza” i Stowarzyszenia Wspierania Kultury Dzielnicy Czechów „Rondo” zostały najlepiej ocenione w ramach programu Dzielnice Kultury 2019.

Burza Mózgów z Robertem Biedroniem w Białej Podlaskiej

Burza Mózgów z Robertem Biedroniem w Białej Podlaskiej 0 9

Na Burzę Mózgów zaprasza Robert Biedroń. W czwartek spotka się z mieszkańcami Białej Podlaskiej.

Lubelskie: Urzędnicy weszli na teren gospodarstwa. Zobaczyli wstrząsający widok
galeria

Lubelskie: Urzędnicy weszli na teren gospodarstwa. Zobaczyli wstrząsający widok 102 12

Niektóre zwierzęta były rozszarpane, a kawałki ich ciał leżały na podwórku. Pozostałe z blisko 40 kóz utrzymywanych w gospodarstwie na terenie Wólki Profeckiej w Puławach były wyraźnie wychudzone i zaniedbane. Część z nich była trwale skrępowana. Właścicielce stada grozi odpowiedzialność karna.

Warsztaty w polskim języku migowym w Galerii Labirynt
26 stycznia 2019, 12:00

Warsztaty w polskim języku migowym w Galerii Labirynt 0 0

Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza zarówno dzieci z niepełnosprawnościami słuchu/mowy, jak i słyszące, na warsztaty w języku migowym, tłumaczone na język polski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 26 stycznia o godz. 12.

Świdnik: „Kopciuszek” baletowo z okazji dnia babci i dziadka

Świdnik: „Kopciuszek” baletowo z okazji dnia babci i dziadka 0 0

To był specjalny pokaz, z okazji dnia babci i dziadka. Świdnicki Zespół Baletowy zaprezentował swoje umiejętności w spektaklu „Kopciuszek”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.