Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 kwietnia 2003 r.
16:04
Edytuj ten wpis

Obudźmy Lublin z letargu

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• O Lublinie, Lubelszczyźnie potrafimy opowiadać takie rzeczy, że wróg by gorszych nie wymyślił. Natomiast pan mówi, że mieszkać tu nie tylko nie wstyd, ale wręcz szczęście. Zawodowy optymizm?
– Jako lublinianin, znam słabe strony mojego miasta, ale też i mocne, widzę, jak wiele się zmieniło. Ludzie, którzy dawno nie byli w Lublinie, chwalą nas za deptak, modernizacje dróg, odnowione kamienice, stare-nowe hotele...
• A co można usłyszeć od niezadowolonych, choćby w holu „Europy”?
– W holu Europy spotykam głównie ludzi zadowolonych. Robimy zresztą wszystko, aby tak było. Naszymi gośćmi w 85 proc. są ludzie, których pobyt w Lublinie wiąże się z wykonywaniem jakiegoś rodzaju obowiązku zawodowego, dopiero reszta to turyści. Są to głównie przedstawiciele biznesu, nauki, a także instytucji europejskich. Większość z nich przyjeżdża na zaproszenie lubelskich firm, uczelni wyższych i organizacji.
Ale też na rekonesans przyjeżdża z nimi pewne grono osób zachęconych wizją Lublina, jako miasta położonego w bezpośredniej bliskości rynków wschodnich , miasta, które wkrótce stanie się stolicą najdalej wysuniętego na wschód regionu Unii Europejskiej. Jak świadczą przykłady, wyjeżdżają jednak z uczuciem niedosytu. Nie otrzymali bowiem porządnie przygotowanych – prawnie i logistycznie – ofert dla potencjalnych inwestorów. Wywożą wrażenie, że my sami nie wierzymy w możliwość zmian, że wręcz samobiczujemy się pojęciem Polski „B”.
Dzisiaj, kolejny zresztą raz, wysłuchałem, że Lublin jest przyjaznym miastem, dopóki nie chce się czegoś załatwić w jednym czy drugim urzędzie. Wówczas obserwuje się coś w rodzaju życzliwej obojętności, co jest lękiem przed podjęciem szybkiej i pozytywnej decyzji. Bo – jak mówią wtajemniczeni – za nie podjecie decyzji nikomu włos z głowy nie spadł, zaś najsłuszniejsza inicjatywa może prowadzić do kłopotów.
• A tymczasem miasto i region obumierają, brakuje bowiem świeżej krwi w postaci napływającego kapitału i dynamicznych ludzi, mogących przenieść tutaj swoje doświadczenia. Co, pana zdaniem, trzeba byłoby zrobić, ażeby wyjść z zapaści?
– Ja bym nie powiedział, że obumierają. Trwają raczej w pewnej hipnotycznej sytuacji, z której nie mogą się wyzwolić, aby pokazać swoją atrakcyjność i uruchomić potencjał, który niewątpliwie tu jest. Najpierw należy zamienić narzekanie i utyskiwanie, z którego nic nie wynika, na myślenie i działanie kreatywne. Mamy przecież wielkie atuty, umożliwiające rozwój.
Myślę, że nie ponad nasze siły byłoby wykreowanie lubelskiego produktu regionalnego, może czegoś na miarę historycznego już samochodu żuk. Może to będzie nowa generacja helikopterów, może miód pitny, a może „Lublin – Polski Oxford”. Dziś bowiem, szczególnie osobom z zagranicy, Lublin w pierwszym rzędzie kojarzy się z Majdankiem, martyrologią. To szlachetne, ale jakby za mało...
• Kto powinien zadbać o promocję Lublina, zmianę wizerunku?
– Pierwsza myśl jaka się nasuwa: prezydent miasta i jego wyspecjalizowane służby. Ale ratusz potrzebuje sojuszników. Z pewną nadzieją opuszczałem niedawne spotkanie, zorganizowane przez władze Lublina, podczas którego padła propozycja utworzenia – ponad podziałami partyjnymi i środowiskowymi, spośród ludzi cieszących się autorytetem – tzw. rady ekspertów, lobbingującej na rzecz miasta i regionu.
W staraniach o zmianę wizerunku Lublina liczyłbym także na wsparcie mediów. W prasie, zresztą tak jest na całym świecie, dobór tematów odbywa się według klucza: czym gorzej – tym lepiej. Ale w przypadku stłamszonego i ustawionego na beznadziejnej pozycji Lublina może by te proporcje równoważyć? Dobrze byłoby pokazywać, że, mimo okropnie trudnej sytuacji, mimo zapóźnień, są ludzie i firmy, którym się udaje
Osobiście liczę na wsparcie „Dziennika Wschodniego”, już zresztą podążającego tym tropem.
• Ale jak tu osiągnąć sukces?
– Możemy skorzystać choćby z projektu „Destination Warsaw” (Cel Warszawa), przygotowanego przez speca międzynarodowego rynku hotelarskiego Alexa Kloszewskiego. W projekcie tym biorą udział cudzoziemcy, którzy mówią, co wiedzą o Warszawie i co chcieliby w niej zobaczyć. Na tej podstawie stworzony zostanie „produkt”, zawierający m.in. atrakcje kulturalne i artystyczne, który będzie reklamowany i sprzedawany na zagranicznych rynkach turystycznych.
• Ale to Warszawa ...
– Bez kompleksów! Projekt taki, z dobrym skutkiem, zaczęli już realizować wrocławianie. My też mamy np. budzące zainteresowanie stare i nowe miasto, unikalne pamiątki z pogranicza kultur. Cała rzecz w tym, że wciąż mało kto w świecie o nich wie.
W lutym, w Orlando na Florydzie, jako jeden z trzech zaproszonych Europejczyków, brałem udział w konferencji rotariańskiej poświęconej współpracy międzynarodowej. Wiedziałem, że będę mówić, dlatego zabrałem materiały o Lublinie i regionie, hotelu „Europa”, w którym mieści się siedziba naszego Klubu Rotary – i to w takich ilościach, że ... przyszło mi płacić za nadbagaż. Mimo to materiały znikły, a pytaniom nie było końca. Duże wrażenie na moich słuchaczach zrobiła informacja, że w Lublinie jest pięć wyższych uczelni (w tym KUL, gdzie wykładał papież Jan Paweł II), z ok. 80 tys. studentów, bo „młodość to rozwój”.
Innym razem, na światowej konwencji rotariańskiej w Barcelonie, przedstawicielom Izraela opowiadałem – wspierając się b. dobrymi wydawnictwami Biura Promocji Miasta – o lubelskim szlaku prowadzącym trasą unikatowych pożydowskich pamiątek, o parateatralnych działaniach Teatru Brama Grodzka, przywołujących pamięć polsko-żydowskiego Lublina. Słuchany byłem z ogromnym zainteresowaniem i przejęciem, a także z żalem, że o tych pamiątkach i spektaklach tak niewiele się wie w Izraelu.
• Wykonał pan kawał dobrej roboty, jeśli chodzi o promocję miasta i ... zapewnienie gości hotelowi „Europa”.
– Chciałbym, aby tak było. Myślę przy tym, że nie ja jeden oraz że tę „ambasadorską” misję lublinian wyjeżdżających za granicę z racji charakteru pracy czy członkostwa w różnych międzynarodowych organizacjach, można z powodzeniem rozwijać.

Pozostałe informacje

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie
EDUKACJA
galeria

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie

23 pedagogów z lubelskich szkół i placówek awansowało. Miasto uroczyście przyznało stopnie nauczycieli mianowanych.

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Paweł Zdeb (w zielonym stroju) to jedna z legend amatorskiej koszykówki w naszym regionie

LNBA: Polski Cukier Rodmos wykorzystał osłabienie Alco i odniósł niespodziewane zwycięstwo

To była bardzo emocjonująca kolejka w Konferencji A. Najbardziej wyrównany mecz rozegrały zespoły Alco i Polskiego Cukru Rodmos. Alco przystąpiło do tego spotkania osłabione dyskwalifikacjami w związku z zamieszaniem z udziałem tej drużyny oraz Patobasketu w ostatniej kolejce.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium