Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 marca 2005 r.
18:56
Edytuj ten wpis

Pies na raka

Gromit myli się rzadko, Cygun jest coraz lepszy, ale bywa, że ma gorsze dni. Częściej błędy zdarzają się Atosowi. Labrador Court był bardzo dobry, ale czasem próbuje wyłudzić nagrodę. Cztery psy, które węchem potrafią wykryć nowotwór u człowieka - szkolone są w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu. Od kilku miesięcy naukowcy prowadzą tam pionierskie badania nad nową metodą wykrywania raka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pięć próbek zapachowych leży w odległości około 120 cm od siebie. Opiekun wprowadza psa do specjalnego pomieszczenia. Pies obwąchuje próbki i siada przy tej, zawierającej powietrze wydychane przez osobę chorą na nowotwór. Myli się rzadko. - Wyniki każdego psa mogą się zmieniać. Jedne z czasem się doskonalą, inne "psują się”. Może ich ta praca znudzić albo zaczynają się popisywać - tłumaczy prof. Tadeusz Jezierski, kierownik Zakładu Zachowania się Zwierząt w Instytucie PAN w Jastrzębcu i koordynator projektu.

Nie rasa, a talent

Na razie jest ich cztery. Dwa mieszańce w typie wilczura, jeden owczarek niemiecki i labrador. Dwa przybłąkały się do Jastrzębca, jeden został przekwalifikowany z poprzedniego eksperymentu, labrador przyleciał ze Stanów.
- To nie kwestia rasy, a indywidualnych zdolności psa. Musi być pojętny, zrównoważony, z dobrym węchem i chętny do pracy z człowiekiem - przekonuje prof. Jezierski, który z psim węchem eksperymentuje nie po raz pierwszy. W latach 80. tresował psy do wykrywania rui u krów, potem dostał trzyletni grant na szkolenie psów do współpracy z policją przy identyfikacji przestępców.
Kilka lat temu naukowiec trafił na artykuł w czasopiśmie naukowym "Lancet”. Autor opisywał przypadek psa, który namiętnie obwąchiwał i lizał znamię na nodze swojego pana. Po wizycie u lekarza okazało się, że to czerniak - złośliwy nowotwór skóry.

Skuteczne nie tylko w laboratorium

Pytam, czy kiedykolwiek psy sprawdziły się "w terenie”?
- To była suka rasy portugalski pies wodny - mówi profesor. - Jeden z pięciu psów biorących udział w podobnych badaniach, jakie prowadziliśmy w Stanach. Właściciel zabrał ją na wystawę. Do tej pory w swojej rasie bezkonkurencyjna, tym razem zajęła dopiero czwarte miejsce. Dlaczego? Bo w czasie oględzin przez sędzinę, cały czas się kładła.
Naukowcy skontaktowali się z sędziną. Namówili na wizytę u onkologa. Czerniak złośliwy - brzmiała diagnoza.
- W naszych doświadczeniach brali też udział pacjenci wyleczeni z raka - wspomina profesor. - Na próbki pochodzące od czterech z nich psy nie reagowały. Jednego uparcie wskazywały jako chorego, mimo że badania mówiły coś zupełnie innego. Półtora roku później człowiek miał przerzuty.
- Może to tylko przypadek? Ale fakt jest faktem - komentuje te wydarzenia profesor.

Zamiast tomografu

Pies mógłby stać się nową, tanią i nieinwazyjną metodą "przesiewową”. Za jego pomocą można by przebadać bardzo dużą liczbę pacjentów. A przypadki wskazane przez psa skierować na badania medyczne. Wierzą w to naukowcy prowadzący badania w Jastrzębcu. Zaczęli wierzyć też lekarze, choć pierwsza reakcja onkologów nie była entuzjastyczna.
- Zaczęli traktować nas poważnie po prezentacji jaką zrobiliśmy w Centrum Onkologii - wspomina prof. Jezierski. - Wciąż padają pytania, ale my też je mamy. Dlaczego pies raz wskazuje, a raz nie? Albo nawet wskazuje fałszywie? W jakim stadium choroby pies jest w stanie wykryć nowotwór?
Może już wkrótce uda się znaleźć odpowiedź. Centrum Onkologii jest dziś źródłem, z którego pochodzą próbki wzorcowe do tresury psów. Pobrane od pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem płuc i czerniakiem, ale przed chemioterapią. Wszyscy dawcy udzielili pisemnej zgody na udział w eksperymencie, ale obowiązuje zasada anonimowości. Ich dane personalne znają tylko lekarze.
- Z psami wyszkolonymi na próbkach wzorcowych idziemy dalej. Już udało się przebadać ponad setkę osób, głównie z kręgu pracowników instytutu i znajomych. Ale do wniosków jeszcze daleko. Pojawią się, gdy zaczniemy analizować wyniki - mówi prof. Jezierski.
Projekt naukowy finansuje Komitet Badań Naukowych. Potrwa trzy lata. W tym czasie psy mają przetestować próbki pochodzące od kilkuset osób.

Zapach raka

To organiczne substancje lotne, głównie alkany, pentany i pochodne benzenu. Produkowane przez tkankę nowotworową, uwalniają się do krwi, a stąd do moczu, potu, wydychanego powietrza. Dla człowieka niewyczuwalne, ale dla psów obdarzonych tysiące razy lepszym węchem...
- Nie wiadomo czy pies kieruje się zapachem pentanu czy raczej pochodną benzenu. Tego się od nich nie dowiemy. Po prostu siada lub nie - mówi prof. Jezierski.
Gromit, który odróżnia chorych od zdrowych z precyzją sięgającą 92 procent, cztery miesiące temu został ojcem. W jego potomstwie naukowcy z Jastrzębca pokładają duże nadzieje. Tytan, Kora, Oskar i Bis codziennie przez kilka minut uczą się chodzić między próbkami, obwąchiwać je.
- Prawdopodobnie jest jeszcze za wcześnie na tresurę, są jeszcze zbyt dziecinne - mówi profesor Jezierski.
Docelowo każdy z nich ma być specjalistą od innej odmiany raka. Dziś psy w Jastrzębcu węchem potrafią wykryć raka skóry, piersi i płuc. Na ten ostatni nowotwór wciąż nie ma jeszcze skutecznej i wiarygodnej powszechnej metody przesiewowej. A właśnie płuca to miejsce, gdzie najczęściej notuje się przerzuty nowotworów.

Pozostałe informacje

PGE MKS FunFloor Lublin przegrał w Kobierzycach

PGE MKS FunFloor Lublin został rozbity przez KPR Gminy Kobierzyce

Ten wynik pozbawił już całkowicie lubelski zespół szans na tytuł mistrzowski. Przypadł on szczypiornistkom KGHM MKS Zagłębie Lubin

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]
galeria

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0, a mecz z trybun oglądał niemal komplet publiczności

SU-30M

Trafione, zatopione. Ukraiński dron morski zniszczył dwa rosyjskie myśliwce Su-30

Ukraiński dron morski Magura zniszczył rosyjski myśliwiec Su-30 Do ataku doszło w pobliżu miasta Noworosyjsk w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji – informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). Drugie zestrzelenie – na Krymie – nie jest jeszcze potwierdzone.

Beretowy weekend
foto
galeria

Beretowy weekend

W klubie Rzut Beretem w Lublinie znów było gorąco. Frekwencja dopisała, a klub dosłownie pękał w szwach. Kolorowe światła i pulsujące dźwięki klasycznych hitów wypełniły przestrzeń, tworząc niesamowitą atmosferę, którą dało się odczuć od razu po przekroczeniu progu. Te wyjątkowe chwile zostały uwiecznione na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii z imprezy w Rzut Beretem, aby raz jeszcze poczuć klimat tej niezapomnianej nocy!

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Do wypadku doszło około godziny 15.35 w niedzielę, 4 maja, w Modliborzycach. W tej chwili droga jest zablokowana.

Rafał Trzaskowski
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie: Każdy, kto nosi mundur, zasługuje na szacunek

Polska cała głosuje na Rafała… skandowało kilkaset osób przed Ratuszem Lublinie. Rafał Trzaskowski na ostatniej prostej kampanii wyborczej odwiedził Lublin i Zamość.

Gra F1 25
GRAMY
film

F1 25: Realizm i prędkość, czyli 15 minut rozgrywki (wideo)

Wszystkie zakręty i nierówności. Twórcy gry F1 25 chwalą się efektami zastosowania technologii LIDAR do skanowania torów wyścigowych.

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Dwa dni będą trwały bezpłatne warsztaty przeznaczone dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.

Fragment Meczu w Lublinie
galeria

"Złoty gol" Piotra Packa dał Lubliniance wygraną nad Orlętami Radzyń Podlaski [ZDJĘCIA]

Lublinianka Lublin pokonała Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski po golu Piotra Packa

Komin zainstalowany na dachu Kaplicy Sykstyńskiej na placu Świętego Piotra w Watykanie

Przed konklawe: na kogo wskazują kardynałowie?

Kardynałowie uczestniczący w kongregacjach przygotowujących do konklawe, stwierdzili w wywiadach dla włoskiej prasy, że obecnie potrzebny jest doktor Kościoła, papież z Afryki lub Azji. – Prawdą jest to, że po ludzku trudno jest znaleźć kandydata, który odpowiedziałby na wszystkie nasze oczekiwania – przyznał kardynał Anders Arborelius ze Szwecji.

Zderzenie samochodu osobowego z jeleniem. Pasażerka w szpitalu

Zderzenie samochodu osobowego z jeleniem. Pasażerka w szpitalu

Zwierzę nagle wybiegło na jezdnię i wskoczyło na jadący pojazd.jeleffff

W Lublinie będzie więcej ścieżek rowerowych. Gdzie i kiedy powstaną?

W Lublinie będzie więcej ścieżek rowerowych. Gdzie i kiedy powstaną?

Już teraz w Lublinie jest 197 km tras rowerowych. A ma być dużo więcej. Nowe trasy są już projektowane i budowane. A Miasto Lublin ogłasza kolejne przetargi.

Drift za 3000 zł

Skończyli szkołę i driftowali na rondzie. Ile ich to kosztowało?

18-latek z Tomaszowa Lubelskiego dostał mandat (3 000 złotych) i 10 pkt karnych. 19-latka z gminy Tomaszów Lubelski dostała dwa mandaty (300 złotych) i łącznie 23 punkty karne.

Egzamin ustny
Foto
galeria

Egzamin dojrzałości, czyli matura. Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Od poniedziałku (5 maja) zaczynają się egzaminy maturalne. Pierwszego dnia obowiązkowo będzie zdawany egzamin pisemny z języka polskiego. Egzaminy potrwają do 24 maja. Zobaczmy jak dawniej wyglądały egzaminy maturalne.

Lublin świętuje godność i równość niepełnosprawnych – uroczysty korowód wyruszy po weekendzie

Lublin świętuje godność i równość niepełnosprawnych – uroczysty korowód wyruszy po weekendzie

W najbliższy poniedziałek, 5 maja, ulice Lublina wypełnią się solidarnością, równością i radością. Tego dnia obchodzony będzie Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium