Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 marca 2008 r.
14:40
Edytuj ten wpis

Przepustka zamiast kwiatka

Kiedy jest Dzień Kobiet? A, w sobotę. To chciałybyśmy dostać albo urlop albo awans - śmieją się studentki Szkoły Orląt,

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
przyszłe pilotki i nawigatorki.

Na pierwszym roku jest ich 15, na drugim dwie, na trzecim: cztery, na czwartym znowu dwie. To, że kobiety w mundurach chodzą po korytarzach Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych nikogo już ani specjalnie nie zaskakuje, ani nie szokuje. Przez niemal dziesięć lat - kiedy to kobiety znów pojawiły się w aulach wykładowych Szkoły Orląt - wszyscy, tzn. panowie, do obecności pań przywykli.
Z roku na rok chętnych kobiet jest więcej. Panie uczą się nie tylko na studiach czteroletnich, ale też na rocznych kursach oficerskich dla absolwentów wyższych uczelni cywilnych.

Za sterami Iskry

Katarzyna Karkocha z Krakowa jest na trzecim roku. Kierunek: pilot samolotu odrzutowego. Jej dzień (podobnie jak wszystkich innych studentów) wygląda zawsze tak samo:
Godz. 6 - pobudka
6.10 - zaprawa, potem toaleta i śniadanie
7.40 - apel
8-16 - zajęcia
Po 16 czasem można już zrzucić mundur, ale... często są dodatkowe zajęcia, na przykład sportowe.

Kaśka ma już za sobą szkolenie na orliku i cessnie, niebawem usiądzie za sterami iskry. - Mam tremę, bo to jest już samolot odrzutowy, a więc czeka mnie kolejne wyzwanie - mówi.

Koleżanki, kumpelki, kobiety

- W ubiegłym roku dowódca batalionu z okazji Dnia Kobiet zaprosił nas na kawę i ciasteczka - wspomina Anka z drugiego roku.

- Dla kolegów czasami jesteśmy koleżankami, czasami kumpelkami, a czasami kobietami - wyjaśnia Beata Gądkowska z pierwszego roku, kierunek: pilot samolotu odrzutowego.

Beata dostała się do Szkoły Orląt za drugim podejściem. Kiedy po raz pierwszy odpadła, poszła na studia na Politechnikę Wrocławską. Postanowiła spróbować raz jeszcze. Wspierał ją w tym chłopak. Wprawdzie chłopak nie jest już jej chłopakiem, ale Beata jest mu wdzięczna, bo to dzięki niemu jest w tej szkole.

- Zawsze wiedziałam, że chcę latać. Ale nie wiedziałam, jak do tego podejść, gdzie próbować, co zrobić, gdzie szukać. Przeszłam szkolenie w aeroklubie, najpierw szybowcowe, potem samolotowe. Mam na koncie dwa samodzielne loty. Decyzja o Dęblinie zapadła w ostatniej klasie liceum.

Beata marzy o pracy w bazie w Krzesinach. Po pierwsze, bo to dobra jednostka, a po drugie bliżej domu (Beata jest z Lubina).

Coś latało nad głową

Urszulę Brzezińską z pierwszego roku (kierunek: pilot samolotu odrzutowego) interesowała historia lotnictwa. W liceum wiedziała, że chce iść do szkoły wojskowej. Pod koniec ogólniaka stwierdziła, że trzeba wybrać najlepszą i złożyła papiery do Szkoły Orląt.

Paulina Cenkiel, także pierwszy rok, kierunek pilot śmigłowca, pochodzi z Dęblina. - Zawsze mi coś latało nad głową, więc ja też zawsze marzyłam o tym, żeby latać, żeby studiować na WSOSP. Do tego dookoła było mnóstwo znajomych, którzy byli związani ze Szkołą Orląt, opowiadali o tym.

Anna Bednarz z drugiego roku, też pochodzi z lotniczego miasta - Siemirowic. Kiedy składała papiery na dęblińską uczelnię, miała w zanadrzu alternatywę: jak nie zostanie pilotem, to będzie komornikiem.

Chłopak albo wojsko

Anna Wardakowska z Warszawy studiuje na trzecim roku. Jest przyszłym pilotem samolotów transportowych. Kiedy składała dokumenty do Szkoły Orląt jej ówczesna sympatia nie była z takiej decyzji zadowolona. Stanęła więc przed wyborem: albo chłopak, albo wojsko. No to wybrała... wojsko.

Anka latała już cessną i orlikiem.

- Uważam, że to pierwsze szkolenie poszło mi bardzo dobrze - mówi. - Instruktorzy chyba też tak uważają, bo na dziesięć osób w grupie byłam druga.

Niebawem usiądzie za sterami bryzy. Po promocji na oficera Anka chciałaby trafić do Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

Muszą być dobre

Agnieszka Jóźwik z okolic Tomaszowa Mazowieckiego będzie pierwszym wojskowym w rodzinie. Dziś jest na pierwszym roku, zostanie nawigatorem. - Bardzo chciałam się tu dostać, bo to szkoła z renomą - opowiada studentka Szkoły Orląt. - Rodzina nie była specjalnie zdziwiona wyborem i bardzo mnie wspierała.
Agnieszka przyznaje, że bywa ciężko. Że zajęcia z wuefu są czasami trudne (laik pewnie przestraszyłby się widząc salę do ćwiczeń np. z żyroskopem).

- Ja wcale nie wymagam. To dziewczyny muszą wymagać same od siebie, żeby były dobre - śmieje się Robert Jędrys, "specjalista” od utrzymania kondycji czyli wykładowca wuefu.

Pozostałe informacje

Michał Krasuski zagrał znakomity mecz

PGE Start Lublin został rozbity w Słupsku przez miejscową Energę Icon Sea

Lublinianie nie wykorzystali okazji, aby zakończyć ćwierćfinałową rywalizację już we wtorek. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego przegrali 73:92.

Nielegalna hodowla w środku miasta. Prawie 40 psów bez dostępu do wody

Nielegalna hodowla w środku miasta. Prawie 40 psów bez dostępu do wody

W jednym z domów w centrum Opola Lubelskiego 71-letnia kobieta w złych warunkach przetrzymywała 39 maltańczyków. Podczas policyjnej interwencji zwierzęta zostały odebrane. Właścicielce czworonogów grozi więzienie.

Trzeci mecz i trzecia wygrana. Motor Lublin minimalnie lepszy od Agromix Unii Leszno

Trzeci mecz i trzecia wygrana. Motor Lublin minimalnie lepszy od Agromix Unii Leszno

Młodzi żużlowcy z Lublina z kolejną wygraną w U24 Ekstralidze. We wtorek Motor pokonał na wyjeździe Polcopper Agromix Unia Leszno po bardzo zaciętym spotkaniu

Karol Nawrocki i poparcie, jakie uzyskał w poszczególnych gminach powiatu puławskiego na mapie
wybory

Baranów i Żyrzyn za Nawrockim, Puławy i nałęczowscy kuracjusze za Trzaskowskim

Karol Nawrocki wygrał wybory w powiecie puławskim, gdzie otrzymał ponad 37 proc. głosów. W rozbiciu na poszczególne gminy najwyższe poparcie uzyskał w Baranowie i Żyrzynie. Kandydat wspierany przez PiS najmniej zwolenników ma w Puławach, gdzie wyprzedził go Rafał Trzaskowski.

Dzieci rządzą w Filharmonii. Dzień Dziecka w Filharmonii Lubelskiej
1 czerwca 2025, 12:00

Dzieci rządzą w Filharmonii. Dzień Dziecka w Filharmonii Lubelskiej

Jeśli nie wiecie co robić w Dzień Dziecka, to znakomitym wyborem będzie spędzić ten czas w Filharmonii Lubelskiej, która przygotowała specjalny program dla najmłodszych.

Rekrutacja do 13 miejskich przedszkoli jeszcze trwa.  Zakończy się w poniedziałek. Na zdjęciu Przedszkole Miejskie nr 15 na os. Zamoyskiego
edukacja

Niż demograficzny dotarł do miasta. Mniej dzieci w klasach. A co z przedszkolami?

Na 531 przygotowanych miejsc w klasach pierwszych podstawówek, zapełnionych zostało 458. Rekrutacja do przedszkoli jeszcze trwa, ale wiadomo, że maluchów będzie w nich znacznie mniej, niż zakładano. Jak Zamość poradzi sobie z niżem demograficznym?

Przebudowują skrzyżowanie. Autobus zmieni trasę
ZMIANA TRASY KOMUNIKACJI

Przebudowują skrzyżowanie. Autobus zmieni trasę

Przez najbliższe 3 tygodnie pasażerowie jednej z linii łączącej Lublin i Świdnik muszą liczyć się z utrudnieniami. Linia zmienia trasę ze względu na przebudowę skrzyżowania.

Paweł Nakonieczny, Mariusz Wicik i Sławomir Seredyn to przedstawiciele odpowiednio: Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Polski 2050 w powiecie puławskim
wybory

Jak nastroje po pierwszej turze? O komentarze zapytaliśmy działaczy z regionu

W powiecie puławskim wygrał Karol Nawrocki, chociaż w samych Puławach nieznaczną przewagę miał Rafał Trzaskowski. O nastroje przed drugą turą i powyborrcze komentarze poprosiliśmy lokalnych przedstawicieli głównych sił politycznych w Puławach.

Premier w Sejmie przeciw nielegalnym migrantom. Uderzył w PiS i Nawrockiego
polityka

Premier w Sejmie przeciw nielegalnym migrantom. Uderzył w PiS i Nawrockiego

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu premier Donald Tusk zawnioskował o zgodę na dalsze, czasowe zawieszenie prawa do azylu dla migrantów. Podczsas swojego wystąpienia skrytykował politykę migracyjną poprzedniego rządu oraz opozycyjnego kandydata na prezydenta.

Z wybranych lokalizacji krajobrazu kolejowego znikną wskaźniki W6b – znaki przypominające maszynistom o obowiązku podawania sygnału dźwiękowego Rp1 „Baczność” przed przejazdami kolejowo-drogowymi

Maszyniści nie zatrąbią. Przy przyjazdach kolejowych będzie ciszej

Mieszkańcy miejscowości Drzewce Kolonia, Stasin Polny czy ulicy Pliszczyńskiej, Łysakowskiej Lublinie już nie będą wyrywani ze snu przez pociągi. Od dziś, 20 maja, zmieniają się zasady używania sygnału dźwiękowego Rp1 „Baczność” przez maszynistów. To oznacza mniej hałasu w otoczeniu torów i spokojniejsze noce w pobliżu linii kolejowych.

Wiemy kiedy Orlen Oil Motor nadrobi zaległości w PGE Ekstralidze

Wiemy kiedy Orlen Oil Motor nadrobi zaległości w PGE Ekstralidze

W minioną niedzielę lubelskie „Koziołki” miały zmierzyć się w Grudziądzu z tamtejszym Bayersystem GKM i nadrobić zaległości z piątej kolejki. Jednak ze względu na niekorzystne warunki pogodowe spotkanie po raz kolejny zostało przełożone na inny termin

Artur Renkowski był trenerem Podlasia od czerwca 2022 roku

Podlasie Biała Podlaska ma nowego trenera

W poniedziałkowy wieczór Podlasie poinformowało, że z powodów osobistych z pracy w klubie zrezygnował trener pierwszego zespołu Artur Renkowski. Jego następcą będzie dotychczasowy szkoleniowiec drużyny rezerw Maciej Oleksiuk.

zdjęcie ilustracyjne

Ten garnizon może liczyć nawet 6 tys. żołnierzy. Miejscy urzędnicy zdradzili dane niejawne?

Garnizon w Białej Podlaskiej docelowo ma liczyć nawet 6 tys. żołnierzy. Taką informację podał na spotkaniu z mieszkańcami prezydent Michał Litwiniuk (PO). Z kolei, resort obrony narodowej twierdzi, że te dane powinny pozostać tajne.

Bal jesionowy zniknął

Trasa dla rowerzystów, raj dla złodziei. Ktoś ukradł duży jesionowy bal

Duży jesionowy bal miał służyć jako ławka przy ścieżce rowerowej niedaleko Krzny. Ktoś jednak go ukradł. Radny z gminy Biała Podlaska apeluje do mieszkańców o czujność i rejestrowanie przypadków łamania prawa.

Tak wyglądały wyniki głosowania nad uchyleniem uchwały w sprawie imigrantów. Nie wiadomo, jak radni zachowają się przy kolejnym podejściu

Wraca sprawa nielegalnych imigrantów. Kolejne podejście do uchwały

Jedną uchwałę w tej sprawie już przyjęli, a po dwóch tygodniach sami ją uchylili. Ale możliwe, że będą głosować kolejną dotyczącą powstrzymania nielegalnych imigrantów. Tym razem na wniosek społecznego komitetu, w którym działają również radni Zamościa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium