Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 kwietnia 2021 r.
18:13

Sezon 2021 dla Motoru Lublin w PGE Ekstralidze: plany, zawodnicy i koronawirus

10 0 A A
(fot. Archiwum)

Najlepsi żużlowcy na świecie kazali na siebie czekać kilka miesięcy, ale mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, sezon 2021 w PGE Ekstralidze już się rozpoczął. Inauguracja w Lublinie musiała zostać jednak odwołana, bo na drodze stanął koronawirus.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ścisły reżim sanitarny nie powinien już zaskakiwać żadnego fana sportu, nie tylko tego żużlowego. Również zawodnicy przyzwyczaili się do tego, że w takiej specyficznej rzeczywistości stworzenie planów – na przygotowania, starty – to jedno, a ich realizacja to już zupełnie coś innego. Na własnej skórze przekonali się o tym lublinianie.

Zagraniczne wojaże

Pandemia i związane z nią obostrzenia nie po raz pierwszy zniweczyły zamiary lubelskich żużlowców. „Koziołki” miały w tym okresie przygotowawczym zaplanowane trzy wyjazdy zagraniczne – zimowy obóz narciarski, pobyt na przełomie lutego i marca w Hiszpanii oraz kolejny w połowie marca we Włoszech. Pierwszy z tych wypadów nie doszedł do skutku. Jednak następny już tak i lublinianie spędzili tydzień na Półwyspie Iberyjskim, jeżdżąc na rowerach.

– Wszyscy byli zadowoleni z wyjazdu do Hiszpanii. Wszystko nam dopisało: zakwaterowanie, treningi, rowery. Mogłaby być trochę lepsza pogoda, ale na całe szczęście nie padało i mogliśmy spokojnie trenować. Głównym celem tego obozu była jazda na rowerze. To się spełniło w stu procentach, bo jeździliśmy praktycznie każdego dnia na rowerze szosowym, niektórzy wybierali też MTB. Wszystko było fajnie zorganizowane, mieliśmy to, co potrzebne na miejscu – mówił nam po powrocie do Polski Krzysztof Buczkowski, nowa twarz w składzie Motoru.

Na panewce spalił natomiast plan wyjazdu do Włoch. Ze względu na pandemiczne obostrzenia, klub nie zdecydował się na podróż do Terenzano, aby tam po raz pierwszy pojeździć na motocyklach. Jednak zamiast tego „Koziołkom” udało się dotrzeć do słoweńskiego Krsko. Sytuacja zmieniała się na tyle dynamicznie, że kiedy tylko pojawiła się okazja do jazdy, to zawodnicy spakowali się i wyruszyli za granicę. Opłacało się, bo w Słowenii mogli zaliczyć pierwsze „kółka” w tym okresie przygotowawczym. Jak się potem okazało, jedne z nielicznych przed startem PGE Ekstraligi.

Sparingi? Nic z tego

Kompletną klapą były za to sparingi. Motor Lublin miał pierwotnie zaplanowane towarzyskie zmagania z dwoma pierwszoligowymi ekipami: Zdunek Wybrzeżem Gdańsk oraz ROW-em Rybnik. W odwodzie czekał także inny zespół z zaplecza PGE Ekstraligi, a mianowicie Unia Tarnów.

Skończyło się jednak na tym, że lublinianie zameldowali się w Gdańsku tylko na jednym treningu (pogoda popsuła im szyki). Z kolei z zawodnikami z Rybnika nawet się nie zobaczyli (ponownie niesprzyjająca aura).

– Bardzo ciężko jest dobrze wejść w sezon bez treningów czy sparingów. Dlatego właśnie niektórzy zawodnicy potrzebują tych paru meczów choćby po to, żeby swobodnie poczuć się na motocyklu. Nie mówiąc już o przetestowaniu wszystkich swoich silników i dostrojeniu ich razem z tunerem. Skoro mamy takie możliwości, jakie mamy, to wszyscy mają równe szanse i nie będzie można zwalić winy na to, że jedni mogli pojeździć trochę więcej, a drudzy trochę mniej – mówi Sebastian Trumiński, były zawodnik lubelskiego klubu, który obecnie prowadzi w Szwecji sklep z częściami do motocykli żużlowych Speedway Cent.

Kłopotliwa była również jazda na własnym torze. Ze względu na niekorzystną pogodę – obfite i nagłe opady śniegu czy niskie temperatury – „owal” nie nadawał się do prowadzenia jakichkolwiek prac z nawierzchnią, nie mówiąc już o regularnej jeździe. Dopiero w ubiegłym tygodniu zawodnikom udało się pojeździć po raz pierwszy na swojej arenie. Jak nietrudno zgadnąć, jest to dosyć dalekie od komfortowych przygotowań do sezonu.

Inauguracja przełożona

Jakby tego było mało, złe wieści dotarły do kibiców również przed samym startem ligowych zmagań.

30 marca Ekstraliga Żużlowa oraz klub poinformowały, że Jarosław Hampel miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w organizmie. Jak powiedział nam wtedy Jakub Kępa, prezes Motoru Lublin, żużlowiec nie przechodził zakażenia łagodnie, gorączkował. Były wicemistrz świata był definitywnie wykluczony z jazdy do 7 kwietnia.

Kilka godzin później okazało się, że pozytywne wyniki testów mieli również Grigorij Łaguta oraz jego mechanik. Rosjanin nie odczuł infekcji tak mocno jak jego kolega z drużyny. „Grisza” też musiał pożegnać się z motocyklem, ale do 8 kwietnia.

Według nowych, ligowych wytycznych z 22 marca, jeśli co najmniej dwóch zawodników spośród pięciu z najwyższymi średnimi indywidualnymi lub dwóch najlepszych młodzieżowców będzie miało pozytywny wynik testu, to zawody zostaną odwołane. Dlatego zaplanowana na 3 kwietnia inauguracja sezonu w Lublinie się nie odbyła. Domowe starcie z Eltrox Włókniarzem Częstochowa przełożono na 23 kwietnia.

W najbliższą niedzielę lublinianie zmierzą się na wyjeździe z Moje Bermudy Stalą Gorzów (zapowiedź tego spotkania na stronie 15. Dziennika Wschodniego). Natomiast dzisiaj cały zespół przejdzie testy RT-PCR na obecność koronawirusa. Jeśli wyniki będą negatywne, wtedy zawodnicy wystąpią w Gorzowie.

Skład znany od dawna

Już od listopada ubiegłego roku kibice Motoru Lublin wiedzą, kto w nadchodzącym sezonie będzie reprezentować barwy klubu.

Z ubiegłorocznego składu pozostali:

  • Rosjanin Grigorij Łaguta
  • Duńczyk Mikkel Michelsen
  • Jarosław Hampel
  • Wiktor Lampart.

Z kolei po raz pierwszy w żółto-biało-niebieskich barwach zaprezentują się:

  • Dominik Kubera
  • Krzysztof Buczkowski
  • Mateusz Cierniak
  • Rosjanin Mark Karion
  • Australijczyk Rohan Tungate (jako „gość”).

Trzeba również odnotować, że kontrakt z klubem (tzw. warszawski – grzecznościowy, bez gwarancji startów) podpisał Dawid Lampart.

Na pewno oczy wielu kibiców i ekspertów będą zwrócone w kierunku Dominika Kubery. Przez ostatnie lata był on podporą juniorskiej reprezentacji Polski i świetnie spisywał się jako młodzieżowiec w Fogo Unii Leszno, z którą rok w rok zdobywał tytuły drużynowego mistrza Polski. Jako senior postanowił zadebiutować w Motorze, w którym będzie zajmować miejsce zawodnika do lat 24.

Na pierwszy mecz z jego udziałem trzeba będzie jednak trochę poczekać – działacze lubelskiego klubu nie zapłacili Unii ekwiwalentu za wyszkolenie młodego żużlowca, dlatego ten nie mógł zostać zgłoszony do jazdy. Jakub Kępa, prezes Motoru Lublin, będzie mógł to zrobić dopiero w pierwszym śródrocznym okienku transferowym, które otwiera się 19 kwietnia (potrwa do 23 kwietnia). To oznacza, że Dominik Kubera może nie wystąpić w dwóch meczach swojej nowej drużyny (z Gorzowem i Wrocławiem), a na tor wyjedzie dopiero 23 kwietnia na przełożone domowe starcie z Włókniarzem.

Takich problemów nie będzie natomiast z Krzysztofem Buczkowskim. Doświadczony jeździec przez wiele lat występował, między innymi, w klubie ze swojego rodzinnego miasta, czyli Grudziądza, a ostatnio był nawet kapitanem GKM-u. Miniony sezon kompletnie mu jednak nie wyszedł, bo był jednym z najsłabszych ogniw w ekstraligowej stawce.

– Dobrze się znamy z Krzychem i mieliśmy nawet okazję rozmawiać na ten temat. Chciałbym, żeby on się odbudował w Lublinie, aczkolwiek na pewno będzie to trudne zadanie. Po takim słabszym sezonie, stanąć na nogi – zwłaszcza, gdy każdy na ciebie patrzy i liczy – nie jest łatwo. Na jego barkach ciąży duży balast, ale mam nadzieję, że da radę to udźwignąć – podkreśla Sebastian Trumiński.

Juniorzy na start

Ze sporą odpowiedzialnością za swoje starty będą musieli zmierzyć się także juniorzy Motoru Lublin. Ubiegły sezon pokazał, że zbyt wygórowane oczekiwania potrafią sparaliżować nawet – teoretycznie – czołowych młodzieżowców. Za takich uchodzili Wiktor Lampart i Wiktor Trofimow, ale obaj spisali się kiepsko. Na pewnym etapie rozgrywek przyznał to nawet Jacek Ziółkowski, menadżer „Koziołków”.

– Wydaje mi się, że Wiktor (Lampart – przyp. aut.) musi wrócić do tej swojej najlepszej dyspozycji. O Mateusza Cierniaka niespecjalnie się boję, myślę, że fajnie się zaprezentuje w Lublinie.

Wygląda na to, że Motor ma mocnych juniorów, ale zeszły rok pokazał, że nie zawsze przekłada się to na wynik – ocenia Sebastian Trumiński.

Wspomniany Mateusz Cierniak miał efektowne wejście do nowego zespołu, bo kiedy ogłaszany był jego transfer, to razem z Krzysztofem Buczkowskim wysiadł z helikoptera, który wylądował na płycie stadionu przy Al. Zygmuntowskich. Teraz powinien pójść za ciosem i udowodnić, że jego wyniki z ubiegłego roku, gdy był jedną z czołowych postaci pierwszoligowej Unii Tarnów (ustępował tylko Szwedowi Peterowi Ljungowi), nie były dziełem przypadku i że stać go na jazdę na najwyższym poziomie.

Mają rezerwę i „gościa”

Ostatniego dnia listopadowego okienka transferowego klub ogłosił zakontraktowanie rezerwowego – Marka Kariona z Rosji. W swojej karierze regularnie uczestniczył on w zawodach młodzieżowych, między innymi w Drużynowych Mistrzostwach Rosji Juniorów czy Indywidualnych Mistrzostwach Rosji Juniorów. Miał także pewne miejsce w ligowym zespole: Wostoku Władywostok.

Z kolei 26 marca tego roku klub poinformował, że dogadał się z zawodnikiem, który będzie mógł występować w roli tzw. gościa. Chodzi o żużlowca pierwszoligowej Unii Tarnów: Australijczyka Rohana Tungate’a. Nie może on jednak zastępować polskich zawodników, bo wtedy w zespole nie będzie wystarczającej liczby zawodników krajowych.

Drużyny z PGE Ekstraligi mogą zapraszać do siebie jeźdźców, którzy – ze względu na sytuację pandemiczną w Polsce – będą mogli wspomóc klub w kryzysowym momencie. Warto podkreślić, że przepisy dotyczące „gościa” zmieniły się w stosunku do ubiegłego roku. „Regulamin Drużynowych Mistrzostw Polski” przewiduje, że taki żużlowiec może być zgłoszony do jazdy jedynie w przypadku, kiedy „u co najmniej jednego zawodnika spośród pięciu z najwyższymi średnimi indywidualnymi w składzie aktualnej na dzień zawodów kadry klubu stwierdzony zostanie pozytywny wynik na obecność koronawirusa COVID-19”.

Rohan Tungate przez ostatnie pięć lat jeździł w Orle Łódź, a w ostatnim okienku transferowym podjął decyzję o zmianie otoczenia. W poprzednich rozgrywkach Australijczyk był jednym z najskuteczniejszych żużlowców w całej eWinner 1. Lidze, notując średnią biegową na poziomie 2.348 punktu (trzeci najlepszy wynik w całej lidze). Nowy „gość” Motoru Lublin pełnił już identyczną rolę w ubiegłym sezonie w Falubazie Zielona Góra. W składzie „Myszy” pojawił się w fazie play-off: wystąpił w rewanżowym spotkaniu półfinałowym z Fogo Unią Leszno (zdobył 3 punkty z bonusem) i dwóch meczach o trzecie miejsce z Betard Spartą Wrocław (miał 8 punktów z dwoma bonusami i 3 punkty).

Kibic przed telewizorem lub na podnośniku

Zgodnie z obowiązującymi obecnie restrykcjami, do 18 kwietnia imprezy w sporcie zawodowym mogą odbywać się wyłącznie przy pustych trybunach. Niezmiennie obowiązuje też przestrzeganie zasad ścisłego reżimu sanitarnego.

Póki co, kibice muszą więc obejść się smakiem i zapachem, a do ich dyspozycji pozostają transmisje telewizyjne. Wszystkie mecze z każdej rundy zmagań będą transmitowane – piątkowe starcia będzie można śledzić w Eleven Sports, a niedzielne w nSport+. Jest jeszcze jedna opcja, chociaż dla wielu osób z pewnością będzie niedostępna.

W ubiegłym sezonie ogólnoświatowy rozgłos zyskał tzw. podniebny sektor, z którego fani sportu żużlowego z Lublina mogli podglądać swoich ulubieńców w akcji. Z racji tego, że trybuny stadionów musiały być opustoszałe (początkowo, bo z biegiem czasu część osób zasiadła na krzesełkach), to trzeba było stworzyć własne miejsca do obserwacji. Z takiego założenia wyszedł Artur Bieniaszewski, właściciel lubelskiej firmy AB Trans, która udostępniała kibicom podnośniki. W szczytowym momencie było ich nawet ponad 30, ustawionych za koroną stadionu przy Al. Zygmuntowskich od strony pierwszego łuku. Ptasia perspektywa urozmaiciła nieco postrzeganie żużla.

Już po zakończeniu zeszłorocznych rozgrywek Artur Bienaszewski zapowiadał, że „podniebny sektor” powróci również w nowym sezonie. I tak się faktycznie stanie. W rozmowie z nami potwierdził on, że tym razem także będzie można oglądać „czarny sport” z wysokości kosza podnośnika.

– Zainteresowanie jest ogromne – przyznaje Artur Bieniaszewski. Jak dodaje, ludzie dzwonią do niego niemal cały czas i to nie tylko z Lublina, ale – na przykład – z Wrocławia. Właściciel firmy AB Trans planuje organizować rezerwacje miejsc z meczu na mecz, chociaż, jak podkreśla, jest duża grupa kibiców, która chciałaby wynająć podnośniki z góry na cały sezon. Taka opcja nie wchodzi jednak w grę.

Ile maszyn stanie obok stadionu? Na pewno będzie ich więcej niż 30, wszystko zależy od tego, ile podnośników będzie dostępnych przed każdym spotkaniem. Trzeba pamiętać, że część z nich będzie potrzebna do wykonywania innych prac. Jedno jest pewne: zainteresowanie „podniebnym sektorem” nie zmalało ani trochę i na każdym spotkaniu będzie komplet sympatyków żużla.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Poszukiwany czerwoną notą Interpolu 59-latek z Lublina został zatrzymany w Holandii. Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków.

zdjęcie ilustracyjna

Miasto będzie testować bezpłatną linię. Z cmentarza na cmentarz

Jest testowa i bezpłatna. W środę w Zamościu zacznie kursować nowa linia autobusowa „B”.

PZL Leonardo Avia Świdnik nie dała rady wiceliderowi we własnej hali

PZL Leonardo Avia Świdnik nie dała rady wiceliderowi we własnej hali

PZL Leonardo Avia Świdnik zmierzyła się we własnej hali z KPS Siedlce z zamiarem postraszenia wicelidera tabeli. I choć w dwóch setach gospodarze podjęli walkę to wrócili do domów bez choćby jednego punktu

Jedyne takie centrum w Polsce. Wspólny Świat zbudował kolejny obiekt z myślą o dzieciach

Jedyne takie centrum w Polsce. Wspólny Świat zbudował kolejny obiekt z myślą o dzieciach

Ostatni obiekt kompleksu Wspólnego Świata z pozwoleniem na użytkowanie. Przy ulicy Powstańców powstała szkoła podstawowa dla dzieci z autyzmem.

Totalizator Sportowy głównym partnerem koszykarek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Totalizator Sportowy głównym partnerem koszykarek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

W sobotę Polski Cukier AZS UMCS poinformował o nawiązaniu współpracy z Totalizatorem Sportowym – właścicielem marki Lotto. Firma została głównym partnerem drużyny koszykarek.

ChKS Chełm był w sobotę blisko sensacyjnej porażki z Olimpią Sulęcin, ale ostatecznie sięgnął po zwycięstwo po tie-break’u

ChKS Chełm wygrał starcie z ligowym outsiderem po siatkarskim horrorze

Kiedy na parkiecie czołowa drużyna rozgrywek ma zmierzyć się z ekipą zajmującą przedostatnie miejsce w stawce kibice mają prawo myśleć o tym, że po obejrzeniu trzech setów udadzą się do domu. Tak się jednak nie stało w sobotę w Chełmie, gdzie tamtejszy ChKS był o włos od kompromitującej porażki. Na szczęście mający nóż na gardle gospodarze pokonali po pięciosetowej batalii Olimpię Sulęcin

Nagle zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Tragiczny finał podróży do Chełma

Nagle zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Tragiczny finał podróży do Chełma

W niedzielę rano doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Osowa w powiecie włodawskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium