Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 lutego 2020 r.
17:45

Kościelne skarby można już oglądać w Archikatedrze Lubelskiej

14 33 A A

Na chórze archikatedry lubelskiej otwarto unikatową wystawę prezentującą bezcenne dzieła sztuki. Wystawa jest ukoronowaniem 22 lat prac konserwatorskich w najważniejszej świątyni Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Wchodzimy po krętych schodach, schowanych w murze, wchodzimy na chór...

Ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie: Jesteśmy w przestrzeniach pomieszczeń za chórem archikatedry lubelskiej, w której znajduje się ekspozycja. Podzielona jest na 3 części.

• Zacznijmy od pierwszej. Co zobaczą zwiedzający?

- Zabytki z nieistniejącej już fary, która znajdowała się na Starym Mieście. W centralnym punkcie widzimy makietę krzyża trybunalskiego, na niej przepiękne, srebrne perizonium oraz koronę Jezusa na krzyżu. Wokół, w gablotach, widzimy wota z XVII i XVIII wieku.

• Mają niezwykłe kształty.

- Niezwykłe, bo przedstawiają zwierzęta oraz części ludzkiego ciała, symbolizujące uzdrowienia. Należy przypuszczać, że w taki sposób chciano podziękować Bogu za uzdrowienie. Zauważmy, że wota wiszą na specjalnych wstążeczkach. Z osiemnastowiecznej ryciny wiemy, że właśnie w taki sposób były eksponowane.

• Idziemy dalej.

- Stoimy przed historycznym krzyżem z pnia dębu, związanego z legendą o śnie Leszka Czarnego. Krzyż powstał z połączenia drewna dębowego oraz sosnowego, pochodzącego z drewnianej belki z nieistniejącej fary. Krucyfiks pochodzi z XVI wieku.

Makieta kolegium jezuickiego

• A te stare księgi? 

- Archiwum archikatedry lubelskiej posiada najstarsze księgi parafialne, które „przeszły” z fary. Widzimy datę Rok pański 1614. To są księgi chrztów, ślubów i zgonów.

• Jest też niezwykły obraz. 

- Znaleziony na strychu archikatedry siedemnastowieczny obraz Anioła Stróża, który jest tu przedstawiony jak Archanioł Michał, który opiekuje się dzieckiem. Postać archanioła związana jest ze wspomnianą legendą, możemy usłyszeć ją w wersji audio. 

• Zostawiamy skarby fary i przechodzimy do drugiej części dedykowanej kościołowi z Krasnegostawu. Dlaczego ten kościół? 

- Ponieważ był siedzibą biskupa chełmskiego, który był pierwszym biskupem powstałej w 1805 roku diecezji lubelskiej. Widzimy tu unikatową rzecz, również znalezioną nad skarbcem naszej archikatedry. To jest parasol procesyjny (umbraculum), niesiony nad kapłanem, trzymającym w ręku Najświętszy Sakrament; kapłanem, który idzie w kierunku baldachimu. Czy nad kapłanem, który niesie Pana Jezusa choremu. Dalej możemy podziwiać piękne ornaty z XVII wieku oraz misę norymberską. 

• A ci święci w złocie? 

- To postaci świętych jezuickich, również z kościoła z Krasnegostawu. Znajdowały się w głównym ołtarzu. 

Świeci jezuiccy z kościoła w Krasnymstawie

• Dochodzimy do makiety dawnego kościoła jezuitów, a obecnie archikatedry. 

- Możemy zobaczyć, jak wyglądało kolegium jezuickie. Część oznaczona kolorem zielonym i ciemnym to zachowana część. Natomiast część makiety oznaczona kolorem białym pokazuje zabudowania, stojące na dzisiejszym placu parkingowym. Pod placem znajdują się zachowane podziemia kolegium. Wieża trynitarska z blaszanym kogucikiem pochodzi z XIX wieku i stoi na miejscu furty jezuickiej. Zmienił się także fronton archikatedry, kolumny zostały zbudowane dopiero po II wojnie światowej. 

• A ten bęben obciągnięty skórą? 

- To bogato zdobiony taraban, odnaleziony w zbiorach archikatedry. 

• Uderzenia w bęben, zwany tarabanem lub barabanem, oznajmiały o północy wieść o Zmartwychwstaniu Chrystusa. A ponieważ na terenie kolegium działał najstarszy lubelski teatr, wystawiający misteria, można przypuszczać, że brał udział w ówczesnych przedstawieniach. Ależ ksiądz prałat ma tu skarby. 

- No to chodźmy do trzeciej części ekspozycji. Na pierwszym planie widzimy krzyż procesyjny biskupa Szembeka z 1717 roku oraz niezwykle piękne lustro, które przedstawia Matkę Boską Częstochowską oraz Ignacego Loyolę z Franciszkiem Ksawerym. Widzimy niezwykłej urody naczynia liturgiczne. 

• A te herby powyżej? 

- To herb dawnego województwa lubelskiego oraz herb kapituły lubelskiej. 

Bogat zdobiony taraban

• Intryguje mnie to, co widać za przeszkleniem? 

- To mechanizm odnowionych organów zbudowanych w 1935 roku. To instrument 50 głosowy. Tu widzimy dwa miechy, piec pozostałych, mniejszych znajduje się na chórze. 

• Mamy też nowe technologie. 

- Dwa kioski multimedialne, z opisem konserwacji polichromii, architektury, zabytków ruchomych. Duże zainteresowanie wzbudza prezentacja odbudowy organów, konserwator pokazuje poszczególne piszczałki. 

• Ile ich jest? 

- Ponad 4000. Nasze organy mają brzmienie romantyczne. Co ciekawe: nie zmienialiśmy traktury pneumatycznej na elektroniczną, żeby zachować autentyzm brzmienia. Może dlatego jest to ceniony instrument koncertowy. 

• Z chóru, gdzie właśnie stoimy widać ołtarz główny. 

- Jego wysokość wynosi 25 metrów, co oznacza, że zmieści się tutaj 7 piętrowy budynek. Jest drugim, co do wielkości drewnianym ołtarzem w Polsce (większy o metr jest w katedrze w Pelplinie - przy. aut.). Pochodzi z 1640 roku, został zbudowany według projektu włoskiego architekta, który także zaprojektował ołtarz w kaplicy na Wawelu. Nasz ołtarz wykonany jest z sosny z oklejanymi elementami z ciemnego drewna. Istnieje hipoteza, że może to być gruszka libańska.

Niezwykle piękne lustro z Matką Boską Częstochowską

• Archikatedra jest także największą salą koncertową Lublina. Ilu widzów pomieści? 

- Na stojąco wchodzi 1500 osób. Na siedząco 1000 osób. Jeśli dodać do tego znakomitą akustykę, który skutkuje tym, że jest predestynowana do koncertów typu unplugged, to tym większa radość, że po 22 latach prac konserwatorskich obiekt odzyskał świetność. Ponieważ najnowsza wystawa na chórze to tylko niewielka część skarbów, turysta może wziąć ze sobą audio przewodnik w dwóch wersjach językowych (polska i angielska) i wędrować po archikatedrze.

• Po to, by na przykład zobaczyć pamiątkowy wpis Marii Skłodowskiej-Curie, która z wypiekami na twarzy zwiedzała zakrystię akustyczną? 

- Dokładnie tak. 

• Tyle skarbów, archikatedra musi mieć stosowne zabezpieczenia? 

- Ma i nie da się ich sforsować. Każde dotkniecie eksponatu, gabloty skutkuje aktywacją specjalnego systemu, uzbrojone służby bezpieczeństwa zjawiają się w ciągu 180 sekund.

• 24 lutego zostanie odprawiona specjalna msza dziękczynna? 

- O godzinie 19, na zakończenie dzieła renowacji Archikatedry Lubelskiej. Serdecznie zapraszam.

e-Wydanie

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
the truth / 8 lutego 2020 o 21:21
+12
Czy można już oglądać akta TW FILOZOFA ?
Avatar
Gość / 9 lutego 2020 o 06:41
+11
Pierwszy biskup lubelski, to Wojciech Skarszewski, przeciwnik konstytucji 3 maja, konsyliarz konfederacji targowickiej, uczestnik sejmu rozbiorowego grodzieńskiego w 1793 r., zwolennik rozbioru Polski, Prymas Królestwa Polskiego - jednym słowem zdrajca. Aresztowany w czasie insurekcji kościuszkowskiej został skazany na karę śmierci. Uniknął szubienicy dzięki osobistej interwencji nuncjusza apostolskiego i Tadeusza Kościuszki. Wiele lat później - TW FILOZOF - bronił Skarszewskiego, mówiąc, że żył w trudnych czasach i musiał dokonywać trudnych wyborów.
Avatar
Gość / 8 lutego 2020 o 18:31
+9
Pierwszy biskup lubelski, to Wojciech Skarszewski, przeciwnik konstytucji 3 maja, konsyliarz konfederacji targowickiej, uczestnik sejmu rozbiorowego grodzieńskiego w 1793 r., zwolennik rozbioru Polski, Prymas Królestwa Polskiego - jednym słowem zdrajca. Aresztowany w czasie insurekcji kościuszkowskiej został skazany na karę śmierci. Uniknął szubienicy dzięki osobistej interwencji nuncjusza apostolskiego i Tadeusza Kościuszki.
Avatar
kokoloko / 9 lutego 2020 o 09:59
+8
Pierwszy biskup lubelski, to Wojciech Skarszewski, przeciwnik konstytucji 3 maja, konsyliarz konfederacji targowickiej, uczestnik sejmu rozbiorowego grodzieńskiego w 1793 r., zwolennik rozbioru Polski, Prymas Królestwa Polskiego - jednym słowem zdrajca. Aresztowany w czasie insurekcji kościuszkowskiej został skazany na karę śmierci. Uniknął szubienicy dzięki osobistej interwencji nuncjusza apostolskiego i Tadeusza Kościuszki. Wiele lat później - TW FILOZOF - bronił Skarszewskiego, mówiąc, że żył w trudnych czasach i musiał dokonywać trudnych wyborów.
 Kręcimy różne filmy historyczne ale nigdy o Kościuszce i czasach ustalenia Konstytucji Trzeciomajowej. Dlaczego? Otóż trzebaby wtedy pokazać rolę zdradę biskupów, sprzedających Polskę Rosji w zamian za ochronę majątków kościelnych. A jak widzę Msze Święte odbywające się w kościołach 3 maja to jest dla mnie największy chichot historii....
 Kręcimy różne filmy historyczne ale nigdy o Kościuszce i czasach ustalenia Konstytucji Trzeciomajowej. Dlaczego? Otóż trzebaby wtedy pokazać rolę zdradę biskupów, sprzedających Polskę Rosji w zamian za ochronę majątków kościelnych. A jak widzę Msze Święte odbywające się w kościołach 3 maja to jest dla mnie największy chichot historii.... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lutego 2020 o 22:36
+8
Pierwszy biskup lubelski, to Wojciech Skarszewski, przeciwnik konstytucji 3 maja, konsyliarz konfederacji targowickiej, uczestnik sejmu rozbiorowego grodzieńskiego w 1793 r., zwolennik rozbioru Polski, Prymas Królestwa Polskiego - jednym słowem zdrajca. Aresztowany w czasie insurekcji kościuszkowskiej został skazany na karę śmierci. Uniknął szubienicy dzięki osobistej interwencji nuncjusza apostolskiego i Tadeusza Kościuszki. Wiele lat później - TW FILOZOF - bronił Skarszewskiego, mówiąc, że żył w trudnych czasach i musiał dokonywać trudnych wyborów.
Avatar
Gość / 8 lutego 2020 o 18:41
+8
Pierwszy biskup lubelski, to Wojciech Skarszewski, przeciwnik konstytucji 3 maja, konsyliarz konfederacji targowickiej, uczestnik sejmu rozbiorowego grodzieńskiego w 1793 r., zwolennik rozbioru Polski, Prymas Królestwa Polskiego - jednym słowem zdrajca. Aresztowany w czasie insurekcji kościuszkowskiej został skazany na karę śmierci. Uniknął szubienicy dzięki osobistej interwencji nuncjusza apostolskiego i Tadeusza Kościuszki.
Avatar
Gość / 8 lutego 2020 o 18:01
+8
ilu głodnych i bezdomnych możnaby nakarmić, ubrać; ile mieszkań socjalnych im dać, opłacić; ile dzieciaków miałoby z tego książki do szkoły i nie chodziło zasmarkanych po ulicach, marznących w zimie - za te wszystkie pieniądze władowane w tandetne drewniane złocone figurki, pretensjonalne 'romantyczne' malunki osób z fabułką, ckliwe obrazki dziewicy z dzieckiem na którym utkano jedynie słuszną wiarę której utyci szamani uważają się za bogów trzymając łapę na Polsce... szkoda gadać
Avatar
Gość / 8 lutego 2020 o 21:52
+7
Pierwszy biskup lubelski, to Wojciech Skarszewski, przeciwnik konstytucji 3 maja, konsyliarz konfederacji targowickiej, uczestnik sejmu rozbiorowego grodzieńskiego w 1793 r., zwolennik rozbioru Polski, Prymas Królestwa Polskiego - jednym słowem zdrajca. Aresztowany w czasie insurekcji kościuszkowskiej został skazany na karę śmierci. Uniknął szubienicy dzięki osobistej interwencji nuncjusza apostolskiego i Tadeusza Kościuszki. Wiele lat później - TW FILOZOF - bronił Skarszewskiego, mówiąc, że żył w trudnych czasach i musiał dokonywać trudnych wyborów.
Avatar
Jaśnie / 8 lutego 2020 o 18:26
+7
Kler nie jest motorem postępu i nauki. Kler jest i zawsze był klasycznym hamulcowym. Ciemnota to dla kleru wymarzona opcja.
Avatar
Gość / 9 lutego 2020 o 16:46
+6
Co robił kościół, gdy tuż po wojnie przez komunistyczne więzienie na Zamku Lubelskim przechodziły tysiące polskich żołnierzy ... na tamten świat ?
Avatar
Gość / 6 dni temu o 11:14
0
Złoto, srebro, bursztyn i inne kosztowności, jakby to było w świątyniach najważniejsze .To są dzieła sztuki, a owszem. Szkoda że spowodowały nierzadko krew i łzy zwykłych ludzi. Teraz mamy internet i wielu świadomych ludzi a wtedy? Historia Watykanu to mordy, porwania, gwałty i grabierze, zdrada i zastraszanie. Wystarczyło poczytać książki historyczne, jest ich wiele
Avatar
Odpowiadam / 10 lutego 2020 o 15:02
+1
Co robił kościół, gdy tuż po wojnie przez komunistyczne więzienie na Zamku Lubelskim przechodziły tysiące polskich żołnierzy ... na tamten świat ?
 Jak to co? Wielokrotnie omodlał jakiś krzyż, albo jakiś wizerunek kogoś tam, aby sposobem czary-mary ci żołnierze zostali uwolnieni. A, że takie omodlenia kosztują, no to rodziny tych żołnierzy nie szczędziły grosza na ich uwolnienie...
Avatar
Gość / 9 lutego 2020 o 16:46
+6
Co robił kościół, gdy tuż po wojnie przez komunistyczne więzienie na Zamku Lubelskim przechodziły tysiące polskich żołnierzy ... na tamten świat ?
Avatar
folkatka / 9 lutego 2020 o 15:06
+1
ilu głodnych i bezdomnych możnaby nakarmić, ubrać; ile mieszkań socjalnych im dać, opłacić; ile dzieciaków miałoby z tego książki do szkoły i nie chodziło zasmarkanych po ulicach, marznących w zimie - za te wszystkie pieniądze władowane w tandetne drewniane złocone figurki, pretensjonalne 'romantyczne' malunki osób z fabułką, ckliwe obrazki dziewicy z dzieckiem na którym utkano jedynie słuszną wiarę której utyci szamani uważają się za bogów trzymając łapę na Polsce... szkoda gadać
 To są pamiątki naszej historii. Szkoda, ze tego nie rozumiesz. A głodni i bezdomni będą zawsze. I zawsze trzeba bedzie im pomagac. Ale dbanie o zabytki jest również czyms bardzo waznym dla społeczeństwa.  PS te figurki - o ktorych piszesz, nie są tandetne. Rzexby w katedrze to przykład dobrego rzemiosła. 
 To są pamiątki naszej historii. Szkoda, ze tego nie rozumiesz. A głodni i bezdomni będą zawsze. I zawsze trzeba bedzie im pomagac. Ale dbanie o zabytki jest również czyms bardzo waznym dla społeczeństwa.  PS te figurki - o ktorych piszesz, nie są tandetne. Rzexby w katedrze to przykład dobrego rzemiosła.  rozwiń
Avatar
folkatka / 9 lutego 2020 o 15:03
0
Pierwszy biskup lubelski, to Wojciech Skarszewski, przeciwnik konstytucji 3 maja, konsyliarz konfederacji targowickiej, uczestnik sejmu rozbiorowego grodzieńskiego w 1793 r., zwolennik rozbioru Polski, Prymas Królestwa Polskiego - jednym słowem zdrajca. Aresztowany w czasie insurekcji kościuszkowskiej został skazany na karę śmierci. Uniknął szubienicy dzięki osobistej interwencji nuncjusza apostolskiego i Tadeusza Kościuszki. Wiele lat później - TW FILOZOF - bronił Skarszewskiego, mówiąc, że żył w trudnych czasach i musiał dokonywać trudnych wyborów.
 Dewetrolle sie nudzą. Nie ma nowego artykułu o Górkach, to z nudów dokazują pod innymi tematami :)
 Dewetrolle sie nudzą. Nie ma nowego artykułu o Górkach, to z nudów dokazują pod innymi tematami :) rozwiń
Avatar
kokoloko / 9 lutego 2020 o 09:59
+8
Pierwszy biskup lubelski, to Wojciech Skarszewski, przeciwnik konstytucji 3 maja, konsyliarz konfederacji targowickiej, uczestnik sejmu rozbiorowego grodzieńskiego w 1793 r., zwolennik rozbioru Polski, Prymas Królestwa Polskiego - jednym słowem zdrajca. Aresztowany w czasie insurekcji kościuszkowskiej został skazany na karę śmierci. Uniknął szubienicy dzięki osobistej interwencji nuncjusza apostolskiego i Tadeusza Kościuszki. Wiele lat później - TW FILOZOF - bronił Skarszewskiego, mówiąc, że żył w trudnych czasach i musiał dokonywać trudnych wyborów.
 Kręcimy różne filmy historyczne ale nigdy o Kościuszce i czasach ustalenia Konstytucji Trzeciomajowej. Dlaczego? Otóż trzebaby wtedy pokazać rolę zdradę biskupów, sprzedających Polskę Rosji w zamian za ochronę majątków kościelnych. A jak widzę Msze Święte odbywające się w kościołach 3 maja to jest dla mnie największy chichot historii....
 Kręcimy różne filmy historyczne ale nigdy o Kościuszce i czasach ustalenia Konstytucji Trzeciomajowej. Dlaczego? Otóż trzebaby wtedy pokazać rolę zdradę biskupów, sprzedających Polskę Rosji w zamian za ochronę majątków kościelnych. A jak widzę Msze Święte odbywające się w kościołach 3 maja to jest dla mnie największy chichot historii.... rozwiń
Avatar
kz nszz s org / 9 lutego 2020 o 09:44
-1
Szkoda, że na wystawie nie ma zabytkowych intelektów księŻULI. NIE WIERZYCIE? (KZ NSZZ *** i ASC)
Avatar
Gość / 9 lutego 2020 o 06:41
+11
Pierwszy biskup lubelski, to Wojciech Skarszewski, przeciwnik konstytucji 3 maja, konsyliarz konfederacji targowickiej, uczestnik sejmu rozbiorowego grodzieńskiego w 1793 r., zwolennik rozbioru Polski, Prymas Królestwa Polskiego - jednym słowem zdrajca. Aresztowany w czasie insurekcji kościuszkowskiej został skazany na karę śmierci. Uniknął szubienicy dzięki osobistej interwencji nuncjusza apostolskiego i Tadeusza Kościuszki. Wiele lat później - TW FILOZOF - bronił Skarszewskiego, mówiąc, że żył w trudnych czasach i musiał dokonywać trudnych wyborów.
Avatar
Gość / 9 lutego 2020 o 06:40
-9
Komuchy nie muszą oglądać wystawy, mogą jechać do Moskwy obejrzeć trupa Lenina.
Avatar
Gość / 8 lutego 2020 o 22:36
+8
Pierwszy biskup lubelski, to Wojciech Skarszewski, przeciwnik konstytucji 3 maja, konsyliarz konfederacji targowickiej, uczestnik sejmu rozbiorowego grodzieńskiego w 1793 r., zwolennik rozbioru Polski, Prymas Królestwa Polskiego - jednym słowem zdrajca. Aresztowany w czasie insurekcji kościuszkowskiej został skazany na karę śmierci. Uniknął szubienicy dzięki osobistej interwencji nuncjusza apostolskiego i Tadeusza Kościuszki. Wiele lat później - TW FILOZOF - bronił Skarszewskiego, mówiąc, że żył w trudnych czasach i musiał dokonywać trudnych wyborów.
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku 0 0

Wymiana blisko 11 km rur wraz z wymianą armatury w 21 komorach zasuw. Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek w Świdniku rozpoczyna modernizację magistrali wodociągowej w mieście.

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie 0 0

Kierujący samochodem ciężarowym z naczepą, zakończył jazdę w przydrożnym rowie i zablokował na ponad godzinę drogę krajową nr 48.

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób
film

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób 2 7

Hanau, Niemcy. Co najmniej 11 osób zginęło w dwóch strzelaninach na zachodzie Niemiec. Do obu zdarzeń doszło w środę (19.02) wieczorem w stutysięcznym mieście Hanau, leżącym niedaleko Frankfurtu nad Menem. Policja ustaliła, że pierwsza strzelanina miała miejsce w barze w centrum miasta. Zginęły tam trzy osoby.

Koncert karnawałowy w DK LSM
21 lutego 2020, 18:00

Koncert karnawałowy w DK LSM 0 1

Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku zaprasza 21 lutego o godz. 18 do Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) na koncert karnawałowy z udziałem Zespołu Wokalnego Pasjonatta oraz Społecznego Ogniska Baletowego.

Powstaje drugi tor linii kolejowej na Warszawę. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego

Powstaje drugi tor linii kolejowej na Warszawę. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego 2 8

Gotowa jest już spora część drugiego toru odnawianej linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem. Wczesną jesienią na nowy tor mają wjechać pociągi. Nie zanosi się jednak na szybkie powstanie miejskiego odcinka drogi do peronu Lublina Zachodniego.

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora
Reportaż Uwagi! TVN
film

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora 43 4

- Wesprzyjcie mnie, nie pozwólcie, żebym umarła – prosiła ze łzami w oczach. Historia 40-letniej matki dwójki dzieci zmagającej się z rzadkim nowotworem poruszyła tysiące osób. Jej choroba okazała się fikcją.

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork 0 0

W 22. kolejce spotkań LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z Mickiewiczem Kluczbork już w czwartek. Powodem przyspieszenia terminu meczu są kłopoty gospodarzy z halą w weekend

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu 0 1

Do wypadku doszło w miejscowości Stołpie (pow. chełmski) na trasie Lublin-Chełm na drodze krajowej nr 12. Jedna osoba została poszkodowana.

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę 0 8

Zatrzymano ponad 20 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT na masową skalę. W akcji brali udział policjanci z CBŚP, agencji ABW oraz celnicy. Według śledczych, podejrzani wyłudzili przynajmniej 35 mln zł.

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn 0 0

Totalna dominacja w Londynie i pogrom w Mediolanie. Tak można podsumować w skrócie środowe starcia 1/8 finału najlepszych europejskich rozgrywek

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia] 1 10

Ulica Staszica jest już zamknięta dla ruchu samochodów, ale piesi mogą się tędy przemieszczać.

Zima się skończyła, zanim się zaczęła. Żurawie już przyleciały do Poleskiego Parku Narodowego

Zima się skończyła, zanim się zaczęła. Żurawie już przyleciały do Poleskiego Parku Narodowego 27 3

Losy wojny przyrody z kalendarzem są raczej przesądzone – zima się skończyła, zanim się zaczęła i wszystko wskazuje, że pojęcie przedwiośnia będzie już znane z literatury. Jest ciepło, dni są coraz dłuższe. Szybciej od człowieka zareagowała przyroda.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lutego 2020 r. 0 0

Azoty Puławy – Energa MKS Kalisz 32:23. Witamy w ćwierćfinale Pucharu Polski [zdjęcia]
galeria

Azoty Puławy – Energa MKS Kalisz 32:23. Witamy w ćwierćfinale Pucharu Polski [zdjęcia] 0 0

Pewne zwycięstwo Azotów Puławy w 1/8 finału Pucharu Polski. Długo środowe spotkanie z Energą MKS Kalisz było wyrównane, ale gospodarze świetnie finiszowali i ostatecznie pokonali rywali 32:23.

A może szlaban przy wjeździe do Parku Radziwiłłowskiego w Białej Podlaskiej?

A może szlaban przy wjeździe do Parku Radziwiłłowskiego w Białej Podlaskiej? 2 12

Bialscy Bezpartyjni Samorządowcy proponują władzom miasta rozwiązanie problemu wjazdu do parku. Od 7 lutego obowiązuje tu zakaz ruchu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.