Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 lutego 2020 r.
17:45

Kościelne skarby można już oglądać w Archikatedrze Lubelskiej

14 33 A A

Na chórze archikatedry lubelskiej otwarto unikatową wystawę prezentującą bezcenne dzieła sztuki. Wystawa jest ukoronowaniem 22 lat prac konserwatorskich w najważniejszej świątyni Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Wchodzimy po krętych schodach, schowanych w murze, wchodzimy na chór...

Ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie: Jesteśmy w przestrzeniach pomieszczeń za chórem archikatedry lubelskiej, w której znajduje się ekspozycja. Podzielona jest na 3 części.

• Zacznijmy od pierwszej. Co zobaczą zwiedzający?

- Zabytki z nieistniejącej już fary, która znajdowała się na Starym Mieście. W centralnym punkcie widzimy makietę krzyża trybunalskiego, na niej przepiękne, srebrne perizonium oraz koronę Jezusa na krzyżu. Wokół, w gablotach, widzimy wota z XVII i XVIII wieku.

• Mają niezwykłe kształty.

- Niezwykłe, bo przedstawiają zwierzęta oraz części ludzkiego ciała, symbolizujące uzdrowienia. Należy przypuszczać, że w taki sposób chciano podziękować Bogu za uzdrowienie. Zauważmy, że wota wiszą na specjalnych wstążeczkach. Z osiemnastowiecznej ryciny wiemy, że właśnie w taki sposób były eksponowane.

• Idziemy dalej.

- Stoimy przed historycznym krzyżem z pnia dębu, związanego z legendą o śnie Leszka Czarnego. Krzyż powstał z połączenia drewna dębowego oraz sosnowego, pochodzącego z drewnianej belki z nieistniejącej fary. Krucyfiks pochodzi z XVI wieku.

Makieta kolegium jezuickiego

• A te stare księgi? 

- Archiwum archikatedry lubelskiej posiada najstarsze księgi parafialne, które „przeszły” z fary. Widzimy datę Rok pański 1614. To są księgi chrztów, ślubów i zgonów.

• Jest też niezwykły obraz. 

- Znaleziony na strychu archikatedry siedemnastowieczny obraz Anioła Stróża, który jest tu przedstawiony jak Archanioł Michał, który opiekuje się dzieckiem. Postać archanioła związana jest ze wspomnianą legendą, możemy usłyszeć ją w wersji audio. 

• Zostawiamy skarby fary i przechodzimy do drugiej części dedykowanej kościołowi z Krasnegostawu. Dlaczego ten kościół? 

- Ponieważ był siedzibą biskupa chełmskiego, który był pierwszym biskupem powstałej w 1805 roku diecezji lubelskiej. Widzimy tu unikatową rzecz, również znalezioną nad skarbcem naszej archikatedry. To jest parasol procesyjny (umbraculum), niesiony nad kapłanem, trzymającym w ręku Najświętszy Sakrament; kapłanem, który idzie w kierunku baldachimu. Czy nad kapłanem, który niesie Pana Jezusa choremu. Dalej możemy podziwiać piękne ornaty z XVII wieku oraz misę norymberską. 

• A ci święci w złocie? 

- To postaci świętych jezuickich, również z kościoła z Krasnegostawu. Znajdowały się w głównym ołtarzu. 

Świeci jezuiccy z kościoła w Krasnymstawie

• Dochodzimy do makiety dawnego kościoła jezuitów, a obecnie archikatedry. 

- Możemy zobaczyć, jak wyglądało kolegium jezuickie. Część oznaczona kolorem zielonym i ciemnym to zachowana część. Natomiast część makiety oznaczona kolorem białym pokazuje zabudowania, stojące na dzisiejszym placu parkingowym. Pod placem znajdują się zachowane podziemia kolegium. Wieża trynitarska z blaszanym kogucikiem pochodzi z XIX wieku i stoi na miejscu furty jezuickiej. Zmienił się także fronton archikatedry, kolumny zostały zbudowane dopiero po II wojnie światowej. 

• A ten bęben obciągnięty skórą? 

- To bogato zdobiony taraban, odnaleziony w zbiorach archikatedry. 

• Uderzenia w bęben, zwany tarabanem lub barabanem, oznajmiały o północy wieść o Zmartwychwstaniu Chrystusa. A ponieważ na terenie kolegium działał najstarszy lubelski teatr, wystawiający misteria, można przypuszczać, że brał udział w ówczesnych przedstawieniach. Ależ ksiądz prałat ma tu skarby. 

- No to chodźmy do trzeciej części ekspozycji. Na pierwszym planie widzimy krzyż procesyjny biskupa Szembeka z 1717 roku oraz niezwykle piękne lustro, które przedstawia Matkę Boską Częstochowską oraz Ignacego Loyolę z Franciszkiem Ksawerym. Widzimy niezwykłej urody naczynia liturgiczne. 

• A te herby powyżej? 

- To herb dawnego województwa lubelskiego oraz herb kapituły lubelskiej. 

Bogat zdobiony taraban

• Intryguje mnie to, co widać za przeszkleniem? 

- To mechanizm odnowionych organów zbudowanych w 1935 roku. To instrument 50 głosowy. Tu widzimy dwa miechy, piec pozostałych, mniejszych znajduje się na chórze. 

• Mamy też nowe technologie. 

- Dwa kioski multimedialne, z opisem konserwacji polichromii, architektury, zabytków ruchomych. Duże zainteresowanie wzbudza prezentacja odbudowy organów, konserwator pokazuje poszczególne piszczałki. 

• Ile ich jest? 

- Ponad 4000. Nasze organy mają brzmienie romantyczne. Co ciekawe: nie zmienialiśmy traktury pneumatycznej na elektroniczną, żeby zachować autentyzm brzmienia. Może dlatego jest to ceniony instrument koncertowy. 

• Z chóru, gdzie właśnie stoimy widać ołtarz główny. 

- Jego wysokość wynosi 25 metrów, co oznacza, że zmieści się tutaj 7 piętrowy budynek. Jest drugim, co do wielkości drewnianym ołtarzem w Polsce (większy o metr jest w katedrze w Pelplinie - przy. aut.). Pochodzi z 1640 roku, został zbudowany według projektu włoskiego architekta, który także zaprojektował ołtarz w kaplicy na Wawelu. Nasz ołtarz wykonany jest z sosny z oklejanymi elementami z ciemnego drewna. Istnieje hipoteza, że może to być gruszka libańska.

Niezwykle piękne lustro z Matką Boską Częstochowską

• Archikatedra jest także największą salą koncertową Lublina. Ilu widzów pomieści? 

- Na stojąco wchodzi 1500 osób. Na siedząco 1000 osób. Jeśli dodać do tego znakomitą akustykę, który skutkuje tym, że jest predestynowana do koncertów typu unplugged, to tym większa radość, że po 22 latach prac konserwatorskich obiekt odzyskał świetność. Ponieważ najnowsza wystawa na chórze to tylko niewielka część skarbów, turysta może wziąć ze sobą audio przewodnik w dwóch wersjach językowych (polska i angielska) i wędrować po archikatedrze.

• Po to, by na przykład zobaczyć pamiątkowy wpis Marii Skłodowskiej-Curie, która z wypiekami na twarzy zwiedzała zakrystię akustyczną? 

- Dokładnie tak. 

• Tyle skarbów, archikatedra musi mieć stosowne zabezpieczenia? 

- Ma i nie da się ich sforsować. Każde dotkniecie eksponatu, gabloty skutkuje aktywacją specjalnego systemu, uzbrojone służby bezpieczeństwa zjawiają się w ciągu 180 sekund.

• 24 lutego zostanie odprawiona specjalna msza dziękczynna? 

- O godzinie 19, na zakończenie dzieła renowacji Archikatedry Lubelskiej. Serdecznie zapraszam.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Nazywają to porozumieniem programowym. We władzach powiatu radzyńskiego doszło do nietypowego sojuszu PiS z komitetem bezpartyjnego Jakuba Jakubowskiego, który wcześniej działania polityków tej partii krytykował choćby w mieście. Niektórzy radni powiatowi czują się oszukani.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium